Jlicume £eUtórije (tfironmt Koningin Juliana: Wij moeten een wereld van eendracht maken Veel oude denkbeelden niets dan vermomde nationale zelfzucht Over bufferzone op Korea nog geen accoord bereikt Wist U DONDERDAG 23 NOVEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en tentie-afdeling: Tel. 22710 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. Een en dertigste jaargang No 8282 C&RtETE'UfK-NATiONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantoasticf) is gfjebleoea myn hert in tegfjeospotf maar indrukwekkend ceremonieel AMeea Ial-en we, samen winnen we WJ WORDEN met geweld tot eenheid gedreven in dit tijdperk. Onverschillig welke krachten het zijn. die dit doen,- wij moeien het feit constateren, dat dit de lijn is waarlangs de menselijke samen leving zich ontwikkelt. De toekomst zal geheel beheerst worden door dit eenwordingsproces, en wij zien het aan met ontzag". Deze woorden sprck H.M. Koningin Juliana gistermiddag in de Guildhall te Londen, waar Zij en de Prins werden ontvangen door de Lord Mayor en de gemeenteraad. Het was een rede, die diepe indruk maakte en wel het hoogtepunt was van een drukke dag: drie recepties, de ontvangst in Guildhall, een be zoek aan Austin Friars, waar de nieuwe Nederlandse kerk wordt gebouwd, en het diner in Claridge's, waar de Koningin gastvrouwe was. „Het bezoek dat wij brengen is niet alleen een beleefdheidsbezoek", zo sprak de Koningin in de Guildhall. „Maar ik wilde vooral de nadruk er op leggen hoe zeer wij elkaar nodig zullen hebben in de toekomst. En zoveel „bloed, zweet en tranen" hebben aan ons allen een geze gende erfenis nagelaten: wij gevoelen dat wij moeten maken een wereld van een dracht". „Alle tegenwoordige omstandigheden vergroten de drang naar deze aanstaande eenheid. Misschien is het moeilijk voor de mensheid, haar geesteshouding even vlug te veranderen als de tijd verder gaat. Daarbij doet het ons dan goed, ons te realiseren, dat heden ten dage de be langen van vredelievende naties moeten worden gecoördineerd, dat een militaire strijd tussen hen. zoals dit bestond, even ondenkbaar is geworden als oorlog tus sen uw of onze graafschappen of provin ce moeten leren veel oude denkbeel den te beschouwen als verdwijnend en verdwenen: bij de minste aanraking val len ze in elkaar tot stof. Sommige be grippen, die wij allen plachten mee te I drageren op te tuigen met fraaie leuzen, zijn niets dan vermomde nationale zelf zucht. Enige eeuwen lang hebben deze begrippen zo hoog te paard gezeten, maar nu strompelen ze pijnlijk verder op zere voeten, want uiteindelijk is bewezen, dat ze alleen maar tot hindernis zijn op de weg naar de wereldvrede". „Deze nieuwe eenheid is nog heel jong, en tastend, en het is moeilijk nu te voor spellen, welke van haar vormen later herziening zal behoeven. Toch is de ont wikkeling naar zowel Europese als wereld-vereniging onontkenbaar en on ontkoombaar". Eén grote havenstad Over Engeland sprekend, zei H. M.: „Londen is een democratische federatie van vele gemeenten. Wij kunnen ons haar binnenkort voorstellen, als zijnde zelf een wijk van Europa's grote haven stad. die beide zijden van de Noordzee en Het Kanaal beslaat als een van ver- schiUende wijken samen met de andere grote havensteden daar. We moesten ons maar gaan wennen aan deze gedachte, die Londens grote geest po waardig Wij moeten leren, elkanders lasten dragen". „Blijkbaar is het enorm moeilijk vc menselijke wezens om de „efficiency" vatten van de toepassing van deze aloude waarheid. Alleen falen we, sar Toch heb ik groot vertrouwen het Britse volk, het meest practische ter wereld." „Ik geloof er niet in. de toekomst ber te beschouwen.. Grote mogelijkheden zijn aan onze linker- en rechterhand, er in 't bijzonder voor ons." En over de verhouding tussen Groot- Brittannië en Nederland zei de Koningin ten slotte: „Groot-Brittannië Nederland meer en meer de concrete vertegenwoordiging van de grootheid, die traditie bewaart als de oceaan haar gol ven, omdat Nederland de traditie heeft leren zien als de golven der oceaan, i is oneindig in deining en in hoogte diepte der golfslag. Dit betekent v> Nederland, dat traditie alleen levend wanneer de oceaan van het leven zich ervan bedient, niet langer en niet korter dan nodig is voor zijn bestendiging" „Groot spiegelt zich in klein als groot; klein spiegelt zich in groot als klein; GROOT WAS HET ENTHOUSIASME van de leden der Neder landse kolonie, toen Koningin Juliana en Prins Bernhard gis teren Austin Friars bezochten, waar Prinses Irene in Juli de eerste steen legde voor de nieuwe Nederlandse kerk. Hartelijk wuifde Ko ningin Juliana naar de menigte landgenoten en Engelsen, die van haar belangstelling voor de Nederlandse Protestanten in de Engelse hoofdstad getuigen waren. Ernstige spoorwegramp te New York Tot nu toe 75 doden Te New York heeft zich gisteren een der ernstigste treinrampen voorgedaan in de geschiedenis der Ver. Staten. Een trein met circa 1000 passagiers reed op andere trein in, die eveneens tjok- was. In beide treinen werden reizi gers vervoerd, die op weg' naar huis wa ren om „Thanks-giving Day" bij te wo nen. De voorste trein stopte om twee vrouwelijke passagiers uit te laten, die in een „verkeerde trein" waren gestapt en dit was de oorzaak, dat de achterop rijdende trein in volle vaart op de eerste inreed. Aangezien het ongeluk plaats vond op een viaduct, was de verwarring onbeschrijfelijk. Volgens de politie zijn tot dusver 75 doden geteld, terwijl min stens 125 personen ernstig zijn gewond. Een vijftigtal artsen verleende de eerste hulp en paste bloedtransfusie toe. Demonstratieverbod in Egypte Alle demonstraties zijn in geheel Egyp te verboden. De regering zal niet aar zelen geweld te gebruiken als hieraan geen gevolg wordt gegeven. Een betoging van leerlingen der middelbare scholen te Alexandrië, voor het gebouw van het Britse consulaat, werd met stokken uit eengejaagd. daarin ligt hun verbondenheid en weder zijde waardering: daar groot zonder klein niet groot is, en klein zonder groot niet klein, en in hun verbondenheid bieden een overvloed van mogelijkheid". McArthur houdt rekening met spoedige regeling van het conflict Nu de strijd op Korea voorduurt, hebben wij ten gerieve van onze abonné's speciale afdrukken laten maken van een zeer goede kaart. Daarop kan men de ge hele strijd rustig volgen. Voor onze abonné's is deze kaart beschikbaar aan onze loketten of via onze bezorgers voor slechts f 0.35 per stuk, zolang de voorraad strekt. Dean Acheson heeft verklaard, dat tus-1 n de Ver. Staten, Engeland en Frank rijk geen overeenstemming is bereikt de vorming van een neutrale zone] tussen China en Korea. Engeland en Frankrijk hadden op de vorming van zulk een gedemilitariseerde „bufferzone" aangedrongen. De vertegenwoordiger van Engeland in Peking, de zaakgelastigde Hutchinson, zal nu, althans volgens wel ingelichte kringen te Londen, rechtstreeks contact zoeken met de Chinese premier Tsjou En Lai. teneinde hem te polsen een regeling van het Koreaanse vraagstuk. Inmiddels is de Amerikaanse min. van Marine, Francis Matthews, gisteravond in Korea aangekomen, voor een „routine- bezoek" aan de installaties in Japan en Korea. Het ontbreekt niet aan specula tieve berichten en de waarde ervan, zal met een korreltje zout dienen te ;n. Allereerst moet namelijk worden afgewacht, wat de onderhandelingen te Lake Success opleveren, waarheen de communistische Chinese delegatie onder weg is. Echter geven wij met reserve het be richt van A.F.P. weer, dat McArthur als zijn persoonlijke mening te kennen heeft gegeven, dat de oorlog op Korea nog vóór 31 December geënidigd zou zijn. Volgens hem zou de Sowjet-Unie geen belang meer stellen in het Koreaanse conflict. In dit verband vermelden wij nog, dat buitenlandse waarnemers te Taipeh op Formosa, de mogelijkheid niet verwerpen, volgens welke de Chinese rode troepen van de regering te Peking order zouden hebben gekregen, om het Koreaanse ge bied te verlaten. De betreffende orders zouden namelijk verband houden met de zware verliezen, die door het onophoude lijk bombarderen en de superieure wa pens der verbonden troepen aan de com munistische Chinezen zijn toegebracht. Het Britse consulaat te Soerabaja heeft bezwaar gemaakt tegen het ge bruik van de Britse vlag in de Indone sische film van de gevechten met de Engelsen te Soerabaja op 10 November Koningin zat in het donker Enkele minuten na de aankomst van Koningin Juliana en Prins Bern hard op de receptie van de Neder landse ambassade sloegen gisteravond de stoppen door en het gehele gebouw was in duister gehuld. Het euvel werd veroorzaakt door overbelasting, ten gevolge van de zee .van licht waarin het gebouw baadde. De Koningin, de Prins en de andere gasten zaten rustig in het donker te wachten terwijl leden van de ambas sadestaf zich haastten om kaarsen te halen. In een andere kamer zaten de Nederlandse vertegenwoordigers van de organisatie der Westelijke Unie en het Noordatlantisch verdrag die aan de Koningin en de Prins zouden worden voorgesteld eveneens in het donker te wachten. Geschenken Vele geschenken heeft het Konink lijk Paar meegenomen naar Engeland. Behalve de meterhoge pullen van Delfts aardewerk die ten geschenke zijn gegeven aan het Engelse Konings- paar schonken de Koningin en dè Prins aan Koningin Mary een antieke Louis XVI commode met Chinese lak- panden. Het is een stuk Nederlands werk. Prinses Elizabeth kreeg een stel zilveren fazanten als tafelornamenten en Prinses Margaret een byou. Voor de kleine Prins Charles was er een speelgoedpaard op wielen en voor het jongste Prinsesje een kleiner paard. Koningin Mary heeft in de loop der jaren al vele Chinees gelakte stukken verzameld. Roos Happiness Koningin Elizabeth verliet gister avond hotel Claridge's na het diner met in de hand een der rode rozen, die dienden als tafelversiering. De Engelse Koningin was vol bewonde ring over deze roos, genaamd Happi ness (Geluk), die Koningin Juliana had uitgekozen. Op de receptie in Middle Temple Hall had Koningin Elizabeth de rode roos nog steeds in de hand. De overige bloe men die in Claridge's prijkten, zijn vanmorgen over enige ziekenhuizen verdeeld. Koningin Elizabeth zei tot onze Vorstin, dat zij de Nederlandse livreien, die iets kleurrijker zijn dan de Engelse, bijzonder had kunnen waarderen. Werk gaat door Een der appartementen in Bucking, ham Palace is ingericht als werkka mer voor Koningin Juliana. Ondanks het drukke programma dienen de meest urgente staatszaken te worden afgehandeld. Ze komen per vliegtuig naar Londen en worden door een speciale koerier naar het paleis ge bracht. Met mej. mr Teilegen worden de stukken behandeld en naar Neder land teruggezonden. Dit werk ge schiedt 's morgens voor tien uur. Ook minister Stikker werkt. Uit de omgeving van de Koningin vernamen wij, dat H.M. zeer getroffen is over de wijze, waarop de Engelsen protocol en ongedwongenheid weten te combineren. 1945. De Nederlandse kinderen, die in Engeland wonen, krijgen niet dikwijls gele genheid, onze Koningin, die toch ook hun Koningin blijft, toe te juichen. Maar gisteren, bij de Nederlandse kerk in Londen, die in aanbouw is, hebben zij hun schade in kunnen halen! Rood-wit-blauwe vlaggetjes werden vrolijk in de lucht gestoken, toen de kinderen Koningin Juliana en Prins Bernhard voorbij zagen komen DAT mr W. H. L. Haitink, directeur van het gemeente-energie-bedrijf te Am sterdam, op 1 Jan. met pensioen zal gaan. DAT voor de 265 nieuwe bedrijven in de Noord-Oost-polder zich 2800 gegadig den hebben aangemeld en de toewijzing na midden December wordt verwacht. DAT door een lek in een ondergrond se benzinetank van een garage In de Ni- colaasstraat te Zaandam over de laatste drie maanden ca. 4000 liter benzine wordt vermist. DAT gisteren te Meppel de woningen van de familie Kok en Ruben door brand werden verwoest en de schade op f 40.000 wordt geraamd. DAT een Haarlemmer, die in Bloemen- daal werd bekeurd omdat hij zonder ver. gunning wilde konijnen vervoerde, door de kantonrechter te Haarlem van rechts, vervolging is ontslagen, daar de gemeen teraad met de betreffende verordening buiten zijn boekje zou zijn gegaan. DAT voor de Amsterdamse rechtbank 8 maanden werd geëist tegen de griffie ambtenaar A. J. A. van het Kantonge recht aldaar, wegens verduistering van f 400. DAT de kruiser Jacob van Heemskerk die het Koninklijk Paar naar Dover bracht, met de escorteschepen Tjerk Hid- en Marnix te Portsmouth is aange komen en het eskader morgen naar Do ver terugkeert. DAT B. en W. van Amsterdam voor een sportveldencomplex bij de Multatu- liweg een crediet van f 115.800 vragen en voor de bouw van twee loodsen In de Coenhaven f 1.300.000. DAT mr J. J. Oyevaar, dir.-gen. Scheepvaart, gisteren per K.L.M. uit de Ver. Staten, waar hij besprekingen heeft gevoerd over het zeevervoer naar Ne derland is teruggevlogen. DAT de 37-j. A'damse classificeerder N. J. P. die tijdens de staking in September twee werkende collega's bedreigde, door het gerechtshof te Amsterdam ovei komstig het vonnis van de politierechter tot drie maanden werd veroordeeld. Met bloemen en een zonnige lach „Doe de groeten aan de Prinsesjes" Receptie van Engelse regering duurde tot na middernacht Koningin Juliana bood staatsiebanket aan in oranjekleurig verlicht hotel DERTIEN EN EEN HALF UUR hebben de recepties en plechtigheden in Londen gisteren in beslag genomen. Het was half een in de nacht, toen de receptie in Temple Hall eindigde. Na het noenmaal in de Guildhall be zocht het Koninklijk Paar Austin Friars, het Nederlandse kerkje in het hart van Londen, dat in 1940 werd verwoest. Om acht uur was er het grote diner in Claridge's hotel en om elf uur de receptie van de Engelse regering. Op de afgebrokkelde muren, tussen de DAT de Belgische minister van Onder, wijs P. Harmei in een telegram aan mi nister Rutten deelneming betuigde mei het overlijden van prof. dr G. v. d Leeuw. DAT het treinverkeer Amsterdam Haarlem vanmorgen een half uur enkel spoor werd geleid wegens defect aan een treinstel. DAT de nieuwe textielweverij Mutsaers en Van Poppel te Tilburg Maandag wordt geopend door de burge meester, mr E. H. J. baron van Voorst tot Voorst. DAT B. en W. van Eindhoven accoord gaan met een plan om in het voorjaar te beginnen met de bouw van acht be^ drijfshallen. elk 276 vierkante meter groot, in de wijk Gestel. DAT het 60-j. bestaan is gevierd het sanatorium Hooghullen voor drank zuchtigen in Eelde. DAT het carrosserie- en staalbouwbe drijf Carstobo, voorheen te Sliedrecht, thans in het industriepark te Oss is ge- I vestigd. Niet licht zal in de herinnering van de Engelsen en de Nederlanders, die onze Vorstin zó gezien hebben, dit beeld vervagen: een Koninklijke lach en bloemen in een wuivende hand balken en de resten van de fundamenten van Austin Friars, stonden de 1500 in Londen wonende Nederlanders te wach ten op de komst van hun Vorstin. Het is een genoeglijk samenzijn geworden. Hier geen strenge etiquette, geen schittering van uniformen, hier alleen spontane vreugde. Zo spontaan, dat één uit de me nigte luidkeels riep: „Doe de groeten aan de Prinsesjes," een verzoek dat door de Koningin lachend werd aanvaard. Jhr Th: Röell, de voorzitter van Neer- landia, had gelijk toen hij tot de Konin gin zei: „Vele malen heeft hier het Wil helmus geklonken, maar nimmer heeft sterk het karakter van ee komstlied gedragen als vandaag". „Mijn man en ik vonden het een groot voorrecht op deze voorpost van Neder land in dit bevriende land een ogenblik te mogen zijn", zei de Ko- Onder de 30 Nederlanders, die aar H.M. werden voorgesteld, was de 85-jarige kleermaakster mevrouw Frankfort, die tot vorig jaar haar beroep nog uitoefen de. Lezen of schrijven kan zij niet, maai wist uitstekend wat zij tegen de Ko ningin zeggen wilde. Ds R. H. van Apel doorn toonde de Koningin de stampha- Irene de eerste steen voor de nieuwe kerk heeft inge metseld. Het samenzijn duurde 25 Vele duizenden Londenaars verdrongen zich gisteravond in de omgeving van Claridge's Hotel, waar de Koningin 64 gasten een staatsiebanket zou aanbie den. Stormachtig gejuich ging op, toen de Koningin arriveerde. Het hotel was met schijnwerpers oranjekleurig verlicht. Kleur, lichtglanzen, verrukkelijke bloe en, muziek en feestelijk geklede gasten boden in Claridge's een onvergetelijke aanblik. De gasten onder wie ook de leden van de Britse Koninklijke Familie werden door meer dan 30 lakeien in de livrei van het Huis van Oranje be diend. Een septet uit de Marinierskapel speelde onder leiding van Gysbei Nieuwland. t was reeds 11 uur toen de Ko ninklijke gasten bij de Temple Hall aan kwamen. Ook daar hadden duizenden de kou getrotseerd om iets van het schouw spel op te vangen. In de hall, waar oranje de boventoon voerde in de grote bloemenschat, waren 500 personen bijeen. De heer en mevrouw Bevin waren gastheer en gastvrouwe. Toen HM. en Z.K.H. de hall betraden, blies t de gasten twee rijen, waartussen het stenpaar naar een met bloemen gedekt podium schreed. Een uitgelezen gezel schap trok zich met de vorstelijke gasten in een rookkamer terug om verversingen te gebruiken. Toen Hitiers benden het bestonden, dat zij plots onze grenzen schonden, week de regering uit naar Londen, zij de krachten heeft gevonden, de strijd werd aangebonden ons toen vertrappen konden. Nu wij de vrijheid hier hervonden, al sloeg de vijand diepe wonden, wil Nederland de dank verkonden voor hulp en troost in droeve stonden, „het leed heeft ons voorgoed verbonden zo sprak de Koningin tot Londen. ROBBIE RADAR. Verliezen in Indonesië ruim 4700 man De verliezen van de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië bedragen in totaal 4751 man. Gesneuveld zijn 1602 leden van de Koninklijke Landmacht, 722 man van het voormalige K.N.I.L. er 202 man van de Koninklijke Marine. Ten gevolge van ziekte of ongevallen zijn overleden 987 man van de Koninklijke Landmacht, 1098 van het K.N.IL. en 140 van de Koninklijke Marine. Dit deelt minister s'Jacob mee in de memorie antwoord bij de begroting 1950 van Oor log en Marine. Strauss volgt Smuts op De Verenigde Party van Zuid-Afrika heeft op haar jaarcongres J. G. N. Strauss gekozen als opvolger van wylen gene raal Smuts. Sinds de ziekte van Smuts had hy reeds tydelü'k de leiding aan Lvaard, i fanfare en vormden LONDEN minimin IIIIIIIIIIUIIIUIIIIIUUI Biddag voor de vrede in alle kerken Het Comité Nationale Herdenking heeft de kerken in Nederland verzocht, om op Zondag 24 December, aan de vooravond van het Kerstfeest, een alge mene biddag voor de vrede te houden. Daarna wil men zich wenden tot de Verenigde Naties, met het verzoek een biddag voor de gehele wereld uit te schrijven. In het Comité, dat elk jaar op 4 Mei in opdracht van de regering de herden king van de gevallenen organiseert, zijn vrijwel alle kerkelijke, politieke en, maatschappelijke stromingen vertegen woordigd. WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met in de Westelijke pro\*ieies enkele verspreide buien. El ders althans nog tot in de middag overwegend droog weer. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in tem» peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN ,cYSUd„a& zon 814-16.39 uur; maan 15.57—8.27 uur. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1