Mi Jllllllk VERPAKT Zi *NUCHT ^IlillF chRisteLijk zeemanshuis xe öiêpp€ a 4 ZONDAGSBLAD 25 NOVEMBER 1950 Nieuwe Nibelungenschat wacht in de Rijn is achterland van Rotterdam Ergens tussen het Bodenmeer en Bazel ligt Nibelungenschat waarvan de sage verhaalt, ma bare! Het is een kwestie van aanpakken, maar binnen een paar jaar kan de droom van middeleeuwse minstrelen, die het altijd over schatten in de Rijn hadden en die daarbij aan goud dachten, werkelijkheid worden. Het is alleen geen geel goud. Het is wit goud. Het is electriciteit. EEN kort bericht, onderdeel van een samenvatting der Duitse kana- lenplannen, bracht een zomerreis in berinnering. Een herinnering aan blauwe luchten en bergen, met bos sen en weiden, witte dorpen en on telbare bloemen op hun flanken. En een gesprek aan een snel stromende, gryze rivier: de Rijn tussen Zwitser land, Oostenrijk en Duitsland. Ergens over een bergkam kroop een hoogspanningsleiding noordwaarts. En een stem zei: „Ook die gaat naar Nederland, net als dat Rijnwater. Als U die draden volgt komt U in Heer-" len terecht. Het is een onderdeel van die Europese hoogspanningsleiding, die van Vorarlberg, de Oostenrijkse Rijnprovincie, naar de lage landen aan de zee loopt." Het is nog het enige, dat zieer snel van het midden van Europa naar het Westen gaat: eleetrische stroom. Men zou zo graag, in Oostenrijk, de scheep vaart even ongestoord van Bregenz naar Rotterdam willen doen gaan. Maar tussen Stein am Rhein op de grens van Oostenrijk en Bazel ligt dat deel van vader Rijns lijf, dat dan eerst getemd moet worden. En daar over zyn, blijkens de berichten de onderhandelingen tussen de beide aan grenzende landen: Duiteland en Zwit serland nu gaande. Er zitten aan dit probleem vele zij den, die zeker niet alleen Oostenrijkse belangen raken. Bij de regulering van de Rijnstroom daar, heeft heel West Europa belang. Jn de schaduw det Nibelungen West-Europa is altijd nauw bij de Rijn betrokken geweest. U behoeft maar door Lotharingen en de Elzas te rijden om dat te weten. Dat is de politiek! Maar daar, op die bergen van Vorarlberg ligt Hohenems, het slot waarin hel Nibelungenilied gescha-e- ven zou zijn. Het verhaal van de schat in die Rijn, die door dwergen bewaard werd en wordt. Niemand die de dwer gen hier ooit gezien heeft. En dat zou toch wel kunnen. Want hier tussen de Santis op Zwitsers- en Rankweiler op Oostenrijks gebied, is het land vlak als de palm van Uw hand! Maar wat nog .erger is: niemand die ook ooit iets van die verdwenen schat zag tot nu toe Wel wat anders. Alsof de Rijn zich heeft willen wreken over die schat, die er niet was, en die hem nochtans in de grauwe golven geschoven werd, heeft hij duizenden kubrkem eters stenen mee genomen stroom af van de Zwitserse bergen, de vergaarbak van het Bodenmeer in. Dat is vooral be gonnen na 1900. In dat jaar meende men die oude vader Rijn, die zich .in de winter vrijmoedigheden ten aan zien van de Oostenrijkse gronden aan mat, lastig voor het leven daar, in het corset van een dykenstel te kunnen leggen. Nu doet men dat bij een rivier als de Rijn nooit straffeloos. Liet hij voorheen slik. achter op de landen en verspreidi de hij de stenen over een grote oppervlakte, nu stuwt hij heel' die steenmassa voor zich uit, het meer van Kon- stanz in. En op plaatsen waar het meer in 1900 nog zestig meter diep wa6, wandelt men nu lustig door het nat! Wie er ooit toe mocht komen het prettige strandbad van het Oostenrijkse Bregenz te bezoeken, neme badschoenen mee. Het is anders niet te barden aan'de-voeten! Drie millioen kubieke metér slik en stenen be landen er jaarlijks in het Bodenmeer. Knappe lieden berekenden,, dat er ui het .jaar 2100, als dat zo doorgaat, een dam van de Zuidoever naar het Duitsë Lindau zal lopén. Daar, waar nu de witte nièerboteri varen.' .biegenz zou dan ,aain een binnenzee ko men te liggen en alleen als badplaats nog waar de hebben. Maar Rijn haven zou het nooit worden. Daarom: als dé Rijn tot Oostenrijk bevaar baar zal worden ge maakt en dit prettige land van bergen en har telijke mensen direct over water bereikbaur achterland van Rotter dam zal worden, moet er geen haven in Bregenz worden gemaakt, maar ten Westen van d« plek ivuur de Rijn hel Bodenmeer weer verlaat. Dat is Oost Geissau. de toekomstige Rijnhaven van Oostenrijk. I/s- en steenviij Die plaats is zeer verstandig geko zen. Want het Bodenmeer, dat dan dus bovenst/rooms van deze Rijnhaven ligt, is niet alleen een filter voor ste nen in de zomer, het vangt in de win ter ook al het ijs op, dat van de oor- De Ilitslamp gevaarloos Zoals wij de vorige keer reeds mededeelden is de flits- fotografie, in tegenstelling tot de verouderde blitzfotografie, totaal ongevaarlijk en zeer eenvoudig. Een flitelampje be staat uit een gewone glazen ■bol, welke is gevuld met een inagnesiumdraad. Deze heeft ♦en bepaalde lengte, waardoor altijd eenzelfde hoeveelheid licht gegarandeerd is en ont brandt elèctrisch (met zwak stroom) via ontsteek pasta. Bij ontbranding van deze draad ontwikkelt ziek de bekende enorme hoeveelheid licht, maar hiermee samengaand ook beid niet uitgesloten -at gloeiende stukjes draad iet glas van de bol zOuden noen springen, zodat brandge vaar kon ontstaan. Om dit ge- -aar te voorkomen zijn de aolletjes aan de binnen- zowel i de buitenkant gelakt. dat. .wanneer het glas eventueel zou knappen, het glas door de lak bij elkaar gehouden wordt, waardoor dus de gloeiende draad niet weg kan. Controle voorkomt mislukking Een andere bijzonderheid i6, dat deze lampjes uitgerust zijn met een gekleurde stip. Is deze stip violet gekleurd, dan is de lamp in goede staat, is deze echter vaal bruin of geël gekleurd, dan is er een fout binnengeslopen: de bol is dan bv. niet goed luchtledig en dus onbruikbaar en de lamp kan dan voor een nieuwe wor den ingewisseld,Sommigen beklagen zich er ©ver dat de lampjes soms niet willen ont branden, waarsohijnhjk ligt dat aan het loden contact puntje Van de lamp. Wij ra den u aan dit altijd voor het gebruik iets te bevochtigen of af te schuren, daar hierop soms een oxydatlelaagje zit dat de stroom niet geleid De flitslampen zijn verder uite"- rust met een bajonetfitting ©m in speciale flitshouders te ge bruiken, met behulp van een verloopfitting kunnen zij ech ter ook in een zaklantaarn gebruikt worden. De ilitscamera Zoals ieder weet. zijn er dit jaar speciale flitscamera's op de markt gekomen. Deze ca mera kan als elke camera nor maal gebruikt worden, maar ie bovendien uitgerust met een speciale vaste reflector met batterij, enz. voor flits- fotografie. Er zit een zeer ver nuftig contr filesysteem inge bouwd, om na ie .kunnen gaan of dc stroomcircujptiegeen storingen vertoont pn de lamp dus inderdaad zal ont- brandeh. Drukt iViéii na het aanbrengen van de lamp 'op de ontspanner, dan ontbrandt de lamp precies op het mo ment dat de sluiter .openstaat en heeft men dus de opname gemaakt. Ook langhaam be wegende voorwèrpen kunnen op deze man iet, zeer goed ge- sprong van de rivier afgevoerd wordt. Men is dus steeds zeker van een ijs vrije scheepvaartverbinding over de Ryn. Tot Bazel kunnen thans schepen varen van 2000 ton. Op het te regule ren gedeelte van Bazel tot Stein am Rhein zullen zich schepen van 1200 ton kunnen bewegen. Maar daar moet nogal wat voor gebeuren. Over die afstand van 140 km, waarvan 100 km onbevaarbaar is, bedraagt het niveau verschil niet minder dan 151 meter. Er zit veel aan vast. Voor de oorlog had Bazel een jaar lijkse overslag van drie millioen ton goederen en een belangrijk gedeelte daarvan was afkomstig uit Rotterdam. ie goederen regelrecht fotografeerd worden er niet voldoende licht >e om een gewone opname te maken, want de Jamp brandt slechts 1/40 sec. Met en zonder synchronizer Bij andere camera's treft men vaak een speciaal con tact aan om een flitsinstallatie op aan te sluiten, terwijl te genwoordig ook flitsinotalla- ties geleverd worden die aan gesloten kunnen worden op de nippel voor de draadont- spanner. welke, bij practisch elke camera aanwezig is. De Werking is als bovén beschre- i ven. Zohder een dergelijke in stallatie kan men echter oók goede f htsopnamen maken door gebruik,, van, een hand- flitser of zaklantaarn. De ca mera wordt hierbij op tijd- bpniime gezét' en de sluiter wordt, na alles in geréc'dheld gebracht te hebben. Ój^iengezet (dit kan inleen niet te sterk verlichte kamer geen kwaad), ,dan ontbrandt men de, lamp ep vervolgen? wordt de Ruiter weer gesloten. Deze methode wordt 2eër Veel toegepast. Moeders opgelet Vooral voor de moeders wij zen wü nog even speciaal op de mogelijkheden, die zij door de uiterst eenvoudige flits- camera hebben gekregen, om een rfardig album over de op groeiende kinderen samen te stellen, daar hierbij misluk kingen practisch uitgesloten zijn. Vooral ook op familie feestjes. St. Nicolaas, Kerst, e d. zijn heel aardige herinne ringen vast te leggen, die wij tot nu toe niet zo vaak in de albums van amateurs tegen kwamen. Zo'n album is later onbetaalbaar. Bijstaande foto werd ge maakt met een flitslamp en is een aardig voorbeeld van de mogelijkheden welke hierdoor ontstaan, want zonder deze lamp zou het onmogelijk zijn een zo aardige herinnering aan het kampvuur te bewaren. Voor deze rubriek kan ieder foto's ter beoordeling inzen den. Ook kan men de heer Jacobi vragen stellen en in lichtingen vragen. Voor ver goeding van porto- en admi nistratiekosten sluite men 50 cent aan poetzegels in. Men adressere aan de redactie met aanduiding „Fotorubriek". W l van de van Europa brengén, dan deze z.g. Oude Rijn (precies geheten als het stukje Rijn bij Katwijk) slpj* zen van 130 meier lengte en 12 metqr breedte gemaakt mpeten worden, ge schikt voor 1200 tons schepen. Boven- ^ZCanker gepasseerd is en leed aan kanker van de voorstaanderklier met uitzaaiing in de botten. Na behandeling met een be paald medicament is hy in uitsteken de conditie in het huwelijksbootje ge stapt en geniet met zijn vrouw bei den waren op de hoogte gebracht van de afwijking van het volle, rijke leven. In de tweede plaats wil ik de nadruk leggen op het woord ,.plaatsel\jk'% Kakker is aanvankelijk een plaatse lijke afwijking. Dit wil zeggen, dat het gezwelletje in het beginstadium vol ledig verwijderd kan worden. De ope ratieve behandeling biedt in dit sta dium zeer gunstige perspectieven, zo dat de levensduur van de patiënt met tien, vijftien jaar verlengd wordt. In de derde plauts leg ik de nadruk op het woordje „klein". Mede in ver band met het voorgaande wil dit dus zeggen, dut men elk klein knobbeltje ook al doet dit geen pijn kanker verloopt in het begin vaak volkomen tninloos door de huisarts laat con troleren. Evenzeer geldt dit voor klei ne, niet genezende zweren van de huid bij mensen, die al wat ouder worden. De behandeling van kanker in hef be gin is ontzaglijk veel beter dan in het stadium, waarin op meerdere plaatsen in het lichaam de kwaal wortel ge schoten heeft. Ook de bestralings therapie speelt een belangrijke rol. Zelfs vormen van jeugdkanker, die vroeger absoluut dodelijk verliepen, bieden thans, door een bijzondere be handelingsmethode van de laatste tijd, enig uitzicht op genezing. Klinkt dit alles met hoopvol? Men behoeft waarlijk niet bij de pakken neer te zitten als men het ongeluk treft, dat kwaadaardige gezwelvorming Optreedt, mits men zich zeer vroeg on der deskundige, let wel, deskundige behandeling stelt. Vroeger was dé tuberculose vrijwel even kwaadaardig als thans kanker. Wie genas er van de tering? Thans kan iedereen er wel enkelen opnoemen, die gekuurd heb-r ben en genezen uit ziekenhuis of sana torium ontslagen zijn, terwijl ook velen thuis de ziekte overwinnen. Met kanker zijn we lang zover nog niet, maar het is beginnen te dagen! £1 SS 2 3fiï o. strooms moeten de voorhavens 250 rneter lang worden, benedenstrooms J50 meter. En-het hele werk zal 250 millioen peperdure Zwitserse franken kosten. Zodat men moet zoeken naar een mogelijkheid om deze kosten er uit te ktijgen, ook nog op een andere manier dan door middel van scheepvaart. De nieuwe Nibelungenschat Eu hier komen wy op het tweede igrote belang, dat West Europa bij tfeze verbinding heeft nl„ dat der eleetri sche energiewinning, de nieuwe en wèl vindbare Nibelungenschat! De val van de Rijn levert die thans niet in zo grote mate op. Maar als men de waterwerken gaat 'uitvoeren kan, met de bouw van twee schutsluizen en een 550 meter lange scheepvaarttunnel, de energiebron, die de Rijn is, aanmerke lijk beter geëxploiteerd worden. En de capaciteit? Er kan in dit gebied 4 milliard kwh eleetrische stroom per jaar opgewekt wortren door in totaal 12 eleetrische centrales die door waterkracht aange dreven worden. Er zijn er m Vorarl berg al zes in actie, die tezamen reeds 2'/i milliard kwh produceren. Het grote voordeel van deze centrales is vif zal zijn, dat zij ook in de winter werken. Om deze reden ook bepleit men in Oostenrijk en vooral in Vorarlberg het totstandkomen van deze Rijnver- binding. Electriciteit is het voornaam ste uitvoerproduct van dit Oostenrijkse Bontfsland. T egen werking De Amerikanen, die uiteindelijk de dollars voor dit project moeten leve ren (men zou het graag met Marshall- steun uitvoeren) hebben intussen meer interesse voor het Rijn-Main- Donau kanaaL Terwijl de verbetering van de 100 km een kwestie van 4 ja ren is, vordert de aanleg van dat ka naal jaren. En het zal 400 millioen Zwitserse franken kosten. Bovendien zijn er, wat de Donau aangaat, talrijke politieke moeilijk heden. De Rjjn is nog altyd een vrije rivier. Het bevaarbaar maken van haar .bovenloop zou de snelle verbincting met Rotterdam' zeer te stade' komen. De Zwitsers kijken ook niet diyect 1 baai' deze Rijnv©rbetering. Zij droryen Vhn éen Verbinding Rottèrdanri-Bazel- 'Neüëhatel-Crénève-Lyoh. Dat 16 niet alleen een niéuiy plan, het is ook het herstellen van een zeer oude Atrbin ding. Want wist u, dat in de zeventiende eeuW een deputatie uit de Nederlandse Staten-Generaal per schip van Rot terdam naar Marseille reisde, over Bazel? Van die ouefe verbinding zyn by het Zwitserse Entroches nog de sporen te zien. Eventueel herstel van die verbinding zal ook millioenen ver slinden. De OostenHjkers houden het op de BaselBodenmeer waterweg. Dat zijn honderd kilometers, die er om vragen in het Europese waterwegennet inge schakeld te worden. Maar de Bonds regering kan het niet zelf doen. Zij kan, zoals ik het in Bregenz hoorde Uitdrukken, het hotel bouwen. De an dere mogendheden moeten de straat er langs aanleggen! Daaraan moet Neder land ook mp.édopv' lm (te omgeving van een dei beslaande Voiar/bergei waleriiacbUlaliona ZONDAGSBLAD 25 NOVEMBER 1950 beluistert er de dialecten van bijna alle Hollandse vissc-sdorpen. Het „bakkie" koffie, dat de predikantsvrouw schenkt, smaakt-naar-thuis en als laat in de avond, na de dagsluiting, iedereen zyn schip weer opzoekt, dan is er dankbaarheid in het kleine vissershart en dan is er vol strekt geen behoefte naar wat haven-jool wordt genoemd. In die donkere dagen, voor Kerstmis, als de tafelversieringen in de barakken al van het naderend Feest getuigen, dan is de sfeer er bijaonder goed en warm; en dit laatste niet alleen door de behaag- lyke temperatuur die de kachels uitstra len! Neen, er is meer. Nooit zullen we vergeten de indruk, die de Zondags diensten op ons maakten. Het is bekend, dat de zeeman graag een kapitteltje door zijn predikant hoort lezen, doch ontroe rend is het als ge de psalmwoorden uit die geweldige kelen hoort opwellen. Woorden die hun vertellen van Gods wysheid, gunst en macht. Het is zoals de Franse predikant ds. Poulain, die verle den jaar het Kerstfeest met de Neder landse gemeenschap meevierde, zei; „Het zien van deze grote schare mannen, die in de kerkzaal hun dienst houden en het horen zingen van hun psalmen, herinne ren ons er steeds weer aan, dat wij allen tot één geestelijke familie behoren en dat we tegenover elkaar staan als broeders in hetzelfde geloof De Hollandse Kanaalvisser vaart ook dit jaar veilig over de grote baren, als de Christenheid, ons volk, dit werk, de geestelijke verzorging van de eigen zee lieden blijft steunen! Een verdwenen volks gebruik Het kon je vroeger gebeuren, dat je op een bepaald moment in een of andere Engelse of Franse stad, een eigenaardig toneeltje te aanschouwen kreeg: een man, a la Dik Trom, op een ezel geze ten, de staart van het dier als toom in de hand. De zielige mannenfiguur wekte of me delijden op, óf,,., verachting, want de „ezelrijder" had zich door zijn vrouw laten slaan!! Dat vond men toentertijd tóch wel wat al te erg. Vandaar de rondrit door stad of dorp! De regering greep evenwel in en duldde deze handelwijze niet langer en toen er jongelui waren, die zich niej aan het verbod stoorden, kregen ze een strenge straft Op zee kun je niet stilstaan bij iedere golf die aanschiet, maar de varensgast moet op de wal iemand weten die op hem wacht. Dat verlangen is er ook als hij, noodgedwongen, een andere dan de thuis haven binnenvalt. En in negen yan de tien gevallen zal die haven Dieppe zijn. Na een lange tijd van werk op hét Wa ter soms vangt hij veel en snel. som6 ook niet duikt die Frapse Kanaalhaven voor hem op. Daar kan hij zyn schip en zichzelf bergen, deze ruige, vrome en ge moedelijke mens. Zijn karakter is niet erg toegankelijk en zijn aard bescheiden, teruggetrokken. Daarom, de Hollandse kolonie die hem er verwelkomt en een tehuis biedt, is van onschatbare waarde. Zonder aarzeliiig loopt hij vanuit de havenbekkens het paadje over, dat naar de Hollandse on derkomens leidt. In het Christelijk Zee manshuis, 25 jaar geleden op Franse bo dem geopend, dicht bij de Kanaalse vis gronden, bekommert men zich om zijn wel en wee. De predikanten en hun vrou wen, ervaren in dit zeemanswerk, zien naar hem om, met tact en kennis van Door het initiatief van het z.g. Dieppe- comité. waarin een goede en nauwe sa menwerking tussen Hervormden en Ge reformeerden bestaat, is aan het „laat maar varen"-principe een einde gemaakt en heeft het werk dat de predikanten echtparen in Dieppe en nabijgelegen ha venplaatsen doen, reeds rijke vrucht ge dragen. "Wij mochten er verleden jaar, tijdens het bezoek van de gemeentelijke autori teiten getuigen van zijn en er over schrij ven. Overigens, dit bezoek van de „heer tjes van de wallekant" heeft op de vis sersman niet zoveel indruk gemaakt; hoe veel meer bewondering heeft hij voor hetgeen de kerken en de Christelijke vakbeweging op geestelijk en materieel gebied voor' hem berèikt. Ja. dat zeemanshuis met zijn grote kachels, tafels en kerkzaal staat bij de visserman goed aangeschreven. Hij zit er op zijn gemak, in eigen omgeving en ge VERZEKERD.... „O", jammert Opoetje, en nog eens weer „Oooh. Zulke jammerklachten kan geen mens onbewogen aan horen; vooral niet wanneer het de klaagzang vormt van een zo braaf, zo vroom en zo lief Opoetje als die, welke thans haar leed openbaart. Vandaar dat we haar noden om zich neer ie zetten en te vertellen L onmiddellijk wijzer ipor- ons een lichtje op: het zul len natuurlyk de kolen zijn. U weef dat misschien niet, maar de kolen zijn voor duizenden in ons land het grofe en onoverkome lijke struikelblok. Alles zou nog goed gaan, wan neer je maar geen kolen nodig had. Maar je kunt nu eenMaal niet zónder. Huisjes met veel tochtkie- ren; huisjes.nat en schim melig, waar het vocht langs de muren drupt en waar de kilte optrekt van onder de vloer; huisjes der armen vragen nu eertmöal een eqtra mudje cokes of antraciet. Vooral als dje armen ook nog oudjes zyn en uren lang stil op hun stoeltje rit ten. Dan gagt in September hef snorrende kacheltje al aan en in April of Mei kun je het er nauwelijks missen. Maar nodig hebben is één en be talen kunnen is vers twee. Er zijn er velen, die maar wat minder gaan eten om tenminste warm te zitten. Er zijn anderen, die een koffiebonnetje verkopen om althans niet te ver kleumen. Er zijn er ontel- baren, die in de schuld ra ken alleen maar door het kolenvraagstuk. En dat zal dus ook by dit Opoetje het geval wezen; de stumperd. Maar neen, het zijn de kolen niet. Neen, ze schudt heftig van neen als we er naar vragen. Heftig en zelfs een beetje veront waardigd; net alsof zij niet een zoveelste aparte potje zou hebben om ook in deze behoefte te voorzien. Als of zij niet heel de lieve zomer centje bi) centje spaarde om geen kou te moeten lijden, als de sneeuw Over de straten dwarrelt. O, zij is werke lijk 'n voorbeeldig Opoetje, maar wat dan heeft haar zo overstuur gemaakt? Het duurt lang eer het als het weten voelen we dat we hier tegenover een machtig molest zijn ge plaatst. Want kijk, Opoe tje had 'n begrafenisbos en op 'n dag is de bosloper er over begonnen dat, het nu wel heel mooi was al* je voor je eigen graf zorg de. maar dan was je ten slotte dood en of Opoetje hij zei: „Of Mevrouw zou ze 'n goeie bom centen nodig hebben om dat al lemaal nieuw te kopen. Dut beaamde Oi oetje vol ledig en ze zei wat ze niet had moeten doen, maar hoe kon zy dut we ten terwyl ze stoffelijke en ideële waarde van haar klein bezit dooreenhaspel- de, dat ze wel voot 'n dik ke drieduizend gulden aan spullen had. Waarop de bosbrandblusser i i dat zich i Uil de VOLKSWIJK den, want daarvoor heeft het geval haar blijkbaar te heftig aangegrepen. Het eerste wat we althans ver némen is het vrij lugubere: „Hij zeil dat hij me ipel pinden ?al. .„Wie zal. je wel vinden?" informeren we, maar 'in haar leed is Opoetje nau welijks tn staat om naar dragen te lÜisteren, laat staan deze te beantwoor den. Ze is veel te veel ver vuld van haar eigen pro- 2 bleem en dus kr\jgen we Y als tweede inzicht het feit T dat ze het heus niet be- 2 talen kan; echt niet. Dat X laatste is ons overigens zo T wel bekend: Opoetje leeft T van 'n klein pensioentje en T daar kun je geen bokke- T sprongen van maken. Ze is X wat trots dat ze haar hand J niet behoeft op te houden, maar onverwachtse reke- mngen passen niet op haar begroting. Maar wie zou van haar ook geld te vor deren hebben? Het kleine beetje eten dat ze nodig heeft, wordt preciesjes be- taald. Het enkele wolletje dat bij tijd en wyle moet aangeschaft worden, komt wel van bevriende zijde binnen en dan is er nog het aparte potje voor de huur, en voor de bos, en voor de radiodistributie it voor water en electro. Wacht eens, daar gaat ducht had dat je ook bij je leven in aller lei narigheid kon komen. Nu dat wist Opoetje zelf wel, want ze had haar man jarenlang ziek gehad en ze had ouk nog een grote zoon verlo ren. Maar dat bedoelde die bosjesman niet; hij dacht meer aan stoffelijke zor gen. Want Mevrouw moeit eens bedenken: een ongeluk lag in een klein hoekje en als er nou bij voorbeeld eens brand kwam. Daar schrok Opoe tje heel erg van, want daar had ze nooit aan ge dacht. Neen, dat dacht die bostollenaar reeds en juist daarom meende hij goed te handelen en in het belang van zijn cliënte door haar hierop attent te maken. Want ze moest goed be grijpen: als er brand kwam, en als je dan niet verzekerd was, nou, dan had je niets meer; dan kon je in het armhuis en je hoeft niet te vragen wat dat betekent. Mevrouw kon dal zelf allemaal wel narekenen: als hij zo eens haar kamer doorkeek dan tuuriyk ook verzekeren kon. Voor drieduizend gul den, uit te betalen na een eventuele brand, een en ander in de juiste verhou- ding tot de reële waarde, a tegen zoveel per jaar, of als het makkelijker was A tegen zoveel per week. En dan maar met te lang wachten. En dan vooral bij A hem de verzek.ring afslui- ten. Hetgeen Opoetje, die jjx langzamerhand reeds over- A al vlammen zag lekken, i? toen ylings gedaan heeft, niet wetende wat ze deed. 4* Niets wetende van reële ijt waarden en poliskosten en 2 niets vermoedende van een 2 wekelijks kerende nieuwe post. Nu is dat vier weken aan de gong en ze is reeds Y in gebreke gebleven met J de derde storting. En de 4* bos is ook al een week ach- ter. En daarom heeft de Y bosbeer gezegd dat hy haar wel vinden zal. Kijk, daar om is Opoetje vandaag zo wanhopig en ten einde raad, wunt nu staat alles op losse schroeven, en dat kan niet in een levendat zo kalm en zeker ten einde liep. Maar d'r schoon-oon heeft gezegd: ,,Als die vent in myn poten komt, maak ik er mosterd van.... Dan kan ie in zyn eigen bos begraven worde...." j{c En daar kan die knoa.van verzekerd wezen. jjt W1JKPRED1KANT. 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 12