]\©RA, het grootste Nederland, gaat radiotoestel van verhuizen Het Nederlanderschap voor Duitse vrouwen D Soms moeilijk, al dat Latijn NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 13 DECEMBER 1950 Onzichtbare draden uit alle delen der wereld komen in Nederhorst samen (Van een onzer verslaggevers) ROMANTISCH BEDRIJF, MENEER", zeiden we tegen een ambtenaar van de P.T.T., die werkzaam is in het station NORA (Noordwijk- Radio), waar alle radiotelegrammen en radiotelefoongesprekken via de aether ontvangen worden. „Helemaal niet. We zijn er zo aan gewend, dat we alles volkomen logisch vinden", gaf hij als zijn mening te kennen. En toch zit er, voor ons, atoom-tijdperkers, iets romantisch in, als je midden in de Noordwijkse duinen in een soort barak bent, waar die onzichtbare draden binnenkomen, die Nederland verbinden met het grootste deel van de wereld; waar handelsberichten en codetelegram men van diplomaten ons land bereiken. meestal wel beter op de ander. En nu de klap op de vuurpijl: de ontvangers ken automatisch de antenne, waarme ontvangst het best' is- Waarom er indertijd een ontvangsta tion in de duinen is gebouwd, terwijl het terrein daar niet zo goed is? In 1928, het geboortejaar van de Nora, werkte men nog met lange golf-ontvangst Daarvoor wilde men de antenne zo hoog mogelijk in de lucht hebben. De korte golf laat zich beter vangen in vlak terrein. Aan Nóra zullen pl.m. 50 man komen te werken, waarvan de meeste komen uit Noordwij-k. In Bussum is een speciaal huizenblokje gebouwd, om het perso neel te huisvesten. Behalve de teohnische mensen is er ook kantoorpersoneel. De taak van he: technisch personeel is dus zorg te dra gen. dat de ontvangst van het buiten landse station goed is. Zij doen er ver der niets aan, doch geven het door aan de centrale te Amsterdam. Het materiaal waarmee zij zo nuchter werken, is sa mengesteld door ingenieurs van de PTT en het wordt bij Philips vervaar digd. Een apparatuur om trots op te zijn Opvallend is. dat dikwijls de meest be langrijke objecten gehuisvest zijn in de minst ooglijke gebouwen Zo is dit ook met het allergrootste radiotoestel Nederland, dat Nora heet apparatuur, opgesteld staat in een barak veel méér is het niet in de duinen bij Noordwijk. Daar staan de ontvangei die de radio-telefoongesprekken 1 radio-telegrammen opvangen, die vo Nederland bestemd zijn en afkomstig van: New York. Curasao, Paramaribo. Buenos Aires. Rio de Janairo, Lima Peru. Aruba, Djakarta, Bandoeng, Nieuw-Guinea. Zweden. Tsjechoslo kije. Portugal, Zwitserland, Finland, Italië. Zendt Nederland uit, dan gaan aethergolven uit van het zendstation Kootwijk De zender en ontvanger heeft men gesplitst, om storingen te voorko men. In Amsterdam is de grote centrale, waar de spreker en toehoorder ..met el kaar in contact gebracht worden". Zo wel Kootwijk als Nora staan dus langs een draad met Amsterdam in verbinding Nora is echter- historie geworden- Morgen zal ir L. N'eher. directeur-gene raal. voor de PTT. het nieuwe station Nera in de polder bij Nederhorst den Berg (bij Bussum) in gebruik stellen. Het oude zendercomplex van Nora wordt dan in gebruik genomen door Scheve- ningen-Radio, welke station tot nu toe méér dan slecht is gehuisvest. Tegenstelling Het station Nera vormt een schrille tegenstellig met Nora. .Nera is een mo dern bakstenen gebouw en naar de eisen des tijds ingericht. De grote hal. waar de 4050 ontvangtoestellen worden opge steld. is licht en luchtig. Nera heefl practische werkkamers een cantine en zelfs kunnen leden van het personeel overnachten in een tweetal logeerkamers. Natuurlijk zijn er ook douches Het huis van de congierce doet op die Vlakke polder aan als een kasteel in de woestijn, want dat is het daar in de Hor stermeerpolder, die de duurste van Ne derland is. Hoewel ons land de naam heeft drassig te zijn. is een normale pol der met mais, gras en koeien stevig hooggebergte bij de Horstermeer verge leken. Gewoon lopen gaat moeilijk, want de schoenen sopperen van de voeten, als men niet oppast. Een woestenij? Pracht terrein, zegt de PTT Veel beter Voor de ontvangst dan die heuvelige duinen. Hier is het vlak met laag grond- Water! Maar als mens denken de PTT-ers er anders over dan als vakman, want zij laten node dat prachtige duinlandschap Het terrein in de Nera-rimboe is 115 ha groot, in tegenstelling tot de 50 ha van Nora. Op het terrein staan 33 antennes. Vroe ger hield men vast aan de bekende hoge stalen masten. Proefondervindelijk is echter bewezen, dat de z.g. ruit-antenne betere resultaten heeft. En dat is ma.tr een onooglijk apparaat. Tussen vier palen van 3038 meter hoog, is een koper draad gespannen van iets meer door snede dan het draad, waarmee de dood gewone burger zijn eigen antennetje aanlegt. De antennes liggen over het 145 ha grote terrein verspreid om storingen tegen te gaan. Ieder ontvangtoestel heeft Ook meer dan één antenne. Is de ont vangst op de ene slecht, dan lukt het Goedkoopste sigaretten weldra 60 cent De prijs van de goedkopere sigaretten zal binnenkort, waarschijnlijk reeds in het begin van de volgende week. ver hoogd worden in verband met de stij gende tabaksprijzen op de wereldmarkt. Het goedkoopste pakje sigaretten zal dan 60 cent kosten. De duurdere merken worden voorals nog tengevolge van de gestegen tabaks- Prijs niet in prijs verhoogd, maar zo men Weet. ondergaan die (boven 90 cent) binnen afzienbare tijd een flinke prijs verhoging als gevolg van de hogere om- letbelasting. Bruiloftsganger kreeg hekpunt in het oog Toen enkele bruiloftsgangers 's nachts van een familiefeestje kwamen, viel de 22-jarige K. B. uit Gerkesklooster over een hek. Hij kwam met zijn hoofd in de scherpe hekpunten. Een van de punten drong 6 cm in een oogkas. B. is de vol gende dag overleden. Het tweejarig dochtertje van de familie B. uit Onstwedde kreeg een teil met heet water over het lichaampje, toen haar broertje en zusjes al stoeiende tegen een gasstel aanliepen. Het kindje is overle- Nederlands smaldeel uit Spanje vertrokken De Nederlandse oorlogsschepen, die ■inds Vrijdag in Valencia (Spanje) heb ben gelegen, zijn gisteren naar ons land vertrokken. Kapitein ter zee C. W Slot, commandant van het Nederlandse smaldeel en van de Karei Doorman, heeft ter ere van de stedelijke autori teiten een receptie gehouden aan boord van het vliegdekschip. Er werden ook volksdansen uitgevoerd. Mooie vinding Over de bekwaamheid van onze PTT- ingenieurs nog het volgende: Een uit zending kan dermate gestoord worden, dat de seinen volkomen waardeloos zyn geworden. Hen kan het zendend station om een herhaling verzoeken, docb het was de hoofdingenieur Van Duuren van de PTT, die een apparaat construeerde, dat eenvoudigweg weigerde fouten op te nemen. De zender moest dan net ^o lang herhalen, totdat de morse-seinen, uitge zonden door een machinezender, via apparaten foutloos in gewone letters op de telex-machine kwamen. Amerika zei: „Dat kan niet". Hoofd ingenieur Van Duuren ging toen met zün apparaat naar de States en daar zouden ze wel eens kijken wat dat voor een ding was. Zij joegen er 10 000 woorden door met de nodige fouten, doch kijk, het i paraat weigerde dienst, als het fou4 betrof. Wat er tenslotte uitkwam, v feilloos. Nu bouwt de PTT méér van deze tc stellen en doet er zaken mee in 1 buitenland! Code De dienstcorrespondentie behoort offi cieel in het Frans te geschieden. In de practijk wordt 'echter Engels gebruikt. Zo opent men 's ochtends de „correspon dentie" met Rome als volgt: „XQ Roma 0700 qmt IGG zok ga 100/zwo zhc". Dit betekent: 7 station IGG; zok= we are reveiving oke; ga go ahead; 100/zwo send 100 words per minute once; zhc= how are your re Voor de radio-telegrafische gesprekken heeft men een ander kunststukje moeten •bedenken, om deze geheim te houden. Want het briefgeheim geldt óók vo< legrammen en telefoongesprekken- Men voorkomt het afluisteren van gesprekken door ..scrambling". Door technisch inge wikkelde apparaten wordt het gesprek gesplitst en de toonhoogte veranderd. Men krijgt dan een zeer omgevormd gi sprek, waaraan niemand een touw weet vast te knopen. Weet men op welke nier deze omvorming heeft plaats gehad, dan kan het ontvangststation het ve warde gesprek „door een machine n len", de Stem is weer normaal en wor thuisbezorgd door de gewone telefoon. Dit was wel in zeer grove trekken het werk van het grootste radio-toestel van Nederland. Een fijn-afgesteld ir ment, dat onmisbaar is geworden i moderne samenleving. De zakenman weet zijn telegrammen snel en veilig overgebracht, want alle ambtenaren staan onder ede. De diplo maat kan zijn code-telegrammen naar d< lage landen sturen- Nora weet ze op te vangen. Binnenkort zal de plaats, de aether-draden voor Nederland menkomen Nera heten. Een zei knooppunt in een snelle wereld, gelegen in de meest ongerieflijke polder var Maar een apparatuur, waarop n land jaloers zal zijn! In ons blad van Donderdag j.l. maak ten wij melding van de aanneming door de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot intrekking van het Besluit gevolgen van het huwelijk met vijandelijke onder- Dit besluit bepaalde o.m., dat aan vrouwen van vreemde nationaliteit, be horende tot een vijandelijke staat, en die na 10 Mei 1940 met een Nederlander in het huwelijk waren getreden, de Nederlandse nationaliteit werd ontnomen of onthouden. Daaronder vielen echter ook buitenlandse niet-Duitse vrouwen, die in Duitsland, in door Duitsland bezet of geannexeerd gebied of in het gebied van een staat die zich bij Duitsland had aangesloten met Neder landse mannen waren gehuwd Als voor beeld hiervan kan worden genoemd een Belgische vrouw, die in België tijdens de Duitse bezetting met een Nederlander in het huwelijk is getreden. Deze buitenlandse niet-Duitse vrouwen krijgen bij inwerkingtreding van boven bedoelde wet automatisch het Neder landerschap met ingang van de dag van het huwelijk. Ten aanzien van de Duitse vrouwen, die na 10 Mei 1940 met een Nederlander in het huwelijk zijn getreden is een andere regeling getroffen, welke enigs zins afwijkt van hetgeen wij daaromtrent mededeelden. Ook deze vrouwen krijgen wanneer zij verklaren daarop prijs te stellen, het Nederlanderschap, eveneens met ingang van de dag van het huwelijk. Het wetsontwerp bevat ten aanzien van deze huwelijken echter een beperkende bepaling. In de eerste plaats moet een Duitse vrouw die met een Nederlander is ge huwd. en die het Nederlanderschap wenst te verkrijgen bij haar verklaring tot ver krijging van dit Nederlanderschap op dat tijdstip een jaar hoofdverblijf heb ben gehad in het Koninkrijk. Deze vrou wen bekomen het Nederlanderschap, ook zelfs, wanneer ten tijde van de ver eiste kennisgeving het huwelijk niet voortduurt, omdat aldus de Regering in de Memorie van Toelichting tot het wetsontwerp het verblijf in het Ko ninkrijk op zich zelf een voldoende fei telijke betrekking inhoudt voor de verlening van het Nederlanderschap. In de tweede plaats is hier gedacht aan Duitse vrouwen, die wel gehuwd zijn met Nederlanders, doch die niet in Nederland woonachtig zijn. Aanvanke lijk was in het wetsontwerp voorge schreven, dat voor de verkrijging van het Nederlanderschap zulk een huwelijk moest voortduren en ten minste v ij jaren geleden moest-zijn gesloten. In de Memorie van Antwoord heeft de regering echter ook deze termijn teruggebracht tot één jaar. met behoud echter van de bepaling, dat het huwelijk moet voortduren op het tijdstip van de vereiste verklaring (kennisgeving). Van een millioen voor Zwinglibond geen sprake Het bericht, dat een nog niet met name noemen Nederlander bereid was onder bepaalde voorwaarden 1 millioen aan de Zwinglibond te schenken, blijkt op een misverstand te berusten. Het bericht was afkomstig van de se cretaris van het hoofdbestuur van de Zwinglibond, ds J. Visser, doch de voor zitter en zeven andere hoofdbestuurs leden delen thans mede, dat er slechts sprake is van een initiatiefnemer, die het plan opperde 10.000 Nederlanders ertoe te brengen ieder 100 aan de Zwingli bond te schenken. Otto Glastra van Loon, zal de lei ding van het Rotterdamse Toonkunstkoor neerleggen zodra er een opvolger is ge vonden. Hij heeft het te druk met zijn werk voor Philips. Hiervoor worden dus uitgesloten vrouwen die wel getrouwd zijn geweest met een Nederlander, doch die thans gescheiden zijn of weduwe zijn en die nog in Duitsland verblijven. Tenslotte kunnen wij er op wijzen, dat wanneer deze wet na aanneming ook door de Eerste Kamer, in het Staatsblad zal zijn afgekondigd, daarna de normale toestand van vóór de oorlog zal ontstaan, zodat dan bij elk huwelijk van een Nederlander met een vrouw van vreem de nationaliteit dus ook Duitse deze vrouw onmiddellijk bij dit huwelijk de Nederlandse nationaliteit verkrijgt. Agent schoot messentrekker in het hoofd Bij een gevecht met een agent van de rijkspolitie werd de landarbeider J. R. te Munnikezijl in het hoofd geschoten en ernstig gewond. De man had zijn buurvrouw met opzet laten vallen en trok zijn mes, toen een agent de. De politieman werd door de van R. met stenen bekogeld en zo in het nauw gedreven, dat hij enkele re volverschoten moest lossen. Hij werd zelf licht gewond. Z.-Molukken dagvaardt opnieuw Ned. Staat Zaterdag voor Haagse rechtbank Het bureau Zuid-Molukken deelt mede, dat thans een nieuwe dagvaarding tegen de Staat der Nederlanden is uitgebracht, in ten behoeve van alle op Java verblijvende Ambonnese oud-K. N.I.L.- militairen en hun gezinnen afvloeiing en wegvoering naar Nieuw-Guinea wordt gevorderd. In de dagvaarding wordt o.m. gesteld, dat de militairen nooit in kennis zijn gesteld van het hun. ingevolge de over eenkomst van 14 Juli 1950, toekomende recht om naar Nieuw-Guinea af te vloeien. De behandeling van deze nieuwe zaak geschiedt gelijktijdig met de reeds ter zitting in kort geding voor de pre sident der Haagse rechtbank aangebrach te zaak, op 16 December a.s. om 10 uur. fa.bfcï Nog een en ander over schadelijke dieren (Vano e medewerker, de heer G. Docter te Rijnsburg) E LAATSTE JAREN is het bolgewas (eigenlijk knolgewas) de gladiool heel erg lastig gevallen door thrips. Ieder, die gladiolen teelt voor de knol of de bloem, weet er van mee te praten. Het Is het beestje, dat door de man van de straat gewoonlijk onweersbeestje wordt genoemd. Bü broeierig weer zien we ze vaak se maar op onze handen lopen. Er zijn heel veel soorten thrips. Iedere soort heeft zUn eigen voedsterplant. Zo leeft gladlolenthrlps alleen op gladiolen. De levenswijze is de ontwikkeling ei tot volwassen insect, zoals bij veel insecten. De larve is geel van kleur bevindt zich op verborgen plaatsen, zoals in bloemknoppen, tussen bladscheden, enz. Uit de larven ontstaan langzamer hand de zwarte of donkergrijze onweers beestjes. De schade, die deze insecten doen is verschillend. Bloemen van gladiolen worden vaak waardeloos door de tasting; op anjers laten ze vaak witte strepen achter, bladeren worden afge schaafd en de onderliggende cellen uit gezogen. De lucht in de cellen geeft het beschadigde blad een zilverachtige Men is verplicht gladiolenbollen te be handelen tegen thrips. Hiertoe moet de droge schoongemaakte bollen gedu rende 12 dagen in een ruimte bew< bij 70° F. Het is nodig, dat per m2 2 naftaline tussen de bollen gestrooid wordt. Door de warmte in de ruimte dampt de naftaline en wordt de thrips op de bollen gedood. Voordeliger is om naftaline op een electrisch toestel te verdampen. Vóór de naftalinebehandeling is het wenst de bollen te behandelen tegen andere ziekte, n.l. botrytis. Hiertoe brengt Financieel schandaal Voor de A'damse rechtbank Voor de Amsterdamse rechtbank is gis teren tegen C F O. en \V. v. d. B C.. gewezen firmanten van het effectenkan toor Kerkhoven en Co. te Amsterdam, wegens verduistering resp. 2% en 2 jaar gevangenisstraf geëist. In October 1948 werd de financiële reld in de hoofdstad opgeschrikt, door het bericht, dat de firma Kerkhoven haar effectenbedrijf had stopgezet. De midde len bleken uitgeput. O. wordt ervan beschuldigd zich eer bedrag van 197.000 en v. d. B. C. eer bedrag van 112.000 te hebben toege- eigend. De beide verdachten bekende. Beiden verklaarden de gelden te heb ben opgenome nvoor privé-gebruik, een levensstandaard te kunnen voe die niet in overeenstemming was met draagkracht. Zij meenden de tekorten later wel weer te kunnen aanvullen. Dit r slotte gebeurd door een combinatie Amsterdamse banken, zodat geen hunner cliënten het slachtoffer is gewor den. Wel werd dat de jongste firmant, die buiten deze affaire stond en die zijn gehele vermogen verloor. Tijdens het verhoor van rijksaccoun- nt Still, deelde mr Jolles, verdediger an O., mede, dat het bankconsortium de tekorten had aangevuld als een lening, de echtgenoten der verdachten zich borg hebben gesteld* Mr Feitsma zei in zijn requisitoir, dat de openbare behandeling van deze zaak de Amsterdamse'financiële wereld, v de verdachten zo'n grote rol hebben gespeeld, niet schaadt. Een zaak als deze behoort niet in de „doofpot" aldus de officier. Wel heeft de behandeling lang op zich laten wachten, omdat de ver dachten, die iedere kans om uitstel van behandelen te veroorzaken, hebben aan gegrepen. De buit niet „eerlijk" verdeeld De 48-jarige Haagse fabrikant J. de W. werd gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf m.a. wegens verduistering van 58000. Het geld was afkomstig van een inbraak in 1946 in het distributiekantoor te Weert, waarbij een geldkistje met geld bonnen werd buitgemaakt. De dief werd gepakt, maar het kistje werd niet gevonden. Uit de gevangenis schreef hij naar de W. met het verzoek de bonnen van de hand te doen. Dat deed de fabrikant, maar van het geld maakte hij goede sier. Ook zijn vrouw deed hier- die thans tot eenzelfde straf iverd veroordeeld. De bedrogen inbreker had de zaak aanhangig gemaakt. Gestolen juwelen (voor 6 ton) in Amsterdam Scotland Yard vermoedt, dat de bende ie in November voor ruim f 600 000 aan juwelen uit de slaapkamer van de herto- Sutherland ontvreemdde, pogin- het werk heeft gesteld, deze kost baarheden geheel of gedeeltelijk naar Nederland, waarschijnlijk Amsterdam, te smokkelen. De Amsterdamse expertise- firma A. Kiewit looft een beloning van f 50.000 uit voor ieder, die belangrijke inlichtingen kan verstrekken. Onder het gestolene bevindt zich een borstspeld, in de vorm van drie aaneen- zittende graankorrels, bezet met diaman- waarde van f 146.000. £R IS MU GEBLEKEN, dat er belang stelling bestaat voor de monniken orde der Trappisten, wellicht omdat een waas van geheimzinigheid hangt om mensen die tot plicht hebben gee: woord te spreken, maar zich alleen va gebaren te bedienen. Ik wil gaarne hierover iets mededelen Laat mij dan beginnen met te zeggen dat in Zundert (N.B de abdij Maria Toevlucht der paters Trappisten bestaa1 en dat deze dit jaar haar gouden jubi leum heeft gevierd. Het is de eerste, die na de Hervorming van 1517 door Neder landse Trappisten op Nederlands gro»d- gebied is gevestigd We spreken nog van Trappisten, of schoon die naam sedert 1892 officieel niet meer bestaat. In dit jaar heeft Paus Leo XIII drie congregaties onder één Generale Abt gebracht. De nier hiervan werd: de Orde der Hervormde Cisterciënsers. Deze laatste naam is afgeleid abdij Citeaux. In 1098 verlieten namelijk een drietal Benedictijner monniken hun abdij in Molesme, omdat ze meenden dat enkele karakteristieke grondtrekken de Regel van Benedictus niet voldoende acht werden genomen in het klooster, ar zij waren. Zij stichtten toen een abdij in Citeaux om daar de onvervalste leer in toepassing te brengen. We hebben hier dus feitelijk te doen met een reformatie op kleine schaaf. Want in de Rooms-Katholieke kerk heeft men telkens weer ervaren dat het goede aan verwatering onderhevig Is. De regel van Benedictus bestond na melijk reeds van 540, Deze orde be hoort tot de zogenaamde Contemplatie- d.w.z. beschouwenden in tegenstel- met de Actieven, die zich voorna melijk bezighouden met ziekenverple ging, missie en onderwijs. De Contem platieven brengen de dag door met bid- en werken voor eigen onderhoud. (Sommige kloosters houden zich ook bezig met het brouwen van het zoge naamde „Trappistenbier.") Volgens R K opvatting is dit beschouwende leven voor heel de Kerk een geestelijke re- Men grondt zich hierbij op de ge schiedenis van Maria en Martha. Tot deze laatste immers zei Jezus: „Maar Maria heeft het goede deel gekozen. Het contemplatieve staat dus volgens deze opvatting zelfs hoger dan het tieve. Zesmaal d.aags moeten de Trappisten of Cisterciënsers in de Kerk psalmen zingen. En dit begint reeds des morgens Hoe komt men nu aan de naam Trap pisten? Na de hervorming van 1098 schijnt zich hetzelfde verschijnsel op nieuw te hebben voorgedaan. In elk geval vindt de Abt De Rancé in 1664 weer aanleiding om wat meer strengheid in de orde aan te brengen. En om het ver slapte godsdienstige leven weer tot zijn oorspronkelijke vormen terug te bren- -i. sticht hij te La Trappe. ook in Frank- jk. een nieuw klooster. Van deze plaats de naam Trappisten afgeleid De revolutie maakte in 1790 een einde in de Franse kloosters. In 1791 trekken de Trappisten naar Zwitserland en van daar verspreiden ze zich over de rest van de wereld. Het leven dezer monniken is zeer sober streng. In het klooster heerst vol strekte stilte en de gebarentaal vervangt het gesproken woord. Door oefening heb ben de kloosterlingen het in deze taal ver gebracht Soms vraagt iemand me wat over onze universiteit, waarop ik hem met verwon dering antwoord. Tjonge, dat zelfs die heel gewone dingen niet bekend zijn, denk ik dan bij mezelf. Maar ik moet er eigenlijk bij denken: die voor óns ge wone dingen. Voor een dagelijkse gast van het Rapenburg is het zo langzaam aan gesneden koek geworden, als hij over het Prytaneum. de pedel of de hortus spreekt. Ja, zegt ge nu direct, de hortus. Die kennen we allemaal wel. Maar die andere vreemde woorden nee, daar snappen we niks van. En als je dan in de krant leest, dat er een buitengewone en een bijzondere hoogleraar zijn be noemd, dat een lector zijn openbare les heeft gehouden of dat er een inaugurele oratie in het groot-auditorium was, dan kan ik me best voorstellen, dat u de zaak verder laat zoals ze was. U trekt er u niets van aan, u denkt misschien zelfs wel: ze gaan hun gang maar, daar in die academie, het is ons allemaal veel te geleerd. Zo erg is het, geloof ik, niet. Het ts meer een kwestie van namen, waaraan je na een zekere tijd gewend bent. En denkt u niet, dat het dom zou zijn, als u in deze dingen niet precies de weg wist. Er zijn studenten genoeg, die met al dat Latijn in het begin moeilijkheden heb ben. Soms komen ze er hun leven lang niet uit en doen precies zoals sommigen, die de academie alleen maar van buiten kennen. Ze laten de boel zoals hij is en daarmee uit. Als je over een paar kleine bezwaren heen stapt, kom je een heel eind, vind ik altijd. Je laat die vreemde woorden eens goed op je inwerken, je vraagt aan iemand, die er verstand van heeft je kijkt dan weer een beetje door de gordijnen, die de universiteit van de rest van de wereld scheidenWanneer je weet, dat auditorium precies hetzelfde betekent als gehoorzaal, dan sta j lang zo vreemd niet meer tegenover de begrippen groot- en klein-auditorium. Voor de gewichtigste plechtigheden bin nen de muren van de academie gebruikt men t'.e grootste gelegenheid en vooi beurtenissen van mindere rang de kleine. Een professor, die benoemd is, aanvaardt zijn ambt met een rede in het groot- auditorium. Een lector, die ook college geeft aan studenten, maar nu eenmaal maatschappelijk een trapje lager staal, houdt, precies als de orofessor, een rede. Maar de voordracht van de lector heet openbare les, die van de hoogleraar inaugurele oratie. Ten slotte is het een kwestie van woorden, van geleerde woorden misschien, maar toch wel uit elkaar te houden. Precies boven het groot-auditorium vindt men het kleine. Door de week wordt het altijd gebruikt als een gewone collegezaal met gewone banken, toat van zijn grote benedenbuurman stellig niet gezegd kan worden. Daar zit je wat hard en stijf, vooral als je er een uur naar een saai onderwerp moet luisteren. Boven heb je een lessenaar, waar je tenminste je ellebogen op kwijt kunt. Beneden is veel meer stijl en sfeer dan boven. Er zijn, nu onlangs, twee prachtige ramen bijgekomen. Er hangt een gobelin, dat volgens een ontwerp van Prinses Wilhel- mina is gemaakt. De banken zijn ver deeld in die voor professoren, doctoren, curatoren, lectoren en privaat-docenten en in het grote middengedeelte de grote rest. Ja er is zelfs nog een klein bankje, waar de rector en de secretaris van de senaat meestal zitten. En daar schrijdt dan langs twee smalle paden die acade mische stoet naar binnen, in toga, met een baret op. achter de pedellen aan. Iedereen in de zaal is opgestaan. Men gaat pas zitten, als de laatste van de lange rij professoren zijn plaats heeft ingenomen. De spreker is op het gestoel te geklommen: vandaar bereikt zijn stem de luisteraars. Zo is het vrij vaak, in dat groot-auditorium. Als agenten het Ra penburg dicht bij de academie hebben afgezet, dan weet u. dat er iets van deze aard aan de gang is. Met elkaar wisselen ze dus geen woord. De bedoeling van deze regel ze af te houden van nutteloos gepraat en ze geheel te doen opgaan in het be schouwende (peinzende) leven. De overste van het klooster mag ech ter wel met zijn monniken spreken ook in het gastenkwartier houdt het spreekverbod op. Een monnik, die bezoek krijgt, mag dus vrijuit spreken. It hij wat tot zijn overste wil zeggen, dat door gebaren niet medegedeeld kan wor den. dan spreekt hij het woord: Bene- dicite (Looft!) uit. Antwoordt de overste daarop: Dominus (HeerD dan beteken! dit dat het spreekverbod niet meer geldt Behalve uit dit gedwongen zwijgen, blijkt de strengheid van de orde ook nog uit het gehele leven der monniken. De grote vastentijd loopt van 14 September tot Pasen, dus duurt 6 7 maanden per jaar. Gedurende de 6 weken vóór Pasen wordt dit vasten nog iets strenger. In de 6 weken nè Pasen vasten ze niet Vlees, vis en eieren zijn verboden. Ze leven dus vegetarisch. Dat dit niet nadelig is. blijk: uit het feit dat de gemiddelde leeftijd der monniken 70 jaar is. dus 3 4 Jaar hoger dan de gemiddelde leeftijd va Nederlander in het algemeen. Zoals ik boven zei. begint de dag om 2 uur. Het eerste ontbijt komt eerst om kwart over zeven. Dit bestaat uit droog brood met koffie zonder suiker. Trouwens gesmeerd brood en koffie mét suikèr zijn geheel onbekende artikelen in het Trappisten klooster. Het middagmaal heeft om 12 uur plaats Dit bestaat uit melkpap, aardappelen en groente met botersaus en fruit. Het avondmaal wordt gebruikt om 6 uur. Dit bestaat weer uit droog brood, maar ver gezeld van een warme hap. gewoonlijk bruine -f witte bonen. Tussen Pasen en 14 September krijgen ze bij het avond maal een stuk kaas en een grotere hoe veelheid bonen met sla. De Trappisten slapen geheel gekleed Alleen schoenen en sokken mogen ze des nachts uitt-ekken. In warme zomernach ten is dl' op zichzelf reeds een boete doening. De oorsprong van deze ge woonte ligt in het feit dat Sint Bene dictus zijn monniken beschouwde als sol daten van Christus (milites Christi). In het Romeinse leger nu was het ook de gewoonte dat de soldaten in hun kleren sliepen. Als de kloosterklok roept, moe-. men de gerooide bollen zo vlug mogelijk in een ruimte, waar goed geventileerd wordt en waar de temp. op 80—90* F. gebracht is. In 4 tot 8 dagen kan men z'n bollen dan goed droog krijgen en een erge botrytis-aantasting voorkomen. In deze dagen zou het echter voor de thrips een prachtgelegenheid zijn de bollen t« beschadigen. Daarom geeft men in die droogstook- periode reeds een voorbehandeling tegen thrips. Een goedkoop, eenvoudig middel is het gebruik van calcid: gedurende de nacht direct na het binnenhalen van de bollen, strooit men Z]'2 gram calcid per m3 ruimte. Hierdoor vindt al een flinke opruiming plaats onder de thrips. De af gezette eitjes zijn echter niet gedood en moeten dus achteraf onder handen wor den genomen, zoels hierboven is be schreven. Op het veld is de thrips niet afdoende te bestrijden. Toch kan ook daar nog veel bereikt worden met een bespuiting met Parathion, D D T. of H.C.H. (666), telkens met extra-uitvloeier. Parathion werkt zeer goed, maar de minimum tempera tuur moet dan 70* F. zijn. Een bespuiting moet in een aangetast gewas wekelijks herhaald worden. In kassen en warenhuizen is een ver neveling van Parathion op haar plaats. Men late dit door vakmensen op 't gebied van bestrijdingsmiddelen uitvoeren. Men kan ook nicotinepoeder roken (250 gram per 100 m3) of nicotine verdampen (20 gram per 100 m3). In de groententeelt kan men thrips op dezelfde wijze be strijden. Bij komkommers mag men ech ter geen D.D.T. gebruiken. Bij druiven is het goed er zo vroeg mogelijk bij te zijn. Ontdekt men ze in 't voorjaar op de uitlopende knoppen, dan kan men spuiten of stuiven met Para thion op een warme dag (temp. boven 70° F.). Ook kan men 0.1 7e nicotine 'spuiten. Na het krenten gebruike men geen Parathion meer, maar calcid of nicotine rookpoeder. Tot de lastige en schadelijke Insecten behoor: ook de veenmol, een griezelig beest, dat in humusrijke grond veel plan tenwortels afbijt Het dier graaft als een mol gangen in de grond. In de winter zoekt het dier een warm plaatsje om te overwinteren, b.v. onder afval of blad- grond. In Juni legt het wijfje een groot aantal eitjes in een nest. De eerste tijd hun leven worden de jongen ver zorgd door het wijfje. De gedaantever wisseling verloopt geleidelijk, totdat de lengte 5 cm is. In de handel is het bestrijdingsmiddel Cortilan verkrijgbaar. Er L 250 gram per nodig. Men kan ook heel goed zelf middel bereiden. Als de veenmollen erge schade aanrichten, harkt men per ruim 3 ons gebroken mais, vermengd 75 gram Parijs' groen in. Gebroken moet eerst met water even opge kookt worden. Hierna mengen met Parijs' groen en dan laten indrogen tot het mengsel goed strooibaar is. In de zomer kan men heel wat exem plaren vangen, door een paar cm onder de oppervlakte blikken busjes of bloem potten (met gesloten bodemgaatje) te plaatsen; in de herfst vangt men heel wat veenmollen door hier en daar hoop- paardenmest op het land te gooien: de veenmollen zoeken de warmte van deze mest op. ten de monniken onmiddellijk in slag- c.de staan tegen de aan God vijandige machten. Ik meen dat ik in het bovenstaande de geheimzinnigheid heb weggenomen en dat ik heb aangetoond hoe een eeuwen oude overlevering tot heden toe groten deels heeft stand gehouden. Den Haag. Dr F. C. Dominica». De grijze prof. Gerretson en de blonde Michel v. d. Plas geëerd Met de Constantijn Huygens- en de Jan Campertprijs (Van een onzer verslaggevers) Een beloning en een aanmoediging, de bekroning van #een geheel letterkundig :e en blijdschap om een jong talent, een grijze professor en een blonde jon gen de Constantijn Huygensprijs voor prof. dr F. C. Gerertson en de Jan Cam- pertp-ijs voor de 23-jarige Haagse aich- ter Michel van der Plas. Dit waren de elementen, waaruit gisteren in de oude raadzaal aan de Groenmarkt de merkwaardige letterkundige gebeurtenis gegroeid, welke de prijsuitreiking van de Jan Campertstiching is geworden. Na de rede van de plaatsvervangend Jorntter van.de J.r Campertstichting de heer Stols, waarin deze het werk van Leide kunstenaars, zo verschillend van aard en uiting, belichtte, overhandigde burgemeester Schokking de prijzen. De genodigden o.w. de letterkundigen Nij- en Bloem en het volledig college B. en W. hadden voor dit alles applaus, dat echter niets was bij de ties, die volgden op de redevoeringen "in de prijswinnaars. Die van de hooggeleerde was een jant spel van woorden en gedachten, de beschouwing van een man. die weet «va' aardse eerbewijzen betekenen en de be trekkelijkheid ervan. Een rede. die zelf een proeve van de kunst van de Nieuw Amsterdam voor vier maanden weg De Nieuw Amsterdam, het vlaggeschlp in de Holland-Amerikalijn. is gister middag voor vier maanden naar de Ver. Staten vertrokken. Het schip zal verschil lende toeristenreizen maken, waarvan één in charter, en daarbij o.a. Cristobal, Cu racao. Havanna. Trinidad en San Juan aandoen. De proviandmeester heeft op een lange tocht gerekend. Behalve de gewone hoe veelheid is extra ingeslagen: 30.000 kilo aardappelen. 100 ton vlees en gevogelte 10.000 liter bier, 60.000 kilo blikgroente! 3 000 kilo worst. 6 000 kilo vis, 2.000 liter jenever. 5.000 liter room, 10.000 kilo sui ker. 25.000 flesjes sodawater en voor de was 8.000 kilo zeep. spreker was. De jonge dichter, die daar na -noest komen kreeg het er niet ge mak1 lijk - door maar na het eenvou dig dankwoord vond hij die ene zin. die hem een ware ovatie bezorgde. Hij wendde zich tot prof Gerretson met een eenvoudig: „De dromer eert de weter, de leerling de meester". Wet voorwaardelijke veroordeling Het is de bedoeling, dat een voorwaar delijke veroordeling straks ten uitvoer kan worden gelegd wegens een strafbaar feit. dat voor de veroordeling is gepleegd. Dit moet echter uitzondering blijven. Ook in geval van misdraging of overtreding tijdens de proeftijd kan last tot het tea uitvoer leggen van een vonnis worden gegeven. Minister Struycken deelt dit mee in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp, dat nadere voorzieningen op dit gebied geeft. De minister zal. zoals de Tweede Kamer-commissie heeft voorgesteld, be vorderen dat wijziging van de voorwaar den. het verlengen van de proeftijd enz. ook mogelijk wordt tijdens de schorsin* van de proeftijd. Doordat de proeftijd ook in geval van voorwaardelüka invrijheidstelling ver kort zal kunnen worden, wordt de reclas- seringsinstellingen veel tijd en toeziend werk bespaard. Hollandse Sint Nicolaas 1 in New York Sint Nicolaas heeft in Hollandse sttfl zijn Intocht gedaan in New York. HU deelde ten teken van de Nederlands» dankbaarheid voor de Marshallhulp ge schenken uit aan vierhonderd arme New Yorkse kinderen. Het bezoek zal Jaarlijks herhaald worden. De Sin had een gevolg van drie kinde ren in kledij uit de tijd, dat New York nog Nieuw-Amsterdam heette, voorts elf amazonen die de Nederlandse provincies voorstelden en vooraanstaande personen uit de Nederlandse kolonie. De Sint werd door burgemeester Impellitteri ontvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3