Jlieuwe £di«rijc (Courant c $4 Electriciteit voor reclame verboden ïisenhower chei van Atlantisch leger, waarin Duitse eenheden In 1953 beschikt West een millioen man Europa over Peking geeft de V.N. nog steeds „niet thuis" Zal op elegante wijze worden gevoerd, aldus Djakarta Wist U ,Staatssecretaris" zou voor een goede baan zorgen INSDAG 19 DECEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (By contract belangryke korting) Een en dertigste Jaargang No 8301 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JR-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5tantoastitf)fs sfifileura myn ftert in tcgfjenspott" Van Zeeland: het uur is ernstig Brussel hebben de twaalf ministers van Buit. Zaken en hun collega's an Defensie, behorende tot de Pactlanden, algehele overeenstemming •reikt. Ten eerste, over de deelneming van West-Duitsland aan de •fensie van Europa, doordat Duitse eenheden in het Europese leger illen worden opgenomen. Ten tweede, over de benoeming van generaal senhower als opperbevelhebber. De militaire bijdragen voor elk land erden mede vastgesteld. Men streeft er naar, reeds in 1951 circa 30 divi- es op de been te brengen, dit aantal in twee jaar tijds op te voeren 55 a 60 divisies, zodat tenslotte in 1953 West-Europa zal kunnen be- hikken over een millioen man. De Noord-Atlantische Raad moet nu •meel nog de genomen besluiten be- fachtigen. Reeds lang werd de naam Eisenhower als opperbevelhebber het Atlantisch leger genoemd en zijn kwartier wordt, naar alle waarschijn- :heid te Fontainebleau gevestigd. Wij n overigens niet, dat alle moeilijk- thans van de lucht zyn, omdat het ■finitieve standpunt van Bonn inzake iltslands herbewapening nog moet af- |Het 'is bovendien van het hoogste be ing de Franse aarzeling ten aanzien n de inschakeling van Duitsland alge- el te overwinnen, ook al is Frankrijk noodgedwongen, met het besluit ac- De ^Russische protest-nota's veroor- akten natuurlijk enige onrust en van- dat er nog sprake was van een lternatief-voorstel". Dit kwam hierop dat Amerika, Engeland en Frank- k eerst nog aan Moskou een nota had- n moeten sturen, waarin werd voorge- '3, over Duitsland te gaan „praten", voorstel werd onder druk van Ame- afgewimpeld. Verschillende kopstukken als Dean heson en diens Amerikaanse collega, ank Pace, hebben er de nadruk opge- t nu uiterst actief en effectief iet. worden opgetreden en dat Wash- ;ton de indruk moet krijgen, „dat est-Europa doet, wat het kan." Bij de ening der zitting noemde de Belgische t Buit. Zaken, Van Zeeland, de ïstandigheden „buitengewoon ernstig", besluiten, aldus Van Zeeland, zullen de toekomst der vrije wereld een be- ssende invloed hebben. Vermelden wij nog, dat volgens Reu- de militaire structuur van het At- (tjsche Pact en der West-Europese lie zullen worden samengevoegd. Het nu nog om, in welke vorm deze Iantische plannen aan de West-Duitse De schietpartij te Bandoeng Nadere bijzonderheden Vader wordt gemeld omtrent de schiet- rtij te Bandoeng, welke aan vijf men- het leven kostte, dat de aanleiding de vechtpartij was, de weigering om Indonesische soldaten vrije toegang verlenen. Inkele minuten later braken ongeveer Indonesische soldaten de toegang tot veld open. waar zij in botsing kwa- n met Nederlandse en Ambonnese sol ten. De militaire politie slaagde er na ie uren in de orde te herstellen. Hier- werden vijf mensen zwaar gewond, zouden verschillende arrestaties ver- it zijn onder leden van het Indonesi- ïe leger. De Nederlandse soldaten wer- n daarna in de kazerne gehouden en ichten pas Maandagochtend zes uur ze weer verlaten. Er zijn hier nog geen liciële berichten, hoewel de plaatselijke donesische en Nederlandse bevelheb- rs hebben verklaard, dat Maandag een nmuniqué zou verschijnen. '.ater wordt gemeld, dat hedenochtend toegezegde communiqué nog niet ver enen was. Onder de slachtoffers be nden zich ook de Indonesische soldaat hroen en de K.L.-soldaat Laisina. Ma- ir Van Arkel van de Nederlandse mili- re missie is naar Djakarta vertrokken het incident te bespreken. Geruchten zouden soldaten van het Indonesische er gearresteerd zijn, worden niet be- ïtigd. )e Nederlandse militairen zijn op het iveld Pandoen begraven. Overste Van Hurk zeide, dat men moeilijk een zoel van wrevel kan onderdrukken bij gedachte, dat deze mensen zijn geval- op een tijdstip, waarop hun militaire ik reeds lgng achter hen ligt en men chts bezig is met de liquidatie van de ltste in Indonesië achtergebleven on- cdelen. Weer radio-Kerstdiensten uit Jeruzalem (Ook dit jaar zullen twee bijzondere rköiensten t.g.v. het Kerstfeest uit ruzalem door de radio worden uitge- nden- Op de 33.3 en 43 9 meterband l op Zaterdag a.s. van 14.15 tot 15 uur id tijd de Protestanse dienst te beluis- :en zijn Op dezelfde golflengte zal *p Deember om 23 uur de RK. dienst irden uitgezonden en op Kerstmorgen 9 tot 10 uur v-m. een tweede Prot. enst. Deutschland über alles" taboe West-Duitsland heeft een nieuw volks- ld gekregen, dat na de Nieuw jaarstoe- iraak van president Heuss op Oude- arsavond door een gemengd koor ten ehore zal worden gebracht. Duitsland 'ordt in het lied „Het land van geloof, n liefde" genoemd. Pogingen van denauer en andere politieke leiders om het laatste vers het traditionele Deutsland über alles" te behouden, zijn lislukt De Westduitse werkloosheid is in e eerste helft van December met 165.300 >t' 1.481.000 gestegen. regering te Bonn zullen, worden voorge legd. De „Grote Drie" stellen ook antwoord aan Moskou op, betreffende de uitnodiging voor een conferentie tussen de „Grote Vier". Het Russische blad, de „Prawda" kwalificeert de vergadering der ministers te Brussel als „een onheil spellende gebeurtenis voor het lot van Europa." The right man in the right place Wie was ook weer die Eisenhower President Truman heeft vandaag offi cieel de benoeming van general Dwight Eisenhower tot opperbevelhebber der West-Europese strijdkrachten bekend ge maakt. De Atlantische Raad te Brusséi had Truman verzocht een Amerikaan op deze uiterst belangrijke post te be ien. Eisenhower, de opperbevelheb ber der strijdkrachten van de Westerse Geallieerden, in de tweede wereldoorlog, u president van de universiteit van Columbia te New York, zal spoedig naar Europa vliegen. Het hoofdkwartier wordt Fontainebleau. Alle Amerikaanse, Britse, Franse en andere strijdkrachten der Pactmogend- heden op het Europese vasteland' komen onder zijn opperbevel. Hij zal een in spectiereis door,Europa maken en na gaan, hoe de stand van zaken is in En geland, Frankrijk, België, Nederland, Noorwegen, I?lië en Portugal, alsmede i Duitsland. Naast zijn functie van president der universiteit van Columbia, bleef hy.advi- der Amerikaanse regering op mili tair gebied. Ondanks de vele pogingen op Eisenhower gedaan, zich candidaat te stellen voor het Presidentschap der Ver. Staten, heeft hij steeds geweigerd. Boeren gemakkelijker naar Brazilië Tussen Nederland en Brazilië is een emigratieverdrag afgesloten, hoofdzake- 'oor de kolonisatie van landbouwbe drijven. Daarbij is o.a.. geregeld de emi gratie van Nederlandse boeren in groeps verband en in samenwerking met organi saties. Zij zullen verschillende faciliteiten verkrijgen, o.a. betreffende de overtocht- kosten, het toestaan van kapitaal iri de i van goederen voor emigratie en vrijdom van betaling van belasting in de eerste drie jaar. Bii de Chr. Emigratie Centrale in Den Haag hebben zich al veertig landbouwers aangemeld. Tienjarige jongen stierf op glijbaan Toen gisteren in Duistervoorde bij De venter kinderen voor de Katholieke Jongensschool aan het baantje glijden waren, is een hunner, de tienjarige Harry Kuster uit de vierde klas van die school, zodanig komen te vallen, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. Eerste Ambonnese soldaten Naar Zuid-Molukken vertrokken Aneta seint, dat de eerste groep Am bonnese militairen van het voormalige KNIL Maandagmiddag met de „Van Oudshoorn" van de KPM van Djakarta naar de Kei-eilanden en de Zuidelijke eilandengroep der Molukken vertrokken is. Het contingent bestond uit 250 men sen, waarvan 100 soldaten, die allen vrijwillig naar deze bestemming vertrok ken. Een andere groep Ambonnese mili tairen te Semarang heeft, naar Aneta, geweigerd, aan boord te gaan, toen de „Thedens" aankwam om hen weg te brengen. Deze groep wilde eerst de uit spraak afwachten in het proces te 's-Gra- venhage tegen de staat der Nederlanden Verkoop van Chevrolets in U.S.A. stopgezet General Motors heeft gisteren de ver koop van Chevrolets, Fontiacs en Cadil lacs 1951 gestaakt, nadat de regering een prijsstop had aangekondigd. De Buicks en de Oldsmobilles vallen hier niet onder, daar de types 1951 nog niet op de markt zijn gebracht. N Hun laatste dagen zijn ge teld Uit Nederland zijn dezer dagen vele kalkoenen naar Engeland vervoerd, waar zij op de Kersttaiels zullen prij ken. Ook in ons eigen land vinden ze in deze tijd nogal altrek. Met dit al een echt winters tafereeltje. Wordt vuren op Korea gestaakt? Volgens Malik werd de Chinees Woe geen tijd gegund om te blaffen Nog 6teeds heeft Peking niet geant woord op het verzoek van de V.N. „commissie van drie" te willen onder handelen over een ..staken van het ren" op Korea. Onder deze negatieve omstandigheden heeft de z.g. ..politieke commisse" haar zitting voor onbepaalde tijd verdaagd. De twaalf Aziatische lan den, welke de resolutie tot het .Staken Eerste mariniers naar de West vertrokken Gistermiddag is het eerste contingen mariniers, die de militairen in de West zullen vervangen, met de Boskoop uit Amsterdam naar Curasao vertrokken. Het contingent bestaat uit 161 man. Racewagen reed op publiek in: 1 dode, 6 gewonden Tijdens de autoracewedstrijden om de Grote Prijs van Chili te Santiago is een ernstig ongeluk gebeurd. De Argfentijnse er Lopez reed, toen hij de macht het stuur kwijtraakte, op het pu bliek in en doodde daarbij een kind. Zes andere toeschouwers werden zwaar ge- De strijd om Nieuw Guinea Keert Moh. Roem morgen weer naar Nederland terug? Gisteravond heeft het Indonesische ka binet drie uren vergaderd, bij welke ge legenheid mr Moh. Roem verslag uit bracht over de Haagse besprekingen. Vice-president Hatta en Moh. Jamin woonden de zitting bij. Premier Natsir :ekerde na afloop, dat er geen ver andering is gekomen in het voornemen mr Moh. Roem om Woensdag weder Nederland te vertrekken. Het kabi- tanvaardde de ontslagaanvrage van de minister van Verdediging ad interim Halim, die voorlopig door Natsir vervan gen wordt. Politieke kringen achten twee mogelijkheden aanwezig, n.l. de conferen tie laten eindigen zonder dat men tot be slissende resultaten gekomen is of de zaak voorlopig te laten rusten en wach ten op een gunstiger internationale toe- Officiële kringen te Djakarta deelden hedenmorgen aan Aneta mede, dat de Indonesische regering, als zij tot de slot- gekomen zal zijn dat de onderhan delingen op een dood punt zijn gekomen, niets in de vfeg zal leggen aan een terug keer van mr Moh. Roem naar Nederland. Commissaris der Koningin kwam niet De Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, J. E. baron De Vos van Steenwyk, heeft het bestuur van de Am sterdamse Pers doen weten, dat hU zijn aanvankelijk voornemen de herdenkings samenkomst t.g.v. het 50-jarig bestaan te bezoeken, had gewijzigd, „in verband met het gedrag van de pers op Schiphol tij dens de aankomst van Bertha Hertogh." Het paard, de „stervende midden stand tussen mens en motor", wordt weer in ere hersteld. Amerikaanse stafofficie ren vinden het zo gek nog niet, als de Amerikaanse cavalerie op Korea weer paarden in gebruik ging nemen. Het ter rein is er namelijk bijzonder geschikt Indonesië zal de strijd op elegante wijze >n, verzekeren zij. De regering blijft haar standpunt handhaven, dat op 27 de zer een oplossing moet zijn gevonden, welke berust op het beginsel van erken ning van Indonesië's souvereimteit Nieuw-Guinea. Zij achten het niet selijk, dat Nieuw-Guinea een reden zijn voor eenzijdige opzegging van overeenkomsten der Ronde Tafel Con ferentie. De plaatsvervangende voorzitter van het Indonesische parlement, Tamboenan, heeft verklaard, dat het parlement geen voorstellen zal doen aan de Indonesische delegatie. DAT in Den Ham (Ov.) een industrie- at zal worden gebouwd voor de vesti- ng van een scharenfabriek, in samen werking met de fa. Henckens en Hammesm&hr te Solingen (Did.). DAT de dienstplichtigen van het reg veldart. Prins Frederik te Bergen op Zoom morgen hun eerste oefeningsperio de besluiten met een parade. DAT er een internat, commissie voor de bestrijding van geslachtsziekten in het Rijngebied zal worden opgericht met R'dam als medisch centrum. DAT Gedep. Staten van Gelderland voorstellen f 50 millioen te besteden aan de verdere uitbreiding van de stroom voorziening. waarvoor reeds f 61 millioen werd geleend. DAT de Israëlische gezant bij de Bene lux, dr M. Amir. voor het genootschap NederlandIsraël in A'dam sprak over de problemen van deze staat. DAT de 51-jarige krantenbezorger J W. uit de Eendrachtstraat te R'dam door de gladheid in het water van de Scheep makershaven is gefietst en verdronken. Abe Lenstra zou heden beslissen „Je moet zelf weten wat je doet'j, Girado Dei, de vice-voorzitter van de voetbalclub Fiorentina, heeft gisteren meegedeeld, dat de onderhandelingen met Abe Lenstra en André Roosenburg tot een „goed" resultaat geleid hebben. Dei zei, dat bijzonderheden over de transacties pas bekend zouden zyn na de aankomst van de scouts Carlo Anto- nini en Nell. Lo Ugolini, resp. voorzitter en secretaris van Fiorentina, die de onder handelingen gevoerd hebben. De oud-internationaal Roosenburg is gisteren naar Italië vertrokken om een oefenwedstrijd te spelen voor Fiorentina, welke club er op de ranglyst momenteel slecht voor staat. Zoals men weet, zou Abe Lenstra vandaag een beslissing moe- Omtrent het aanbod, dat men Lenstra gedaan heeft, vernam „De Tel.", dat hy f 50.000 zou krijgen bij het tot stand ko men van de overeenkomst en de andere 50.000 als hij zijn eerste competitie wedstrijd speelt. Zijn salaris zal 600 per maand bedragen plus premies. Hij zou voor het einde van het jaar in Florence moeten zijn. Zoals men waarschijnlijk weet, heeft Abe een betrekking op de gemeente-secretarie te Heerenveen. Gis teren is hy naar de burgemeester ge weest om te vragen of hij na 2 jaar terug kan komen, maar die garantie kon men hem niet geven.' Vandaag zou de Fries een beslissing moeten nemen. „Je moet zelf weten wat je doet"; zei de burge meester. Kees Broekman moet eerst onder de wol Kees Broekman heeft een zware kou gevat en moet voorlopig het bed houden in het 'trainingskamp Fjetre te Hamar. Afgewacht zal worden of hij aan de begin Janüari te houden internationale schaatswedstrijden te Oslo zal kunnen deelnemen. DAT het 6-jarige meisje M. Z. uit Rot terdam onder een vrachtauto geraakte later is overleden. DAT minister Drees zal spreken en het radiodubbelkwartet van Anton Kre- lage zal zingen in een Kerstprogramma alle Marshall-landen, hetwelk door de Amerik. N.B.C. zal worden uitgezon- DAT de herdenkingsplaat van de in Sachsenhausen omgekomen prof. mr dr Leo Polak van het perceel Keizersgracht n A'dam is verwijderd, daar de nieu we eigenaar van het huis de plaat een ontsiering van de gevel vond. DAT van een herenhuis aan de Markt te Helmond, eigendom van mej. Van Tliiel en mede bewoond door dr Dunzel- an, de eerste verdieping uitbrandde. DAT prof. dr ir C. H. Edelman uit Wageningen eind dezer maand enige con gressen in India bijwoont en in de staten rond de Indische Oceaan arbeidsmogelijk heden voor gerepatrieerde Ned. intellec tuelen hoopt te vinden. DAT de beherend vennoot A. van een A'dams reisbureau vandaag wegens ver duistering thans is gebleken dat ruim ƒ30.000 van de K.L.M. niet meer in de kas aanwezig is voor de O. v. J. is ge leid. Oplichter per teleloon Handige bedrieger wist velen rad voor de ogen te draaien „U spreekt met de staatssecretaris van Sociale Zaken. Ik heb al zoveel van u gehoord en nu hebben we juist een vaca ture bij het ministerie: inspècteur in al gemene dienst, met een salaris van vijf-, tien mille. Voelt u daar iets voor? Ik kqm u wel eens opzoeken om er over te pra ten." Deze telefonische boodschap kreej» de districtscommissaris van het Goudse Borgstellingsfonds, de heer Van .L., on- De volgende dag, zo meldt Trouw, bel de de staatssecretaris opnieuw. Hij had nu iets anders. Een kennis van hem zóu graag een borgstelling hebben. Of mijn heer Van L. hom daarbij zou willen hel pen? De kennis van de staatssecretaris, mijnheer F., belde de commissaris ook al spoedig op. „Van harte gefeliciteerd met die prachtige promotie, mijnheer Van L. We moeten dat zaakje van die waarborg som maar vlug in orde maken, anders zou die promotie wel eens niét door kun nen gaan". De commissaris voelde er niets voor en belde de staatssecretaris van Sociale Za ken op. Die wist nergens van. Het was een van de staaltjes van op lichterij, gepleegd door de 31-jarige P. C. M. uit Gouda, die, zoals we meldden, de vorige week met zijn vader werd ge arresteerd wegens diverse oplichferyen. U spreekt met ds G.... Een ander geval: bij een Goudse assu radeur. bij wie hij geld wilde lenen, noemde hij als referentie een bekende Hervormde predikant uit Den Haag, en belde later de assuradeur op met het volgende verhaal: DAT zeven uit Russische krijgsgevan genschap teruggekeerde Nederlanders gisteren in Amsterdam overeenkomstig de eis tot 1 jaar voorwaardelijk werden DAT het commando van de Kon Marine in de Antillen door kapitein ter zee M. M. Merens is overgedragen aan kapitein ter zee B. Hessing. DAT de 45-jnaaister M. D. uit Gouda vandaag in R'dam 'is veroordeeld to: 6 maanden m.a.. waarvan 3 maanden voorwaardelijk, wegens diefstal van enkele duizenden guldens ten nadele van haar werkgever J. Kool. DAT de veerdienst VlissingenBres- kens wegens stagnatie van het werk aan de nieuwe sluizen te Vlissingen zeker niet voor half Januari weer normaal zal functioneren. DAT het marinewachtschip Leeuwerik morgen van Vlissingen naar Den Helde gaat en tot de komst van de Jacob van Heemskerck (eind Febr.) als wacht schip wordt vervangen door de kanon neerboot Flores. DAT de Ned. Fed. van Harmonie- en Fanfaregezelschappen, 625 orkesten om vattende, overheidssteun zal krijgen, naar werd medegedeeld op het 40-j. jubileumfeest te Utrecht. „U spreekt met ds G. uit Den Haag ,Ik hoor dat u er niet voor voelt aan M. -geld te lenen. Ik zou het zelf graag doen, maar heb momenteel geen contanten. Wilt u het éven voorschieten, dan gireer ik het u biryien enkele dagen". Een half uur later stond M. bij de assuradeur op de stoep en hij kreeg f675 mee. Ds G wist natuurlijk van niets. Geheime afdeling... Uit de bloemlezing" nog één staaltje van ongebreidelde fantasie. M. had een auto- Hij gaf bij een garagehouder op, dat hij voor de afdeling Documentatie van de ECA werkte. De ECA zou het dnderhoud van de wagen betalen. Toen het bedrag opliep, belde de garage de ECA ou Men kreeg ten antwoord, dat er geen afdeling Documentatie bestond. Toen men dat aan M. vertelde, zei hij: „Wat? Heb je de ECA gebeld? Dat mocht helemaal niet. De Documentatie is een geheime" afdeling" Daarvoor moet je een geheim nummer bellen". De garage houder kreeg dat nummer, belde en kreeg ds G. uit Den Haag aan de lijn. In arren moede reisde de boekhouder van de garage naar de ECA in Den Haag, zonder evenwel een afdeling Documen tatie te vinden. M. heeft hoofdzakelijk geopen-erd in Gouda, Rijswijk, Rotterdam en Hazers- Oude vrouw in Rotter dam aangevallen Dader gegrepen? De 69-jarige alleenwonende vrouw G. Swarts uit de Jonker Fransstraat te Rot terdam werd dezer dagen door medebe woners van haar huis badend in haar bloed aangetroffen. Zij werd naar het ziekenhuis gebracht en kon nog niet wor den verhoord. Voor zij echter het be wustzijn verloor, moet zij tot haar me debewoners hebben gezegd, dat haar be nedenbuurman, de 6I-jarige loswerkman J. J. W. S„ de dader was. S. blijft hard nekkig ontkennen, hoewel er veel is dat tegen hem getuigt: bloedspatten op zijn kleren, een schuld die hij moest veref fenen (de oude vrouw zat er warmpjes bij) en zijn afwezigheid na de ontdek king van de aanslag. De benedenburen hoorden de oude vrouw gillen, maar schonken er aanvan kelijk weinig aandacht aan, omdat zij last van zenuwtoevallen heeft en dan wel eens meer gilt. De dader schijnt hiermee rekening te hebben gehouden. In Wolvega is een fabrieksgebouw van de Friese Coöp. Zuiverver ge opend. een van dc modernste van Europa, met plaats voor 800.000 kg. boter, 1 mil lioen kg. kaas en M millioen kg. melk poeder. van het vuren" hadden ingediend, heb1" ben daarna onder leiding van Sir Bene- gal Rau van India de situatie opnieuw onder de loupe genomen. Lester Pearson, van Canada, heeft medegedeeld, dat aan Peking een bood schap was gezonden, dat de bovenge noemde „commissie van drie" (Lester Pearson, Sir Benegal Rau en Nasrollah Entezam) bereid is. met de regering van Peking te „onderhandelen" te New York of elders. Inmiddels gaf de Rus Malik te kennen, dat de „politieke commissie" haar debat kon voortzetten over de vol gende punten: 1. De Amerikaanse aggres- sie tegen China. 2. De kwestie Formosa. 3. Het bombarderen van Chinees gebied door Amerikaanse vliegtuigen. Men vroeg Malik wat hij dacht van het vertrek van de Chinese generaal Woe Hsioe Tsjoean. De Rus antwoordde, dat deze vertegenwoordiger niet zo lang kon wachten, tot het de Britse en Ameri kaanse heren behaagde, hem aan het woord te laten. Zoals reeds gemeld, heeft de „politieke commissie" nu haar besprekingen opge schort. Het besluit werd genomen met 50 tegen 5 6temmen. bij 4 onthoudingen. De Sowjetgroep protesteerde. Het hoofd bezwaar van Peking en Moskou is. dat wel verzocht wordt over een .staken van het vuren" te komen spreken, maar niet over andere Aziatische kwesties, welke daar onafscheidelijk mede verbonden zijn. In de eerste plaats Formosa natuur lijk. De afvoer van Ambonnezen Prof. Gerbrandy vraagt interpellatie (Van onze parlementsredacteur) Vanmiddag heeft prof. Gerbrandy (a.r.) in de Tweede Kamer verlof gevraagd op korte termijn (Donderdag of Vrijdag) minister s'Jacob en eventueel minister Van Maarseveen te interpelleren over de wijze van afvoering van ex-K.N.I.L.- militairen, met name der Ambonnezen. Besloten werd op deze aanvraag morgen by het begin der vergadering te beslissen. Haagse ex-burgemeester houdt drie maanden Het cassatieberoep van mr W. A. J. Visser, ex-burgemeester van Den Haag, is hedenmorgen door de Hoge Raad ver worpen. Hij was door het Haags Ge- htshof veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf en 10.000 boete wegens overtreding van het deviezenbesluit. Ex-dir. van Koning Voetbal geverbaliseerd Proces-verbaal is opgemaakt tegen de heer H., de voormalige directeur van het voetbalpool-weekblad Koning Voetbal. Hy wordt er van verdacht de Loterywet te hebben overtreden. Het onderzoek naar de wyze, waarop dit blad de prijzen heeft toegekend en uitbetaald, is nog in volle gang. Een van de punten van het onderzoek zal zijn of leveranciers werden Ingedeeld bij de prijswinnaars en, zo ja, welke winstmarge hun werd toegedacht. Stalin is met algemene s kozen tot lid van de plaatselijke Sowjet (raad) van Moskou, tijden de (een lyst) verkiezingen, die gisteren werden ge houden Volgens de Prawda hebben de verkiezingen blijk gegeven van de grote eenheid van het Russische volk.... Nog geen strenge vorst Wel sneeuw of regen jyA DE ZWARE SNEEUWVAL van vo rige week Vrijdag en Zaterdag dit vooral in het Zuiden en Westen van ons land (van 12 tot 16 cm) is het de laat ste dagen rustig winterweer met plaat selijk af en toe flinke opklaringen. Wind komt er ook niet veel voor, door dat de luchtdrukverdeling in onze om geving geen grote verschillen vertoont l.angzaam zijn de barometers ook in ons land wat gestegen, maar tot vorst van betekenis kwam het nog niet. Wanneer wij de situatie schetsen, zo- s ons die de laatste weerkaarten biedt, dan. mogen wij ook in de komende dagen geen toeneming van de vorst verwachten. de Britse eilanden beweegt n.L een storingsfront, dat bij een vrij actieve de pressie in de omgeving van IJsland be hoort. Dit front kan volgens het KNMI nog juist tot over de Westelijke helft van ons land doordringen en daarbij plaatselijk weer enige sneeuw of regen veroorzaken. De vorst zal door deze aanvallende oceaanstoringen, vooral in het Westen van ons land meer af- dan toenemen. Tij dens opklaringen kunnen er boven het sneeuwdek 's nachts nog temperaturen 4 tot 6 gr. C. voorkomen. Vooral in het binnenland. Een hogedrukgebied n centraal Rusland met in Siberië dan 40 graden vorst, vertoont geen neiging om naar het Westen door te drin gen, zodat er van strenge vorst in de naaste toekomst geen sprake is en de op zachter weer uit het Westen groter wordt. WEERBERICHT Aanhoudende vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overdrijvende wol kenvelden met plaatselijk mist. overigens droog weer. Overwegend zwakke wind. Bijna overal lichte tot ma tige vorst. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: Zon 8 45—16.30 i 13.42—5.01 uur; 24 Dec. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1