GERARD HOEK - PAUL DE WAART idi Als ze bij de dokter zitten, hebben ze spijt Meters hoge grondzee sloeg de Sch 95 knock out Logger met 4 zwaar gewonden naar huis teruggekeerd Op de geestplankjes waren heel wat rijmpjes te lezen NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG l DECEMBER 1950 Mensen, die iedereen hooit radioreporters in hart en nieren Familiecompetitie en buitenlands week overzicht ook voor de televisie (Van onze §-redacteur) T~iE KERN VAN HET RADIOWERK zijn de reporters, zoals de verslag- U gevers het zijn van een goede krant. De radio immers is, als instru ment, ingesteld op het oor. Maar zolang de televisie nog niet een alge meen bezit is, blijft de luisteraar een blinde, die alleen maar horen en niets zien kan. Zijn ogen zijn de reporters, die voor hem kijken naar alle grote gebeurtenissen in het leven der wereld en voor de microfoon, hun bevin dingen in zijn oor spreken. Zo Gerard Hoek. populair omroep-1 cent. Wat hü vertelt over reportage is je- een college in het kort. Voor ik het huwelijk van Prinses Eliza beth en Prins Philip in Londen versloeg las ik tot s morgens vijf uur alles wat er over de Westminster Abdy en omgeving geschreven was. Het interview is weer een andere kwestie. Daarbij komt het maar al te veel voor, dat de ondervraagden krijgen wat wij „de klem" noemen. Zij kunnen, bij het zien van de microfoon, geen woord uitbrengen. Ik heb eens met de vrijgestelde van een vakvereniging op 750 meter onder de grond op een schut- goot van een mijn gelegen. We hadden een heel gesprek voorbereid, maar toen tijd al weer enige tijd achter hem ligt, maar die zich toch nog altijd met hart en ziel aan „het" vak verbonden voelt. Hij woont in Hilversum in een echt Hilversums huis. omgeven door - hee; deze Novemberdagen druipende bo de men. die melancholiek kreunen ir itellij toornende herfstwind. De fotograaf f hadden het deze keer zo gearrangeerd. dat we onze omroepslachtoffers thuis zouden treffen Maar als het ergens geldt: man's werk is zijn leven, dan i ■oepwereld. Gerard Hoek op een door de weekse dag thuis te treffen, het is Vreemde gewaarwording. Alles rond deze man is gericht op de verte: z'n dagelijkse bezigheden, z'n plannen, z'n reizen j verleden. Hü begon zyn reportersloopbaan onze eigen Nieuwe Leidsche Couran zeventien-jarige. Raadsvergaderingen in RÜnsburg, in Katwijk en Alkemade, be levenissen op rechtbanken en bij kanton rechters, branden en inbraken, plezie rige en nare* dingen, ze waren, als voor Iedere pas beginnende krantenman het dagelijks menu. Na Leiden: Dordt. Met boottochten als een vast programmapunt, want het onderwerp: „Dordt-zeehaven" bewoog er de harten en er waren véél excursies. Toen Rotterdam, waar de geboorte van Prinses Beatrix. Hoek óp een eerste plaats bracht voor de radio-reportage. Hij deed van tijd tot tijd „al eens wat". Maar toen men in Hilversum op die 31ste Januari 1938 de. in Rotterdam opgestelde micro foon inschakelde, om te horen of die. bij onstentenis van de kanonnen op het Malieveld in Den Haag geluid gaf. sprak daar de stem van Gerard Hoek over de vreugde in Rotterdam en loeiden de stoomfluiten van alle duizend schepen die er toen juist in de haven lagen! Wat late*" trok hij, met de microfoon, is 0j door gans het land. Tot de oorlog hem kreé| dat instrument uit handen sloeg en hij mee: van Mei 1940 tot Mei 1945 zweeg. Men heeft hem gehoord in „Gesprekken met gern voorbijgangers", die overspoeld werden door een geweldige belangstelling, dat alle andere werk er onder lijden ging; in de familiecompetitie voor hij k' „Een reportage-man", zegt hij, „moet een goed spreker zijn, een goed regis seur en iemand die de situatie, zoals hij haar ziet, moet kunnen aanpassen bij het klankbeeld. Het op het juiste ogenblik vertellen over en laten horen van de ge beurtenissen is het moeilijkst". Je staat voor de Ridderzaal. De Konin gin is binnen. Je hebt de reportage, die regelrecht wordt uitgezonden en dus niet eerst een plaat passeert, overgenomen van de man, die binnen het uitspreken van de troonrede toelichtte. En nu ben je bezig met de luisteraars iets te ver tellen over de entourage op het Binnen hof. Het voorrijden van de gouden koets, het trappelen van 'de paarden en hel detachement mariniers. Dan gaat de deur open. En je zegt: „Het moment, dat H.M. naar buiten zal treden is aangebro ken". Alles is in afwachting". Maar er gebeurt niets Je zegt natuur lijk niet: „De Koningin komt niet". Je zegt: „Hare Majesteit toeft t.e komen". Voor elke situatie moet je dat goed weten- Maar na dat zinnetje kun je niet je mondhouden. Je moet doorpraten. Hoe lang? Dat weet je niet. Je mag nooit „eu" zeggen Er mag geen hiaat zijn. Je moet praten, zorgen dat zij één geheel blijft, je reportage. Tot de Konin gin komt. Dan is je spitsroeden lopen afgelopen. Recept? Lezen. Alles wat los en vast is over het Binnenhof lezen. Van elk steentje iets kunnen vertellen. Alle auto riteiten kennen. Weten wie er achter de vensters zitten. Dus: voorbereiden elke reportage tot in de kleinste bijzonder heden. Gerard Hoek, die met de familiecom- petitie, vragen aan voorbijgangers °e tnet zouele andere aantrekkelijke radio- JJ programma's de kring van luistera ierK"fiaar de N.C.R.V. aanzienlijk wist n de microfoon en. als echt reporter, v ^et laatst toen H.M. de Koningin in de "Y Nieuwe Kerk ingehuldigd werd. slec* Daarna reisde hij naar Amerika oi de televisie te bestuderen en hij houdt [®®_,zich thans in Hilversum druk met de problemen, die daarmee samenhangen, bezig. Hy heeft aan de overzijde van de Oceaan een ding heel duidelijk leren dat de televisie er géén huiskamer- I film is en dat men er middelen gevonden den heeft om de programma's héél wat goed- dooj koper te brengen, dan b.v. in Engeland [geschiedt. Er wordt in Amerika gewerkt Volgens het. principe: „Geef je geld uit als I het moet en houd het anders in je zak", irrilZegt Hoek. ^en heeft er millioenen ver- *9" liezen .genomen om later winsten te kun- .nen incasseren. De omroepverenigingen fltO kunnen deze verliezen natuurlijk nooit dragen. Maar waar er hier een groot Industrialisatie-object ligt (aanmaak van t televisie-toestellen» moet de regering deze industrialisatie op de voorhand fi nancieren, door de televisie een kans te geven. En wat de N.C.R.V. dan brengen zal? Ja, dat is natuurlijk nog een keuken- :^geheim. Waarvar geldt: het deksel op de elee 1, d< pan! Een PAUL DE WAART „met een vraagteken" oude rot in het reporters- vak als Gerard Hoek is KRO's Paul de Waart. hem eens een foto gemaakt, waarop hij in het negatieve voorkwam. Een prent van zijn huiskamer met alle .._j kinderen en de vrouw om de tafel, een man-loze stoel in de kamer. Met «en vraagteken erin! Dat is de situatie: altüd op pad, nooit thuis. Hy was in de 'studio deze week. Sinds 1926 werkt hy fian de K.R.O.-programma's mee. Van Zaterdag voor Pinksteren 1928 als bui tenlands overzicht-spreker en sinds Juli 1931 als reporter. Hy komt uit de school van het dagblad „De Tyd. De K. R. O.- gids dient hü als redacteur. Hü is kort, gezet, kaal, levendig, een herp opmerker en een uitstekend do- Een emigrant vertelt Maar overigens is het leven op de Sibajak best uit te houden (Van onze Australië-correspondent) A. b. van de Sibajak. /~VP EEN RIJTJE zitten ze op de bank in het smalle gangpad bij de dok- tershut. De mevrouw uit Den Haag die in vier nachten nog niet heeft geslapen en die bij het woord „eten" zit te kokhalzen; de mevrouw uit Sittard die „zwaar in het hoofd heeft"; de meneer uit het Groningse, die zich al dagen niet lekker voelt; het Amsterdamse knaapje dat bij een vuile duw van het schip tegen de reling viel en nu een pleister op z'n voor hoofd heeft. Wanneer al die wachtenden gaan praten, dan blijft er niet veel goeds van emigratie over. Wat een spijt, wat een spijt! Maar wanneer ze drie dagen later zich koesteren in het zonnetje en de blau we golven van de Middellandse Zee witte kragen dragen, dan is bü de meesten de spy't alweer voorby. Het leven aan boord van de Sibajak is goed. Men looft de ser vice, men pryst de kok, men leest het Hollandse weerbericht „lichte vorst" en verkneutert zich dan extra in de warme zonnestralen. Met een kleine duizend Hollanders zdjn we op weg naar Austra lië; voor velen het land van beloften Och ja, men realiseert wel, dat slapend de rijkdom niet zal komen, doch „in Hol land is het niks meer", hlykt een ge vleugeld woord te zyn. Dat zeggen de schilder uit Soest, de landbouwer uit Putten, de kruidenier uit Maastricht de politieman uit Rotterdam. Het zün vooral middenstanders die n aantreft; Lieftincks belastingschroef nüpt hen te hard! De winkeliers hier aan boord zoeken elkaar op; men hoort hun verhalen Omzet- en andere belastingen aan. Maar in Australië zal het vermoêdelyk ook wel wat zyn! Acht dagen en nachten aaneen stuwen de schroeven nu de Sibajak door de gol- met een tevreden gezelschap emi granten. Al zyn we dan ook langs vele landen gevaren, we blyven tóch echt Hollands. We hebben onze coterietjes aan boord; die zichzelf heel belangryk vinden; de dames die promonadedek wandelen en by iedere maaltüd de garde- robe-rykdom ten toonspreiden. Myn vrouw heeft niet zo'n uitgebreide garderobe. Een emigrant heeft eerst zyn belastingschuld in Nederland te voldoen. En toen schoot verder de garderobe er by !nDat maakt het straks misschien gemakkelijker om het wat matig aan te doen. De klompjes goud liggen in Austra lië ook niet voor het oprapen! Eigenlyk vraagt men zich wel eens af, of sommige Sibajak-gasten de betekenis van hun emigratie wel snappen. Of zy menen in het nieuwe land de be schaving te gaan brengen en op die taak zich aan boord voorbereiden. Neen, dan ligt me beter die eenvoudige timmerman uit Jutfaas, die als vrijgezel op uit trekt om te zien, of er voor z'n broer die een gezin met zeven kinderen heeft, in Australië wat te beginnen is. Ds Pellicaan uit Barendrecht, die als geestelük verzorger de reis voor de Prot. Chr. meemaakt, zei het Zondagmorgen in zün preek over Hebr. 11 vs 21, dat in Jacobs leven Gods zegen het belangrijkste Gelukkig voelden ook veel emigran ten dat, hoewel een honderd kerkgan gers op een schip met ruim 900 passa giers, ook weer niet zo om te juichen is. En, het woord van de predikant wordt zo spoedig verdrongen. Want Gibraltar was net in 't zicht en dat mag je eigenlyk niet missen. Dus ver liet men spoedig de eetzaal, om van dat schouwspel te genieten. Pater W. van Baar, S.V.D., die de Kath. zielszorg op de Sibajak heeft, liet in Zwaagdük zyn be jaarde moeder achter om het missiewerk in Australië weer voort te zetten, nadat hü het vorig jaar dat met vacantie had verlaten. De Pater W. Kruitwagen S.S.C.C, zal Scheepskat van Grieks schip gered Metamorphosis bij Ilmuiden grotendeels gezonken De Engelse tweede stewardess van het Griekse stoomschip Metamorphosis, dat zoals we meldden Zaterdagmorgen voor IJmuiden verging, was ongerust over haar scheepskat. Gisteren voer de red dingboot Neeltje Jacoba naar het wrak om kledingstukken en andere bezittingen van de onfortuinlijke Grieken te redden. In de stuurhut op de bovenbrug vond de bemanning de poes. Het voorschip is vóór de brug letter- lyk van de rest van het schip afgewron- gen en ligt onder water. Ook het achter schip, dat naar stuurboord overhelt, reeds gedeeltelyk onder de golven v dwenen. Alleen de bovenbrug is nog tact. Het wrak ligt ongeveer 150 meter benoorden de pier en daardoor had de reddingboot weinig ruimte c draaien. Toen het voorschip afbrak is een stuk van de scheepshuid loodrecht op de wa^nd komen te staan. Was de reddingboot hier tegenaan geslagen, dan zou zü openge reten zyn. „Deze eerste redding in het stormsei- '.oen is buitengewoon gevaarlyk ge weest", zei de heer H. Th. de Booy, de iirecteur van de reddingmaatschappy. Het been van de gewonde machinist is afgebet. MENU voor DECEMBER Wintermenu's bij dat woord denken vy dadelijk aan gerechten zoals 'f bonensoep en stamppotten van kool of indere groenten; maaltijden die stevig in 1e maag liggen en ons verwarmen in dit Wat echter de voordelen van deze ^chte Hollandse winterkost ook zijn. wij moeten daarbij wel oppassen voor het nadeel der eentonigheid. Eentonigheid en eenzijdigheid in de maaltijden vermin- teren niet alleen de eetlust, maar doen ons ook tekort aan verschillende belang- iike voedingsstoffen. Eet men bijv. te vaak stamppot, dan er kans op vitamine C-tekort. Door het stampen immers komt er lucht in het eten. waardoor het vitamine C uit aard appelen en groente vernietigd wordt. Peulvruchten zijn een uitstekend voe dingsmiddel, mits ze samen met aardap pelen worden gegeten en men er ook groente of fruit bij geeft; zo kunneh zij vlees vervangen. Hier volgt een voorbeeld van een weekmenu voor December dat niet een tonig is en daarbij hebben wij bieten, prei. gestoofde knolsederij. spruitjes, koolraap, andijvie en schorseneren nog niet eens genoemd! Zondag: tomatensoep met rijst aard appelen. vlees, witlof (custardvla rozijntjes). Maandag: aardappelen, hèché. rode kool (havermoutpap). Dinsdag: aardappelen, gekookte vis, to matensaus. gestoofde uien. Woensdag: vissoep macaroni met ge haktballetjes en kool. Donderdag: aardappelen, rookworst, zuurkool. VrRdag: aardappelen, erwten (voor 2 dagen koken), wortelen, botersaus (karnemelksepap). Zaterdag: erwtensoep gortgrutten met stroop. Recepten voor 4 personen Gestoofde uien: uien, zout. Vz dl. (3JA eetlepel» azijn, peper, bloem of aardappelmeel, een klontje botor of margarine. i schoonmaken en alle taaie vlie- ijderen. Grote uien doorsnijden. Ze opzetten met zeer weinig water en ten klontje boter of margarine, peper en zout. n plm. Vi uur gaar koken Dan de azijn toevoegen en het vocht binden met wat aangemengde bloem of aardap pelmeel. Schotel van macaroni, gehakt en kool: 300 g. macaroni, zout. 250 g gehakt, oud zich op de Coock Eilanden gaan vestigen. bro°d- fpeper) zout, iets melk, i ■7„ iI caat, 1 kg witte kool, boter, margarine geen de man spreken moest, kon hij woord uitbrengen. En je hebt anderen, die niet anders zeggen dan: „ja meneei Dan zit je ook in de boot. Paul de Waart was de eerste reporter, die toestemming kreeg een reportage uit de St Pieter in Rome te verzorgen. Daar is hij erg trots op uiteraard. Hij w de begrafenis van Paus Pius XI. Van de televisie verwacht Paul de Waart voor de reportage grote moge lijkheden. (Van een onzer verslaggevers) j^EN GRIJS-GRAUWE MUUR VAN WATER, zo hoog als schipper Maar- J ten Korving van de Sch 95 Bonefaas, die toch al 20 jaar vaart, nog nooit eerder zag, maakte Vrijdagnacht een eind aan de uitreis van die logger, die eerst Vrijdagavond om half acht in Scheveningen begonnen was. Om twee uur Zaterdagmiddag liep het schip Hoek van Holland binnen. Er waren aan boord vier zwaar- en enige lichtgewonden, die, na door dokter Knip uit Hoek van Holland behandeld te zijn, naar het Nebo Ziekenhuis in Scheveningen zijn overgebracht. De Sch 95 zelf liep bovendeks enige schade op. Ze stoomde later op de middag naar Scheve ningen, waar de logger om half acht binnen was. Een geweldige grondzee de geestelyfce zorg aan boord elk opzicht naar wens. Maar er zün nog veel andere dingen die aandacht vragen. Klant is koning Op een emigrantenschip leef je beurtenis tot gebeurtenis. Wanneer Gi braltar voorby is, dan vraagt het volgende bijzondere punt is. En als Pantalaria in de Middellandse Zee gepas seerd is, hopen we nog iets van Maltha te kunnen zien. En dan: in Port Said passagieren! Daar leef je alweer een paar dagen op al zyn de dagen aan boord heus niet on plezierig! Want kapitein Goedewaagen is baas op de brug, doch beneden hem is de passagier dat. Daar is „de klant koning" en hy krygt een service, zoals maar mo gelijk is. De hutgasten hebben geen reden tot klagen; in de ruimen is de waardering gemengd, al naar de geaardheid, en voor al, de gezondheidstoestand van de gasten. Och, het is te doen, büzonder, wanneer de zee niet te kwaadaardig is. Men heeft alle bedden niet doen bezetten, zodat ook de ruimen wat „muziek" zit. De slechte slapers mogen wel een ex tra slaappoedertje meebrengen, als ik hun moet adviseren. En adspirant zee zieken hebben veel plezier van een plaid wanneer zü aan dek genezing zoeken. Wil je zeker zyn van een gemakkelyk zitje, neem dan een eigen ligstoel mee, hoewel men op de boot tegen civiele prijs (ƒ7.50) iets dergelyks kan huren. Om eerüjk te zün, had ik me de etery voor- namelyk in stamppot gedacht. We kre gen die slechts eenmaal en zulks, omdat de kapitein zo graag boerenkool met orst lust, zoals hy me vertelde. We hebben allemaal met hem meegesmuld. of vet. zout. iets bloem De macaroni gaar koken met zout. Het gehakt aanmaken met ge weekt oud brood, melk, zout. (peper) en nootmuscaat en er kleine balletjes van draaien (zoals voor soep of iets groter). Deze even door bloem schudden en in de koekenpan in boter of margarine minuten bruin en gaar bakken. De kool fynsnijden en gaar smoren in de jus, waarin het gehakt is gebakken. De macaroni, de kool met het kooknat en het. gehakt door elkaar mengen goed doorwarmen. Heeft men een ov dan kan men het gereent in een schotel tje overdoen, met paneermeel bestrooien en er hier en daar een klontje boter of margarine op leggen. In plm. 20 nvnuten een korstje op het schoteltje laten komen Bouwactiviteit wordt afgeremd Minister In 't Veld heeft bepaald, dat van 4 December tot 1 Januari geen rijks- goedkeuringen voor het bouwen var ningen mogen worden vestrekt. De vragen ondervinden dus enkele weken vertraging. Deze afremming is slechts tijdelijk daar het productie-apparaat is overbelast. Zoals uit de beschikking blykt, zal van 1 Januari a.s. af de mogelijkheid om rijks- goedkeuring te verkrijgen, weer worden opengesteld. Maar op de andere dagen was de uitge breide spüskaart toch ook een lust voor het oog en werd de komst van Siman met 'n gong met verlangen tegemoet gezien. Wanneer het leven van een emigrant zó bleef Maar, er komen vast andere tüden. Schipper Maarten Korving troffen Zaterdagavond thuis aan. Hij had de jongste van zijn zes spruiten, waarvan hij juist 24 uur geleden afscheid had ge- men. al weer op schoot. „Ja," zei hy. „dat is een extra Zondagje thuis". Maar hij had het liever anders Het begon dus Vrijdagavond om half acht in Scheveningen, toen zy met goed „en een klein kuiltje" uitvoeren, •aren enkel wat matrozen aan dek, om één de wind ging opsteken. Om twee uur was zij ai „aan het orkanen" ;n om half drie stond er een geweldig ;tuk water. De luiken werden toen ge sjord en de schipper besloot een zeiltje bij te zetten. Toen de mannen daarmee bezig waren, gebeurde het. „Ik stond in de brug", aldus de schip per. „Opeens zag ik vóór de boeg enorme grondzee oprijzen. Het was groot geluk, dat zij juist daar kwam, want hadden we die dwarsscheeps ge had, alles zou van dek gespoeld zijn!" Nu steigerde de Sch. 95 tegen de water muur op. Die stortte zich met donderend geweld op het schip en liep er van tot achter overheen. „U kunt u niet voorstellen, wat dat is." aldus schipper Korving, „als je het schip volkomen onder je ziet dwynen. Niets dan water overal. Alleen de mast en de brug er bovenuit." De mannen, die aan dek geweest waren, hadden kans gezien snel achteren te lopen en zich vast te grypen aan wat maar bij de hand was. Toch waren, nadat het dek schoongespoeld was, de gevolgen ernstig genoeg. Het schiip 9tond half vol water. Maar dat was nog het ergste niet. De motor werkte prima door, niettegenstaande de machinekamer zelf wel een zee leek en de drie pompen deden terstond haar Maar erger waren de manner Zwaar gewonden Op het glimmend natte dek zag de schipper vier gestalten liggen. Het waren Leen Mos uit de Vissershof 2 in Scheve ningen. Jan Bruyn, Marcelisstraat 10 Huib Plugge, Kotterstraat 14. en Krijn Pronk uit de Wieringsestraat 535. die ei het ergst aan toe waren. Leen Mos wa: met zijn rug tegen de verschansing ge smakt en klaagde over pijn in dal lichaamsdeel. Op de wal bleek, dat hij een bloeduitstorting had. Jan Bruyn bleek het rechterbeen op 2 plaatsen gebroken U hebben. Hy leed erge pijn. Huib Plugge's voet bleek ernstig gekwetst. Later kwam het licht, dat hij middelvoetbeentjes gebroken had. En Krijn Pronk liep lichte hersenschudding op. Tenslotte de stuurman, Dirk Korving, een broer van de schipper, nog aan de arm gewond. Hij had zich met zóveel kracht aan een touw vastgeklemd, dat hij een epierver- rekking aan zyn arm opliep. de duisternis en de gewel dige storm, met de dreiging van de zee overal een toestand! Spraakverwarring „De spraken waren een kwartier lang natuurlijk verward," aldus de schipper. „Maar de gezonden staken direct de handen uit de mouwen om de getroffenen hulp te geven. Zij werden in de kajuit op zoveel mogelijk kussens, dicht by de kachel, gelegd. Er was geen sprake van direct terugkeren, want de schipper had moeite genoeg het schip met de kop op de wind en de golven te houden. De schade aan boord bleek zich te be perken tot de krebben, die aan splinters geslagen waren. De krebben zijn de be waarplaatsen voor de z.g. blazen, voorts wat tonnen overboord gegaan en drie kuipen met geschilde aardappelen. En die had men nog wel et touwen vastgesjord. Het gebeurde 17 a 18 mijlen West ten Noorden van Scheveningen. Eerst om vijf uur zag de schipper kans te keren. Om zeven uur lag hij voor de Waterweg, maar er stond zoveel zee de hoofden waren overspoeld van water dat hij niet kon binnenvaren vóór Zaterdagmiddag twee uur. Toen was voor de gewonden, voor wie de thuisreis geen pretje was. het leed gauw geleden. Bij de Sch. 95 was de Sch. 130 Klara, van schipper Zier de Reus. Ook dat schip heeft veel water overgekregen. i evenals de Sch. 140 van schipper K. Blok kon het doorvaren. „Hoe lang de Sch. 94 binnenblyft, is nog niet te zeggen." aldus de schipper. „Iedereen heeft de schrik een beetje te pakken, maar dat gaat wel over. En dan vaart men weer uit. De rederij Frank Vrolijk is eigenaar van de Sch. 95. De gewonden waren Zaterdagavond om negen uur alle geholpen en in hun bedden in het ziekenhuis. In hun wonin gen verdrong zich de familie om nieuws te horen. Maar dat was er nog niet veel. Alleen wisten ze: de zee was er niet dwars overheen gegaan. Want als dat was geschied: schipper Korving geloofde niet dat er dan één van hen. die op dek waren, aan boord gebleven zou zijn! Andere schepen De storm heeft Zaterdag ook andere schepen overvallen. Er werd door de Duitse radio Norddeich een waarschu wing uitgezonden aan schepen om uit te küken naar de Groningse kustvaarder De bemanning van het Griekse stoomschip Metamorphosis, in een vliegende storm Noorden van de Noorderpier bij IJmuiden is gestrand. Een van men heeft in zyn hand ikon, voorstellende de Heilige Sint Nicolaas, het enige dat nog gered kon worden. „Zelfs als misdadigers niet bruikbaar" Tegen Toon de Soep Jr en Bais de Syp, twee figuren uit de onderwereld van Oss, werd dezer dagen voor de Bossche recht bank vier jaar gevangenisstraf geëist. In April hebben ze in het dorpje Handel een winkel geplunderd voor f3300 aan textiel en sigaretten. Zy ontkenden wat er te ontkennen viel en beweerden in geen jaren in Handel te zij geweest Een zekere Jaantje bevestigde echter onder ede. dat Toon èn Baris haar bij het eerste ochtendgloren de spullen waren komen brengen. „Zij ontkennen teveel", vond de oficier van Justitie. „Door deze lach wekkende fout zijn ze zelfs als misdadi gers niet meer bruikbaar". De derde in het complot, zekere Van B, bekende schuld. Texel, van welk schip sedert Woensdag niets meer was gehoord. Enkele Duitse reddingboten voeren uit en één vond de Nederlander by de Oostfriese eilanden. Het schip lag voor anker, wachtend op beter weer. De Vlaardingen 142, Voorwaarts, kreeg schade aan het roer en was niet meer te bestuten. Een andere logger uit Vlaar dingen sleepte het schip mee, maar het werd zulk zwaar weer, dat de hulp van een sleepboot werd ingeroepen. Tegen half vijf Zaterdag kwam de Voorwaarts bü Hoek van Holland binnen, gesleept door de Ganges. De nachtboot uit Harwich had het Za terdag ook geducht met de storm te stel len. De boot bleef in Hoek van Holland enige tyd tegen de steiger aangedrukt, zonder dat daar iets tegen gedaan kon worden. Toen de storm Zaterdagavond ging lu wen, kwamen vele schepen voor de Nieu we Waterweg om naar binnen te varen, by" wyze van spreken dringend als scha pen voor een hok. Uit de oude doos van Katwijk Opvallend is de romantiek, die het leden ons biedt en een terugblik hierin is ons vaak als een oase in de vele moei- lykheden, die het leven geeft. Gaan we in gedachten een goede vyf- tig jaar terug. Het badseizoen toen nog van bescheiden omvang is begon nen. Enkele badkoetsjes en strandstoelen bevinden zich reeds op het strand. De toen nog gering in aantal zynde sumpt iet entjes worden door de eigenaar zelf geplaatst. Toen nog geen sprake van strandhuur of politiële bemoeiingen. Men leefde en werkte in een vrijgevochten land. Een geheel ander strandaspect booo de aanwezigheid van de toen uit 68 bom schuiten bestaande vissersvloot, die zich gedeeltelük op of onder de boulevard en voor een gedeelte aan het lage water bevond. De kantvissery was nog niet ge heel geëindigd (het aantal loggersche- pen bedroeg 18». Men is druk in de weer de schepen voor de haringvissery in hun Zondagse pak te steken. Handenvol werk geeft dat. Alles wordt in- en uitwendig grondig nagezien. De schuit wordt geteerd en opnieuw ge schilderd. Zeilen en fokken worden ge verfd, tuigage zo nodig vernieuwd. De lange siervaan wordt aangebracht, waar boven als mastversiering de vergulde knop of pagode enz. enz. Als eindelijk alles gereed is, gaan on telbaar veel inwoners by voorkeur 's Zon- dags de rümpjes op het „geestplankje" lezen. Het zwart geschilderde plankje be vond zich aan stuurboord tussen de zg geestkoppen. De rümpjes werden er met witte verf in slerlyke letters opgezet. Voor oud en jong was dit een ware at tractie. Op het geestplankje van de KW 37 las men: Ik sta gereed Met schuit en vleet Om die in zee te zetten. Ach Heer, Zend thans Uw zegen neei In driemaal twintig netten. Bü sommigen trof men een Psalmvers in, doch in de meeste gevallen waren het rümpjes soms lang niet slecht. Velen verdrongen zich voor de KW 10, schipper C. de Haas, waar op het geest plankje stond: /flleen in Jezus' hart kan myn hart ruste vinden, 'k Wil mün hart aan Zyn hart, Zün hart aan myn hart binden. Mün hart vindt in Zyn hart al wat myn hart verzaadt; Zyn hart geeft ware vreugd, behoedt mün hart voor 't kwaad Geen werelds hart schenkt ooit, wat dit hart mü kan geven. In Jezus' hart alleen vindt 't zondaarshart eerst leven. O Jezus, die Uw hart aan 's zondaars hart verbindt, Geef, dat mijn dwaalziek hart niets dan Uw hart bemint. Dat toch Uw heilig hart myn hart altoos bereidt, Opdat mün mond en hart U pryz* in eeuwigheid. Zo trok men van de ene naar de andere schuit. Wat al mensenkennis spreekt er uit de volgende zes regels: Wie kan de wereld passen fün Om alle man van pas te zyn j En alle man van pas te maken En dan door iedereen bemind; Dat zijn de moelelykste zaken Die men op deze wereld vindt. „Zelden van pas" kunnen we ook nu nog wel met een gerust geweten neer* sch rü ven. Op de KW 68 („Op hoop van zegen") van rederij J. van Holst las men: Met veel moeite en veel kruis Stap ik in dit waterhuis. Heere, wilt Gü met my gaan, 'k Zal U roemen om Uw daAn. Goede wensen bü de afvaart naar de haringvisserij waren niet altüd voldoen de. Dit wist ook zeker bü ondervinding de schipper, die het volgende rijmpje op het geestplankje van zün schuit liet schilderen: Ja, een wens is niet genoeg Op de levenszee; Wilt gii vast en zeker zün. Dan vaar* Jezus mee: Al stormt de wind d' orkaan, de zee, 't Zwijgt alles op Zijn woord; En dan, als Jezus staat aan 't roer, Is alles wel aan boord. Het ene was nog treffender en veel- zeggender dan het andere. Het volgend» riimpje stond op een bomschuit waarvan het nummer nog ontbrak: Het is mü niet genoeg. De zoute zee te peilen; Ik wens daarbü ook eens Den hemel te bezeilen. Het lichaam is het schip. De aarde is de zee. De By bel is het st uurkompas, De Hemel is de ree. Al dit mooie behoort helaas tot de ver leden tijd. Wy' achten ons gelukkig deze periode nog te hebben meegemaakt en denken en spreken er nog dikwijls over. Laten we besluiten met dit echte zee- mansrümpje: Noordewind, Vlak voor de wind, Noorden was z'n koers, Noorden kwam ie an, Hoe was de wind dan? Katwyk aan Zee. Envebe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3