BOEKEL, PALLA EN STEYN: Het orgel als kerkinstrument en als accordeon Wat er zoal aan de tegenwoordige huurbescherming vastzit De huurder behoeft voor 1951 geen slapeloze nachten te hebben ■NIEUWE LEli/d^ilE wuunWT 950 3 ZATERDAG 16 DECEMBER 195B 1- Mensen, die iedereen hooit drie organisten, drie stijlen, drie smaken (Van onze redacteur) De omroep in Nederland is in de eerste plaats een kwestie van stijl. Het behoort tot de goede Nederlandse toon. dat er uitgezonden wordt op basis van de verschillende richtingen van levensbeschouwing in ons volk. Het zou bij een natie met zo'n verscheidenheid van onderwijs en politiek leven niet anders denkbaar zijn. Schreef de jongste Nobel-prijswinnaar Bertrand Russell dezer dagen niet, dat in culturele aangelegenheden verscheidenheid een voorwaarde is voor vooruitgang? Welnu, het Nederlandse omroepbestel is daar voorbeeld van. En al kan men over die „vooruitgang" twisten en zeggen, dat daar niet veel van te bespeuren valt (dat blijft een particuliere mening), de grondslag voor de vooruitgang is door de verscheidenheid gelegd. Tot deze gedachten inspireerden ons nummers in te zenden. H(j kreeg 1100 brieven. Met de uitwerking is terstond begonnen. De wensen gaan drie figuren uit het Nederlandse omroep bestel, die, zoal niet representatief voor hun omroepvereniging, dan toch zeker goede vertegenwoordigers van de muzi kale smaak van het Nederlandse volk zijn: Meindert Boekei, de „hof" organist van de N.C.R.V., Pierre Palla, wiens naam zondere verdere aanduiding een begrip is in het A.V.R.O. programma en Cor Steyn, de geregelde bespeler van het V.A.R.A. concertorgel. Drie organisten, drie stijlen, drie levensbeschouwingen, drieërlei smaak. Kerkorganist grondslag Om met de oudste te beginnen: Pierre Palla. Hij is eigenlijk Tsjech. In Czaseda bij Praag werd hij geboren uit een mu zikale familie. Ooms speelden en diri geerden met velerlei soorten orkesten. Een van hen, Johan Palla behoorde des tijds tot de marinierskapel in Rotter dam. Het was geen wonder, dat de kleine neef met vijf jaar al een aardig pianist was en dat hij, acht jaar oud, or ganist van een R.K. kerk in Venlo werd. Hubert Cuvpers werd daarna zijn leer meester. Hij noemt dat „een onvergete lijke tijd". Hij assisteerde deze bekende koorleider en musicus by diens werk in Amsterdam, maar met het in de mode komen van het concertorgel in de cine ma's ging Pierre Palla het orgel van Tuschinsky in Amsterdam bespelen. Van 1929 tot 1931 was hü „inspeler" van or gels voor de Duitse orgelbouwers Philips uit Frankfort en daarna keerde hü in Nederland terug om by de A.V.R.O. in dienst te komen. Hy vertelde die levensloop zittend voor zijn instrument, dat hij zeer bewondert en waarvoor hy eigenlijk maar één wens koestert: dat het in een kathedraal zou staan. I Hy laat de klavieren geen moment met rust. „Kyk, deze prachtige klank, die I treft U aan in Franse kerkorgels". En hy speelt een deel uit een concert van Saint Saens. „En dit hier", vervolgt hy, „is een ty- pische registercombinatie voor Bachwer- ken. En daar davert het A-moll prelu- dium al uit de pijpen Het orgel is voor hem een liefde. Het is de zuiverste moge- lykheid tot zelfverwerkelijking voor deze man, die het als de allergrootste eer be schouwt dat Engelse collega's naar hem luisteren en zeggen, dat zyn spel herin nert aan dat van Quinten Mac Lean, de B.B.C. organist, die naar Canada vertrok en die óók kerkorganist van professie is. Dat was een leerling van niemand min der dan Max Reger. I Concertstukken met een klassieke on- - dergrond vraagt men van Pierre Palla Maar hy heeft er een hekel aan op bonte I avonden te spelen. Dat is een denaturatie van het orgel! Accordeonist Een tegenstelling met Pierre Palla vormt Vara's Cor Steyn. Hy is ook een uiterst muzikale jongen, groot geworden tussen de noten, zoals tydens het programma ,,wy hebben een woord voor de wereld". „Er is", zo zegt hy, „in al dat werk nog veel zoeken en tasten naar de juiste vorm, maar het is zeer nodig, dat er goed en welbewust ge werkt wordt." En dus zal men er wel komen. Geloof niet, dat alle N.C.R.V. luiste raars deze gewyde muziek voor orgel al léén waarderen. Er wordt ook naar „po pulaire orgelbespelingen" gevraagd. Maar dat is niets voor Meindert Boekei. Dat terrein laat hy met plezier aan de beoe fenaren daarvan over. Hy blijft, zoals by zjin aanstelling, het kerkorgel als kerk-orgel trouw. En dat kan de programma's alleen maar ten goede komen, deze standvastigheid. Meindert Boekei woont vlak achter de studio in een groot huis. Hy heeft twee kinderen en hy zou, als hy er tyd voor had, graag tekenen. Dat is altijd zyn hobby geweest. Daar komt natuurlijk niets van. Hy is de enige niet, die tyd noch ge legenheid voor liefhebberijen vindt! Koekoekwals tot Andantes uit Sympho- nieën van Beethoven. De mensen luiste ren zeer nauwgezet en zy vinden het mooi. En aangezien het hun omroep is... men vraagt en wy draaien! Of dit niet smaakbedervend werkt? De mensen hebben nu eenmaal hun voorkeuren. Geen mens, die begrijpen kan, waarom de één met alle geweld een melig liedje wil horen en dat „mooi" vindt en de ander blyk geeft muziek te COR STEIJN ....1100 verzoeknummers gevraagd... kunnen waarderen. Beide categorieën verstaan elkaar niet. Nooit. Maar tegen over beide heeft de man achter het or gel een taak. En wie er niet naar luiste ren wil, die draaie de knop om. Het gaat langzaam om by de mensen begrip voor iets anders en beters te wekken. Cor Steyn is in Amsterdam des tijds begonnen met samenzang. Dat ging eerst niet. Maar nu is het een wekelijks Adviseur voor gewijde muziek Dat ls de titel voor Meindert Boekei, organist van de N.C.R.V. Ook hy is aan het orgel groot geworden. In Hoorn, zyn geboorteplaats, kreeg hy van zyn vader, die er in het Koor „Soli Deo Gloria" zong en in een plaatselijk harmonie-or kest speelde, de eerste muzieklessen. Van beide instellingen is de zoon thans diri gent. Het ligt wat ver van Hilversum, Hoorn, maar het is een oude band, die hy niet graag verbreekt. Op 15-jarige leeftijd werd Meindert Boekei in Hoorn organist van de Her steld Evangelisch Lutherse kerk. Hy stu deerde aan het Amsterdamse Conserva torium, werd da».r organist Waalse kerk en later wat hy nog doet ging hy het orgel in de Nieuwezyds Kapel bespelen, waarin de Amsterdamse Vrijzinnig Hervormden samenkomen. Hy wilde dat opgeven, toen hy zyn betrek king by de N.C.R.V. aanvaardde, maar ds Aris zei toen tegen hem: „Ik wil je beslist houden." „Er is op het gebied der gewyde mu ziek in ons land véél te doen. Wy hebben, vergeleken by Duitsland, waar de kerk- muziekcomponisten onder invloed van de oorlogsdruk prachtig werk gingen ma ken, een grote achterstand in te halen. Daar wydt deze organist zich thans aan. Op de Eerste Kerstdag zal het eerste pro gramma in de cyclus Duitse kerkmuziek worden uitgevoerd en dat gaat dan regelmatig door. De N.C.R.V gaf, zoals bekend, aan componisten als Mulder en De Braai ook opdrachten om gewyde muziek te schrijven en wat zy deden vindt hy al een belangrijke stap, er moeten veel meer musici komen, die de geestelijke liederen een symphonische vorm geven, zegt Boekei. Men kan Meindert Boekei regelmatig horen als dirigent van verschillende N.C. R.V. ensembles, die ochtend- en avond- wijdingen illustreren en ook als organist Op vele vragen een antwoord In de goede, oude vooroorlogse tijd. toen wij althans op het gebied de huisvesting nog in een paradijs leefden in vergelijking tot de tegenwoordige woning-misère, kon de verhuurder steeds met succes ont ruiming vorderen, wanneer de huurovereenkomst afgelopen was. In tijden van huizenovervloed was tegen deze regeling geen bezwaar. gelegd. Speciaal zy er hier nog de aandacht p gevestigd, dat een verhuurder, die het verhuurde dringend voor eigen ge bruik nodig heeft, niet zo maar „zonder zijn vordering tot ontruiming gewezen krijgt. Hij zal alleen" dan su hebben, indien hij het verhuurde dringend nodig heeft, dat gelet op de economische belangen en maatschappe lijke behoeften van beide partyen voortzetting van de huur redely ker wijze hem verlangd kan worden. De rechter is hier dus opgeknapt, met de niet-eenvoudige taak de belangen partijen tegen elkaar af te wegen. De Huurwet voegt aan de bestaande regeling nog toe, dat in zo'n geval ook met de belangen van de onderhuurders dat zijn dus in het algemeen de kamerbewo- rekenirjg moet worden gehouden. De onderhuur der Toen echter in de tweede log de woningen schaars werden, moes ten er maatregelen genomen worden ten einde te voorkomen, dat de huurders de dupe zouden worden van de woningnood. Zo kwam het „h uurbeschermingsbesluit 1941" tot stand. Volgens dit besluit, kan een verhuurder de ontruiming van een woning of gedeelte daarvan slechts vor deren in enkele, bepaalde, met name genoemde gevallen. Praotisch komt het hierop neer, dat de huurder slechts het onderspit moet del- indien hij zich schuldig maakt aan wanbetaling, misbruik van het gehuurde of ernstige overlast aan de verhuurder of zijn huisgenoten aangedaan, en ook indien de verhuurder het verhuurde dringend voor eigen gebruik nodig heeft Alles tenslotte rekbare begrippen! Op 13 petober j.L is de nieuwe Huur- et tot stand gekomen. Deze wet behan- _>it twee verschillende onderwerpen. Enerzijds geeft zij voorschriften ten aan zien van de maximum huurprijzen, maar gezien de plaatsruimte, is het niet mo gelijk hier thans nader op in te gaan. Anderzijds, behandelt de nieuwe wet de huurbescherming. De datum, waarop de Huurwet in werking treedt, is nog niet Het is namelijk de bedoeling, dat de, In de Huurwet toegestane huurverhoging hetzelfde tijdstip zal ingaan, als de verlaging der loon- en inkomstenbelas ting. Bedoelde verlaging is wel door de Tweede Kamer, maar nog niet door de Eerste Kamer aanvaard. Op grond bier kan aangenomen worden, dat Huurwet eerst in de loop van 1951 in werking zal treden. Met de inwerking treding van de Huurwet, vervalt het H u urb esch ermdngsbesluit 1941. Wanneer ontruiming Hoe liggen nu de kaarten in de nd< Huurwet? De huurder behoeft hierover geen slapeloze nachten te hebben, wordt immers doeltreffend door de beschermd. In grote lijnen betekent de nieuwe regeling, dat ontruiming slechts gevorderd kan worden in de gevallen, welke het „Huurbeschermingsbeslult 1941" opsomt, en bovendien," indien de huurder het genot kan krygen van soortgelijke, (mede de huurprijs in merking genomen) hem passende w< ruimte, en voorts, indien de huurder toestemt in een redelijk aanbod tot aangaan van een nieuwe huurover komst betreffende dezelfde woonruimte. Tegenover deze kleine uitbreiding van de mogelijkheden van „ontruiming", staat een belangrijke vergroting van de be scherming van de huurder. Op het ogen blik kan namelijk de koper van een ver huurd huis dat is dus de nieuwe huis eigenaar na de huur te hebben op gezegd, ontruiming vorderen, indien hij dat huis dringend voor eigen gebruik nodig heeft. Onder de werking va nieuwe wet, zal een nieuwe eigenaar, die met het oog op eigen gebruik een wo ning gekocht heeft, weliswaar ontrui ming kunnen vorderen, maar het vonnis waarbij de huurder tot ontruiming ver oordeeld wordt, kan pas drie jaren, nadat MEINDERT BOEKEL gewijde muziek die aan het Haags Conservatorium en door Jaap Stotyn onderwezen werden (voor die leermeester heeft hy grote be wondering). Als concert pianist is hy ge start en via het accordeon, by het cine ma-orgel terechtgekomen. Dat is ook de voornaamste indruk, die men van Cor Steyn krijgt: de bespeler van een reusachtig accordeon, dat hy niet tussen z'n beide handen kan houden, maar dat op de grond moet rusten, om hanteerbaar te zyn. Het „bibberorgel" woedt by hem op z'n felst By hem Bach noch Saint Saens. Tenminste: niet gedurende zyn concer ten. De smaak van zyn publiek gaat uit naar „My sunny home" en „Daar waar die molens staan!" om van de „Einzug der Gladiatoren" maar niet eens te spre ken! Belangstelling voor dit soort kunst? In een van zyn laatste uitzendingen vroeg Cor Steyn de luisteraars verzoek- Haagse gemeentebegroting toont tekort van vier en drie-kwart millioen Bij de overhandiging van de Algemene Toelichting op de Haagse Gemeentebe groting kon de wethouder van Financiën de heer Dresmé mededelen, dat het tekort een bedrag beloopt van vier mil lioen. zevenhonderd en vyftig duizend gulden. Aanvankelijk becijferde men het be grotingstekort op ruim 15 millioen gul den Toezeggingen van uitkeringen uit de opbrengst der ondernemingsbelasting ad 7.200.000.- en een verhoging van de raming der uitkering uit het Gemeente fonds met 666.000.- deden dat aanvan kelijke begrotingstekort dalen tot 7.507.000.-. De hoofden der verschillende bedrijven zyn daarop opnieuw by B. en W. geweest en het gevolg van aller arbeid is geweest,' dat het begrotingstekort thans is terug gebracht tot de hierboven genoemde vier driekwart millioen. Maar daarvoor is dan ook geen enkele dekking aanwezig De voorgaande jaren hebben nog een vrij gunstig financieel aspect te zien ge geven Zo sloot bet Jaar 1948 met een batig saldo van goed f4 millioen en leverde het jaar '.949 nog een overschot van 2 millioen gul den op. Deze bedragen waren echter no dig, om de in de jaren 1941 tot 1947 ont stane tekorten, die tezamen een bi van 30 millioen beliepen, te h dekken. Voor 1950 kan niet meeT oj meevaller gerekend worden. Hoogstens kan men verwachten, dat de uitkomsten der verschillende bedrijven niet teleur stellend zullen zijn. Op het tekort van 30 millioen der voorgaande jaren liep men thans zes millioen in Er staat nog f 24 millioen Het is dus geen wonder, dat deze gedekte 4^ millioen het gemeentebe stuur met zorg vervult. B. en W. van Den Haag zijn dan ook van mening, dat de gemeente recht heeft op een bijzondere uitkering uit het Gemeentefonds. De mogelijkheid het tekort uit eigen middelen te dekken is thans niet meer aanwezig. Den Haag heeft tot nu toe een dergelijke bijzondere uitkering niet ontvangen De uitgaven namen toe met ruim f 15Vr millioen (w.o. subsidie Dienst vooi ciale Belangen f 4.570.000, salarislasten f3.300.000. kapitaalslasten f1 600.000. exploitatiekosten Bijzonder Onderwijs f 945.000 en onderhoudskosten gebouwen f920.000 Verschillende factoren kunnen het tekort op deze begroting in gunstige of in ongunstige zin nog beïnvloeden. kamerbewoners waarbij wy onderscheid kunnen maken tussen: 1. de verhouding „eigenaaron derhuurder" en 2. de verhouding „onder- verhuunderonderhuurder". Ad. 1. onderhuurder kan in het algemeen de Huurwet geen rechten ontlenen genover de eigenaar. De onderhuurder staat en val/t met de huurder. Gaat de huurder vrijwillig of gedwongen heen, dan zullen ook de „onderhuurders" het veld moeten ruimen, indien de eigenaar dat eist. Zoals wy hierboven reeds schreven, moet echter by een ontruimingsproces tussen een eigenaar en een huurder, die onderverhuurt, ook met de belangen der onderhuurders rekening worden gehou den. doch alleen in het geval, wanneer :ar het huis zelf wil gebruiken. Wanneer dus de eigenaar uit anderen hoofde ontruiming vordert, bijv. omdat de huurder in gebreke is gebleven de huur te betalen, dan behoeft er strikt genomen met de belangen van de onder huurder geen rekening te worden ge houden, zelfs al heeft hij zyn huur op de onderverhuurder (huurder) betaald- Een pnt van betekenis. In de practijk evenwel, zal de onpar tijdige rechter naar wy hopen altyd met de belangen van de onderhuurders rekening houden. De rechter kan bijv de huurder een termijn van ten hoogste een maand gunnen, om alsnog zijn betalingsverplichting te voldoen. Terwille van een onderhuurder, die de dupe dreigt te worden, zal de rechter al gauw geneigd zijn van deze bevoegd heid gebruik te maken. Ook kan de rech ter altijd een zekere pressie op de eige naar uitoefenen, om de onderhuurder, ne de ontruiming door de huurder, in diens plaats te stellen. Houdt echter de eige naar voet bij stuk. dan zal ook de onder huurder moeten verdwijnen! Hij hoeft dan nog niet alle hoop op te geven. Immers, krachtens de Woonruimtewet 1947. kan het college van Burgemeester en Wethouders in de practijk het Bureau Huisvesting" de kamers van de onderhuurder voor hem vorderen Hoevelen, argelozen, hebben vaak ka mers gehuurd, zonder te weten, waar zij, als er moeilijkheden ontstaan, aan toe zyn. Koop breekt huur niet. En nu Ad 2: De Huurwet geeft aan de onderhuurder dezelfde bescherming te genover de onderverhuurder, als de huur der tegenover de eigenaar geniet. Toch is de positie van de onderhuurder zwak ker. Ons Burgerlijk Wetboek kent de regel, dat niemand meer rechten aan een ander kan overdragen dan hy zelf bezit. Op grond van deze regel kan een huur der slechts onderverhuren voor zolang hy zelf huurder is. Een nieuwe huurder dus niet gebonden aan de overeen komst van onderhuur, welke de oude huurder gesloten had Dit betekent dus m.a.w.: de nieuwe huurder wordt niet automatisch onderverhuurder en de on derhuurders houden op onderhuurders te ;n kunnen dientengevolge geen be scherming meer aan de Huurwet ont lenen. Zij zullen dus hun heil elders en zoeken, indien de nieuwe huur der dat wenst. Op bovengenoemde régel van het Bur gerlijk Wetboek is echter één uitzonde ring, namelijk de koop huur met breek: Dit betekent, dat de koper van een ver huurd huis, de huurder er op de koop bij moet nemen De huurder blijft dus huurder en krijgt tegenover de nieuwe eigenaar dezelfde bescherming van de Huurwet als hy tegenover de oude eige- had. Mr C. A. Baron Bentinck i gevolg i vermoeidheid. Voor een trio L. aantrekkelijk uiterlijk is een goede gezondheid, gebaseerd op voldoende slaap, rationele voeding, reinheid en be weging in de buitenlucht noodzakeujk. In onze gejaagde en zorgenri.ike tyd echter heeft niet iedere vrouw gelegen heid daar de nodige aandacht aan te schenken. Met name in Amerika heeft de werkende vrouw ontdekt, dat daarom de .beauty parlor" even onontbeerlijk is als 'de tandarts. En even verantwoord. Want beiden werken op wetenschappe lijke basis. Zo is massage van het gelaat geen kunstenmakerij", zoals onvriendelyke mannen soms beweren, maar een >ewimt gebruiken van de kennis omtrent de menselijke weefsels. Oliën er> ve«en. daarbij toegepast, zyn geen wondermid delen maar hulpmiddelen, waarvan men thans óók weet. dat ze niet onontbeer lijk zyn. De methode van dr Durey. die ook in ons „Institut de Beaute wordt toegepast, is er een van volkomen droge massage. Een verstandig gebruik van de hoogte- zonlamp is voorts in ons zon-arm klimaat geen overbodige weelde. Menig huideuvel heeft zijn oorzaak in gebrek aan die stof fen die door de zon worden gevormd. Daarom is in onze salon een hoogtezon aanwezig. Ook het verwijderen van over tollig haar door middel van electrolyse passen wy toe. Het wegbranden met che mische middelen is niet zonder gevaar Onze specialisten adviseren U verder omtrent het gebruik van huidcrème's. Velen immers kunnen niet onderschei den tussen een droge en een normale, resp een normale en een vette huid En tenslotte zorgen wij voor een be schaafde en natuurlijke make-up volgens de Franse methode van Lancome. Zegt Uw spiegel U. dat U voor de a.s. feestdagen een behandeling in ons insti tuut even nodig hebt als een warm bad Schoonheid kunnen wij U niet geven, maar een verzorgd uiterlijk verhoogt Uw charmes. STEENSTRAAT 57 BREESTRAAT 10 LEIDEN TELEFOON 21721 TEL. 20477 Voor beeld van geraffineerdheid De geschiedenis van 12.000 kilo staal uit Hazerswoude de 31 jarige vertegenwoordiger P C. M en zyn 57 jarige vader P. C. M. sr, bei den uit Gouda. Van hen is de eerste ge arresteerd. De zoon ging naar de handelaar in oude metalen L. S. te Hazerswoude. fan taseerde een naam van een firma, die ir Amsterdam gevestigd zou zyn en kocht in zyn kwaliteit van vertegenwoordiger daarvan 12.000 kilo staal, maar zei er bij: „Denk er om, er moet 20 pet op de koop prijs gelegd worden en deze zijn voor my". Verhoogd met deze 20 pet werd de koop in totaal gesloten voor f 8000. Een dag later werd de handelaar opgebeld door iemand die zich directeur van de Amsterdamse firma noemde en voorgaf, dat de f 8000 reeds per giro was gestort. Die directeur is niemand anders geweest dan M. jr, die zich daarna weer meta- morphoseerde in employé van de post cheque en girodienst en telefonisch mede deelde. dat hoewel er 'n overschrijving was gekomen van f 8.000, waaraan tets mankeerde, de zaak toch in orde zou ko men, omdat 't nummer klopte. Inmiddels had de zoon, als voorschot op de 20 pet f 1.400 weten los te krijgen Maar dat yzer was bestemd om nog meer op te brengen. Daarom belde de zoon een Rotterdamse staalfirma op. gaf voor inkoper te zijn voor een grote Hen gelose machinefabriek, deelde mee een aanbieding voor staal, van een outsider -e. en gekregen, maar die niet tc hebben kunnen accepteren omdat hy al leen via de normale handel wilde kopen. Daarom had hij de outsic... naar de Rot terdamse firma verwezen. Die kon dan het staal kopen en betalen en naar filiaal van de Hengelose fabriek in gtë sturen. Een week na dit telefoontje verscheen de vader van M. by de Rotterdamse staalfirma. Hij noemde zich de handelaar in metalen De Jong uit Ouderkerk de IJssel en bood de partij te koop i Die koop ging echter niet door want middels had een telefoontje met Hengelo al uitgewezen, dat er hier iets niet in de haak was. De politie kreeg de zaak in handen en heel het bedrijf van vader en zoon M. kwam aan het licht. Indien de opzet was gelukt, hadden de Goudenaars van de handelaar in Hazers woude zonder betalen een partij staal gekregen, deze verkocht aan de Rotter damse staalfirma. daarvoor f 9000 ont vangen en in België het staal opnieuw in ontvangst genomen, om wie weet welke manipulaties nog meer mee te bedrijvc een deurpost in bet Moleneind had grappenmaker eens geschreven: -.Hief kan men voor "mets aardappelen krygen" De volgende dag was er bijge schreven: „Als je er spek bijgeeft" We gens de armoede at maal per dag rijst Veertien maal rijst eentonig menul Ma daar was geen geld gen de arbeiders als ze destijds twee water gekookt, eén week een brood kon met: ior Dikwijls zon- buis gingen: Rijnsburgers aten eens niets anders dan rijst Bloementeelt hielp hen toen uit de armoede (Van onze correspondent) Het is waar: Rijnsburg is een bloemendorp geworden van zulk een for- maat, dat het wel beschouwd mag worden als een van de vooruitstrevend- ste en belangrijkste onder de soortgenoten. Maar als men nu vraagt, hoe het zo is geworden, dan moet gezegd: door zeer grote armoede en teleur stellingen heen hebben de Rijnsburgse voorouders de weg gebaand voor de thans zo bloeiende gemeente. Het jaar. waarin het fundament voor talrijke militairen uit Leiden om bet feest bloemkwekerij werd gelegd- was 1881 De initiatiefnemer, de heer G v Rijn. begon toen op kleine schaal met het kweken van enkele roeden snijbloemen Hij mengde ze met wat „pypenkruid" en trachtte ze zo aan de ..vrouw" te bren gen Van alle kanten werd hij bespot en uitgelachen. Men noemde het klinkklare bedelarij. Doch toen men zag. dat zijn zaken goed gingen, kreeg hij navolging De armoede verplichtte er toe. Men werkte toen 18 uur per dag en ontving daarvoor80 cent! Alle werk lieden verzamelden zich. als de klok be gon te luiden, om 5 uur '- morgens bij ..De Hoek" (dit is de hoek Vliet N.Z.— K estraat) en stroomden dan naar alle kanten uit. op weg naar hun werk Zy werkten van Maart af tot omstreeks St Nicolaas. In de drie maanden van ge dwongen niets doen was het met allen treurig gesteld: sociale verzekeringen overbruggingsgelden wéren er niet. len gingen dan met een kruiwagen vol groenten naar Den Haag lopen, doch ook deze bron van inkomsten was niet toe reikend om in het noodzakelijkste le vensonderhoud te kunnen voorzien Was het een wonder, dat toen velen de boe ren langs gingen om een boterham af te bedelen? Meestal bedelde men in h donker, omdat men zicb schaamde Maar de Rynsburgers bleven volhou den en ploeteren. Dat de eensgezindheid en de humor niet ontbraken, blijkt wef uit de volgende geschiedenis Een vac de armste Rynsburgers trad in het huwe lijk In aUe stilte had zich een soort commissie gevormd, die de Rynsburgers opwekte aan de bruiloft deel te n Voor het huis van het jonge paar een geweldige erepoort gebouwd en toen het ..span" zich naar het gemeentehuis wilde begeven stond een versierde brik gereed. Ter weerszijden van de brik gen kerkcollectezakjes. Alle Rynsburgers hadder zich langs de route opgesteld en weldra puilden de collectezakjes uit door de vele giften, die er door de toeschouwers tn gedeponeerd werden. Plotseling viel er ook een splin ternieuwe wollen deken op de wagen en toen men in de bruiloftszaal arriveerde stonden daar tientallen zakken aardap pelen. Van alle kanten klonken saluut schoten en 's avonds kwamen ook nog Kerstgeschenk voor de Korea-vrijwilligers De NIWIN tracht de Nederlandse vrij willigers in Korea een Kerstverrassing te bereiden. Het s te laat om Kerstpak ketten uit Nederland er heen te sturen, maar de NIWIN probeert nu duizend dollar aan de Nederlandse missie In To kio over te maken, opdat van daar uit alsnog een Kerstpakket naar leder der 700 mannen gaat. Verder maakt de NIWIN pakketten klaar, die met de Aagtekerk naar Japan zullen gaan, en per pakket als inhoud hebben een blik met 12 Kwattarepen en twee blikjes van 50 sigaretten. Tegen Februari hoopt men deze pakjes te kun nen uitreiken. Voor de opvarenden van de Evertsen die in de Koreaanse wateren vaart, kon wel tydig een Kerstpakket worden klaargemaakt, zoals wy meldden. .Zolang de lepel in de rijstpot staat, dan •n we nog niet!" In November wer- ireliswaar veel varkens geslacht, hieraan had men zelf niet veel: de schuldeisers werden met het vlees en spek betaald. Ondertussen werd aan alle zyden ge probeerd verbetering in de toestand :e brengen En dit gelukte! Het ging goed met de bloembollen en ook met de snij bloemen. In het begin werden de pro ducten hoofdzakelijk per kruiwagen naar Den Haag gebracht. Veel hofleveranciers hadden hieraan hun bestaan te danken. Later toen de zaken vooruitgingen werd de kruiwagen vervangen door de hondenkar, nog later kwamen paard en wagen en thansgrote auto's en vlieg tuigen zorgen er voor. dat de bloemen over de gehele wereld worden verspreid. Inderdaad: er zijn grote moeilijkheden geweest en ze zyn er nog. Maar niet tegenstaande dat is Rijnsburg uitgegroeid en tot bloei gekomen. Vele standbeelden zijn opgericht voor hen die het verdienden Ook de reeds lang overleden heer Van Rijn komt een gedenkteken toe: hij was de grondlegger van Rynsburgs welvaart PIERRE PALLA tiener niet op bonte avonden...... Als de leestdagen naderen Hoe doodt men dieren pijnloos ELK JAAR bereiken het hoofdbe stuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren klachten, dat kleine dieren op vaak afschuwe lijke wijze worden gedood Nu de feestdagen naderen, zullen er weer vele dieren worden geslacht De ver eniging zond ons de volgende richt lijnen voor het pijnloos doden van kleine dieren. De Instrumenten (mes. hakmes. Dijt) moeten scherp en zonder scharen zyn Is bedwelming onmogelijk, dan zorge men er voor. dat na de halssnede de kop nret naar beneden hangt Zolang er nog bloed in de nersenen is. leeft en voelt het dier By een opgerichte kop. waarbij de snywonc van de hals naar beneden ligt sterft het dier spoediger GEVOGELTE. Waar de kop- vorm het toelaat bedwelme men door een krachtige slag met een houten hamer, op de door een tafel gesteun de kop, en snijde daarna de kop al Voor grotere vogels als ganzen ver dient het aanbeveling, ze van te voren zo ln een zak te doen, dat alleen de kop er uit steekt ls bedwelming on mogelijk. dan snijde men met een scherp mes snel de kop al KONIJNEN. Deze boude men in de lendenen vast. zodat het noofd naar beneden hangt en geve dan met een stevig stuk hout. byv een niet te lichte hamersteel. een krachtige ver ticale slag op het achterhoofd achter de oren Daarna late men ze verbloe den Wannejr men geen routine heeft wende men zich tot een bonafide poelier of tot het abattoir.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3