VERBOUWINGS-OPRUiMING bij PENSEEL HEREN- en JONGENSKLEDINGBEDRIJF Voorschotens „Cotuvo" ging gisteren draaien ENORME PRIJSVERLAGINGENHAARLEMMERSTRAAT 175-177 t/o v. CLEEF Avonturen van Kapitein JOB JUBEL KOERIERS Leerling-Verpksgslers HEROPENING niets zeggen. MOEDER NIEUWE LEIDSCHE COUHAWÏ 1 BINffitUG 5 DECEMBER 1959 Ondanks houtworm en sneeuw Sint Nicolaas ga£ het goede voorbeeld Na vele voobberetidóngen is de door- lddhtiing en het verdere onderzoek op tib.c. in Voorschoten gisteren dan begon nen. En hoe! Gemaidideüd worden maar liefst 40 perosnen per kwartier geholpen. Gistermorgen was reeds een gedeelte van de sohoolkiimdteren geweest, maar 's mid- dlaigs werden de werkzaamheden officieel geopend. Mede daartoe was een voor deze dagen heel populair persoon uit Spanje gekomen: Sint Nicolaas. Omstreeks twee uur meerde zijn boot aan de steigers van jachtwerf Mulder aan de Molenlaan. Een enthousiaste kin derschare stond hier de sneeuw ten spijt ter verwelkoming gereed. Een koets had d)e goede Sint met zijn twee zwarte dienaren spoedig naar het ge meentehuis gevoerd, went ook hij had een onderzoek aangevraagd. Zijn kaartje hidldide aldus: voornaam: Sint; achter naam: Nicolaas; adres: Via Dolorosa 27, Madrid; geboren: 5 December 1423; be roep: goed heilig man. Bij de ontvangst achter het raadhuis waren o.a. aanwezig de burgemeester, de heer C. J. v. d. Hoeven, de wethouders, verscheidene raadsleden enz. Na enkele woorden ven de heer J. van Rijn, die met zijn teaim de doorlichting verzorgt, werd het woord gevoerd door de burgemeester, die als voorzitter van „Cotuvo" de vele voorbereidende werk zaamheden releveerde en dank bracht Bevorderd. De opperwachtmeester, de heer E. Kronenburg, groepscommandant alhier, is bevorderd tot adjudant der rijkspolitie. ZOETERWOUDE Begrafenis A. C. Paardekooper Zaterdag heeft alhier de begrafenis plaats gehad van de heer A. C. Paarde kooper. Na een Mis vond de teraarde bestelling plaats op het kerkhof achter de St JanSkerk. De burgemeester en wet houder Van Leeuwen gaven van hun be langstelling blijk. Verder zagen wij ver tegenwoordigers van het hoofdbestuur van de K.N.B.T.B., de L.T.B., de C.M.C., „Vdlta Nova", de V.E.B.O., het N.R.S. en de heer K. Duursma, dir. van de lagere landbouwschool te Leiden. aan hen. die hun krachten (hiervoor had den gegeven. In het bijzonder noe'mde spr. de heer J. W. Moerman, die als administratief leider zich voor 100 pro cent van zijn taak heeft gekweten. Hoe wel het grootste deel van de bevolking zich liet inschrijven voor een onderzoek, vroeg de burgemeester de 'beide zwarte Pieten tijdens hun bezoeken de enkele nalatigen nog even op de noodzakelijk heid en het belang er van te wijzen. De thee viel de .goed heilig man" minder best; dn ieder geval brak tijdens het gebruik de krul van zijn staf. Had de houtworm zich misschien in de loop der eeuwen in dit attribuut genesteld? De heer Van Rijn bleek echter meer te kunnen dan een doonMchtingsapparaat bedienen en spoedig was die staf in zijn oude glorie hersteld. Het schrapje ontvangen en doorlich ten van de oude Sint ging nogal met wat gekreun gepaard, maar het kwam toch' voor elkaar. Spoedig werd zijn kloek moedig voorbeeld door Voorschotens eer ste burger (zonder bretels) gevolgd. Christen-vrouwenbond. De afdeling Voorschoten van de Ned. Christen-vrouwenbond hield haar jaar vergadering in „Irene". Nadat de presi dente, mevr. Van de Sluys, de vergade ring had geopend, gaf de secretaresse, mevr. Mechelse-de Ruyter, een overzicht over het afgelopen jaar, waarin zij tevens afscheid nam als secretaresse. De pre sidente overhandigde haar als blijk van waardering een boekwerk. In de pauze werd een verkoping gehouden van mee gebrachte handwerkjes. Voordrachten en een „spraakwaterval" vulden het pro gramma verder, terwijl ten slotte mej. Wagensveld declameerde. Rijkspostspaarbank. Gedurende November werd op het postkantoor ingelegd 23.284,40 en terug betaald 28.572,67. Benoeming. Tot onderwijzer aan de tweede Her vormde school, Elstlaan, is benoemd de heer W. v. d. Ley te Leeuwarden. Stadsnieuws 500 Woningen ten Zuiden van Haagweg Expeiiment van de Woningiaad De - bijdrage f 100 per jaar) zijn reeds vol doende bekend. Ih 1950 is ons land over stroomd met een golf van plannen. Het begon in Bussum. De woningen blijven buiten de volumetoewijzingen. De Nationale Woningraad heeft in deze woningen een gevaar gezien. Het woning- peil in ons land zou er wel eens blijvend door kunnen worden gedrukt. De Raad is daarom met eigen plannen gekomen: betere woningen en toch niet te duur, zulks in samenwerking met de Bond van Ned. Architecten. Enige vooraanstaande architecten zijn voor het ontwerpen der plannen aange wezen. Vijf gemeenten, w.o. Leiden, zijn uitgenodigd, aan de totstandkoming van de plannen mee te werken. De minister heeft categorisch toegezegd, dat de plan nen in 1951'52 kunnen worden uitge voerd. De woningen zullen echter niet a lie,buiten het bouwvolume vallen. B. en W. achten het initiatief van de Woningraad van zeer grote betekenis. Voor Leiden is gedacht aan een plan van ongeveer 500 woningen, onder architec tuur van ir J. A. Kuiper te Rotterdam en ir J. J. M- Vegter te Leeuwarden. Men wil de huizen bouwen 'in Léiden-Zuid- West. Met het oog op het experimentele ka rakter van de plannen zal daarin een verscheidenheid van woningtypen wor- „standaardwoningen" (rijks- den opgenomen. Naast normale en grote """x eengezinswoningen zijn gedacht wo gen met 2 a 3 woonlagen, terwijl ook aantal middenstandswoningen in n woonlagen is geprojecteerd. Verder lig: het in het voornemen, een aantal gen als duplexwoningen uit te voi Gezien het stadium van bespn en plannen volstaan B. en W. thans met het geven van een algemene indruk. Het is de bedoeling, een of i bouwverenigingen met de bouw te be lasten, maar er moet nog worden bi slist, hoe dit plan over de vereniginge zal worden verdeeld. Wel werd reeds door de Leidse federatie van woning bouwverenigingen een bouw samengesteld. B. en W, stellen de raad met het voornemen als bovenbedoeld te verenigen. ,,Ja, zo gaat het beter zei de dokter, toen Sint Nicolaas gisteren te Voor schoten werd doorgelicht. Eerst meende de arts, dat de Sint te veel gerookt had, maar toen bleek de baard hem in de weg te zitten. Vandaar, dat Zwarte Piet een handje moest helpen, om die baard omhoog te houden. Zachte dameshanden ondersteunden de oude weldoener. Burgemeester Van der Hoe ven liet zich ook doorschijnen met de onzichtbare stralen. Zo werd het mas sale onderzoek goed ingezet. Foto N. van der Horst Vrouwe Justitia speelde voor Sl Nicolaas Ongeveer 200 personen ontvingen van de Leidse kantonrechter bonnen, ter waarde van f 10 tot f 50, toen zij bij hem op bezoek kwamen om eens over min of meer ernstige verkeersovertredingen te praten. Bij het verzilveren van de bon nen zal echter slechts de Nederlandse schatkist worden wèl gedaan. Beoefening van kerklied Op de* bij eenkomst, die de muziek groep van de „Jonge Kerk" Zaterdag j.I. heeft gehouden en waar de heer P. Uiter- linden sprak over de geschiedenis van I het kerklied', is besloten tot vorming van I een groep, die het kerklied op verant woorde wijze zal beoefenen. Men wil hierdoor de kerkmuziek heipen opbou- wen. De heer Uiterlinden heeft de tech nische leiding op zich genomen. Belang stellenden kunnen zich opgeven bij mej. A. de Vos, Rijnkade 16. Geen boete, maar een pluim Denk niet, dat de kantonrechter zijn patiënten altijd boos aankijkt. Dat e: de N.Z.H.-chauffeur P. P. v. d. Berg. Deze had op de gladde Valkenburgseweg 40 km snelheid gereden en veroorzaakte toen bij het uitwijken een aanrijding. Het O.M. eiste 25 of 10 dagen. Een groot aantal buspassagiers klaarde evenwel, dat de chauffeur handig gemanoeuvreerd had en het leven van vele mensen had gered, want anders was de bus met 42 inzittenden in sloot terecht gekomen. De kantonrechter gaf toen geen boete, maar een pluim, plus ontslag van rechts vervolging. Leids monteur veroordeeld De 38-jarige monteur G. C. S. ui Leiden, die ervan verdaoht werd in d afgelopen zomer diefstallen te hebben gepleegd in Leiden, Schiedam en Gronin gen, werd vanmorgen te R'dam veroor deeld, conform de eis, tot 3 jaar gevan genisstraf, met aftrek. Jongen reed tegen vrachtauto op De 14-jarige wielrijder F. V. uit Leider dorp kwam gistermiddag in de Sophia- straat in botsing met een vrachtauto. De jongen brak het linkerbovenbeen en werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Storing op station Leiden Hedenmorgen om 6 uur ontstond bij Leiden door bevriezing storing in een wissel. Daardoor moest tussen Leiden en Voorschoten over verkeerd spoor worden gereden. Om 7 uur was de storing opge heven. Tegen half zeven werd een seinpaal in onveilige stand „bevroren". De treinen kregen vertraging, omdat ze moesten worden geloodst. De wekelijkse keuring te Haarlem Nieuwe vxoegbroei-gezichlen De wetenschap schrijdt voort! Gold tot voor een jaar of wat narcis Helios als je-van-het voor de vroege broei, vandaag- de-dag gaat dat niet meer op. Golden Harvest en Verger hebben Helios wat vroegbroei betreft al verscheiden keren ruimschoots geslagen en dit jaar heeft de bollen-familie al Flower Record en' Carlton kunnen bezichtigen. En of dat nog niet genoeg was: gisteren was er weer een nieuw vroegbroei-gezicht bij: Scarlet Elegance. Het proefstation te Lisse bracht ze voor 'het voetlicht en dit had eer van zijn werk. Weliswaar niet erg stevig ter been, maar de bloem was mooi ontwikkeld. P. Nijssen en Zn uit Santpoort presen teerde weer Verger en Golden Harvest. De kwaliteit wordt met de week beter! Dezelfde firma had naast hetzelfde kistje mdt. Imperator van de vorige week de bekende rode Krelage's Triumph. Ze -waren getrokken van grondverwar- ming-bollen, hetgeen niet wegneemt, dat het een prestatie is! En daar was de vroege rose hyacint Extase van L. Stassen Jr te Hillegom ook weer. „Niet geprepareerd en géén pijp- bollen en dit is allemaal waar" vertelde een tikkeltje ironisch een stuk carton. Net alsof het wel eens voorgekomen is, dat er aan de voet van een inzending een kaart heeft geprijkt, waarop slechts de gedeeltelijke waarheid stond. Wat de overige hyacinten betreft: het laboratorium te Lisse étaleerde de prach tige blauwe Ostara in een kwaliteit, die niets te wensen overliet. Een best resul taat, temeer daar Östara waarlijk niet tot de gemakkelijkste behoort en zeker niet om deze tijd. Het lab. had ook de rose Anne Marie. Kwaliteit: zie boven. De laatstgenoemde was er echter ook al van huisbroei! En van deze waren de bollen in tegenstelling met boven staande. want daar was het een en ander mee gebeurd alleen maar doodgewoon geprepareerd. J. Prins te Anna Paulowna had het 'm gelapt! Rode Kruis-vliegtuig in vrij Ambon De vertegenwoordiger van de republiek der Zuid-Molukken in Nederland heeft heden van het Nederlands Rode Kruis mededeling ontvangen, dat het vliegtuig van het internationale Rode Kruis met medicamenten Zaterdag j.I. op het vlieg veld Laha (eiland Ambon) is aangeko men. De medicamenten zijn afgegeven e* een vertegenwoordiger van het interna tionale Rode Kruis is aldaar achtergeble ven. Daarna is het vliegtuig teruggegaan, om een nieuwe lading medicijnen te ha- Rover liet groot geld liggen buit 60 Een twintigjarige werkloze kellner heeft Zaterdagavond op de Hofdijk te Rotterdam onder bedreiging van een pistool een overval gepleegd in een winkel, waar op da-t moment een 18-jar. leerling-verkoopster alleen dienst deed. De dader bracht het meisje op de vlucht door „hands up" te brullen. In zijn zenuw achtigheid deed hij na opening van de kassa echter slechts een greep in de afde ling voor zilverbons en liet hij het grote geld onaangeroerd. Met een buit van ongeveer 60 gulden verdween hij. De dader werd eerst op een fiets en later door een auto gevolgd, maar hij was spoorloos. Zondag echter werd hij ge arresteerd. Verplicht bedrijfspensioenfonds voor schilders? Enkele organisaties van werkgevers cn werknemers in het schildersbedrijf heb ben minister Joekes verzocht het deel nemen in de stichting Bedrijfspensioen fonds voor het schildersbedrijf verplicht te stellen voor schilders van 18 tot 65 jaar. Italiaanse zangers in Den Haag Zoals bgkend is, heeft het gezelschap van de Italiaanse zangers geen vergunning in Den Haag op te treden. Maar ze ko men toch. Want in een besloten voorstel ling zullen zij hun kunst ten beste geven voor het Corps Diplomatique! Actie voor behoud van R'dams Philharmonisch Orkest In Rotterdam wordt een comité van muziekvrienden gesticht, dat bij minister Rutten actie zal voeren tegen een even tuele samensmelting van het Rotterdams Philharmonisch Orkest met het Residen tie-Orkest. Men wil o.a. handtekeningen verzamelen en een grote bijeenkomst be leggen. Familieberichten Heden overleed tot onze diepe droefheid, zacht en kalm onze lieve Zuster en Vriendin APOLONIA ELISABETH DRIESENS in de ouderdom van 71 j. A. DRIESENS M. R. DRIESENS D. J. BRITTIJN Begrafenis zal plaats heb ben Zaterdag 9 December te 2 uur op de Begraaf plaats bij „Het Groene Kerkje" te Oegstgeest. Heden werden wij diep getroffen door het onver wacht overlijden van onze Collega A. SERDIJN in de ouderdom van 62 j. Wij verliezen in hem een trouwe vriend. Zijn nage dachtenis zullen wij in ere houden. Hij ruste in Kilkzandsteenfabriek Katwijk aan den Rijn, Voor de vele blijken van deelnen>ing ontvangen bij het overlijden van onze lieve Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, Broeder, Behuwdbroeder en Oom, HENDRIK JOHANNES WALLAARD, Wedn. van Johanna. Catharina Colpa, betuigen wij onze hartelijke dank, in het. bijzonder aan de Begrafenis-Associatie, Gebrs. v. d. Luit, voor de correcte uitvoering v. d. begrafenis. Uit aller naam: P. WALLAARD December 1950. H. P. Veldhuyzen Arts PRAKTIJK HERVAT 1C0ERIEES Personeel gevraagd Mevr. Volker, Ln. van Arenstein 10 Oegstgeest vraagt een meisje van 8-14 Diversen 9 Gelden beschikbaar voor lste hypotheek. Rente v.a. 3Vï pet, Fin.-, Bel.- en Ass- kant. „Otto", Beukenlaan 9, Sassenheim, Telef. 7488 en 7868. Na kantoortijd 7329 en 7828. 9 Knip uit. Bewaar dit. Het geeft U recht op 10 pCt op elke kinderwagen-reparatie, chromen, spuiten, kappen overtrekken. Particulieren fabrieksprijs. Reizigers-be zoek vrijhl. Vert. Uiterste gracht 14. Kiriderwagenbe- drijf. Tel. 21248. Q Wie kan ons inlichten omtrent een dame zich noe mende C. de Hollander Jaag pad 84 Leiderdorp, die een tafelkleed bij ons heeft ge haald op 24 Augustus maar geheel onbekend is aldaar. Tel. 26855 wacht gaarne alle inlichtingen. 74. In de val Jubel geeft uiting aan z'n grote ver bazing met het welbekende „Oei, oei!" Doch net heeft hij dat gezegd, of daar pehiet de lift (waar ze inmiddels afge stapt zijn) dn suizende vaart weer naar boven. Met een dreunende slag sluit zich het gat boven hun hoofden. De stuur man maakt een luchtsprong van schrik en komt met een doffe dreun tegen een paar grote stenen vaten aan. Kletterend vallen deze in scherven en een dikke straal rozenolie stroomt over de grond Kapitein Jubel is woedend. „Moet je nu eens zien wat een rommel je gemaakt hebt", moppert hij, ,,'t is je geluk dat ik hier geen bezem of iets dergelijks zie, want dan zou ik je alles keurig laten opruimen. Enün, me zulle maar denken: wat niet weet, wat niet deert. De spinne- webben hangen met bosjes aan het pla fond." Om zich heen kijkend wordt 't Jubel duidelijk, dat ze hier als ratten in cis val zitten. En hoe komen ze er uit.' (Wordt vervolgd). WOONRUIMTE MET VRLJE KEUKEN Evt. ook gemeub. of gestoff. Leiden of omstr. Brieven No 4494 aan bur. van dit blad. Mevr. Jongsma, Rapenburg FLINKE DIENSTBODE Te koop aangeb O Mooi Huisorgel kl. model moet weg. N. Schip aan boord, Voorstraat 2, Voor schoten. 9 Wegens overcompleet haardkachel. Kooinginne- laan 74. Op de STICHTING KEEHEN LOO-LGZENOORD te ERMELO, op de bosrijke Veluwe, kunnen voor de ver zorging van achterlijke kinderen en ouderen geplaatst worden van 17 jaar en ouder. Mulo-diploma Donderdag 7 December a.s. des nam. 3 uur Hoogachtend: Kapsalon „PE MORSPOORT" Ernest M. Langezaal, Gediplomeerd Kapper. Ie BINNENVESTGRACHT 29 LEIDEN Schuin tegenover de Morspoort, naast Wijkgeb. Pappie etvik hebben St. Nicolaas een lange brief geschreven! Grote gebeurtenis in 'n klein kinder leven! Maar... ook in het leven van groten zijn vaak van die kleine gebeurtenissen, die toch zo uiterst belangrijk zijn. Een vriendelijke lacheen kleine attentie Laat Uw vrouw genieten van dat prachtige (en practische) maand blad „MOEDER". Wat staat d&ar veel in! Elke maand een hoofdartikel van Prof. Dr. J. Waterink over opvoeding; Vele rubrieken, wenken voor de keuken en huishouding, knip- en breipatronen, verhalen, feuilleton Altijd staat Moeder voor U klaar. Dus Vader, nu aan U de beurtschroef Uw vulpen los en vul onderstaande bon in. Geef Uw vrouw een cadeau waar ze wat aan heeft! Bon op sturen naar de boek handel of -rechtstreeks „MOEDER" Wageningen. het vakbladvoor <-Moeders Ik geef mij hierbij op ah abonné op het Maand blad „Moeder" voor minstens een volle jaargang en zo vervolgens tot wederopzegging tegen de abonnementsprijs van f 3,90 per halfjaar. ■Voerfer nh°»n^nt °P

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 4