Jlktiwe £eiJtórf)* (üburanl Z Korea wordt niet prijsgegeven, met China bereid tot overleg Formosa zaak voor V.N.; verschil over toelating van Peking Nederlands contingent neemt blokposities in Nederland verwerpt de Indon. eis inzake Nieuw-Guinea Zes Drentse timmerlieden bij Beilen verdronken Wist U Voor de oude dag ZATERDAG 9 DECEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8298 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastlcfj is gljebleoen tnyn hert in tcgfjcnspoet" LEIDSE VROUWEN OVERVALLEN DOOR KOLENDAMP ZIE PAG. 2 „Tien punten-accoozd" tussen Truman en Attlee DE BESPREKINGEN tussen Truman en Attlee zijn gisteren geëindigd. Er werd een gemeenschappelijke verklaring opgesteld. Amerika en Engeland blijven streven naar het beëindigen der vijandelijkheden met China door onderhandelen. Levert zulks echter geen resultaat op, dan zullen de Ver. Naties moeten beslissen, hoe opgetreden moet worden. In verband hiermede werd een „program van tien punten" voor de defen sie van de vrije wereld in Europa en Azië opgesteld. Truman verzekerde Attlee, dat hij eerst gewaarschuwd zal worden, mocht ooit de atoombom worden gebruikt, maar de president hoopte, dat zulks nimmer nood zakelijk zou zijn. Er werd geen overeenstemming bereikt ten aanzien van de vraag, of communistisch China een zetel in de V.N. moet hebben. Engeland zegt „ja", Amerika „neen". In de oorspronkelijke tekst van de klaring tussen Truman en Attlee staat: „The objectives of our two nations i reign policy are the same, but on question of the Chinese seat in the Uni ted Nations, the two governments differ". Hier wordt dus vastgesteld, dat beide landen vastberaden en eendrachtig zul len pogen de uittarting van de wereld vrede te weerstaan. Maar, men ziet, dat over de toelating van Rood-China i Ver. Naties geen overeenstemming be staat. Die overeenstemming is er ook niet ten aanzien van de kwestie Formosa, Het accoord strekt zich voorts uit, tot de versterking van de West-Europese de fensie, die het zwaartepunt moet blij ven. De troepen zullen niet vrijwillig uit Korea worden teruggetrokken. Het reeds genoemde program van tier punten, luidt nu als' volgt: 1 Gemeen schappelijke doelstellingen tot handha ving van de wereldvrede. 2 Eensgezind! actie ter ondersteuning dezer doelstel lingen. 3 Geen politiek van .matiging" er op gericht aggressie te tolereren. 4 Bereidheid om staking der vijandelijk heden op Korea door diplomatiek overleg na te streven. 5 Overeenstemming, dat de geschillen tussen Engeland en de V.S betreffende het toelaten van communis tisch Ohina tot de V.N. geen belemme ring moeten vormen voor de gemeen schappelijke doelstellingen. 6 Accoord, dat de kwestie Formosa met vreedzame middelen moet worden geregeld, maai zo, dat het behoud van vrede en veilig heid in het gebied van de Stille Oceaan worden gewaarborgd en dat bestudering dezer -kwestie door de V.N. hiertoe zal bijdragen. 7 Alle Atlantische landen moeten onmiddellijk en daadwerkelijk hun krachtsinspanning opvoeren, ter sterking van de Atlantische gemeen schap. 8 De militaire capaciteit van Ame rika en Engeland moet worden vergroot en beider wapenproductie uitgebreid, alle vrije landen, thans verenigd in gemeenschappelijke defensie te kunnen helden. 9 Internationale maatregelen, die een billijke verdeling van de voornaam ste grondstoffen voor de defensie en d< essentiële behoeften der burgers ver zekeren. 10 Verzekering van Truman er Attlee, met betrekking tot de atoom- Eerste huizen onder de lava bedolven Twaalf huizen aan de rand van het dorp Rinazzo waren gisteren reeds door de lava bedolven, toen de gloeiende stroom van de Etna plotseling een andere richting nam. Volgens deskundigen zul len de dorpen Milo en Rinazzo waar schijnlijk later toch nog verzwolgen worden, aangezien de exploderende kraters lava blijven uitspuwen. Thans wordt het dorp Fornazzo door een lava tong, die zich met een snelheid van 10 meter per uur voortbeweegt, bedreigd. Kerstverlof voor Amerikaanse soldaten afgelast Het Amerikaanse leger heeft het al gemene tiendaagse Kerstmisverlof voor militairen in de oefencentra ingetrokken De dienst zal gewoon doorgaan met uit zondering van le Kerstdag en Nieuw jaarsdag. Weer Ned. vlootbezoek aan Spanje na 14 jaar Voor het eerst sedert 1936 doen een heden van de Nederlandse oorlogsvloot een Spaanse haven aan. De Karei Door man, de De Bitter en de duikboten Ty- gerhaai en Zwaardvis zijn gisteren de haven van Valencia binnengelopen en daar begroet door Spaanse militaire en burgerlijke autoriteiten. De schepen blijven tot Dinsdag. Er zijn verschillende plechtigheden georganiseerd. Loonadministrateur drukte 35 mille achterover De Castricummer S., dae sinds 1946 de loonadministratie ve-rzorgde bij de aa-nnemdngsmaatschaippij Groot in De Wouden (Akers-loot), heeft gedurende deze jaren door valsheid in geschrifte een bedrag van ongeveer f35.000 ten nadele van zijn werkgever verduisterd. Van het geld is vrijwel niets over; S. heeft er goede sier van gemaakt. Toen de malversaties aan het ucnt kwamen - de man genoot jarenlang het volste vertrouwen gaf hij zich zelf aan bij de politie te Alkmaar. In middels was de rijkspolitie^ te Aker sloot echter reeds van de feiten in ken nis gesteld. Van begin November af bevindt S. zich reeds in arrest en het onderzoek is nog niet afgesloten. Maandag ontscheping Tabinta Het troepenschip Tabinta wordt Maan dagochtend vroeg voor IJmuiden ver wacht. De ontscheping zal Maandagmor gen om 9 uur in Amsterdam beginnen. De ziekte van ir Soekarno is volgens paleiskringen te Djakarta een ontsteking van de voorhoofdsholten. Gisteren werd gemeld, dat het influenza zou zijn. Vermelden wij nog, dat Attlee gister avond, na zijn conferentie met Truman, te Lake Success is aangekomen, waar hy besprekingen voerde met vooraan staande functionnarissen der V.N. Van daag vliegt hij naar Ottawa. Volgens een later telegram, had Attlee een onder houd met Trygve Lie en met Nasrollah Entezam van de Ver. Naties. Wij wyzen er nog op, dat de getroffen beslissingen tussen Truman en Attlee van verstrek kende aard zijn en het gehele Ameri kaanse kabinet er bij tegenwoordig was Nederland steunt reso lutie inzake Korea In de „politieke commissie" der V.N. werd het debat over de „zesmogend- hedenresolutie" hervat. Wij herinneren eraan, dat China hierin wordt uitgenodigd zijn troepen uit Korea terug te trekken. Ook de Nederlandse afgevaardigde, D. J. von Balluseck, heeft zich er voor ver klaard. Hij huldigde het Britse stand punt, dat r.iets nagelaten moet worden om voor de legering van China de weg te banen tot een „uitleg of herziening" van handelwijze over te gaan. Dit sloeg op de inmenging van de Chinese c munistische strydkrachten op Korea. Sceptische reacties op „Washington" Politieke waarnemers te Londen oor delen, dat het communiqué van Truman en Attlee, belangrijke concrete militaire besluiten, betrekking hebbende op d£ toestand in Korea, maskeert. Men is var mening, dat toch, al wordt er in he' communiqué niet van gerept, „sancties' geformuleerd zijn. Van Laibou-rzijde ver langt men te weten, in hoeverre Enge land stem zal hebben bij het eventuele gebruik van de atoombom, waarop Tru man zinspeelt. Men betreurt, dat er geen gemeensehappeiyke politiek werd opge steld ten aanzien van communistisch Te Lak-e Success werd het communiqué eveneens met gemen-gde gevoelens ont vangen. „Er is geen vastomlijnde poli tiek voor de behandeling van de kwestie der Oh-inese inmenging op Korea." De meeste sympathie geniet nog de bepaling over de eerlijke verdeling der grond stoffen tussen Amerika en Engeland. Aan de andere kant is de aangegeven weg ter oplossing van het probleem Formosa „onduidelijk", en er schuilen mogelijk heden in, dat zich nieuwe gevaarlijke situaties ontwikkelen. Attlee zelf wal over het onderhoud nog al in zijn nop jes Oorlogsvoorbereidingen in China Volgens rapporten, te Hongkong bin nen gekomen, aldus Reu-ter, brengt China zich in staat va-n verdediging. China oor deelt, dat het door de Westelijke mo gendheden wordt bedreigd. Een reusach tig bewapeniin-gsplan is in uitvoering ge nomen. Nieuwe vliegvelden, in de steden schuilkelders en op strategische punten fortificaties. Voorts enorme aankopen van grondstoffen, strategische, maar graan. Anderzijds verneemt Reuter uit Washington, dat het Amerik. min. Handel schepen en vliegtuigen verboden heeft,, strategische materialen stemd voor Communistisch China Sowjes-Rusland, naar enige plaats wereld, te vervoeren. Bij dit verbod is Hongkong inbegrepen. Het gaat onmid dellijk in werking. Geen hall bij 38ste parallel Vliegtuigen bestoken Chinezen bij temperatuur van 30 graden vorst CHINEZEN EN NOORD-KOREANEN verkondigen, dat zij geheel Korea zullen bevrijden en dus niet zal worden halt gehouden bij de 38ste breedtegraad. McArthur maakte bekend, dat het Nederlandse contingent in Korea naar het Noorden is gebracht, om daar „blokposities" in te ne men. Dit zijn de stellingen achter de voorste linies om strategische punten te blokkeren. In het N.O. zetten de Geallieerden alle krachten in om de 15.000 man, die door de Chinezen zijn afgesneden, te steunen, bij het zich banen van een uitweg naar de kust. By Hamhoeng aan de Oostkust wordt ;n grote transportvloot büeengebracht, i een hulpcolonne van de Amerikaanse derde divisie tracht de afgesneden troe- sn te ontzetten. Vliegtuigen der verbonden legers ble- sn onder hevige sneeuwstormen en bü ;n temperatuur van 30 graden onder nul, de vyand bestoken. De aanvallen zijn vooral gericht op de samentrekkin- van Chinese troepen in het Noorden op de massale vyandelyke opmars in Zuidelijke richting. Aan deze aanvallen wordt ook deelgenomen door vliegende Radeloze moeder Vier kinderen uit het raam geworpen Kleine brand bracht haar in paniekstemming Gisteravond brak brand uit op de eer- te verdieping van een perceel aan de Gerard Doustraat te Amsterdam als ge volg van het omstoten van een petro- leumtoestel. De bewoners sloegen onmid- delyk alarm en vlogen uit het huis, doch lieten de kamerdeur achter zich open. Daardoor deelde het vuur zich spoedig m het trappenhuis mee. De bovenburen, een Indonesische fa milie, geraakte -hierdoor in een paniek stemming. De dertigjarige vrouw schoof op en in haar radeloosheid wierp zü eerst haar baby, een meisje van drie maanden naar buiten. Gelukkig kon dit kind worden opgevangen door onmiddellyk toegeschoten voorbijgan gers. Het volgende kind, een tweejarig meisje werd op dezelfde wyze gered. Toen kwamen buren met een dekzeil legesneld, waarin even later een vier- een zesjarig jongetje en tenslotte ook de moeder veilig belandden. De kinderen werden door verschillende omwonenden ondergebracht en ook de moeder, die totaal overstuur was, werd weer spoedig op haar verhaal gebracht. De vader, die in een Indisch restaurant werkt, werd per auto gehaald, maar kon gelukkig constateren dat zyn gezin geen letsel had gekregen. Intussen verscheen de brandweer en met twee stralen was het vuur spoedig geblust. De schade beperkte zich tot de woning op de eerste verdieping, zodn de Indonesische familie weer in de eigen woning kon terugkeren. Autoprijzen gaan toch omhoog De General Motors en Ford hebben het verzoek der Amerikaanse regering om de autrp. ijzen niet te verhogen afge- reuzenforten, die in 24 uur tyds 200 ton bommen uitwierpen. Officiële schattingen bepalen het tal Chinezen, dat thans aan de stryd in Korea deelneemt, op 400.000 man. Gene raal McArthur heeft medegedeeld, dat ge durende het weekeinde de dagelijkse persconferenties, betreffende het verloop van de strijd, niet zullen worden gehou den. Een reden hiervoor werd niet op gegeven. Volgens latere telegrammen, hebben de 15.000 man verbonden troepen, die pogen de Oost-Koreaanse kust te bereiken, reeds een flauw contact met de Ameri kaanse troepen, die de „vallei van het helse vuur" van de andere kant binnen rukken, teneinde hen te ontzetten (Dit slaat op het moeiiyke terrein tussen Ko- tori en Hamhoeng). Chinese fluitjes erger dan kanongebulder Bri-tse soldaten blijven erop hameren, dat de signaalhoorns en fluiten, die door de Chinese verbinddngstroepen_ worden gebruikt, enerverender zijn dan kanon gebulder. Het 41ste commando mariniers werd er bijna gek van, aldus Ass. Press Een sergeant James uit Portsmouth ver telde: „Ik ben voor geen kleintje ver vaard. Ik heb -tegen de Duitsers gevoch- maa-r die verduivelde Chinezen met hun hoorns en fluitjes zyn het ergste, wat ik ooit in een oorlog heb meege- „Geen basis voor discussie aanwezig", zeggen Indonesiërs De Nederlandse delegatie heeft „Neen" gezegd. De dwaze Indonesische eiser reeds op 27 December a.s. de souver over Nieuw-Guinea over te dragen het chaotische Indonesië en reeds half jaar later land en volk uit te leveren aan de T.N.I., zijn verworpen In de kringen der beide delegaties op de Indonesisch-Nederlandse Nieuw-Guinea- conferenfcie wordt namelijk vernomen, dat het Nederlandse antwoord op de In donesische voorstellen gistermiddag over handigd is. Hieruit is duideiyk geworden, dat Nederland niet bereid is, de souve- reiniteit aan Indonesië over te dragen. In de motivering wijst de Nederlandse delegatie op de zorgwekkende internatio nale toestand eil verklaart, dat Neder land zich verantwoordelijk voelt voor de ontwikkeling van West Nieuw-Guinea en de autochthone bevolking. Wanneer deze bevolking voldoende tot ontwikkeling zal zijn gebracht, zal zij zelfstandig over haar toekomstig staatkundig lot moeten kun- ;n beslissen. De Nederlandse regering is echter be reid Indonesische medewerking in de ontwikkeling van het land te aanvaar- De Indonesische delegatie heeft thans tot Maandag de dag van de volgende bijeenkomst de gelegenheid om het antwoord te bespreken en zo nodig con- met haar regering in Djakarta te zoeken. Aan Indonesische zijde verklaarde ten naar aanleiding van het Neder- Moord op grijsaard in schuur te Hank Vijf arrestaties; hoofddaders legden bekentenis af De 78-jarige J. W. van Mol te Hank (N.-B.) is dezer dagen dood aangetrof- in de schuur van zijn woning. Hy blqkt met een yzeren voorwerp te zyn neergeslagen. De politie heeft vyf ai taties verricht. De voornaamste verdach ten hebben een bekentenis afgelegd. Het spoor leidde naar Werkendam. Daar werden drie personen van hun bed gelicht, onder wie een jonge vrouw. De hoofdverdachte, zekere E. v. d. S„ leefde met de vrouw samen en zou binnenkort gaan trouwen. Hy zou op Sinterklaas dag vry royaal met geld zyn omgegaan; dit wekte reeds argwaan. Gisteren zyn nog twee personen gearresteerd en op gesloten. Boekje van Prinses Wilhelmina in Frankrijk uitgegeven By een Paryse uitgever verschijn*, binnenkort een Franse vertaling van de welbekende Paasboodschap van Prin- Wi-lhelmdna: „De Grote Onbe kende", onder de titel „Le grand In landse antwoord: „Er schijnt geen ge meenschappelijke basis voor discussie aanwezig te zijn". Eerst de wagen vol water laten lopen Auto te water geraakt, bestuurder wist zich te redden De 46-jarige vertegenwoordiger, J. C. G. aan de Roomburgerweg te Leiden, wilde gisteravond om 9 uur, even voorbij zijn woning, zyn auto keren. De wagen slipte, vermoedelijk door de gladheid van de weg, even door, en kwam -in de Nieuwe Vaart terecht. De heer G. had de tegenwoordigheid in geest, de wagen eerst vol water te laten lopen, vóór hij het portier opende. Hy zwom naar de kant en werd op de wal geholpen door een juist voorbij gaande schipper. De E.H.D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis, maar -bij kon wat later weer naar huis terugkeren. De brandweer bracht de wagen op -het Het Mohammedanisme en Bertha Hertogh Blijkens een A.P.-telegram uit Singa pore h eeft de massabetoging, welke de Mohammedanen in Singapore willen hou den, ten doel Bertha een prikkel te geven om in het Mohammedaanse geloof te volharden. Zy willen door gebeden uit de Koran en giften het meisje vooi godsdienst terugwinnen. Men acht het echter niet waarschijnlijk, dat de politie verlof tot de betoging zal geven Het plan der betogers is. Bertha en haar moeder giften aan te bieden om beiden te overtuigen, dat het kind een echte Mohammedaanse is, o.a. aan Bertha twee Korans een in de vorm van een zilveren medaillon by wijze van Talis man, de andere om gelezen te worden Maleise kleren, een bidmat en een Ma- leise vertaling van de Bijbel benevens Maleise kranten, waarin haar zaak op Mohammedaanse wijze wordt besproken Mevrouw Hertogh zou een Bijbel, een vertaling van de Koran en Maleise kle ren krijgen en de moeder-overste een kostbare By bel en een vertaling van de Koran. Nederlanders vrijgelaten te Makassar Enige dagen geleden zijn de laatste vier der in Ternate aangehouden Neder landers thans vrijgelaten. Zy waren eerst naar Menado overgebracht, daarna naar Makassar. Het zyn de heren mr E. J. van der Laan (gewezen assistent-resident) H. de Bryun, J. H. van Renesse van Duivenbode en D. H. Krijgsman, laatst- ioemde voorwaardelijk. Mist en gladheid eisten gisteravond 9 doden Ook elders nog drie slachtoffers ^ES TIMMERLIEDEN, die van hun werk in de Noordoostpolder met een auto op weg waren naar huis, zijn gisteravond verdronken. Bij Beilen reed de wagen, waarschijnlijk door de gladheid van de weg, door de leuning van een brug over het Linthorst Homankanaal. Het mocht de omwonenden niet gelukken, de inzitteifden te bevrijden en eerst na twee uur werd de wagen gelicht. het reed over de weg Meppel de riohtiing Beilen. Juist ten -n Beilen ligt in de weg een het Linthorst Homankanaal, •len-gde van de weg-as. schuin. Aan deze situatie gladheid is het ongeluk waarschijnlijk Niemand heeft het zien gebeuren, laar omwonenden hoorden een harde klap. Zy snelden toe, maar zagen slechts de vernielde leuning. Haastig werd het kanaal by de brug afgedregdT Toen men op d-e auto stootte, trachtte men de in zittenden te bevrijden, maar dat gelukte By na twee uur is men bezig ge- keest de wagen te lichten. Daarin trof DAT de oudste nog werkzame journa- st, „oom" Louis Schoüting te Amster dam Dinsdag as. 80 jaar wordt en reeds sinds 1909 alle zittingen van de hoofdste delijke raad verslaat. DAT vele Nederlanders hebben ge reageerd op een mededeling over de te gemoetkoming van Canada in de kosten de overtocht per vliegtuig van En gelse emigranten, doch deze regeling uitsluitend voor Engelsen geldt. DAT voor het eerst sinds 16 jaar voor de Amsterdamse rechtbank een schip is geveild, hetgeen voor de rechtbank In de Maasstad veel minder ongebruike lijk is. DAT de journalistenver. De Amster damse Pers, t.g.v. het gouden jubileum op 16 Dec. in het Victoriahotel een her denkingssamenkomst en een receptie houdt. DAT de 16 Finse zeelieden die met typhus in VMssingen liggen, het zeei goed maken en hun schip, de Bessa, ge deeltelijk met Ned. koopvaardij-officie- ren naar Finland is vertrokken. DAT een stichting zoetwatervoorziening Zeeland zal worden opgericht voor alle waterleidingma atschappij en. DAT H. C. Boelhouwer te Voorburg met f 1.145.000 laagste inschrijver was de bouw van 149 woningen in Amersfoort (hoogste f 1.451.151). DAT de vloot van Phs. van Ommeren te Rotterdam is uitgebreid met het rno- torvraohtschip Kieldrecht (6354 b.r.t.), bestemd voor de Birma-Bengalenlijn. DAT de Inernat. Riviertankscheep- vaart Mij. en Phs. van Ommeren te Rot terdam elk twee Rijnmotortanksóhepen van 1.100 ton laten bouwen bij de scheeps werf De Biesbosch te Dordt. DAT de tentoonstelling „Zaaizaad en pootgoed" te Wageningen na voorafgaand over-leg (Bosrandweg 3, Wageningen) ook deze winter te bezichtigen is. DAT op verzoek eervol ontslag is ver leend aan de ritmeester jhr. C P Hooft Graafland van Sehotervlieland van de cavalerie en hy benoemd is to: eserve- ribmeest-er. DAT de luit.-kol. B. Koning van de in fanterie is overgeplaatst naar ie genera le staf en de luit.-kol W de Boer yan de generale staf naar de Limburgse ja gers. DAT de N. V. Breda in Den Haag met f 741.000 c.q. f 751.000 laagste inschryfster was voor de bouw van 90 woningen te Bergen op Zoom (hoogste f 966.000 f 956.000). Dat de K. v. K. te Amersfoort "heeft geklaagd over de geregelde overbezetting het telefoonnet en het splitsen van de gemeente Soest in twee telefoon-dis tricten. DAT het K.B., waarbij het rijkswacht- geldbesluit van toepassing wordt ver klaard op de griffier en substituut griffiers in volle functie van de Raad voor Rechtsherstel, gisteren in het Staatsblad is verschenen- DAT de Israëlische gezant bij de Bene- lux-landen dr M. Amir, op 18 Dec. in het Indisch Instituut te Amsterdam over de problemen van Israël zal spreken. DAT H. W. te Pas uit Enschede met f734 000 laagste inschrijver was voor de bouw van een gebouwencomplex voor het Instituut voor veredeling .van Tuin- bouwgewassen aan de Lagesteeg te Wa geningen. DAT de Amsterdamse politie gisteren een onverantwoordelijk rijdende dron ken automobilist tot stoppen dwong, door de voorband van zyn auto aan flarden te schieten. DAT de K.N A.C. adviseert rijbewijzen. - die in Januari vervallen, reeds in De cember te laten verlengen, daar zulks in Januari niet tijdig kan geschieden. de stoffelijke overschotten de De namen van de slachtoffers zijn: H. Wessels, R. Grevink. H. Lasker en J Joiling, allen gehuwd, en J. Gerdes en B. Grevink, beiden ongehuwd. Allen waren afkomstig uit Emmercompas ciïum, behalve J. Gerdes. die uit Bar- geroosterveld afkomstig was. Niet alleen de gladheid, ook de mis- eiste gisteravond mensenlevens. Om streeks tien uur reed op de rijksweg by hotel De Ginkel (by Ede) een kleine personenauto met een snelheid van Uti km tegen een stilstaande vrachtauto Van de vier inzittenden werden er twee gedood en hvee ernstig gewond. Er hing ter plaatse van het ongeluk een ondoordringbare mistbai.k. De arts A. G. Vis uit Ede raakte door de mist van de weg en kwam in de berm terecht. De vrachtautobestuuHer W. J. R. uit Montfoort stopte om even tueel hulp te verlenen. Toen naderde uit de richting Arnhem met grote snelheid een personenauto. Op hhet laatste moment remde de be stuurder, maar het wat te laat. Met een hevige klap botste de wagen tegen de vrachtauto. De bestuurder. C. P. V o 1- m a n b e e k. is bij aankomst in het zie kenhuis overleden Een heer. die naas: hem zat. A. Verhoef, was op slag dood. Mevrouw Volmanbeek en de heer A. W Sanders werden ernstig gewond Alle vier kwamen uit Arnhem. Even daarna reeds een andere perso nenauto op een rtailer, die achter de verongelukte wagen was gestopt. De auto werd aan de voorzijde vernield, doch de bestuurder werd niet gewond. De 42-jarige W. J H te Hensbroek die gisteravond op een bromfiets naar huis reed. werd door een personenauto aangereden en gedood. In de Dorpsstraat te Lunteren reed eer. personenauto ten gevolge van de glad heid het trottoir op. Een wandelende dame werd tien meter weggeslingerd maar kreeg geen genoemenswaardig HET HEEFT jarenlang als axioma ge golden: men betaalde maandelijks premie voor zyn ioen zijn levensverzekering en als de 60-jarige of 65-jarige Jeeftijd was bereikt, kon men rustig van de uitkering genieten. Reeds van tevoren stond vast, op welke voet men dan zou kunnen leven. In de meeste gevallen was het op zeer beschei den voet, maar toch. het zou net gaan. De jaren na de oorlog hebben velen wredelijk van deze zekerheid beroofn. Duidelijk trad aan het licht, hoe deze verzekerden slechts recht hebben op een vaststaand aantal guldens, doch machte loos staan tegenover de waardevermin dering van deze guldens door devaluatie en conjunctuur. Men krijgt het aantal guldens uitgekeerd, dat tevoren overeen gekomen was, doch de koopkracht van deze guldens is sedert 1929 gedaald van 100 tot ongevec- 00. En dat, terwijl toch de premie voor het grootste gedeelte in goede en volwaardige guldens is be taald. Dit is de tragiek van velen, die in deze tijden moeten trachten rond te komen met een pensioentje uit de jaren vóór 1945. iets wat vooral voor de men sen met de bescheiden pensioenen of uit keringen vrijwel onmogelijk is. Enkele categorieën gepensionneerden hebben weliswaar toeslagen op hun pensioen gehad, maar dit was ge?" recht, doch slechts een gift. Een gift bovendien, waardoor zy slechts zeer ten dele geholpen werden- HET PROBLEEM, dat wy hier aan snijden, is de laatste jaren in aller lei kring meermalen onder de loupe genomen, maar een afdoende oplossing is niet gevonden. Voor hen, die reeds gepensionneerd zyn zal deze ook wel niet meer te vinden zyn. Maar hoe kan men een derg°liik° ontwikkeling r toekomst voorkomen? Meermalen is voorgesteld, dat wat de bedryfspensioenen betreft de huidige methode, waarby de pensioengerechtig den .uitkering krygen van een fonds, dat door hun premiebydragen en die van hun werkgever gevormd is, zou worden los gelaten. De gepensionneerden zouden hun uikering moeten ontvangen uit dp - i- mies, die betaald worden door hen. die thans nog in het bedrijf werken. Deze laatsten zouden dan later op hun beurt uitkeringen krygen uit de premiën van een volgende generatie. Op deze wijze zou de uitkering dus gebaseerd zijn op de lonen en salarissen, zoals die op het moment van de uitke ring zyn en de gepensionneerden zoud«i niet langer door een waard»"-—■- t van het geld worden getroffen; evenmin zouden zy natuurlijk kunnen profiteren van een eventuele waardevermeerdering, maar dat is een punt dat tegenwoordig zeker niét actueel genoemd mag worden. DITZELFDE punt nu, maar dan uit een berder gezichtspunt gezien, is de orde gekomen op de laatste jaarvergadering van de Ver. voor Staat huishoudkunde Men heeft dit vraagstuk daar weliswaar van een geheel andere ijde benaderd, want men ging op deze vergadering uit van het tekort aan risico dragend kapitaal in ons land, dat in deze tyd van industrialisatie zo pijnlijk wordt gevoeld. De levensverzekeringsmaat schappijen en pensioenfondsen beschik ten over grote kapitalen, maar deze nstellingen geven de voorkeur aan. ■isico-loze belegging in obligaties e.d- Zowel prof. dr Ten Doesschate, de directeur van de on Ned. Hoogovens, als prof. mr J. G. Koopmans. hoogleraar de Economische Hogeschool te Rot terdam, pleitten hier voor een belegging aandelen van het kapitaal der levens- verzekeringsmaatschaDpijen en der pen sioenfondsen. Daar de uitkeringen op landelen in tijden van hoge pryzen nei- ;ing hebben te stijgen en in tijden van lage pryzen neisin? tot dalen vertonen, zouden de uitkeringen aan de verzeker- igeveer gelijke tred kunnen hou- de kosten van het levensonder- Bedrijfsleven en verzekerden zouden door deze maatregel gelijkelijk gebaat De beide hooggeleerden werkten hun voorstel op verschillende wyze uit, waarby prof. Koopi.ans een radicaler standpunt innam dan prof. Ten Does schate, maar dat is op dit moment voor ons van ondergeschikt belang. Wij wilden er slechts op wijzen, dat thans ook op hoog niveau aandacht is geschonken aan het probleem van de ge- oenMonneerden en dat naar het oordeil van by uitstek deskundigen voor dit probleem althans voor de toekomst een oplossing te vinden is Wij geven onmid deliyk toe, dat vooral in de kring der eringsmaatschappyen en pensioen fondsen nog heel wat weerstanden over- zullen moeten worden, voor en n het vertrouwde systeem van het kapitaal-zonder-risico over boord erpen. Wy onderschatten ook de bezwaren niet, die hier tegen plannen als de hierboven genoemde worden ge- Maar de gang van zaken in de laat ste jaren heeft duidelyk getoond, dat er op dit punt iets gedaan moet worden en nieuwe wegen moeten worden be- ndeld Ied°r ernstig voo-f-l in dit opzicht wordt gedaan, is daarom het .dubbel waard. WEERBERICHT Afnemende vorst Tot morgenavond verwacht -ZZ De Bilt: Overwegend droog weer met vry veel bewol- king en plaatselyk mist. r— Zwakke en in het Noorden later matige Zuidelijke tot Zuid-Westelyke wind. Vannacht in het Westen van het land temperatuur om het vriespunt, in het Oosten liente vorst. Morgen overdag op de meeste plaatsen temperatuur enkele graden boven nuL Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Zondag: zon 8.3616.29; maan 10.33— 16.58 uur. Maandag: zon 8 38—16 28; maan 11.2518.24 uur. 16 Dec. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1