Jlieuwe friitsrlK ÖTöttmnt Grenzen aan het bankcrediet <0nder druk van Amerika is Frankrijk tenslotte gezwicht Eis verviel om „plan-Schuman" eerst te ondertekenen Mustangs" strooien bommen op Chinezen over de Taedon Attlee is geen Chamberlain en tegen tweede „München" Wist U Onze krant 1 ISSJJJONDERDAG 7 DECEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StnntensMcli ft gbïbltutn myn hert ia tcgfjeaspoct" Een en dertigste jaargang No 8294 Duitsland zal bijdragen aan Atlantisch leger Franse regering heeft besloten, de voornaamste punten van het nerikaanse plan, om Duitse gevechtsgroepen te bewapenen en die op nemen in de Atlantische verdedigingsmacht, te aanvaarden. De icialistische ministers hadden zich tot het laatste ogenblik tegen dit belangrijke besluit verzet. Het betreft hier de plannen, zoals die door de plaatsvervangende Atlantische Raad te Londen waren opgesteld. Duitse brigades zullen nu worden herbewapend. Frankrijk deed deze rèrgaande concessie, omdat de toegespitste internationale situatie de herbewapening van Europa dringend noodzakelijk maakt. Amerika heeft fceer sterke druk uitgeoefend op Frankrijk om de „pil" te slikken. Hervé Alphand, aldus Reuter, i: e van vertegenwoordiger ivervangende Noord-Atlantische laad gisteravond naar Londen vertrok- ten, om de Franse besluiten mede te (leien, terwijl ook generaal Omar Brad ley daar waarschijnlijk zo spoedig gelijk zal arriveren. I De Franse eis. dat eerst het „plan- Schuman" ondertekend diende te zijn :ens in te stemmen met de inschake- van West-Duitsland in de Europese •nsie kwam te vervallen. Premij brengen, is. dat het plan de vorming nieuwe organen gestelde burgerlijke extra schakel zou worden in de keter tussen opperbevelhebber en strijdkrach' Washington wil nu verder alle we complicaties en vertraging ver mijden. men wil de opbouw van de mili taire macht in de kortst mogelijke tijd. Aan „Trouw" ontlenen wij nog, dat een woordvoerder van het Ned. min. Buitz. Zaken, mededeelde, dat het door Nederland ingediende voorstel niet als „discriminatie" behoeft te worden opgevat. De commissaris zou ook de Ge allieerde troepen in Duitsland onder zijn toezicht hebben, Nederland wenst aan Duitsland uiteindelijk gelijkberechtigde positie niets in de weg te leggen. De of ficiële reactie van West-Duitsland be treffende de bijdrage aan de Europese verdediging moet nog worden afgewacht. „Lastig heer" moest verdwijnen Doch opzet van Ned. minister mislukte Gelijk men weet, vertoeft op het ogen blik een delegatie van de Ambonnese militairen in Nederland, welke er voor pleit, dat deze soldaten niet aan de TNI worden uitgeleverd. Met deze delegatie dreigden gisteren vreemde dingen te ge beuren. Gisterochtend half tien werd het hoofd dier delegatie, de heer Aponno, bij generaal Mojet ontboden van wie hij het bevel kreeg, zich diezelfde dag per vliegtuig naar Djakarta te begeven om vandaar naar het door de TNI bezette deel van Ambon te worden gezonden. Aponno die nog nooit een bevel gewei gerd had, kwam hiertegen in verzet. Ontdaan wendde hij zich tot zijn raads man, die zich met de generaal in verbin ding stelde en vernam, dat een en andei geschiedde op bevel vande Neder landse minister s* Jacob! Om kwart over één gistermiddag heeft de raadsman toen de Staat der Nederlan den gedagvaard tegen 4 uur n m. voor dt president der Haagse rechtbank om di bevel op te schorten. Op verzoek is deze dagvaarding echter ingetrokken daar om drie uur is mede gedeeld, dat de heer Aponno (en zijn medegedelegeerde de heer Sahetapy, die eveneens vertrekken moest) voorlopig in Nederland mogen blijven om redenen buiten de dagvaarding gelegen. De benoeming van generaal de Lattre de Tassigny tot Franse hoge i missaris in Indochina is gisteren officieel afgekondigd. 'leven hakte de knoop tenslotte door, n dag van bittere strijd met de so' itische collega's. Aanvankelijk verklaarden deze liever e regering te zullen verlaten, dan in te met het laten varen van het 'ranse plan voor een Europees leger, 'aarover zoveel te doen is geweest. Kort samengevat, komt het geaccep- plan nu neer op het volgende; Duitse legergroepen in het Atlantische I f Europese leger zullen de sterkte heb- i van een brigade. 2 Het organiseren i Duitse recruteringsbureaux. zal on- I liddellijk beginnen. Deze zullen in ver- inding staan met het West-Duitse mi-, is'erie voor arbeidszaken en onder op- ertoezicht en controle van de „Geal- I ;eerde Commissie" in Duitsland. 3 Er Jfal geen Duits ministerie van Defensie een minister voor de verdediging n. 4 In afwachting van de uitwer- 1 ing der structuur van het .Europese een Europese min. van De- een „Atlantische Hoge com- worden benoemd. Van belang is nog, dat de Franse re eling deze concessies deed in ruil voor e medewerking bij het bewerkstelligjn >n conferentie der drie grote Wes- mogendheden met de Sowjer- Volgens de corr. van het ANP te Washington, was het comprtnnisvoor- tel inzake de Duitse deelneming aan geintegreerde West-Europese. mili- e macht, dat te Londen door Nedei-- i was ingediend, door de Amerikaanse egering -koel ontvangen. Het voornaamste bezwaar dat Amerik egeringsfunctionarissen naar voren Wordt 38ste parallel overschreden De „Evertsen" steunt Britse vlootoperaties aan de Westkust De communistische troepen, vanuit Pjongjang in Zuidelijke richting opruk kend, pogen een schaar-beweging uit te voeren, om het 8ste Amerikaanse le^er te omsingelen. In het gebied van Koksan, 80 km ten Zuiden van Pjongjang rijzen de Chinezen op, als paddenstoelen uit de grond. Op 50 km ten Z.W. van Pjongjang, bij Tsjinampo. pogen de Roden de monding van de Taedon over te steken, maar zij worden door Mustang-jagers met benzine bommen aangevallen. Een deel der troepen slaagde erin over te steken en de Chinezen bevinden zich nu 40 km ten N.W. van Sariwon. kruispunt van verkeerswegen voor de verbonden legers, die een nieuwe linie gevormd hebben. Hier dreigt gevaar voor beide flanken van het Amerikaanse 8ste leger. Volgens latere berichten, is het groot ste aantal Chinese communistische tri de frontlinie samengetrokken Nederlanders bouwen mee aan nieuwe stad Indiase architecten op bezoek lederlandse architecten zullen een be- pngrijk aandeel hebben in de bouw van ;uwe hoofdstad van de Pendsjaab, dt recente strubbelingen in India ijn hoofdstad moest afstaan. Het wordt en stad voor voorlopig 150.000 inwoners. De ambassadeur van Iidia, dr Metha, i enkele vooraanstaande Indiase archi- sctcn, bezochten gisteren met minister i 't Veld het Rotterdams bouwcentrum, e Indiase heren hielden in Frankrijk en ngeland soortgelijke besprekingen. Secretaris van 's-Graveland geschorst De raad van 's-Graveland heeft gister- vond na een langdurige geheime zitting algemene stemmen besloten de ge- leentesecretaris-ontvanger, G. M. B., in ijn functies te schorsen. Burgemeester raaf Schimmelpenninck was geen voor- ander van een schorsing, maar wilde oneervol ontslag de betrokkene Men meende deze zaak echter beter te unnen laten beoordelen» door een com- uit de raad. Hat betrof hier geen aude, maar een slordig beheer van de tmeentezaken. De heer B., die op 24-jarige leeftijd In '38 tot gemeente-secretaris werd be- oemd, is sinds Juni met ziekteverlof. Gesteund door superforten en gevechts vliegtuigen, hebben Britse commando troepen. mariniers van de Amerikaanse eerste divisie en infanterie van de 7de divisie, vanmorgen vroeg, de door de tegenstander belegde stad Kotori. ten Zuiden van het Tsjosinbekken bereikt, na een gevaarlijke tocht van 25 uur. De weg was bezaaid met Chinezen en bull dozers baanden een weg op het kron kelige bergpad voor tanks en artillerie. De colonne, die reeds een week lang bij Hagaroe omsingeld was, tracht uit te breken. Overal zijn de guerilla-strijders weer felle actie begonnen. Spoorrampen bij sneeuw storm in Spanje In Spanje heeft gisteren een hevige meeuwstorm gewoed de ergste in dit land sinds 20 jaar die het gehele ver keer ontwrichtte, bomen als lucifers houtjes deed afknappen en op vele plaat- schade veroorzaakte, terwijl de uw 30 uren achtereen uit de hemel viel. Tevens vonden een paar spoorweg ongelukken plaats. In de nabijheid van Corunna reed de sneltrein op een spoor- auto" (een motorrijtuig op de rails). Tot- nutoe werden vijf lijken uit de wrak stukken gehaald. Ongeveer 50 personen moesten gewond naar het ziekenhuis worden gebracht. Te Lerida ontspoorde goederentrein ln de sneeuwstorm, ;arbij 2 arbeiders gedood en 1 gewond werden. Prinses Elizabeth en Prins Philip in Griekenland Prinses Elizabeth van Engeland is met haar echtgenoot, de. Hertog van Edin burgh, bij Athene aan land gegaan. Het prinselijk Paar werd bij de ontscheping begroet door Koning Paul en Koningin Frederica van Griekenland. „Krijgsplan" voor de IJszee Da Noordpoolonderzoeker Sir Hubert Wilkins. adviseur van de Amerikaanse nissie voor militaire plannen, heeft verklaard, dat onderzeeboten Ameri kaanse soldaten onder het oppervlak van de Noordelijke IJszee op schotsafstand de industriecentra der Sowjet-Unie kunnen brengen. Volgens Wilkins bevin den zich in deze zee geen ijsbergen, die de onderzeeboten zouden kunnen hinde ren. en kan radar voor het opsporen der boten hier niet gebruikt worden. Deze methode zou een tocht van infanterie over land van ongeveer 480 kilometer in Noordpooltemperatuur ondervangen. Ambassadeur Chapin naar Londen De Amerikaanse ambassadeur in Den Haag. S. Chapin. is naar Londen ver trokken om zijn zwager, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Admiral A. Kirk, te ontmoeten. „A social visit" noemde de ambassade dit bezoek; dus g^en officiële ontmoeting. het gebied van Sotsjon 50 km ten N O. Pjongjang. Eep kleine groep Chine- is reeds gevorderd tot de omgeving Anak. dat 25 km ten Westen van won. op de flank van de Geallieerde hoofdmacht is gelegen. Aan de Westkust trekken de Geal lieerde eenheden in Zuidelijke richting, ondersteund door vuur van de vloot het Britse Gemenebest, onder sneeuw stormen en op een zware zee opererend. Ook de Nederlandse torpedoboot jager „Evertsen" neemt aan deze operaties deel. Voorts hebben Amerikaanse tor- pedobootjagers de ontruimde haven Won- beschoten. De Zuid-Koreaanse re gering dringt erop aan, de zetel der Na tionale Vergadering onverwijld naar Poesan over te brengen, indien de 38ste breedtegraad overschreden wordt. De Zuidkoreaanse regering heeft voor geheel Zuid-Korea de staat van beleg afgekondigd. Nog 90 industriemolens in Zuid-Holland In Zuid-Holland blijken nog ongeveer 90 industrie-molens aanwezig te zijn, voornamelijk korenmolens. De provincie telt nogt' vier houtzaagmolens en twee specerijmolens. Indonesisch minister pakt uit over Bertha „Kolonialisme en rassen- discriminatie" De Indonesische minister van gods dienst, Kijahi Wachid Hasjim, heeft aan Aneta verklaard, dat Bertha Hertogh, ondanks het vonnis te Singapore in zijn ogen mevr. Mansoer Adabi blijft. Zelfs als Bertha minderjarig is, kan volgens hem haar huwelijk volgens het Moham medaanse huwelijksrecht niet nietig ver klaard worden door een rechter. Wel kan nan haar verstoten of kan zij zelf echtscheiding aanvragen. Hij vond het niet verwonderlijk, dat te Singapore dergelijk geval voorkomt, daar er daar nog koloniale verhoudingen en rassen discriminatie heersen. Een huwelijk tus sen een blanke en een kleurling kan door een koloniale regering pas worden er kend. als het echtpaar zich laat registre ren. In Indonesië zou een dergelijke zaak niet kunnen voorkomen, zeide hij. Dinsdag heeft de raadsman van de partijrAminah formeel hoger beroep aan getekend tegen het vonnis van het hof te Singapore. Indien het hof dit beroep af wijst, zullen naar verwachting de moe der en het kind Maandag per vliegtuig naar Nederland vertrekken. Bertha zeide vandaag tegen haar rr der, dat zij niet graag naar Nederland gaan. maar dat zij haar vader en broers en zusjes wilde zien. Zij Vilde, dat allen naar Malakka zouden komen om in lantan op een copra-onderneming te De Mohammedanen te Singapore ben besloten, te protesteren tegen Ber tha's verblijf in het klooster. Zij zijn plan, morgen een massavergadering een moskee te houden. Alweer een Nederlander vermoord Aneta meldt, dat de transportchef de suikeronderneming Tjepiring in het Semarangse, de heer F. G. F. Mohlbaum, Maandag met 3 kogels is doodgeschoten. Men vond zijn lijk bij desa Sodjowerto. Nederlanders in Indonesië vrijgelaten Twaalf personen, die bij de razzia var 19 November j.l. in Indonesië gear resteerd waren, zijn Woensdag vrijgela- >.a. de heren F. T. Maus. Julius Beer, De Fretes en D. A. Kan, volgens Aneta. Spoorwegstaking in Deli verboden De militaireautoriteiten hebben de dreigende spoorwegstaking in Oost-Su- matra verboden. De vakvereniging had de staking nl. afgekondigd als middel het ontslag te krijgen van 13 arbei ders, die bij de vorige staking hadden gewerkt. Korea-vrijwilligers al in de strijd? Volgens (ook door ons gemeld Reuter- bericht uit Tokio zou 't Ned. Korea-deta- chement thans actief deelnemen aan de operaties van het U.N.O.-leger op Korea. In Den Haag kon men dat bericht nog •t bevestigen. Blijkens een telegram 24 November zouden de vrijwilligers bij Toegoe nog een korte oefenperiode doormaken). Atlantische Bond te Washington versterkt Engeland en V.S. zullen in de strijd tegen China schouder aan schouder staan Truman en Attlee zijn gisteren overeengekomen, de militaire macht van de Atlantische defensie met kracht te versterken. Zij waren het grondig eens over de dwingende noodzakelijkheid de militaire plannen van het Atlantisch Pact onverwijld uit te voeren. Er zal geen „München-politiek" worden gesmeed en Attlee is geenszins van plan, om dezelfde rol te spelen als indertijd (Chamberlain. Op een bijeenkomst van de „National Press Club verklaarde de Britse premier met nadruk: Wij weten, dat een poli tiek van toegevendheid als in 1938, verkeerd is. Waar ook de Stars en Stripes op Korea zullen waaien, de Britse vlag zal er naast te zien zijn". Uit deze woorden van Attlee valt te concluderen, dat Engeland Staten schouder aan schouder zal staan in de strijd tegen de Chinese communis ten. Attlee legde er de nadruk op, dat Groot Brittannië trouw zal blijven aan de bondgenoten, en het viel niet te ontkennen, dat de strijdkrachten van de Ver. Naties met ernstige tegenslagen :e kampen hadden. Truman en Attlee stelden gisteren hun besprekingen over de kritieke militaire situatie op Korea uit, om zich geheel ie wijdien aan de voorgenomen oprichting van een Noord-Atlantisch leger, onder opperbevel van generaal Dwight Eisen- Ook werd besloten de productie var grondstoffen te verhogen om in de de fensie-behoeften van de Atlantische landen te voorzien. Zoals reeds eerder vermeld, zal toch de voornaamste krachtsinspanning gericht zijn op Euro pa, dat nog steeds beschouwd wordt' als het eerste doel der communistische aggressie, ondanks de interventie van China op Korea. Wij wijzen er nog op, dat 24 Repu- Ilse Koch barstte in tranen uit Maar blijft hardnekkig ontkennen Voor de eerste maal tijdens haar pro- :es is Ilse Koch in tranen uitgebarsten, oen zij beschuldigd werd van het aan- zebten tot moord en wreedheden in het concentratiekamp Buchertwald. De kalmte, die zij tijdens de 6 dagen m zenuwslopende getuigenissen betref fende de wreedheden in het kamp had weten te bewaren werd verbroken, toen de rechter zich plotseling tot haar wend- n vroeg: „Houdt U nog steeds vol, dat U nooit gevangenen hebt zien mis handelen?" „Nooit", zei ze, in tranen uitbarstend. „Hebben al deze getuigen dan gelo gen". hield de rechter aan. i", zei ze, haar beheersing herwin nend, terwijl een gemurmel van protest door de overvolle rechtszaal voer. Hierna deed ze een hartstochtelijk be roep op het hof.haar te geloven. Het ge tuigenverhoor. dat hierna vervolgde werd weer één litanie van misdaden: mishandeling tot de dood van een Jood, naar haar gekeken had,'evenzo van an, wiens neus Ilse niet beviel, van andere gevangenen, die haar niet gegroet hadden, etc., etc. Terwijl Truman met Attlee confereerde over de zorgelijke toestand op Korea, hadden in Lake Success hun tegenstanders even vóór de algemene vergadering der Verenigde Naties een intieme bespreking. Wachten Malik, Wisjinsky en Zinsjensko, die assistent-generaal van de V.N. is, na hun Koreaanse opening en hun Rood-Chinese voortzetting op een zet van het Westen? En wie zal in het eindspel de sterkste zijn DAT het by IJmulden vergane Griek- s.s. Metamorphosis bij rustig weer il worden geborgen, indien de lading erts de moeite waard is. DAT de gebouwen van de Zilgroba Metaalindustrie te Baarn. die door de Philips phonografische industrie zijn ge kocht. op 1 Maart in handen van Phi- ps overgaan en er o.m. langspeelpla- n zullen worden vervaardigd. DAT proeven met Engelse kunstmest binnenkort op grote schaal in de N O.- Polder herhaald zullen worden. DAT B. en W. van Utrecht hebben voorgesteld het landgoed Oud-Amelis- weerd (75 ha) voor f 400 000 te kopen. DAT op 20 Dec. te Nijeveen, bij de spoorwegovergang in de weg Nijeveen- Havelte, flikkerlichten komen. DAT het nieuwe stationsgebouw te Vlissingen op 18 Dec. in gebruik wordt gesteld. DAT het overleg van Ged. St. van Zuid- Holland en minister Spitzen over een oeververbinding van Goeree met het vas teland nog niet tot een resultaat heeft geleid en de technische subcommissie spoedig met haar rapport gereed zal zijn. DAT Gedep. Staten de Stichting voor maatschappelijk werk in Zuid-Holland om advies heeft verzocht omtrent dc wenselijkheid van een studiefonds voor begaafde kinderen, van onbemiddelde ouders. i het nieuwe gebouw voor de Breda. Het Kasteel, op 14 Dec. in gebruik worden genomen ir de Roomse en de Prot. ere- DAT i K.M.A.- ii kapellen DAT bij rotan-ondernemingen in Sin gapore belangstelling bestaat voor een vinding van de prov. Limburgse electr. i.l. het electrisch buigen van rotan- stokken. DAT bij Apeldoorn het grootste open lucht-hoogspanningsstation van Neder land zal worden geplaatst i.v.m. de uit» breiding van de capaciteit van de Prov. Gelderse electriciteits mij. DAT een zekere R. is gearresteerd, die vermoedelyk ter beslechting oude vete te Limmen bij Maastricht de wagenbewoonster T. met schot zwaar verwondde. DAT een aantal plannen tot herzie ning van de gemeentelijke indeling in Zuid-Holland in behandeling is (o.a. de streek tussen Oudewater en Woerden, de Rijnstreek, Gouda e.o.. Giessendam- Hardinxveld). i DAT Siegfried Wreszynski, eené mil- lionnair, die wegens oplichting van vele personen tijdens de oorlog, in totaal voor 500.000, tot vier jaar werd veroordeeld, op 15 Maart in hoger beroep voor het Amsterdamse hof zal terechtstaan. DAT de Nederlandse zakenman Elko W., die met vacantie in Oostenrijk was dood in zyn woning te Wenen is aange troffen en uit het politie-onderzoek is gebleken, dat hier geen sprake was moard, maar van zelfmoord is. DAT gisteren het tienjarig bestaan var de Rotterdamse diergaarde Blij dorp i: gevierd en door het personeel als jubi leumgeschenk een vogelverblijf werd aangeboden. DAT de oudste inwoner van Twente, de 101-jarige J. M. Hagemeier uit Enschede, bekend als „opa Hagemeier", in de afge lopen nacht is overleden. DAT de op 25 Nov. gehouden collecte t.b.v. de Stichting Chr. Blindenhulp ca. f 20.000 heeft opgebracht. DAT Koningin Juliana een gift heeft doen toekomen aan de Ned. Ver. voor Hulp aan Zieken van Geest, waardoor ongeveer 2500 Sinterklaaspakjes met ver snaperingen naar de gestichtspatiënten gezonden konden worden. DAT het vertrek van het s.s Veendam van de H.A.L. uit Rotterdam is uitge steld van 8 tot 9 December. DAT de Utrechtse commissaris van po litie, A. W. Brandt, gisteren zijn 40-jarig 'politiejubileum vierde. DAT het wegens typhus voor Vlissingen in quarantaine liggende Noorse schip Bessa thans ontsmet is en vermoedelijk binnenkort met de overblijvende 12 leden der bemanning 15 liggen er in het zie kenhuis naar Finland zal vertrekken. DAT er op het ogenblik in Nymegen geen overstromingsgevaar meer dreigt, vooral nu van de Bovenrijn val gemeld wordt DAT Luxemburgse archaeologen van 12 tot 23 Dec. gast zijn van de rijksdienst voor het oudheidkundige bodemonder zoek. blikeinse senatoren bij de Amerik. Se naat een resolutie hebben ingediend, waarin Truman wordt verzocht, elke overeenkomst met Attlee het karakter te geven van een verdrag, dat eerst door de Senaat moet worden geratifi- Geen uitbreiding van de vrachtautodiensten ticuliere beroepsgoederenvervoerders geen reden is voor onrust, nu de A.T.O. een groot aantal aanvragen heeft inge diend ter verkrijging van vergunningen voor vrachtautodiensten. De directie zegt, dat zij reeds voor de oorlog op b\ji alle betrokken trajecten ook voor de oorlog al reed. In tegenstelling tot veler mening, aldus de A.T.O., betekenen de gevraagde vergunningen geen uitbrei ding van het huidige net van haar vrachtautodiensten. K. M. K. blijft in Den Haag Minister s'Jacob heeft goedgekeurd, dat de Koninklijke Militaire Kapel, die als onderdeel van het garderegiment gre nadiers en jagers naar Arnhem zou wor den overgeplaatst, gevestigd zal blijven in Den Haag. Belgische tegenspraak Nederland vroeg geen credieten Om een einde te maken aan de geruch ten deelt het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken aan Belga mede, dat de Belgische regering er prijs op stelt met nadruk te verklaren, dat Nederland bij die Benel'uxbesprekinigen in Den Haag geen enkel verzoek heeft ingediend om van de Belgisoh-Luxemburgse economi sche unie nieuwe oredieten te krijgen. Het Belgische blad La libre Belgique meent, dat de Beneluxconferentie van Januari ais. niets zal opleveren en dat de Benelux waarschijnlijk voor onbepaalde tijd zal worden uitgesteld. „België zal zich hierover niet beklagen", aldus het blad. „de 'Benelux zal in haar huidige vorm voortbestaan. Zij zal onvolledige doch desniettemin zeer belangrijke resul taten hebben voor de volkshuishouding van de drie landen". Volgens Belga wenst België geenszins het .gevaar te lopen, het tekort op de Ne derlandse handelsbalans te moeten aan zuiveren, ook buiten het Beneluxkader. Deel van 1949-11 zes weken eerder naar huis? Een defcl van de lichting 1949-11 is zes weken eerder opgeroepen dan de rest. Worden deze dienstplichtigen nu ook zes weken eerder naar huis gezonden? Dit wordt gevraagd in -het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wets ontwerp Onder de wapenen blijven van dienstplichtigen. Zoals men weet moesten negen duizend militairen van 1949-11 op 1 October j i. weer hun uniform aan trekken. nadat zij in April waren af gezwaaid. Van verschillende zijden be twijfelt men of de regering zal kunnen asthouden aan haar voornemen, deze! militairen niet langer dan tot 1 April a.s. in dienst te houden. Ged. Staten waken voor cultuurgrond Nog geen nieuws voor Katwijk In hun memorie van beantwoording der, in de afdelingen gemaakte, opmer kingen over de Provinciale begroting zeggen Gedep. Staten van Zuid-Holland, dat zij zich nog geen mening vormden over de wijze, waarop de provincie de industrialisatie kan bevorderen. Aan ver lies van cultutirgro nd wordt, bij dit vraagstuk, niet minder aandacht besteed dan aan andere factoren. Voor het behoud van cultuurgrond, daar waar zij wordt bedreigd door stads- itbreiding, blijkt de bodemkartering, die door de provincie geschiedt, van grote betekenis te zijn. Het college ontkent, bij de beoordeling van stedelijke uitbreidingsplannen de ge meentelijke autonomie aan te tasten. Het zich bemoeien met zaken waar het niets mee te maken heeft, is het college vol komen vreemd. Over de aanleg van de zeehaven Kat wijk (in onderzoek bij een interdeparte mentale commissie) kan nog geen uit spraak worden gedaan. Een voorstel van Gedep. Staten is in de eerste plaats af hankelijk van de beslissing van het Rijk. WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt met vooral aanvan kelijk enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Krachtige tot matige wind, hoofdza kelijk tussen Noord en West Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag temperaturen enkele graden boven nul. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Vrijdag Zon 8 3416.29; Maan 7.46— 15.06 uur. 9 Dec. N M. N ONS BLAD van vandaag treft de lezer en de lezeres een mededeling an van de Vereniging De Nederland- sche Dagbladpers. Deze mededeling staat heden in alle Nederlandse dagbla den. Zij komt hierop neer, dat met in- gang van 1 Januari a.s. van alle dag bladen in Nederland de prijzen enigszins omhoog gaan, In deze mededeling van De Neder- landsche Dagbladpers worden lezer en lezeres op de hoogte gebracht van de zakelijke overwegingen welke tot dit besluit hebben geleid. Men ziet eruit, dat het zeer bepaald niet uit weelde geschiedt. Integendeel, deze prijsstijging is zolang mogelijk tegengehouden. In de wereld van de pers leeft gelukkig de overtuiging, dat de krant een product is, dat voor ieder bereikbaar moet zijn. Kan men zich immers het moderne leven zonder krant nog wel indenken? Vandaar ook, dat de prijsstijging zo krap mogelijk is gehouden. Na de uiteenzetting, verstrekt door De Nederlandsche Dagbladpers, behoeven we hier over de zakelijke overwegingen waarlijk niet verder uit te wijden. Toch menen we, dat we onze taak slecht zouden verstaan, indien we hieraan niet een enkel woord toevoegden. Voor ons besef hebben onze lezer en onze lezeres recht op dat woord. We menen namelijk te mogen zeggen, da* er bij ons tussen krant en lezerskring een zekere band bestaat Dat zal in het al gemeen en bij de meeste kranten reeds zo het geval zijn. Maar het zal toch vooral daar gelden, waar krant en le zerskring zich gedragen weten door een bepaalde diepere overtuiging. piET IS met de Christelijke pers in ons land wel wonderlijk gelopen. Men weet, hoe in het verleden verschei dene pogingen zijn ondernomen om te voorschijn te komen met een blad. dat de concurrentie zou kunnen doorstaan. Heel wat pogingen zijn op niets uitge lopen. Er waren reeds zovele bladen en de Christelijke pers had een. zeer grote achterstand te overwinnen. Dat laatste is ondanks alles aan en kele Christelijke bladen in verblijdende mate gelukt. Veler toewijding, gepaard aan enorme krachtsinspanning en vol harding van enkelen, heeft hier onder Gods zegen wonderen verricht. Zo kon het gebeuren, dat tegen de jongste wereldoorlog de Christelijke pers in ons land een belangrijke sector bezette op het brede terrein van Christelijke acti- Als aan zoveel maakte ook hieraan de vijand een einde. Doch opmerkelijk en wonderlijk in mensenogen is, dat na de oorlog de Christelijke pers een ver spreidingsgebied kreeg als nimmer te voren. Welk een mogelijkheden werden er op deze wijze geschapen! En was het voorheen nog wel eens zo, dat men, bereid het eigen dagblad te steunen, bij wijlen genoegen te nemen met wat be perkter nieuwsvoorziening die be reidheid tot steun bleef, doch van achterstand is geen sprake meer. In "all® dankbaarheid mag geconstateerd worden, dat de Christelijke pers sterker is dan ooit. r\AT DIT LAATSTE de lezer en de lezeres voldoening geeft wy mer ken het schier dagelijks. Zeker, men is bereid tot steun waar dit nodig is. Maar men is toch blij, wanneer er Christe lijke activiteit zonder bijzondere steun gedijt. En laat ons het bekennen: er valt Ln deze donkere en zorgvolle tyd nog zoveel te ondersteunen Waarom was er voldoening in de le zerskring? Omdat het het eigen blad van de lezer en lezeres was, dat bleek mee te kunnen gaan en dat bij geen enkel blad achterop kwam. Men zal begrijpen, dat dit niet „zo maar" gekomen is. Er is aan de Chris telijke pers steeds hard gewerkt. Men gaat niet aan een krant om een lui leven te hebben. Dat was in het verleden niet zo en dat is vandaag zeker niet zo. Ook in deze na-oorlogse jaren is de inspan ning wel uitermate groot geweest. Groot zyn ook geweest de kosten om dit peil van nieuwsvoorziening te bereiken en te behouden. Al het mogelijke werd aan de krant ten koste gelegd. De krant moest zo goed mogelijk worden, wilde men de positie behouden en wilde men aan de lezer en lezeres geven waarop zij recht hebben. tvU KOMT dan deze prijsverhoging. Zij geldt voor alle dagbladen. Onze krant zal daarin niet achter kunnen blijven. Afgezien van het feit, dat het hier geldt een alle dagbladen bindend besluit zal zy het daarom niet kunnen, omdat anders haar bestaan hoogst on zeker zou worden en zij de strijd om het bestaan heel spoedig zou moeten op geven. Men bedenke, dat het hier gaat om het belang van de Christelijke pers. Die pers heeft in het verleden moeilijke jaren gekend. Thans neemt zij onder Gods goede gunst een belangrijke positie in. Die moet behouden blijven. Ook omdat de lezer er recht op heeft, het beste te krygen wat te krijgen valt. Dat is: een actueel blad dat de geest van eigen overtuiging ademt. Daarom vertrouwen wij gaarne, dat lezer en lezeres de kleine prijsverhoging welke straks ingaat zullen billijken Zy is niet te hoog en zij wordt volledig bestemd ten dienste van de krant, die niet alleen onze krant is. maar ook de Uwe. En allen die aan de krant mede werken willen gaarne de verzekering geven, in dit alles een aansporing te zien om het beste te geven wat zij kun nen geven. Want ons blad wil graag in nog sterker mate worden war het eigen lijk reeds is: een onmisbare vriend. In de loop der jaren zijn duizenden nieuwe lezers aangebracht door onze lezers die als vrijwillige propagandisten optraden. Voor de toekomst rekenen wij ook graag op die spontane medewerking. Dan bouwen wij samen: gij, lezers, en wij, mensen van de krant, aan het'be reiken van ons ideaal: in ieder Chris telijk gezin een Christelyk dagblad. China bouwt een lucht macht op —S*vin de Sowjet-Unie |s China bezig een moderne tactische lucht macht op te bouwen, aldus meldt de 1 tse irüichtingendienst zou bevvyzen hebben, dat het doel is tegen •lte/tiri^. ÏV* l9°l e€n macht var) 1000 n!ieS nÜL in d* Mrst4 1,n,« bebben met volledig opgeleide bemanningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1