Koningin en Prins na een stormachtige overtocht in Dover Voet aan wal gebeukte op het meest bolwerk Flonkering van edelstenen en weelde van bloemen in vergulde balzaal Een half jaar tegen Kamerlid Hermans geëist ÏJltuWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 22 NOVEMBER I9W Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn gistermiddag om twintig minuten over één (Ned. tijd) aan boord van de kruiser Jacob van Heemskerck in de haven van Dover aangekomen. Het was een overtocht in storm achtig weer. Maar de kruiser lag vast op de golven en na vanmorgen gebeukte bolwerk 4 uur nam de windkracht af. De hertog van Gloucester was de eerste, die, toen het schip in Dover meerde, aan boord kwam om de Koningin en de Prins hartelijk te begroeten. Daarna stapte het gezelschap over op een speciale trein, die naar Londen reed. Aan het einde van de route, op het Victoria-station, wachtte het Engelse Koningspaar met de hoogsten van het land. Terwijl de Jacob van Heemskerck de Engelse kust naderde, werden op het per ron van het marine-emplacement te Dover de laatste voorbereidingen getrof fen voor de ontvangst van het Neder landse koninklijke paar. Daar het staats bezoek volgens het Britse protocol eerst begint bij de aankomst op het Victoria- station om drie uur Engelse tijd, was dt ontvangst in Dover slechts zeer sober gehouden. Maar ondanks de eenvoud der aangebrachte versieringen, Qndanks de betrekkelijk weinige schepen, die w gepavoiseerd, was de aankomst in Enge land een indrukwekkende tocht. De vlaggen in Dover, de Union Jack en de Nederlandse driekleur, de rode lopers op de kade en op het perron, de uit 6 pullmanwagens bestaande spe ciale trein gereed stond, het waren alle noodzakelijke voorzieningen, passende bij een koninklijke aankomst. Kustbatterijen vuurden saluutschoten af, toen het koninklijke vaartuig de haven binnenvoer. Britse torpedoboot- jagers en gevechtsvliegtuigen vergezelden de Jacob van Heemskerck. De Koningin en de Prins werden boord welkom geheten door de hertog van Gloucester. Even later vertrok de trein, die het Koninklijk paar van Dover naar Londen bracht. Toen Koningin Juliana en Prins Bern- hard vergezeld door de hertog van Glou cester, te Dover voet aan wal zetten, weerklonk het Nederlandse volkslied De Koninklijke gasten werden aan de wal ontvangen door lord Cornwallis namens de graaf van Kent en door ver tegenwoordigers van vloot, leger en luchtmacht. Na de erewacht geïnspecteerd te heb ben begaf Koningin Juliana zich, ge volgd door Prins Bernhard en de hertog Goudsmokkelaar kreeg een jaar De 59-jarige Amerikaan M. N.. die op 14 Augustus per vliegtuig uit de Ver enigde Staten op Schiphol arriveerde en achttien kilo goud ter waarde van 140.000 gulden ons land wilde binnensmokkelen in een smokkelvest en in koffers met dubbele bodem, is gisteren door de Haar lemse economische politierechter veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf. Aan genomen werd, dat de man handlanger is in een grootinternationaal goudsmokke- laarscomplot. Buitenlandse onderscheidingen Aan minister Joekes is verlof verleend om het grootkruis der orde van de eiken kroon van Luxemburg aan te nemen; idem aan mr J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, jagermeester voor Zuid-Holland en kamerheer in gewone dienst van de Koningin (grootofficier in een Nepalese orde) en aan mr A. F. Sche pel te Voorburg, griffier van de Tweede Kamer (officier der kroonorde van België). Anderhalf jaar voor wachtmeester De vertegenwoordiger D. L. J. en de wachtmeester G. A. R. zijn gisteren in Arnhem veroordeeld tot 1(4 jaar met af trek in verband met de manipulaties met valse marken- en dollarbiljetten in Groes- beek en Nijmegen. De chauffeur H. J. kreeg 1 jaar en 3 maanden, en de Groes- beker J. B. N. werd vrijgesproken. De zaken van de slager T., diens zwager K.. de electricien G. J. de K. en de bloemen- koopman J. G. J. van L. werden naar de instructie terugverwezen. Jhr Michiels van Verduynen blijft ambassadeur Jhr mr E. F. M. J. Michiels van Ver duynen, onze ambassadeur te Londen, hoopt op 2 December -a.s. zijn 65e ver jaardag te vieren. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, ligt het in de bedoeling, dat hij nog geruime tijd daarna in functie blijft. Boomstam van 5000 kilo ttoi schip in A'dam Dezer -dagen is aan boord van een drijvende kraan, liggende aan de Sumatrakade te Amsterdam, een stalen strop, waarin een 5 ton wegende boom stam hing, gebroken. De boomstam kwam op het dek van de kraan terecht en maakte een gat, juist boven de woon ruimte van de kraanschipper, die zich daar met zijn vrouw en vier kinderen bevond. De 33-jarige vrouw werd door de ijzeren delen ernstig gewond. Zij is in de loop van de avond overleden. Inpoldering van de Biesbosch in de Kamer bestreden Veel Tweede Kamer-leden betwijfe len, of het verantwoord is de Biesbosch helemaal of bijna helemaal in te polde ren. Zij vinden het behoud van natuur schoon en mogelijkheden voor ontspan ning een even groot volksbelang als het Winnen van cultuurgrond- Met minister Spitzen zouden we graag overleg plegen, zo blijkt uit het voorlopig verslag over het betreffende wetsontwerp. Veel an dere leden zijn het echter niet met hen eens. Politie-inspecteur veroordeeld De Haarlemse inspecteur van politie G. van S., die zich in opdracht van de voormalige procureur-generaal te Am sterdam, mr Van Thiel, geruime tijd intensief bezig heeft gehouden met een onderzoek naar de z.g. Velser affaire, is thans zelf in hoger beroep in A'dam Wegens het bekend maken van een ge heim uit dit onderzoek, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, nadat vijf maanden geëist was. In eerste instantie de inspecteur vrijgesproken. van Gloucester, naar kade vier, waar de speciale trein voor Londen was voor gereden. De burgemeester en andere afgevaar digden van Dover boden de Koningin en de Prins een adres van welkom aan, waarin onder meer wordt gezegd: „Wij, de mayor, de alderman en de burgers van de oude cinque port van Dover, bieden u een eerbiedig, hartelijk en oprecht welkom bij uw aankomst als de geëerde gast van koning George de zesde en koningin Elizabeth. Wij zijn bij zonder gelukkig en trots, omdat deze oude haven nooit tevoren de gelegenheid heeft gehad, een regerend vorst van de Nederlanden als gast van Engeland wel kom te heten. Gedurende de laatste oorlog hebben wij met diepe sympathie het lij den van uw volk gadegeslagen en de moed, waarmede het de gemeenschappe lijke vijand weerstond en bevocht, be wonderd. Wij hopen oprecht, dat het bezoek van Uwe Majesteit van geluk zal zijn vervuld. Wij mogen ook Uwe Koninklijke Hoog-: heid (Prins Bernhard) een oprecht en hartelijk welkom toeroepen. Wij her denken met dankbaarheid, hoe uw aan wezigheid, met die van Koningin Wilhel- mina in de donkerste uren van de oorlog, bijdroeg tot de vastbeslotenheid van ons gehele volk, de aanvaller te verslaan. De boodschap van de Koningin De Koningin bood hierop een schrifte lijke boodschap aan, waarin gezegd Mijnheer de burgemeester, Mijn man en ik zijn dankbaar voor de hartelijke woorden van welkom van de mayor, aldermen and burgesses. Wij zijn er trots op voet aan wal te hebben gezet in deze aloude Cinque-Port Borough, het meest blootgestelde en de vrije wereld, dat bijna vijf jaren lang het doelwit vormde voor het vijandelijke geschut vuur van de Franse kust. Op dit ogenblik denk ik aan de Neder landse mannen en vrouwen, die met mijn moeder, mijn man en mijzelf gedurende de jaren van gemeenschappelijke strijd de hartelijke en medevoelende gastvrij heid van uw landgenoten ondervonden. In die jaren werd genegenheid tot vriendschap, een vriendschap die inniger werd na de oorlog, toen niet alleen per sonen, maar «ok hele steden elkander als vrienden adopteerden. Ik kom in Engeland met een bood schap van vriendschap van de mannen en vrouwen van Nederland voor de mannen en vrouwen van Engeland. Er is zo veel in uw land dat ons lief is. Uw dichters, toneelschrijvers en wijsgeren hebben onze cultuur verrijkt, onze schilders en ingenieurs werkten in uw land. Die uitwisseling droeg bij tot het weven van het magische tapijt van wederzijds begrijpen. Ik spreek de wens uit, dat in de komen de jaren niet alleen ons gemeenschappe lijk belang en gezwoeg, maar ook cultu rele en geestelijke verwantschap de grondslag zullen vormen van onze blij vende vriendschap. Onder luid hoera-geroep van een klei ne menigte toeschouwers vertrok de trein met het koninklijke gezelschap naar Lon den. De Koningin en de Prins zpuden in de trein de lunch gebruiken. Toen in Needham (V.S.) een nieuw waterreservoir was gebouwd, kon het oude reservoir, dat 60 jaar zijn diensten had verricht, verdwijnen. Het werd omge trokken, maar een arbeider moest toch gauw maken dat hij uit de voeten kwam, anders zou het enorme gevaarte hem verpletterd hebben Koffie wordt schaars dit jaar Volgens het Amerikaanse departement van Landbouw zal de wereld-koffieoogst 1950/51 2 pet. lager zijn dan 1949/50, en de voor uitvoer beschikbare hoeveelheid 28,4 mill, zakken van 312 lbs. elk, tegen 29,1 mill, in 1949/50 en 35 mill, voor de oorlog. De hoofdoorzaak is de droogte ir Brazilië gedurende de bloei. De Indone sische oogst zal 715.000 zakken bedragen, waarvan 175.000 voor uitvoer. De Indo nesische productie stijgt thans snel. Nieuwe kabelfabriek voor 500 man in Delft Het nieuwe .gebouw van de Ned. Ka belfabriek langs de Sohie te Delft, aan de overzijde van het bestaande complex, wordt binnenkort in gebruik genomen Ongeveer 500 arbeiders zullen er werk vinden. Daar in en om Delft niet vol doende werknemers beschikbaar zijn, tracht men jeugdige arbeiders uit Roe- lofarendsveen aan te trekken. De machi nes in het gebouw zijn millioenen gul dens waard. Passage naar New York goedkoper Met ingang van 1 December worden de prijzen voor de passages van de H.A.L. New York verlaagd. Vooral voor landverhuizers is dit welkom nieuws. Een volwassene betaalt bijv. voor de Wester- dam, die vandaag van Rotterdam is ver trokken, nog ƒ969 minimaal, doch voor de Noordam, die op 2 December vertrekt, de minimumprijs 874, een verschil dus n bijna ƒ100. En de service blijft op oude voet gehandhaafd. Minister Mansholt naar Kopenhagen Minister Mansholt is gisteren per KLM naar Kopenhagen vertrokken voor een routinebespreking met de Deense regering. Morgen keert de minister terug- Conclusie verwerping van beroep burg. Visser Gisteren heeft de proc.-generaal bij de Hoge Raad geconcludeerd tot verwer ping van het beroep van mr W. A. J. Visser, oud-burgemeester van Den Haag. De uitspraak is bepaald op 19 December. Mr Visser had cassatie aangetekend tegen de uitspraak van het Haagse Ge rechtshof van 5 Mei 1950, waarbij hij werd veroordeeld tot 3 maanden gevan genisstraf en een boete van 10.000 we gens overtreding van het deviezenbesluit. Onze nieuwe verkeersregels In een ANWB-uitgave met meer dan 200 illustraties, onder de titel Onze nieuwe verkeersregels, worden de op 1 Januari in werking tredende verkeers- voorschriften op aantrekkelijke en dui delijke wijze toegelicht. In dit werkje worden de plichten en rechten van iedere categorie weggebruikers afzon derlijk behandeld. Zo komen achtereen volgens de voetgangers, fietsers en brom fietsers, motorrijders en automobilisten aan de beurt. Een handig boekje voor iedere weggebruiker. Stormschade in Haulerwijk bijna geheel vergoed De schade van 86.000, die op 23 Augustus door een "wervelstorm werd veroorzaakt in Haulerwijk (Fr.), kan bijna geheel worden vergoed. De inzame lingsactie heeft nl. ruim 61.000 opge bracht en gemeente en provincie leggen hier elk 10.000 bij. De K.N.A.C. heeft verzocht kleine, weinig kosten meebrengende verbete ringen aan te brengen opvallende stopborden van nieuw model op alle op de Rijksweg Den HaagHaagse Schouw uitmondende wegen. N.B.G. hield krijgsraad en wapenschouw Iri Indonesië meer vraag naar Bijbels dan ooit Zeven en vijftig afdelingen van het Nederlands Bijbelgenooischap uit Zuid- Holland-Noord hielden Maandag in Gou da krijgsraad en wapenschouw onder voorzitterschap van dr Th. Ruys uit Lisse De krijgsraad om maatregelen te over wegen voor de voortzetting van het werk; de wapenschouw om iedere afde lingsbestuur op de hoogte te bren gen van de middelen waarmee het ge nootschap kan werken. De secretaris-binnenland, ds F. Vis ser, vertelde dat de goede en goedkope verspreiding van de Bijbel ten zeerste bemoeilijkt wordt door de duurte van de grondstoffen en het drukken. Maar de grootste handicap is het defaitisme met name ten opzichte van Indonesië. Het werk is daar niet afgelopen; inte gendeel: juist nu worden daar meer Bij bels gevraagd dan ooit! De algemeen-secretaris van het N.B.G. mr F. L. S. F baron van Tuyll van Se- rooskerken. is naar Indonesië vertrok ken om daar te trachten de basis te leg gen voor een vruchtbare samenwerking met een in oprichting zijnd Indonesisch bijbelgenootschap. Verder bemoeilijkt de internationale toestand en bedreigen da geschillen op binnenlands interkerkelijk terrein het De wapenschouw werd gehouden door de leiders van de afdeling Verkoop, de heer D. A. de Wilde. Hij kon een prijs verlaging van de huwelijksbijbel en te vens verscheidene nieuwe uitgaven aan kondigen. Ook voor ambtenaren uit de Oost onderwijzerscursus gevraagd Behalve voor gedemobüiseerden moeten ook voor ambtenaren, die uit Indonesië terugkeren, speciale cursussen voor een opleiding tot leraar of onderwijzer wor den georganiseerd. Veel Tweede Kamer leden pleiten hier voor in het voorlopig verslag over de Onderwijsbegroting. Zij zijn over het tekort aan leerkrachten minder optimistisch dan minister Rutten. Hervormde stichting voor geestelijke Besprekingen tussen het moderamen van de generalö synode der Ned. Herv. Kerk enerzijds en een aantal Hervormde stichtingen en rad^n anderzijds hebben geleid tot het oprichten van een Ned. Hervormde stichting voor geestelijke volksgezondheid. De Herv. Kerk wil haar eigen verantwoordelijkheid t.o.v. de gees telijke volksgezondheid dragen, naast soortgelijke verbanden op neutraal en R.K. gebied. Staatsiebanket voor 176 personen Lakeien in scharlakenrode jassen en pages in rok De hoge witte en vergulde balzaal van het Buckingham Palace was gister avond voor het staatsiebanket hel verlicht door zes kristallen kronen boven het damast van een U-vormige Koninklijke tafel voor 176 gasten. Het licht weerkaatste in de diademen en colliers, flonkerde in het kristal en deed de kleuren van de goudgele rozen, orchideeën en chrysanten leven. Het strijk orkest van de Welsh Guards speelde Nederlandse volksliederen en tien pijpers liepen rond de gasten en speelden in de galerij Schotse liedjes. Toen alle gasten in de balzaal waren „De oude Christelijke gedachte, dat iedere enkeling een dienende taak heeft ten opzichte van zijn medemensen, en zo ten opzichte van ieder, ten einde de maatschappij zó te maken, dat men het kan uithouden, er in te leven deze gedachte zou logisch moeten worden uit gebreid tot de naties." „Ik J>en er mij van bewust, dat de wereldgemeenschap nog zeer ver van deze zienswijze verwijderd is. Maar toch, laat ons haar in gedachte houden, want alleen dit kan de wereld redden. Groot heid van volkeren zijn de facetten van Gods scheppingswerk in de historie van de mensheid. De kracht, die U gegeven is in deze tijden van eert ondoorgrondelijke lotsbestemming van volkeren, zal zeker beduiden, dat u doordrongen bent van de betekenis dezer tijden, en ook, dat deze bestemming niet door menselijke good will kan worden begrepen, doch wel door overgave aan het .bestuur van God." verzameld ambassadeurs, gezanten, ministers, Churchill en zovele hoogge- piaatsten kwamen de „Lord Chamoer- lain" en de „Lord Steward" binnen, aohterwaarts lopend en met staven in de hand, de Koning en de Koningin met hun voornaamste gasten binnennodend: Koningin Juliana, Prins Bernhard, Prinses Elizabeth, minister Stikker, de hertog van Gloucester en Prinses Margaret. Het menu was als volgt samengesteld: Consommé Royal, Filets de Sole Bern hard, Perdreau poêle Soestdijk, Haricots verts au beurre, Pommes rissolées, Salade de Céleris, Soufflé glacé au Juliana, Friandises. Het personeel bestond uit lakeien in scharlakenrode jassen en pages De Koningin verscheen aan het banket in een avondjapon van lichte zeegroene organza, nauwsluitend lijfje, wijde rok, opgenomen aan de linkerkant, bewerk: met festoenen van goud en zilver. Zij droeg daarbij een sjaal van dezelfde stof, aan de einden geborduurd met goud en zilver, overeenkomstig de motieven var de japon. Haar juwelen bestonden uit eer briljanten diadeem, briljanten armban den en halssnoer. Koning George verwelkomde in zijr rede Koningin Juliana als een persoon lijke vriendin en als de souverein var een land, waarmee Engeland sinds lang nauwe banden heeft. Koningin Juliana zei in haar antwoord o.m.: „\vanneer ik Groot-Brittannië be groet als moeder van vele naties, die vei over de werelddelen verspreid liggen, dar begroet ik het evenzeer als een essentieel lid van de Europese gemeenschap. Hoe groot de gemeenschappelijke problemen zijn, is betrekkelijk^ zoals alles. Het ds hel beste, ze te zien tegen de zwarte achter grond van een vijandelijke bezetting of van de ontploffing van de nieuwste of van een toekomstige atoombom." Assemblée aanvaardt Lie's vredesplan District Leiden en omstreken van „Het Groene Kruis" Lezing van arts I. E. Zweers Het district Leiden en omstreken de Zuidhollandse vereniging „Het Gr Kruis" hield gisteravond ln de Turk te Leiden een vergadering, waarin de heer J. E. Zweers, arts, directeur van consultatiebureau tot bestrijding Van de tuberculose te Leiden, een inleiding hield over het onderwerp: t.b.c.-bestrijdinu de kruisverenigingen. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer K. van Diepeningen, burgemeester van Leider- Dokter Zweers schonk eerst aandacht aan het respectverdienend werk van het particuliere intiatief op het gebied der t.b.c.-bestrijding. Langzamerhand ging ook het rijk inzien, dat het zich niet aan dit werk mochtonttrekken. Het aantal sterfgevallen als gevolg van t.b.c. daalde na de bevrijding snel, zelfs nog in vergelijking met de gunstige jaren van vóór de oorlog. Spr. noemde ver schillende oorzaken: de psychische span ningen, waarin de mensheid tijdens de oorlog verkeerde, warén weggenomen; enkele geneesmiddelen en de vooruitgang op chirurgisch gebied. Toen na de oorlog werd gedacht aan betere wegen voor bestrijding van Je t.b.c., kwam het massa-onderzoek in de aandacht. Op vele plaatsen is het systeem de massa-fotografie al toegepast. Van Hielp deserteur Anton Roos naar België ontvluchten VOOR DE MAASTRICHTSE RECHTBANK is gisteren een half jaar hechtenis geëist tegen het communistische Tweede Kamerlid Hermans wegens hulpver lening aan de deserteur Anton Roos. Tegen de andere communisten, die deze deser teur hebben geholpen naar België te ontvluchten, luidde de eis één maand tot negen maanden. Eerst werd het geval van de 46-jarige mijnwerker N. F. J. Bitter, die de deser teur naar het Tweede Kamerlid Hermans in Vaals had gestuurd, behandeld. De O. v. J. achtte het feit van bevordering van desertie bewezen en eiste een maand met aftrek. Daarna stond het Kamerlid Hermans, die erkend had, ge weten te hebben dat Roos deserteur was .terecht. De griffier achtte Hermans schuldig aan art. 104 Wetboek van Straf recht en eiste zes maanden met aftrek. Voorts werden de volgende straffen geëist: tegen Van Buren Lensink, die als voornaamste dader wordt be schouwd, 9 maanden; drie maanden te- gende 60-jarige invalide mijnwerker H. Leenders uit Vaals, die de deserteur naar de woning van de 43-jarige Van Buren Lensink' had gebracht. Ter zitting heeft de deserteur Roos uitvoerige verklaringen afgelegd over zijn ervaringen in Zuid-Limburg. Hij was bij B, op 28 Augustus gekomen en had aan het echtpaar B. verteld, deser teur te zijn. Hij was op aanraden van B. naar Vaals gegaan. Daar had hij H. op gezocht en was door deze weggebracht. Vandaar was hij in de avond van 30 Augustus door Hermans naar de woning van P. J. Bertrand, tegen wie een maand is geëist, gebracht waar hij overnachtte. De volgende dag is hij door Van B. L- die zelfs een routekaartje van België had gemaakt, naar de Nederlands-Bel gische grens bij Gemmenich (B) ge bracht. R. was tot Charleroi gekomen en is daar gearresteerd en aan de Ne derlandse Marechaussee te overgegeven. Urenlang hebben de verdedigers var de voornaamste verdachten, de advo caten mr Benno Stokvis en mr Clara Enthoven uit Amsterdam, getracht beschuldigingen, die tegen hun cliënten geuit zijn, te ontzenuwen, Voor alle i dachten werd vrijspraak of ontslag rechtsvervolging gevraagd, daar wettig bewijs niet geleverd zou zijn. De uitspraken werden bepaald op 5 December. De Katwijkse damclub K.D.C. speelde een competitiewedstrijd voor de L.D.D.B. tegen H.D.C. De gedetailleerde uitslag is als volgt: F. Spierenburg (K.D.C. I)M. de Groot (H.D.C. I) 11; Jac. FrekeC. Verboom 0—2; H. 'KoelewijnH. de Vos afgebr.; J. SchoneveldP. v. Tol 20; J. Laven A. v. d. End 20; A. BarnhoornR. Klaveren 11; G. KoelewijnH. de Vos Jr 20; G. VarkevisserJ. Dissel 2- A. A. VooijsJ. Zaad 02; J. Koelewijn (res.)E. Mechelse 02. De afgebroken partij zal wel re worden, zodat K.D.C. deze wedstrijd, die zeer spannend was, zal winnen met 119. De afgebroken partij tegen L.D.C. II is door de K.D.C.-speler Koelewijn zonder spelen gewonnen gegeven, mede doordat K.D.C. reeds met 16—2 leidde. van K.D.C. ontmoetten de H.D.C. en verloren met 5—15. hoop dat de koninklijke gasten op het balcon zouden verschijnen. Maar on kwart voor twaalf ging de schijnwerper verlichting voor het paleis uit en dt teleurgestelde menigte ging langzaam uit een. De wachtenden hadden de tijd ir goede stemming gekort door het zingen van geliefde oude liederen en bij het hek riep men in spreekkoor: „Wij willen Juliana, wij willen de Koning". belang achtte dokter Zweers ook de C.G.-vaccinatie, die zich Noordelijke landen. Zweden, Noorwegen *n Denemarken, heeft ontwikkeld. Obser- 'aties hebben uitgewezen, dat de inspui ting ongevaarlijk is en bescherming geeft tegen complicaties van de primaire tuberculose en tegen „volwassen" t.b.c. De toediening van het vaccin is simpel. Zes of zeven weken daarna is een goede bescherming bereikt. De verleiding is groot om de vaccinatie te koppelen aan i-onderzoek. Als de plannen echter worden doorgezet, is het niet uit gesloten, dat binnen tien vijftien jaar de t.b.c. zo goed als geheel is bestreden. Voorts weidde spr. nog uit over de taak in de Kruisverenigingen bij het massa- onderzoek. De taak van de overheid is regulerend. Na de'pauze was er een vruchtbare gedachtenwisseling. Javaanse kerken stichten eigen zendingscentrum Hoezeer het Javaanse kerkelijk leven de zendingsactiviteit van deze kerken zich ontwikkelen, moge blijken uit het feit dat er een gebouwencomplex is aan gekocht, dat zal kunnen dienen als een ,zendingscei\truim". Enkele atoomgeheimen wor den bekend gemaakt In de eerstkomende dagen zullen de V.S., Canada en Engeland iets van hun atoomgeheimen prijs geven. Dit geschiedt nadat een bijeenkomst van vertegen woordigers van de drie bureaux voor atoomenergie reeds in het voorjaar heeft uitgemaakt, welke geheimen van de „lijst der geheimen" kan worden afgevoerd. De komende onthulling zal waarschijnlijk be trekking hebben op de werking van de splitsbaar materiaal wordt „verbrand" om energie voort te brengen. Bij het nemen van het besluit om te publiceren zijn de drie De burgemeester van Harlingen, de heer A. F. Hannema, werd, zo men weet, uitgenodigd, de jubileumfeesten van Harlingen in de Verenigde Staten bij te wonen. Toen hij daar aankwam, werd hij begroet door een band van de hogeschool. Dit charmante muzi kale welkom moet zijn Friese hart stellig goed hebben gedaan! De Assemblée der Ver. Naties heeft haar goedkeuring gehecht aan het twin tig jaren-plan van Trygve Lie, om de vrede na te streven via de Verenigde Volken. De Assemblée nam dit voorstel aan met een overweldigende meerder heid, terwijl het Russische vredesplan verworpen werd. De, door negen mogend heden ingediende, resolutie werd dus goedgekeurd, waarbij de V.N. verzocht wordt, een aanvang te maken met de uit werking van het vredesplan van Trygve Lie. Van tevoren sprak Lie de Russische beschuldiging tegen, volgens welke zijn „tien pun ten-program" in Washington zou zijn opgesteld. „Iets wat onwaar is, wordt niet waar, doordat men het her haalt", merkte Lie niet onhumoristisch op! fisserijgo/fjes Nieuws van de Polen De Poolse logger SWI 102 is weer naar de visgronden vertrokken, evenals de vrachtboot Mazury het zeegat uitging, die een lading steur- en pekelharing haalde uit de IJmuid.ense bunker. Deze zoute haring, aangebracht door de Pool se vloot, wordt naar Gdynia vervoerd. De Neptunia is thuisstomend naar Gdy nia om te markten. Matige aanvoeren Vandaag waren alleen de Schoorl en de Assan Reis aan de IJmuidense markt. De Schoorl had 300 kisten makreel. 150 schelvis, 150 varia en 190 kleine kistjes makreel en de Assan Reis zorgde voor 250 kisten makreel, 150 schelvis, 150 koolvis en 50 <Jjversen. Wat er deze week nog komen kan De Claes Compaen. die 14 November naar zee ging. zal deze week onvoor zien omstandigheden voorbehouden nog in IJmuiden markten. De Petten, die eveneens 14 November vertrok, de Sumatra en de Haarlem van dezelfde datum en de Maria van Hattum, die op 15 November ging, zullen de markt yan deze week completeren. Puike markt De teruglopende aanvoeren joegen de visprijzen gisteren tot grote hoogte op: kleine schol II bracht af en toe f 42 op en ook grote kabeljauw liet zich goed betalen voor f 228 en f 186 voor de min dere kwaliteiten. Zelfs de braadschelvis kwam wat in tel en bracht het tot f 29 per kist; f2,50 voor de grote en fl,44 voor de grove slips betekende weinig variatie voor de tongprijs. Opbrengsten nog niet ideaal De Bergen haalde aan de Dinsdag- markt na 12 dagen niet meer dan f 19900 en de Antje kwam er helemaal niet flo rissant voor te staan door f7670 te be sommen na 13 dagen. Nu de prijzen goed zijn. vallen de vangsten dermate tegen, dat het nog moeilijk is een rendabele opbrengst bij elkaar te vissen. Van de haringloggers werd de IJM 75 me» f3815 de hoogste besommer en de kotter RO 3 met f2400 behaalde even eens een aardig resultaat. Gisteren kwamen binnen: KW 129, KW 19 en KW 15; naar zee gingen: LJM 32. IJM 75 en Sch 130. De IJM 32 is da nieuwe trawler van de rederij Mareza- ten. De Ellie Genegière een zuster schip van de Johannes Polderman en de Maria van Hattum werd gisteren in Rotterdam gedemagnetiseerd. Nog slechts enkele finalisten pers. kampioenschap L. S. B. 1951 bekend Laatste ronde zal maximum aan spanning brengen 'IE GEDACHT MOCHT HEBBEN, dat in de voorlaatste ronde van de voor- edstrijden om het persoonlijk kampioenschap van de L.S.B. 1951 wel vele finalisten bekend zouden worden, is bedrogen uitgekomen. In de le klasse is nu nog slechts D. Posthuma zeker van een plaats in de eindstrijd. Mr ir J. Westra heeft eveneens goede papieren, maar wie de vier andere finalisten zullen zUn, ia nog een open vraag. Vanavond zullen we meer weten. W* Werden in IA vrij normale resultaten geboekt, in 1B kwam verrassing na ver rassing uit de bus. Jerry Bey. Th. P. v. d. Berg en J. Koet, die deze klasse aan voerden, verloren allen, waardoor de strijd weer geheel open is. In 2A verloor P. Mulder van W. Bey. Deze twee spelers komen vrij zeker in de finale. H. van Weizen en P. C. v. d. ge-j Leek, die beiden reeds 3 (4 punt hebben. Over de partijen, die in de le klasse geringen uitgegaan van het standpunt pamjen, me m ««W het volgende: J. ZwaanD. Posthuma, Frans. De Men beoogt met het vrijgeven de univer siteiten in hun navorsingen niet verder befimmeren en elke argwaan bij het publiek weg te nemen. Post voor Nederlandse militairen in Korea Aan de militairen van het Neder landse detachement Verenigde Naties in Korea kunnen worden verzonden per luchtpost: a. briefkaarten, postbladen en brieven tot 10 gram tegen binnenlands tarief en brieven boven 10 gram tegen inter nationaal tarief vermeerderd met een luchtrecht van 30 ct per 5 gram; b. gedrukte stukken en briefpakjes tegen internationaal tarief vermeerderd met een luchtrecht van 25 cent per 20 gram. Per zeepost: a, brieven boven 10 gram, gedrukte stukken en briefpakjes tegen interna tionaal tarief; b. postpakketten tot 1 kg tegen een verlaagd tarief van f 1,40 per pakket, voor pakketten boven 1 kg t/m 5 kg geldt een afzonderlijk tarief. Ter gelegenheid van Kerstmis kan men van 20 November tot en met 2 December aan deze militairen brief pakjes, die niet zwaarder mogen zijn dan 500 gram, per luchtpost verzenden tegen het uiteraard lage zeeposttarief. Alle poststukken en pakketten moe ten geadresseerd worden met: rang. naam en voorletters, legernummer, Ne therlands detachment United Nations, Amsterdam-Schiphol, militair. Alle verdere inlichtingen worden ver strekt op de postkantoren. Schaakgenoegenspeler wist kennelijk niet dat Posthuma de openingszet e4 altijd met e6 beantwoordt en dat deze de Franse verdediging kent als weinigen. Dat bleek ook nu weer, want Posthuma maakte Zwaan een loper afhandig, waarvoor deze slechts een pion kreeg. Even later gaf Zwaan op. W. F. Schüss wendde tegen zijn club genoot D. van Gelder de Hollandse ver dediging aan. Evenals in de vorige par- bleek Van Gelder uit vorm te zijn. Hij kwam wel veel beter te staan, maar uiterste tijdnood deed hij rare zetten verloor. dr ir J. WestraP. Barkema, Nimzo- Indisch. Beide spelers voelden er vankelijk niets voor de spanning in centrum weg te nemen. De L.S.G.-er ging ten slotte toe over en hij kreeg een stuk voor twee pionnen. De partij werd afgebroken. Mr ir Westra staat beter. W. F. WakkaTh. P. v. d. Berg. Dame gambiet. De hoofdklassespeler dreef Berg langzaam maar zeker in hoekje, waarin hij hem wenste. Wel week Van den Berg nog zoveel mogelijk de klappen, doch toen Wakka een Dame dreigde te halen, gaf hij wijselijk op. A. E. J. ModdermanJ. Koet. Siciliaans. Ook in deze partij experimenteerde Koet er in ijltempo lustig op los. Hij kwam een gezonde pion achter en later gaf hij om duistere redenen de kwaliteit prys. Wel kreeg hij later twee pionnen voor de kwaliteit, maar toen hij weer slippertje maakte, kon hij opgeven. A. PostJerry Beij, Dame-gambiet. De Alphenaar liet zich ook nu weer ken nen als een lastig tegenstander. Zelfs zo lastig, dat Beij in moeilijkheden kwam. Toen Post een pion op d7 kreeg, die dreigde te promoveren, gaf Beij zich ge- Een prima prestatie van Post. Bij analyse bleek, dat Beij de partij had kunnen houden. De uitslagen zijn: le klasse A: J. Zwaan (Schaakgenoe gen)D. Posthuma (Alphen) 01, D. van Gelder (Philidor)—W. F. Schüss (Phili dor) 01, mr ir J. Westra (L.S.G.)P. arkema Philidor le klasse B: W. F. Wakka (Philidor) Th. P. v. d. Berg (Philidor) 1—0, A. E. J. Modderman (L.S.G.)J. Koet (Phili dor) 10, A. Post (Alphen)Jerry Beij (Philidor) 10. 2e klasse A: C. M. van Renswouw (Schaakgenoegen)J. Beekman (Vrien denschaar) xX, W. Bey (Leithen)P. Mulder (Philidor) 10, J. A. N. den Ton- kelaar (Vriendenschaar)—C. v. Tol (Phi lidor) XX. 2e klasse B: A. Spek (Schaakgenoegen) -H. v. Weizen (Vriendenschaar) (4(4, P. C. v. d. Leek (Leiderdorp)H. Sleg- tenhorst (S.P.W.) XX, I. Vavier (Phili dor)B. Ouwerkerk (Vriendensch.) 01. Het rooster voor hedenavond luidt: le klasse A: P. BarkemaD. Posthuma, W. F. Schüssmr ir J. Westra, J. Zwaan D. van Gelder. le klasse B: Jerry BeijTh. P. v. d. Berg, J. Koet—A. Post, W. F. Wakka— A. E. J. Modderman. 2e klasse A: J. BeekmanP. Mulder. C. M. van RenswouwC. van Tol, W. Beij— J. A. N. den Tonkelaar. 2e klasse B: B. Ouwerkerk—H. v. Wei zen, H. SlegtenhorstL Vavier, A. Spek P. C. v. d. Leek. De standen le klasse A: D. Posthuma 3(4, W. T. Schüss en J. Zwaan, beiden 2. mr ir J. Westra 1(4 plus 2 afgebr. partijen, D. van Gelder 1 plus 1 afgebroken partij, P. Bar kema 0 plus 1 afgebroken partij. le klasse B: Jerry Beij 2*4, Th. P. d. Berg, J. Koet en W. F. Wakka, allen 2. A. Post 1(4 plus 1 afgebroken partij, A. E. J. Modderman 1 plus 1 afgebr. partij. 2e klasse A: P. Mulder 3. W. Bey 2(4, J. Beekman (4 plus 2 afgebr. partijen. J. A. N. den Tonkelaar "4 plus 2 afgeb». partijen. C. v. Tol 1 plus 1 afgebr. partij, C. M. van Renswouw (4 plus 1 afgebr. partij. 2e klasse B: H. van Weizen 3(4. P. C. v. d. Leek 3(4 (uit 5). A. Spek 24. B. Ouwerkerk 2 plus 1 afgebr. partij, H. Slegtenhorst 1, L Vavier 0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3