Jlicuuic £riJt$rije ÖTauranl W- Verbitterde gevechten op bevroren, door maanlicht beschenen velden De Rode Heks van Buchenwald: het is niet waar Een dag en een nacht alleen op 't IJsselmeer gedobberd Tsjechische luchtvaart boven de Am. zone gekortwiekt Wist U DINSDAG 28 NOVEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling; Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal, 1.50 per maand; 0.35 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een «*n dertigste jaargang No 8286 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voot Leiden en Omstreken .Stantvaslfch is ghebleoen myn bert in tegljenspoet" Eerste overwinning van dr Euwe McAithuis izont op Koiea kraakt Verbonden legers teruggetrokken op Tsjongtsjon-linie Het offensief van McArthur, vlak voor het diplomatieke contact met de afgevaardigden van Peking te Lake Success, hebben de Roden met mas sale tegenaanvallen beantwoord. Meer dan 125.000 man beuken nu in op de Amerikaanse. Zuid-Koreaanse, Britse en Turkse posities. De Chine zen vooral vechten verbeten en sparen hun divisies niet. Vanmorgen vroeg, bij hoorngeschal, hebben de communistische Chinezen drie nieuwe krachtige aanvallen ingezet tegen de verbonden troepen, die zich ter verdediging moeten hergroeperen op de oude linie aan de Tsjong- tsjonrivier. Over het gehele, 120 km brede front, zijn de verbonden legers 5 km teruggetrokken. Het Kerstoffensief van McArthur dreigt een échec te worden. Onder deze omstandigheden wordt het begrijpelijk, dat Frankrijk en Engeland het roerend eens zijn over de noodzake lijkheid, opnieuw bij Amerika krachtig aan te dringen op het instellen van een bufferzone op Korea, mede met het oog op de onderhandelingen te Lake Success. Volgens Reutre beschouwen zij, het door McArthur ingezette offensief als „ontac- tisch". nu er te Lake Success zoveel op het spel staat. Een correspondent van het Franse blad „Le Monde" te Washington verze kert. dat het jongste offensief van McArthur deel uitmaakt van het Ameri kaanse diplomatieke plan. Dit was lang van tevoren overlegd in overeenstem ming met het Witte Huis. het State Department en het min- van Oorlog. De bedoeling ervan zou zijn het prestige der Ver. naties tegenover communistisch China te versterken, omdat de Roder, „matiging in het optreden der V.N." als een teken van zwakheid zouden kunnen opvatten. Tegenover deze visie van het Franse, toonaangevende blad, stellen wij de mo gelijkheid, dat McArthur, die in ieder geval meer krijgsman dan diplomaat is, op voortvarende wijze tot een „va ban- que"-offensief overging, om op die wijze van Peking concessies te kunnen afdwin gen. Washington en McArthur hebben echter stellig niet met een dusdanige krachtige reactie van Ohinese zijde reke ning gehouden. In ijltempo is nu ook de brigade van het Britse Gemenebest ingezet, om het gat in de verbonden linies der V.N-troe- pen te dichten. Ook in de nacht van Maandag op Dinsdag woedde de verbeten sirijd op de bevroren, door het man licht beschenen velden, voort. De com munistische strijdkrachten slaagden erin. de stad Jongsandon, een knooppunt van wegen, ongeveer 25 km ten Westen van Jongbjon gelegen, te bezetten. Deze belangrijke stad1 in het Noord- Westen, viel na een zeer krachtige aan val door de Chinese Roden op de Zuid- Koreaanse eerste divisie. In dit gebied zijn eenheden van vier verschillende Chinese communistische legers waarge nomen en slechts Mao Tse Toeng gelooft, dat dit alleen „vrijwilligers" zijn! Volgens latere telegrammen, geeft McArthur in een persoonlijk communiqué te kennen, dat thans meer dan 200.000 Chinese communistische manschappen Noord-Korea zijn ingezet. Dit heeft onze sterke verwaohting, dat de inmenging der Chinezen slechts van „symbolische aard" is. en dat daarom de oorlog in Korea door de opmars onzer troepen naar de internationale grens tot een spoedig einde kan worden gebracht, de bodem ingeslagen." Mo Arthur voegde er aan toe, dat ook zware versterkingen van Chinese com munistische soMaten in Mandsjoerije ge concentreerd zijn, ten Noorden van ds internationale grens en deze steeds voor waarts trekken. Hij besloot aldus: „Wij hébben thans een geheel nieuwe oorlog Ln het vooruitzicht," De oplossing gevonden moeten worden in de schoot der V.N., zo luidt althans de tekst het betreffende Reutertelegram. Beperking van Duitse invoer Slechts zestig procent liberalisatie De Westduitse regering heeft een be perking van de invoer aangekondigd. Ir de eerste plaats zal zij een speciale om zetbelasting heffien op zg. luxegoederen, die voortaan niet meer onder de gelibe raliseerde invoer zullen vallen. In de tweede plaats blijft de liberalisatie ge handhaafd op 60 procent, hetgeen een zware slag betekent voor de Nederlandse handel, in de derde plaats zal zij de maatstaven voor verstrekking van in voervergunningen verzwaren, en in ster kere mate de roterende rembours-crediet- financiering toepassen. Met ingang van December a.s. zal zij weer beginnen met verstrekking van in voervergunningen in het kader van de contingenten der lopende handelsover eenkomsten met andere landen. Zij rekent' er op, dat binnen zes maanden de gecontingenteerde invoer weer nor maal zal geschieden. Zij zal de dividendstop van 6 procent afschaffen, de binnenlandse handel lei den om de behoefte aan invoer te ver minderen en het sparen benevens de vorming van een Duitse kapitaalmarkt bevorderen. Zij zal niet de wisselkoers van de mark verlagen. Het uitvoerprogramma voorziet in een crediet van 400 millioen D M. voor voor ziening van exportorders op lange ter mijn en 200 millioen D.M. uit E.C.A.- middelen voor bijzonder dringende be leggingen in de exportindustrie. Nu de strijd op Korea voortduurt, hebben wij ten gerieve van onze abonné's speciale afdrukken laten ma-ken van een zeer goede kaart. Daarop kan men de ge hele strijd rustig volgen. Voor onze abonné's is deze kaart beschikbaar aan onze loketten of via onze bezorgers voor slechts ƒ0.35 per stuk, zolang de voorraad strekt. Prins Bemhard op Malta aangekomen Prins Bernhard is gisteren op Malta aangekomen. Het toestel van de Prins werd geëscorteerd door op Malta gesta- tionneerde zeereddingsvliegtuigen. Hy werd op het vliegveld begroet door de gouverneur van het eiland, Sir Gerald Creasy. De prins blijft tot Donderdag en is morgen de gast van de Hertog van Edinburgh en Prinses Elizabeth op hun villa Guardamangia. Van 8 tot 12 December brengen de Karei Doorman, De Bitter, Tijgerhaai en Zwaardvis een operationeel bezoek aan Valencia. Het voorgenomen bezoek aan Lissabon komt te vervallen. Gisteren nam mr W. H. Fockema Andreae (links), afscheid als staats secretaris van oorlog en daarbij speldde minister 's Jacob (rechts) hem de Ned. leeuw op de borst Lavagolf van de Etna dreigt dorpjes te verzwelgen De Etna rommelde en schudde gister avond, terwijl nieuwe erupties plaats hadden. Langs de met sneeuw bedekte hellingen kwam de ergste lavastroom sinds 40 jairen naar beneden een massa gesmolten gesteente vijf meter hoog en 1500 meter breed. De dorpjes Milo en Fornazzo worden siteeds meer door de lava bedreigd. De lavastroom van 150 m breedte 5 meter dikte komt thans uit 37 kraters |stjeerdjiadj uit de hellingen te voorsohijn. Het optreden van de verbonden legers in Noord Korea wordt op het ogenblik bemoeilijkt door de lage temperaturen, die er heersen. Voordat dit vliegtuig op kan stijgen, moet het door mannen van de zevende luchtmacht divisie van ijs en sneeuw worden ontdaan. Vergevenmaar nooitvergeten I Maar het folterblok en de „kat met negen staarten" zijn de stille getuigen ILSE KOCH, de beruchte „rode heks", „staatsvijandin No. 1", de com mandante van het concentratiekamp Buchenwald, moet thans te Augsburg opnieuw rekenschap afleggen over haar monsterlijk gedrag. In het zeven en een halfjarig bestaan van Buchenwald verloren 55.000 ge vangenen het leven. Ilse Koch was het, die van de huid van getatoueerde gevangenen lampekappen liet maken. De commandante is nu toch iets minder zelfbewust, want zij veegt zich voortdurend met haar zakdoek de transpiratie weg van gezicht en handen. De overvolle gerechtszaal lacht honend als zij antwoordt, nooit een zweep in haar bezit te hebben gehad, zelfs nooit gezien heeft dat gevangenen mishandeld werden. Ja, was zij niet een ideaal echtgenote en huismoeder? Het proces tegen deze 43-jarige patho logische misdadigster, uit de „school" Himmler en Hitier, zal anderhalve maand duren en ongeveer 100.000 mark kosten. Er zullen 430 getuigen worden opgeroepen en de acte van beschuldiging neemt 140 pagina's in beslag. Het is het tweede proces, waarin Frau Koch reken schap moet afleggen over haar daden in het beulenkamp, waar haar, thans over leden man, het voor het zeggen had. de zitting was Ilse Koch aanvanke lijk onbewogen, ofschoon haar 45 moor medeplichtigheid aan 135 andere laste gelegd. Toen een der jour nalisten -haar vroeg, hoe zij zich thans voelde, gaf zij ten antwoord de sensatie te ondergaan van „in een apenkooi te recht te zijn gekomen. „Zij beweerde, dat het haar geen lor kon schelen of de men sen gruwelverhalen over haar schreven. Maar de openbare aanklager kwam niet slechts met woorden, maar met materiaal op de proppen. Hij liet een houten blok binnenbrengen, waarop de ongelukkige kampbewoners werden vastgeketend om met de karwats te worden afgeranseld en ook de „kat met negen staarten". Volgens de tenlas telegging was het Ilse Koch, die bevel gaf tot de wrede geselingen, welke de dood van vele slachtoffers tengevolge had. En terecht werd vastgenageld, dat deze vrouw een wreedheid gedemon- Een nieuwe beschuldiging luidde, dat het echtpaar Koch zich alle kostbaar heden van Joodse kampbewoners had toegeëigend en daarna steungelden aan vroeg voor de ongelukkigen, welke zij ten eigen bate aanwendde. Aldus kregen de Kochs een aardig sommetje op de bank. Een aantal jaren geleden nog slechts, dat zich dit alles in Duitsland kon afspe len. Veel in politieke en diplomatieke zin - sindsdien veranderd, maar heeft ook de moraliteit een „Umwerthung" on- dergaan? Wij zouden zeggen: „Vergeven, maar nooitvergeten!" Dit is het beeld van het front in Korea: sneeuw, verkleumde soldaten, onherbergzaam niemandsland Russische in Haarlem teruggekeerd „Zeekapitein" gal slaapmiddel in en sloot haar op in jacht De Russin Ulana Tsjebitok, die met haar zoontje van één jaar op mysterieuze uit Haarlem verdween, is weer thuis. Zij blijkt inderdaad ontvoerd te zijn geweest, zoals haar echtgenoot, de 27-jarige H. Leyenaar, reeds vermoedde. Het echtpaar vertelt, dat Ulana door de Russische „zeekapitein" Lavinsky, met zij en het kind zich aan boord van het jacht van een oud-SS'er bevonden, ontvoerd is. De familie was sinds kort deze Rus bevriend. Hy stelde Ulana op zekere dag voor mee te gaan naar Den Helder, waar haar schoonouders wonen. Tegen de avond zoyden ze weer terug kunnen zijn. Op zee kreeg zij een kopje thee, maar daarin was vermoedelijk een verdovingsmiddel gedaan. Toen zij bij kwam, bleek zij opgesloten te zijn. De oud-SS'er, die naar Zuid-Afrika wou. bracht haar heimelijk wat eten. De boot deed Dover aanv maar U'ana bleef gevan gen. Toen het jiicht op- weg was naar Brest kwam er storm opzetten, waardoor de kapitein genoodzaakt was bij Le Havre een vluchthaven te zoeken. In Le Havre wachtte de Franse politie, die telegrafisch van Haarlem uit gewaar schuwd was. Leyenaar kreeg, zoals be kend is, bericht, dat hij naar Le Havre kon komen en de Rus werd voorlopig vastgehouden. De Rus moet Ulana heb ben toegevoegd: „Ik zal je leren met een Hollander te trouwen". Sigarenwinkelierster overvallen Jonge zeeman begon met mooie praatjes Een zeeman van 19 jaar pleegde gister avond kwart voor zeven een roof-overval :n 53-jarige weduwe in haar sigaren winkel aan de Kanaalstraat te Amster dam. Er ontstond een worsteling, waar bij de vrouw een ernstige hoofdwond op liep. Zy is naar het ziekenhuis overge bracht. De dader werd door de buren gegre pen, toen hij op het gegil van de winke lierster wilde vluchten. Hy was de winkel binnengekomen, toen er geen klanten sn, en had de vrouw gevraagd of hy paar sigaretten voorschot kon krij gen omdat hij geen geld had. De vrouw wilde hem wel helpen. Toen zij de siga retten uit het pakje haalde, duwde de ;eman haar de hand voor de mond. De •inkelierster rukte zich los, riep luid keels om hulp, en kreeg een harde slag. De jonge man wilde de benen nemen, doch werd door omwonenden gegrepen, eer hij kans had gekregen iets te roven. Hij woonde dicht bij de winkel. Een werkloze 20-jarige timmerman, die voor de zeeman op de uitkijk stond, kon zich tijdig uit de voeten maken. Spoedig kreeg de politie ook zijn adres (aan de overkant van de sigarenwinkel). Toen er agenten kwamen was hij niet thuis. La ter kwam hij op het bureau informeren, wat de politie van hem wilde, en viel hij door de mand. Beide jongemannen zijn ingesloten. Aantal doden in V.S. ten minste 226 De stormen en sneeuwval, die de V.S. in het weekeinde hebben geteisterd, zijn gisteren opgehouden. Volgens nadere be richten zijn ten minste 226 personen ge dood, terwijl voor millioenen schade is aangericht. Door de vele regens zijn de rivieren sterk gezwollen, waardoor thans overstromingen dreigen. Mist overviel man in roeiboot In Noordelijke provincies kropen de auto's op de wegen voort Een spakenburger heeft vier en twintig uur achter elkaar in de mist op het IJselmeer gezworven, zonder enig idee te hebben, welke kant hy uitmoest. Zijn roeibootje werd aan alle kanten ingesloten door de gewatteerde deken, die hem Zondagmiddag had overvallen. Hy wilde toen terugvaren naar Spakenburg, maar hy voer juist de andere kant op, zoals later bleek. Zo kwam hy bijna midden op het IJselmeer terecht. wijl men bezig was de chauffeur uit zijn 'benarde positie te redden, reed twee meter voor de oniheilsplek nóg een vracht wagen in de Bloot. De chauffeur van deze wagen meende dat hy goed reed, (toen hij het licht van de andere auto (in de sloot) zag. Beide autorijders kwa- Roepen gaf natuurlijk niets in deze ruimte, waar het geluid bovendien door de most 'gedempt werd. Uur na uur ging voorbij. De Spakenburger (de 22-jarige fabrieksarbeider Hendrik Kok) was al lang vermoeid geraakt en liet zich maar drijven. De kou verkleumde hem tot in merg en botten. De nacht kwam en ging en nog steeds was er niets dan mist. Tot later op de nieuwe dag een Volendam- :er vissersboot in de verte opdook. Koks schreeuwen werd gehoord. Hij werd opgepikt en naar „Flevostad" ge bracht, een stukje grond in het IJssel- r, maar over enige jaren hoofdstad de Zudd-Oostpolder. Daar stapte hij op de proviandboot, die hem naar Har derwijk braoht. Gisteren 'belaagde de mist het verkeer nog in het Noorden des lands. Vooral langs het Winschoterdtep en het Hoen- disp dn Groningen, waar de fabrieken ook gedurende de nacht stoom over de weg verspreiden en daardoor de mist iser maken, was het zeer gevaarlijk rijden. Bussen en auto's kropen voort. Auto dook auto na Tussen Hoogkerk en Groningen werd „>n chauffeur van de Groninger nacht dienst Pelikaan-Express door een mist bank misleid. Met een vaartje van tien kilometer reed de auto in de vrij brede sloot, die langs het Hoenddep loopt. Ter- In 20 jaar niet zo dik Gisteren hing over de Noordzee en de Belgische kust een dikke mist. Volgens de vissers is bet twintig jsar geleden, dat zij een zo dichte mist hebben gezien. Aan de Belgische 'kust werden de gehele nacht bij tussenpozen kanonschoten afge vuurd. omdat het vuurtorenlicht niet ge werd. Een Belgische vissersboot strandde en wordt als verloren be schouwd. veerdienst VlissingenBreskens vanmorgen weer gestremd, nu niet door de mist, maar door motorstoring. Ambons beroep op Uniehof De heren J. P. Nikijuluw en E. A. Kayadaoe hebben namens het volk van de Zuid-Molukken een adres gezonden minister dr W. Drees waarin zij ver zoeken om de schending van het zelf beschikkingsrecht in Indonesië en de aggressie tegen Ambon aan het uniehof voor te leggen. Zij wijzen er op, dat de strijd op Ambon ruiet ten einde is en dat Ceram nog vast iin handen is van de Ambonmezen. Zy waarschuwen de regering, dat deze op de verkeerde weg is door de basis het recht te verlaten en zich te stel len op de feitelijke situatie en nodigen haar uit zich weer op het standpunt van het recht te plaatsen. Vis voor het rapen bij de Congo Binnenkort vertrekt een Belgische ex peditie van drie vissersschepen naar de monding van de Congo Men vertelt, dat zij daar in enkele uren hun ruim met vis kunnen vullen en evenveel vangen als men op de Noordzee in een week binnenhaalt. Het K.P.M.-vonnis In een hoofdartikel, getiteld „Burger- lijke rechtspraak in politieke zaken", heeft prof. Romme zich in De Volkskrant gekeerd tegen het Amsterdamse KPM- Prof. Romme maakt eerst bezwaar te gen de beslissing, dat de Zuid-Molukse Republiek is een bestaande Staat, en vraagt zich af, of de fout nu eigenlijk zit bij de rechter ofwel in het Neder landse recht. Dat de fout wel eens by prof. Romme zelf zou kunnen zitten, komt blijkbaar niet bij hem op. Prof. Romme tracht een tegenstel ling te scheppen tussen de Nederlandse rechter, die bslist, dat de Z. M. Republiek wèl een Staat is. en de Nederlandse Re gering, die de Republiek niet heeft er kend. Prof. Romme heeft blijkbaar het „antwoord" van de Nederlandse regering aan dr J. P. Nikijuluw, de vertegenwoor diger der Z. M. Republiek, d.d. 24 Juni 1950, niet goed gelezen, in welk antwoord immers niet ontkend wordt, dat de Z. M. een Staat is. Volgens de volkenrechte lijke jurisprudentie is de erkenning van een Staat door andere Staten geen ont- staansvoorwaarde voor een Staat. Het be staan van een Staat moet worden beoor deeld naar de feiten: of er is een gezag en een grondgebied en of de bewoners van dat grondgebied dat gezag erkennen. De kern van de zaak ligt echter niet in het al of niet rechtens bestaan van de Z. M. Republiek als eisende partij, maar in de beslissing, dat de Djakarta- regering onrechtmatig heeft gehandeld door in strijd met grondslag, letter en bedoeling der RTC-overeenkomsten alle deelstaten op te heffen. Deze maatrege len der Djakarta-regering en de uitroe ping van de „eenheidsstaat" Republiek Indonesia die volgens de préambule der grondwet dezelfde is als de Republiek Indonesia van 17 Augustus 1945 zyn onrechtmatig, als in strijd met het ter RTC vastgestelde internationale recht. De Djakarta-regering tracht dus on rechtmatig haar gezag uit te oefenen over de Zuid-Molukken en andere gebie den van de internationaal rechtelijk overeengekomen federale Staat. Het Z.M. volk is derhalve niet ,.in opstand" tegen eeen „wettige" regering, doch in recht matig verzet tegen de door de onwettige Djakarta-regering gepleegde verdrags schennis. De KPM. zonder welker mede werking de onderdrukking van dit recht matige verzet niet mogelijk is. verleent dus onmiskenbare medewerking aan die onderdrukking. Daar heeft de rechter nu terecht, im mers overeenkomstig zyn grondwettelijke taak, een stokje voor gestoken. De RTC- overeenkomsten vestigen een in Neder land geldend internationaal recht, zoals alle Nederlandse onderdanen overeen komstig dat internationale recht behoren te handelen. Niet de regering is de hoog ste uitlegger van geldend recht maar de rechter, omdat ook de regering zelve overeenkomstig dat internationale recht behoort te handelen. Prof. Romme noemt een rechter, die geldend internationaal recht uitlegt en toepast, zoals in het KPM-vonnis is ge schied. „een gevaarlijke man". Het is mogelijk, dat anderen prof Romme „een gevaarlijk man" noemen, omdat prof. Romme blijkbaar voorstaat de opvatting, dat uitsluitend de regering het in Neder land geldende internationale recht in hoogste ressort mag uitleggen en toepas- Wee immers een volk. waarby de uit voerende en rechterlijke macht in één hand zyn verenigd. Haagse tuinder kreeg levenslang Wegens moord op zijn echtgenote De rechtbank te Den Haag heeft de 26-jarige tuinder J B- aldaar wegens moord op zyn 25-jarige vrouw E. B. overeenkomstig de eis tot levenslang® gevangenisstraf veroordeeld. De veroor deelde heeft zijn echtgenote, van wie hy reeds enige tijd gescheiden leefde, gedood en in een leegstaand huisje in het West einde onder de vloer van de gang begra ven. Het slachtoffer was moeder van twee jeugdige kinderen. B. heeft getracht de moord verder te bemantelen door de fiets van zyn vrouw met enige kleren daar overheen gehangen, bij het water aan de Viaductweg achter te laten. D® politie bracht echter binnen enige dagen deze misdaad tot klaarheid. McCloy kort en bondig Speciale corridors ingesteld DAT P. L. Bhandari, eerste secr. van de ambassade van India in Den Haag, be noemd is tot perschef van de ambassade in Washington en in Den Hag wordt op gevolgd door P. N. Menon uit Parijs. DAT de textielfabriek van de N.V. Mutsaerts van Poppel in Tilburg giste ren in bedryf is gesteld. DAT de affichetentoonstelling in het A'dams Stedelijk Museum i.v.m. stroom- besparing 's avonds niet meer open is. DAT vandaag in R'dam het nieuwe gebouw van het agentschap van de Ned. Handel Mij officieel aan de directie is overgedragen en er plm. 1300 personen op de receptie kwamen. DAT de anti-rattencampagne in Zuid- Holland benoorden Lek en Nieuwe Waterweg van 5 tot 8 Januari 1951 zal worden gevoerd. DAT de boringen naar aardolie en -gas te Haaksbergen op niets zijn uitgelopen en thans boringen te Oostzaan, Haas trecht, Herpt en Vreeland worden ver richt en men in Febr. te Overschie zal be ginnen. DAT het echtpaar H. Kraaypoel— Dobbe te Zaandam op 12 December 60 jaar is getrouwd. DAT de 44-jarige wielrijder J. Vos uit Jutphaas, die zonder richting aan te ge ven de weg overstak, door een hem ach teropkomende personenauto is aangere den en gedood. DAT de bouw- en aannemingsmij Lis man te Utrecht met f 639 700 laagste in- schrijfster was voor het bouwen van 72 woningen in De Bilt (hoogste f 714.800), DAT auto- en motorrijders wordt aan geraden, bij het inhalen van fietsers en ander langzaam verkeer een meter tus senruimte te houden en by snelverkeer minstens een halve meter. DAT vandaag in Den Haag Ned. Westduise besprekingen zijn begonnen over een wederkeringsheidsregeling in zake de sociale zekerheid. DAT in A'dam wegens verraad van een Groningse pensionhoudster een jaar is ge- eist tegen de 29-jarige mevrouw G. Groot hand—Hulsebes uit Hilversum. DAJ in Bussum na een veiligverkeers- week in twee weken tijds ruim 410 ver- keerszondaren een bekeuring kregen. DAT mr dr L- N. Deckers in Den Haag. lid van de Raad van State, benoemd is tot commandeur in de orde van de H Gregcrius de Grote. DAT de tramdirecties een commissie hebben gevormd om de kwestie van de richtingaanwijzers op de tram te bestu deren. DAT vannacht in enkele loodsen van de Veenkoloniale kunstmesthandel aan het Eemskanaal te Groningen een brand enkele tonnen kunstmest vernietigde. Wegens flagrante schending va Amerikaanse zonegrenzen heeft de Ame rikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, McCloy, bepaald, dat de Tsjechoslo- waakse vliegdienst op Ziirich en Rome niet meer over de Amerikaanse zoni Duitsland mag worden gevlogen. De dienst op Amsterdam en Brussel, die drie maal per week over de Amerikaanse zone werd gevlogen, moet worden be perkt tot twee maal en die op Londen mag nog maar zes maal per week den gevlogen in plaats van zeven keer. Deze maatregel is genomen, omdat de Tsjechoslowaakse luchtvaartmaatschappy door het grote aantal extravluchten tus sen Sheffield en Warschau, naar welke laatste stad het verleden week gehouden (communistische) vredescongres is plaatst, de Amerikaanse licentie luchtverkeer boven de Amerikaanse zone heeft overschreden. een nota van de Amerikaanse rege ring aan de Tsjechoslowaakse autoritei ten wordt verder meegedeeld, dat nog beperkende maatregelen worden genomen, tenzij Tsjechoslowakije onmid dellijk een bevredigende uiteenzetting geeft van de reden voor dit ..schandelijk de wind slaan van aanvaarde inter nationale gebruiken". McCloy heeft een aantal voorschriften gegeven, waaraan de Tsjechische vlieg tuigen zich zullen hebben te houden, speciale corridors ingesteld, w ;n zy moeten vliegen. De Russische generaal Tsjoeikof heeft by McCloy opnieuw geprotesteerd tegen de beweerde aanval op het Sowjet-vlieg- tuig. waarmee de Franse communisten leider, Thorez, naar Moskou werd ge bracht Hy verklaart, dat de Amerikaanse autoriteiten volledig op de hoogte waren van de voorgenomen vlucht en dat des ondanks een straaljager „opzettelijk en op uitdagende wijze" het toestel heeft aangevallen. McCloy heeft gedreigd de Sowjetrus- sische vluchten over de Amerikaanse zone te verbieden, indien de Sowjets de regelingen betreffende de veiligheid in de lucht niet nakomen. WEERBERICHT Opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en een krachtige tot harde Zuid westelijke wind. Morgen overdag wisselende bewol king met enkele verspreid voorkomende buien. Krach tige tot matige Westelijke wind en iets minder zacht. (Opgemaakt te 10 uur). a 20.25—

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1