Katwijks haven in Tweede Kamer Koninklijk paar met Regerings-Dakota naar ons land terug Prins Bernhard reed met sportwagen 160 kilometer per uur ie Bertha's moeder kreeg een „laatste waarschuwing" Groots offensief der V.N.-legers die 16 km oprukten Kengetallen Wist U 3 VRIJDAG 24 NOVEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Jlicutue £dftsrl jeGTmiront Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stontwasticft Is ghebfcoett myn fctrt in tcgljcnspatf Een en dertigste jaargang No 8283 Hartelijk afscheid van Londen TTET STAATSIEBEZOEK van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan XX Londen is ten einde. Vanmorgen om elf uur namen zij afscheid op Buckingham Palace. Het was een hartelijk afscheid. Want niet alleen zijn deze week de vriendschapsbanden tussen de beide Vorstenhuizen verstevigd, maar ook die tussen de beide Koninkrijken zijn strakker aan gehaald dan ooit tevoren. Met haar charme, haar eenvoud en haar hartelijkheid heeft de Koningin de harten van vele Engelsen veroverd. Per auto reden de Koningin en de Prins naar Northolt, waar de Rege- rings-Dakota gereed stond, om hen naar Nederland terug te brengen. Vanochtend te acht over tienen verlie ten Koningin Juliana en Prins Bernhard 54 Buckingham Palace. Hartelijk gegroet door de wachtende menigte reeds d,e Ko ninklijke auto over het voorplein van het Paleis, voorafgegaan en geëscor teerd door motor-politie. De Koningin droeg een nauw sluitende zwarte hoed en een bontjas. De Prins was hi de uniform van vice-admiraal. I Een deel van het gevolg vergezelde het Koninklijk Paar naar het vliegveld Nort holt. De stoet bestond uit zes auto"s. Koning George en Koningin Elizabeth I hadden in Buckingham Palace afscheid van hun gasten genomen. Het vliegveld met de vorstelijke perso nen vertrok om precies twaalf uur Ne- I derlandse tijd van Northolt Airport Gisteren regende het dat het goot en de beruchte Londense mist liet zich geducht gelden, maar de aanwezigheid van de Koningin en de Prins vaagde vpor dui- zenden Londenaren de somberheid weg. Het was geen dag van grootse praoht en praal, deze derde dag van het be zoek. Het was eerder een dag van weer- zien met oude vrienden en plezierige en weinig formele ontmoetingen met arbei ders, huisvrouwen en andere Engelsen tijdens een reeks van bezoeken, die va rieerden van het Lagerhuis tot een club huis in Eastend. De kranslegging op de graftombe van Koning Willem III in de Westminster tbdij was indrukwekkend door haar I eenvoud. En bij het bezoek aan de her- bouwde zaal van het Lagerhuis kwam opnieuw het informele trekje tot uiting, waardoor de Koningin zich bij het Britse j volk zo bemind maakt, toen Prins Bem- 1 hard in een lid van het Lagerhuis een oude krijgsmakker uit de oorlogstijd herkende. Zowel de Koningin als de Prins praatten enkele ogenblikken met hem, zoals zij deden met ledereen die zij herkenden. Ook de lunch bij minister Bevin was tamelijk informeel. De pracht van de voorgaande lunches verdween om plaats te maken voor een gezellig familiepar tijtje. Aan het noenmaal ging een ander (taaltje van hartelijkheid vooraf: het bezoek aan de door verkoudheid aan huis gebonden Koningin-moeder Mary. leder huns weegs Na de lunch gingen de Koningin en de Prins ieder huns weegs: de Koningin reed naar Eastend, zoals wij elders ver melden. De Prins bezocht London Air- Enkele Engelse luchtvaartautori teiten, onder wie minister Lord Paken- daarbij aanwezig. Men /liet de Prins o.m. de verkeerstoren en het radarsysteem zien. Ook werd het K.L.M.- personeel aan hem voorgesteld. voren bezocht de Prins het militaire vliegveld Hendon. Daar stonden de En gelsen verbluft door een staaltje auto rijden, dat de Prins weggaf. Hu had een prachtige sportwagen (een Jaguar) ont dekt en hij reed ermee langs Hendon een snelheid van 160 km per uur, ondanks het gladde wegdek. Op deze beide bezoeken van de Ko ningin en de Prins volgde nog een Londen op zijn somberst Het 'bezoek van de Koningin en de Prins aan Londen heeft geen gebrek gekend aan tonelen van pracht en schittering, maar men kan niet zeg gen, dat het weer daartoe heeft bij gedragen. Sedert Maandag heeft de zon in Londen niet geschenen. Gister- ipiddag daalde een diepe duisternis over de stad neer en om twaalf uur in de middag brandden overal de lich ten. De Koninklijke bezoekers hebben Londen op zijn somberst gezien. Im mers elke druppel regen die in Lon den, en in zovele Engelse, fabrieks steden, valt, is „geladen" met rook en ■roetdeeltjes. Dat, in weerwil van deze ongunstige omstandigheden; bij elke gelegenheid duizenden en duizenden Londeruiars samendromden om onze -Koningin en Prins te zien en toe te 'juichen, bewijst wel hoezeer dit vor stelijke bezoek op prijs wordt gesteld. Prinsesjes zagen ouders in Londen Prinses Beatrix en Prinses Irene zijn gistermiddag tijdens een speciale televisie-uitzending getuige geweest van de overweldigende wijze, waarop haar Vader en Moeder in Londen door de Britse bevolking zijn ontvangen. De beide prinsesjes, die slechts enkele uren en strikt incognito in Eindhoven vertoefden, zagen de op de filmband opgenomen reportages van het konink lijk-- bezoek, die de BBC reeds had uitgezonden. Het programma, dat ongeveer een uur duurde, werd aangekondigd door ir F. J. Philips, die met een enkel woord de Prinsesjes had verwelkomd. Deze eerste internationale uitwisse ling van programma's beschouwt men als zeer geslaagd. receptie voor vertegenwoordigers van jeugdorganisaties. Deze ontvangst was georganiseerd op verzoek van H.M. Op de laatste avond van hun bezoek hebben Koningin en Prii^s in kleine kring op Buckingham Palace gesoupeerd met de leden van het Engelse Konings- Koningin Juliana en Prins Bernhard verlaten de Westminster Abbey in Lon den, nadat zij daar gisteren een krans gelegd hadden bij de graftombe van Willem III De vredesduiven in de praclijk Twaalt Maleise politie-mannen mei geweien en gummiknuppels De communisten op Malakka hebben volgens A.P. gisteravond Bertha's moeder een „laatste waarschuwing" gezonden, dat zij haar pogingen om Bertha terug te winnen met de dood zal bekopen, tenzij zij onmiddellijk daarmede ophoudt. „Indien U Bertha niet met rust laat, zullen wij haar doden. Zij blijft voor haar eigen bestwil bij Aminah", schrijft de onbeken de briefschrijver. Volgens het Nederlandse consulaat-generaal zijn er reeds honderden dreigbrieven binnengekomen. Bertha's moeder ontvangt ook brieven van personen, die met haar sympathise ren. Sommigen uiten daarin hun me ning, dat Bertha door zwarte magie be werkt wordt en dat men haar verdoven- Klokken van de Dam te horen in Helsinki Een Fins journalist was in Amsterdam to onder de indruk gekomen van het 'carillon van het paleis op de Dam (Fin land kent maar heel weinig carillons) dat bij hem het plan rijpte de melodieën van de Paleisklokken gedurende de Kerst week in Helsinki te laten horen. De Kal- verstraat van Helsinki, de Alexander- (traat, zal dan herdoopt worden in Kerstmisstraat. Van een gramofoonplaat. die van het Amsterdamse klokkenspel wordt gemaakt, zullen dan Nederlandse klokkentonen in Helsinki klinken. Morgenochtend ontscheping van Waterman De Waterman, met het 433e bataljon Infanterie, alsmede leden van de Ko ninklijke Marine en het voormalig KNIL aan boord, wordt morgenochtend vroeg voor Hoek van Holland verwacht. De ontscheping begint 's morgens om 9uui In Rotterdam. Directeur exportbevordering gaat heen De heer L. Smit, directeur yan de ex- jPortbevordering. zal binnenkort, na vol tooiing van zijn organisatorische taak bij dit bureau zijn werkzaamheden in het .bedrijfsleven hervatten. Vóór zijn benoe ming was hij werkzaam bij Philips. iddelen gegeven heeft om haar toi een huwelijk te bewegen. Rechter Brown heeft verklaard, dat de dreigementen geen" invloed zullen heb ben op zijn uitspraak. Ook mevr, Her- togh zet zonder zich aan dreigementen te storen, de strijd voort. Haar advocaat heeft tientallen juridische werken me degebracht om aan te tonen, dat het hu welijk vernietigd moet worden,,daar hel meisje de huwbare leeftijd nog niet heeft bereikt en Rooms Katholiek ge doopt is. Hij - beschuldigde Aminah. er n. het kind opzettelijk uitgehuwelijkt hebben om te voorkomen, dat het bij de moeder komt. Twaalf Maleise politieagenten, met iweren en gummiknuppels gewapend, bewaakten de zaal. toen mevr. Hertogh. gevolgd <U>or Bertha en Aminah binnen kwam en toen zij de zaal verliet. De getuige Suleiman bin e! Kadir, die •roeger reeds onder ede verklaard heeft, dat het huwelijk van Bertha volgens Mohammedaans recht niet geldig is, is spoorloos verdwenen en niet meer in staat, getuigenis af te leggen. Nederlandse consul-generaal verklaarde voor het. hof. dat Bertha in Nederland, door de zorgen van een co- lité maatschappelijke, culturele en op- oedkundige voordelen zou genieten. Naar zijn mening zou Bertha zich snel aanpassen, hoewel zij sinds 1942 als Mo hammedaanse is opgevoed. Hij op, dat zijn eigen zuster, die op Sumatra ziek was geweest, haar kind, ongeveer ven oud als Bertha aan een Maleise erzorgster had toevertrouwd, die het a 31fc;jaar had teruggebracht. Het kind Overweg op 700 meter afstand bewaakt: auto gegrepen Een vrachtauto werd gisteravond op de overweg Katzop-Beek (L.)) door een dienstlocomotief tientallen meters mee gesleurd en verbrijzeld. De chauffeur, C. Hennen uit Beek, was aan een wisse dood ontsnapt door tijdig uit de wagen springen. De overweg is bewaakt, n: wordt bediend van de overweg bij het station Beek-Elsloo op ongeveer 700 m afstand. Het is niet zeker, of de slag bomen gedeeltelijk waren neergelaten, toen de auto passeerde. Bjj de Ned. grens en wel te Gili- rath. ten Noorden van Aken, zal vliegveld voor de Britse luchtmacht worden aangelegd. Prins Bernhard vliegt naar Karei Doorman Het 'bezoek van Prins Bernhard aan de Karei Doorman, in zijn functie van inspecteur-generaal der Koninklijke Ma rine, zal vallen op a.s. Dinsdag en Woens dag. Hij- gaat er met zijn eigen vliegtuig heen en zal dan de vliegtuigmaker-elec- tromon-teur le kl. A. J. de Mots meene- Deze kon wegens ziekte met de Karei Doorman naar de Middellandse Zee vertrekken. De Prins wordt gedurende dit bezoek, behalve door officieren van zijn persoon lijke staf, vergezeld door de chef van de marinestaf, de vice-admiraal jhr E. J. van Holthe en de chef van de lucht machtstaf, de luitenant-generaal I. A. A Ier. De Kamel Doorman maakt, zoals men weet, met de De Bitter, de Zwaardvis de Tijgerhaai deel uit van een Brits- Nederlands oefeneskader. Alweer een treinstoring Bovenleidingen bij Lisse delect De treinstoring en zijn de laatste tijd niet van de lucht. Vanmorgen omstreeks kwart voor acht zijn nu weer bij Lisse de beide .bovenleidingen van de spoorlijn AmsterdamDen Haag defect geraakt. Een ernstige stagnatie op dit drukke tra ject was hiervan het gevolg. Tussen Haarlem en Lelden kon enkele uren lang niet elec-trisch worden gere den. De D-treinen, de boottreinen en een aantal electrische treinen werden van Amsterdam via het verbindingslijntje HarmeienB reukelen geleid. Verder werd tussen Haarlem en Leiden met bussen gereden. De storing was om tien mor elf opgeheven. Weer fruit naar Duitsland Druiven, peren en appelen kunnen sinds gisteren weer naar Duitsland wor den uitgevoerd. De exporteurs kopen thans zoveel koelhuisdruiven op als ze kunnen. De uitvoer is echter nog aan enige beperkingen gebonden. Voorlopig mag alleen het restant betalingsvergun ningen worden opgebruikt en de expor teurs moeten er zich van overtuigen, dat de Westduitse afnemers over de nodige documenten beschikken, waardoor de be taling niet op moeilijkheden zal stuiten. Mr Van der Grinten wordt hoogleraar Te verwachten is de benoeming van mr W. C. L. van der Grinten, staatssecretaris Economische Zaken, tot hoogleraar de R.K. economische hogeeschool in Tilburg. Reeds eerder meldden wij, dat de staatssecretaris voor deze functie was aangezocht. Geruchten als zou mr Van der Grinten adviseur worden van de raad van beheer der Damco Scheepvaart mij. te Rotterdam, worden met de meeste stelligheid tegengesproken. De datum van zijn heengaan als staats secretaris staat nog niet bekend. Labourkabinet voor hete vuren Een Huis, verdeeld in zichzelf... Zoals te verwachten was, heeft, na een fel debat tussen Churchill en de woord voerder der regering, Morrison, de oppo sitieleider besloten, zijn -motie tegen het zenden van tanks naar Egypte op te schorten, totdat Bevin in het Lagerhuis verslag uitbrengt over de Brits-Egypti sche besprekingen. Volgens Reuter, zal Woensdag het debat over de buitenlandse politiek aanvangen. Zeventig leden der Labour-fractie zullen aandringen op nieuwe onderhandelingen tussen de „Grote Vier" over de impasse in de internationale toestand. Te oordelen naar vele Britse bladen, is de Engelse regering ongerust over het groeiende aantal handtekeningen onder de moties, die door de Labourafgevaardigden zijn ingediend. Hierin wordt scherpe critiek op de politiek van Bevin uitgeoefend vooral is er rumoer over het feit, dat de Britse min. van Gezondheid. Bev (slechts één klinker verschil met zijn collega) tijdens een lunch met Ameri kaanse correspondenten, verklaard zou hebben, tegen de herbewapeningspolitiek der regering te zijn. Zelfs de ministers van Oorlog en Bevoorrading. Strachey en Strauss zouden met de kern van het Sint Nicolaas heeft op zijn? tocht door Nederland niet vèrzumid te denken aan de deelnemers aan het internationaal schaaktournooi in Amsterdam. Gister avond kwam hij met zijn gevolg binnenstappen in de effectenbeurs en hij deelde aan de schaakgrootmeesters kwistig banket- en chocoladeletters uit. Daarna ging hij met dr Max Euwe aan het bord zitten, waarschijnlijk om zich de Spaanse opening" te laten demonstreren „Peking-mysterie" der vrijgelaten gevangenen Bevin poogt China te kalmeren, vlak vóór het contact te Lake Success In Noord-West Korea is een algemeen offensief begonnen, teneinde aa; de oorlog een einde te maken, aldus McArthur. De aanval tegen het nieuwe „Rode leger" zou een beslissend stadium naderen. Gisteravond arriveerde de grote generaal te Sinandjoe en ging vandaar naar het1 front. Reeds zes uur na het begin van het offensief der verbonden legers, waren deze gemiddeld 8 km opgeschoven. De vorderingen werden gemaakt.in het gebied van Paktsjon, Jongbjon en Kajangdon, zonder tegenstand tekenis te ontmoeten. Inmiddels meldt radio-Peking, dat tienduizenden Chi nese miliciens wacht houden aan de Mandsjoerijse grens, gereed zijnde om de „Amerikaanse aggressie af te slaan". Dit massale -offensief is ingezet na de wel concessies doen, omdat Stalin vele geruchten, dat de Chinese commu nisten bereid zouden zijn tot vredes onderhandelingen. Men zal zich herinne ren, dat President'Truman bij herhaling verzekerd heeft, dat hij zich tot het uiterste inspant, om een oorlog met China te voorkomen. Thans heeft de Britse ver tegenwoordiger te Peking, Hutchinson, aan de communistische Chinese regering verzekerd, dat de actie der V N. op Korea op geen enkele wijze de veiligheid, noch andere belangen van China bedreigt. Deze garantie wordt gegeven, vlak vóór de besprekingen in de V N. met de com munistische delegatie uit Peking, aan vangen. De negen „Roden" zijn van Peking via Praag te Londen gearriveerd n nu wordt de reis naar Lake Success oortgezet. Een bijenkorf van geruchten en een wemeling van politieke en diplomatieke „proefballons". Vele „insiders" vragen zich af, wat er de reden van kan zijn, dat de Chinese autoriteiten 27 gewonde Ame rikaanse en 70 Zuid-Koreaanse soldaten hebben vrij gelaten met de interessante mededeling: „Wij, Chinezen willen tegen de Amerikanen niet vechten". Is dit een staaltje van communistische propaganda om de Aziatische volken een rad voor de ogen te draaien, want immers in Indo- China houden de Chinezen er tegen de Franse troepen die „égards" niet op na! Of wil Peking werkelyk te Lake Success Wethouder overtrad de wet: f7500 boete geëist Tegen de architect D. W.. wethouder van Openbare Werken te Leeuwarden, is gisteren aldaar f 7500 boete of drie maan den hechtenis geëist ter zake van het zonder vergunning verbouwen en ver nieuwen van een kerk in St. Jacobi- parochie. Het toegestane bedrag (f 8500) voor de wederopbouw van de kerk was met f 10.000 overschreden, maar daar onder was onderhoudswerk en herstel van meubilair, in totaal f 9000 kostend, bij. De officier van Justitie had het leed gedaan, dat de heer W. als wethouder gehandhaafd is. Een vrijheidsstraf wilde J hij voor de eerste keer npg niet vragen. uitbreiding van het Koreaanse conflict tenslotte toch weinig heil ziet? Ook kan het zijn. dat China er weinig voor voelt, dat straks de stuwdammen aan de riviei de Jaloe worden vernietigd en de Mand sjoerijse oorlogsindustrie zou worden stilgelegd. In ieder geval zal het te Lake Success eeu loven en bieden worden, aangezien de eis is gesteld, dat alle V.N. troepen uit Korea moeten worden teruggetrokken. Wij wijzen er nog op, dat het vrijlaten der gevangenen door de Chinezen de nodige indruk heeft gemaakt op de Amerikaanse diensten te Tokio. Aan oorlogscorres pondenten werd daarom verboden de vrijgelatenen te interviewen of te foto graferen. Thans -blijkt, dat de Chinese delegatie, die met een stratocruiser de Engelse R.O.A.C. verder reist, het zonder het gezelschap van de Britse min. Staat Mc Neill moet stellen. Hij moest zijn pasage te elfder ure afzeggen, aange zien hy in het Lagerhuis aanwezig moest zijn, om te stemmen over de motie Chur chill. Inmiddels besloot de „politieke .issie" van de V. N. met 35 tegen 17 stemmen bij 7 onthoudingen, de klacht nationalistisch China tegen Rusland, Wegens aggressie. te verwezen naa z.g. „Kleine Assemblée". Wy tekenen hierbij aan, dat o.a. Nederland en Indo- ssië zich -van stemming onthielden. Volgens later ontvangen telegrammen, zUn 100.000 man der V. N. troepen, onder dekking van vliegtuigen, op sommige plaatsen zelfs 16 km opgerukt en men acht dat zü binnen 24 uur de hoofd linie der Roden zullen bereiken. Veertig minuten onder water HET is een goede gedachte geweest van het Ned. Instituut voor Effi ciency om een conferentie over de bedrijfsvergelijking te houden. We wil len gaarne over dit onderwerp enige op merkingen maken. Om het belang ervan aan te tonen. wy. zen we op het volgende. Tot 1940 ontvin gen de bedrijven door de concurrentie en öet winststreven steeds een prikkel om de arbeidsproductiviteit te verhogen. Men i was dus wel gedwongen, steeds een lagere kostprijs per product na te streven. Na de oorlog was het weldra duidelük, dat die concurrentie niet meer voldoende tot verhoging van de productiviteit kon bij- i dragen. Dit vond zyn oorzaak o.a. in de volgen de feiten: er waren vele verwoestingen, de inkomsten wegens handel in tropische producten vielen weg en de inflatieten dentie. welke na de geldsanering deels bleef. Door deze feiten waren onze prij- zen hoog. Daarom heeft de regering her- haaldeiyk gewezen op het enorme belang an lage exportprijzen. Ons land moet meer exporteren dan vóór 1940. Verhoging van de arbeidsproductiviteit voomameiyk een zaak van de bedry- ,en. De factoren, die de productiviteit bepalen, zün o.a. het arbeidstempo, de werkmethode, de mate van mechanisatie, de kwaliteit van de materialen, de mate efficiency in de interne organisatie het bedrijf en de omvang van de te produceren serie. Wel kan elk bedrijf deze factoren zo gunstig mogelijk trachten te maken. Ech ter komt nu elk bedrijf voor de vraag te staan: zün wy met deze factoren gunstig of ongunstig? Het is duidelijk, dat men een norm moet hebben om te kruinen afmeten en eten, wat wellicht bereikbaar is. Hiertoe is nu de vergelijking van de resultaten der technische, administratieve verkoopafdelingen van verschillende bedrijven in binnen- en buitenland een geschikt middel. Zo brengt men de resul taten van wat de beste afdelingschefs be reikt hebben, in een soort „pool" büeen en laat ieder hieruit putten. Zo zou het theoretisch bereikbaar zün, dat .elk be drijf door sanering op alle afdelingen de ideale arbeidsproductiviteit zou behalen. Dit ideaal werd heden reeds benaderd in de grote concerns. Hier wordt veel aandacht besteed aan vergeUjking van de resultaten van dochterondernemingen en afdelingen. De gegevens worden meestal in kerngetallen uitgedrukt, b.v. het aan tal uren en kilometers, dat een vrachtwa gen per dag reed en de herstellingskosten per km. Deze cUfers zün veelzeggend, daar ze ;n relatie tussen twee belangrüke gege vens uitdrukken, die afzonderlijk niet veel zeggen, doch als kengetal wel. We hebben hier dus te doen met een zeer eenvoudige methode voor het speuren aar inefficiency. NDIEN bedrüfsvergelüking tussen de dochterondernemingen zin heeft, moet het eveneens vruchtbaar zün, tot be- DAT in October in het gehele land op 164 boerderijen mond- en klauwzeer voorkwam, en in Zuid-Holland op 32 boerderijen. DAT jhr mr G. W. Mollerus, rechter te Arnhem, benoemd is tot raadsheer in hel Hof aldaar. DAT de 36-j. Goudse ohauffeur J. H. d- T. wegens verduistering van f2430 m de metaalwarenfabriek Luxor ts R'dam. aldaar is veroordeeld tot 3 mnd. DAT de vijf vroegere prüzencom- missiês in Amsterdam opnieuw zün ge ïnstalleerd. DAT het ondste viscollege van A'di Vriendenkring, van 18 tot 22 Dec. op de Haarlemmerdijk een tentoonstelling houdt van hengels, tuig e.a. DAT de zaak tegen de gemeente-/ van Geldrop; A. C. B., tegen wie werd geëist wegens verduistering f37.000, op 11 Jan. opnieuw in Bosch zal dienen voor het horen een getuige-deskundige. DAT drie Goudse weggebruikers comité hebben gevormd met het doel de Gele Ryders van de A.N.W.B.-wegen- wacht met Kerstmis een pakket te be zorgen DAT dr F. W. T. Hunger Jr, oud-hoofd ambtenaar van het binnenlands bestuur in Indonesië, op 1 December mr V Lichtenauer opvolgt als secretaris de K.v.K. te Rotterdam. DAT de omvangrijke verbouwing het oudste deel van het Bossche stad huis nagenoeg is voltooid. DAT R'dam -100 'ha in 'het Land van Pooriugaal zal onteigenen" en bestem- voor de berging van baggerspecie uit de rivier en de haven. DAT het vorige week in de Ooster- schelde gezonken sleepschip Amer gis teren bij hoog water is geborgen. DAT de administrateur in vaste dienst bij Verkeer en Waterstaat J. F. M. Rooda bevorderd is tot adm. A. DAT de E.V.O op 28 Nov. in Utrecht :n studieconferentie houdt over de vraag, of een eigen autoreparatiewerk- plaats voor eigen vervoerders verant woord is. DAT mr W. J. Eykern, sous-chef vai de juridische afd. van het ministerie vai Economische Zaken, benoemd is tot adj. secretaris van de Sociaal Economische DAT de restauratie van de Doesbur germolen bij Ede (anno 1507) door de medewerking van overheidsinstanties bijdragen van particulieren is ven kerd. DAT de aanv pluimveemarkt groot als vorig jaar in deze tijd. DAT F. M. Campagne, commies op het ministerie van Economische Zaken, op 1 Januari a-dj.-handelsattaché bij de Ned. ambassade te Parus wordt. DAT mr J. Woudstra, die i.v.m. zyn functie van plv. secr.-gen. van het mi nisterie van Economische Zaken, reeds geruime tyd niet meer optreedt als hoofd van de directie wetgevende en juridische zaken, deze laatste functie op 1 Januari officieel neerlegt, doch ter beschikking blijft als buitengewoon raadadviseur. DAT de eierprijzen in Barneveld merkelük daalden, nu er niets meer exporteerd wordt (prijzen van f 14.50 tot f 18 de honderd, de aanvoer 600.000 stuks). DAT het Tweede Kamer-lid v. d. Wete ring (C.H.) minister Lieftinck schrifteiyk heeft gevraagd, waarom de haven van Breskens by andere wordt achtergesteld, doordat ze niet is opgenomen in de uit voeringsresolutie van het besluit omzet belasting. DAT de Stichting Industrieflat Gro ningen, gezien de grote belangstelling bouwen hallen, de gemeente raad om een crediet van 'ƒ575.000 nog twee fiats heeft gevraagd. DAT op 11 December met R'dam als middelpunt het 285-jarig bestaan van het korps mariniers wordt gevierd. DAT de Ierse gezante, mevr. J. Mc Neill, gisteren de gast was van de A'dam- se burgemeestersvrouw. DAT in Wieringen de première is gege ven van een folkloristische smalfilm over een Wleringer begrafenis in omstreeks 1850, welke in opdracht' van het Zuider zeemuseum is vervaardigd en v. Wieringer bevolking meespeelt. DAT tot griffier by het kantongerecht te Bergen op Zoom is benoemd mr C. J. M. van Hees uit Zevenbergen, te Zeven bergen mr E. Caalen uit Leeuwarden In het zwembad De Regentes werden gisteren, in aanwezigheid van politie- brandweerautoriteiten, proeven genomen met een nieuw duikapparaat, men 40 minuten onder water kan blijven. De bedoeling is, uit te zoeken, in hoe verre dit toestel, dat veel overeenkomst vertoont met een Davis-apparaat, ge bruikt kan worden bij de redding onder water in auto's opgesloten drenke- Venlo mr H. H. Engelen uit Roermond. I Hngen. De duiker kan, doordat b\j het DAT mr dr M. M. L. Savelberg, voor- apParaaf een S^ote ronde bril behoort, heen gezantschapsraad te Warschau onder water alles zien. Ook werd een thans optreed* als hoofd van de afd! "icu"> zwemvest eedemonstreerd, geheel Latuns Amerika van het directoraat I vervaardigd van sponsrubber. Er bestaat generaal van de buit. econ. betrekkingen. brandweercommandanten, leden ressorterende onder het ministerie vanreddingsbrigades en de polttie belanfl- IEconomische Zaken. stelling voor de beide nieuwtjes. Dit zal uiteraard op de angst stuiten, dat men de concurrent wellicht zal bevoor delen. Voor onze exportindustrie zal het echter een kwestie zijn van samen te be staan of een deel van de branche zeer zwak te zien worden en dus te zien ver- kwünen. Als we op het algemene indexcijfer van de groothandelsprijzen letten, zien we. dat dit van Augustus op September met 3 punten steeg tot 120 (1948 100). Textiel en papier droegen hierin by (12 punten) en eveneens leder (21). Het cüfer van de voedingsmiddelen steeg met 1 punt. Deze vraag mag met zorg gesteld worden: zullen we 1951 zonder loonsver hoging doorkomen? Prof. Erhard, Duits minister voor Econ. Zaken, staat voor zün land scherp afwijzend tegenover loons verhoging. dat hij hier een kwestie van „to be or not to be" ziet. Alleen al we gens de concucrentiemogeiykheid met Duitsland moeten wjj de noodzaak van een loonsverhoging zien te voorkomen. We weten, dat er van een samengaan in de industrieën, behalve op het ge bied van prijsafspraken, weinig te bemer» ken is. Juist daarom doen we een beroep op het gezonde verstand. Men zü niet al te bevreesd voor de concurrent in het binnenland en bedenke twee dingen: het nationale belang vergt het, en voorts het opmerkelijke feit, dat de ondernemer in de V.S. niet zo angstig is voor het uit wisselen van ideeën. Degene, die op een bepaald gebied een voorsprong heeft, dankt dit aan zün research. En als men daardoor eenmaal voordeel heeft, behoudt men dezei juist wegens de in het verleden gedane onderzoekingen. De voorsprong zal blij* ven, zo leert de practijk, want men onder zoekt verder. Het uitwisselen van kenge tallen behoeft dus niet met bezorgdheid geschieden: het is nog iets geheel ank ders dan het overhandigen van fabricage# geheimen. Men onderscheide dit goed. Paarden sloegen op hol, koetsier gedood Twee paarden, gespannen voor dewa* ..en van de 48-jarige landbouwer Klip uit Ballum op Ameland, sloegeot op hol toen zij een stilstaande vrach^f wagen passeerden. De koetsier kwanj met zijn hoofd tegen een paal én over leed kort daarna. Tragisch einde van een pilool Enzo Coechia, een Italiaans piloot rn^jh meer dan drie millioen vliegmülen l31** de gisteren met een verbouwde Lan^ caster op het vliegveld Ciampino bjW Rome. Aan boord bevonden zich geen. passagiers. Na een perfecte landing stapte de 48-jarige piloot uit de cockpit! liep drie stappen over de startbaan viel dood neer. De dokter stelde een hartverlamming vast WEERBER1CM Weinig wind Tot morgenavond verwacbk De Bilt: Wisselend bewoUct met enkele verspreide buienjl voornamelijk in de kustpr^.' vipcies. Weinig wind. In de nacht en ochtend kouder met hier en daar lichte naohtvorst en plaatselijk mist Morgen dezelfde iets lagere middagtemperaturen dan van daag. (Opgemaakt te 10 uur.) Zon en Maan Zaterdag: zon 8.16-1636; - 9-36 uur, 2 Deo. LJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1