Jlieumc gciterijc Gfrwraiil Zuinig zijn met zoet water Bertha Hertogh kan terstond naar Nederland vertrekken Singapore, een stad in oproer, bezaaid met doden en gewonden Peking vraagt woekerprijs voor „tijdelijke vrede" Actie van V.N.-bommenwerpers in het Noord-Westen Wist U DINSDAG 12 DECEMBER 195» BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand: 0.35 per week. ADVERTENTIëN: 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E, DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stnntuasticfj is gtjebleven myn fieri in tcgfjenspoet" Een en dertigste jaargang No 8298 Opperrechter Storrs nam heden zijn beslissing *Ï*EMIDDEN VAN HET OPROER, in een stad, bezaaid met doden, ge> 1 wonden en wrakstukken van automobielen, waar de vlammen hoog uit oplaaien, heeft de rechter in Singapore gesproken: Bertha Hertogh is door het Hof van Beroep toegewezen aan haar moeder en mag onmid dellijk naar Nederland vertrekken. Het beroep van Aminah en Bertha's „valse echtgenoot tegen het vonnis van 't Hooggerechtshof is verworpen. Het Hof nam deze belangrijke beslis sing, nadat de Nederlandse consul-gene raal beloofd had, dat men Bertha voor de Britse ambassadeur in Nederland zou leiden, opdat zij uiteindelijk kan beslui ten of zij in Europa of in Azié wil blij ven. Mocht zij toch Azië kiezen, dan zou de Nederlandse regering haar terugkeer regelen. Het zal niet gemakkelijk vallen. Ber tha uit Singapore weg te krijgen, want de omgeving van het vliegveld, dat af gezet is door Britse troepen, is in han den van de oproerlingen. Zij dreigen, dat zij Bertha met geweld zullen ontvoeren. Rondom het klooster 'krioelt het van dweepzieke Mohammedanen, opgehitst door hun godsdienstleraars. Het heet in tussen, dat Bertha en haar moeder zich daar reeds niet meer bevinden, maa- overgebraoht zijn naar een veiliger plaat* waar zij goed worden bewaakt. Gistere* echter ontkende de moeder-overste dit. Tot de nacht duurde het oproer voort Zelfs traangasbommen hielpen niet, want men bond sarongs om het hoofd, om zich er tegen te beveiligen. Nadat er acht uur lang gevochten was, grepen de Britse troepen in met de bajonet. Het werd ook hoog tijd: vyf personen *Un vermoord, voorzover althans bekend, namelijk drie Europeanen en twee Chris ten-Chinezen. Europese kinderen moeten als gijze laars ontvoerd zijn. Ook volwassenen worden vermist. In de ziekenhuizen lig gen 141 zwaargewonden en honderden gewonden zijn nog buiten het hospitaal. Onder hen zfjn 37 Europeanen, van wie één Brits majoor en zijn vrouw, 52 Chi nezen, 31 Indiërs, 12 Maleiers en 9 Indo- Europcnaen. Een der slachtoffers is een Engels kor poraal, die formeel doodgeranseld werd. De dweepzieke Mohammedanen hebben gezworen „alle Christenen te vermoor den". De Mohammedaanse leiders echter hebben door de radio verklaard, dat zij niets met het oproer te maken hebben en hun geloofsgenoten aangeraden, deze terreur te staken. Bewusteloos in een sloot geworpen De Britse vaandrig J. W. Davies en zijn achtjarig dochtertje worden vermist .Zijn vrouw vertelde, dat hun bus werd aan gehouden. Zij zelf werd naar buiten ge trokken. terwijl men haar man hevig ran selde. Onder de doden bevindt zich een Brits vlieger. Het gemeenteraadslid Pat Johnson werd eveneens bewusteloos geranseld en in een sloot geworpen. De volgende dag vond men hem dood. De Amerikaanse journalist Larry Allan was de hele nacht zoek en belandde de volgende dag in een ziekenhuis. Hij was in een Chinese woning verborgen gehou den. Tom Masterson, de chef van het A. P.-bureau, die tegelijk met hem door de oproerlingen overvallen werd, is zwaar gewond en heeft een been gebro ken. Hun auto werd aangehouden. Mas terson werd op de berm van de weg ge worpen, terwijl de Mohammedanen zijn auto in brand staken. Daarna wilden zij hem in de vlammen werpen en levend verbranden. Doch een Indische Moham medaan, Ahamad, greep in en bracht hem naar een taxi. Dokter vocht voor zyn medicijnen. Een Deens arts van de „wereldgezond heidsorganisatie" bevond zich plotseling i met zijn auto in een grote menigte, die zijn wagen ondersteboven wilde werpen, i Men sloeg hem met knuppels, doch hij wist te ontkomen een kostbaar pakje vac cine tegen tuberculose vast tegen zich aan geklemd houdende. Op weg naar het politiebureau, behandelde hij nog een jong Brits soldaat, die met een kapotte fles in het gezicht geslagen was. Oproerlingen reden in gestolen vracht auto's door de stad en wierpen met fles sen. Europeanen kregen de dringende I raad in hun kantoren te blijven en zich niet op straat te vertonen. Een Indisch politie-agent, die een Nederlands meisje naar huis bracht, werd zwaar gewond. Bij het invallen van de duisternis lie ten de autoriteiten dertig pantserwagens en twee bataljons Gurkha's aanrukken. De Royal Airforce bewaakt het vliegveld Kallang, waar dagelijks tientallen Euro peanen aankomen en vertrekken. Heilige oorlog gepredikt Terwijl de Mohammedanen de „heilige oorlog" prediken, is gebleken, dat de Chinese communisten zich onder de on ruststokers hebben gemengd. iHedenmorgen heeft de regering al het verkeer stilgezet in de Mohammedaanse wijk. Toen opperrechter Stows zich naar het gerechtsgebouw begaf, wierp men zijn auto met stenen. Slechts vijf perso nen werden op de publieke tribune toe gelaten .en deze hoorden, dat de Neder landse consul-generaal een borgsom van 7500 Straits dollars of f9300 moest beta len. De raadsman van Aminah zeide, dat hij wegens de „schandelijke incidenten" geen tijd had gehad voor overleg met zijn cliënt en dat hij daarom om verdaging had verzocht Hedenavond is de avondklok ingesteld. Het marchanderen te Lake Success Chinezen blijven Formosa voor zich opeisen, ondanks Amerikaans verzet C. Smeenk 35 jaar raadslid in Arnhem Het oud-Kamerlid de heer C. Smeenk ls 35 jaar lid van de Arnhemse gemeen teraad (A.-R. fractie). Hij was ook en kele jaren wethouder en is thans de nestor van de raad. Hij werd in de raads" vergadering van g^ter?n.gehu\dlS_d- Het begin is er Gisteravond zijn op Schiphol twee Mo hammedaanse missionarissen uit Pakistan i en Indonesië aangekomen om hier hun godsdienst te komen voorbereiden. He: zijn de heren Ghulam Almad Bashir en I Ahubakr Ayysih. Zij vertelden dat zij op het ogenblik onder de Nederlandse be volking zesden aanhangers tellen, allen woonachtig in Den Haag. De „zendelin- i gen" willen eerst de Nederlandse taal grondig bestuderen en daarna de verbrei- din' van het Mohammedaanse geloof ter hand nemen. Zij zullen een beroep doen 1 op de Indonesische kolonie in Nederland. Knipperlichten ook voor kleurenblinden Amerikaans De Amerikaanse zakenman, Martin Caine, stapte te Londen uit een stra- tocruiser van de Pan American World Airways, die op weg was van Frank fort naar New York. Omdat hij ergens in de buurt nog een paar zaken moest regelen, vroeg hij aan de douane toe stemming, om het vliegveld even te mogen verlaten. De douane had hier tegen geen bezwaar, maar het vlieg- tuigpersoneel adviseerde de Ameri kaan, „in dat geval een beetje op te schieten, want de stratocruiser zou over 20 minuten weer van Londen Airport vertrekken". Zou Martin Caine op tijd terug zijn? Men wachtte en wachtteDaar kwam hij aan, ademloos, doch met het gezicht van een man, die zijn tiid goed besteed heeft. Met een taxi was hij naar het 5 km verder gelegen plaatsje Colne- brook gereden, waar hij binnen enkele minuten 76 voormalige legerwagens kocht voor een bedrag van een half millioen gulden. Op het vasteland van Europa had Caine over die auto's ho ren spreken en gezien de enorme be langstelling, was hij ze maar vast „even" gaan kopen. Prinses Beatrix bezocht drieling in Soestdijk Dezer dagen werd de familie v. d. Ley. Julianalaan, Soestdijk. verrast met een bezoek van prinses Beatrix, die in ge zelschap van mevr. SmittAvis, belang stellend naar de drieling die enige we ken geleden werd geboren, kwam kijken "Yinses bracht voor de drieling drie ;n dekentjes mee. aldus H.V V. Zó hoog laaide gisteren de woede van de Mohammedanen in Singapore op, dat zij zich niet ontzagen, naast het vermoorden van tegenstanders auto's om ver te werpen en in brand te steken. Zij hebben kennelijk de zaak-Bertha Hertogh aangegrepen, om een rel te ontketenen tegen alles wat blank is Te Lake Success begint de hoop, dat op Korea spoedig liet „staakt het vuren" zal kunnen worden bereikt, aanmerke- Itfk te verflauwen. Peking eist een te flinke prijs voor een tijdelijke vrede. De Rus IVisjinsky heeft een Amerikaans diplomaat meegedeeld, dat Peking wel eventueel bereid is, de Chinese troepen uit Korea terug te trekken, indien de Chinese regering een „gelijkwaardige stem" krijgt bij de regeling der kwestie- Formosa. Washington beschouwt de be middelingspogingen der 13 Aziatische landen met sympathie, doch men houdt vast aan het beginsel, dat „Korea ah afzonderlijk vraagstuk moet worden behandeld en geen pand is voor mar chanderende over andere gesrhilpunten." Vandaag zouden de bovengenoemde dertien landen twee resoluties bij de „politieke commissie" der V N. indienen. De ene betreft het uitvaardigen van een order tot het „staken van het vuren" De andere resolutie slaat op de regeling der algemene internationale toestand in het Verre Oosten. De Philippijnen staan niet achter de laatste resolutie. In een Reuterbericht wordt erop gewezen, dat de „13" moeilijkheden ondervinden, die de vorming van een positief plan zullen vertragen. Het witte knipperlicht bij spoorweg overgangen zal worden vervangen door een blauwgroen gekleurd licht rode licht door oranje-rood, omdat kleurenblinden deze nieuwe beter kunnen onderscheiden. Lieftinck sprak met burgemeesters en gedeputeerden Minister Lieftinck heeft dezer dagen een ambtelijke bespreking gevoerd met gedeputeerden van verschillende provin- burgemeesters van grote steden. Ook minister Teulings was tegenwoordig. Het doel was begrip bij te brengen voor het nationale belang bij de investerings politiek van gewesten en gemeenten. Autorit door Ahika De vereniging „Vrienden van Sahara" heeft een monster-rallye door Afrika uitgeschreven, waaraan 40 auto mobilisten deelnemen en die 15 Dec. aan vangt. De reis gaat over een afstand van 15.000 km en begint in Casablanca Algiers, Tunis en Oran met als einddoel kleuren I Kaapstad. De kosten zullen ongeveer 1/40.000 bedragen voor de deelnemers. Het gaat hier om twee punten: 1. De samenstelling van de voorgestelde com- >ie, die, na het tot stand komen var „staakt het vuren", de politieke on derhandelingen zou moeten voeren. 2 tan de commissie te verstrekken op dracht en het na een „staken van he uren" na te streven doel. Maar als reeds gezegd, het grote me ningsverschil gaat over de kwestie, of de commissie slechts Korea krijgt te behandelen, of soms ook Formosa en vertegenwoordiging van Rood China de Ver. Naties. Atlantische ministers naar Brussel Om de plannen tot vorming van Atlantische strijdmacht te verwerkelijken, zal de Raad van ministers van Buitenl. Zaken van het Noordatlantisch verdrag 18 tot 20 December te Brussel bij eenkomen, onder voorzitterschap Paul van Zeeland, de Belgische minister van Buit. Zaken. De ministers van fensie zullen de bijeenkomsten bijwonen. Bertha Hertogh poseert met haar vriendinnetjes lachend voor de fotograaf, alvorens met haar wettige moeder naar Bergen op Zoom te vertrekken. Dit plaatje logenstraft tegelijkertijd de berichten van sommige correspondenten, volgens wie het meisje diep in de put zou zitten, over het laatste vonnis Moreel der verbonden legers ongeschokt Chinese colonne beweegt zich aan Oostkust van Songjin naar Hamhoeng Aan de Koreaanse fronten is het betrekkelijk rustig. De massale communis tische aanval 'wordt vertraagd. Aan de Westkust hebben oorlogsschepen van het Britse! Gemenebest, Nederland en Zuid-Korea bij een zware zee „gepatrouilleerd", doch geen vijandelijke actie werd waargenomen. Van morgen hebben echter bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen der V.N. in het N.W. een zware aanval ingezet. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buit. Zaken beschikt men niet over aanwij zingen, welke erop duiden, dat de Chinezen bij de 38 ste breedtegraad halt zullen houden. Te Lake Success is men te dien aanzien optimistischer. In aansluiting aan hetgeen gisteren I Dit concludeerde McArthur na zijn in- reeds door ons werd vermeld, laten wijt- hier nog volgen, dat volgens McArthur waarde der V.N. troepen relatief weinig afbreuk heeft gedaan. Terwijl de V.N.- eenheden in tact bleven, zyn de verliezen van de vijand bijna tien maal zo groot. Drie mannen verdronken door duisternis? Vermoedelijk zijn aan de veerhaven te Kruiningen van de dienst Kruiningen— Perkpolder twee mannen in het donker verdronken. Het stoffelijk overschot van de een. de 50-jarige J. Brasser uit Vlis- singen, stoker van de provinciale stoom- bootdienst, is opgehaald. Men meent, dat beide mannen te laat kwamen voor de veerboot en na in een café iets gedronken te hebben, naar de •vesteiger zijn gegaan om een on derdak te zoeken aan boord van het daar liggende Moerdijkpontveer. Hierbij moe ten zij misgestapt zijn en te water zijn geraakt Vermoedelijk is het andere slachtoffer' G. F. van der Velde uit St. Jansteen, die vermist wordt. Voorts vreest men dat de 23-jarige stuurman E. B. uit Groningen, die met het schip Driturria in Zaandam lag. eens ten gevolge van de duisternis verdronken is. De opvarenden hebben plons en hulpgeroep gehoord en de stuurman wordt vermist. Dreggen had nog geen resultaat. Directeur Oudewaterse Bank krijgt 2Vz jaar De directeur van de Oudewaterse Bank, _nr C. H. V., is vanmorgen door de Rot terdamse rechtbank veroordeeld tot 2Vz jaar met aftrek (eis 3 jaar), de adjunct directrice V. H. van der V. 4 maanden m.a. (conform de eis), de procuratie houder J. E. tot 8 maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd (conform de eis), en ten slotte de kantoorbedienden G. A. de J. en N. A. 4 maanden i waardelijk met eveneens drie jaar proef tijd (eis 6 mnd. voorw.). Veel witte kool dit jaar De voorraad winterkool, vooral witte kool, aan de Noordhollandse veilingen zal dit jaar aanzienlijk groter zijn dan vorig jaar. Hiertegenover staat een mindere opbrengst van rode kool. De kwaliteit is goed. spectiereis in verband met het 8ste c._ 10e legercorps, .hetwelk na, door de Chi nese omsingeling te zjjn heengebroken, in het bruggehoofd bij Hamhoeng is ge concentreerd. Zoals men weet, wachtte bij Hamhoeng een kleine vloot van V.N. schepen om de evacuatie ten uitvoer te brengen. Na afloop van een onderhoud met Dean Rusk, Amerik. onder-min. Buit. Zaken, heeft John Tsjang, Zuid-Koreaanse ambassadeur te Washin- ton, verklaard, dat het Koreaanse volk er de voorkeur aan geeft „tot de laatste man te vechten, liever dan de oude deeldheid tussen Noord- en Zuid-Korea opnieuw tot stand te zien komen. „Ove rigens zullen de Zuid-Koreanen zich niet verzetten tegen een wapenstilstand. Naar Reuter uit Washington meldt', heeft de eerste divisie mariniers dan 30 procent aan doden en gewonden verloren, bü de „uitbraak" in Korea. Vermoedelijk betreft het hier 7000 man, met inbegrip van degenen, die door de vorst buiten gevecht zijn ge steld. Te oordelen naar latere berichten, ls aan de Oostkust een gevaarlijke nieuwe dreiging ontstaan. Even ten Zuiden de 41ste breedtegraad is een Chinese gemechaniseerde colonne waargenomen, welke van de haven Songjin uit, 'naar het Zuiden trekt. DAT bijna de gehele mosselkwekers- vloot thans naar zeebliek voor de vls- meelfabrieken vist en de zeesterren on dertussen duchtig huishouden op de per celen mosselen. DAT dr A. A. Bake voor de afd. letter kunde van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen mededelingen heeft ge daan over de figuur van Krishna, vooral in Bengalen. DAT Haarlem voor f 5 millioen de stroomvoorziening in de stad wil reorga- DAT de dir. wederopbouw Overijsel, ir J ven Noppen, op 31 Dec. met pensioen gaat. DAT in Sappemeer de eerste woning van het duizend-woningenplan van de prev. Groningen in gebruik is genomen. DAT C. F Palmer van het Roosevelt- comité in de Ver. Staten evenals een dag eerder te Leiden aan Oud-Vossemeer. waar de familie vandaan komt, een foto van de president aanbood. DAT de N.O. Polder van 1 Jan. af hoogstens 12 verloven A mag hebben. DAT met de geboorte van Petronella de Leeuw, dochter van het echtpaar L H. de LeeuwKröger. Voorstraat 6. Alk maar. deze gemeente nu 40.000 inwoners telt. DAT aan mr G. M. H. Sassen te Roer mond ontslag is verleend als ambtenaar voor de tuchtrechtspraak voor de voed selvoorziening in het arr. Utrecht. DAT honderden Nederlanders in New York verschenen op een receptie van de nieuwbenoemde Ned. ambassadeur al daar. dr J. H. van Roijen. DAT.de 29-jarige F Willems in A'dam tot 4 jaar m.a. is veroordeeld wegens mis handeling en verraad van Joden. DAT de uurloonactie in de Limburgse mijnen t.b.v. het Ned. Rode Kruis en de Stichting 1940—1945 ruim f 17.000 heeft opgebracht. DAT het Looveer te Huisen en het Pannerdense veer de dienst hebben her vat, nu het water iets is gezakt. DAT de jongste deputatenrede va J. Schouten over De Kracht der Zwak heid thans in druk is verschenen. DAT het op 25 Januari 1949 ingediende wetsontwerp tot wijziging van het devie- zenbesluit 1945 is Ingetrokken. DAT de viering van de 285e verjaardag van het korps mariniers te Rotterdam gisteren met een gala-avond in de Rot terdamse schouwburg is besloten. DAT de Philips-televisiezender in Eind hoven Donderdag een schoenenshow uit zendt. waarbij de nieuwste modellen var de Ned. industrie worden getoond. DAT de 44-j. Hilversumse bloemist G. V. gisteren aldaar met zijn motor op een veewagen reed en kort daarna leed. DAT op 21 Dec. in Arnhem de eerste oefenperiode van de dienstplichtigen het gardereg. grenadiers en jagers wordt afgesloten me» een ouderdag. DAT de voorz. van de K.V.P., het ka merlid W. J. Andriessen. afscheid heeft genomen van de Kath. Arbeidersbewe ging- Tmman schenkt morgen klare wijn President Truman zal zich morgen in ;n radiotoespraak tot het Amerikaanse volk wenden. Algemeen verwacht men, dat hij dan mededeling zal doen van het afkondigen der nationale noodtoestand, waarop gisteren werd gezinspeeld. Hier door krijgt de regering der Ver Staten meer bevoegdheden om de Amerikaanse vredeseconomie beperkingen op te leg gen, ten behoeve van de herbewapening Door drastische maatregelen wil men de wapenproductie vergroten en een ruimere beschikking krijgen over stra tegische grondstoffen. Er wordt ook ge- gemaakt van maatregelen voor „loon- en prijsbeheersing" en beperkte rantsoeneming. Voor morgen zijn de De mocratische en Republikeinse Congres leiders voor een bespreking uitgenodigd. Attlee zal kabinet rapporteren Na zijn besprekingen te Ottawa, ver trok de Britse premier Attlee naar New York. waar hij een geheime bespreking voerde met de Engelse gedelegeerden van de V.N., de heren Younger en tfebb Dit onderhoud vond plaats in een zwaar bewaakte kamér op het vliegveld. On middellijk na zijn terugkeer te Londen, zou Attlee het kabinet bijeenroepen en verslag uitbrengen over zijn besprekin gen te Washington. Mgr Beran gearresteerd De actie van Praag tegen de R.K.- geestelijkheid, die reeds tot talrijke pro cessen heeft geleid, heeft gisteren zijn hoogtepunt gevonden in de arrestatie de aartsbisschop te Praag, mgr Be en de bisschop van Szepes Zips, Vojtassak. De aartsbisschop is volgens het Vaticaan met onbekende bestem ming weggevoerd. Jonge gezonde pries ters zijn voor militaire dienst opgeroe pen en de jongste van hen zijn ver plicht een cursus voor marxistische her opvoeding te volgen. Koreaanse V.N.-bemidde- laar vermoord secretaris der Zuid-Koreaanse Na tionale Vergadering, W-hang Soeng-Loo, der drie Zuid-Koreanen, die ver leden maand een bezoek aan Lake Suc cess bracht, is in zijn woning te Seoel vermoord gevonden. De daad werd ver richt door een. met_ een geweer gewa pend, persoon, die erin geslaagd was zijtt huis binnen te dringen. Onze Koreastrijders niet in de frontlijn De legervoorlichtingsdienst deelt mede: „Het Ned. detachement Verenigde Naties verricht thans zijn dienst bij hét achtste Amerikaanse leger. Het detachement opereert niet in de frontlijn. Na voort zetting van de training en completering der uitrusting, zal het de taak van het detachement zijn, verbindingslijnen te beschermen. Hiertoe zal het als een zelf standige eenheid worden uitgerust. Op het ogenblik verricht het onderdeel patrouillediensten in en om het legerings- gebied. Alles weL" De tijdelijk waarnemende vertegen woordiger van Nederland in de Korea- der Ver. Naties. E- J. baron Aduard. heeft dezer dagen een officieel bezoek aan het Nederlandse de tachement gebracht Nederlandse vertegenwoordiging op Korea De heer A. H. C. Gieben, laatstelijk ge- :ant bij het Hoge Commissariaat te Dja karta. is benoemd tot eerste vertegen woordiger van Nederland in de United Nations Commission for Unification and Rehabilitation of Korea. Zijn plaatsver vanger is de heer W. H. de Roos. hoofd van het bureau Oost-Azië en Pacific van de directie Oosten. Beiden zullen begin Januari in Seoel of elders aanwezig zijn- Wapens gevonden bij Haarlemse jongelui Politie zocht naar drank De Haarlemse politie heeft tijdens een huiszoeking bij drie Haarlemse jongelui, die verdacht waren van diefstal van flessen drank, hoeveelheden wapens en muniitie gevonden, die uit een militair kamp in de omgeving van Haarlem moeten zijn gestolen. De politie stelt een onderzoek in naar de wijze, waarop deze jongelui de wapens in hun bezit hebben gekregen en of er nog derden in het spel wie de wapens bestemd zouden kunnen zijn. n de jongelui is een 19-jarige buffetbediende van een Bloemendaals hotel. Telefoonverkeer met Amsterdam morgen misschien gestremd Morgen tussen 4 en 5 uur wordt in het versterkerstation Amsterdam aan de stroomvoorziening gewerkt. Met onder breking van de telefoon- en telegraaf verbindingen met en via Amsterdam oet rekening worden gehouden. Onverwacht record van IJmuider treiler De bijzonder geringe visvangst heeft de prijzen opgejaagd en de besommingen zijn dan ook redelijk. De stoomtreiler Haar lem. IJm. 9. besomde echter gisteren het voor deze tijd van het jaar bijzonder hoge bedrag van ƒ41.000 na een reis van 12 dagen op de Noordzee. Hiermee werd dit schip het hoogst besomde van het jaar en sloeg het zijn eerder gevestigd record met ƒ10.000. Dr Karl Renner, de Oostenrijkse bondspresident, zal Donderdag a.s. zijn 80ste verjaardag vieren. Nieuw-Guinea-conferentie gaat voort Beide partijen zoeken naar een compromis De besprekingen tussen Indonesië en Nederland over Nieuw-Guinea zijn niet afgebroken, maar worden hedenmiddag 3 uur in Den Haag voortgezet, aldus bleek na afloop van de vergadering van gistermiddag 5 uur. „Deze vergadering heeft de beide delegaties aanleiding ge geven om opnieuw ernstige pogingen te doen om tot een resultaat te komen", verklaarde de voorzitter der Indonesi sche delegatie, mr Moh. Roem, na afloop van deze bijeenkomst der beide delega- Na de vergadering werd het volgende communiqué verstrekt: „De voorzitter der Indonesische delegatie heeft op de derde plenaire bijeenkomst van heden (gister) middag in antwoord op de Ne derlandse mondelinge nota, welke Vrij dag werd overhandigd, een nadere uit eenzetting gegeven van het Indonesische standpunt, zoals dit is neergelegd in de 't Blijft rumoerig op Ambon De regering der Zuid-Molukken meldt, dat tegenaanvallen der Ambonnezen bij Hoeroemoeri en Soeli op Ambon aan de T.N.I. grote verliezen hebben toege bracht. In de gevechten rondom Ambon hebben jongens van de middelbare scho len zich dapper geweerd door het leggen van telefoonverbindingen en drie weken lang heben zij de aanvoer van levensmid delen tussen de loopgraven en schuilkel ders verzorgd. De K.P M -schepen (o.a. de Waikelo en de Kaloekoe) onderhouden geregeld de verbindingen in de Ambonnese wateren ten guste van de T.N.I. Radio Ambon (40.5 m band) heeft uit voerige instructies gezonden aan de Am bonnese militairen op Java, aldus be richt men ons. Zuiderkruis weer op weg Het troepenschip Zuiderkruis is op 8 December met 1096 opvarenden uit Tand jong Priok naar Nederland vertrokken. Er zijn geen gesloten onderdelen aan Indonesische mondelinge nota van Don derdag jl. Deze uiteenzetting werd schrif telijk aan de Nederlandse delegatie over handigd. De voorzitter van de Neder landse delegatie verklaarde, zich het recht voor te behouden, hierop ook na mens de Nederlandse delegatie schrifte lijk te antwoorden. Intussen werd door de beide delegaties besloten, de weder zijdse standpunten aan een verdere in formele bespreking te onderwerpen, ten einde na te gaan, in hoeverre een mo gelijkheid tot overbrugging bestaat. Deze bespreking zal plaats hebben Dins dagmiddag om 3 uur". Thans de heer J. B. Hogewind in Indonesië doodgeschoten De Nederlandse pianotechnicus, de heer J. B. Hogewind, blijkt op 2 Dec. bij Tjisaat door een Indonesische wachtpost na een woordenwisseling te zijn doodge schoten. Hij keerde na zijn werkzaamhe den te Soekaboemi naar Buitenzorg te rug. Bij Tjisaat zag hij klaarblijkelijk het waarschuwingsbord niet en reed met on verminderde snelheid door. De schild wacht loste een waarschuwingsschot, waarop de heer H. stilhield en zich naar de wachtpost begaf. Hierna moet een woordenwisseling ontstaan zijn, waarop de schildwacht hem door het hoofd schoot. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. WEERBERICHT Regen of sneeuw Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk op vele plaatsen opklaringen, later lot zwaar bewolkt. Af en toe regen- of sneeuwbuien. NLj'lrv'Zwakke tot matige verander bar lijke wind. Vannacht tempera turen om het vriespunt tot lichte vorst, morgen overdag temperatu ren om het vriespunt tot lichte dooi. (Opgemaakt te 30 uur). ZON EN MAAN Woensdag: Zon 8.40—16.28: Maan 12 19 -21.24. 16 Dec. E. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1