Jlietuue tfcuntnt Terugtrekken van China geëist Amerika beschuldigt Peking van openlijke aggressie China vergeet de bloedschuld aan Amerika nooit Wist U Tuitende oren Veiwaandheid Infiltratie 5 WOENSDAG 29 NOVEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADYERTENTIëN: 0.18 per millimeter. CBij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 826T Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER 'CHRISTEU1K-XATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanloasticfili9l!<H(Mn myn&erliolegiienspott" Eén kolenprijs gevraagd Breidt Korea-conilict zich uit tot grote oorlog in het Ver^ Oosten WARREN AUSTIN, de Amerikaanse gedelegeerde in de Veiligheids raad, heeft de verontrustende vraag gesteld „zal er vrede of oorlog zijn in het Verre Oosten?" McArthur heeft in zijn rapport erkend, dat de Ver. Naties voor een geheel nieuwe oorlog staan, üamelijk met commu' nistisch China. In tegenwoordigheid van de delegatie uit Peking, beschul digde Warren Austin China van openlijke'aggressie op Korea. Hij stelde de eis, dat de Chinese communisten onverwijld hun troepen uit Korea zouden terugtrekken, terwijl nogmaals China verzekerd werd, dat de Ver. Naties slechts streven naar vrede en de souvereiniteit van Korea. Presi dent Truman heeft de Amerikaanse Nationale Veiligheidsraad, de hoogste politiek bepalende instantie bijeengeroepen. McArthur heeft zijn voornaamste mandanten uit Korea naar Tokio over]eg ontboden. Men staat probleem, of McArthur volmacht zal krij gen Mandsjoerije te bombarderen. In dat geval, kan een openlijke oorlog uitbreken tussen Amerika en China, het welk een verdrag met de Sowjet-Unie heeft. Londen en Parijs aarzelen. Over gans de wereld verheelt men zich de ernst der situatie niet. Wallstreet rea geerde met een sterke koersdaling. Men kan het niet meer ontkennen, maar sinds het einde van de oorlog heeft geen gebeurtenis zoveel sensatie en on rust verwekt als de verklaring van McArthur. dat op Korea feitelijk een nieuwe oorlog is begonnen. Te New York verdrongen de mensen zich voor de dag bladen en al houdt men rekening met de sterk gestegen kans van uitbreiding van de oorlog, toch hoopt men. dat Truman, Marshall, Dean Acheson erin zullen sla gen, deze ramp te voorkomen. Noch Engeland noch Frankrijk voelen er veel voor, de verbonden leger? in Korea te machtigen, aanvallen te doen op Chinese bases in Mandsjoerije. In China zelf wordt via de pers en radio een uitgebreide campagne gevoerd, waarbij een ieder wordt aangespoord, de strijd tegen de Amerikaanse aggressors aan te binden. Bijna elke referentie aan de Amerikanen gaat vergezeld van de liefelijke toevoegingen „oorlogsophitsers" of „moordenaars". Waar kwam het in de rede van Warren Austin, gehouden in de Veiligheidsraad, op aan? Hij sprak niet meer van „Chi nese interventie", maar duidelijk van „Chinese aggressie" op Korea. Warren Austin wilde concrete details vernemen en hjj noemde man en paard. Hoeveel Chinese troepen waren er op Korea en hoe lang van tevoren was de communis tische aanval beraamd? Welke waren eigenlijk de belangen van Peking bij Ko rea? Voelt de regering van Peking zich alleen veilig, wanneer er op Korea een communistisch bewind heerst? En tenslotte zette Warrèn Austin de Chi nese gedelegeerde het pistool op de borst met de vraag: „Is communistisch China bereid zich neer te leggen bij het oordeel van de Ver. Naties, of zal het de besluiten van de V.N. negeren, waardoor de inter nationale vrede en veiligheid in gevaar worden gebracht?" Hiervan hangt het af, of het Koreaanse conflict tot een spoedig einde kan worden gebracht, dan wel dat de oorlog zich zal uitbreiden. Zal er vrede of oorlog zijn in het Verre Oosten? Warren Austin stelde in het licht, hoe Amerika nu al meer dan 50 jaar met het Chinese volk vriendschappelijke betrek kingen onderhoudt. Hadden millioenen Chinezen zich in de jaren na de oorlog niet gekleed en ge voed, dank zij de Amerikaanse hulp? Het Amerikaanse volk stelde de vriend schap met China op hoge. prijs. Toen was het woord aan de leider der Chinese dele gatie Woe Hsloe Tsjoean, wiens verweer wij elders in dit nummer weergeven. Voor de eerste maal het woord voerend in een politiek orgaan van de V.N., ver klaarde hy echter met nadruk, dat hij niet wénste deel te nemen aan enigerlei discussie over de oorlog op Korea. Atoombommen tegen China? Volgens Ass. Press zou McArthur voor lopig slechts volmacht hebben gevraagd voor het overschrijden van de Mandsjoe- r\jse grens met vliegtuigen, die vijande lijke toestellen achtervolgen. Aan Mc Arthur zou door Washington die toe stemming niet verleend zijn. Hoge auto riteiten gaven evenwel te kennen, dat een mogelijke ontwikkeling in de situatie kan ontstaan, welke zou dwingen de grens in de lucht te passeren. Een der gelijk besluit zou echter met de grootste aarzeling worden genomen. De bondge noten van de Ver. Staten vooral nemen hierbij de meeste reserve ip acht. Hoewel de republikeinse senator Oven Brewster er reeds op heeft aangedrongen dat aan McArthur machtiging wordt verleend voor het gebruik van atoom bommen tegen de Chinese communisten, schijnt op het State Department, zulks niet overwogen te worden. Wij wijzen er nog op, dat de verklaring yan Warren Austin inzake „onverholen Chinese ag gressie" voor de leden-staten der V.N. als een besluit genomen wordt een jnorele verplichting schept om tegen China op te treden. In Zuid-Carolina zal een fabriek voor atoom-energie worden gebouwd, waar materiaal voor de waterstofbom zal worden gemaakt. Alarm in Amerik. Veiligheidsraad Het alarmerende van de situatie wordt gekarakteriseerd door de bij eenkomst van de Amerikaanse Natio nale Veiligheidsraad. De laatste bij eenkomst werd in' September 1949 gehouden, toen President Truman had bekend gemaakt, dat injiet..ge bied van dè Sowjet-Unie een, door atoomkracht teweeg gebrachte, ont ploffing had plaats gevonden. Het is in feite de hoogste instantie der re gering. Vice-president All den Berkley ver klaarde tegenover de pers, dat de reden der onverwachte bijeenkomst niet kon worden medegedeeld. De Nationale Vei ligheidsraad. met de President aan het hoofd, bestaat uit de ministers van Buit. Zaken, Defensie. Leger. Marine en Lucht macht. voorts het hoofd van de „Raad voor de Nationale Veiligheidsbronnen" en enkele andere, door de President en de Senaat benoemde functionarissen. Deze Raad heeft tot taak de doelen, verplichtingen en risico's van de Ver. Staten met betrekking tot het militaire potentieel te ramen en daarna aanbe velingen te doen. Aanwezig waren Pre sident Truman, de reeds genoemde vice- president Barkley, Dean Acheson, Marshall en Snyder, de reeds genoemde Defensie-nlinisters, de voorzitter van de chefs der generale staven, generaal Brad ley. en voorts admiraal Sherman, gene raal Vandenberg en generaal Collins. Vermelden wij nog, dat ook het hoofd van de Amerikaanse Geheime DiAist generaal Bedell Smith en de deskundigen van zaken betreffende het Verre Oosten, Jessup en Rusk de zitting bijwoonden. De hoogst belangrijke bijeenkomst duur de 75 minuten. Daarna vond een spoedzitting van het Amerikaanse kabinet plaats, waar gene raal Omar Bradley een exposé gaf der militaire situatie op Korea. In Britse kringen overheerst het gevoel, dat de Deze foto laat duidelijk zien, hoe hevig de storm geweest moet zijn, die dezer dagen Amerika heeft geteisterd. In New Jersey werd een groot excursieschip, de City van New York, als een notedopje op het vaste land geworpen. Unieconierentie gesloten Van MaarseveenNederlanders mogen geen gijzelaars zijn Resultaten betreffen de financiën niet de mensen De Unieconferentie is hedenmorgen in de vergaderzaal der Eerste Kamer gesloten na zulk een lange reeks besluiten genomen te hebben dat de voor lezing daarvan gisteren van 4 uur n.m. tot half twee in de nacht duuide uitgezonderd een uur pauze en hedenmorgen nog moest worden voort gezet. Men mag dus niet boos zijn, dat de slotzitting veel te laat begon. Het opmerkelijkste van de sluiting van de Unieconferentie tussen Indonesië en Nederland was de opmerking van minis ter Van Maarseveen, dat de Nederlanders in Indonesië geen gijzelaars mogen zijn. Een opmerking, waarop het antwoord uitbleef. Behalve de volledige delegaties van Indonesië en Nederland waren minister Drees en Stikker, de voorzitters der "Ka mers, mr Donner, mej. Tellegen aanwe zig. De voorzitter der Indonesische delega tie. mr Moh. Roem, dankte voor de har telijke ontvangst in Nederland, en ver klaarde, dat veel vraagstukken waren opgelost en overeenkomsten gesloten. Het optimisme was bewaarheid. Hij deelde mede, dat de oplossing van het vraagstuk der ambtenaren zal worden gezocht in de richting, waarbij datgene, wat Indonesië inderdaad nodig heeft, wordt verzorgd en versterkt. Als een dergelijke oplossing voor de oudere amb tenaren een zware last betekent, zullen beide delegaties streven naar opvanging van de gevolgen. Indonesië heeft buiten landse krachten en kapitaal nodig, waar bij niet te kort wordt gedaan aan de ont wikkeling en de mogelijkheden voor hel •Igen volk. De conferentie heeft eer beter begrip en betere waardering var •lkaars standpunt gebracht en een vrucht bare bodem geschapen voor samen king. Spr. eindigde met een bede tot de Allerhoogste. mr Roem sprak minister van Maar- ?n, die het instituut van ministers conferenties deugdelijk en snel werkend noemde. Onderwerpen waren aangeroerd, n beide landen het sentiment sterk beroeren cn waaraan een voorgeschiede- is verbonden, welke de bespreking zeker niet vergemakkelijkt. Ondanks leilijkheden bleef het redelijk overleg de wil tot samenwerking gehandhaafd. Spr. sloeg de waarde dezer tweede con ferentie hoger aan, dan die van de eerste Ook toen ging men uiteen met voldoe ning over hel bereikte. Het geloof in de samenwerking geeft de zichtbare resul taten een bijzonder relief. Niet alle moei lijkheden zijn weggeruimd, dit was nie' te verwachten. Het zou aan de waardigheid van Indo nesië en Nederland te kort doen. wan neer deze conferentie moest plaats heb ben onder druk van een bedreiging. De Nederlanders in Indonesië mogen als gijzelaars beschouwd worden. Ook zij hebben recht te leven in een wereld vrij van angst en terreur. Spr. is overtuigd, dat dit ook de opvatting van de Indo nesische regering is. Het vertrouwen van beide delegaties in elkander is een bewijs van beider zelfrespect. Spr. besloot met een bede om GodJ zegen voor beide landen. bevelhebber van de verbonden troepen op Korea zich heeft schuldig gemaakt aan een ernstige beleidsfout, of dat hij het slachtoffer geworden Is van foutieve in lichtingen. Een feit is, dat Mc Arthur's sober communiqué onder het Amerikaan- i volk ongerustheid heeft verwekt. Velen zijn van mening, dat de Ver. Naties onder de druk van militaire ge beurtenissen niet gedreven moet worden n ernstige politieke actie, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. De Amerikaanse senator, Willis Robertson, in de commissie voor de „gewapende diensten", was van oordeel, dat de vol gende twee dagen de kritiekste in de Amerikaanse geschiedenis zouden zijn. Niemand minder dan generaal Marshall verklaarde, dat de internationale situatie ernstig is en de wereld tegenover de Chinese aggressie op Korea een beraden houding diende aan te neme Amerikanen weg uit Korea en Formosa De leider der Chinese delegatie, Woe Hsioe Tsjoean, heeft bij de Veilig- j heidsraad een resolutie ingediend, j waarin aangedrongen wordt op te-1 rugtrekking vgn de Amerikaanse; strijdkrachten uit Korea en Formosa, welk gebied hij „Taiwan" noemt. Woe beschuldigde namens 574 mil- lioen Chinezen, Amerika van misda dige gewapende aggressie, een toe stand, die het Chinese volk onmoge lijk langer kan dulden. Let wel: Het volk van China heeft geen reden om enig besluit of enige reso lutie van de V.N. te erkennen, aldus Woe. Hij'eiste uitzetting van de Chinese na tionalistische gedelegeerde en toelating van de vertegenwoordiger van Peking tot de V.N. Op het moment, dat Truman op 27 Juni j.l. ziin verklaring over For- i aflegde, begonnen de Amerikanen -invasie op grote schaal tegen Tai- hetwelk een onscheidbaar deel van China is. Lang voordat Columbus China ont dekte. was het Chinese volk reeds op Taiwan. Thans, aldus Woe. heeft Amerika het feit van de invasie openiijk toegege ven en hij verwees hierbij naar een be zoek van McArthur aan Formosa, waar deze met Tsjang Kai Sjek had geconfe reerd. Weliswaar hebben de Chinese en Ame rikaanse volken vriendschappelijke be trekkin-gen met elkaar onderhouden, doch de Amerikaanse imperialisten hebben zic-h limimer vereenzelvigd met de vijan den van heit Chiinese volk. Amerika heeft Tsj-an-g Kai Sjek hulp verleend tot een -waarde van 6000 -millioen dollar, om een burgeroorlog te beginnen. Het Chinese volk zad nimmer de bloed schuld vergeten, die het de Amerikaanse i-mperial-istëh verschuldigd ie. Amerika wit -riet slechts Formosa, maar ook de controle over Korea, Vietnam, de Phi- lippij-nen en Japan en dit betekent sla vernij. McArthur wil van Ja-pan een ko lonie maken en een Amerikaanse basis ;or een nieuwe aanvalsoorlog. De Ame kaanse aanval op Korea betekent een ernstige bedreiging van de Chinese vei ligheid. Hier is sprake van een onbeschaamde uitdaging, die het Chinese volk niet kan verdragen. Korea is met heilige banden aan China verbonden en slechts een rivier scheidt de beide landen. Vandaar dat -het Chinese volk -niet ledig kan blij ven bij het aanschouwen van de Ameri kaanse aanval, en in groten getale geven de Chinezen zich als „vrijwilligers" op. Woe stelde vast. dat de Amerikaanse regering benig os Chinees -grondgebied stelselmatig te omsingelen. Het is Ame rika, dat tot een derde wereldoorlog aanstookt. Vandaar, dat de -Veiligheids- j raad sancties jegens de Ver. Staten moet toepassen. In zijn resolutie wordt geëist, dat de Amerikaanse strijdkrachten on middellijk uit Formosa worden terug getrokken en ook uit Korea. De volken van Noord- en Zuiri-Korea moeten hun geschillen zelf regelen. De zitting van de Veiligheidsraad werd daarop verdaagd tot vanavond. MAO: U moet de zaak niet verWarren, mijnheer Austin... wij zijn geen aggressors, maar mensen, die met heilige verontwaardiging (voor) de vrede aanvallen..." „Piloot" hield meer dan vijftien meisjes aan het lijntje Optocht van bedrogen verlooiden naar de politie De afdeling Zwendel van de Amster damse recherche heeft een ware Don Juan voor de officier van justitie geleid. De man, een 24-jarige mijnwerker uit Geleen, wiens eigen huwelijk hopeloos mislukt was, heeft tientallen meisjes uit Amsterdam het hoofd op hol gebracht. Toen hij aangehouden werd, vond men niet minder dan 51 foto's van meisjes in zün zakken. Hij liet zioh een fraai uniform aan meten, dat sterke overeenkomst had met dat van een vlieger van de K.L.M. en hij gaf zich uit voor gezagvoerder by deze ma aitschappij. Eerst knoopte hij relaties aan met een Aftreden van Adenauer geëist De socialistische partij in West-Duits- land heeft gisteren het aftreden van de regering-Adenauer -geëist en het uitschrij ven van nieuwe verkiezingen in de Bondsrepubliek. Baad van Finsterwolde vergadert nu hel nog kan De gemeenteraad van Finsterwolde wie het zwaard van Damocles boven het hoofd hangt in de vorm van een voor stel, om de raad op non-actief te zetten en 'de burgemeester de bevoegdheden te geven, zal morgenmiddag nogmaals bijeenkomen ter bespreking van dit wets ontwerp. Ook de aanleg van sportter reinen prijkt weer op de agenda. Bij de jongste vergadering was dit punt aan leiding, dat burgemeester H. "£uin de raad verliet. Scherpe daling op New Yorkse beurs De crisis in Korea heeft een scherpe koersdaling veroorzaakt op de New Yorkse effectenbeurs, waar de fondseD 1 tot 4 dollars vielen, en de waardedaling der fondsen op 2.5 milliard dollar wordt geschat. Er was een -koopgolf voor termijn leveringen van goederen, met snel stij gende prijzen voor rubber, cacao, .wol, huiden, suiker, groenten, oliën en gra nen. Dec. tarwe te Chicago deed 2.27 dollar, mais 1.6012, katoentermijnen waren Dec. 42,96. Maart 42.76, Mei 42, spot 43.76. Frans kabinet afgetreden De vele zorgen, die Frankryk momen teel heeft, is met nog een vermeerderd: alle ministers hebb enop een spoedverga dering van het kabinet hun ontslag inge diend bij premier Pleven. De premier heeft president Auriol het ontslag van het kabinet aangeboden, maar deze heeft geweigerd dit te aanvaarden. Een en an der is het gevolg van een communisti sche motie, waarin zoals wij reeds meld den, berechting van Jules Moch, de mi nister van Defensie, werd geëist i.v.m. het „schandaal der generaals". De motie werd weliswaar niet met de vereiste absolute meerderheid van stemmen aangenomen, maar de socialisten zagen in de stem menverhouding 235 tegen 203 reden het kabinet tè verlaten. Op hun verzoek heb ben de andere ministers hun voorbeeld gevolgd. Auriol heeft het ontslag niet willen aanvaarden wegens de niet behaal de absolute meerderheid (286 stemmen). De Franse ministerraad heeft vanmorgen besloten premier Pleven te machtigen de vertrouwenskwestie te stellen. getrouwde vrouw uit Maastricht. Om de echtgenoot om de tuin ie leiden, werd afgesproken d'a-t de „piloot" zdch zou uit geven voor de verloofde van de 16-jarige doöhter des huizes. Toen de echtgenoot lont ging ruiken, nam de mijnwerker de wijk na-ar Amsterdam. In een tijdsverloop van een half jaar zag hij daar kans zich „officieel" met zes meisjes te verloven, terwyl hij intieme relaties aanknoopte met nog een stuk of tien anderen. Hij woonde bij een dezer „verloofden" in huis, maar moest tuurt ijk roi/.ert maken als gezag voer dVr naar Indonesië. Amerika en Canada. Mickey, want zo was zijn voornaam, kon dan maar wei nóg thuis zijn en had dus tijd genoeg om al zijn relaties aan te houden. Zijn verloofden verschaften hem onderdak en gaven hem kleren en cadcaux, terwijl hij bovendien af en toe wel een „lening" kon sluiten. Echter, een der pa's kreeg argwaan. Hij -ging eens op Schiphol informeren en ontdekte dat de man helemaal niet bij de KLM in dienst was. Bovendien ooende een verloofde een voor Mickey bestemde brief, waaruit hef bedrog zonneklaa: bleek. De meisjes makten met elkaar ii contact en dn optocht ging het na-ar dt politie. Vele een illusie armer. Eén vol: „En tooh zal -ik v houden Rode opmars in Tibet voortgezet De Chineze communisten hebben hur. opmars in Tibet hervat. Vooruitgescho ven eenheden zouden Giamda Dzong. ongeveer 230 km van Lhasa verwijderd, hebben bereikt, aldus de Statesman. Dc Tibetaanse regering heeft 35 hoge ambte naren met het 3000 man sterke Throngta regiment uitgezonden om aan de rode dreiging het hoofd te bieden. DAT Zeeland een eigen plan heeft ontworpen ter bestrijding van t.b-c. on der het rundvee en het benodigde geld niet bijeen zal brengen d.m.v. een heffing op melk, maar op het aantal stuks vee. DAT de K.L M. deze maand een record- hoeveelheid vracht, n.l. 25 ton, van Schiphol naar Amerika en Curasao bracht en op deze lijn in October in totaal 60 ton werd vervoerd. DAT Donderdag in Utrecht een land- bouw-econ. dag wordt gehouden van het L.E.I. in Den Haag. DAT Guadeloupe, het grootste eiland van de Kleine Antillen, van 1 December af in het Westindisch bedrijf van de K.L.M. wordt opgenomen. DAT Arnhem gisteren de nieuwe brandweerkazerne, die ruim 3 ton kostte, in gebruik heeft genomen. DAT de onlangs door Amerika aan ons land overgedragen fregatten Van Ewijck en Dubois op 1 December uit Boston naar Nederland vertrekken cn op 21 Dec. in Den Helder worden verwacht. DAT tegen de 34-j. penningmeester van de vleeskeuringsdienst Barsinger- horn. G. T. uit Schagen, 2 jaar werd ge- eist wegens verduistering van f 32.000 in de jaren 1946—*48. DAT een kantoorbediende en een mon teur gisteren bij een explosie (vermoe delijk door een lekkage in een Buta- gas-fles) bij Centraal Beheer aan de Herengracht te A'dam lichte wonden op liepen en de ontploffing een muur ver woestte. DAT de schippersknecht van het mo torbinnenvaartuig Hoop van Zegen op het Buiten-IJ onder Durgerdam over boord is geslagen en verdronken. DAT de lt.-kol.-vl. wnr W. J. Reynier- se die de lt.-gen. I. A. Aler opvolgt als vertegenwoordiger bij de staf A van de Westeuropese Unie, als commandant van de vliegbasis Leeuwarden wordt opge volgd door lt.-kol.-vl. wnr H. A. Mauren- brecher. DAT nu het Bossche raadhuis is ge restaureerd er plannen zijn om een stich ting in het leven te roepen onder de naam Vrienden van het Bossche raad huis- DAT het Comité Radioluisteraars aan de Ned. Radio Unie heeft gevraagd, waar om de programma's maar zo beperkt in de pers mogen worden opgenomen. DAT de scheepswerf 's Lands Welva ren te Vlaardingen (sinds 75 jaar de scheepswerf Figee) op 1 December het 300-jarig bestaan viert. DAT Almelo onderhands 147 wonin gen aanbesteedde voor ruim 2 970.000. DAT de 47-jarige scheepmaker A. de Reus uit Rotterdam a/b van het Belgi sche tankschip Spidoleine dóór een electriciteitskabel werd gedood. DAT de reizigersdienst op het spoor wegtraject Amersfoort-Barneveld-Ede op 20 Mei 1951 wordt hervat met elec- trisch stroomlijnmateriaai. DAT L. Boulet, dir.-gen. van het Bel gisch pensioenfonds voor mijnwerkers, benoemd is tot commandeur in de orde van O. N. DAT de oud-gemeentesecretaris Enschede, C. F. KlaaY, op 80-j. leeftijd aldaar is overleden. DAT tegen de 30-j. P.T.T.-ambtenaar W. G. D. Markelo (O.) wegens diefstal van f 1000 uit een aangetekende brief 15 maanden is geëist DAT de Utrechtse bankdirecteur F. C. J. M. van valsheid in geschriften bij het in consignatie geven van schilderijen is vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. DAT de 37-j. offerbloklichter J. F. N. uit Almelo door de rechtbank aldaar is veroordeeld tot 18 maanden gevangenis straf. DAT B. en W. van Amsterdam voor de verbetering van de pontverbinding tussen de Y-oevers een crediet van bijna t 7.6 millioen aanvragen. De heer Tilanus, voorzitter van de Christelijk Historische Unie, heeft bij de algemene beschouwingen bij de rijksbegroting, anders dan prof. Romme. zich r.iet uitgelaten over wat hij dacht van het „de C.H.-beginselcn zijn toege daan" van ae nieuwe minister van Oorlog en Marine, mr s'Jacob. Hij wenste deze bewindsman onbevangen tegemoet te treden en hem te taxeren naar zijn daden. Terecht. Want een Kamerlid is geen kabi netsformateur. Gisteravond echter sprak In de Tweede Kamer de secretaris van de C.H.U., mr Beernink. Dat was naar aanleiding van de benoeming van een roomse burge meester in Schoonebeek. Minister Teu- lings had deze gemotiveerd met de stel ling. dat er voordien in het geheel geen roomse minister in Drente te vinden was. Maar. zo zei de heer Beernink. er is ook in die provincie geen enkele C.H.-burge meester. De minister vond dit ook een misstand en beloofde, voorzover dat in zijn vermogen lag, hier verandering in te zullen brengen. Over dit succes voor de C.H.U. willen wij het ditmaal niet hebben. Er is iets anders. Als u ergens een C.II.-burgemees- ter wilt benoemen, zo ongeveer zei mr Beernink. let er dan op. dat hy lid is van de Cnristelyk Historische Unie. Want aan uitdrukkingen als: „dat de man geacht wordt, de Christelijk Historische beginse len te zijn toegedaan" hebben wij niet veèl en in geen geval biedt dat enige waarborg. Wij hebben zo het idee. dat op dat ogenblik de oren van mr s'Jacob, die juist in de Eerste Kamer zijn vuurdoop onderging, hebben getuit. De heer Chr. v. d. Heuvel heeft gis- termiddag in de Tweede Kamer de staf gebroken over wat hij noemde de verwaandheid, die spreekt uit de uitin gen van sommige functionarissen van het Centraal Planbureau. Deze heren menen, dat zij in staat zyn, een sociaal en econo misch paradijs op aarde te scheppen. Zij vergeten, dat het leven vol zit van irra tionele gegevens als oorlog, revolutie, misgewas enz., die alle menselijke bere keningen volledig kunnen doorkruisen. Zij zien niets van de kleinheid van de mens, van zijn beperkt vermogen. Zagen zij daar wel iets van. dan zouden zij hun fanfares wel achterwege laten. Het is goed. dat hierop eens bijzonder de aandacht is gevestigd. Wij hebben steeds bezwaar gehad tegen de wijze, waarop met name van socialistische zijde de „planning" wordt verheerlijkt. Dat zou alleen zin hebben in een ideale, zonde loze maatschappij, die er nimmer komt. En zo ze wel kwam. dan was, van het moment van haar geboorte af, geen plan ning meer nodig. Het grootste bezwaar, dat wij tegen de plan-drijvers hebben, is, dat veel te veel uitgegaan wordt van de gelijkheid van de mensen. In het normale leven is het een gewoon verschijnsel, dat de ene huismoeder met hetzelfde inko men veel meer kan klaarspelen dan de andere. En zo is het op ieder terrein. Dit hangt af van de persoonlijkheid van de betrokkenen. En persoonlijkheid is niet in cijfers uit te drukken, noch onder maatregelen te vangen, hoe er ook ge pland wordt. Wil dit zeggen, dat wij het beginsel der lijdelijkheid willen prediken? In genen dele. Plannen moeten worden gemaakt. Doch men zij met-de hantering daarvan voorzichtig. En vooral geen verwaandheid en nog minder fanfares. Hoe zal de wereld er uilzien, als hij nog eens op de Zweedse troon komt:' Dat vraagt men zich wel af, als men de 4-jarige kroonprins van Zweden Carl Guslaaf. bij de Globe ziet. Men zal zich herinneren dat de vader van de kroonprins in 1947 om het leven kwam bij een vliegramp, WEERBERICHT Wisselend bewolkt Ij. Tot morgenavond verwacht De B'": Wisselend bewolkt 5n&Jf/ met aanvankelijk enkele |W buien, hoofdzakelijk in de w (W Noordelijke helft van het 5 Bb land. Krachtige en langs de kust af en toe harde wind tussen West en Noord-West Iets kouder. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zon 8.23—16.33; Maan 21.43 —13.01 uur. 2 Dec. L.K. Regering en volk is niet hetzelfde. Het onderscheid mag niet uit het oog worden verloren. Er ontwikkelen zich op dit punt gevaren, zo zeide gister avond in de Tweede Kamer mr J. Algera. Hy doelde hierop, dat enerzijds de over heid soms als voorwaarde aan subsidie verlening aan particuliere verenigingen de eis verbindt, medezeggenschap te krij gen door opneming van een overheids functionaris in het bestuur cn dat er an derzijds een streven bij sommige parti culiere verenigingen is, een overheids functionaris in het bestuur op te nemen, omdat men verwacht, voor privaatrechte lijke doeleinden voordeel te hebben van de publiekrechtelijke functie van die functionaris. Inderdaad zijn zowel aan deze onge wenste als aan de begeerde overheids- infiltratie in de particuliere verenigingen gevaren verbonden. Aan de ene kant het gevaar van overheersing, van afhankelijk worden. Aan de andere kant, dat de over heidsfunctionaris door zijn bemoeiingen met de particuliere vereniging in de uit oefening van zijn publieke functie niet vrij. niet objectief staat. Niet ieder loopt rond op benen, die de weelde kunnen dragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1