Jlieutuc geihsctfe GTiwranl Chinees schimmenspel Armada evacueert de haven Hoengnam Rode samenzwering om McArthur te vermoorden soldaten uit 344Ran „staakt het vuren'-voorstel wordt voorrang verleend nog Nieuw Guinea-conferentie niet uiteen gebarsten Wist U Erkenning van Rood China nog verschilpunt "WOENSDAG 13 DECEMBER 195B BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstzeken ,StflntoasUth is ghebftotn myn bert In tegfjenspett" Een en dertigste jaargang No 8299 Koreaanse wraakploegen in actie [n de haven van Hoengnam, in het Noord-Oosten van Korea, werd van- tnorgen een begin gemaakt met de inscheping van 60.000 man Ameri kanen en Zuid-Koreanen, waartoe een armada van schepen der Ver. Naties reeds sinds enige dagen gereed lag. Overigens hadden de traepen [n het bruggenhoofd Hamhoeng-Hoengnam vrijwel geen contact met de vijand. De operaties bepalen zich hoofdzakelijk tot acties van de lucht- piacht, die 1100 Chinezen buiten gevecht stelde. De premier van Noord- Korea, Kim II Soeng, gaf zijn strijdkrachten bevel, de Amerikaanse legers in Korea de zee in te drijven. Voorts zijn er „wraakploegen" ingesteld om anti-communisten te doden. In Seoel blijft de onrust aanhouden, nu Chinese troepen zich blijkbaar gereed de 38ste breedtegraad te over- ihrijden. In deze stad worden gemiddeld personen per nacht vermoord. Van- lorgen hebben de verbonden troepen lizenden vlugschriften boven de Chi- uitgeworpen. Hierin worden de ildaten opgewekt een einde te maken :e „zinloze oorlog". De vl-ug- ihriften zijn bedekt met een tekening een Chinese soldaat en een Ameri- die tegen elkaar lachen. Aan de idere kant staat: „Chinese soldaten in •eet ge tegen wie ge vecht?" I Agenten van de Amerikaanse contra - Ipionnage te Tokio stellen een onderzoek n naar een samenzwering om generaal ÜcArthur, de opperbevelhebber der Ver. ffaties, te vermoorden. In verband hier- nede heeft de Japanse politie in de stad Satsjinoe een aantal politiemannen ge presteerd, er van verdacht zijnde, met jommunisten een aanslag op de generaal p hebben beraamd. Vermelden wij nog, dat Turkije ver werkingen naar Korea zal zenden, die- lende ter aanvulling van de. door de nirkse brigade geleden verliezen, welke laar schatting 750 man aan doden of ge bonden bedragen. Volgens latere telegrammen, heeft een Woordvoerder te Tokio verklaard, dat de Eootscheepse evacuatie van verbonden oepen uit Noord-Oost Korea „geen Duinkerken" betekent. Er is nagenoeg geen druk op het bruggenhoofd Hoengnam, waarheen de ingesloten Ame rikaanse mariniers, infanterie en Britse commandotroepen, zich drie dagen gele den, vechtend, een weg baanden. D{ V.N.-manschappen begaven zich vanmor gen uit kleinere schepen aan boord var de grote transportvaartuigen. De evacua tie wordt gedekt door kruisers en tor- pedobootjagers. Trumans rede even uitgesteld President Truman zal niet Woensdag, loals aangekondigd, maar Vrijdag- of Zaterdagavond een radiorede houden tot Set Amerikaanse volk. Hij zal. zo ji-eet, spreken over de wereldsituatie en le binnenlandse maatregelen, die de V. net het oog op oorlogsdreiging naar zi; mening zullen moeten nemen. Resolutie Wisjinsky tegen atoombom „Met degelijke periodieke inspectie" Wisjinsky, de Sowjetrussische minister an Buitenl. Zaken, heeft een resolutie ingediend bij de alg. vergadering der waarin hij het 4 jaar oude Russi sche plan voor onvoorwaardelijk verbod atoomwapens herhaalde. Wisjinsky lichtte zijn voorstel in een rede van IVj uur toe en zei, dat zijn plan „voorziet in een degelijke periodieke inspectie". Het doel van deze inspectie zou zijn, dat de atoomkracht overal ter wereld slechts voor vreedzame doeleinden wordt gewend. Wisjinsky's redevoering was weer van beschuldigingen ontbloot. Hij weet president Truman, dat deze de reld bedreigt met de atoombom en dat de Amerikanen net zo lang door blijven gaan met het fabriceren van atoombom men, totdat het beheer van de atoom energie zich volkomen in hun handen bevindt. Voordat Wysjinsky zijn resolutie indiende, had de Amerikaanse afgevaar digde verklaard, dat zijn regering bereid was nieuwe wegen te bewandelen bij het zoeken naar een oplossing van het pro bleem der atoomenergie. In grote spanning wacht de familie -Hertogh in Bergen op Zoom op de thuis komst van Bertha uit Singapore. Het spreekt vanzelf dat het gezin Hertogh bestaande uit: v.l.n.r. Keesje; Corry; Wiesje voorts (op vaders schoot) Ria en Karei en (metwelpenuniform) Benny, iedere radiouitzending beluisteren, om maar iets meer te lóeten te komen van Bertha Korea in de Assembiée Monroeleer voor China waarborg voor vreedzame regeling? Het :t op Volgens Sir Benegal Rau, de aanvoerder der bemiddelaars, inzake Korea, ratie, tou communistisch China de verzekering hebben gegeven, naar een vreed- PPen zame regeling van het conflict te verlangen. China, zo heet het, wenst 'eren ^een oori0g( maar de krijgsverrichtingen op Korea zijn dit land opgedron- aand ^en c*oor Amel'ika en de V.N. Rau van India diende in de „politieke com- :rste- |hissie" van de Assembiée de, gisteren vermelde, resolutie in. De eerste Stelt een beëindiging van de strijd op Korea voor, een „staakt het vuren". üvelk punt als nummer één op de agenda is geplaatst. De tweede resolutie beoogt de regeling van alle geschillen in het Verre Oostpn. Het afwachten of Peking tóch doorvecht. lijst- fi- Het plan van de dertien landen om te komen tot een „staakt het vuren" heeft kast- jus voorrang verkregen. Het besluit kerd genomen met 48 tegen 5 stemmen niet tij 4 onthoudingen. De resolutie der zes Ho- |anden, waarin wordt aangedrongen op het terugtrekken der Chinese troepen laten, bit Korea, staat dus op het tweede plan. ilart., 1 De mededeling van Sir Benegal Rau gaas, bgt „alles" of „niets", maar z\j laat in eder geval ruimte voor enig optimisme. _tau wees erop, dat China -bijna een ge- heratie lang door oorlogen geteisterd werd en het gemakkelijk is in te zien, Waarom het Chinese volk geen nieuwe oorlog wenst. Maaraan de andere kant, dient het Westen te bedenken, dat de verschrikkelijke beproevingen, waar aan de Chinezen hebben blootgestaan, hen sterk achterdochtig hebben gemaakt feggressie aangekweekt, terwijl het „er bovendien veel van heeft, dat zij „naar pen „Monroe-leer" voor China toegaan Gezien de imperialistisch-communisti- :he tendenz van de leer van Mao Tse oeng en Stalin, krijgt men toch eer de indruk, dat de Chinezen „aggressie" doel- jacht op millioenen door Ned. familie Zaterdag wordt in Amsterdam een lerkwaardige familie-reünie gehouden, .wintig tot dertig Nederlanders zullen er iver beraadslagen, aldus De Tel., welke negen zij moeten bewandelen om de mil- ioenenschat in handen te krijgen var thanase Tipaldi. een koopman uit Vene- in 1636 stierf. Deze liet zijn ge iele bezit aan Jean Thiery. De deelne mers aan de familie-vergadering zijn allen afstammelingen van een broer van deze Jean Thiery, wiens schattenerfems na drie eeuwen misverstand en schur kerij, familiestrijd en procedures vele malen verdubbeld, maar nog immer on aangeroerd in het bezit van de Franse Istaat moet zijn. Een reis in 1924 naar een klooster by Parijs leverde de wetenschap op, dat dit blijkbaar het vruchtgebruik heeft gekre gen van de schat. De familie tracht eerst de bewijzen voor de afstamming pleet te krijgen. bewust als wapen hanteren. Malik heeft er, namens de Sowjet-Unie. de nadruk op gelegd, dat er volgens hem geen en kele reden was om aan de resolutie be treffende het „staakt het vuren" voor rang te verlenen hetgeen door de Ame rikaan Warren Austin bestreden werd. De volledige tekst luidt als volgt: „De Assembiée, die met ernstige ongerust heid de toestand in het Verre Oosten gadeslaat, en erop aandringt, dat on middellijk stappen zullen worden gedaan om een eind te maken aan de strijd op Korea, verzoekt de voorzitter der As sembiée drie personen, w.o. hijzelf, op te dragen, uit te maken, op welke wjjj een bevredigend „staakt het vuren" ka worden tot stand gebracht". Langere diensttijd 1949-11 niet uitgesloten Dat er omstandigheden kunnen ont staan. waardoor de lichting 1949-11 lan ger dan tot 1 April a.s. onder de wapenen moeten blijven, kan moeilijk worden weersproken. Momenteel is minister 'Jacob echter niet voornemens deze Lichting na 1 April in dienst te houden. Aldus het antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer wetsontwerp onder dc wapenen blijven dienstplichtigen. Zoals men weet zijn 9000 man van de lichting 1949-11 op 1 Oc tober weer onder de wapenen gekomen, nadat ze in April j.l. wegens te geringe opleidingsmogelijkheden naar huis waren gezonden. De dienstplichtigen van deze lichting, die de eerste oefening 6 weken vroeger zijn begonnen dan de overigen, kunnen niet eerder naar huis worden gezonden, omdat zij dan niet aan het sluitstuk van de voortgezette oefening in groter ver band zouden kunnen deelnemen. Beran niet gearresteerd? In „gezaghebbende" Tsjechoslowaakse kringen worden thans de berichten uit Vaticaanstad ontkend, als zou aartsbis schop Beran uit zijn paleis te Praag zijn weggevoerd en naar een gevangenis overgebracht. Stop eens een pijp De pijp, eens zo onafscheidelijk ver bonden aan de koele, gereserveerde, diplomatieke Engelsman, zowel de dandy uit Bondstreet als de gewone havenarbeider, raakt in verval. De Britten beginnen het pijproken te las tig en te duur te vinden. Goede pijp tabak. aldus Ass. Press, kost ongeveer 7.50 per 100 gram. Een pakje siga retten kost 1.85. Meer en meer gaat men daarom op sigaretten over. Hier moet iets aan gedaan worden en daar, dat de fabrikanten en verkopers van „pijpen en tabak" een pijpcam- pagne zijn begonnen. Ja, er is eer prijs van 6000 uitgeloofd voor d< affiche, welke het best de voldoening uitdrukt, die het roken van een goede pijp schenkt. En wat zegt de grote man Donald Daily, van de „Vere1 ging van Tabakswinkeliers"? Hij vi klaart, dat de jonge mensen van tegen woordig nooit de vreugde en behage lijkheid deelachtig zullen worden van ervaren pijprokers. Generaal Eisenhower zal waarschijn lijk deze week nog tot opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa benoemd worden, aldus wordt te Londen uit gezaghebbende bron verno- Bertha Donderdag in Nederland Winston Churchill stelt vragen Als het waar ls. dat mevr. Hertogh en Bertha zich aan boord bevinden van het KLM-vliegtuig Maastricht, gezag- -3rder Vis. dan kan zij Donderaag- ond half acht op Schiphol aankomen Reuter meldde nl. dat zij aan boord vliegtuig zijn gebracht. De KLM meende daarentegen, dat dit geen KLM gn, doch later kwam een be richt, dat de Maastricht in afwijking* van de dienstregeling, een tussenlanding te Singapore heeft gemaakt. In het Lagerhuis heeft Winston Chur chill vragen gesteld naar de onlusten te Singapore, in antwoord waarop de mi nister "van koloniën verklaarde, dat e," geen aanwijzingen zijn, dat de onlusten georganiseerd zouden zijn door commu' nisten. Blijkbaar waren de woelingen gericht tegen de blanken. De onrust duurt voort, ofschoon het wat kalmer is- Volgens de minister werken de Moham medaanse organisaties met de overheid men om de orde te herstellen. Het aantal doden is intussen gestegen tot 12, dat der zwaar gewonden tot 200. Het enige Ned. slachtoffer is, voorzover bekend, mevr. T. H. Hut. die zwaar ge wond is. Zij kreeg nl. een slag met een fles. welke een schedelfractuur veroor zaakte. Twee Maleise plunderaars zijn door de politie gedood, 17 gewond en 50 zijn gearresteerd. Dinsdagavond deelden de autoriteiten mede, dat men dc toestand begint heersen. De min. van Koloniën heeft door de radio verklaard, dat de Britse regering handhaving van wet en orde met alle middelen zal verzekeren. UtrechtGouda weer eens gestagneerd Gistermiddag tussen vijf uur en ha zeven, juist de spitsuren, viel de stroom uit voor de bediening van wissels seinen van een groot deel van het Noor delijk stationsdeel te Utrecht. Wissels en seinen in de lijnen naar Gouda en Amsterdam konden niet worden bediend. Grote vertragingen waren het gevolg. Er werd een noodvoorziening getroffen met batterijen. Vrouwen en kinderen de hele dag op straat Aan de Weerdsingel in Utrecht, waa: vroeger de distributiedienst was geves tigd, is een gebouw ingericht als nacht verblijf voor onbehuisden, dat ook wordt gebruikt voor giylnnen, die door de woningnood 's nachts geen dak boven hét hoofd hebben. Overdag moeten die ge zinnen het gebouw verlaten, aldus De Tel., doch in verband met het slechte weer was hun verleden week toegestaan ook overdag in het gebouw te vertoeven. Een toestemming, die werd ingetrokken, toen het weer beter werd. Aan de opdracht om het gebouw te verlaten, wenste men evenwel niet te voldoen, waarop vijf politie-agenten dezer dagen in een overvalauto versche en en de mensen het gebouw uitzetten. Het betreft hier gezinnen, die door huuropzegging of door een rechterlijk vonnis dakloos worden. Het nachtverblijf is uitstekend, doch overdag moeten vrou- kinderen blijkbaar maar langs de straat slenteren. Dossier Schallenberg in Tweede Kamer? Nog steeds de souvereiniteit Maar Indonesiërs handhaven hun eisen, paaiend met vage beloften Ook gisteren is het niet tot een breuk gekomen op de Nieuw-Guinea- conferentie, maar de besprekingen zullen worden voortgezet. Aldus bleek uit een communiqué, hetwelk mededeelde, dat enkele leden van beide de legaties een vertrouwelijke bijeenkomst hadden gehad en in vriendschap pelijke sfeer geconfereerd. Tevens kwamen beide delegaties overeen, de gewisselde „mondelinge nota's" te publiceren. In de nota van 7 dezer eisten de Indo nesiërs souvereinitelts-overdracht op 27 December a.s. en de feitelijke overdracht 5 maanden later. Handig wezen zij op het feit, dat het Nederlandse onderwijs de Indonesische jeugd heeft bijgebracht „dat hun vaderland zich uitstrekte van Sabang tot Merauke" (dus Nieuw Guinea Kan de minister het dossier van de zaak-Schallenberg aan de Tweede Kamer overleggen, indien het onderzoek is sloten? Deze vraag stelt de Kamercom missie. die de begroting 1951 van Justitie 'heeft onderzocht. Men herinnert er dat minister Teulings geen inlichtingen kon verstrekken en vragenstellers zijn collega Struyoken heeft verwezi De commissie informeert ook, in hoe veel gevallen in 1947 en de volgende jaren corruptie is geconstateerd. Montgomery heeft meegedeeld, spoedig gemeenschappelijke gehouden zullen worden, legers van de vijf landen v; seise pact (Eng.. Fr., Ned. Lux.) zullen deelnemen. dat vatte). Zij noemden het Nederlands be wind over dat eiland koloniaal en be weerden dat Nederland in de Veiligheids raad uitdrukkelijk de volledige en on voorwaardelijke overdracht der souve reiniteit over Indonesië beloofd heeft. Het Nederlandse antwoord van 9 de zer wees de souverelniteits-overdracht af en bestreed dat het Nederlandse bewind „koloniaal" zou zijn. De bevolking kan niet over zich zelf beschikken. Ook Indonesië verlangt toch immers niet een souverelniteitsoverdracht aan het volk Nieuw-Guinea zelf. Wil dit volk later bij Indonesië komen, dan zal Nederland dit niet bemoeilijken. De bevolking wil, zij zich zelf kan uitspreken, onder Nederlands bewind blijven. Nederland stelde als oplossing voor. dat er een overeenkomst komt, waarbij de Indonesische samenwerking wordt aanvaard, mits Nederland in de uitvoe ring van zijn taak in Nieuw-Guinea niet wordt belemmerd. Op 11 dezer antwoordde de Indonesi sche delegatie, dat het moeilijk, zo al niet onmogelijk zal zijn, een basis voor verdere besprekingen te vinden, zolang er geen overeenstemming is over de sou vereiniteit. Nederlands beroep op het handvest van de V.N. (volgens hetwelk Nederland ver plicht ls, voor dc belangen der bevolking te waken) werd afgewezen en de Indo nesiërs bleven bij hun bewering, dat het Nederlandse bestuur een „koloniaal" ka rakter draagt, aangezien Nieuw-Gulneé een deel zou zijn van Indonesië en dc Indonesische regering dus voor de be volking verantwoordelijk zou zijn. Zij beschouwt zich als de wettige erfgename van de N.I. regering. Wie kennis neemt van de Nederlandse plannen, constateert, dat dit land blijk baar voor een aanzienlijk deel bestemd is als reservoir voor Nederlands overbe volking en Nederlands gezinde Indone- Hierdoor wordt het „zelfbeschikkings recht" twijfelachtig. De souvereiniteitsoverdracht ovei Nieuw-Guinea zou voor het Indonesische volk een bewijs zijn. dat hetgeen op 27 December 1949 geschiedde, volledig oprecht gemeend was. De delegatie deed tenslotte de volgen de beloften: 1. Erkenning van bestaande rechten concessies, bijzondere consideratie voor verlening van nieuwe co: sies en kapitaalsbelegging. de DAT ir J. A. Teyinck, hoofdcommissie voor de normalisatie er tevens directeur van het Centraal Nor malisatie Bureau, met pensioen gaat er de onder-directeur ir F. van Teutem hem opvolgt. DAT de drukker M. in A'dam een jaar 6ev.straf, waarvan 4 mnd voorw., tegen zich hoorde eisen wegens belastingfraude m.v. valse kwitanties. DAT het stoffelijk overschot van de an de veerhaven te Kruiningen verdron- en 30-j. G. F. v. d. Velde uit St. Jan steen, waarover wij gisteren schreven, is gedregd. DAT de Noord-Ned. Wegenbouwmij te Harlingen met 897.600 laagste inschrijf- ster was voor het maken van een jacht haven en het aanleggen van sportterrei nen in Leeuwarden (hoogste 1.200.000). DAT de comm. van de infanterieschool Harderwijk, de kol. J. van Rhyn, met pensioen gaat en op 21 Dec.^ mando zal overdragen Hinte. DAT burg. d'Ailly en vier wethouders in A'dam op de receptie voor de 80-j. journalist Louis Schotting verschenen er telegrammen waren Dree> en prof. Romme. DAT de beslissing over de opheffin; van het personenvervoer op de spoorlijn Zuidbroek—Stadskanaal voorlopig is gesteld, op aandrang van het comité. DAT in Utrecht 8 mnd. is geëist tegen de 61-j. postkantooihouder A. van W. te Den Doolder wegens fraude ten nadele van het publiek. DAT de veekoopman G. Gieskesbos te Ruinerwold zich op zijn fiets door -uto liet voorttrekken, kwam te vallen en door de auto werd gedood. i de koL W. i minister DAT het stoffelijk overschot van de sinds Zondagavond vermiste 23-j. stuur man E. B. uit Groningen thans in de haven van Zaandam gedregd is. DAT gisteren op Volkel in Brabant een nieuw jachtsquadron is opgericht, waar- Volkel een operationele vliegbasis werd. DAT de brandverzekeringmij Holland .an 1859 te Dordt een landgoed in Hil- varenbeek heeft aangekocht als vacantie- centrum voor het personeel. DAT oud-burg. P. L. de Gaay Fortman an Bunschoten, Ridderkerk en Dordt, Zondag a.s. 75 jaar wordt. DAT drie oud-SS'ers wegens doodslag of hulpverlening daarbij, op enkele Nederlanders in 1944 gepleegd, in Aken zijn veroordeeld tot één a viei twee werden vrijgesproken. DAT in Noord-Brabant slechts 25 pet an degenen die in de industrie werk- aam zijn, een vooropleiding heeft gehad. DAT een drie-periodenplan van elk vijf jaar voor de waterstaat in Noord-Brabant ten uitvoer zal worden gelegd voor totaal 45 millioen. DAT Vrijdag a.s. en in Januari A'dam, evenals vorig jaar, gekleurde meeuwen worden losgelaten, Kopenhagen afkomstig zijn, om na te gaan langs welke weg ze terugkeren. DAT de Drentse veestapel thans voor 74pet t.b.c.-vrij is, tegen vorig jaar 66 pet. DAT in A'dam twee 23- en 32-j. huis bedienden van een warenhuis aldaar zijn gearresteerd wegens diefstal van honder den paren nylonkouscn, pl.m. 60 heren horloges en een grote partij bijouterieën. DAT het aantel sr.menwoningen in Arnhem van Nov. '49 tot Nov. '50 ver minderde van 4945 tot 4325. In allerijl vluchten vele Koreaanse burgers voor de oprukkende Chi nese troepen. De treinen naar het Zuiden zijn echter afgeladen en velen zoeken dan ook een plaatsje op de locomotief Bijzondere aandacht aan Nederland se belangen bij ontwikkeling van natuurlijke hulpbronnen, benevens aan Nederlandse handel, scheepvaart en industrie. 2. Ned. krachten in administratief ap paraat. 3. Garantie van pensioenen. 4. Toestaan van Nederlandse immi gratie. 5. Inachtneming van concessierechten Nederlandse en gemengde scheep vaart- en luchtvaartmijen. 6. Volledige waarborging van gods dienstvrijheid en humanitaire werk zaamheden van zending en missie, zoals onderwijs en ziekenzorg en Indonesische steun daarvoor. 7. Democratisering van het bestuur, autonomie en medebewind. Indonesië hoopte, dat Nederland deze voorstellen als basis voor verdere be sprekingen wil gebruiken. (Men zal ver standig doen aan deze „beloften" niet de betekenis te verlenen van definitieve toe zeggingen. Sinds de „Ronde Tafel-con ferentie" kenmerkt zich immers de ver houding „NederlandIndonesië" door een steeds gevaarlijker mate van elastlciteitl Red.) DAT de twee prachtige giraffen, de trots van diergaarde Blijdorp te R'dam, lichte digestiestoornissen plotseling zijn overleden. DAT de vroegere adm. vari de vlees keuringsdienst te Schagen, G. T., in Alk tot 6 mnd. is veroordeeld wegens verduistering van 32.000 (eis 2 jaar) DAT te Breda, 72 j. oud, is overleden A. J. A. van Gils, oud-burg. van Made Drimmelen. DAT de stichting Het vierde Prinsen kind ook volgend jaar 4000 oorlogsinvalide kinderen en oorlogs wezen vacantiekampen wil houden. DAT in Arnhem vandaag de heer J. Bodt uit de Van Dordtmondtstraat, die heden 100 jaar zou geworden zijn, be graven is. DAT ir J. Rademaker, hoofding.-dir. van de wederopbouw en volkshuisves ting te Assen, genoemd wordt als adj.- dir voor de D.U.W., speciaal belast met de uitvoering van de werkgelegenheids- politiek. Attlee in het Lagerhuis „Verklaar U nader over de atoombom", dringt Winston Churchill aan De Britse premier Attlee, heeft in het Lagerhuis rapport uitgebracht over zjjn hoogst belangrijke onderhoud met president Truman. Hij legde er de nadruk op, dat er over het eventuele gebruik van de atoombom tussen hem en de president, geen verschil van mening bestond. Toch wilden ver scheidene Lagerhuisleden, onder wie Churchill, hier meer over weten. Churchill vroeg zelfs om een duidelijker omschrijving van de rol, die Enge land zou spelen bij een hanteren van dit wapen. Hierop gaf Attlee te kennen, dat hij I komen. 3. Het verschil van inzicht in- daar morgen meer over zou zeggen. Dan J zake de erkenning van communistisch de buitenlandse China en de vertegenwoordiging van Pe king in de V.N. „kan niet in een paar dagen uit de weg worden geruimd". 4. De defensie van West-Europa bleef pri- - en spoedig kon de benoeming van opperbevelhebber tegemoet worden gezien. Oproeping klein aantal reserve-officieren Van de zyde van het ministerie van Oorlog deelt men het volgende mede: In verband met de oefeningen in de organieke verbanden van de lichting 1949 II in het laatste gedeelte van de opleidingsperiode, zal een klein aantal met groot verlof zijnde oudere reserve officieren. die sinds 1945 uitsluitend hier te lande hebben dienst gedaan, in wer kelijke dienst worden opgeroepen van medio Februari tot einde Maart 1951, ten einde deel uit te maken van de oorlogs- encadrering van de genoemde lichting. Vrouw te Goes verbrand bij wassen met benzine Dezer dagen geraakten de kleren van mevrouw Dekker te Goes in brand, toen zij, waarschijnlijk een cigaret rokende, bezig was met wasbenzine enig goed te reinigen. Hoewel op het hulpgeroep van mevrouw D. de vlammen direct werden gedoofd, was zij toch zo zwaar gewond: geraakt, dat zij de volgende dag over leed. V/EERBERICHT wordt het debat politiek gehouden. Attlee legde zijn verklaring in het Lagerhuis af, en kele uren later na terugkeer op Britse bodem. Ook bracht hij in de ioop van de dag rapport uit aan Koning George. Vandaag zou een speciale afgezant naar Parijs vertrekken, om de Franse rege ring van de gang van zaken op de hoog te te stellen. Met deze taak is Sir Roger Makins belast van het Britse min. var Buit. Zaken. Uit de mededelingen van Attlee bren gen wij nog de volgende punten naar Hij vertrouwt, dat de verbon den legers op Korea zich zullen handha- 2. Aggressie moet worden geremd, uitbreiding van het conflict voor- Terwijl de Nederlanders worden weggejaagd De Indonesische minister van one wys heeft medegedeeld, dat er op laatst tegen Nieuwjaar een regeling komen om 400 buitenlandse hooglerarer. in de gelegenheid te stellen, een dienst verband in Indonesië aan te gaan. Het aanbod van 21 Amerikaanse leraren wordt overwogen. Oorspronkelijk r de men, dat dit professoren waren, doch het bleken leraren van middelbare scho len te zijn. Ambon, soldaten worden bloemenkweker en rozenspecialist, die in Arnhem werd geboren. DAT deze week de eerste zending vers- gesneden bloemen (seringen) uit Neder land per vliegtuig In Canada zal aan komen. DAT H. A. Vliegen, de eerste voorz. van de R.-K. Limburgse Werkliedenbond, 86 jaar oud, te Gulpen is overleden. DAT Vrijdagavond in het gebouw Vee hal te A'dam-O. een nat. sierduiventen- toonstelling wordt geopend. DAT P. Bergsma, gem.secr. van Zeist, in gelijke functie is benoemd te Hilver- toch uitgeleverd In gezaghebbende Nederlandse en In donesische kringen deelt men mede. dat de leiding van de Apri en het Neder landse afwikkelingscommando zijn over eengekomen. dat de mannen van het voormalige K.N.I.L. en hun gezinnen tot het ogenblik van de ontscheping in het land van herkomst onder de verantwoor delijkheid van het Nederlandse afwikke lingscommando blijven. Van het ogenblik der ontscheping, worden zij als 'Indone sische staatsburgers verder verzorgd door de civiele gouverneur van de Zuid- Molukken. Het totaal der mannen, vrou wen en kinderen is 12.600, van wie 3600 militairen. Tijdelijk snee uw Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond en van nacht opklaringen en op vele plaatsen lichte vorst. Daarna toenemende bewol king met sneeuw, in de kustprovincies later wel licht overgaand in regen. Aanvankelijk zwakke, later matige en aan de kust tij delijk krachtige wind, hoofdzakelijk uit Zuidelijke richtingen. Temperaturen overdag om het vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1