Waar eens de plezante postkoets reed, snorren nu de rode P.T.T.-autootjes NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 7 DECEMBER 1950 Honderd jaar Nederlandse Postwet Na twee eeuwen getob en „wilde vaart' bracht wettelijke regeling uitkomst ■pRENG JIJ nog gauw even die brief naar de bus, dan hebben ze 'm I,-®-' morgenochtend vroeg!" Natuurlijk. Postzegel erop, vóór de laatste buslichting de brief gepost gewoonlijk 's avonds om 7 uur, aan de stations nog wat later en de zorg is van u af. Die brief komt zo zeker als wat de volgende ..morgen op de plaats van bestemming, of hij Leiden naar Groningen, van Roosendaal naar Alkmaar of van Hazei's- woude naar IJlst moet reizen. Brief in de bus. en uw dubbeltje voor de postzegel garandeert u die ganse reeks van handelingen: busledigen, vervoer, sortering, treinreis, plaatselijke sortering en bestelling van uw poststuk. Ge hebt de pretentie, dat alles feilloos zal kloppen, en die pre tentie moogt ge ook hebben, want daarvoor staat u borg de Postwet, welke juist een eeuw geleden in werking trad. toevallig Overpeinzingen bij een brievenbus Wilt ge weten, wat de betekenis is van die Postwet welke uiteraard wat de uitvoering betreft steeds meer heeft ge wonnen bij verbeterde techniek, het ver schijnen van auto's op de weg en snellere treinverbindingen eens bedenken, hoe de verzending vóór die tijd ge schiedde. Van enig geor dend postverkeer ls in ons land eerst sprake geweest in het begin van de 17e eeuw. Vóór die tijd' hadden koeriers af en tos schaarse staatsbe- richten overge bracht, want het opstellen van een geschreven stuk had toen heel wat voeten in de aar de: vrijwel nie mand was de schrijf- of lees kunst meester. De ontwikkeling van de handel en de betere schoolse kennis leidden ten slotte tot enig briefverkeer, grote steden boden werden aangesteld- Dezen gingen te te voet „om de kooplieden lopen de te dienen", van de ene stad naar de andere en mochten geen brieven mee terugbrengen. Van lieverlede werden die diensten „gemoderniseerd": de boden ontmoetten elkaar halverwege en wisselden poststuk ken en porto (door de geadresseerde te voldoen!) uit. En nog wat later gingen ze zelfs te paard, hetgeen de reis aan merkelijk bekortte, daar de wegen in ons goede vaderland nog niet visten van pla veisel en zich voordeden als karresporen vol stof of modderpoelen! In de eerste helft van de 18e eeuw wa ren de diensten zo toegenomen, dat han dige kerels er een boterham in zagen. Zij vestigden zich als „postmeester", lieten boden trekken voor een grijpstuiver en deden zichzelf tegoed aan de veel te hoge tarieven. De stadsbesturen begonnen zich ermee te bemoeien en trokken de posterijen aari zichtotdat omstreeks 1750 de hele zaak onder langdurig pro test van Amsterdam aan de Staten overging ter spekking van 's lands schatkist. De diligence En toen verschenen de postiljons in hun prachtig, veel te rijk uniform. Een „rok" van blauw laken met rood baai gevoerd. Zo konden ze er tegen, deze heren, die er bij nacht en ontij met de postkoets op uit moesten trekken! Ze kregen een hoorn om er bij alle gelegen heden flink op te blazen, enhun post koetsen vulden zich met plezante passa giers en ook wel eens een postzak. Gevolg: de wilde vaart op met de poste rijen! Clandestien vervoer door schippers en voerlui, tegen fikse prijzen. In 1794 werd het clandestiene briefvervoer op Btraffe van boeten venboden, maar de mensen, die niet aan de officiële en vrij beperkte routes woonden, waren wel ge dwongen hun poststukken aan schipper of voerman mee te geven. In 1810, toen Nederland onder Franse overheersing stond, pakte Frankrijk ook de posterijen deugdelijk aan. De dienst voorschriften, kant en klaar uit Parijs gestuurd, werden eerst zoveel mogelijk gesaboteerd, doch ten slotte zag men toch ook wel het nut ervan in, vooral, toen op verschillende routes dagelijkse Verzending werd ingesteld. Drie jaar later, toen de Franse bezet ting eindigde, tobden de posterijen zo maar wat voort. Grote streken van het land bleven buitengesloten en het offi ciële lichaam was niet bij machte, de steeds groeiende stapels 'brieven te ver werken. Intens leefde het clandestiene vervoer enduurder en duurder werd de verzending. Er is 'n briel )rbijk' boodschap i kennis van de geadressee: fam, nam deze wel eens ee ïee voor de plattelanders, dó keer" de brief gingen ha- :en wonder dus, dat zulke brie- weken onderweg waren en dit postverkeer al zeer weinig schippet de herberg gezet Het rijke costuum formeerde postiljons, met geel leren broek de eerste geuni- blauw en rood, zwarte hoge hoed werking trad. Het was hoog nodig, dat er iets werd gedaan. De Posterijen wer den in haar geheel Staatseigendom en nu ging het snel bergopwaarts. Weg met de hoge tarieven, weg met de clande stiene postbestellingen! In korte tijd kwamen er in de grote steden postkan toren, het aantal routes werd uitgebreid, de van postverkeer verstoken streken werden ingeschakeld. De inmiddels op de baan verschenen spoor werd voor vervoer gebruikt en deed uitstekende diensten, ener kwamen 'brievenbussen! Stevige knapen, vrijwel het model van de tegenwoordige (ouder wetse!) standaard'bussen, die volgens voorschrift „netjes en meesterlijk ge bronsd dienden te worden". Een gesloten blikken trommel in de buik van de bus ving de poststukken op en die trommels werden bij het lichten voor een lege ver wisseld. En er werd druk besteld! Immers moest de post „zo snel mogelijk na aan komst" bij de mensen thuisgebracht wor den. Er waren weinig postboden en soms wel acht tot tien bestellingen per dag plus nog de sorteer- en stempeldiensten voor de arme postmannen. Dat betekende dikwijls 13 tot 14 uur werken per dag, de zware loopdienst meegerekend. Zo ging het Zondag en in de week totdat de mannen begonnen te klagen, dat.zij „zo terneder gedrukt werden" door het pak van hun arbeid. 't Werd beter Toen is 'het gaandeweg beter geworden. Het jaar 1870 bracht uniforme tariefrege ling de postzegel dateerde al van 1852 de bestellingen werden langzamerhand gereduceerd tot vier per werkdag en één per Zondag, er verschenen briefkaarten postpakketten in het vervoer en ton slotte een nieuwe regeling voor de Rijkspostspaarbank. Nog later, na de eerste decennia van ize eeuw verdween de Zondagsbestel- ..ng, verdween ook de late avondbestel ling. Lange tijd kwam de post nog drie maal per dag en een oohtend- t soepele postapparaat verwerkt thans ongeveer 4% millioen poststukken dag, stempelmachines behandelen 25000 brieven per uur. i treinen rijden grote postwagens mee, ■al in het land snorren de rode P.T.T.- autootjes en geen gehucht zo klein of er „Koos met de postkar", de bekende Leidse besteller, die van 1864 tot 1883 zo prachtig op tijd met zijn postkar reed, dat de mensen er hun klok, op gelijk zetten. Zijn hondje reed rustig mee op de paardenrug. is althans een postagentschap. Geldzaken, belastingbetalen, sparen, telegraferen het loopt alles over de postkantoren, met zulk een gemakkelijkheid, dat men zich nauwelijks rekenschap geeft van het enorme werk, dat dagelijks, door talloze employees tezamen, wordt verzet. Tochwanneer ge straks weer eens, zo even in 't voorbijlopen, een brief in de bus laat glijden, denk er dan eens even aan, wat de Postwet in een eeuw tijds tot uitvoering heeft gebracht. Klacht ingediend tegen VARA-secretaris Naar aanleiding van het artikel in de Radiogids, het orgaan van de V.A.R.A., waarin een persoonlijke aanval werd ge daan op de rechtskundige adviseur der vereniging Comité Radioluisteraars, mr dr A. A. M. Enserinck te Hilversum, heeft deze een aanklacht ingediend tegen de schrijver van het artikel, de heer J. W Lebon, secretaris van de V.A.R.A. De vereniging Comité Radioluisteraars wenst het resultaat van de betreffende proce dure af te wachten en zal dan haar standpunt ten aanzien van deze zaak bepalen. Met of zonder mr dr Enserinck zal de, vereniging echter haar werk voortzetten. Noors Prinselijk paar in Oslo terug Kroonprins Olav en Kroonprinses Mar ia van Noorwegen zijn na een verblijf in twee weken in de V.S. te Oslo terug gekeerd. Geen bezoek meer aan Bertha Het Nederlands consulaat heeft giste ren persgesprekken en het nemen van foto's van Bertha verboden daar het kind in staat gesteld moet worden, haar moe der te leren kennen Niemand mag het klooster van de Goede Herder betreden zonder speciale toestemming van het consulaat. Bertha, die het volgens de zusters zeer goed maak', kreeg zoals be kend, nadat zij door de Maleise verslag gevers was ondervraagd, een huilbui. Ze was zenuwachtig en geprikkeld. De heer Van der Gaag zeide, dat het voor Ber tha's bestwil was om zoveel mogelijk rust te hebben en in gezelschap van haar moeder te verkeren. Moeder en kind verlangen beiden naar Nederland. Zij zijn van plan, spoedig mogelijk te vertrekken, doch moeten wachten op de beslissing var hof van appèl, die Maandag valt. Als dit hof weigert, de uitspraak het lagere hof, waarbij Bertha aan haar moeder werd toevertrouwd, op te schor ten, zullen moeder en dochter onmid dellijk kunnen vertrekken. Het is echtei nog altijd mogelijk, dat deze uitspraak vernietigd wordt. Indien het beroep wordt ingewilligd, zal het Nederlandse consulaat desalniettemin pogingen doen. om Bertha naar Bergen op, Zoom te doen vertrekken en zich garant stellen oir Bertha naar Singapore te doen terug keren, als het hof van beroep het vonnis vernietigt. De leden van het Nederlandse consu laat, die over Bertha en haar moeder wa ken zijn de heer Van der Gaag. leider van het verzet in Utrecht onder de Duit sers. (in 1950 moest hij Praag verlaten nadat de Tsjechen hem van spionnage hadden beschuldigd), vice-consul Ar thur Jansen, oud 36 jaar, vroeger atta ché te Moskou en kanselier Frans van Lunteren, 28 jaar, die zich verzetsman heeft onderscheiden Tweede Kamer accoord met „geheime plaatsen" Nieuwe lijst van verboden verenigingen op komst (Van onze Parlementsredacteur) Zonder hoofdelijke stemming, met al leen de communisten tegen, heeft de Tweede Kamer gisteravond aangenomen het Wetsontwerp Nadere voorzieningen met betrekking tot de bescherming van gegevens, waarvan geheimhouding door het belang van de Staat wordt geboden Wet Bescherming Staatsgeheimen). Dit wetsontwerp verleent aan de Kroon de bevoegdheid, bepaalde plaatsen als „ge heime plaatsen" aan te wyzen, waarom trent geen gegevens openbaar mogen worden gemaakt. In vredestijd kunnen dit departementen en overheidsbedrijven dan wel particuliere bedrijven, waar overheidsopdrachten worden uitgevoerd, zijn. In oorlogstijd kunnen ook andere „geheime plaatsen", zoals havens en dok- werken worden aangewezen. In het Wet boek van Strafrecht worden bepalingen opgenomen, waarin straffen worden ge steld op openbaarmaking van gegevens of mededeling daarvan aan buitenlandse mogendheden of in het buitenland geves tigde personen, Alleen van communistische zijde werd bezwaar tegen het wetsontwerp gemaakt. Mr Benno Stokvis meende, dat niet was aangetoond, dat Nederland door spion nage wordt bedreigd ën vond, dat sprake was van een tegen de com ten gerichte spionnageactiviteit. Uit angst tegenover een „imaginaire vijfde colon- was het wetsontwerp geboren. Mi nister Struyken had niets van die angst ontdekt en was met jkvr. mr Wttewaall van Stoetwegen (CH) en de heren Burger (Arb.), Van der Feltz (C.H.) en Terp' stra (A.R.) van oordeel, dat In eer rechtsstaat helaas een dergelijke maat regel niet kan worden gemist. De heer Burger verzekerde hij, dat de gegev bevoegdheid met omzichtigheid zal wc den gehanteerd. Jkvr. Wttewaall wees het repressieve karakter van de wet, het geen tot gevolg heeft, dat een reeds ge schied kwaad wordt gestraft. Zij wilde ook graag preventieve maatregelen, zo als bijv. in Engeland, waar met geheime gegevens bekende staatsburgers een eed Noodwet-Drees Aftrek eigen inkomen gehandhaafd De regering handhaaft haar standpunt, dat het financieel onmogelijk is de af trek voor eigen, inkomsten in de nood wet-ouderdomsvoorziening te laten ver vallen. Het vrijlaten van een inkomen tot f 100 zou het rijk per jaar f 10 mil lioen kosten en noch de spaarzin, noch de ontwikkeling van de bedrijfs- en ondernemingspensioenfondsen in belang rijke mate ten goede komen. Bovendien zal de uitbreiding van de ziekenfonds verzekering nog een uitgave van f 2.5 millioen per jaar voor ouden van dagen vergen. Aldus minister Joekes in zijn antwoord aan de Tweede Kamer het wetsontwerp op verhoging der inkomensgrenzen in de noodwet-Drees. moeten afleggen. Minister Struycken wilde deze preventieve werking verwe zenlijken via instructies aan de betrokke- De heer Terpstra (A.R.) kreeg van de bewindsman te horen, dat het verder gaande wetsontwerp tot beveiliging van de Staat, waarover de commissie-Donner aan het broeden is, zo spoedig mogelijk zal worden ingediend. Verder, dat er bin nenkort weer een (beperkte) lijst van voor ambtenaren verboden verenigingen zal verschijnen, waarna de bekende „Commissie van te goeder naam en faam bekend staande personen" haar werk in dit opzicht weer in volle omvang zal kun nen hervatten. De vreemde vrouw" in de Kamer Nederlanderschap voor Duitse vrouwen (Van onze Parlementsredacteur) Het middernachtelijk uur van 6 op 7 December is van groot belang geweest voor velen in Nederland. Toen immers nam de Tweede Kamer zonder hoofde lijke stemming aan het wetsontwerp tot intrekking van het Besluit gevolgen van het huwelijk met vijandelijke onderdanen nr. II. Dit besluit bepaalde, dat vroi van vreemde nationaliteit, behorende tot een vijandelijke staat, die na 10 Mei 1940 met een Nederlander in het huwelijk waren getreden, in afwijking van de al gemeen geldende regel, dat de vrouw de staat van haar man volgt, de Nederland se nationaliteit niet automatisch verkre gen. Het aangenomen wetsontwerp nu be paalt, dat niet-Duitse vrouwen, na 10 Mei 1940 met een Nederlander gehuwd, de Nederlandse nationaliteit zonder meei krijgen bij de inwerkingtreding van de Voor Duitse vrouwen is de zaak iets ingewikkelder gebleven. Deze worden nl. pas Nèderlandse na indiening van een verklaring, waaruit blijkt, dat zij een jaar in Nederland hebben gewoond en dat het huwelijk langer dan 5 jaar ge leden werd gesloten. De Eerste Kamer moet het wetsontwerp uiteraard nog behandelen. Daarna zal gepubliceerd worden, op welke wijze en waar de vrouwen van Duitse nationali teit hun verklaringen moeten indienen. Bij de beraadslagingen gisteravond in de Tweede Kamer betoogde mr Burger (Arb.), dat dezè wet er al veel eerder had moeten komen, terwijl jkvr. mr Wttewaall van Stoetwegen (C.H.) be toogde, dat er door deze wet een einde zou komen aan veel leed, dat geleden was en waarbij de goeden met de kwa den over een kam geschoren waren. Zij meende, dat het tijd werd, dat de gehuw de vrouw haar eigen nationaliteit zou kunnen kiezen, een suggestie, waarop minister Struycken niet wenste in te Verhoging abonnementsprijs der dagbladen Het Bestuur van de Vereniging „De Nederlandsche Dagbladpers 1945" deelt Een nieuwe en zeer ingrijpende ver hoging van de prijs van het couran tenpapier (per 1 Januari 1951 met 27 pet en per 1 April 1951 met nog eens 13 pet ten opzichte van de prijs van begin 1950), gepaard gaande aan een nieuwe belangrijke stijging van ande re bedrijfsonkosten, heeft de Algeme ne Vergadering van de Vereniging „De Nederlandsche Dagbladpers 1945" genoopt tot het nemen van het beslurt de abonnementsprijzen der dagbladen met ingang van 1 Januari 1951 te ver hogen. Van deze vereniging zijn de uitgevers van alle Nederlandse dag bladen lid en het genomen besluit bindt hen allen. Het gevolg is, dat de abonnementsprijs van ons blad na 1 Januari a.s. zal moeten zijn: f0.40 per week, f 1.72 per maand, of f5.15 per kwartaal. Niet dan na langdurig overleg is tot deze maatregel besloten. Ofschoon sinds 1945, het jaar der bevrijding van ons land, de bedrijfsonkosten der dag bladen telkenjare door verschillende oorzaken met zeer grote bedragen zijn gestegen is steeds het streven geweest, de abonnementsprijzen laag te houden. Dat streven doet zich ook bij de hier aangekondigde verhoging gelden, want zij is niet voldoende om de stijging der kosten te dekken. De prijs van het courantenpapier wordt in hoofdzaak beïnvloed door fluctuaties op de wereldmarkt. Oor zaken, die zich bij de nu opgetreden zeer grote stijging hebben doen gel den, zijn o.a. de sterke stijging der prijzen van de grondstoffen, die voor de fabricage van het courantenpapier dienen, en het enorme, nog steeds snel toenemende verbruik van dit papier door de Verenigde Staten. De Neder landse dagbladen gezamenlijk zullen in het jaar 1951, volgens de thans be schikbare gegevens, alleen voor cou rantenpapier zeven millioen gulden meer moeten besteden dan in 1950. Het totale bedrag, met het papier gemoeid, zal ongeveer negenentwintig'millioen gulden zijn. Zulke sommen geven een indruk van de hoge kosten, aan de productie van dagbladen verbonden. Het dagblad is een artikel, dat ver beneden de kostende prijs aan zijn lezers wordt geleverd. De opbrengst van advertenties moet voor een be langrijk deel mede dienen om de kos ten te dekken. Dat de directies der dagbladen niettemin, ondanks de con junctuurgevoeligheid, die dit voor hun bedrijven meebrengt, aan zo laag mo gelijke abonnementsprijzen blijven vasthouden, heeft een goede reden. Zij zijn er zich wel bewust van dat de ideële taak van het dagblad tot zijn verspreiding op zo groot mogelijke schaal noopt. Iedereen moet een dag blad kunnen lezen. Deze overweging heeft zich ook bij het nu genomen besluit weer krachtig doen gelden en de verhoging van de abonnementsprijs beperkt. Dat zij niet uit kon. blijven is ter Algemene Vergadering van de Vereniging „De Nederlandsche Dag bladpers 1945" als een harde noodzaak ingezien. Care bood Nijmegen boeken aan Gisteren werden in het aulagebou' van de Nijmeegse universiteit honderd kostbare wetenschappelijke boeken door de Care Mission in Nederland overge dragen aan deze universiteit, die meest onder de oorlog heeft geleden alle Nederlandse hogescholen. Naar een afzonderlijke voedingsraad Voor advies aan Sociale Zaken en Landbouw Er komt waarschijnlijk een afzonder lijke voedingsraad. Sinds de oorlog draagt een commissie uit de gezondheidsraad officieus deze naam, doch 'zij bemoeit zich slechts met de voeding voorz die de volksgezondheid raakt. De rege ring voelt meer voor een commissie, di( niet alleen de minister van Sociale Za> ken, maar ook de minister van Land bouw kan voorlichten in verband met de voorzieningsmogelijkheden. In een wetsontwerp, dat thans is ingediend, wordt voorgesteld dat' het voorzitter schap van de nieuwe voedingsraad het ondervoorzitterschap om beurten voor een jaar zal worden waargenomen door de directeur-generaal, hoofd va afdeling volksgezondheid, en de direc teur-generaal van de voedselvoorziening of eventueel de raad-adviseur vooi voeding en voedselvoorziening. Er zul len 18 tot 24 leden zijn. Nog een protest tegen melkprijsverlaging Regering blijft bij haar melkprijs- besluit Gisteren is opnieuw ernstige critiek uitgeoefend op de aangekondigde laging van de melkprijs voor de boeren 18 op 17% cent. Dit geschiedde op de jaarvergadering van de Hollandsche Mij Landbouw te Amsterdam door de voorzitter F. den Hartog. Het lijkt er veel op, dat men de landbouw weer tot dienst willig dienaar van de rest onzer sar leving wil maken, zo verklaarde hij. Mocht de regering liaar standpunt niet herzien, dan zal de georganiseerde li bouw zich nader moeten beraden of nog bepaalde stappen moeten worden onder nomen, aldus de heer Hartog. Naar wij van bevoegde zijde vernemen heeft de regering na de besprekingen van gisteren, geen aanleiding gevonden haar standpunt t.a.v. de verlaging de melkprijs te wijzigen. Deze prijs zoals bekend door de regering verlaagd "an 18 op 17% cent. Verhoging loongrens sociale verzekeringswetten Geen woord behoefde gistermiddag de Tweede Kamer te verspillen aan het wetsontwerp, dat in verschillende sociale verzekeringswetten de loongrens ver hoogt van f 4500 op f 4725. Deze verho ging was nodig in verband met de jongste loonronde. Het wetsontwerp werd zo der hoofdelijke stemming aangenomen. De Olympische zwemkampioene Nel Vliet heeft een dochtertje van acht maanden, dat zich in het water al goed op haar gemak voelt. Hoe kan het ook anders na het voorbeeld, dat moeder haar gaf. In het zwembad te Naarden krijgt de kleine Marga „zwemlessen' van haar moeder. Nu maar afwachten of Marga over een jaar of 20 wee de voorpagina staatals kampioene Concurrentie-werende bedrijfs- afspraken Schorsing niet langer dan strikt nodig (Van onze Parlementsredacteur) Staatssecretaris Van der Grinten had blijkbaar gisteravond in de Tweede Ka- een tegemoetkomende bui. Bij de behandeling van het wetsontwerp schor sing bedrijfsregelingen was hij n.l. be reid accoord te gaan met een drietal amendementen, ingediend door de heer Janssen (k.v.p.), mede-ondertekend door leden van de P.v.d.A., de A.R.. de C.H. ;n de V.V.D. Tegen een zo sterk „front" vvaagde hij het blijkbaar niet een tegen offensief te lanceren! Moeilijk werd het de staatssecretaris overigens niet gemaakt. Alle sprekers, te weten de heren Stapelkamp (a.r.i. Schilt- huis (arb.), Janssen (k.v.p.), Korthals (v.v.d.), Hoogcarspel (comm.) en Schmal (c.h.) gingen met de strekking van het wetsontwerp accoord. Men weet, dat het wetsontwerp beoogt, afwachting van de totstandkoming van Nederlandsche Bank stelt grenzen aan bankcrediet Tegengaan van onbeheerste geldcreatie het doel De Nederlandsche Bank heeft de han dels- en landbouwcredietbanken na Nieuwjaar by haar credietverlening aan de volgende beperkingen gebonden (dit geschiedt in de vorm van een algemene vergunning) A. De dekkingsmiddelen mogen niet dalen beneden een minimum van 90 pro cent van het gemiddelde dier middelen op 30 Juni en 31 December 1949. Zijn de creditgelden sindsdien geste gen boven het gemiddelde dier gelden op 30 Juni en 31 December 1949, dan wordt het minimum der dekkingsmidde len verhoogd. En wel met 2/3 van de stij ging der creditgelden. Zijn de creditgelden daarentegen ge daald, dan wordt het minimum der dekkingsmiddelen dienovereenkomstig ■laagd. De debetsaldi mogen niet stijgen boven 105 procent van de stand op 30 September 1950. C. Dalen de dekkingsmiddelen beneden 3t minimum, dan moet de betrokken bank een beroep doen op de Nederland sche Bank in de vorm van verdiscon tering van papier of van opneming van ;n voorschot in rekening courant. D. Stijgen de debetsaldi boven het maximum dan moet de betrokken bank in dezelfde vorm een beroep doen op de Nederlandsche Bank. Bovendien moeten de dekkingsmidde len der handelsbanken 40 pet bedragen van de creditgelden. Deze banken.moeten voor de 21ste van elke maand een ledige maandstaat aan de Ned. Bank zenden. Zo niet, dan zullen zij voor crediet in beginsel vergunning moeten vragen. Zij kunnen echter aan één dietnemer tot hoogstens ƒ2000 credieten verlenen, en beschikkingen over open staande credieten toestaan, waardoor de debetstand van één credietnemer niet meer dan 2000 stijgt boven de debet stand van 1 Jan. 1950. Bij centrales aangesloten landbouw credietbanken mogen credieten verlenen mits hun debetsaldi niet stijgen boven: 1) 10 pet van de creditgelden; 2) 105 pet van de debetsaldi van 30 Sept. 1950; 3) de debetsaldi van 30 Sept. plus 2/3 der stijging van de creditgelden boven Sept. 1950. Voor overschrijvingen moeten zij een beroep doen op de centrale tegen het prorhessendisconto, dat de Ned. Bank vaststelt, mits de centrale een beroep doet op de Ned. Bank. Bij niet inachtneming van deze bepa lingen kunnen zij slechts credieten lenen na bijzondere vergunning der Ned. Bank. De president der Ned. Bank wijst erop. dat de aanleiding tot de maatregel is de belangrijke stijging der credietverlening van de Nederlandse banken aan het be drijfsleven, d.i. een inflatoire factor en draagt bij tot de vergroting van het te kort onzer betalingsbalans. De centrale bank moet door haar discontopolitiek de geldcretatie der banken beïnvloeden. In de eerste 9 maanden van 1950 was credietverlening aan het bedrijfslevenge stegen tot 450 min, in 1948 en 1949 de stijging 200 min per jaar. De moge lijkheden van omzetting van schatkist papier in bedrijfscrediet zijn nog omvangrijk (eind September was e: de banken 3500 min schatkistpapier tegen nog geen 1800 min uitstaande credieten). Op zich zelf is de crediet- geving door de banken niet overdreven groot (75 pet meer dan voor de oorlog) en op de duur is een geleidelijke uit breiding redelijk, maar niet in onbe heerst tempo. Ingetrokken is algemene vergunning no. 40, bepalende dat slechts voor dieten boven 50.000 en voor credieten voor bepaald omschreven doeleinden toe stemming van de Ned. Bank vereist was. De huidige regeling is van tijdelijke aard Voor de definitieve regeling wordt een wet voorbereid. Aankoop van effecten anders dan met eigen geld is verboden. Belening van ef fecten mag niet dienen voor aankoop van fondsen. Volgens dr Holtrop betekent deze rege ling een overgang van kwalitatieve kwantitatieve contróle. Hij achtte de geldloop niet onbescheiden. Het index cijfer van 280 wijst er op. dat de toe neming zeker niet hoger is dan de stij ging van het nationale inkomen. definitieve Kartelwet (het vooront werp hiervoor is reeds aan de Sociaal Economische -Raad om advies gezonden) de mogelijkheid te scheppen, bedrijfs- afspraken van concurrentie-werende aard, te schorsen, hiermee vooruitlopen de op de definitieve beslissing omtrent de al of niet verbindendverklaring. Deze schorsing mag niet langer dan :n jaar duren. De amendementen-Jans- :n beoogden de rechtszekerheid te ver sterken. Het eerste verplicht de ministei tegelijk met de schorsing aan de Com- Bedrijfsregelingen advies te vra gen inzake de wenselijkheid tot Uitein delijke onverbindendverklaring. Hieraan gekoppeld was het derde amendement, dat de minister verplicht binnen drii maanden na ontvangst van. dit advies hetzij de schorsing op te heffen, dan wel ■verbindendverklaring over te gaan. Dit laatste is gedaan om de schorsings termijn zo kort mogelijk te doen zijn: de duur ervan hangt nu immers af van de snelheid waarmee de Commissie Bedrijfs regelingen, waarin het bedrijfsleven zelf ruim vertegenwoordigd is, zich van haar taak kwijt. Het tweede amendement- Janssen bracht in de wet, dat de onver bindendverklaring (en daarmee ook de schorsing) uitsluitend mag plaats heb ben om redenen van algemeen belang. Over de juiste tekst van de amende menten reeds enig misverstand, doch na schorsing van de vergadering voor en kele minuten was dit spoedig opgehel derd. Alle amendementen werden zonder hoofdelijke stemming aanvaard, evenals het wetsontwerp zelf. Geen vergoeding voor waardeloze marken Conflict tussen regering en Kamer Aan personen, die schade hebben ge leden, doordat zij op het moment van de bevrijding nog Duitse marken bezaten, kan de regering in beginsel geen goeding in Nederlands geld geven. Het verlies moet worden gezien als gelde lijke oorlogsschade, die in ons land niet wordt' vergoed. Uitgezondex-d zijn zij, die in Duitsland vex-plicht tewerk ge steld waren. Deze personen, vooral de slachtoffers van razzia's, waren reeds ernstig ge dupeerd. Minister Licftinck wil het sinds vijf jaar toegepaste beginsel, dat voor ingeleverde waardeloze marken geen vergoeding wordt gegeven, ook al zijn ze op eerlijke wijze verkregen, niet wijzigen. Daarom kan hij de Tweede Kamer niet volgen in haar besluit dal' een desbetreffend verzoek van J Weeda te Pey-Echt moet worden inge willigd, aldus een brief van de minister aan de Kamer. Nederlanders onder terreur Enkele data en feiten De volgende gebeurtenissen, die de laat- ;te weken bekend werden, geven een goed denkbeeld van de wijze waarop de Nederlanders in Indonesië worden behan- deld: Op 23 October werd de heer H. R. van Haastert, planter op Djaloepang, P. en T.- landen. vermoord. Op 26 October vluchtten 800 Nederlan ders uit Makassar er bleven slechts 160 achter, tegen totaal 5000 in het begin van 1950. 28 October werd de heer J. A. Th. Kempen van het Marine-Etablisse ment te Soerabaja door een schot levens gevaarlijk gewond. Op 7 November werd een Nederlandse soldaat J. C. de Jager bij Tjirojom dood geschoten. Omstreeks die tijd werd 'n Nederland- dame te Bandoeng door een verdwaal de kogel gedood bij een schietpartij tus sen KNIL en Apri. Omstreeks die tijd werd een Neder landse dame te Balikpapan in haar huis vermoord. Op 11 November werd de heer W. A. Graham Adriani, administrateur van Manjingsal, P. T.-landen in zijn huls ver moord. De zwaargewapende aanvallers kwamen aanrijden in vier vrachtauto's en openden van alle zijden het vuur. Op 13 November werd de Nederlandse planter Dekker in het Soekaboemische ontvoerd. Hij wordt vermist. De planter Witteveen van Goalpara ontsnapte na ontvoering. Op 16 November werd de heer J. San ger. adminisrateur van Bantaramta ver moord. Op 20 November werden in Djakarta ientallen Nederlanders gearresteerd zon der opgav,e van redenen. Niemand weet Eind November werden 415 tabaks- schuren van Nederlandse ondernemingen in het Besoekische verbrand. Nederland se planters vluchtten weg va® de onder nemingen in het Soekaboemische. In de P. en T. landen draaien slechts 5 van de 542 fabrieken. Nederlandse planters dur- Op 28 December werd de heer Kool haas Revei-s van Pasir Boengoer, P. en T. landen, vermoord. We durven niet te zeggen dat we vol ledig zijn. „Voor hef kind - door hef kind" Hoofdprijzen naar Zetten en Delft Een klas van de Christine-Hermine- school, de landbouwhuishoudschool voor meisjes te Zetten, heeft de eerste prijs gewonnen van de verkoopactie van kin derpostzegels. St Nicolaas kwam dit Dins dag in eigen persoon op de school ver tellen. De klas krijgt een gratis vacantia van veertien dagen in Nederland. De tweede prijs (vacantie van zeven dagen) kreeg een klas van de bijzondere neutrale school te Enspijk en de derde prijs (een schoolreisje van twee dagen) een klas van de Hervormde school te Uit huizen. De eerste prijs van de luisterwedstrijd is gewonnen door klas 5 van de Maria- school aan de Tweemolentjesvaart te Delft. Ook deze klas gaat veertien dagen gratis met vacantie. Een klas van de openbare lagere school te Wommels gaat een week met vacantie (de tweede prys). De hoofdprijs voor de individuele deel nemers aan de luisterwedstrijd een televisietoestel is gewonnen door mej. B. J. Nanninga, 2e Kostverlorenkade 131-III, Amsterdam-West. Men verzoekt ons er op te wijzen, dat de opbrengst van de kinderze gelactie niet wordt benadeeld door het aankopen van prijzen. Medewerking van het be drijfsleven maakte het uitloven van waar devolle geschenken mogelijk. De reizen werden aangeboden door de Ned. Spoor wegen. Bij mist en dichte sneeuwval: koplichten op Aangezien overdag bij dichte mist of zware sneeuwval veelal wordt gereden met ontstoken stadslichten wijst de KNAC er op, dat deze lichten door tegenliggers veelal niet of te laat worden opgemerkt. Daarom rijde men in deze gevallen overdag met ontstoken koplichten. Geruisloze socialisatie van gronden? Begroting Landbouwegalisatie- fonds aangenomen Door een verstarring in de pachtprij zen dreigen de landbouwgronden geruis loos gesocialiseerd te worden. De prijzen moeten meer worden aangepast aan de pachtwaarde van de grond en het Neder landse volk betaalt in zijn geheel te wei nig aan de pachtprijzen in de producten. Dit zei de heer Louwes (WD) gister middag in de Eerste Kamer bij de be handeling der begroting 1950 van het Landbouwegalisatiefonds. De heer Rip (AR) zou liever spreken van een egah- sa.+iefonds zonder meer, daar het beleid van dit fonds grote invloed1 heeft op de gehele loon- en prijspolitiek. In zijn ant woord zei minister Mansholt, dat het vraagstuk van de pachtprijzen ernstig wordt bestudeerd. Hij wilde er thans niet dieper op ingaan. Aan de mosselkwekers, voor wie de heer Kievit (Arb.) pleitte, zal de minister alle aandacht schenken. Het wetsontwerp werd z.h.st. aange nomen. Al 3.200 gezinnen uit de Oost in opvangcentra „Monstrum van bestuurswetgeving" in Senaat aanvaard Er bevinden zich thans reeds 3200 ge repatrieerde gezinnen in opvangcentra en in December komen er nóg 800 bij. Voor het opstellen van een spreidings plan is een studiecommissie ingesteld, vertelde minister Teulings gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp huisvesting gerepa- trieerden. De heer Kolfschoten (KVP) noemde dit vorderings-wetsontwerp een monstrum van bestuurswetgeving, dat op de gemeentelijke autoriteiten een slechte indruk zal maken. Hij hoopte, dat de minister de provinciale inspec teurs zal Inscherpen, van de bevoegd heden die het ontwerp hen geeft slechts bij hoge uitzondering gebruik te malren. De heren Tjalma (AR), Revers (CHU) en Woudenberg (Arb.) konden het wets ontwerp als noodwetgeving aanvaarden, maar de heer Brandenburg (Comm.), zei dat nu practisch elke gemeente net als Finsterwolde een regeringscommissaris krijgt. Het wetsontwerp werd aangeno men met alleen de communisten tegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3