STADSNIEUWS Unaniem voor de bouw van het Gezondheidscentrum NIEUWE 1EIDSCHE COURANT 2 DONDERDAG 7 DECEMBER 1950 Orgel in Lutherse kerk moet gerestaureerd Er komt een orgelfonds Wij vernemen dat de kerkeraad van de Evang. Lutherse Gemeente bij de be handeling van de begroting voor 1951 ernstig heeft gesproken over de staat van. het mooie kerkorgel. Men is wel tot die conclusie gekomen, dat, wil men dit instrument behouden, binnen afzienbare tijd een grondige restauratie nodig zal zijn. Uiteraard zal dit de kleine gemeente financieel voor niet geringe moeilijkhe den plaatsen. Uit de gewone middelen kan het benodigde bedrag niet worden geput. Het denkbeeld is nu. naar v gebracht om een orgelfonds in het leven 'te roepen. Leids Merenplan en zandafgravingen Ten aanzien van het Leidse Merenplan delen Ged. Staten in de memorie antwoord (begroting 1951) mede, dat zij bij het opstellen van de voorwaarden, .die aan een eventuele ontheffing inge volge de ontgrondingsverordening zul len worden verbonden, aan de verschil lende daarbij in het geding zijnde be- langen recht zullen doen wedervaren. De vrees, dat het in die meren gewon nen zand oneconomisch zou worden ge- bruikt, komt G.S. niet gegrond voor. Naar aanleiding van de vraag, of de belangen van de kalkzandsteenfabriek wel voldoende in het oog worden ge houden, wijzen G.S. er op, dat vooi verschillende zandafgTavingen onthef fing is verleend ten behoeve van kalkzandsteenfabrikage. Bouw van het nieuwe station is gegund De bouw" van het station is gegund aan de N.V. Ned. Basaltmaatschappij te Zaandam, die inschreef met een bedrag van f 726.900, Chantage om een „Rembrandt" Leidenaar tot 10 maanden veroordeeld De 36-jarige tapijtwever D. van der B- uit Leiden werd heden door de Haagse rechtbank wegens poging tot afdreiging -veroordeeld tot een gevangenisstraf 10 maanden met aftrek van voorar conform de eis van de officier justitie. Deze zaak houdt verband met chantage-zaak om een schilderij, w omtrent de kunstcritici het niets waren of het een echte Rembrandt was of niet. Het schilderij bleek onver koopbaar. De verzekering was echte: zeer hoog. Het plan rijpte een gefingeer de inbraak op touw te zetten. De ver dach-te B. werd ter uitvoering hiervan in de arm genomen, waarvoor hij groot bedrag zou krijgen- Men deinsde op het laatst terug voor de consequent ties. van. deze gefingeerde diefstal. Daar .een van-de helpers van verdachte wegens een ander misdrijf door de pó- litie werd gearresteerd en men bang was, dat deze zou „doorslaan", omdat hij van het -door de handelaar J. V. beloofde geld niets had gezien was Van der B naar V. gegaan. De rechtbank nam aan. dat v. d. B hem heeft toegevoegd „ik moet f2000 hebben anders ga ik naar de po litie". Deswege werd hij thans veroor deeld. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN"Wilhelmina, d v W. van Iterson en J. E, Hagoort; Joannes W. G. M., z v G. Kok en M. A. van Lammeren; Hazina, d v D. Schaap en C. van Duy: Catherina D. M., d v N. C. A. Huyg en J. A. E. Speel. OVERLEDEN: A. v. d. Minnen, huisvr, van Kerremans, 56 jr; H. Huisman, wed. van Doornveld, 87 jr. GETROUWD: J. Horstman, jm en A. van Rijn, jd; J. A. M. Lammers, jm en J. van Musscher, jd; J. v. d. Steen, jm en M. van Bohemen, jd; J. Tegelaar, jm en M. E. de Geus, jd; H. W. A. Thijssen, jm en M. A. de Water, jd; T. S. Kwee, jm en W. van Houten, jd; D. Brugman, jn> en C. M. Kerkvliet, gesch.; H. J. Web bers, jm en M. Overdijk, jd; G. van Vliet, gesch. en J. van Es, jd; F. C. Hayes jm en M. E. Courant, jd; J. M. den Ujjl, jm en J. G. Verplancke, jd. Sint nog steeds in de stad Velen maakte hij gisteren nog gelukkig Sint Nicolaas heeft onze stad nog niet verlaten. Er zijn ook zo veel bezoeken af te leggen, dat zijn verblijf niet tot een paar dagen kan worden beperkt. In de grote zaal van de Burcht heeft hij een bezoek gebracht aan de kinderen van het personeel van de Stedelijke Lichtfabrieken. Dezen werden welkom geheten door de heer A.«Lepelaar, v zitter van de commissie O. en O. va personeelsvereniging. Vóór de pauze zorgde Geraldini er voor, dat de kin deren zich niet verveelden, na de pauze was het de Sint zelf, die de kinderen kostelijk wist te vermaken. Versnape ringen werden natuurlijk weer royaal uitgedeeld. De afdeling Leiden van de snelver- keer-onthouders-vereniging, de alge mene Ned. geheelonthouders-bond en de internationale orde van goede tempe lieren- verzamelde de kinderen van haar leden in het wijkgebouw „Pniël". Voor zitter P. Th. Stolk wenste de kinderen een prettige middag toe. Zijn wens is in vervulling gegaan.-Ook de Sint sprak de 92 kinderen nog toe. Mej. L. B. Been begeleidde aan de piano de enthousiaste kinderzang. Enige ouders woonden het feest bij. Elk kind moest bij Sinterklaas komen. Dat deden ze maar wat graag; er zat immers een cadeautje aan vast. In de grote Stadsgehoorzaal zetelde de Sint gedurende enkele uren voor de kinderen van de Midza-klanten. Onge veer duizend kinderen kregen van hem een pakje toegestopt, waarvan de in houd de jeugd tot geestdriftige uitroepen bracht. De Sint heeft allen een hand gegeven. Zelfs enige ouders hadden er behoefte aan hem „de vijf" te geven. Een middag met grote verrassingen! Tijdens de uitreiking werden toepas selijke versjes gespeeld. Mr dr Geelkerken „....en toch A.R." Jaarvergadering wijk IV A.R. Kiesvereniging Heeft de AR. partij in deze tijd nog wel recht van bestaan? Deze vraag houdt reeds geruime tijd veler gedachten bezig, en waarlijk niet alleen buiten onze kring, aldus mr dr N. G. Geelkerken in zijn redt op de gisteravond in „Rehoboth" gehou den jaarvergadering van wijk IV der A.R. Kiesvereniging. Vele feiten, zo beweert men, wijzen op, dat de A.R. partij haar rol in c volksleven heeft uitgespeeld. Langzaam maar zeker gaat zij onder in de kerke lijke versplintering en het conservatisme. Spr. meende deze voorstelling zaken met klem te moeten bestrijden. Op kerkelijk terrein is er integendeel 'n ver blijdende eenheidsdrang waar te nemen, die ook voor het staatkundige leven van grote bet'ekenis kan worden. '"s men ons conservatisme verwijt, aldus spreker, brengt men ons tevens on bewust het grootste eresaluut. Het be wijst, dat de AR. partij ook thans nog leeft uit de beginselen der Heilige Schrift. Dit „conservatisme" kwam zeer in hel bijzonder tot uitdrukking in het krach tige protest tegen de heilloze en Neder land onwaardige regeringspolitiek t.a. Indonesië. Ons land kan alleen van de dreigende ondergang gered worden, als ons volk zich buigt voor Gods Woord. Daarom ook deze tijdtóch A.R.! Tijdens het huishoudelijk gedeelte deze vergadering, die onder leiding stond de heer J. Ravenstein, werd tot be stuurslid gekozen de heer A. v. d. Mey, terwijl voor het onderhouden van con tact met de ARJOS werden benoemd de heren J. Ravenstein en mr M. J. Blok. Mr C. van Nievelt, vice-president van het Arnhemse Hof, is benoemd tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw. Propaganda-avond reserve-rijkspolitie In „Irene" te Oegstgeest Vanwege het instituut der reserve- rijkspolitie werd gisteravond in „Irene" le Oegstgeest een propaganda-avond ge houden voor het gehele district Leiden. Vele agenten van hat vaste corps waren aanwezig met talrijke leden van de re serve-rijkspolitie. Óok een groot aantal autoriteiten gaf van belangstelling blijk, o.w. de burgemeesters van Leiderdorp, Oegstgeest, Sassenheim, Valkenburg. Voorschoten en Warmond. Voorts waren aanwezig de commandant van de reserve- rijkspolitie, majoor De Gast, en oud-bur gemeester Baumann van Oegstgeest. De commandant van het district Lei den van de rijkspolitie, -majoor mr R. Warmoltz," opende de avond. Lang is er gedacht wat voor de mannen van de re serve-rijkspolitie te doen, totdat de to neelvereniging „Kunst en Genoegen" te Oegstgeest bereid was voor het voetlicht te treden. De majoor ging de geschiedenis van de reserve-rijkspolitie na. Zij is vrij tragisch geweest. Velen hadden zich indertijd op gegeven met de gedachte, dat hun taak wéldra a'ctief zou zijn. Toen bleek, d.at de eerste tijd slechts bestemd was voor cursussen, hebben velen weer voor de eer bedankt. Slechts een klein gedeelte bleef zijn woord trouw. Thans is een andere faze ingetreden, nu men in uniform wordt gestoken. Binnenkort zullen zij ook het openbaar optreden. Dan zit u ook het glazen ljuisje van de politie, aldus spreker. Hij wees nog op de noodzakelijk heid van aaneensluiting. Na deze toespraak voerde K. en G.'het toneelstuk „Hyenas van de grens" o SPORT EN WEDSTRIJDEN Gevonden voorwerpen Sleutels, handschoenen, wanten, hor- oge, zwembroek, motorhandschoenen, halssnoer, portemonnaie, jongensmuts, ballpointpen, hangslot, tabakszakje, hon- iem, handtas, manchetknoop, kin- derarmbandje, Gezangbundel (R.K.), sjaal, das, jongens-overjas, dameskousen, ceinture, atlas (anatomie), geldsbedrag, loden buis, paar sokken, vulpen, alpino- ketting met kruisje, kinderstep, muntbiljetten, bankbiljet, kindersokje, schoolétui met inhoud, bril in étui, he renschoen. armbandhorloge, portefeuille, van benzinetank, paar kinderschoe- in doos, wieldop van auto, zakje met inhoud, rubberlaars, passerdoos in étui, dashouder (nikkel), poëzie-alburn, kin derlaarsje, regenmantel, dekzeil, acte- tas, kindermuts, zeemlerenlap. kinder schoentje, uitlaatpijp (hulpmotor), zwart kleedje, boodschappentas, padvinders- 'em, visnet (leefnet), rozenkrans. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen, aan het hoofdbureau politie. Zonneveldstraat 10 te Leiden, op Woensdag- en Zaterdagmiddag van 14.00 tot 16,00 uur. Gemeenteraad van Voorschoten Om half 9 gisteravond opende burge meester Van der Hoeven de vergadering van de gemeenteraad van Voorschoten. Wellicht oefende de verjaardag van de Sint, die zich tijdens de vergadering manifesteerde in koffie met boterletter, een milddadige invloed op de vroede vaderen uit. Het eerste voorstel dat ter behande ling lag, werd althans op goedmoedige wijze gecritiseerd en toch aangenomen Het ging er namelijk over om f 60 be schikbaar te stellen voor de versprei ding van het „Zuid-Holland-lled." Nóch1 de heer Viveen, nóch mevr. Romijn- Oostveen,.nöch de heer Dekker was ent housiast óver het voorstel. Desalniette min werd het aangenomen. Hierna werden tot lid-der commissie tot onderzoek van de gemeenterekening en bedrijfsrekeningen voor 1950/1951 gekozen mevr. Romijn-Oostveen en de heren Korthals en Schrama. De voor zitter kon nog de mededeling doen dat de rekening (voorlopig) sluitend is ge komen met een batig saldo van f 47.000. Hot aanbrengen van een beplanting voor „Klein Langenhorst" wat f 1050 moet kosten, vond de heer Buwalda wat prijzig! Een specificatie van die kosten door de voorzitter toonde de redelijk heid. De heer Griffioen betreurde het wederom verdwijnen van een karakte ristiek hoekje. Ook dit voorstel ging er zonder stemming aoor evenals het vol gende voorstel om e<en bijdrage van t 21 te verlenen in het tekort over 1949 van de St Paneratiussch ooi te Leidien. Eenparig werd dc loftrompet ge stoken over het initiatief van B. en \V. om f 500 beschikbaar te stellen voor het doen vervaardigen van een voorlopig ontwerp voor ©en „Ge zondheidscentrum". De heer Bolle (bestuurslid van „Gezondheidszorg") dankte het college voor de spoed en deed het voorstel om een kleine commissie te benoemen, waarin o.a. dokter Van der Stoel en de heer Schrama zitting zouden moeten heb ben, die reeds bestaande soortgelijke gebouwen' zal bezien. Ook de heer Fortanier bracht hulde aan B. en W. voor hun activiteit. De heer Buwalda was eveneens sterk vóór het voorstel, maar veronderstelde dat er verschil van mening kan zijn over de bouw waarin de Vereniging Gezondheidszorg geholpen moet worden. Spr. stelde vóórop dat het particuliere initiatief zoveel mogelijk ruimte moet worden gelaten en vond het daarom aanbevelenswaardiger om b.v. een ren teloos voorschot te verstrekken. De voorzitter wees er op, dat aange zien de vereniging „Gezondheidszorg" niet over het nodige grondkapitaal be schikt,het college gemeend heeft de zaak zélf ter hand te moeten nemen. Ten slotte sprak ook de heer Viveen zijn blijdschap over het voorstel uit. Spr. achtte het in dit geval noodzakelijk dat de overheid bouwt. Ook het laatste voorstel om een per ceel grond, groot 2162 m2 gelegen op de hoek Koningin JulianalaanWijn gaardenlaan, van de heer J. M. Clauset te Voorburg tegen de prijs van f 11 per m2 te kopen werd aangenomen. In de rondvraag sneed de heer For tanier de kwestie „sneeuwruimen" aan. De heer Schrama vestigde de aandacht op gladde (provinciale) wegen. Hierna ging men in "geheime zitting. Na afloop werd ons medegedeeld dat besloten was om nóg 25 woningen te houwen als die van plan „Klein Langen horst", mits de financiële regeling met het rjjk gunstig zou verlopen. Luchtmacht neemt 't op tegen Marine Zaterdagmiddag 2 uur in de Leidse Hout De vertegenwoordigende voetbalelftal len van 'de Luchtmacht en Marine ont moeten elkaar jaarlijks in Den. Helder plegen dan een zeer spannend gevecht te leveren. De krachten ontlopen elkaar niet veel, wat de aantrekkelijkheid ve ontmoetingen nog" verhoogt. De laatst gespeelde wedstrijd enorm spannend. Helaas nam 'dé scheids rechter enkele ongelukkige beslissingen, waardoor de Marine met 32 won. Beide partijen waren weinig ingenomen met dit resultaat en besloten nog een wedstrijd te spelen. Dat zal Zaterdagmiddag a.s. op het hoofdterrein van de Leidse Hout gebeuren. Aan de Leidenaars de taak, on de elftallen aan te moedigen! De op brengst komt ten goede aan de stichtin gen Van Weerden Poelmanfonds rel Doormanfonds, die grote sociale hulp aan de nagelaten betrekkingen verlenen. De elftallen kojnen als volgt uit: Luchtmacht: Van Diest (H.D.V.S.), d.; Pauwels (Quick N.)) en Jongsma (Frisia) a.; Swinkels (Helmondia), Zautsen (Lau ra) en Van Baest (S.E.T.), m.; Röhrig (H.B.S.), Assink (Tubantia), Oonk (W. F.C.), Advocaat (Volewijckers) en Marine: Kouters (Spartaan), d.; klots (H.B,S.) cn Dorlas (V.C.S.), Trimbach 'Vockelj, Beele (P.S.V.) Bezembinder (Heerenveen), m.; Hen driks' (Vitesse), Mangelmans (A.D.O.) Homan (D.W.V.), Willemse (A.D.O.) er de Bois (DE.V., v. WATERPOLO L.Z.C.S.V.G.T. 1—2 LZC moest tegen SVGT met vele in vallers uitkomen en verloor, met 12. Voor de rust wisten onze stadgenoten door stug spel de stand blanco te hou den en het léék er op, -dat dit ook ii tweede helft zou gelukken. De linksvoor van SVGT dacht er anders c scoorde (01), welk kunststukje dezelfde minuut nadeed (11). LZC viel daarna heftig aan, maar het gasten, die het winnende doelpunt maakten (12). DAMMEN A.D.C. I kampioen der le klasse L.D.D.B. Dank zij de hulp van ADC 2, is ADC 1 uit Alphen kampioen van de le klasse van de LDDB geworden. De reserves de Alphense club slaagden er name lijk in, LDV 2 uit Leiden een punt af handig te maken en daar ADC I van HDC I won, werd zij met één punt voorsprong op de Leidenaars kampioen, Onze gelukwensen en succes bij de pro motiewedstrijden! ADC 2 versloeg DCLII 119 en heeft nog een goede kans dc laatste plaats te verlaten. ADC 3 ver loor met 155 van „Nieuwkoop": De Sleutels—L.D.V. III 8—8 (voorlopig) In de voor het kampioenschap van de 2e klasse van de LDDB zo belang rijke competitiewedstrijd tussen De Sleutels en LDV III, verscheen laatstge noemd tiental slechts met 9 spelers. Waarschijnlijk zal dit tot een overwin ning en het kampioenschap van De Sleutels leiden. De voorlopige uitslag n uit de twee afgebroken par tijen haalt de thuisclub waarschijnlijk 3 punten. De ged. uitslag is: W. F. Olivier (De Sleutels)C. J. Janssens (LDV III) C. J. KoreeC. Klinkenberg 20, L. NachtegellerW. Klein Sr 20, F.' SchildB, Slechtenhorst 0—2, H. Brou- 2—0, Joh. Tol—J. W. Freeke J. v. d. BergJ Huisman 0—2, I. Pauw—L C. Gerretsen 0—2, N Was- J. de Kier 20, F. SimonsJ. Dreef 0-2. Nieuwsflitsen uit de omstreken BENTHUIZEN Ned. Herv. Gemeente. Naar ons werd medegedeeld, hebbeji de heren Joh. Bogaards, P. Mets der Meer hun benoeming van kerk voogd en notabel aanvaard. Geref. Gemeente. Op Dinsdag 12 December wordt door de Geref. Gemeente dankdag voor nel gewas gehouden. Ds M. Blok van Rotter dam. gaat in een drietal diensten voor: 10 uur, om 2.30 uur (bediening Heilige Doop) en om 6.30 uur. Palmslag vijf woonhuizen. De woningen Dorpsstraat 137, 139, 141, i3 en 145 werden bij palmslag verkocht in de heer Bogaards te Hazerswoude, die de woningen op ƒ5400 inzette. DE KAAG De boot uit Spanje legde aan in De Kaag. De boot van St. Nicolaas heeft ook aangelegd aan de steigers van het Kaag eiland, en ongeveer 200 kinderen 2 toen al in „De Bonte Koe" reikhalzend hem uit te kijken. Zij' zongen de grijsaard dan ook uit volle borst toe, toen hy binnenkwam en de heer A. C. var. der Kwast, de vader van de jeugdherberg, heette de Sint namens de kinderen welkom. Sinterklaas had een aantal name zijn grote boek staan en enkele kind werden ter verantwoording geroepen. Zij beloofden echter bete.rsohap en zongen als waarborg een lied. Alleen Paulie Looyman was zó ondeugend geweest, dat 1 de grote zak van Pieterbaas ge stopt werd en (voor korte tijd) buiten werd gebracht. De Sint spaart ook de grote me niet. Zo moest de heer J. de Nie, gezag voerder van cie K.L.M., op het matje komen, omdat hij volgens Sinterklaas te laag over De Kaag vloog. Mevr. Smit en de heer Ansing, eigénaars van „De Bonte Koe", kregen als dank voor het gebruiken van de zaal, een surprise. Mevr. De Jong-van Heiningen kreeg een standje, omdat zij haar man te veel plaagde. Terwijl Piet pepernoten strooide, trok tenslotte de oude baas weer verder Het mooiste van de middag was we. het poppentheater „Mariol" door de be kende mevr. Lucia van Ees en haar assistente. Zij gaven een gratis voorstel- voor de Kaagse jeugd. Het stuk heette „Sinterklaas zoekt een ni zwarte Piet". Zowel klein als groot heb ben genoten van dit spel, waarvoor poppen zelf gemaakt waren. Ook aan deze mooie middag kwam einde. De kinderen kregen nog cadeautje en hebben natuurlijk choco lademelk gedronken. De gelden voc feest waren bijeengebracht door uis-aan-huis-collecte in en om het dorp. Mevr. Van Ees vertelde nog. dat zij het plan heeft eens een voorstelling voor groten te geven, waarop zij dan met vijf assistenten zal wérken. KATW11K AAN ZEE Ds v. d. Krift beroepen te Amsterdam-West te Amsterdam-West. Het beroep is uitgebracht door buurtgemeente Noord-West (wijk 21). Mannenverenlging „Amos" De Chi-. Mannenvereniging Amos 5 6a vergadert morgenavond in het Jeugdhuis. De heer J. J. Prins zal spreken over 1 Joh. 7—21. Hoog en laag water Vrijdag 8 December: hoog water 1.43 1 14.01, laag water 9.55 en 22.08. LE1MU1DEN De rietlanden onder Aalsmeer Ged. Statiën delen in de memorie van antwoord (begroting 1951) mede: De plannen van de gemeente Lei- muiden met betrekking tot de onder de gemeen^ Aalsmeer gelegen rietlanden verdienen ook naar onze mening alle aandacht, zulks met het oog op het daaraan ten grondslag liggende streven Leimuiden om van haar gunstige ligging aan de Westeinder Plas te kun- en profiteren. Deze aangelegenheid ij ons college in onderzoek." L1SSE Ingekomen en vertrokken. Ingekomen personen: I C Bouckaert, gek. van de Bilt (U.)Julianastraat 142; J Tanis-v Schoohderwoerd den Bezemer, gek. van Haarlemmermeer, Engelkade 10; C Vijfhuizen en gezin, gek. van CBR, Ka naalstraat 88; H Nieuwenhuis, gekomen van de Bilt, Hcereweg 5 (inw.); F A Roels, gek. van Leiden, Kanaalstraat 187; A G F Konings, gek. van Groenlo, Zwa- nendreef 2; C J v d Berg, gek. van Hil- legom, Grachtweg 8; L v Rossen-Nieu- wenhuis, gek. van Zeist, Romijnstr. 44; M E van Leeuwen, gek. van Almelo, Akervoordelaan 35; H A Hendrickx, gek. -"in Hillegom, Heereweg 275. Vertrokken personen: J Th Prins-Wit- teman, van Engelplein 2 naar Hillegom; C de Zee, van Prinsessestraat 75 inw. Zeist; M de Vreugd-van Duiven voorde, van Zwartelaan 20 (inw.) naar Sassenheim; J M van den Brink, van Heereweg 6 inw. naar Hazerswoude; W v Oever, van Prinsessestraat 68 inw, naar Oldebroek; C J Witsenburg, van Heere weg 207 inw. naar Oirsbeek; C G M On derwater, van Heereweg 325 inw. naar Oegstgeest; J. Bisschop-Tulen, van Ju lianastraat 114 inw. naar Sassenheim. C.N.V.-avond. Het C.N.V. zet momenteel propaganda-vergadering op stapel grote - - -tapet voor Woensdagavond 13 December in „Reho both". Op deze vergadering zullen enkele sprekers het woord voeren, terwijl enige bekende artisten uit de radiowereld me dewerking zullen verlenen. Het pro gramma bevat niet minder dan 24 punten, zodat het wel een interessante avond zal worden. Wij hopen dan ook, dat de zag] stampvol zal zijn. Theorie en Practyk. Hedenavond houdt de vereniging „Theorie en Practijk" in „De Nachtegaal" haar feestelijke jaarvergadering. Middenstandsrcclame. De middenstanders van onze gemeente hebben een St. Nicolaas-reciame gevoerd, die jn alle opzichten is geslaagd. Met veel animo heeft het publick van de hardlopertjes-actie geprofiteerd. De heer J. C. Darnen van de Akervoorderlaan on een Solex-rijwiel. NOORDWUK Geslaagd E.H.B.O. Voor het eenheidsdiploma E.H.B.O zijn gesiaagd de dames M. van den Berg, Bourgondiën, A. W. H, Neelissen, M. H. van Tilburg-van der Niet en M. C. H. van Urk en de heren P. F. Bran denburg, F. H. Hartevëld en, W. H. van Rhijn. Het examen werd afgenomen door dokter H. J. Postel te Leiden. De cursus stond onder leiding van dokter J. Nie- meyer alhier. NOORDWIJKERHOUT De gemeenteraad bijeen De gemeenteraad van Noordwijkerhout hield zich eerst bezig met het voorstel tot wijziging van het uitbreidingsplan. Het ontwerp heeft vier weken- ter in zage gelegen en er kwamen geen be zwaren. Ook de commissie van advies voor uitbreidingsplannen heeft zich met het plan kunnen verenigen. De wijziging werd met algemene stemmen aanvaard. De rekeningen 1948 voor het grond bedrijf en de gemeente waren door een raadscommissie onderzocht en in orde bevonden. Die van het grondbedrijf sluit voor de gewone dienst met een bedrag van f 39004.98 en voor 'de kapi- taaldienst met f 144.968,03. De gemeen terekening geeft voor de gewone dienst een behoorlijk batig saldo te zien. De heren J. R. Zonneveld, P. van der Sleet en C. J. Ruigrok zullen de rekeningen 1949 onderzoeken. Vervolgens stelden B. en W. voor, een Wijziging in de begroting 1950 tot stand te brengen voor gelden voor het uit diepen en op breedte brengen van de Maandagse Wetering. De heer Zonne veld vroeg, hoe het werk zal worden uitgevoerd en meende, dat aanbesteding zoals dat door de polderbesturen gebeurt', aanbeveling verdient. B. en W. zullen dit bekijken. De heer Van der Sleet merkte echter óp, dat dit nu geen zin meer heeft, omdat de gemeente al veertien dagen met het werk bezig is. Hij zou graag zien, dat deze zaken in het vervolg eerst in de raad zullen worden besproken. Deze uitvoering vergde veel spoed, aldus de voorzitter. De heer Van der Sleet zei nog, dat er eind October ook raad was geweekt en dat de brief van „Rijnland" van medio September dateert. De leden van de commissie van advies woonruimtewet werden herbenoemd. De heer Jasper uit' De Zilk krijgt' f 35 'om vervoerskosten voor zijn twee kinderen te bestrijden. Ook werd besloten om kraamcredieten te verlenen. Men ging voorts accoord niet het voorstel de be-i bouwde kom uit te breiden. De heer C J. Ruigrok had gelezen, dat van 5 tot' 8 Januari a.s. een ratten bestrijding zal worden gehouden. Hij was van mening, dat dit voor de Bollen streek te laat was en men beter mu tot rattenbestrijding kan overgaan. De voorzitter zei, dat de bestrijding lande lijk is vastgesteld. Prijzen winkelweek Gisteravond had de laatste trekking plaats van de winkelweekbonnen. De le, 2e en 3e prijs werden resp.. behaald door Z. v. d. Oever, Koninginneweg 30, L. Hogervorst, Kortenbachstraat 10 en J. v. d. Burg, Lèidsevaart 12. Met een kort woord van dank werd de Sint'-Nicolaas- winkelweek 1950 hierna door de voor-; zitter van dè Middenstandsvereniging, de heer B. v. d. Hoorn, gesloten-. De Sint op school. De kinderen van de Ned. Herv. school kregen gistermiddag bezoek van St Nico laas en Piet.. Zo nodig werden er pluirm pjes of vermaningen uitgedeeld en na tuurlijk ook diverse versnaperingen. De OUDE WETERING Verbetering raaö'sverslag. In het raadsverslag van 4 December jd. stond een fout Het verzoek om sub sidie van de bond tegen het vloeken werd voor kennisgeving aangenomen. De vereniging tot bescherming der burger bevolking in oorlogstijd kreeg echter op haar verzoek een subsidie ^an f 0.03 per Hervormde Gemeente Aangezien de heer A. van Pelt voor zijn benoeming tot diaken heeft bedankt, zal Maandagavond om half 8 in een ver gadering van stemgerechtigde lidmaten van de Ned. Hervormde Gemeente op nieuw een verkiezing voor diaken moe ten. plaats hebben. RIJNSBURG Plotseling overleden tijdens het werk Gistermiddag omstreeks drie uur was de 22-jarige monteur P. J. Christiaanse, Van Limburg Stirumstraat 17 te Noord- wijk, in het carosseriebedrijf A.-Mulder jen Zn, Herenweg 13 alhier, aan het werk met een electrische boortöl. Tijdens deze werkzaamheden viel hij plotseling achterover. Hij bleek direct overleden te zijn. Het is nog niet met zekerheid te zeggen of electriciteit dan wel hart verlamming oorzaak was van dit plot selinge overlijden. De boortol is door de arbeidsinspectie in beslag genomen, ter wijl, de zekeringen zijn verzegeld. Sint by buurtverenigingen. De buurtvereniging „Het Centrum" hield een feestmiddag voor de kinderen in „Concordia". De Sint werd hier ont vangen door de burgemeester. Daarna maakte hij een ronde door het dorp. De kinderen kregen in „Concordia" ook nog een poppenkastvoorstelling voorgezet. De buurtvereniging ,;Wilhelmina" had een kinderfeest georganiseerd in „Vliethof" Ook hier kwam Sint even om het hoekje kijken. Natuurlijk waren, zoals overal, de tractaties aan de royale kant. Buurtvereniging „"Wilhelmina". „In „Vliethof" hield de buurtvereniging „Wilhelmina" haar jaarvergadering. Er was een ruime „familie-kring", waarover de voorzitter zich kennelijk verheugde. Secretaris en penningmeester gaven een indruk van het verenigingsleven. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature van de heer A. v. d. Eijkei gekozen de heer H. van Egmond. Herkozen werden de heren A. Heemskerk, C. Bisdom en J. C. Hoogstraten. Na deze huishoudelijke aangelegen heden kwam Sint Nicolaas binnen, die vanzelfsprekend enige personen op hun nummertje moest zetten. De voorzitter kon ook nog de burgemeester met zyn echtgenote hartelijk welkom heten. Het gezelschap Geenjaar uit Rijswijk zorgd? voor de verdere vulling van de avond Toneel, zang en muziek wisselden elkaar af. Namens de Oranjevereniging en dè contactcommissie van buurtverenigingen werd nog het woord gevoerd. Het door het trio gemaakte liedje „Rijnsburg, dorpje aan de Oude Rijn" viel zeer in de smaak. Aanbesteding. Voor rekening van de heer G. H. van den Perk had gisteren de aanbesteding plaats van een rijwielfabriek met show room. Er waren 9 inschrijvingen. Hoog ste inschrijfster was de fa. Snoek te 's-Gravenhage met 42450 en laagste de fa. P. Kort te Rijnsburg voor 36116. VALKENBURG Gemeenteraadsvergadering. De gemeenteraad is tegén morgenavond om half 9 in openbare vergadering bijeen geroepen. De agenda vermeldt o.a.: kas geldlening. 50.000; verordening op de algemene begraafplaats; -aankoop van enkele artikelen voor de gemeentereini ging; vaststelling pensioengrondslagen; reclame reinigingsrechten. Bij het overzien van deze agenda be merken we, dat de raad zich bijna uit sluitend zal bezig houden met zaken, die de gemeentelijke huishouding betreffen. Door de moeilijke financiële omstandig heden, wgarin onze gemeente zich be vindt. moeten er wel eens enkele nood zakelijke posten .worden uitgesteld tot een volgend begrotingsjaar. Zeer actief! Deze week waren op een morgen de wegen in en rondom onze gemeente zeer moeilijk begaanbaar. Het dagelijks be stuur van onze gemeente hééft daarbij opnieuw een staaltje gegeven van bij zóndere activiteit, 's Morgens voor zeven iiur was de weg van de Haagse Schouw^ tot aan de Katwijkse brug al geheel met zand bèstróóid, zódat "hét verkeer onge hinderd voort kon gaan. Vooral de bus dienst was hiermede gebaat.' Geen won der, dat de directie hierover haar bij zondere erkentelijkheid heeft betoond aan het bestuur van onze gemeente. Dat is vroeger wel eens anders geweest. Ere, wie ere toekomt! Burgerlijke stand. Geboren: Jacoba Ph. M., d. v. P. G. van Styn en A. C. Koppers. VOORSCHOTEN Gevonden en verloren. Gevonden: hengselmandje, kinderwant, kinderportemonnaie, want, autoband, reservéwiel van auto, shawl, gebreide muts, paar kinderwanten, capuchon, zwart hondje, gebreide handschoen, duim stok, sok. Verloren: regenjas, alpinomuts,, das. Engelse sleutel, rol glacépapier, porte monnaie met inhoud, jutezak, kinder muts, kerkboek, paar handschoenen, eer roeiboot, bos sleutels, bankbiljet van 25 Kunstavond voor blinden. In het gebouw voor Chr. Belangen wordt a.s. Dinsdagavond een' propaganda- kunstavond gegeven door de Ned. Bli-n- denbond. De drie Voorschotense zang verenigingen „De Lofstem", „De Stem des Volks" en „Zang zij onze leus" zullen medewerken. Het programma vermeld^ ook pianowerken van Brahms, Beethoven Chopin, te spelen door mej. Luc Ver stegen, en liederen van Grieg, Giordanl en Mozart, te zingen door mej. Hetty Engeltjes, sopraan. De avond zal worden geopend door burgemeester C. J. v. d, Hoeven. Als spreker komt de heer Joh, v. d. Berg, propagandist van de N.B.B, Ds H. P. Fortgens heeft zich bereid t klaard, een slotwoord te spreken. In het comité van aanbeveling hebben zitting genomen de burgemeeester, de predikan- n, de artsen en de hoofden van scholen, Door een stuk hout In de meubelfabriek aan de Donklaan gebeurde een ongeluk, dat nog vrij góed afgelopen. Een stuk hout vloog van da cirkelzaak de fabriek in en trof de hout bewerker W. F. aan een arm. Toen vloog het stuk hout terug op de zaag en van daar weer de fabriek in. De juist bin- nenkomende oüde man J. R., die niet i de fabriek werkt, werd getroffen e achter het rechteroor gewond. De vrij diepe wonde maakte, na het leggen van een noodverband, overbrenging naar het Acad. Ziekenhuis in Leiden noodzakelijk. Burgerlijke stand. GEBOREN: Cornelia M. H. M., d. P. H. J. van Loon en M. C. Dujardm, Leidseweg 45; Rudolf, z. v. A. Prud- homme van Reine en W. van Berkel, W. de Zwijgerlaan 48. GEHUWD: Th. W. M. Sluijs, Kerkhof, pad 19, Noordwijk, en E. A. M. Lingerak, Voorstraat 43. OVERLEDEN: A. S. de Mooy, wed. v, J. van Egmond, Voorstraat 4, 8: WOUBRUGGE Geen grond voor demping tankgracht Naar Ged. Staten in antwoord op de provinciale begroting 1951 meedelen, ligt het niet in de be- doeling om de Heimanswetering bete- kenend t'e verbreden. Mogelijk zal hier en daar een kleine plaatselijke rectifi catie van de oevers plaats vinden, doch de grond, welke dan zou worden weg- gegraven, zal elders aan de oeve ten worden verwerkt. Grond 01 demping van de tankgracht te Wou- brugge te bestemmen, komt dus niet beschikbaar. Muziek by gouden bruiloft. Gisteravond zorgde het fanfarecorpi „De Harmonie" voor verthoging v, feestvreugde bij de fam. Kinkel, echtpaar W. Kinkel-Van Dam vierde het 50-jarig huwelijksjubileum en „De Har monie" kwam in de vorm va nade een huldeblijk brengen. Nieuws uit Alphen aan den Rijn Middenstandsactie geëindigd Gisteravond waren nog weer vele hon derden naar hotel „Centraal" gekomen, daar de laatste prijsuitreiking bij te len. Eerst werden de dagprijzen van Maandag en Dinsdag „gedraaid" en toen het grote moment aangebroken, dat es hoofdprijzen werden aangewezen. 1 eerste hoofdprijs, een damesfiets- viel op serie-tetter A, tijd 8 uur 27 min. 2e prijs radio-toestel serie E 7 u. 17 sec.; 3e prijs stofzuiger serie .2 man. 40 sec.; 4e prys wollen de- ie G 7 u. 24 min. 50 sec.; 5e prijs autoped serie D 1 u. 15 min. 55 sec.; 6e prijs serie E 7 u. 43 min. 56 sec. He heer A. J. Mark heeft dankwoorden gesproken speciaal tot Sint Nicolaas, die deze actie heel erg zijn best deed. De heer A. J. Roos zong een liedje met refreintje voor allen. Over- het alge- n bestond er bij het kopend publiek veel interesse voor deze aobie, daar ieder hierbij gelijke kansen had. Sint Nicolaas bü de kleuters De kinderen van de Chr. kleuterschool gn de Emmalaan, hoofd mej. A.W. Manite, zijn door de Simt niet vergoten. Hij bezocht de school, waar de jeugd blijk gaf over een groot arsenaal Sint Nicolaas-versjes te beschikken. De belo ning bleef niet uit: na-ast wat „snoepe kregen de jongens een zakje knik kers en de meisjes een borduurdoosje. Een poppenkast-vertoning, waarbij de dames Bertha de Jong en Sari Verschuur zich :eer verdienstelijk hebben gemaakt, werd Verkeersstremming door de gladheid De gladheid van gistermorgen veroor- ;aakte in de Emmalaan waar de zandautu vel wat Iaat arriveerde, een ernstigs verkeersstremming. Een groot aantal auto's stond in allerlei standen op de de politie moest regelend optre den. Eerst toen omwonenden met behulp 'an de „asbakken" de weg wat beter be- ■ijdbaar hadden gemaakt, kon de file veer op gang worden gebracht. Orde in de gemeenteraad. Sommige bepalingen van het thans voor de gemeenteraad geldende reglement van orde blijken aanleiding te kunnen geven tot verschil van opvatting. B. en W. ach ten daarom een duidelijker redactie, welke zo mogelijk verschillende uitleg uitsluit, gewenst. Waar voorts in de prac tijk is gebleken, dat aanvulling var schillende bepalingen aanbeveling dient, is thans een geheel nieuw regle ment ontworpen, dat de raad ter goed keuring is aangeboden. De materiële inhoud wijkt in feite niet veel af van die van het huidige reglement. Als geheel niéuwe bepaling is o.m. op genomen een artikel, waarbij de moge lijkheid geschapen is de spreektijd te be- Doorgaans, zo merken B. en W. in hun prae-advies op, zal toepassing van dit artikel wel niet nodig zijn, maar er kun nen zich omstandigheden voordoen wij denken hier b.v. aan de behandeling van begrotingen of andere belangrijke zaken, waar soms 'breedvoerig bij de onderdelen moet worden stilgestaan dat het ge wenst kan zijn van de mogelijkheid tot enige beperking in deze gebruik te maken. Ziekteverzekering voor gemeente- personeel. Een wettelijke regeling is in v bereiding en in afwachting daarvan stel len B. en W. de raad vóór, te besluiten tot het invoeren van een tijdelijke rege ling van de verzekering tegen ziekte er ingevallen van het overheidspersoneel. Het betreft hier uitsluitend die ambtena ren, die niet op arbeidsovereenkomst werkzaam zijn of deel uitmaken gemeentepolitie. De minister van binnenlandse zaken heeft dienaangaande enige richtlijnen aangegeven, waarmee bij het ontwerp rekening is gehouden. Daaruit blijkt dat de regeling zal gelden tot uiterlijk 1 Januari 1952 en dat de tegemoetkoming nieV meer mag bedragen dan 50 pet der kosten van de verzekering tegen ziekte of ongevallen met een maximum van 50 per jaar, of, indien de ambtenaar op nemelijke gronden geen verzekering heeft gesloten, 50 pet der kosten van genees- 1 kundige verzorging van de ambtenaar er van zijn gezin, eveneens tot een maxi mum; van 50 per jaar. Oud N.Z.H.-gediende met pensioen Een der oudste conducteurs van de stadstram, de heer P. de Zwijger, zal p?r 1 Januari, wegens het bereiken va pensioengerechtigde leeftijd, de NZH- dienst verlaten. Visserijgollies Ook in Engéland is de vis duur De Eveline heeft gemerkt, dat de En gelse markt even hoog is als de Neder landse. Toen het schip Dinsdag afslag in Grimsby was, werd de vangst er zo hoog gewaardeerd, dat de Eveline voor: een ;12-daagse reis by na £2000 maakte. - In IJmuiden hetzelfde lied Min of meer tegen de verwachtingen in, hebben de iets toenemende aanvoeren van de Woensdagmarkt de pryzen niet kunnen drukken, wat markttechnisch te verklaren is uit het feit, dat deze markt als een vis-oase in de woestijn week lag. Er kan dus enerzijds een voor raadje gemaakt worden voor de komende slechte dagen en de handel kon aan de andere kant zyn hart weer eens ophalen aan een paar trawlers. Daar komt dan nog bij, dat de middenweekse markt. oudsher een top in de pryzen geeft. De grote schelvis bijv. bracht het een paar keer tot 72 per kist en de onder kant lag by de ƒ65; de braatschelvis leverde ƒ31 op. Zelfs voor verse haring was verwoede belangstelling en de prys liep op tot ƒ26.50. De slechte soorten bleven op ƒ11 hangen. De schrale schol letjes werden hogelijk gewaardeerd brachten het eventjes tot 67 per kist; de groot middel soorten varieerden sen ƒ74 en 86, De fijnvis bleef op de 2.60 voor de „lappen" en 1.10 voor c" grove slips staan. Te weinig, omdat er haast niet wordt gevangen Van de trawlers sprong alleen de Abra ham er tussen uit: 20.700 voor 12 dagen was geen slechte besomming. Maar dt Schoorl moest voor eenzelfde 14.690 tevreden zijn en de Vios, hel vlaggeschip van de IJmuidense vloot, haalde 17.820 na 12 dagen. De Tonny (VL 74) maakte een mooi visreisje 7600 te besommen na 12 dagen. Voor de rest: dunnetjes Vandaag waren er weer geen trawler! aan de afslag en met de Vlaardingse log gers Cornelis en Neeltje, die elk ruim 200 kisten haring brachten, en een paar kottertjes moest de handel zich tevreden stellen. Vrydag is er ook weinig kans op enig! aanvoer van betekenis. De Antje wordi niet eerder dan Maandag verwacht de Elie Chénivière gaat vermoedelyk ia Engeland markten. De Haarlem word! op zyn vroegst Zaterdag binnen ver wacht. De Tzonne voor Maandag De Tzonne, die op 15 November aas een rauwe reis naar de Barendszzee be gon, wordt voor de Maandagmarkt ver wacht .Er is nog geen vangstspecificati' doorgekomen, maar vast staat op dH moment, dat er 2000 kisten buitgemaati zyn, wat nog niet eens zo onfortuinlijk is voor deze onstuimige tocht. Er is nog een IJmuidense trawler verre wateren, de Assan Reis, die op 2 November naar deze vissery vertrok ei die dus voorlopig nog niet op honk ka! worden verwacht. MARKT- EN VISSERIJ BERICHTEN LEIDEN, 6 Dec. Groen kool 9. kool 9.: kool 6.40—9 20, f 10—21, prei 10-jH .dijn 5—9, gekookte kroten 14—20, —6.50, peen 6—24, spruiten 12—44, 18—36, sla 15—16, witlof 25—50, spil 55, tomaten 15—51, sla 2.50—10.50, kr 10—12, selderij 4.30—10.50. KATWIJK A/D RIJN, 6 Dec. GroenW veiling: groene kool 7.60—8.80; boerenM 14—32; uien 6.40—7.60; winterpeen 3.60—5.1' waspeen I 13—25.25; idem II 6.25—10.25; kool 5.40—7.72; spruiten 29—36.20; an 11.50—35.50; kroten 9.50—10.75; gele kool 3. —6.30, alles per 100 kg; knolselderie 10.J5 34.20 per 100 stuks. RIJNSBURG, 6 Dec.,— Gi Waspeen 10.25—23.50, idem grof 5 50—13, W kool 4.40—9.30, groene kool 6.10—8.60, f<> kool 3.60—5.60, uien 5—7,50, kroten 8, eijf» heimers 10—11, andijvie 21—32, n spruiten 3039, knolselderij 4.708.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2