Jlieutue actfeGTouraut Vijftienjarige knaap dirigeert orkest Attlee Zij bij contact met Truman gesteund door chef-stal en Pleven zullen aandringen op een bespreking met Stalin Bertha aan haar ouders toegewezen Prinses bezocht onverwacht de jeugd in de Jordaan Grieks schip bij IJmuider pier in stukken geslagen Bezorgdheid China heeft zijn troeven nog niet uitgespeeld Wist U Chinese Roden rukken snel op naar de Japanse Zee O ZATERDAG 2 DECEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week ADVERTENTIEN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) V Een en dertigste Jaargang No 8290 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.-. H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .itonWoslltlilsjliritmii mjn fatrt ia lcgl)tnspnt* Londen vandaag een diplomatieke bijenkort De Britse premier Attlee zal met een stratocruiser naar de Ver. Staten Vertrekken, waar hij Maandagochtend wordt verwacht. Zijn verblijf in Amerika zal drie a vier dagen duren. Hij wordt o.a. vergezeld door de chef van de imperiale staf. Sir William Slim. Vandaag zullen de Franse premier Pleven en diens collega van buitenlandse zaken, Schuman, te Londen een onderhoud hebben met Attlee en Bevin. Na diens besprekin gen met Truman, zal Attlee ook een tête a tête hebben met de Canadese premier St. Laurent. Het staat, aldus Reuter, op dit moment nog niet geheel vast, dat ook Pleven mee naar Washington zal gaan, maar die kans is gestegen, nu Pleven in de Franse Kamer een „votum van ver trouwen" verwierf. Hij is voorstander van een bufferzone op Korea en zal zich, daarbij gesteund door Attlee, vermoedelijk verzetten tegen het bombarderen van Mandsjoerije en het gebruik van het atoomwapen. In Downingstreet heerste gisteren en vanmorgen een nerveuze activiteit. Een „va-et vient" van ministers, diplomaten [militaire technici, die Attlee van de hodige gegevens moeten voorzien, voor deze zijn hoogst belangrijk onderhoud met Truman zal hebben. De Britse pre mier had ook een lang telefonisch onder houd met de leider der oppositie Winston Churchill. Uiteraard werd ook contact gezocht met de vertegenwoordigers te Londen van aUe landen van het Britse [Gemenebest. De regering heeft brieven en telegram men ontvangen van godsdienstige, poli tieke en sociale organisaties en van vele particulieren, waarin Attlee succes wordt toegewenst met zijn besprekingen Washington. Men hoopt vooral, dat dit (onderhoud tot resultaat zal hebben, dat er voorsteUen worden gedaan voor een conferentie der Westelijke „Grote Drie" |met Stalin. Het gaat, kort samengevat, om de vol gende punten: 1 Het probleem Korea er de dreigende oorlog met China. 2 De At lantische verdediging met spoed verwer kelijken. 3 Snelle herbewapening, en de (economische problemen, zoals voorraad- vorming van strategische grondstoffen, Welke daarmede nauw verband houdt. Wij herinneren eraan, dat bij herhaling is aangedrongen op de onmiddellijke f Bezit Amerika 700 atoombommen Ook de Sowjet-Unie vervaardigt thans atomische wapens. Senator Briar. (McMahon, voorzitter der „commissie voor de atoom-energie" verklaarde: Amerika beschikt reeds ruim een jaar over bewijsmateriaal, waaruit duidelijk blijkt, dat zich op Russisch gebied een atoombom-ontploffing heeft voorgedaan. Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Look" zouden de Ver. Staten reeds 700 atoombommen in voorraad hebben. De president van Zuid-Korea, Syngman Rhee, gaf tijdens een vraaggesprek te kennen, dat hij reeds eerder overwogen had Truman te verzoeken de atoombom te laten gebruiken. Volgens hem zouden atoombommen van het type Hiroshima in Noord-Korea voldoende zijn, als de 'Chinese troepen na herhaalde waarschu wing, zich niet terugtrokken. De vernie tiging van eigendommen zou volgens .hem niet opwegen tegen de totale onder gang der verbonden troepen. Intussen [stromen op het Witte Huis eindeloze tele grammen binnen, waarvan de inhoud vóó1" of tegen het gebruik van de atoombom is. Rotterdam vreesde overstroming, maar water haalde het niet Gisteravond waarschuwde de politie in Rotterdam, dat een overstroming van de tussen de Maas en de dijken liggende straten en kaden zou kunnen optreden De wind nam echter nog bijtijds in kracht af en het water, ofschoon meter hoger dan normaaL steeg niet ge noeg om een overstroming te veroor- ming van een Atlantisch leger in Europa onder opperbevel van generaal Eisen hower. Voorts verwacht men t« Wash ington, dat President Truman aan Attlee zal verzekeren, dat hij in feite geen toe stemming zal geven voor het gebruik van de atoombom op Korea, zonder de regeringen van de leden-staten der Ver. Naties, die strijdkrachten op Korea heb ben, te raadplegen. Het zal echter moeilijk zijn, Amerika willig te maken voor het denkbeeld een bufferzone tussen Mandsjoerije Korea, teneinde diplomatiek overleg met de Chinezen te vergemakkelijken. Vol gens een later ontvangen telegram, zijn Pleven en Schuman vanmorgen inder daad in een militair vliegtuig uit Parijs naar Londen vertrokken. Man van 65 jaar met bijl neergeslagen Roofoverval op Amsterdamse koffiehuishouder .Een 65-jarige koffiehuishouder is gis teravond omstreeks zes uur in Amster dam met een bijl neergeslagen door een Jongeman, die hém wilde beroven. Hij werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. De dader maakte zich uit de voeten met een portefeuille met on geveer f170. 's Middags tegen drieën was hij in het houten gebouwtje bij de Cruquiusweg gekomen, waar Jan van Dijk zijn koffiehuis heeft Hij was geen vaste klant. De anderen verdwenen tegen het sluitingsuur, maar de vreemdeling bleef zitten. Toen de koffiehuishouder hem vroeg even af te rekenen, greep de jongeman een vijl, die in het lokaal lag en gaf Van Dijk enige harde klappen. De oude man verzette zich fel, waarop de aanvaller hem neersloeg met een bijl, die op de grond lag. Op het hulpgeroep van het slachtoffer verdween hij. Een klopjacht van de politie had nog geen Overval op Pasir Maoeng In de nacht van 28 op 29 November j.l. is door een gewapende bende een overval gedaan op het emplacement der rubberonderneming Pasir Maoeng De schade is belangrijk. Het Europese per soneel bevindt zich in veiligheid. Zij moet voorlopig te Singapore blijven Het hooggerechtshof te Singapore heeft hedenmorgen beslist, dat Bertha aan haar ouders toegewezen. Tevens verklaarde het Hof het huwe lijk ongeldig en weigerde het te voldoen aan een verzoek om de beslis sing op te schorten. Het beval echter, dat Bertha onder de jurisdictie van het Hof zal blijven totdat de zaak in hoger beroep zal zijn beslist. Meer dan 100 man politie was op het ogenblik van de uitspraak binnen en buiten het rechtsgebouw aanwezig. Twee overvalwagens stonden gereed. De publieke tribune was geheel bezet. Toen men Bertha de uitspraak mede-' deelde barstte zij in tranen uit en vroeg Aminah in het Maleis: „Wat moet ik nu doen?". Mansoer Adabi troostte haar, ter wijl mevr. Hertogh kalm doch bevend terzijde stond. De overwegingen van de rechter De rechter grondde zijn ongeldigver- klaring van Bertha's huwelijk op de overweging, dat Bertha geen Mohamme daanse is, omdat haar vader nooit heeft toegestemd in haar overgang tot het Mohammedaanse geloof. Bertha kon noch volgens het recht van Nederland noch van dart van Singapore trouwen. Het zou niet iin het belang van Bertha zijn, haar onder de hoede van Adabi (haar zg. echtgenoot) te laten en een dergelijke gang van zaken zou zeer veel afbreuk doen aan de heiligheid van het Mohammedaanse huwelijk. Ofschoon de rechter overtuigd was, dat Aminah Bertha met zorg en liefde had opgevoed en hij bereid was, de onge lukkige indruk, die zij als getuige op hem gemaakt heeft, voorbij te zien, kan de rechter niet blind zijn voor het feit, dat Aminah aandeel had in het schan delijke „huwelijk" van Bertha. Hij hechtte bijzonder belang aan de wensen van Bertha's vader en aan de vader moet de beslissing worden gelaten wat het Uitnodiging om in 1952 naar herdenking in Zuid-Airika te komen GEHEEL ONVERWACHT voor de'kinderen in het Koning Wiliemshuis in de Amsterdamse Jordaan, bracht Prinses Wilhelmina gisteravond een bezoek aan dit in de Egelantierstraat gevestigde jeugdhuis. De eerste i kinderen met wie de Prinses een gesprek voerde, wisten dan ook niet, wie hun zovele diepgaande vragen over hun werk stelde, maar al spoedig hoorde men de kinderen tot elkander fluisteren: „Zou dat de oude Koningin niet zijn?" Ze kregen pas zekerheid, toen de Prinses reeds vertrokken was. i aan Nederland hul gulhartige beste zal zijn voor hat welzijn van zijn kind. De rechter noemdie het „huwelijk" van Berbha een manoeuvre om het proces te belemmeren, hetwelk alle betrokkenen tot schande strekt. Hij was echter over tuigd, dat Bertha met dwang of list tot het huwelijk was gebracht. Inzake Ami nah zeide de rechter: „Ik kan niet ont komen aan de indruk, dat zij er toe overgehaald werd, toe te stemmen in deze schandelijke manoeuvre, welke door anderen was uitgedacht." Aminah is veroordeeld in de kosten. De raadsman van Bertha zeide, dat hij Maandag beroep zou aantekenen. Ilse Koch vergiftigde haar minnaar (werd blind) Het is niet verheffend, hetgeen de getuigen in het proces tegen Ilse Koch. de weduwe van de voormalige kamp commandant van Buchenwald, verkla ren. Een Joodse getuige, die zelf in het kamp had gezeten, vertelde gisteren, dat Ilse herhaaldelijk mishandelingen gade sloeg en zelfs haar man overhaalde om gevangenen te mishandelen. De open bare aanklager verklaarde een getuige te zullen oproepen, die kon meedelen, dat Ilse Koch een gevangene, die haar minnaar was en van wie ZÜ zich wilde ontdoen, vergiftigde. De gevangene stierf echter niet. maar werd blind. Toen zij ook gisteren weer alles ont kende ontlokte dit de rechter de op merking, dat zü haar zaak weinig goed deed door iedere verklaring domweg te ontkennen. De voormalige ss-generaal prins Jo- sias zu Waldeck, die na Koch comman dant van Buchenwald is geweest en die 20 jaar had gekregen, is door de Ame rikanen vrygelaten. Zy'n ondergeschik te Dietzsch, die 15 jaar uitzat, kreeg gratie. Labourmeerderheid weer zes Door het winnen van een tussentijdse verkiezing te Abertillery in Wales heeft Labour thans weer een absolute n derheid van 6 zetels in het Lagerhuis. De labour-candidaat kreeg 24.622 en de servatieve candidaat 3.839 stemmen. Met Frans Kemeling en Jo Leeflang de jeugdleider en jeugdleidster van dit tehuis, dat is aangesloten bij de Her vormde Jeugdraad te Amsterdam, had de Prinses reeds 's morgens een uur lang in het paleis op de Dam een I gesprek gevoerd over het massa-jeugd werk. Zy gaf daarbü de wens te kennen zich 's avonds persoonlijk van het werk op de hoogte te stellen. In dezelfde ongedwongen sfeer, waar in de Prinses zich met de kinderen on derhield. luisterde zü even later naar de Sinterklaasliedjes en vooral naar de Kerstliederen, die de Jordaanse jeugd liet horen. „Het was een bijzonder prettige avond voor mij", zei Prinses Wilhelmina, toen zij, na met de leiding van het huis de thee gebruikt te hebben, om kwart over negen vertrok. Uitnodiging van Zuid-Afrika? De afdeling Tzaneen (Noord-Transvaal) van de Herenigde Nasionale Party in Suid-Afrika heeft de regering verzocht Prinses Wilhelmina als eregast uit te nodigen ter gelegenheid van de Van Rie- beeck-feesten in 1952, ion dat die Unie ontvangs van president Kruger vergeet Noordatl. militaire leiders binnenkort bijeen is en vergadering van de Noord- atlantische militaire leiders gearrangeerd om te komen tot een oomiddellüke c eenstemming over de vorming van gecombineerde verdedigingsmacht West-Europa, zo wordt van gewoonlyk welingelichte züde te Washington klaard. President Truman heeft gisteren klaard, dat het thans meer dan ooit nood- zakelük was een dergelüke macht der één opperbevel te vormen. Postbeambte uit trein gevallen Niet ernstig gewond De 58-jarige postbeambte A. J. Ver meer uit Rotterdam is gisteravond laat bü bet station Heemstede uit de electri- sche trein AmsterdamRotterdam ge vallen. Wonder boven wonder liep hü geen zwaar letsel op. Met een diepe hoofdwond en een hersenschudding werd hü opgenomen. Vermoedelijk heeft Vermeer in hst postrütuig dat als laatste van het treinstel meereed bü vergissing de buitendeur geopend in plaats van de deur van het toilet. Zün collega die even eens in het rijtuig werkte, bemerkte het ongeluk onmiddellük en trok aan de noodrem. Vijf honderd meter verdey stond de treu-fstil Er vertraging. i half i Alle schipbreukelingen (29) door de Neeltje jacoba gered Het Griekse s.s. Metamorphosis (4300 ton) Is vanochtend vroeg, bü vliegende storm, 200 meter ten Noorden van de Noorderpler te IJmniden gestrand. De reddingboot Neeltje Jacoba heeft de gehele bemanning, 28 koppen onder wie twee vrouwen, als mede de Nederlandse loods, behouden de haven van IJmulden binnengebracht De marconist werd bü de redding een voet afgekneld. Het schip, dat middenin de grootste branding lag, is gebroken. Toen het schip in moeilijkheden raak te, gaf hert noodseinen met radio en stakel'pot. Daarop koos de Neeltje Jacoba onmiddellyk zee. Bü het overnemen van de schipbreukelingen werd de redding- boort tegen de scheepwand geslingerd. De Metamorphosis was met pyriet (zwavelyzer) van RönnSkar (Zweden) op weg naar Amsterdam. De reddingboot heeft lichte schade aan het voorschip opgelopen. Het enige, dat IN DEZE DAGEN legt zich weer do bezorgdheid op het gelaat der wereld. Hoe zal zij geraken uit deze spanning, dia reeds bange emoties van de laatste jaren verre achter zich laat? In onze tyd schynt zich in luttel bestek samen te val len wat eens over de eeuwen was ver spreid. Maar niet slechts samengepakt zyn de spanningen, zü zün ook fel en he vig en voor het broze mensenleven nau» wehjks te dragen. Van deze spanningen moet ook ons blad dagelijks gewagen. Dat is zijn trieste taak. Als spiegel der wereld kan de krant die wereld niet fraaier tonen dan zü is. En wat is die wereld anders dan een wezen wat zich kromt in de ellende? Maar kan de krant niet anders doen en niet meer, dan is zy pover als het menseJyk zuchten zelf, dat zü be luistert en doorgeeft. Er is echter nog wel iets anders en iets meer. Zeker ook in de krant moeten wjj gewagen van zorg en leed. Wij sluiten daarvoor de ogen niet Die boodschap hebben wü te brengen. Maar het is niet de enige en ook niet de voornaamste. Want wü gevoelen het als onze roeping, het einde van deze spanningsvolle week de gedachten heen te leiden, af tnselük bemoeien naar Hen^ die ook de Heer der wereld is en die reeds eeuwen her dezelfde spanning en hetzelfde leed gedragen heeft, waaronder de wereld ook vandaag gebukt gaat. Morgen is het Zondag. Zal het Zondag jn aan de fronten, waar de stervenden liggen en de gewonden en waar de sol daten moeizaam voorttrekken door kouds door sneeuw? Zal het Zondag zün in de diplomate centra, waar men koorts achtig doende is, nota's te ontwerpen en te bestuderen, en waar men speurt naar oplossingen en uitwegen? Zal het Zon dag zyn in de werkkamers van de groot sten der aarde, wier verantwoordehjk- heid beklemmend groot is en van wier lippen men elk woord te lezen tracht? F HET VOOR HEN ALLEN Zondag Bemiddelingspogingen Sir Benegal Rau sprak met de rode Woe, die minder „rauw" was Woe Hsioe Tsjoean, de vertegenwoordiger van communistisch China by de Ver. Naties, heeft een onderhoud gehad met de afgevaardigde van India. Sir Benegal Rau. Deze verklaarde na afloop: „Ik heb de hoop nog niet opgegeven", want Woe had, zich niet geheel en al „onontvankeiyk" getoond. Wat er precies besproken is, moest geheim blüven, maar er vielen in dit contact met de Chinees, toch wel enige con structieve richtlijnen te ontdekken voor de ontmoeting tussen Attlee en Truman Het ging om de problemen, welke thans door de V.N. behandeld worden. Te oordelen naar Reuter, hebben de representanten der Chinese communisti sche regering nog niet al hun kaarten te Lake Success uitgespeeld. Van Russische zÜde werd aldaar vernomen, dat de drie voornaamste eisen van Peking zijn: 1. Formosa moet onder het gezag van Peking gesteld worden. 2. Er moet een redelüke politieke regering in Korea ge vormd worden, („redelijk" wat is dat in communistenoog?). 3. Een zetel voor de Chinese communistische regering in de Ver. Naties. frontlinies op Korea een zekere stabiliteit is tot stand gekomen. Nog steeds specu leert men erop. dat de regering te Peking niet zal aansturen op een volledige oor log. Formosa is echter een In dit verband wüzen wü er nog op, dat zowel de Russische als de Westerse diplo maten de meeste waarde hechten aan de militaire situatie op Korea. Van geen van beide züden verwacht men. dat er op politiek gebied werkelyk resultaten kun nen worden bereikt, voordat er in de Een loco-burgemeester gearresteerd Een molenaar uit Herpen, die tevens loco-burgemeester van Ravenstein (N.B.) gearresteerd wegens het vervalsen veevoederbonnen. Gloeiende lavastroom tot stilstand gekomen De duizend meter brede en vüf meter hoge lavastroom van de Etna is op hon derd meter afstand van de wün- en boomgaarden aan de voet van de vul kaan tot stand gekomen. Dit geschied de nadat de krater zeven dagen lang in een hevige uitbarsting had gewerkt. DAT aan de stichting In- en Verkoop an Aardappelen nog niet genoeg aard appelen voor de voorjaars-voorraad zün aangeboden en de termijn is verlengd. DAT hert 80-j. bestaan van de Ryks- academie van beeldende kunsten te A'dam op 20 Dec. zal worden gevierd. DAT de luit.-kol. vl.-wnr W. J. Rey- ese gisteren op de vliegbasis Leeuwar den. het commando overdroeg aan luit.- kol. vl.-wnr A. H. V. Maurenbrecher. DAT dr B. Buis te Hengelo op 7 De cember 50 jaar arts is. DAT de dór. der posterüen van Vene zuela, dr Francisco Perez Jimenes, op zün studiereis door West-Europa in ons land is aangekomen en zyn land wellicht bü Werkspoor sorteermachines zal be stellen. DAT de gisteren in het Waaggebouw te A'dam geopende tentoonstelling He'. Dagblad door de Eeuwen, tot eind De cember geopend blüft en er een aparte afdeling voor A'damse kranten is t.g.v het gouden jubileum van de journalds tenorganisatue aldaar. DAT de Schiedamse raad het voorstel n 21 ha grond, het grootste gedeelte van het z.g. Stenrebos, aan Wilton-Feüenoord /3V4 millioen te verkopen, heeft aangenomen. DAT Arnhem dit jaar door 804.000 toeristen werd bezocht tegen 814.000 in 1949. DAT jhr O. Reuchlin te Washington, die directeur-generaal van politieke za ken aan het ministerie van Buitenl. Zaken zal worden, op 8 Jan. in ons land wordt verwacht. DAT W. J. M. D. d'Aquin, kanselier der eerste kl., is overgeplaatst van de ambassade te Parüs naar het consulaal- generaal te Tanger. DAT het Genootschap voor Reclame zün bestuur tot aftreden heeft gedwon gen door met 47 tegen 16 stemmen een motie aan te nemen, die de leiding be schuldigde van onvoldoende activiteit. DAT Pelita-Nederland Helpt Indië in Lunteren een contactavond belegde voor uit Indonesië gerepatrieerden die op de West-Veluwe wonen. DAT de 43-jarige melksiyter De Gr. uit Noenen op de Bilderdüklaan te Eind hoven op zün fiets door een vrachtauto is gegrepen en gedood. de bemanning heeft kunnen redden, Is een kleine vergulde ingelijste ikon, voor stellend de heilige Sint Nicoiaas. Deze redding is voor schipper Jaap van der Meulen wel heel zwaar gewor den. Er 6tond n.1. zoveel zee, dat het bootje van de Kon. N.Z.H.R.M. meer malen tot boven de brug van het ge strande schip werd geheven, zodat de bemanning alleen kans kreeg in het vangnet te springen als de boot onge veer even hoog lag als de Metomorphosis Tydens de redding is de 32-jarige Michael Valasakis, marconist, zwaar ge wond. Hü probeerde n.l. via de verschan sing aan boord van de reddingboot te komen, maar durfde op het kritieke moment niet te springen. Hü raakte, toen de Neeltje Jacoba tegen het schip sloeg, met beide benen bekneld tussen de schepen, zodat het ene been volledig verbryzeld en ook het andere zwaai kwetst werd. Bovendien liepen enige leden van de bemanning een hevige shock op. De thuishaven van het onfortuinlüke Griekse schip is Pyreus. Het vaartuig moet als verloren worden beschouwd. De uitgeputte bemanning is in hotel Augusta in IJmuiden op haar verhaal gebracht en daarna naar het zeemans huis in Amsterdam gegaan. De 'gewonde marconist is naar het ziekenhuis te IJmuiden vervoerd. De kapitein van de Metamorphosis, die gebrek had aan bunkerkolen, wilde het er niet op wagen met dit weer buiten gaats te bUjven en vroeg een loods. De loodsdienst was reeds gestaakt, maa verband met het byzonder slechte waarin het schip zich bevond, voe loodsboot toch uit. Weer en gety deden het sohip echter stranden. Een aardbeving kracht, waarschynlük in is door de seismograaf v Californië geregistreerd. 'an ongewone Zuid-Amerika, in Berkeley in ln Mandsjoerije 650.000 man reserve In het wit geklede vurende „vluchtelingen" trekken Zuidwaarts McArthur acht de toestand op Korea kritiek, doch niet „hopeloos". De Chinese rode troepen trekken thans snel op naar de kust van de Japanse Zee om de verbonden legers in het N.O. af te snyden. ZU hebben punten bereikt 25 km ten Noorden van Hamhoeng. de stad aan de Oostkust. Hierdoor bestaat het gevaar, dat niet slechts de verbindingen van de Amerikanen te Hjesandjln en met de „kapltool-divlsie" worden afgesneden, maar ook de voornaamste aanvoerweg naar de Amerikaanse troepen, nog standhoudende bü het „Tsjosin-^servoir". De Amerikaanse mariniers hebben de stad Hoedamni verlaten. de troepen van McArthur zich in iwe defensielinie, zich uitstrekkende tussen Soektsjon en Soentsjon, 40 km ten Noorden van Pjongjang. Deze stad werd door de communisten gebombardeerd en bijna het gehele gebied ten Oosten van Pjongjang, ligt thans open voor de Roden en biedt de gelegenheid om een nieuwe flankaanval tegen het 8ste leger uit te sief, hetwelk het tegenoffensief der Chi nezen tengevolge had. het enige was. wal hü in de gegeven omstandigheden kon doen. Overigens had Washington er z fiat aangegeven. Bevordering van de eenheid Reeds trekken hier 40.000 man Chinese troepen op, dreigende de nieuwe Geal lieerde defensielinie onder de voet te lopen, nog voor dat deze stevig gevestigd is. Zware gevechten ^aan voor de deur op de Soektsjon-Soentsjonlinie. De lucht macht rapporteerde, dat in N-W. Korea groepen in het wit geklede „vluchtelin gen" van de rivier de Tsjongtsjon naar het Zuiden trekken. ZU liepen in de pas en vuurden met kleine wapens. Tegenover de aanvankeiyk 200.000 man van McArthur, wordt de getalsterkte der Chinezen geschat op: 200 000 in Korea nog.. Er bestaan plannen tot oprichting •n Vereniging tot bevordering van kelyke hereniging van Hervormden Gereformeerden. Men wil deze ver ging doen bestaan uit twee secties, die plaatselyke afdelingen zullen hebben en gezamenlyk en apart zullen vergaderen en publiceren. Enerzüds zal overleg ge pleegd worden met de Hervormde Raad voor Kerk en Kerken. Anderzüds zal daag. (Opgemaakt te 10 uur). contact worden onderhouden met hetl Gereformeerd Studieverband voor Oecu- ZON EN MAAN Rfla2gstelJfnd®n kun- Zondag: Zon 8.28—16 31: maan OM— 650.000 in Mandsjoarüe. McArthur burg. ItechtUïeg 36, Hiiverrómi Vl'nST'"' ten alleen, dat het Zondag zal zün, ge schenk van God aan een moede wereld, de dag waarop Hü tot ons komen wil met zyn Woord, zün bemoediging en zyn vertroosting. Morgen wil hij zelf onze aandacht tot zich trekken. Morgen roept 'j ons met onze bezorgdheid over alles at ons boven het hoofd hangt. Morgen herinnert Hü ons er aan. dat deze Wereld, gekromd als zy is onder de zorgen, toch Zyn wereld is. Dat Hü haar niet heeft losgelaten, ook wanneer zij vergeefs getracht heeft, zich van Hem los te scheuren en voort te gaan op eigen kompas. Is het niet de grote benauwenis van ïze dagen, dat wü schünen overgeleverd in ménsen, aan menselyke willekeur en aën menselük falen? Het is alsof ons lot ligt in 's mensen hand. Wat wil men in Moskou? Wat in Peking? Wat kan men bereiken in Londen en Washington? On- begrijpbaar voor ons kleinen zyn de ge dachten der machtigen. Wat zyn wij an ders dan toeschouwers uit een schamels En toch. Toch is het morgen Zondag. De ag van toenadering tussen hemel en aarde. Die toenadering is er dagelyks voor wie haar wezenlyk wenst. Maar op de Zondag is zy er zeer büzonder. Over wat er nog gebeuren kan. verke- *n wü allen in bange spanning. Er wordt buiten ons door anderen over de gang der wereld en over onszelf beslist. Wy staan van verre. Is dat zo? Staan wü van verre? Is het niet zo, dat het God is, die in feite de gang der wereld bestuurt? Zün ook de groten der aarde niet in Zün hand? Kan Hü ook aan hun gedachten niet die rich ting geven, welke Hy wenst1 En is Hü voor ons niet de Onmiddellük Bereik bare? dwongen of zullen de vlammen straks overslaan van land naar land? De dagen, waarin wü leven, kunnen zyn van doorslaggevende betekenis. ZU kunnen de beslissing in zich bergen van leven Midden in deze dagen valt de Zondag, de dag, waarop eens het duister is opge klaard en die de overwinning bracht op de dood. Wy' kleine mensen schynen machteloos. Maar de Zondag laat zien, dat wü toch veel vermogen, niet uit ons zelf. maar uit Hem wiens dag het is. Er is in deze dagen een moeizaam zich afvragen, wat toch de bedoelingen van de groten der aarde zyn. Hun woorden gaan van mond tot mond. Wat zij te zeggen hebben, kan ook zün van uitzonderlijk gewicht. Onze krant wil er de betekenis waarlük niet aan ontzeggen. Maar wü hebben de zekerheid, dat wü onze taak in deze bange dagen op armzalige wijze zouden hebben verricht, wanneer wü niet juist nu de gedachten van onze lezer en lezeres boven het menselük pogen en streven hadden uitgeleid. Emmer met 43 kg aan goud opgegraven De Belgische politie heeft aan de rand van een voetbalterrein bü Dixmuiden een emmer met 43 kg gouden horloges, dollars, trouwringen en Romeinse munt stukken opgegrave^. De politie had een aanwüzing gekregén van een juffrouw, die. verdacht van diefstal, wordt vastge houden De Romeinse munten zijn waar schynlük van een museumdiefstal af komstig. WEERBERICHT Minder wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met flinke opklaringen en plaatselyk enkele buien, elük in de kustpro- Langs de Wadden* kust aanvankeiyk nog krach» tige, overigens matige to| zwakke wind. hoofdzakelyk uit Westelyke richtingen. In de nacht op vele plaatsen lichte vorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen aLs van-

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1