Jlfcutue geitect) (tfimront Nationale noodtoestand wordt heden officieel afgekondigd „Persoonlijk belang wijke voor het welzijn van Amerika" Wist U De weg des vredes ZATERDAG 1G DECEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (BU contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.-. H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5tantaaslicfj is gfjefcleoeo tnyn hert ia tegfjcnspact" Een en dertigste jaargang No 8302 Geen slapeloze nachten voor de huurder TRUMANDe vrije wereld is in gevaar VANNACHT heeft Truman in een radiorede verklaard, dat vandaag de nationale noodtoestand voor de Ver. Staten wordt afgekondigd. Zulks is noodzakelijk geworden, omdat de Ver. Staten en de overige vrije democratische wereld in groot gevaar verkeren. Het is een gevaar, dat onze huizen, onze natie en alles wat wij waardevol achten, bedreigt. De leiders der Sowjet-Unie hebben het geschapen. En dan verklaarde Truman met trots: De productie van militair materiaal zal snel toenemen. „Binnen een Jaar wil- Thans wordt op elke burger een be roep gedaan om zijn persoonlijke be langen voor het welzijn van Amerika ter zijde te stellen. Verwacht wordt, dat de rede van Truman gevolgd zal worden door de oprichting van een leger van I circa 4 millioen man, militaire credieten van 100 milliard dollar, een nagenoeg to tale industriële mobilisatie, strenge con- I tröle op de Amerikaanse economie, toe- zicht op lonen en prijzen en onrustba rende verhogingen der belastingen. Er wordt terstond een bureau van in- j dustriële mobilisatie opgericht, onder leiding van Charles E. Wilson. De rede van Truman wordt gekarakte riseerd als de „bitterste" uit de hele ambtsperiode van de President. Deze scherpe maatregelen zijn dringend nodig i opdat Amerika zich zal kunnen aanpas sen aan de heersende toestand tussen oorlog en vrede in. De Prawda en andere Russische bladen gewagen van een „nieuwe stap naar de oorlog". In de oorspronkelijke Engelse tekst van Tru- man's rede staat letterlijk: „Our homes, our nation, all the things we believe in, are in great danger. This danger has been created by the rulers of the Soviet Nietttegenstaande het ernstig dreigen de gevaar, meent Truman, dat een oor log niet geheel onvermijdelijk is en is hij tevens van oordeel, dat alle conflicten met de Sowjet-Unie nog steeds langs vredelievende wijze kunnen worden op- I gelost. Hij verwerpt echter een politiek van „München", dus geen weg volgen van „toegeven". Want het zijn de Rus sen, die voortdurend de pogingen om tot een blijvende vrede te komen, hebben ge saboteerd. De Russische leiders hebben getracht de vrije naties te overweldigen, gebruik makende van aggressie. En zijn het niet de Chinese communisten, aldus Truman, die thans op uitdagende wijze de wereld i tonen, dat zil er niet voor terugdeinzen op een algemene oorlog aan te sturen? Met nadruk wees da President erop, dat de toekomst der beschaving afhangt van de maatregelen, welke thans getroffen worden. De Ver. Staten zullen vier dingen doen: 1. De V.N. blijven steunen. 2. De gecombineerde defensies der vrije wereld blijven versterken. 3. De Ameri- kaanse strijdkrachten opbouwen en meer wapens maken. 4. De Amerikaanse eco nomie uitbreiden en in evenwicht hou den. Binnen een jaar: Stalin knock out! Truman herhaalde, <iat ofschoon de j oorlog momenteel in het Verre Oosten j gevoerd wordt, ook de rest van de we- reld en speciaal Europa in groot gevaar j verkeren. Maar tezamen werkend, kun- nen de vrije naties een defensiemacht op- j bouwen, sterk genoeg, om de tegenstan- I der ervan te overtuigen, dat hij met aggressie niets kan winnen. Door een i versterkte machtspositie alleen zou men met het Kremlin besprekingen kun nen voeren over vredelievende oplos singen (regelingen). De Ver. Staten hebben weliswaar machtige strijdkrachten, maar deze zijn niet voldoende tegenover het grote ge- 1 vaar, dat het land bedreigt. Sedert de communisten Korea binnenvielen, waren de Amerikaanse strijdkrachten gebracht van 1.500.000 mannen en vrouwen op 2.500.000. De volgende stap is het ver groten van het aantal mannen en vrou wen in actieve dienst tot bijna 3.500.000. Dit zal zo spoedig mogelijk worden ver wezenlijkt. Voorts hebben de Ver. Staten nog 2 millioen mannen en vrouwen in de nationale garde en de reserve. Geweerkolf brak bij afranseling Drie kampbewakers stonden terecht Nadat in hoger beroep te Leeuwarden tegen de oud-commandant van het inter- neringskamp Carel Coenraadpolder te i Finsterwolde een jaar en zes maanden 1 was geëist wegens mishandelingen en verduistering, was gisteren de beurt aan drie bewakers. Leendert S.. loswerkman uit Eexta, had de gedetineerden B. Feikens en K. Mul der met een geweer zo hard geslagen, dat de kolf brak. Het rechtbankvonnis luidde een maand. De p.-g. vond die straf te laag. De verdediger, mr Dorhout, vertel de dat S. in Amersfoort zelf gruwelijk is mishandeld en daarna naar de zoutmij nen is gezonden. In het kamp ontmoette hij landwachters uit zijn eigen dorp en toen is de bom gebarsten. De procureur- generaal bracht zijn eis na dit pleidooi terug tot een maand. Een dorpsgenoot van S., Jan de B., wa» tot drie maanden veroordeeld. De procu reur-generaal noemde De B. een sadist Mr Dorhout vertelde echter, dat toen Dt B. terugkwam uit Duitsland, twee van zijn kinderen waren overleden. Eis 6 maanden. Bevestiging van het vonnis werd geëist tegen Berend H., grenskommies uit Ter Apel, die door de gevangenen de Rode Beul werd genoemd. Er stonden in het kamp twee felle groepen tegenover elkaar, aldus mr Dor hout: NSB-ers en SS-ers die tot de zwaarste gevallen werden gerekend, èn oud-illegale werkers. Na Dolle Dinsdag vluchtten de NSB-ers, niet anders wachtend dan te zullen worden moord. Nu komen ze verontwaardigd ge tuigen dat ze mishandeld zijn, iets wat ze vijf jaar lang systematisch zelf heb ben gedaan Uitspraken Donderdag a.*. vijf maal zoveel vliegtuigen bou- ven als thans, zullen viermaal zoveel ge- 'echtsvoertuigen worden gemaakt. Bin- ïen een jaar zal de productie van elec- tronisch materiaal voor de defensie vier half maal zo groot zijn. Maatre gelen zullen worden getroffen, om, in dien noodzakelijk een volledige mobili satie mogelijk te maken. Aldus zal Amerika een arsenaal vor- len voor de verdediging van de vrijheid. Verschillende Congresleden zijn van oordeel, dat Truman nog niet snel ge noeg tot algehele mobilisatie overgaat ,New York Times" stelt vast, dat Truman een stap gedaan heeft om een eind te maken aan een nachtmerrie van teleurstellingen. De „New York Herald Tribune" geeft het volgende commentaar „Om de oorlog neer te slaan, om aggres sie een halt toe te roepen, en de oorlogs hitsers te waarschuwen, zal het land doen wat Truman vraagt en zelfs meer dan dat." Republikeinen eisen, dat Acheson verdwijnt Republikeinse Congresleden eisen in ;n resolutie de verwijdering van Dean Acheson als minister van Buit. Zaken. Voorts eisen zij wijzigingen in het be- vervanging van leiders, die het vertrouwen in het State Department heb ben geschikt. Verlichte kerstbomen in Arnhemse straten De organisatoren van de zo geslaagde zomeractie Parijs in Arnhem hebben voor de periode van 20 tot en met 31 Decem ber een nieuwe actie voor de binnenstad beraamd. Men zal daar telkens op een afstand van 15 meter verlichte kerstbo men (drie meter hoog) plaatsen. De bomen zullen worden geplaatst op stel lages, boven de winkelétalages. De Nederlandse Heidemaatschappij heeft de bomen fijnsparren gele verd. Tijdens de spitsuren wordt electri- citeit verschaft door een eigen aggregaat. Jongen met windbuks in de kin geschoten Een 14-jarige jongen te Wateringen, die voor zijn verjaardag een windbuks had gekregen, schoot dezer dagen met dit wapen een jongen van elf jaar in de kin, Het „projectiel" werd door een dokter verwijderd. De buks. waarmee de jeug dige eigenaar op mussen wilde sohieten, is in beslag genomen. De schaduwzijden van een groof (Tiu)man In de toekomst zullen mogelijk nog meer aanslagen gepleegd worden op het leven van president Truman, wiens tijde lijke verblijfplaats, Blair House, een der armzaligste plaatsen is uit het oogpunt i veiligheid. Dit verklaarde het hoofd de Amerikaanse geheime dienst, U. E. Baughman. Hij heeft het Congres om 82.000 dollar extra voor deze dienst en 49.000 dollar gevraagd voor de ver sterking vn de politie die het Witte Huis bewaakt. Belangrijkste kwesties op lange baan geschoven Assemblée verdaagd De algemene vergadering der V. N. is gisteren tijdelijk verdaagd. Alle aange legenheden zijn afgedaan, behalve de be langrijke kwesties Korea en Formosa. De vergadering wordt weer bijeengeroepen, als de politieke commissie met haar werk klaar is. Duitsers willen niet betalen De commissie van buitenlandse zaken van het Westduitse parlement heeft ge weigerd, de erkenning van de voor- en naoorlogse schulden goed te keuren. Zij meenden o.a., dat de Duitsers niet behoe ven te betalen voor de van de Geallieer den ontvangen steun, daar de overwin naarvolgens de Haagse conventies de overwonnene moet steunen. MET WITTE BUM BEI JZEED De grond is wit, de nevel wit De wolken, waar nog sneeuw in zit. Zijn wit, dat zacht vergrijzelt. Het iijngetakt geboomte zit Met witte rijm beijzeld. De wind houdt zich behoedzaam stil. Dat niet het minste takgetril 't Kristallen kunstwerk breke: De klank zells van mijn schreden wil Zieh in de sneeuw versteken. De grond is wit, de nevel wit Wat zwijgend toverland is dit? Wat hemel loop ik onder? Ik vouw de handen en aanbid Dit grootse, stille wonder. Jacq. van der Waals Directeuren deden een spelletje Leidinggevende figuren van grote banken, bedrijven en gemeentedien sten kon men gisteravond in het Am sterdamse Bellevue een aardig spel letje zien doen. Met koortsachtige haast waren ze allemaal bezig, in gaatjes van legplankjes kleine lamp jes te plaatsen. Het ging er maar om, wie het vlugste klaar was. Hoofdin specteur van politie Van der Putten won met-glans. Als hij zulk werk als arbeider moest doen, zou hij zeker f 56 per week verdienen, terwijl zijn rivalen slechts f 40 haalden. Het leek allemaal een beetje kinder achtig, maar het was een demonstra tie voor een ernstige zaak. De ge meentelijke inspecteur der lichame lijke opvoeding gaat namelijk tien cursussen geven ter verhoging van de arbeidsproductiviteit en dan voorna melijk om bedrijfsleiders te leren, hoe zij met gebruik van de psychologische wetenschap hun personeel prettig, maar hard kunnen laten werken. Bezwarende verklaringen voor Ilse Koch De „schedels met gouden vullingen". Bij het proces tegen Ilse Koch, hebben verschillende ex-gevangenen van het kamp Buchenwald zeer bezwarende ver klaringen afgelegd. Philip Laquai had gehoord, dat zij tegen een groep Joden had geschreeuwd: „Wacht maar, jullie zult sterven in het kamp". Voorts had zij te paard tussen Joodse gevangenen door gereden en hen met haar zweep geran seld. Een andere getuige, Fried rich Kuester, vertelde het volgende: „Een medegevangene, als tandarts in het kamp werkzaam, had hem twee schedels laten zie®, die bestemd waren voor Ilse Koch en haar echtgenoot. Deze schedels waren afkomstig van twee gevangenen, die de dag tevoren als gijzelaars door de S.S. waren geëxecuteerd. De tandarts had een der schedels herkend aan de vul lingen". Na haar hysterische buien, is Ilse Koch nog niet in de rechtszaal bij het verhoor aanwezig. Vierling geboren. In het dorpje Idia- zabal in Spanje is een vierling geboren, alleen uit jongens bestaande. Een van de vier overleed enkele uren na de ge boorte, maar de overige drie maken het best Hardnekkige gevechten met N.-Koreanen Bevin moppert op McArthur De vijfde, Zuid-Koreaanse divisie le verde vanmorgen hardnekkige gevech ten met Noord-Koreanen, ten Noorden van Tsjoentsjon. Partisanen, die verster king hebben ontvangen van het nieuwe Noord-Koreaanse leger, hebben defen sie-stellingen aangelegd vlak vóór de 38e breedtegraad. De meeste eenheden van het Noord-Koreaanse leger waren in de afgelopen weken naar het Zuiden gezon den, maar zij hebben zich nu ten Noor den van de 38ste parallel opgesteld. Op het Westelijk front is de toestand vrij rustig en de eenheden der V.N. legers hebben hun positie verstevigd. De lucht macht der V.N. was vanmorgen weer iqn actie en deed felle aanvallen uit de lucht. Gisteren had. de tegenstander 1400 man aan doden en gewonden te betreuren. Bevin, de Britse min. van Buit Zaken, heeft er in het Lagerhuis op gewezen, dat Amerika het advies had genegeerd om in Noord-Korea niet verder op te rukken dan tot 160 km ten Noorden van de 38ste breedtegraad en 112 km van de Mandsjoerijse grens. Engeland prefereer de op Korea een „niemandsland". Men heeft zelf de Chinese aanval uit gelokt. Aldus Bevin. Dr Soumokil houdt zich schuil in bergen van Ceram In tegenstelling tot de berichten uit Djakarta, als zou dr Soumokil gevlucht zijn (dit bericht wordt in de loop der maanden geregeld herhaald) meldt hel Chinese blad „Keng Po" te Djakarta, dat deze zich nog steeds schuil houdt in de bergen van Ceram. Mi Roem kon niet vertrekken Sneeuw isoleerde dorpen en stuurde treinenloop in de war Bussen gaven het opauto's gleden van de weg in de sloot Enkele dorpen in Zuid- en Oost-Nederland werden gisteren door de hevige en gestadige sneeuwval nagenoeg van de rest van de wereld afgesneden. Vele wegen werden onbegaanbaar en heel wat busdiensten moesten uit vallen. Maar ook het treinverkeer kwam in de war en op Schiphol bleven 's avonds acht vliegtuigen staan, o.a. de Maastricht, waarmee mr Moham med Roem naar Djakarta zou reizen. Hij is pas vanmorgen vertrokken. Ondanks de vele botsingen en slippartijen werd geen enkel dodelijk onge luk gemeld. Het wegverkeer ondervond de meeste moeite in West Zeeuwsch-Vlaanderen. De polderwegen zijn daar ten behoeve van de waterafvoer vrij bol aangelegd Vele auto's gleden van de weg en kwa men in de sloot terecht in IJzendijke zelfs drie achte-r elkaar en in Sint Jans steen twee De sneeuw waaide er op sommige plaatsen op tot een halve me ter. De dorpen Hoofdplaat en Waterland kerkje waren de gehelë--dag geïsoleerd. In Brabant en Limburg eisten de gladde wegen enige licht gewonden. In Mill slipte een personenwagen, bestuurd door de handelsreiziger M. uit Tilburg, tegen een boom. M. werd ernstig aan de kaak gewond In Meyel (L deden zich in twee uur tijds drie botsingen voor. Drie personen werden er licht gewond. De busdienstn van de Twee Provin ciën tussen Gouda en Schoonhoven en DAT 250 Mexicaanse studenten op Schiphol arriveerden op doorreis naar de Paus in Rome en zij bij hun 4 ton aan bagage 7 altaren meevoeren. DAT minister Stikker de Indiase minis ter-president Nehroe telegrafisch heeft gecondoleerd met het overlijden van de vice-premier van India. Sardar Val- labhbhai -Patel. DAT Woensdag in Haarlem een parade en een défilé worden gehouden t.g.v. de afsluiting van de eerste-oefeningsperiode van de dienstplichtigen van het reg. lichte luchtdoelart. Betuwe aldaar. Dat vandaag in Utrecht, in de jaarverg. van de Ver. voor Psychiatrie en Neuro logie, de eerste Winklermedaille is uitge reikt aan dr B. G. Ziedses des Plantes. privaatdocent te Utrecht en de gouden Ramaermedaille aan dr A. Westerman Holstijn te A'dam. DAT bij de Nijverheidsstraat te Arn hem vier grote industriehallen komen en de eerste al is verhuurd. DAT de grootste kustvaarder, ooit in Arnhem gebouwd n.L de hypermoderne tanker Marin (60 meter lang) op de Arnhemse Stoomsleephelling van stapel liep. DAT de perszuiveringscommissie dr J. van Essen te A'dam en de R'dammer J. C. Klatten resp. tot Mei 1965 en Mei 1953 als journalist heeft uitgesloten. DAT de K.V.P. vandaag in Utrecht een buitengewone partijvergadering hield en de voorzitter, W. J. Andriessen, in zijn rede t.g.v. het eerste lustrum handhaving van het volkspartijkarakter gerecht vaardigd noemde. DAT de sociale encyclieken van de Paus, Rerum Novarum (60 jaar oud) en Quadragesimo Anno (20 jaar oud) op 26 Mei 1951 door de Kath. Arb. Bew. in het Feyenoordstadion te R'dam zullen worden herdacht met een speciaal daar voor door Gabr. Smit te schrijven spel. DAT B. en W. van A'dam gisteren tij dens een ontvangst aan de 50-jarige journalistenver. De A'damse ers de zil veren medaille van de stad uitreikte. DAT de part. secr. van de Koningin, mevr. SmittAvis. een informatie-bezoek bracht aan enkele Limburgse plaatsen en o.m. de Jan van Ryckacademie te Maas tricht bezocht. DAT in 1952 in Nederland een stan daarduitgave wordt gedrukt van prof. H B. Thom uit Stellenbosch en prof. dr D B. Bosman. Zuidafr. gezant in Den Haag. over het dagverhaal van Jan van Rie- beeck. die van Rotterdam naar Utrecht den bij het vroege invallen va avondschemering stilgelegd. In het gehele land werkten de seis en seinen der Spoorwegen moeilijk. Ernstige vertragingen waren er het ge volg van. Zo kwamen op de lijnen var en naar Amsterdam in alle richtingen vertragingen van 40 tot 50 minuten Enkele schepen konden door slechte zicht de Rotterdamse haven niet uit of in De Alblasserdijk en de Blij- dendijk moesten op de rede van singen voor anker gaan. In de middag konde ze hun reis naar Rotterdam voort- Zware Duitse eisen aan plan-Schuman De Duitse geestdrift voor het plan- Schuman is merkbaar afgenomen, o a. in verband met Frankrijks aarzeling om Duitsland militair een gelijkwaardige positie te geven. Het Duitse kabinet zal de ondertekening van het plan afhanke lijk maken van de volgende voorwaar den: Afschaffing der productiebeper kingen, afschaffing of hervorming var het Roergezag, aanvaarding van hel Duitse reorganisatieplan voor de zwart industrie en instelling van één verkoops lichaam voor de kolen. De Koningshaven naar Brest gesleept Het Nederlandse schip Koningshaven, dat. zoals gemeld is. hulpeloos ronddreef op de Atlantische Oceaan als gevolg een door de storm onklaar geraakt is gistermiddag door een sleepboot der Franse marine bereikt. Het schip wordt naar Brest gesleept Aan boord hebben zich geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. Ambonnese organisatie verboden De Indonesische regering heeft een groot aantal organisaties verboden, o.a. die van de republiek der Zuid-Molukken, de organisatie van Westerling, de ver schillende formaties van de Dar oei Islam en bekende guerilla-eenheden zoals de Bamboe Roentjing. Grote verkeersstagnatie in Engeland Als gevolg van zware sneeuwval In Engeland heeft de sneeuwval tot grote verkeersstagnatie geleid. Tientallen automobilisten hebben de nacht in hun auto moeten doorbrengen wegens de on berijdbaar geworden wegen. De treinen waren uren te raat. Auto's en bussln kropen langs de straten van Londen, die in jaren niet zo verraderlijk glad waren geweest. Prinses Margaret werd het slachtoffer van een verkeersopstopping in Piccadil ly, waardoor zij 20 minuten later dan vastgesteld was. bij het vliegtuig arri veerde. dat haar naar Maltha zou bi engen. Hoewel het kwik tot enkele graden on der nul daalde, heeft men gisteren de laagste temperatuur in December sinds 13 jaar geregistreerd. In Somerset Yorkshire, in Noord-Engeland, moesten de boeren de gehele nacht werken hun vee te redden, dat onder de grote massa's sneeuw bedolven dreigde worden. In vele streken van het land heeft men tijdelijk zonder stroom geze ten, omdat hef electrisch net door het vele gebruik van ovens en geysers c belast werd. Olifanten ingesneeuwd Een schip, waarmee drie olifanten uit Hamburg naar een Londens circus derweg waren, moest tengevolge van een dikke mist urenlang voor de hav van Harwich wachten. Ten slotte kon het de haven binnenvaren, waarn, dieren in de speciale vrachtauto's den ingeladen. Negen uren later wer den ze vermist vermoedelijk warer ze ergens op een eenzame weg inge. sneeuwd. Reddingsploegen zijn op zoek naar de dikhuiden In de andere landen is slechts in ge ringe mate sneeuw gevallen. Matroos overboord in vliegende storm De kustvaarder Remmert uit Gronin gen werd in de Golf van Biscaje (op weg naar Oporto) overvallen door vliegend stormweer. De lichtmatroos G. Aalders uit Gasselternijeveen (Dr.) is overboord geslagen en vermoedelijk verdronken. Later kreeg men weer met storm te kam pen en bovendien met oliegebrek. Inmid dels is het schip de haven van l'Orient binnengelopen om te bunkeren. Singapore weer rustiger Gistermiddag werden de legerafdelin gen teruggetrokken uit de politiedienst te Singapore. Dit was het eerste teken van ontspanning na het oproer. Twee batal jons blijven voorlopig in de binnenstad. Er waren geen ongeregeldheden en de Vrijdagse gebeden in de moskeeën had den een gewoon verloop. Er worden nog 104 arrestanten vastgehouden. De Nederlandse regering heeft haar ambasadeur te Londen opgedragen de Engelse regering haar deelneming te betuigen met de gebeurtenissen te Singa pore. Midden in de spanning waarin wij leven, worden we straks weer geroepen, het Kerstfeest te vieren. Ondanks „oor logen en geruchten van oorlogen" mogen we dat doen. Terwijl de grootmachten der wereld bezig zijn, elkander af te tasten en te spieden naar eikaars bedoelingen terwijl gedreven wordt naar oorlog of koorts achtig gezocht naar middelen om de vrede te bewaren, is God naar ons op weg met de boodschap des vredes. Ter wijl mensen doende zijn, conferenties te organiseren en besprekingen voor te be reiden. is God bezig de tafel te schikken voor Zijn vredesconferentie met ons. En terwijl mensen hun conferenties maar al te vaak zien mislukken in onderlinge onwil, mogen we weten, dat Zijn vredes conferentie de ware is. Terwijl mensen proberen, op hun conferenties de con cessies zo gering mogelijk te doen zijn en het compromis zo aanvaardbaar mo gelijk, kortom, terwijl zij op hun confe renties trachten het onderste uit de kan te halen, is het op Zijn vredesconferen tie God, Die alles geeft. Het behoeft nog nauwelijks te worden gezegd, dat in deze dagen een verlam mende angst over velen ligt. De berich ten in de krant worden gespeld en on derworpen aan allerlei beschouwingen. Ook over die angst kunnen we allerlei beschouwingen gaan houden. Het beslis sende is echter, dat die angst het gevolg is van de verstoorde harmonie met God. Dat is de oorzaak en de kern van de Óp het moment waarop die harmonie verbroken werd. is het leed gekomen, de bezorgdheid, de vrees, de angst in de wereld. Het kind had de hand van de vader losgelaten en deed de ontstellende ontdekking dat het alleen stond. Nu gaan we straks het Kerstfeest vie ren. We gaan er aan herinnerd worden, dat God de wereld niet heeft vergeten. Toen zij Hem losliet, werd zij een ver stoord mierennest, waarin de paniek heerst, waarin menselijke berekeningen hoogtij vieren en alles in het teken staat van wantrouwen en miskenning. Morgen is het de laatste Zondag voor het Kerstfeest, want op de volgende Zon dag is het Kerstfeest er eigenlijk al. Het Kerstfeest is nu zeer dichtbij. Terwijl de spanningen in de wereld bleven van daag iets meer, gisteren iets minder is het Kerstfeest als ongemerkt nader ge komen. En In het Kerstfeest God Zelf. Van onze angsten weet Hij. Hij heeft ze Zelf gedragen. De moeizame pogingen om op aarde tot enigszins redelijke ver houdingen te komen, ziet Hij even goed als de talloze mislukkingen die daarbij moeten worden geboekt. Hij peilt onze gevoelens. En Hij ziet daarin scherper dan wij het ooit kunnen de verbroken harmonie. Hij weet. dat het voornaamste wat de wereld nodig heeft, is de verzoe ning met Hem. Want de angst is juist het gevolg van het ontbreken van die verzoening. Daarom is de weg. waarlangs Hij tot ons komt. een weg des vredes. En op datzelfde pad des vredes zet Hij onze voeten. Het kind gaat morgen de vader tegemoet. Hebben we het niet vaak moeilijk, het Kerstfeest te vieren? De tijden zijn er niet naar, zeggen we dan, en het schijnt zo onwezenlijk. Onze gedachten gaan uit naar wie aan de fronten staan. Aan dit alles schijnt het Kerstfeest alleen maar vreemd te zijn. Op zijn best is het even een onderbreking van de sleur. Toch heeft midden in dit alles Kerst feest zijn alles beheersende plaats. Het is het ontmoetingspunt van God met de wereld. Morgen worden we weer opge roepen ons voor de ontmoeting ge reed te maken. Morgen steken de herau ten opnieuw de bazuin. Het Kerst feest staat voor de deur. God gaat Zich inlaten met de wereld, die meende het zonder Hem te kunnen stellen. Maar dan mag ook geen bevreesdheid ons weerhouden. Dan kan juist de angst ons vleugelen geven. Komt. laat ons dan heengaan i Bethlehem, Steunt dit werk Elk jaar weer als Kerstfeest nadert, wordt een beroep gedaan om aller lei goed werk te gedenken met een be wogen hart en dus met een geopende beurs. De herdenking van het grote ge schenk, door God aan een verloren wereld geschonken, maakt als vanzelf 't hart bereid om de arbeid te steunen, die bedoeld anderen in de vreugde van de geobren Verlosser te doen delen. Hoe groot de nood is och onze lezers die elke week met het werk in de volkswijk nader kennis maken, weten dat maar al te goed. Onze wykpredikant vertelt er van. vaak op ontroerende wijze. En nu doet hij een beroep op ons. Ook dit jaar zal zijn dringend beroep zeker niet tevergeefs zijn. Om dit mooie en noodzakelijke werk te steunen, kan men van de giro van ons blad gebruik maken. Alle giften, grote en kleine, in geld en in goederen, zijn hartelijk welkom- Geeft met een bewogen hart. RUSSISCHE PRACTIJKEN IN INDONESIË In de bladen te Djakarta is een ad vertentie geplaatst, waarin de Neder landers. die voor inlijving van Nicuw- Guinea bij Indonesië zijn. uitgenodigd worden, te tekenen op lijsten bij de bak kerij Rozema te Buitenzorg. Dit bete kent natuurlijk, dat personen, aie niet tekenen, direct in de gaten lopen. Red.) WEERBERICHT Weinig verandering Hier en daar tijdelijk mist. Overigens veranderlijke be wolking met voornamelijk in de kustprovincies enkele sneeuw-, hagel- of regen buien. Zwakke tot matige en in buien vrij krachtige wind tussen Noord-West en Zuid-West. In het binnen land in de nacht en och tend lichte, op enkele plaatsen mogelijk matige vorst, overigens temperaturen om het vriespunt. Geldig tot morgenavond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1