Het Ned. Bijbelgenootschap activeert Leiden Gouwsluis (Alphen) krijgt een nieuw Hervormd gemeente-centrum Millioenen Chinezen wacht honger en ellende Dr Plesman optimistisch terug van eerste reis rond de wereld NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 22 NOVEMBER 1950 Indonesië vraagt zeer veel steun De afdeling Leiden van het Nederl. Eij bei-Genootschap heeft een serie van drie avonden georganiseerd voor de ver toning van de film „Geen grenzen meer". Gisteravond draaide deze ip „Prediker", vanavond om 8 uur komt de film in „Rehoboth" en morgenavond om 8 uur in „Levendaal". De belangstelling voor de vertoning van gisteravond was goed. Ds M. Ottevanger. Ned. Hervormd predikant, opende. In een toespraak heeft de heer E. J. Brugman, adjunct secretaris van het N.B.G., er op gewezen, dat er helaas enige stagnatie is getreden in het samenstellen van de Nieuwe Ver taling van de Bijbel. Had men gehoopt haar dit jaar klaar te krijgen, nu denkt men, dat het wel 1952 zal worden. Spr. noemde verschillende uitgaven van het N.B.G. en deelde mee, dat de Indonesische Kerken zeer veel steun vragen. Dit jaar is reeds voor twee ton aan Bijbels, exemplaren van de Nieuwe Vertaling en leesboeken naar Indonesië verzonden. Ten aanzien van het geld dat naar Nederland terugkomt moet men geen hoge verwachtingen hebben. Het blijft beneden een derde deel. Spr. deed een beroep op de aanwezigen om het N.B.G. met jaarlijkse bijdragen te steu- Veertig nieuwe contribuanten gaven zich op.' De film „Geen grenzen meer", die wij al enige tijd geleden in ons blad bespra ken, maakte weer diepe indruk. Ds J. H. Smit Duyzentkunst, Evang. Luth. predikant, sloot de avond. Expositie in Endegeest geopend Hedenmiddag om 2 uur werd door dr C. P. J. Stotijn, geneesheer-directeur van de inrichtingen Endegeest, de tentoon stelling van werkproducten van de patiënten geopend. Onder de talrijke aanwezigen bevond zich ook prof. dr E. A. D. E. Carp, namens de Jelgersma- kliniek. Dr Stotijn onderstreepte in zijn openingswoord de grote betekenis de arbeidstherapie en bracht dank allen, die aan het opstellen van dej scholing Met knikkers spelende kleuter onder vrachtauto Een met knikkers spelend 3-j. jongetje heeft gistermiddag de Haarlemmerstraat op stelten gezet. Het was Hans v. d. V. die het trottoir voor zijn ouderlijke wo ning veel te bekrompen speelveld vond en zijn spel met de knikkers midden op d': Haarlemmerstraat voortzette. Hij had er glad geen erg in, dat uit de richting Blauwpoortsbrug een - vrachtauto nader de. De bestuurder deed al zijn best orr het kereltje niet te raken en hij slaagde daarin wonderwel. De wagen bleef met het voorste gedeelte boven het ventje stilstaan en dat schrok daarvan zó, dat hij met een ruk overeind kwam. Het hoofdje kwam daarbij tegen de Yooras> maar meer dan een schram liep Hans niet op. De gealarmeerde E.H.D. behoef de dan ook geen dienst te doen. A propos, wordt het geen tijd, dat de ouders hun kinderen van de toch al zo vanwege de verkeersongevallen ongunstig bekend staande Haarlemmerstraat afhouden' velen, die St Nicolaas-inkopen deden. Een grote verscheidenheid brei werk, speelgoed, matten, enz. enz. lag hier uitgestald. Het is zeker de moeite waard er een kijkje te gaan nemen. Bijzondere aandacht verdient ook het in Jelgersma-kliniek tentoongestelde Welfare-werk van het Rode Kruis. De tentoonstelling is geopend heden avond van half 8 tot half 10 en morgen half 3 tot 5 uur en van half 8 tot 9 u. Vijf jaar „Kunst naar Kracht" Opgewekte viering van het eerste lustrumfeest. Vijf jaar toneel heeft de vereniging „Kunst naar Kracht" er op zitten. Dit feit was natuurlijk belangrijk genoeg te herdenken. Men deed het gisteravond optima forma: met, een zotternij in drie bedrijven. De grote zaal van de Burcht was er voor volgelopen en de bezoekers zijn gewis niet in hun verwachtingen teleurgesteld. Er is gelachen om „Rimboe in Mokum" een stuk, dat niets had van een ordente lijk toneelstuk, maar de spelers alle ge legenheid bood tot dolle taferelen, speiend kwamen dë acteurs en actrices er steeds beter ih, zodat het niet te wonderen was, dat er zo nu en dan zelfs duidelijk werd geïmproviseerd. Het feestelijk welkomstwoord werd ge- 6proken door voorzitter A. Breddels, die het was hem niet aan te zien straks als niet-kleurechte neger over het toneel zou springen. Het ging hem overigen: goed af. Dat is pas een buis Bij de Haagse Schouw is vanochtend een 52 meter lange en 50 cm dikke v leidingbuis aangekomen. De zinker door 2 sleepboten van Utrecht na; plaats van bestemming gebracht. Bij Rhijnhof heeft men het drijvende ge vaarte vastgemeerd, om Vrijdag met het plaatsen te beginnen. De scheepvaart zal dan vermoedelijk van 10 v.m. tot 4 gestremd zijn. Tevens zullen dan drie reservekabels van de S.L.F. in de gebag gerde gleuf gelegd worden. Haagse politierechter In kwaadheid fiets door ruiten gesmeten De betonwerker I. v. d. N. uit Leiden stond deze zomer te praten met een juf frouw, waarmee hij vroeger nauw con tact onderhield. Het gesprek verliep verre van gemoedelijk en op een zeker moment werd v. d. N. zo driftig, dat hij zijn fiets pakte en die bij de juffrouw door de ruiten wierp. De schade bedroeg ongeveer 14 gulden en werd nog steeds niet door verd. vergoed. Voor de Haagse politierechter, waar verdachte zich moest verantwoorden, ver telde hij uitvoerig de voorgeschiedenis. De feiten erkende hij wel. De off. achtte dan ook het ten laste gelegde bewezen en vroeg een boete van f30 subs. 20 d. De politierechter vond verd. maar een ruwe klant, hetgeen ook wel bleek. Het vonnis luidde f 15 boete subs. 9 d.. 14 d. voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en een bijzondere bepaling, dat hij binnen zes maanden de schade moet ver goeden aan de eigenaresse van het huis. Kij knutselde graag met materiaal van een ander De Leidenaar M. B. hield erg van knut selen. Hij had echter geen geld tuigen _te kopen mak lÉjj daarom stal hij deze Geleidelijk aan kreeg hij zo de be schikking over alles wat hij meende nodig te hebben, totdat de diefstallen e het licht kwamen. Reeds eerder was verd veroordeeld daarom was de Haagse politierechter niet zo erg gunstig tegenover hem gestemd. De off. achtte hier een strenge straf op zijn plaats en requireerdc twee maanden gevangenisstraf. Ook de politierechter was van mening, dat B. wel weer aan i gevangenisstraf toe was. B. werd tot i maand veroordeeld. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Johannes J., z. v. G. der Meij en J. Glasbergen; Maria D. v. C. Janssen en D. Turenhout; Sonja, d. v. J. Nieuwenburg en M. W. Poeliejoe; Mey I., d. v. W. H. Lim en G. H. Tan; Maria A., d. v. J. van Rijn en M. de Best; Hildo B., z. v. A. H. Krop Berg. OVERLEDEN: J. J. Kuipers, m., 43 jr; E. Bonte, wed. v. Siera, 56 jr; C. Sprin ger, zoon, 8 jr; G. Neuteboom, m., 56 jr; J. M. de Koning, wdr. 78 jr; P. Noordam, huisvr. v. Anker, 56 jr; T. Bieler, wed. v. Diepenbach, 65 jr. Chr. handelsreizigers vergaderden De heer W. Veerman over de besturenbond Op uitnodiging van de afdeling Lei den van de Ned. Chr. Handelsreizigers vereniging sprak gisteravond de secre taris van de Leidse Chr. Besturenbond, de heer W. Veerman, in een gezellig praatje om de haard over de taak van de Chr. Besturenbonden. In korte trekken schetste spr. aller eerst de grote betekenis van het werk van de Chr. Vakbeweging in Nederland en de vele vormen, daarin dit werk tot stand wordt gebracht. Spr. wees er op, dat er practlsch geen enkel vraagstuk is op het terrein van het sociaal-econo misch leven, waarmee de Vakbeweging in onze tüd niet wordt geconfronteerd. Al dit werk eist overleg en samenwer king. De activiteit van de Chr. Vakbeweging culmineert plaatselijk in de arbeid van de Chr. Besturenbond. Zijn arbeid om vat plaatselijk wat het CNV landelijk als laak heeft. Daarbij gaat het dus niet uitsluitend om de onvoering van het le dental der aangesloten verenigingen, maar ook om de sociaal-economische scholing en ontwikkeling van de leden, expositie hebben meegewerkt. I de bevordering van het nijverheidsonder- Hierna was er niet alleen gelegenheid'wijs, het verlenen van rechtskundig ad- de producten te bekijken, maar ook vies. het verlenen van hulp bij de bestrij ding van tuberculose, het uit' naleven van de sociale wetten enz. enz. Heel deze arbeid wordt gedragen door de Christelijke solidariteitsgedachle, zo als de heer Veerman duidelijk aantoonde. Met een opwekkend woord om aan deze arbeid volledige medewerking te verlenen besloot spr. zijn causerie, waar na de voorzitter van de afdeling, de heer D. van 't Zelfde, hem hartelijk darik bracht voor de leerzame avond. Zangvoordracht van Kathleen Ferrier in de Zuiderkerk Intens dankbaar Dit concert, dat oorspronkelijk gege ven zou worden in het Volkshuis, heeft tenslobte plaats gevonden in de Zuider kerk en daarmee heeft het Leids. Aca demisch Kunstcentrum ook aan met- ledcn de gelegenheid geboden, dit con cert bij te wonen. Blijkens de uitstekend bezette kerk hebben zeer velen van deze unieke gelegenheid geprofiteerd om de beroemde zangeres persoonlijk te horen Ze begon met het bekende „Bist du bei mir" van Bach en reeds aanstonds wisten we. dat het een goede avond zou worden. En het is een goede avond ge worden. en zelfs veel meer dan dat. want 1 we te genieten kregen aan sublieme •gkunst, behoort tot de zeldzame eve- een concertseizoen. Kathleen Ferrier beschikt over een aai getimbreerde donkere altstem van La Compagnie de l'atelier Frans toneel voor het Leids Academisch Kunstcentrum is in de laatste tijd op een beetje I Voor de pauze ging de éénacter „Les 37 j wijze enkele gedichten declameerde, ongelukkige manier een vergelijking ge-'sous de monsieur Montaudoin" van La- Aan het ejnd van deze goede a' maakt tussen het spel van de Franse ge- biche c-t Martin, Christen-vrouwen hielden propagandavergadering Gisteravond hield dc afdeling Leiden van de Ned. Christen-vrouwenbond haar propaganda-vergadering in de bovenzaal an „De Harmonie". Alle onderdelen •an de afdeling traden hlerbjj voor het •octlicht. De presidente, mej. N. de Rave, open de de avond met gebed en las Psalm 23. Nadat het zangclubje van de bond en kele verzen had gezongen, heette de pre sidente de leden en gasten hartelijk wel kom. Het bestuur werd voorgesteld en op uitvoerige wjjze werd de taak be licht, die de dames op zich hebben ge nomen. Hierna volgde het verslag van de commissie voor ziekenbezoek en las de secretaresse de notulen. Enkele da mes van de propaganda-commissie zon gen een aardig lied. Na de pauze werd het bondslied door de leden staande ge zongen. Afgevaardigden van enkele on derafdelingen (Morgenlandszending, stu diekring, Magdalenakrans) brachten uit voerig verslag uit van het werk, dat door hen werd verricht, Van Ingen Schenau op verdienstelijke grote soepelheid, waarmee ze alles kan realiseren en die speciaal in het mezza- voce van een ongemene bekoring is Daarbij bezit ze een intens gevoelige muzikaliteit, een prachtig tekstbegrip en een woorduitbeelding en expressiviteit, zoals men die slechts zelden aantreft. Ze zong een aria van Handel (Art thou troubled), het bekende Dido's Lament van Purcell) (hoe prachtig werden uit gebeeld „Remember me, but ah forgel my fate") en Mad Bess eveneens van Purcell. En al deze werken werden een openbaring. Ze zong Schubert en zelfs de overbekende liederen als de Romanes uit Rosamunde en Wanderers Nachtlied werden juweeltjes van sublieme zang- voordrachtskunst. Ook in Brahms blev geen wensen onbevredigd, maar haar grootste triomfen heeft ze gevierd in een viertal Irish Folksongs, die ze persoon lijk toelichtte en waaraan ze later als toegift nog een viertal volksliederen toe voegde. Dit was vrijwel volmaakt en bij het publiek oogstte ze dan ook een ova tioneel succes. De pianist Gerald Moore liet ze hierin delen en volkomen terecht. Want hij is pracht pianist en dè ideale begelei der. Hij wist zich volkomen aan te pas- de intenties van de zangeres, zodat hier een twee-eenheid ontstond an uitzonderlijk formaat. Voor velen zal deze avond onvergete lijk zijn, omdat men beseft zal hebben enige ogenblikken de zuivere lucht te hebben geademd van de hoogste toppen de vocale kunst. Kathleen Ferrier is begenadigd kunstenares,' die zelfs eenvoudige misschien wel juist het eenvoudige weet op te heffen in de sfeer van het sublieme. We kunnen deze avond niet anders dan intens zeischappen en het Hollandse toneel, die het laatste niet bepaald gunstig uit viel. Naar aanleiding van de twee Franse gezelschappen, die we dit seizoen in Lei den zagen, „La Compagnie de Georges Vitaly" en gisteravond voor het LAK. „La Compagnie de l'Atelier," willen we helemaal geen oordeel aanmatigen het Franse toneel, maar zijn. we wel bevestigd in onze overtuiging, dat eigen- n vergelijking tussen het Holland- Franse spel onmogelijk is. omdat de aard geheel verschillend is. Taal en •olksaard zijn zo nauw aan elkaar ver bonden. dat wanneer men ,.Le Bal des VQleurs" van Jean Anouilh in het Hol lands vertaald door een Hollands gezel schap zou doen opvoeren, het bijna van al vast zou staan, dat het een mislukking zou worden. Het tempo, dat dit stuk vraagt, waartoe de taal zich leent, kan alleen maar opgebracht wor den door een Frans gezelschap. Daar staat of valt, zouden we bijna zeggen, de hele opvoering mee. Dat wil niet zeggen, dat het succes lag in het tempo alleen. Dit gezelschap be schikt over een stel prima spelers,, die de techniek volkomen beheersen, "wat in combinatie met een grote blijheid in het spelen, resulteerde in een succesvolle op- oering. Doch het blijft Frans. André Barsacq. een van Frankrijks be kenden op dit gebied, had décors en cos- ontworpen en was verantwoorde- or de mise-en-scène, waarmee hij keurig werk heeft gedaan, maar waar we Hollanders toch we! eens even vreemd naar kijken, want hij betreedt het terrein, dat wij gereserveerd hebben, terecht of ten onrechte, voor de operette. En wat in het Hollandse spel gemakkelijk „gewild" wordt of op verkeerd effect berekend lijkt, is in het Franse spel veel meer vanzelfsprekend valt veel minder uit de toon. Montaudoin' /eneens met décors en costumes van Barsacq Zo hebben deze opvoeringen van Fran se gezelschappen ons waardering gege ven voor het Franse toneel en ons nog eens doen begrijpen, dat de Hollandse spelers, niet onder behoeven te doen voor hun Franse collega's, mits ze zich zelf blijven. Dit laatste Piet Bakker te spijt. Bn. Renners renden onwettig ven wielrenners van „Swift" moes voor de Leidse kantonrechter ver schijnen. omdat zij op het rijwielpad aan de Zijldijk te Leiderdorp een trainings- rit hadden georganiseerd, zonder ver gunning van de burgemeester. Zij ver klaarden met 30 km per uur gereden te hebben, welke snelheid het O. M. zeer gevaarlijk vond op een rijwielpad. De kantonrechter veroordeelde de ren- ?rs ieder tot f5 boete of 2 dagen. goede avond bracht mej. De Rave dank aan de leden voor hun aanwezigheid en wekte zij de gasten op om de vrouwenbond te steu nen door lid te worden. De avond wen gesloten met dankgebed. Noodrestauratie in linker vleugel van het station Oude ligt te ver van de perrons. In de linkervleugel van het station is men op het ogenblik stevig aan he breken. Er komt namelijk een „nieuwe' stationsrestauratie, die waarschijnlijk al over drie weken in gebruik zal worden genomen. Gaat deze in alle opzichten goed lopen, dan zal men er toe overgaan een deel van de oude te sluiten. De tegenwoordige restauratie ligt te ver van de perrons af. Men duidelijk aan de omzetten hebben ge merkt. Bovendien achtte men de bouw van een .noodrestauratie dichter bij de perrons uit het oogpunt van service voor de reizigers noodzakelijk. dankbaar zijn. P. B. Viervoudige aanklacht tegen Leidse monteur In verschillende plaatsen van on land werden in de afgelopen zomer di diefstallen gepleegd. Zo verdwenen te Leiden ruim f 100. kledingstukken, een radio en een koffer. Te Schiedam ca f 240 en in Groningen f 250 en enige kle dingstukken. Dit gebeurde in een tijds bestek van elf dagen. Verdacht hiervan stond gisteren vooi de Rotterdamse rechtbank terecht de 38- jarige monteur G. C. S. uit Leiden, die reeds achtmaal veroordeeld is. Hij be kende de diefstallen te hebben gepleegd. In zijn requisitoir merkte de officier van justitie op. dat 's mans levensloop weinig opwekkend is. Hij eiste een gevangenis straf van drie jaar met aftrek. Het psy chiatrisch rapport noemt verdachte ver minderd toerekeningsvatbaar, aldus ver- dachtes raadsman, mr A. F. A. van Vel- zen. Hij vroeg terbeschikkingstelling van de regering. Uitspraak over 14 dagen. Kerstpakketten voor de Eveitsen per luchtpost Er bestaat in beperkte mate gelegen heid Kerstpakketten tegen speciaal tarief per luchtpost naar opvarenden van de Evertsen te zenden. Maximum gewicht is 500 gram. De pakjes moeten uiterlijk 4 December ter post bezorgd worden. Adressering behoort te zijn: rang/kwa- liteit-naam-stamboeknummer, a/b Hr. Ms. Evertsen, Amsterdam-Schiphol-marine. Op deze briefpakjes zijn voor het in ternationaal geldende verkeer bepalingen an toepassing. Op erewoord is de Japanse minis- :r Shigemitsoe, die wegens oorlogs misdaden in 1948 tot 7 jaar was veroor deeld, te Tokio in vrijheid gesteld. Zo als gemeld heeft de Sovjet-Unie hierte gen geprotesteerd. Met de bouw wordt eerstdaags begonnen Kapel, verenigingsafdeling en conciërgewoning Commissaris Voordewind verleide boeiend Waardering voor het politie-apparaat. Commissaris Voordewind, die, zoals hij :elf zei, er aanvankelijk niets voor voelde om boeken over. zijn ervaringen als politieman te schrijven, heeft gister avond onder auspiciën van de N.W.B. in de foyer verteld over het werk van het politie-apparaat. dat hij gedurende 40 jaar heeft gediend in Amsterdam. In 1945 vond men het beter, dat hij van het ambtelijk toneel verdween, omdat hij ten tijde van het militair gezag niet altijd ambtelijk optrad om recht voor zijn manschappen te verkrijgen, wat hij als chef als zijn eerste plicht voelde. Hij werd toen eervol ontslagen en benoemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. Spr. is geen politieman uit overtuiging geweest. Door een „toeval" kwam hij bij de politie, waarbij hij bleef om den brode. Evenmin is hij een redenaar, maar de ongekunstelde manier, waarop hij ver telde van de gebeurtenissen in het bureau Warmoesstraat in Amsterdam, waar men veel te maken had met zeevolk en andere jongens, boeide de toehoorders. Commissaris Voordewind ging dieper in op de risico's, die de politiemannen lopen, in het bureau nog wel méér dan daar buiten. De verantwoordelijkheid, die op de wachtcommandant rust. is zwaar. Gebeurt er iets met een dronken arrestant, dan wordt de politie aanspra kelijk gesteld. Ook het in bewaring heb ben van goederen, bij fouillering in be slag genomen, brengt veel risico's mee, aaraan men niet zo direct denkt. Tijdens de bezetting was het leven van de politiemannen helemaal niet gemakke lijk. Een arrestant kon „goed" zijn en toch een strafbaar feit gepleegd hebben; het de kunst hem uit de handen 5.D. te houden. Ook vertelde de staaltjes van het recherche werk. Dit is lang niet altijd zo sensatio neel als in boeken wordt voorgesteld vaak zelfs ijzig nuchter. Spr. hoopte tenslotté. dat zijn uiteen zetting er toe zou hebben bijgedragen, nen meer waardering zou krijgen het politie-apparaat. Lustrumcommissie C.J.V. „Prediker 12 vers la" De Chr. Jongelingsvereniging „Prediker 12 vers la herdenkt op 10 Ju Kt' 1951 haar 90-jarig bestaan. Er is een lustrumcom missie samengesteld, die bestaat uit de volgende personen: J. Heijloo. voorz., A de Vogel, le secr., J. v. d. Wilk, 2e secr. J. Galjaard, penningmeester. J. B. E. Ma- surel, S. v. d. Broeke P. C. de Boer, J. de Groot en G. Buis. (Van een onzer verslaggevers) iverwegingen, moet ophouden met het bouwen van „kerken", die j De van de 168 uren van de week er 165 ongebruikt staan. Waaraan wjj dringend be hoefte hebben is een „werkplaats" voor de predikant, de catecheet, de diaken, de wijkverpleegster, de sociale werker, de jeugdleider, enz., waar zij de mensen kun nen ontvangen, him dingen kunnen opbergen, waar de ouderen en de jeugd op hun eigen tyd kunnen binnenlopen of bijeenkomen, kortom: waar gelegenheid is om werkelijk gemeente te zijn, dat wil zeggen: iets van een gemeenschap te rea liseren en te beleven. Ook de Hervormde Kerk staat inder- vorinen daad voor een kerkbouwprobleem, dat velen dagelijks met zorg vervult en bezig houdt. Men neemt als minimum aan, dat er behoefte bestaat aan veertig lieuwe kerken, die een bedrag van twin- ;ig millioen zouden vergen. Het moet uit gesloten worden geacht, dat dit bedrag, dat wil zeggen: de Rekking er voor, op korte termijn zou worden gevonden. Bij het stichten van gemeente-centra, waar de kerk meer „grote zaal" is, neemt de omvang van het probleem aanmer kelijk af. Een centrum is voor f200.000 te zetten. Het deel van de Alphense Hervormde Gemeente te Gouwsluis zal binnen af- ienbare tijd ook kunnen bogen op een doelmatig ingerichte „werkplaats", die het centrum zal worden van allerlei ker kelijke activiteit. Uitgebreid wordt het nieuwe centrum niet; dit weerspiegelt zich ook in de prijs van ongeveer f80.000, waarvoor 4e heer J. van Wie- ringen het zal zetten. Maar toch zullen de Hervormden le Gouwsluis straks met blijdschap hun „home" betrekken, omdat het alleszins beter is dan het gebouwtje. zij thans de beschikking heb ben. Nu kan men zijn vleugels niet uit slaan, dan wel. Nu ontbreekt veel com- sfeer, dan niet meer. Nu moet de Kerk zich nog met iets ondeugdelijks tevreden stellen, straks zal zij voor de dag kunnen komen. Zoals het hoort. Ruim 200 zitplaatsen Tijdens een onderhoud, met de Alphense architect W. B. Kroon kele tekeningen voorgelegd, die onmid dellijk de gedachte wekten, dat de be trokken personen met grote zorg hel plan hebben samengesteld. Bij een beschouwing van de platte grond merken wij op, dat het nieuwe gemeente-centrum, dat aan de Steekter- weg komt te liggen, bestaat uit: een kapel, een afdeling voor het verenigings werk en een conciërgewoning. De kapel is 19 m lang en 10 m breed en biedt plaats aan ruim tweehonderd personen. De lengte van de kapel ligt parallel aan de Steekterweg. De hoofd ingang is in de breedte geprojecteerd. Betreden we het interieur van dt kapel, dan zien we rechts van de hoofd ingang het orgelpodium. Tegenover de ingang staat de kansel. Aan weerszijden van de preekstoel bevinden zich de plaatsen voor de ambtsdragers. De zit plaatsen voor de andere kerkgangers vak, zijden waarvan een pad loopt. Aan d: lengtemuur van de ingang zijn ook ban ken aangebracht. Het plafond vertoon: een tongewelf; het hoogste punt van het interieur ligt 6% m boven de grond Er centrale verwarming en de verlich ting des avonds wordt verzorgd door vier kronen en wandlampjes. De na tuurlijke verlichting ligt hoofdzakelijk de kant van de Steekterweg, waar raampartijen zijn aangebracht. Bo de hoofdingang en boven de kansel en rond raam en de andere lengte muur heeft drie kleine vierkante raampjes. Rechts van de kansel is een nooduitgang, die toegang geeft tot een tuin met ruime fietsenbergplaats. In de kapel zijn geen balcons 54 ml Bij het orgelpodium is een gang. Rechts in deze gang zijn de toiletten voor dames en heren, links is een wachtkamer met groot raam, dat uitziet op de tuin. De korte gang voert naar de verenigings afdeling, 12 m lang en 4% m breed, die bestaat uit een lange gang (metkap stokken) en een grote zaal. die door middel van een harmonicawand in twee zalen kan worden omgezet. De vereni gingsafdeling, die dus door een „tussen- bouw" van de kapel gescheiden is. loopt parallel aan de kapel. In de grote ver gaderzaal zijn vier grote ramen, een aan Beschuldigingen van nationalistisch China Maar wel voedseltransporten naar Siberië in ruil voor Russische wapens De regering van Peking verkeert in staat van ontbinding en onder het regiem van Mao Tse Toeng komen millioenen mensen om van honger, en deze noodlottige situatie zal deze winter nog erger worden. In communis tisch China bevinden zich thans 1.667.000 verzetsstrijders. Aldus sprak dr Tsjang, de Chinese nationalistische gedelegeerde in de „politieke commis sie" der Ver.. Naties. Op uitvoerige wijze schetste Tsjang, een intensief onderzoek wordt ingesteld, die uiteraard aan Mao Tse Toeng een naar hetgeen er sedert 1945 tussen de Chinees broertje dood heeft, de toestand, Sowjet-Unie en de Chinese republiek waarin 40 millioen Chinezen verkeren, voorgevallen. De leden dier „onderzoe- tengevolge van voedseltekort. Het erger- kingscommissie" moesten echter worden lijke is, dat er wel vliegtuigladirigen I benoemd door de z.g. „Kleine Assemblée" voedsel van China via Mandsjoerije naar jen uit competente en onpartijdige perso- Siberië worden getransporteerd, zulks j nen bestaan. Malik, de Sowjet-gedele- ingevolge het bestaande Chinees-Rus- i geerde, verzette zich tegen het voorge- sische handelsverdrag, waarvoor China stelde onderzoek, van mening zijnde, dat dan in ruil van Rusland wapens ontvangt, j alles wat Tsjang hier te berde bracht De Amerikaanse afgevaardigde in j slechts uit „leugens, verzinsels en laster" bovengenoemde commissie van de V.N., bestond. Foster Dulles, ging er mede accoord, dati In aansluiting aan hetgeen gisteren 1I reecis vermeld, delen wij nog mede, dat de negen, man- sterke comjnunistische Chi- nc'se delegatie morgen uit Praag zal--ver- trekken met bestemming Lake Success. I Volgens Ass. Press, zal McNeill, de Britse I onder-min. van Buit. Zaken, de afvaardi- j ging vergezellen op de trans-Atlantische luchtreis. j Comité voor Westerling In Den Haag is een comité opgericht tot behartiging van de belangen Westerling, met wie ruggespraak is houden Het zal contact houden met Westerlings rechtskundig adviseur, jhr mr C. H. Beelaerts van Blokland, en wil de mogelijkheid scheppen, provinciale en plaatselijke comitë's op te richten teneinde Westerling moreel en financieel te steunen totdat hij met zijn gezin vrij naar Nederland kan komen. Binnengekomen gelden worden afge dragen aan het comité-Gerbrandy. dat zal zorg dragen voor de juiste besteding. Voorzitster is mevr. M. H. gravin van Limburg Stirum-Hoeufft van Velsen. se cretaris W. F. C. Weber, Daendelsstr. 1, Den Haag. penningmeester P. C. D. v. cl. Bergh, Den Haag. Algemeen leider voor België wordt G. W. de Bruyn te Brussel. het centrum: 1. de kerk (opening is ingang); 2. verenigings afdeling en conciërgewoning; 3. tus- senbouw; 4. tuin met fletsenberg- plaat de kant van de tuin en drie aan de kanl van de weg Leiden—Utrecht. Tussen de wachtkamer en vergaderzaal II is nog een portaal met een deur naar de tuin. Direct aansluitend aan dit deel van het centrum vinden wij de conciërge woning met één verdieping. Deze woning heeft op de begane grond o a. een woon kamer en een eetkeuken en op de ver dieping drie slaapkamers. In de eetkeu ken is een deur die toegang geeft tot de gang van de verenigingsafdeling, waar van een ingang zich bij deze keuken be vindt. De tweede ingang ligt dus aan de tuin. Dit is in korte trekken het project, dat is vervaardigd door het architecten bureau Berghoef en Klarenbeek te Aalsmeer en architect Kroon. Een gelukkige omstandigheid is. dat de grond, waarop het centrum komt te staan, zo sterk is, dat men van heien kon afzien. Het is de bedoeling een „betonfundering op staal" te leggen. Ar chitect Kroon wees ons er nog op, dat het exterieur van het geheel er aantrek kelijk uit zal zien.' De dakruiter op de kapel (hoogste punt 13 m boven de grond) zal er niet weinig toe bijdragen, dat het nieuwe centrum de omgeving zal beheersen. Op onze vraag, of het hier semi-per- manentsbouw betreft, antwoordde de heer Kroon ontkënnend. Het centrum wordt opgetrokken van baksteen. Over enige dagen zal met de werk zaamheden worden begonnen en als zich geen tegenslag voordoet, hoopt men najaar 1951 klaar te zijn. De Noordgevels van het gemeente-centrum liggen aan de Steekterweg. Van links naar rechts zien we: ingang voor de tuin met fietsenbergplaats, de kapel, ingang verenigingsafdeling en conciërgewoning Unieconferentie krijgt lange werklijst De uniecónferentie heeft gisteren de agenda vastgesteld- Bovenaan prijkt het uniehof. tweede punt is het ambtenaren- vraagstuk, daarna komt een lange lijst financiële problemen, zoals Indonesiës deelneming in de Europese Betalings- e. de samenwerking met Nederlar»^ de handelspolitiek, het monetair ac coord met Engeland, de E. C. A., Bret- ton Woods, pensioenen, Indonesisch zil- in Japan, verzending van zilveren guldens naar Nederland, overtochts- en verlofkosten van oud-K.N.I.L.-militai- ren, de bedienaren van godsdienst, bij zondere leerkrachten, investeringen, In donesische investeringen in Nederland, Indonesische obligaties met pari-clausule, aanwending van gurni's, arriëres. trans fer van afschrijvingen en van lopende inkomsten. De volgende punten zijn de uniebegroting, hydrografie en scheep vaartinspectie, de internationale toe stand. de culturele samenwerking en de definitieve overeenkomst inzake de Ne derlandse militaire missie. Verschillende werkgroepen zijn inge steld. De kapper vanEen geverbaliseerd De Drentse figaro M. J. van Roy en, die als de „kapper van Een" inter nationale bekendheid heeft gekregen door zijn (dikwijls bestreden) vinding om kale hoofden van een haardos te voorzien, is in Middelburg geverbali seerd toen hij spreekuur hield in een plaatselijk café. Het proces is gebaseerd op de be schuldiging, dat hij onrechtmatig de geneeskunst uitoefent. Een flesje haar water werd als bewijsstuk in beslag genomen. Van R. verklaarde nimmer tevoren bekeurd te zijn en zeide er prijs op te stellen, wanneer deze zaak door de rechtbank behandeld zal worden. Weekstaat Ned. Bank De bankbiljettenomloop is deze week an f 2763 tot 2760 millioen verminderd. Na de ultimo Is dus f 48 min terugge vloeid. De tegenwaarderekening der Ned. Bank daalde met f 71 tot f 1316 min (een stijging van f 179 en een daling van f 250 min als schenking door de Am. regering verleende bijstand). De andere vrije saldi, die soms als tussenrekening wor den gebruikt, zakten van f 432 tot f 267 min in. Hoewel de geldmarkt zeer ruim is en callmoney op 3A pet blijft aange boden, is de post voorschotten met f 7 tot f '58 min aangegroeid. De disconto- markt werd iets stroever doot de afwik keling der geldzuivering. De saldi van vreemde circulatiebanken stegen met f 32 tot f 406 min, blijkbaar i.v.m. onze positie in het betalingsverkeer. Diverse reke ningen aan beide zijden namen toe (resp. van f 389 tot f 394 min en van f 470 tot f 477 min), de saldi van banken van f 37 tot f 40 min. Het totaal der vorderingen op het buitenland daalden met f 4 tot f 1262 min, de vorderingen in guldens op vreemde circulatiebanken van f 483 tot f 439 min. Schijvenaar weer op de backplaats Het voorlopig Néd. voetbal-elftal, dat Woensdag 29 November a.s. in het Feijenoord-stadion tegen het team van Helsingborg speelt, is als volgt samen gesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: De Jong (ADO) en Schijvenaar (EDO); midden: Van Schijndel (SVV), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH); voor: De Graaf (Limburgia), Van der Tuyn (HDVS), Van Melis (Eindhoven), Len stra (Heerenveen) en Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW), Stoffelen (Ajax), Möring (Enschede), Snoek (Eind hoven) en Boonkamp (Blauw Wit). Langere werktijden nog in studie Het vraagstuk van de eventuele ver lenging van de arbeidsduur behoort tot de problemen, waarover het advies van de Sociaal-Economische Raad is gevraagd. De regering zal haar definitieve stand punt pas bepalen, nadat zij van het advies kennis heeft genomen. Dit deelt minister V. d. Brink mee in de memorie van ant woord betreffende zijn begroting voor 1951. Volgend jaar honderd vluchten met emigranten naar Australië Mijn eerste luchtreis om de wereld was succesvol en wij staan er goed op met onze luchtvaart", zo vertelde dr Plesman, de president-directeur van de KLM, gisteren, toen hij met het KLM-toestel uit Djakarta op Schiphol terugkeerde van een reis naar Amerika, Australië en Indonesië, die op 4 October j.l. begonnen was. In de landen, die hij bezocht heeft, voerde dr Plesman succesvolle besprekingen. In Los Angeles zag dr Plesman de vijf nieuwe door de KLM aangekochte super-constellations. Met de Australische regering heeft dr den gebruikt. Dit lijkt mij ook niet lo- Plesman een goed in elkaar passend^ gisch. De thans in gebruik zijnde vliegtui- gen halen gemiddeld 400 km per i programma voor vluchten in dienst de landverhuizing samengesteld, probleem is hier nog, hoe de K.L.M. vracht zal komen voor de terugreis, gezien personenvervoer van Australië naar Nederland verboden is. Er zijn volgens hem in Australië vacatures dan mensen, die deze vacante plaatsen kunnen bezetten. Als alles goed gaat, zal de K.L.M. in 1951 5000 door de luebt naar Australië dat zijn dus 100 vluchten. In Indonesië heeft de heer Plesman besprekingen gevoerd met Djoeanda, minister van Verkeer; deze besprekingen worden thans in ons land voortgezet, aangezien minister Djoeanda thans in Den Haag vertoeft. Iets over de vliegtuigen, die wij toekomst zullen gebruiken? Daarvan zeide dr Plesman, dat de 5 Super-Constel- lations in de loop van 1953 in dienst zullen komen. Men doet in Amerika proefnemingen met zg. turboprops, vliegtuigen turbine-motoren, die met zware olie den aangedreven. Dit maakt het vliegen goedkoper en sneller. Dr Plesman meent echter, dat het nog jaren zal duren, voordat deze turboprops voor grote trajecten kunnen worden ingeschakeld. In Amerika doen zij reeds dienst op de kortere trajecten. ..Men moet niet denken," zo zei dr Plesman, ,.dat het straalvliegtuig in de allernaaste toekomst algemeen zal wor- turboprops zullen 600 halen en de straal vliegtuigen gemiddeld 800. Het ligt meer in de lijii der rustige evolutie wanneer wij trapsgewijze onze toestellen in «nel heid doen toenemen." Lady lokt incident uit in Straatsburg Een Engelse toeschouwster, lady Olive Muir, heeft in de vergadering van de Europese Assemblée te Straatsburg, een onaangenaam incident veroorzaakt. Paul Reynaud was gereed met zijn j pleidooi, de Britse afgevaardigde Mac i Millan stond op, maar een Engelse dame volgde zijn voorbeeld. Met luide stem j schreeuwde zij: „Waarom, mijnheer j Spaak, staat U hier een meerderheid i toe, als U deze in Uw eigen land niet aanvaardt? Het is alles volkomen on- j zin". Spaak werd rood van woede, ha merde heftig en schreeuwde terug: „Ga i er uit mevrouw, 'ruit, of ik zal U er dóór j de suppoosten uit laten zetten". Er ont stond een handgemeen van de suppoos ten met lady Olive Muir, de vergade ring werd geschorst en de ordeversloor- ster verdween uit de zaal. Later werd i bekend, dat zij een vurig bewonderaar ster van Koning Leopold van Beljië if.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2