Het Calvinisme heeft voor elke eigen antwoord Prof. dr S. U. Zuidema sprak in de Burcht over „Tijd en Taak" tijd zijn Prof. B. A. van Groningen meent, dat de wetenschap „toch nog een kans" heeft De heer P. Guley vierde jubileum Lichte aanvallen op de begroting werden afgeslagen Drie Koninklijke onderscheidingen T. en D. bij Engels, geen Spaans of Duits C NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 18 DECEMBER Naast Goddelijke continuïteit Concert Leids^a capeiia j Japanse thee-ceremonie IN ZIJN STUDIE „IN OPDRACHT VAN DE TIJD" ontwikkelt dr Jan Romein de gedachte, dat men voor de eigen tyd geen taak heeft, indien deze niet voort komt uit de eigen tüd. Daarmede geeft de schrijver echter tevens te kennen, dat hij en talloze geestverwanten niet meer boven de eigen tijd kunnen uitkomen, aldus prof. dr S. U. Zuidema, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, in zijn rede „Tijd en Taak" op de Zaterdagmiddag in de Burcht gehouden jaarlijkse bijeen komst der A.R. Kamerkieskringcentrale Leiden. haar einde vinden in je reinste oppor tunisme. De Heilige Schrift spreekt een andere taal. In Christus te zijn. Die alles omspant vanaf Pinksteren tot aan de einding der eeuwen, betekent bovei tijd uit te komen, want Christus gaat met de Zijnen mee in de tijd zonder mèt di« tijd naar de ondergang te gaan. Tegenwoordig hoort men, aldus spre ker. steeds vaker het verwijt, dat de voorstanders van een Christelijke politiek zich de problemen van deze tijd niet meer kunnen indenken. Het Christendom, zo heet het. is besmet door de geest van het rationalisme, dat vaste beginselen voor alle tijden zocht De Christenen zijn in de grond van de zaak dus reaction- nairen. negentiende-eeuwse mensen met hun tijd niet meekunnen. Dit verwijt nu wordt zelfs in orthodox-Christelijke kringen gehoord. Als een typische tegenwoordiger van deze groep noemde spreker Thijs Booy, die de historie van deze tijd wil doen beginnen bij de tweede wereldoorlog. Van een Kuyper en een Colijn met hun verstarde principes wil hij niet weten. Slechts onze eigen tijd mag ons onze taak aanwijzen. Deze 1 sen echter, zo merkte spreker op, zijn verdronken in de tijd en dan mene nog. dat ze ons het zwemmen moeten leren! Een Christendom, dat niet i horen wil van de strijd der Christenheid in vorige eeuwen, kan in zijn roeping van vandaag zijn taak niet vinden. Uitvoerig behandelde spreker de vloed van Kierkegaard op het denken van de moderne Christen. De grondge dachte van Kierkegaards conceptie Wij moeten het absolute absoluut nei en het relatieve relatief. Er is maar ding absoluut, namelijk de verhouding tussen God en mens: de ..ontmoeting" van het ogenblik met God. zoals deze van Zijn willekeur afhankelijk is. Al het an dere: het Christelijke leven, het Christe lijk onderwijs, gezin, huwelijk, is rela tief. ergo: werelds. Waarachtig Christe lijke actie is derhalve een volslagen on mogelijkheid. Spreker meende niet ern stig genoeg tegen deze fatale opvatting te kunnen waarschuwen. Een dergelijke levens- en wereldbeschouwing kan slechts Het B.K.-werk in deze dagen Hedenavond „De Ster van Bethlehem" De commissie voor het bijzondere kerkewerk van de Leidse Hervormde Gemeente heeft voor de tweede helft van deze maand verschillende bijeenkomsten belegd. Gisteravond werd met de afwer king van het programma begonnen, toen een bijzondere dienst werd gehouden, waarin ds G. C. Foeken van Arnhem voorging. Hedenavond om half 8 wordt in de Marekerk het kerstspel ,.De Ster van Bethlehem" van M. Nijhoff opge voerd. Er zijn slechts zeshonderd zit plaatsen. Zondagavond om 11 uur is er een kerstnachtdienst in de Hooglandse kerk. Voorganger: ds M. W. J. Geursen. Het kerkkoor „Ex Animo" verleent me dewerking. Voor hen, die er moeilijk toe kunnen komen een kerkdienst bij te wo nen. wordt op eerste Kerstdag, 's mor gens om half 11, in Luxor aan de Sta tionsweg een bijeenkomst gehouden, waarin het Zweedse filmwerk „Himla- spelet" zal worden vertoond. Ds Geursen zal een inleiding houden. En op Oude jaarsavond is er weer een bijzondere kerkdienst o.l.v. ds Geursen in de Hoog landse kerk. Deze begint dan om 7 uur. Steeds zal de heer P. Uiterlinden het orgel bespelen. Spreker betoogde voorts, dat wü ons er voor hebben te wachten, datgene een beginsel te noemen wat geen be ginsel is. Als wü het werk onzer vaderen slechts nabootsen, zjjn wü inderdaad reactionnairen geworden. Het Calvinisme is geen repeterende breuk, doch het heeft voor elke tijd zijn eigen antwoord. Daarnaast echter leert ons de Heilige Schrift een God delijke continuïteit in de historie. Wij hebben onze taak te vinden in aan sluiting aan hetgeen een vorige ge neratie vond en verwierf: dat is Christelijke progressie. Voor Nederland betekent dit aanslui- ting aan de geloofsstrijd onzer vaderer tegen elke vorm van totalitair denken Spreker wees in dit verband op het zoei concrete gevaar van het huidige staats socialisme. De samenknoping V3n mach' ten op politiek en sociaal gebied is eer ernstige bedreiging van de vrijheid var het Christelijk leven. Want als de nachl van het totalitarisme over Nederland daalt, wanneer zal er dan weer eer geraad komen? Met klem waarschuwde spreker tegen de huidige kerkistische vereniging var het ooventijdelijke taakbesef in he' Christelijk leven. De Kerk is er uitslui tend om door de zuivere prediking var het Woord Gods de Christgelovigen te dienen, waarna dezen de wereld ingaan ten einde op elk levensgebied een eigen Christe'ijke activiteit te ontplooien. Spr. riep zijn gehoor op, zich met al wat in hen is, te verzetten tegen de sluipende totaiisering achter de schermen. Aange zien de Christen heeft leren knielen God, behoort hij het ook voor niemand anders te doen. De vergadering stond onder leiding de heer Chr. van den Heuvel. OPNIEUW: WETENSCHAP EN PERS „Als de pers wil medewerken tot verheffing der beschaving van haar lezers" Prof. dr B. A. van Groningen, vorige academiejaar rector magnificus der Leiase universiteit, deed ons net volgen de schrijven toekomen, dat reeds als „kort commentaar" geplaatst werd Gids" van deze maand. In de rede, waarmede ik op 18 Sept. hret rectoraat der Leidse Universitei overdroeg aan mijn opvolger, heb ik ter loops de klacht geuit, dat de dagblad pers, die in haar kolommen wel een plaats inruimt aan de kunst, en een overmatige plaats aan de sport, vrijwel geen weten schappelijk nieuws publiceert. Zoals u verwachten was, is reactie niet uitge bleven: op 19 September kwam in dc „Nieuwe Leidsche Courant" een driestar voor getiteld Voor Eigen Parochie, op 20 September kon men in „Het Vrijt Volk" een artikel aantreffen, waarin at vraag werd gesteld: Waar ligt de schuld', terwijl op 21 September het „Leidsch Dagblad" volgde met een vrij uitvoerigi beschouwing over Wetenschap en Pers. Het is mij bekend, dat ook anaere bladen nog gereageerd hebben, maar daar zij liet de moeite waard hebben geachi, hun uiteenzet tingen toe te zenden hem, die zij golaen, moet ik er ooi het zwijgen aan toedoen. Er is in b genoemde drie artikelen trouwens leiding genoeg voor een kort weder- Laat ik beginnen met enige misvattin gen uit de weg te ruimen. Ten eerste dat ik de sportbeoefening zelve onbe langrijk zou vinden. Dit is noch bedoeld noch gezegd. Ik heb enkel geconstateerd dat de plaatsruimte, die in de dagbladen de sport wordt ingeruimd, naar ver houding groter is dan die welke aan elk ander aspect van ons nationale leven wordt gegeven. Wat, geloof ik, alleen weersproken zal kunnen worden door hen wier belangstelling bij de sport begdn-t ophoudt. Ten tweede, dat wetenschcppe- nieuws precies hetzelfde zo iniversitair nieuws; de onthulling een borstbeeld van een groot rechts geleerde als prof. Meijers is universitair nationaal zeer zeker niet van belang 25 laar boekhouder ffïïï De heer P. Guley heeft Zaterdag her- brengen aan God. In het geloof heb ik dacht, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van de firma J. Houthoff, grooth; del in tabaksfabrikaten, aan de Heren gracht. Als boekhouder heeft hij de zaak gedurende al die tijd voortreffelijk ge diend en de firma en het personeel lie ten dan ook hun waardering voor het werk van deze goede collega de vrije De directeur, de heer J. Ph. Hemerik, bracht enige eigenschappen van de jubi laris naar voren. De heer Guley heeft zijn talenten niet alleen gebruikt vooi de zaak, maar ook voor het verenigings- en kerkelijk leven en voor de militaire dienst. Op al deze gebieden koesterde men grote waardering voor zijn arbeid Toen de heer Guley in militaire dienst trad, moest het bedrijf een grote tegen valler accepteren. En er was vreugde toen zijn ontslag uit de dienst afkwam. Zijn betrouwbaarheid, vriendschap en verantwoordelijkheidsgevoel hebben de zaak weer tot bloei weten te brengen. De jubilaris werd een lamp aangeboden, terwijl mevrouw Guley bloemen kreeg Ook de oprichter van de zaak, de heer J. Houthoff, prees de heer Guley. Hij zei o.m., dat de bloei van de zaak voor een zeer belangrijk deel aan hem te dan ken is. Verschil van mening kwam niet voor. Er is hard gewerkt. Namens het personeel sprak de heer D. Sloos. Wij mogen er trots op zijn zo'n collega te hebben. Spr. wees nog op het kalme op treden van de jubilaris. Dankbaar was de jubilaris voor de „Welkom binnen" Smits apparatenfabriek speelde toneel De ontspanningsvereniging I.F.S. van Smits apparatenfabriek bracht Zaterdag avond voor een volle Burchtzaal het blijspel „Welkom binnen" van Chr. Hoo- gewerf. En het kan meteen gezegd worden met veel verve. Zonder uit zondering was ieder in zijn rol: de radi caal-eerlijke „mooie Leentje", de ge affecteerde Mia, de slome Jozef, de stijve Claire, de slappe Robert. De heer d<vs huizes sprak wat te hard en te onduidelijk, een fout. waaraan zich trouwe»? meer spelers, zij het in min dere mate, 6chuldig maakten. De regie was hier en daar wat slordig. Maar als geheel een voorstelling, waar vaart in zet; zoals bij een blijspel ook past. De directie was opgewekt getuige deze wüt ongewone prestaties van personeel. de moeilijkheden, die ook op mijn weg kwamen, kunnen overwinnen. Directie en personeel dankte hij voor de samen werking en de medewerking. De omgan, is goed en dan gaat het werk vanzelf beter. De heer Guley stelde de aanwe zigheid van de heer Houthoff op bijzon dere prijs. Ook tijdens de receptie heeft de heer Guley vele blijken van waardering ontvangst mogen nemen. Het Hervormd verenigings- en kerkelijk leven liet zich •tegenwoordigen. Gemeentewerken was actief De zandstrooiers van gemeentewerken verdienen stellig een pluim. Men zie Leidens straten en men zie naar het vol gende staatje, dat aangeeft wanneer ei zand is gestrooid: Vrijdag 4 uur v.m. tol 5 uur n.m.. Vrijdagavond 8 uur tot Zater dagmorgen 3 uur. Zaterdag 812 uur v.m., Zondag 412 uur v.m., 812 uur n.m., vandaag 411 uur v.m. En nog steeds staat men gereedDe Bilt ver wacht namelijk vorst, sneeuw en regen! Optimistische stemming De vereniging tot opleiding van leer krachten voor het Chr. kleuteronderwijs te Leiden hield een vergadering, die een huishoudelijk karakter droeg. De bijeen komst stond onder voorzitterschap van dokter L. Bosch. Gering was de opkomst »r was ook niet zo best), maar de verslagen van secretaris en penning meester wettigden de gedachte, dat het de vereniging goed gaat. Men ziet de toekomst dan ook niet somber in. De heer C. P. van der Bie werd als bestuurs lid herkozen. Een statutenwijziging kon aller goedkeuring wegdragen. L. Kluvers overleden In de ouderdom van 67 jaar is alhier rij plotseling overleden de heer L. Klu- ers, oud-chef plaatskaartenbureau bij de N.S. te Leiden. De heer Kluvers heeft ook lang.- tijd informaties verstrekt en buitenlandse reizen samengesteld Van de bond van gepensionr.eerden bij de Ned. Spoor- en Tramwegen afd. Leiden was hij secretaris. De teraardebestelling zal morgenmiddag om 1 uur op de begraaf- iiet plaats bij het Groene Kerkje te Oegst geest plaats hebben. ontbloot, maar het is geen eigenlijk tenschappelijk nieuws; als zodanig kan bijv. wel gelden, dat zich een nii benschap aan het vormen is, die ethno- linguistiek heet en waarvan ik overigens niets weet. Ten derde, dat ik zou me da-t de beoefenaars der wetenschap en ook de lichamen en instituten, die de tenschap dienen zich niets te verwijten zouden hebben. Al moet ik protesteren tegen de opmerking, dat ik, die de op merking over de pers en de wetenschap waagde te maken, nu ook als rector ener Universiteit de plicht zou hebben gehad, ernaar te streven, deze zaak in het reine te brengen. Er bestaat ongetwijfeld in weten schappelijke kringen slechts geringe bereidheid om rechtstreeks contact met dc pers te zoeken. Welnu, ik vrees, dat de uiteenzettingen, die ik in dit verband ook weer in de dag bladen te lezen kreeg, deze bereid heid niet zullen activeren. Veeleer het tegendeel. Immers met verrassende en ook wel verontrustende openhartigheid wordt be toogd, dat het dagblad „een getrouwe weerspiegeling moet geven van alles wat zijn lezer interesseert", dat het „verschijnt de nauwelijks te omschrijven massa mensen, die des avonds vermoeid thuiskomt", dat het „geestelijke ontspan ning" moet bieden, op straffe van een „gevoelige daling van zijn oplage". Ja. als de zaak werkelijk zo staat, dan be hoeft de man van wetenschap generlei illusie te koesteren. Wat valt voor hem nog te verwachten van een onderneming die commercieel zonder meer wil zijn anderzijds niet beseft, dat de pers ook taak heeft ten opzichte van de cul turele opvoeding van ons volk? Of neen! Ik moet eigenlijk zeggen; als de zaak zo stond, als de pers niet besefte. Want zij zeker hier in Nederland,- nog beter dan zij zioh hier in deze woorden voor doet. Maar als zij wil medewerken tot dc verheffing van de geestelijke en mate riële beschaving van haar lezers en ik ben er van overtuigd dat zij dat wil dan volgt daaruit, dat niet alleen de be langstelling van het publiek mag bepalen zij gaat bieden, maar ook het belang het gebodene zelf. Zo gezien, heeft de wetenschap toch nog een kans". (We stellen ons voor. hierop nader te rug te komen. Het lijkt ons niet onge wenst. Red. NLC). Benoemd tot hoofd Onze oud-stadgenoot de heer W. J. Kruit, voorheen onderwijzer aan de Geref. school aan dé Stadhouderslaan, is be noemd tot hoofd van de Chr. school te Zwingelspaan bij Fijnaart (N.-Brabant). Geett aan „Geelt acht" Wat een Chr. Militair Tehuis is, behoe- en we niemand te vertellen. Er zijn er bijna 40 in ons land. De stichting „Geeft Acht" houdt deze tehuizen in stand en heeft daarvoor geld nodig. Om ook bij de grote familie te behoren, die dit goede werk steunt, kan men zich opgeven bij de heer J. Spijker, Meidoorn- t 51. Vrijdag 22 December geeft het Leids capellakoor ondev leiding van Iskar Aribo een concert in dc Remon: kerk. met medewerking van Joh. Feit kamp, fluit, Rahel Mengelberg, harp Anton Doomernik, fagot, Eram Martijn zal de orgelbegeleidingen verzorgen. Het belangwekkende programma be gint met „Lobet den Hërrn" van J. S Bach, het enige vierstemmige motet, dat van de componist bewaard is gebleven. Zoals in Bach's tijd gebruikelijk leri de blaasinstrumenten de partijen der zangstemmen mee. Van André Jolivet. een van de leden der groep „Jeune France", gaat in eerste uit voering een Suite pastorale de Noel, waarin de componist in een zeer gi tigde schrijfwijze ec-n in melodisch harmonisch opzicht boeiend geheel heeft opgebouwd. De talentvolle Benjamin Britten is ver tegenwoordigd met een Te Deum Festi val. geschreven voor het eeuwfeest var het St. Marks College in Swindon. Met hoogst eenvoudige middelen heeft de componist een Lofzang muzikaal klankt. waarbij het typische gezang Anglikaanse Kerk tot één geheel ver smolten is met de persoonlijke visie va de componist. Een werk van Mozart behoeft niet g< introduceerd te worden. Maar wij "?i len met nadruk wijzen op het prachtig Andante uit het concert voor fluil e harp, dat zelden wordt uitgevoerd. Van J. Crüger. een voorloper van Bach, zullen twee Kerstkoralen worden zongen, met begeleiding van 2 fluiten, harp en fagot. Van J. B. Krumphol? (17451790) zal een sonate voor fluit harp worden gespeeld, een verrukkelijk, licht romantisch stuk. Drie Kerstliederen, waaronder het be kende „Gloria ln excelsis Deo", vormer de overgang naar het slotnummer, hel grandioze „Gloria" uit de Hohe Mess; van J. S. Bach. Eerste schaaktournooi voor doofstommen Bij het vijfjarig bestaan van Revanche Op 10 December herdacht de Leids» doven-schaakclub „Revanche" het 5-jarig bestaan en ter gelegenheid van dit feil werd Zaterdag j.l. een schaaktournooi gehouden. De voorzitter, de heer Jac. Vos opende. Namens verscheidene verenigin gen boden afgevaardigden hun geluk wensen aan. Aan de wedstrijd namen spelers deel. De tweede ronde w voortgezet met 20 spelers. Er waren c afgebroken partijen, door de heer Koet (Philidor) beslist. Aan de 10 groeps winnaars werd de medaille uitgereikt De winnaars waren: groep A: C. de Raad. Dordrecht; groep B: I. Vavier, Leiden; groep C: C. Spannenburg, Rotterdam; groep D: W. de Kaa, Rotterdam; groep E: Joh. Vos. Hazerswoude; groep F: L Schroder, Voorburg; groep G; J. Ouds hoorn, Wassenaar; groep H: C. Terree horst, Rotterdam; groep I: mevr. Vavier, Leiden; groep J: W. van Schrieck, Den Haag. Dit was het eerste schaaktournooi dat door doofstommen in Nederland werd gespeeld. A.L.T.C. (tafeltennisnieuws) De competitiewedstrijden, die de Alge- ene Leidse tafeltennisclub speelde, le verde de volgende uitslagen op: heren 2e klasse: A.L.T.C. 1Netbal 2. 100: heren 3e klasse: A.L.T.C. 3Wibo 4. 28: dames 4e klasse: A.L.T.C. 1B.A.T. 1, 6—4; Treffers 5—A.L.T.C. 5, 5—5. U.V.S.„Rest afd. Leiden" Op Tweede Kerstdag om 2 uur kom' U.V.S. op zijn terrein uit tegen de „rest de afdeling Leiden." Het elftal van rest" is als volgt samengesteld: Oudshoorn (Lugd.), d.; B. Bout hoorn (Alp-hen) en B. Pijnakker (L.F.C.), Logeman (Roodenburg), P. van Nierop (A.S.C.) en J. Neuteboom (L.F.C.) i-.; W. van Dorp (Roodenburg), C. v. d Zeeuw (Roodenburg), P. Kapteyn (Lisse). J. de Troye (A.S.C.) en W. Nagtegeller (L.F.C.v. Reserves: J. Baak en G. v. d. Berg (beiden Lisse). H. Pollmann (Docos). J. Verhoeven (Lugd.) en J. van Meteren (L.F.C.) Supportersver. Rijnsburgse Boys De supportersvereniging van Rijnsb. Boys vergaderde o.l.v. de heer P. Ra- ensbergen, die een welkomstwoord sprak. De heer L. Kromhout, waarne mend secretaris, deelde mede, dat er ;as is, terwijl er nog f 22 te vor- Een waarderend woord werd gesproken door de voorzitter van Rijnsb Boys. de heer Jac. v. d. Vijver. In het bestuur werden herkozen de heren L Kromhout en KI. van Duin en in de vac L. Heemskerk de heer J. van Muijen. De verlichting van het terrein kwam hierna ter sprake. Aangenomen werd voorstel van de voorzitter om de recettes van de na de competitie te spe- - of nederlaagwedstrijden te r de verlichting. Eveneens voorstel van de heer D. van Vliet tijdens deze wedstrijden een ver loting te houden. De heer H. J. de Haan. tweede voorzitter, deelde mede. dat de kosten van de eventueel aan te leggen verlichting f3000 zullen bedragen. Deze vergadering was slecht bezocht. en bloemsierkunst Lezing en demonstiatie voor K. en O. Tot in de finesses behandelde de heer Lirn Kok Wie. student in de Sinologie, Zaterdagmiddag in het museum voor Volkenkunde de Japanse theeceremonie. Tegen een achtergrond van dof-vergulde schermen was een geïmproviseerd thee huis ontworpen: een kakemono aai wand en ceremonieel theegerei op grond. De bloemsierkunst, die bij deze ceremonie en in het gehele Japanse le ven zo'r. belangrijke rol speelt, nam de andere helft -van het „toneel" in beslag. Daar was een aantal zeer smaakvolle Als de klok waarschuwt.. „De Sleutelspelers" zorgden voor een griezelige avond Een spook kan zich geen idealer om geving wensen om zijn bedrijf uit fc oefenen, dan het slot „Eikenstins", er gens in Friesland. Oud. een beetje ver vallen, met vastgeroeste deuren, enz. He kan er naar hartelust spoken: het ge wicht van de klok laten vallen, fluiten, schieten, met groene lichtjes werken alles doen, wat een spook, dat zich weet te gedragen, behoort te doen. De schrijvers, R. en C. H. Feenstra laten net spook naar hartelust tekeer gaan en de spelers, in dit geval „De Sleu telspelers", de toneelvereniging van d( S.L.F., hebben Zaterdagavond met veel plezier oen griezelvoorstelling ervai geven. Het was een opvoering, waa zij op uitstekende wijze hun eerste lus trum vierden. Allen waren best op dreef en de heer J. Paddenburg als regisseur heeft alle eer van zijn werk beleefd. De heer J. C. van Steen speelde de rol van huisknecht, of hij nooit anders ge daan had. en de heer A. Crama was de onnozelheid en doofheid zelve. De kapitein was een beetje te jong, wat door de schmink versterkt werd. De heer N. van der Rheé, uit Den Haag, die het kapwerk verzorgde,, had geen geluk kige avond, met het schminken van .oude koppen". Het is voor de S.L F.-ers een gezellige griezelavond geworden, hetgeen ook de bedoeling was. Wethouder D. van der Kwaak vertegenwoordigde het gemeen tebestuur. Kerstconcert Kunstcentrum Het Leids Kunstcentrum organiseert tegen Donderdag 21 December, om 8 de Boerhaavezaal aan de Vrouwen- kerkkoorsteeg, een Kerstconcert, te ge- door Willy Koops-van Rigteren, alt, Henk Geirnaert, piano, en Enne van Ham, cello. Er worden o.m. werken uitgevoej'd Bach, Beethoven, Duparc en Falla. bloemstukken opgesteld in authentiek- Japanse vazen en sohaien. Met interesse luisterde een groot aan tal K. en O.-leden naar de ingewikkelde sterng-gereglementeerde plichtplegin- die gastheer of gastvrouw, hoofd- t en andere gasten bij de thee in acht nen. Dan is een Hollandse theevisite vrij wait eenvoudiger, al is het minder stijlvol. De kunst van het bloemen schikken kwam evenals zoveel Japanse cultuur elementen uit China en wel plm. 580. Het bloemstuk is in Japan geen schik king naar kleuren en vormen alleen, i symbool, geheel in de geest van het Chinese Boeddhisme. De bekende driehoeksvorm, die hemel, mens en aar de verbeeldt in de synthese van het uni versum, wordt in alle stijlen van deze kunst tot op de dag van heden aange houden, terwijl men consequent is in het gebruik van die bloemen en planten, die elk jaargetijde oplevert. Een kasplant is in dit opzicht nooit in tel. Na afloop was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan druk ge bruik werd gemaakt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Maria J. dr v. J. W. R Bink en G. A. Kraan; Boudewyn J. zn v. B. J. den Outer en C. Grocneweg; Adrianus H. zn v. P. Anker en G. Klomp; Hendrikus zn v. L. J. Smit en A. Hoog- straaten. Uitbreiding van bestuur De afdeling Leiden van de Ned. Chr. Handelsreizigers-vereniging stelt zich voor, haar bestuur met twee personen uit te breiden in verband met verschil lende werkzaamheden in de afdeling, die meer intensief ter hand dienen te wor den genomen. Woensdag hoopt men in „De Valk" (Morssingelhoek Stations- eg) bijeen te komen en dan zullen ook vee nieuwe bestuursleden worden ge- VERLOVINGSRIN BREESTRAAT 89m 23313 WOUBRUGGE bi f toom Jubileum De heer G- C. Timmers mocht echtgenote de dag herdenken, dat jaar geleden in het huwelijk trade ip vens werd herdacht, dat de knech n de de heer Timmers, de -heer J gel, 25 jaar in het bedrijf werkza: eerst als leerling-smid. thans als en kachelsmid. De patroon bood bilaris een rooktafel aan. terwyl de c; van Nederlandse smedenpatroon (erief erediploma ten geschenke gaf. Oprichting Boerenleenbank Verleden week is de tweede B< Èe leenbank van Hoogmade officieel richt. Statuten werden gelezen et huishoudelijk reglement werd vastg< De heren C. C. Hoogeveen, J. C. Meer en H. P. Zwetsloot werden t stuurslid gekozen en dc heren J. J Geest, G. J. van Leeuwen en J. A. Salm tot lid van de raad Raad van Woubrugge In voltallige zitting kwam de gemeen teraad van Woubrugge bijeen. De agen dapunten: ontslag van de gemeente werkman J. G. Boer, verkoop van de ning Bateweg 9 en verhuur van enige stukjes tuingrond tussen de Bateweg de Dokter Lothlaan, werden in geheime zitting behandeld. Besloten werd, aan De Boer eervol ontslag te verlenen met in gang van 1 Januari. Het huis aan de Bateweg werd verkocht aan de heer Joh. Grandia voor f 2400, belast met een hypotheek van de gemeente, groot f 2000 a 4 pet. Enige aanvragen om tegemoet koming in de reiskosten voor schoolbe zoek werden ingewilligd. Het vermenigvuldigingscyfer school geld werd bepaald op 2. De vergoeding per leerling van het lager onderwijs werd voor 1951 vastgesteld op f 21.08. De R.K. school kreeg f 3600 en de Chr. Nat. school f 2951 voor 1951. De verordeningen op de heffing var vermakelijkheidsbelasting en begrafe nisrechten werden verlengd. De gemeen- tereekening en die der gemeentebedrijven over 1949 werden voorlopig vastgesteld. Daarna werden de begrotingen onder de loupe genomen. De heer Venhuyzen vond de begroting der gemeentebedrijven te optimistisch, gezien de mogelijke verhoging va inkoopsprijs van de stroom. Hij wilde de begroting herzien. B. en W. deelden dat er nog onderhandelingen zijn over tariefwijzigingen. De voorzitter zeide voorts, dat bij het uitbreidingsplan der gemeente voldoende rekening is gehou- :n met terreinen voor industrieën. De heren Venhuyzen en Angenent Feestavond van het jubileumlonds Het jubilcumfonds van T. en D. be staat vijf jaar. Zaterdagavond werd het 5-jarig bestaan met een grote feestavond de Stadsgehoorzaal herdacht. De heer H. Boom herinnerde cr aan, dat het fonds reeds 45 jubilarissen heeft gehuldigd. Het heeft dus wel bestaansrecht. Zaterdag waren er niet minder dan 14 jubilarissen te huldigen. Het waren de heren P. Eduard, J. G. van der Pot en A. Veijlbrief (50 jaar), W. F. K. Arnol- dus, H. W. Onderwater, J. W. Selier, W. Flanderhijn, J. Gijsr n (40 jaar) en S. P. Velzeboer, A. J. Griffioen, W. van der Wilk, S. Sloot. M. van Dam en A. G. Sil vester (allen 25 jaar). De heer H. H. Tieleman had voor der jubilarissen een toespraak. Hij ging uitvoerig hun loopbaan na en tekende wkeurig uit, dat allen veel voor het bedrijf hebben betekend. Ook hun kwa liteiten passeerden in geuren en kleuren :vue. Namens de directie overhan digde hij enveloppen met inhoud. Jammer was dat de zaal zo goed als niets van zijn hartelijke woorden heeft kunnen horen. Dit bevorderde de rust bepaald niet! De heer J. G. J. Verhey van Wijk, voorzitter het departement Leiden van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel, sloot zich bij de heer Tieleman aan, stelde de jubilarissen aan de tegenwoordige gene ratie ten voorbeeld cn liet erepenningen met getuigschrift uitreiken. Toen loco-burgemeester J. C. van Al staat er aan ons Rapenburg een rijksuniversiteitdat wil nog niet zeg gen, dat het rijk voor de hele gang van zaken zorgt. Zeker, het neemt het groot gedeelte van de grote taak, die de instandhouding van een universiteit is. op zijn schouders. Dat kan ook moeilijk anders. Het particuliere initiatief is niet tot alles in staat. Het is al een heel ding. nneer er ergens, uit eigen krachten middelen, een gebouw verrijst, waar uit in de loop van jaren een universiteit groeit. Nn wil ik helemaal niet beweren veel verdiend wordt aan onze academie. In tegendeel. En toch kost zij hoop geld, aan salarissen, aan mate riaal, onderhoud, boeken en alles, wat er verder komt kijken. Daarvoor zorgt het rijk dus, maar: voor >.n groot gedeelte. Er is ook een stuk, aar het Leids Universiteitsfonds voor zorgt. In de studentenwereld is dat fonds bekend als LUF. Bijna iedere student draagt jaarlijks zijn steentje bij voor het LUF. Oud-leerlingen, die de maatschap pelijke ladder, mede dank zij Lelden. beklommen, vergeten in hun latere leven dat LUF niet. Het bestaat ook al zoveel jaar: ruim zestig. Geslachten van studen ten hebben er. bewus'. of onbexoust. hun voordeel uit getrokken Neem als simpel J voorbeeld ons Prj/tc J bouw Alle 7 ■n, die daar komen uit andere noodzakelijk blijkt, kunt u in de krant steden, kijken hun ogen uit. Ik ben hele maal niet zo bijzonder pro Leiden, dat alle andere steden niets waard zijn. Maai als je in Utrecht het Universiteitshuis binnenkomt het staat daar aan hef Lepelenburg dan moet je toch erken nen. dat het bij Leiden vergeleken maai minnetjes is. Alhoewel, daar is een grott ROND HET RAPENBURG alle talen va vooral die geen Engels Leidenaar keuken, die iedere dag voor honderden Utrechtenaren kookt. Dat hebben zij dus Naar de oprichter van het LUF heet het nieuwe Prytaneum het Van der Lith- huis. Prof. Van der Lith was de geeste lijke vader van het LUF. Het doel van het fonds was een voorloper te zijn op wetenschappelijk gebied van de regering. Waar het rijk geen hoogleraar of docent benoemde, werd het LUF actief. Dat ging in het begin natuurlijk maar op zeer kleine schaal. Er was weinig geld, maar door schenkingen en legaten groeide het kapitaal van het LUF. Na 1918 werd het, door de bijzonderei aandacht die prof Van Vollenholten aan] hooghouden. Stimulans op vele gebieden, het LUF had geschonken, mogelijk hoog-1 een voorbeeld van wat samenwerking - 0C' leraren te benoemen Het fonds betaalt I in een betrekkelijk kleine gemeenschap het begin van het Rapenburg.jhun salaris uit en telkens wanneer het) vermag. dat tot bijzonder hooglet wege het Leids Universiteitsfonds be noemd is: die en die. En heel vaak ge beurt het, dat het rijk later hoeveel belang deze professor of zijn leerstoel voor de universiteit is. Dan be noemt de regering zelf een hooglet de door het LUF geschapen plaats, of zjj maakt van de bijzondere hoogleraar een rijkshoogleraar. Daarmee is dan op dit bepaalde gebied de taak voor het LUF afgelopen. Het heeft zijn plicht ge daan. maar het kijkt direct weer verder. Er is altijd wel wat te vinden, waar het met pioniersarbeid groots werk kan ver richten. Zo deed zich de merkwaardige toestand voor, dat men te Leiden zo ongeveer de wereld kan bestuderen, Schaik het podium betrad, ging applaus op. Hij richtte zich tot de heren Eduard, Van der Pot en Veijlbrief. Zij hebben een belangrijke plaats in het be drijf ingenomen. Hun plicht hebben met ere vervuld. Hij deelde mee. dat het H.M. de Koningin had behaagd deze heren de bronzen eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau te verlenen. Onder spontaan applaus werden de me dailles aangeboden, waarna men twee coupletten van het Wilhelmus zong. Dt dames kregen een ingelijste foto van hur man. Trouwens: alle dames (van de ju bilarissen) hadden reeds een bloemetje gekregen. De heer Selier sprak woorden van dank namens de jubilarissen. Vervolgens werd de revue „De grote sterren-parade" voor het voetlicht ge bracht. waaraan verscheidene „groten' medewerkten. In de pauze kreeg elke vrouwelijke feestvierende een doos bonbons en elke mannelijke een doosje sigaretten. LISSE Afscheid directeur P.T.T.-kantoor De heer D. Jumelet, directeur Duits. Van Spaans spreek niet. Daarvoor moet een Utrecht of Amsterdam. Het LUF heeft er voor qezorgd. dat in Leiden een professor kwam voor het Engels, zodat de achterstand op dit ge bied weer een beetje is ingehaald. Voor hoede moet het LUF zijn, wil Leiden op alle gebieden in de wereld liet P.T.T.-kantoor alhier, nam Zaterdagmid dag afscheid van het personeel wegens vertrek naar Rotterdam. De heer M. var Kestere-n sprak namens het kantoorper soneel en het corps bestellers woorden van dank voor de wyze, waarop de heer Jumelet naast het personeel heeft ge staan. Hy was steeds bereid voor de be langen van zün personeel op te komen. De heer Bronkhorst voerde namens de instrumentmakers #het woord. De heer Jumelet kreeg een geschenk, dat hem zeker op prettige manier aan zün Lissese tyd zal herinneren. Uitvoering „De Lischbloem" Zaterdag gaf het jeugdkoor „De Lisch bloem" zyn derde uitvoering in gebouw „Rehoboth" onder leiding van mevrouw E. Smit-Geerdes. Ds Jongeboer, Ned. Hervormd predikant, opende op de bruikelijke wyze. Hierna werd het zang spel „De Sneeuwmannetjes" uitgevoerd. De kleuren van het toneel waren tref fend. evenals de wyze van uitvoering. De pianist Henk Brier gaf enige variatie-s op een kinderliedje van W. A. Mozart. Tevens was er vioolspel. Het jeugdkoor zong ook nog een kerstcantate. Ds Jon geboer sloot de geslaagde uitvoering met oen speciaal woord van dank voor mevr. Smit en de solisten. NOORDWUK In de laatst gehouden vergadering van de afdeling Noorawijk van „Bloembollen cultuur" o.l.v. de heer J. C. van der Meer verenigde de afdeling zich met een voorstel van net hoofdbestuur. Dit betrof dc verbouwing van het Krelage-huis te Haarlem, waarvoor de kosten op ƒ355.000 zijr. geraamd. Ook tegen het voorstel om de contributie te verhogen werden geen bezwaren ingebracht. Voorts zal de afde ling in de vacature van het hoofdbe stuurslid F. Duin stemmen op de heer Jos. Bot te Lutjebroek en in de vacature Mesman op de heer J. G. Timmer te Breezand. achtten het bedrag voor het onde 1 van wegen en voetpaden te laag be M Een voorstel van de heer Angenei verdubbeling van de geraamde f 2! werd met 3 stemmen By de behandeling van de kap dienst maakte de heer Den Herti!eu a. opmerking, dat verschillende postei" te laag waren geraamd. De "nn^" zei, dat dit kwam. omdat veel i lieden ten plattelande hun reken te laat indienen. De begroting daarna Met de Bank voor Ned. Geme werd een rekening-courant-c komst aangegaan van f 48.000. De Alphen aan den Ryn van de Bescheif'02 Burgerbevolking, waarin ook Wo valt, kreeg f 80, of drie cent per Daarmee worden de onkoste en; dekt, die gemaakt worden bij het werpen van een beschermingsplat 'f 1951 zal wel weer een verzoek omp00,r ■orden ingediend. By de rondvraag werden i._0 - ragen gesteld over de schouw va »">ek duikers en over de achtei£an de schoolgeldheffing. lacht VISSER11GOLF Iets ruimere aanvoer puike slenfr- Het marktbceld bleel Zaterdag bi te; gewoon goed ondanks oer. en de grote tong haalde^ notering, die IJmuiden al weken van dize fynv:s heeft de kilo. tegen f 1.27, Voorts de kleine tong II en ook de tarbot liep tot f 2 65 per kilo op. De e bleef rond de f 0.80 a f 0.85 en de 11 schol II rond de f 2724 per kist Do Nu ietsmeer schelvis k.vam, zakte di 'oórr- lichtelijk, maar ze was toch nog uit |a va te goed met f 7365. Voor de braat dc werd f 15.5033 betaald. De 1 'laas loopt nu snel op haar eind en wat e,an d aankomt, is ook van zo'n slechte k uMa teit, dat de handel er nauwelijks bi stelling voor toont. De toonbare par brachten Zaterdag f 12.50 op flink gedeelte van de 1800 kisten rechtstreeks de pufschult in. Niet goed niet slecht De Limburgia, die Zaterdag als trawler aan de afslag was met kisten vis. besomde voor 11 dag» de KW 16 werd de hoogste I de haringloggers met f 35S8 1 chott de opgehouden vangst: de KW 28 [j£,. de hoogste der trawlloggers met I eV de RO 3 werd de beste kotter f 4590. echt; Engeland trekt De prijzen zijn in Engeland ogenblik zo mogelijk nog beter verscheidene schippers grepen da de kans om in Grimsby een krt harde reis te veroveren. Deze vermoedelijk nog aan de kten: de Vikingbank, die de afslag is. de Alkmaar, die met 515 kisten komt de Abr eveneens morgen i komt en de Schoorl, die 650 kisten de Woensdagmarkt meebrengt. Vandaag vrij wat vis De Batavia bracht vanmorgÉ vroege beurt in totaal 550 kisten 200 stijve kabeljauwen, de Flarnin 660 kisten, de Petten 500, de Shai 230 manden en de loggers KW 22, KW 40 hadden 1000 kisten hari de late beurt losten 10 kotters 500 f den diverse en 18 trawloggers 12 kabeljauwen, 417 manden tong, 5 f bot, 133 diverse, 129 grote schol, 205 schol en 200 v/yting. Tenslotte Arend (KW 7) nog voor de late present met 200 kisten haring. Morgen dc Mary Voor de Dinsdag wordt Mary 1 schelvis, 130 makreel, 120 gul en jauw, 30 kooivis. 100 wijting, 50 sijDe i bit, 75 radio en 60 stijve kabeljauv. •acht. 0 Afsnyders aan de markt Van de haringgronden kwame binnen: KW 15 met 400 kisten vers 0 verse. KW 22 met 400 ve KW 7 met ruim 200 verse. De mee! ringschepen gaan niet meer terug het Kanaal of Engelse wal, ma?,r 1 den teelt en schakelen over op de visserij, die voor de meeste "pas feèstdagen begint. T'aat voor 60 mille opgelich eöri Van een tijdens de oorlog geliqu &rsoi de kleine IJmuidense rederij werd rocei de Duitsers de enige kotter gev( eeon: de eigenaars kregen een schafte goeding. Toen de kotter na dc ding als marinescheepje terug de eigenaars met behulp een expert een schaóe-enquêtefori en vc-rmeldden zij dat zij géén deloosstelling hadden ontvangen, bureau oorlogschade keerde f 60 000 uit Verdacht van deze opIi(:" nu drie personen gearre waaronder de voormalige directei K. uit Santpoort

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2