ïlieume grills rfje (Touraitl Sprookjestocht van Vorstenpaar door nevelig Londen Duizenden Engelsen zwaaiden met Nederlandse vlaggetjes Aan wie dient Bertha thans te worden toegewezen? Wist U Voor lijdelijkheid geen vrijbrief D ASTHMALIJDERS WOENSDAG 22 NOVEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (By contract belangryke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5tant»asticfi Is gfjtbftoen myn hert In tfjljenspocr Een en dertigste Jaargang No 828| Flonkering van edel stenen en weelde van bloemen Zes appelschimmels voor open landauer kerkboek en lieten zich door de deken wijzen op enkele bijzonderheden in de grote kerk. Toen zij de Westminster abdij verlieten stonden er weer'duizenden Londenaren te juichen in de nu snel vallende avond. In St James' Palace In het oude St James' Palace, eens het huis van de Koning-Stadhouder Willem III, werden de Koningin en de Prins ver volgens officieel ontvangen door de Lon- dense graafschapsraad en de autoritei- van Westminster. In de troonzaal overhandigde de Koningin schriftelijke boodschappen, zoals zij dat ook in Dover had gedaan. Zij herinnerde daarin o. aan de gulle gastvrijheid, die ons K ningshuis tijdens de ballingschap in de tweede wereldoorlog in Westminster heeft ondervonden. De graafschapsraad en de burgemeester van Westminster be antwoordden deze groet met een adres van welkom. De Koningin overhandigde deze burgemeester de versierselen officier in de orde van Oranje-Nassau en aan de gemeente-secretaris die Onderscheidingen in Londen Koning George VI heeft Koningin Ju- j liana de Royal Victoria Chain en Prins Bernhard de versierselen van Knight Grand Cross of the Victorian Order ver-1 leend. Koningin Juliana heeft Koningin Elizabeth en Prinses Elizabeth, hertogin van Edinburgh, benoemd tot Grootkruis in de orde van dè Nederlandse Leeuw en de hertog van Gloucester, de broeder van de Engelse Koning, tot Grootkruis in de Huisorde van het Huis van Oranje i De Royal Victorian Chain, die in 1902 is ingesteld, wordt slechts bij bijzondere gelegenheden verleend. De keten wordt behalve door Koning George, Koningin Elizabeth en andere leden van de Britse koninklyke familie gedragen door de Nizam van Haiderabad, de Sjah van Per- zië en de aartsbisschop van Canterbury. De Royal Victoria Order is in 1896 ge sticht. Een historisch moment op het Vic toria station: Koningin Elizabeth van Engeland begroet Koningin Juliana met een kus. Beter dan woorden geeft dit ogenblik de goede verhou ding weer, die er bestaat tussen het Britse en Nederlandse Vorstenhuis den gisteren in Londen de indrukwekkende entourage van de rijtoer, die Koningin Juliana en Prins Bernhard-iva aankomst op het- Victoriastation maakten. Het statiebezoek van ons. Vorstelijk Paar aan het Britse rijk was begonnen met een rit door de feestelijk ver sierde straten van de Engelse hoofdstad! DE INTOCHT van Koningin Juliana en Prins Bernhard in het herfstige, sombere Londen, waarboven de loodgrijze wolken zich elk ogenblik dreigden ie onderden, is een indrukwekkend feest geworden van kleur en ™el!i di.e d<! la"d=u" trokken, klank en plechtigheid. Onvergetelijk was die tocht van het Victoria v*or ^"oórloï^door Konlngi^Wilhei- Station, door het oudste deel van Londen heen, naar Buckingham Palace. i mina ten geschenke gegeven. Langs de gehele route de manschappen van landmacht, luchtmacht en I Hoewel het Koninklijk Paar eerst om marine. En daarachter duizenden Londenaren, zwaaiend met Neder-j verwacht °koiT men^reeds verboor*!" landse vlaggetjes, juichend en zingend. Het presenteren van het geweer! uur Lon<iense vrouwen haar plaatsen liep als een golf door de beide linies van soldaten. De vaandels negen'7ien innemen op het Koningin Victoria als de open landauer, waarin de Koningin met Koning George gezeten j "wel"ets°van^de kleurenschittering moesten hun grjjze over- Salomo's oordeel vereist Mevrouw Hertogh en Aminah vechten om het bezit van het kind Aan welke partij moet het kind Bertha worden toegewezen, aan de moeder, mevrouw Hertogh, of aan de Indische pleegmoeder? Rechter Brown heeft een wijs woord gesproken, verklarende, dat bij een beslissing in in de eerste plaats gedacht moet worden aan het belang van het kind. Mevrouw Hertogh werd onderworpen aan een streng kruisverhoor door de Maleise advocaat der tegenpartij, dus de pleegmoeder Aminah. Volgens het Alg. Dagblad betoogde de advocaat, dat Bertha's moeder waren, voorbij ging, en op acht plaatsen langs de weg speelden militaire j weg: de guards Indonesische was dan een Nederlandse, hetgeen deze ten dele toegaf maar zij stilte verwijlen", zei de deken van West- ontkende Mohammedaanse te zijn en minster. Roerloos stonden alle aanwe- j evenmin overwogen had. haar dochtertje zigen in de kathedraal, terwijl de deken Bertha in dat geloof op te voeden Od kort gebed deed. vragen van de rechter. Brown, gaf H. M. Hertogh met nadruk te kennen, bands het Wilhelmus. Na de overtocht op de Jacob van Heemskerck, in een storm die soms 110 km per uur sterk was, waren Koningin en Prins precies op tijd in Dover aange komen, gelijk wij gisteren in een deel onzer edities nog meldden. Daar volgde slechts een sobere ontvangst, omdat het bezoek protocolair eerst beginnen zou bü aankomst op het Victoria Station in Londen. In een speciale trein gingen Ko ningin en Prins met hun gevolg er heen. Om drie uur plaatselijke tijd stopte daar de trein, voor de rode loper, die naar de Koninklijke wachtkamer leidde. Koningin Juliana verliet als eerste de trein. Glimlachend, en met een bekoor lijk zweempje van verlegenheid, trad zij in het felle licht der schijnwerpers voor Land in zicht film-, televisie- Ondanks de zware storm, die tijdens de nacht van Maandag op Dinsdag boven de Noordzee en Het Kanaal spookte, is Koningin Juliana aan ooord van de Jacob van Heemskerck niet zeeziek geworden, 's Morgens was zi) zelfs zó monter, dat zij in de kouae wind, beschermd door een wol'-en hoofddoek, met een zee officier aan dek kwam om iets te vragen over de Engelse kust, die voor hen lag...... jassen aantrekken, fotolenzen. Koninji Om i^f minuten voor half vier weni "man Ha» Homr. n-ar. <ie Mali, Waar Op hoge vitte masten waren opgetrokken, versierd met het vergulde tulpenmotief, de Koninklijke stoet zichtbaar. Flashlight van tientallen fotografen deden door hun kort, hel licht dat bü voortduring opflikkerde, de con touren der gebouwen uitkomen in de op komende avondnevel. Dit feërieke schouwspel won sterk aan kleur, toen de Household Cavalary de verschijnine aan kondigde van Koning Juliana, die on danks het frisse weer in haar lichtgrijze bontjasje in een onen landauer haar in trede deed in de Engelse hoofdstad. Op de binnenplaats van Buckingham Palace demonstreerde zich wederom de verbondenheid tussen Koningin en Prins welke ook reeds het Franse protocol et telijke malen tot concessies heeft ge dwongen. De Koningin stapte uit haar rijtuig, doch bleef, in plaats van onmid dellijk het paleis binnen te gaan. wachten tot de Prins was gearriveerd. Het bete kende een buitenkansje voor een paar fotografen De Onbekende soldaal De eerste officiële daad, die Koningin Juliana tijdens haar bezoek aan Londen verrichtte, was het leggen van een krans op het graf van de Britse Onbekende Soldaat. Kort voor half vijf reed H.M. daartoe met de Prins uit Buckingham Palace naar de Westminster abdij. Vóór Koningin en Prins gezamenlijk de krans met het rood-wit-blauwe lint op het graf legden, lazen zij de inscriptie, die op de met klaprozen omzoomde plaat is aangebracht. „Laten wij hier enkele ogenblikken in Koningin was niet zeeziek Menige opvarende van de Jacob van Heemskerck zag bleek om, de neus, toen de kruiser gisteren in Dover meerde. De hevige storm, die gedu rende de nacht op de Noordzee woed de en zelfs menige zeeman een on willige maak bezorgde, was ook niet onopgemerkt aan de Nederlandse kruiser, waarop het Koninklijk Paar zich bevond, voorbij, gegaan. Frank Guillard, de BBC-verslag- gever, sprak in Dover de vrees uit, dat Koningin Juliana minder prettige herinneringen aan de zeereis zou heb ben. Maar zijn vrees bleek ongegrond, want wie ook enige last van het ruwe weer mocht hebben gehad, Koningin Juliana niet. Zij had een uitstekende eetlust en maakte zelfs tijdens de storm met de commandant van de kruiser een rond gang door het schip. Zij voelde zich even prettig als op haar eigen jacht de Piet Hein. En dat bij een stom van 110 kilometer per uur haar. Prinses Elizabeth, prinses Marga ret, de Princess Ro.val, prinses Mar.v, de hertogin van Gloucester, prinses Alice gravin van Athlone, zij allen maakten een sierlijke révérence bij de begroeting van onze Koningin. Het gezelschap begaf zich, langs een grote voorhang met de monogrammen J. B., naar de Koninklijke wachtkamer en al spoedig trad het aan de andere kant, op Wilton Road, naar buiten. Het Wilhelmus klonk. Stram in de houding luisterden de Cold Stream Guards, eer biedig ook luisterden de vorsten. Koning George nodigde de Koningin uit, de ere wacht te inspecteren. Zij schreed met hem langs de gelederen en groette het vaandel. Het Wien Neerlands bloed weerklonk. Zegetocht Toen begon de State Procession, de ze getocht in landauers en auto's naar Buckingham Palace. Opnieuw klonk het Wilhelmus, en daarna: God Save the King. De Household Cavalry, die dicht opeengedrongen langs de stoet reed op vurige zwarte paarden en gekleed in de merkwaardige uniformen van blauw en wit en gepluimde helmen, deed denken aan een afdeling Marokkaanse ruiters. Aan de vensters langs Victoria Street. Nadat de begroeiing op het Victoria station ten einde was, begaf Koningin Juliana zichnaar statierijtuig, waarin ook haar gastheer Koning George plaats nahi. En daarna kregen de Londenaren gelegenheid, onze Vorstin op hun beurt met gejuich te verwelkomen tijdens haar rit naar Buckingham Palace DAT Frankryk de invoer van Deense Duitse mosselen, die als transito-goed i Bruinisse werden gelost, heeft stop gezet. DAT begin 1951 in Limburg een fabriek gereed komt, die Bouvitestenen voor 500 600 woningen per jaar zal bakken. DAT de Delftse tuinder D. Dijkshoorn ;n suikerbiet met een gewicht van 14 g. een lengte van 70 cm en een omtrek an 80 cm heeft gerooid. DAT tot lid der Friese Provinciale Staten is benoemd J. Meekma te Drach ten, daar H. C. Groeneveld te Ooster- wolde zijn benoeming niet heeft aan- DAT de uitgestelde vergadering van A.R.-statenleden thans is vastgesteld op 29 November in Terminus te Utrecht. DAT het Ned. fregat Bitter, hetwelk deelneemt aan de oefeningen in de Middellandse Zee, een grafsteen heeft Parliament Square, Parliament Street,meegenomen voor het graf van de in Whitehall en de Mall was geen venster 1943 by Sicilië omgekomen commandant onbezet en op vele plaatsen vlagde de van de Soemba, Sterkenburg, die in Sy- Londense burgerij. De zes appelschim-Jracuse begraven is. DAT 13 personen van een R'damse melkfabriek zyn gearresteerd, die door knoeierijen met lege flessen de fabriek in 1949 en '50 voor ruim 40.000 zouden hebben benadeeld. DAT in R'dam is gearresteerd N. K.-de M., die verdacht wordt by enige vrien dinnen, die ze in de huishouding hielp, 9000 te hebben verduisterd. DAT het vrachtpassagiersschip Oot- marsum, in aanbouw voor de maat schappij Oostzee, gisteren in Schiedam is gedoopt. DAT tegen de 49-j. chef-monteur C. v. d. N. uit Eindhoven, die door onvoor zichtig rijden de dood van een Rotter dammer zou hebben veroorzaakt, gisteren de R'damse rechtbank een maand gevangenisstraf en intrekking van het rijbewys voor 6 maanden werd geëist. DAT de Minerva, die machineschade had, door de sleepboot Jutland naar Har wich is gesleept en reeds is gerepareerd. DAT bij de staatsmijnen vorig jaar 3,5 pc: van de productie volmechanisch werd uitgevoerd tegen vermoedelijk 8 pet ir. het lopende jaar en naar raming 12 pet tot 15 pet in 1951. DAT prof. mr B. C. Slotemaker op 1 Januari zijn functie zal neerleggen als gedelegeerde van de Stichting vai Arbeid. DAT de 34-j. Maastrichtse politie-offi- cier A. W. de V., die met een jeep de dood van oen meisje veroorzaakte, door de rechtbank te Maastricht tot 300 boete is veroordeeld. (Eis ƒ150). DAT de zigeuners St. A. R., bijgenaamd de Oude Marks, en W. G., bijgenaamd Bubi, die wegens doodslag en mishande ling te Sittard tot resp. 7 en 2 jaar zijn veroordeeld, bij het Bossche Gerechtshof in hoger beroep zijn gegaan. DAT te Zaandam in de kapiteinshut van de Tromp 8000 en in de huizen van vijf personen 7000 gesmokkelde sigaret ten in beslag zyn genomen. DAT de 63-j. Amsterdamse machinist J. W. van Prooyen gisteren op het Mer- wedekanaal bij Nigtevecht tussen een staaldraad bekneld raakte en overleed. DAT de begroting 1951 de mogelijk heid opent ten dele te voldoen aan hel verzoek van het juridisch. Econ. Ver keerstechnisch College. ae politiepos ten 's avonds door een blauwe lamp te doen aanduiden. dat het haar vaste plan was, het kind Holland een uitstekende opvoeding te geven, mocht het haar worden toege- Nu de situatie zich dusdanig keld heeft, is er twijfel gerezen of de familie Hertogh, na het einde var oorlog, wel alles in het werk stelde. Bertha te doen opsporen. De spanning om deze rechtszaak neemt toe. Bertha, gekleed in sarong met hoofddoek, klemt zich angstvallig vast aan de Aminah en durft niet kijken in de rich ting der moeder, die bij de zitting ver gezeld wordt van de Nederlandse consul. Toen verhoord werd, heeft' deze in een beëdigde verklaring gezegd, dat zij Bertha niet heeft „gekozen" uit de kin deren van mevrouw Hertogh, doch dat Bertha naar haar huis was gezonden en opgevoed moest worden als Mohamme daanse. Ofschoon er tussen Aminah er mevrouw Hertogh nog vaak contact was. had eerstgenoemde het kind nooit terug gevraagd. Mohammedaanse was het kind reeds vóór het huwelijk en volgens Mo hammedaans recht, was dit sedert de puberteit geen kind meer. Hertogh wordt bedreigd, zoals n en extra politie moest de menigte vóór het gebouw op een afstand houden. Amerikanen mochten Ambon niet helpen Het bureau Zuid-Molukken meldt, dat één der drie Amerikaanse zendelingen die op Ambon gevestigd waren. Amerika is teruggekeerd (twee gebleven) en daar medicamenten voedsel heeft ingezameld, welke me vaartuig „The Gospelship" naar Ambon zijn gebracht. Na de vloedgolf op Am- bon bevond het schip zich in de nabij heid van het eiland, doch het mocht nie. door de blokkade, daar de Indonesiërs geen- „interventie" duldden. Het schip is zodoende niet aangekomen en deze menslievende hulp is op het ogenblik van de hoogste nood aan Arnbons bevol king onthouden. Thans, nu de stad Am- bon door de Indonesiërs bezet is. worden er van Indonesische zijde 250 ton goe< deren naar het bezette gebied aange- Komt Cochran over N.-Guinea spreken? In de kringen van de Amerikaanse ambassade in Den Haag wordt volgens Ass. Press medegedeeld, dat de Ameri kaanse ambassadeur te Djakarta, die op het ogenblik te Washington vertoeft, binnen enkele dagen naar Den Haag komt om met politieke figuren in Neder, land, o.a. prof. Romme besprekingen te voeren over Nieuw-Guinea. Welinge lichte woordvoerders verwachten, dat de besprekingen zullen gaan over de ves tiging van Amerikaanse bases. Den Haag H.S.Rotterdam twee uur gestremd Door een defect aan de bovenleiding is het gedeelte tussen halte Loolaan en Nootdorp-Oost van de spoorlyn Den Haag HSRotterdam (Hofplein) van vanmor- ;n zeven uur af tot negen uur toe zon- ?r stroom geweest. Aanvankelijk waren beide sporen ge stremd. van hal facht af stonden het em placement te Leidschendam en een der sporen weer onder stroom. EEN BRIEF uit de lezerskring geeft ons aanleiding tot een nadere be schouwing. Dezer dagen hebben wü ins blad <ie vraag gesteld, of het met s verhouding tot Indonesië niet an ders zou zyn gelopen, indien andere man nen aan 't roer hadden gestaan. Hoewel dit een vraag is, aldus de lezer, gaat zij toch in de richting van een bepaald ant woord, en wel een bevestigend antwoord. De lezer blijkt dan van oordeel, dat zulk een vraag niet past in een dag blad, dat Christëlijk-nationaal wil zijn. Hij 'vertrouwt, dat ook wy geloven in de voorzienigheid Gods. Daar alles onder de voorzienigheid Gods geschiedt en niet by geval, zou, zo meent hij, ook anderen aan het roer hadden gestaan, de gang van zaken geen an dere zijn geweest Nu willen wij voorop stellen, dat wij niet met stelligheid hebben beweerd, dat de gang van zaken een andere zou zijn geweest indien andere mannen aan het zouden hebben gestaan. Wy heb ben het gesteld als een vraag. Zomin als het ons gegeven is in de toekomst te zien, zomin weten wij met zekerheid, wat er gebeurd zou zijn ingeval anderen aan het roer hadden gestaan. Wel echter mogen wij met waarschyn- lykheid zeggen, dat de gang van zaken anders zou zijn geweest. Is dit in strijd met onze belydenis van Gods voorzie nigheid? Immers neen. God onderhoudt en regeert. Hij regeert ook door middel van mensen. De catechismus zegt, dat het Hem belieft, ons door de hand van mensen te regeren. Dat geldt onze ouders Dat geldt ook onze overheden WrIL dat dan zeggen, dat wy als geregeerden op het beleid, dat de overheid voert, geen invloed mogen uitoefenen? Natuurlijk mogen wy dat. Wy moeten het zelfs- Wij moeten het onze doen om te bevorderen, dat die overheid een beleid voert dat principieel verantwoord is. Daarom gaan wy ter stembus. Daarom kiezen wij onze volks vertegenwoordiging. Ook omdat wy weten, dat de ministers, die over ons gesteld zijn, niet maar losstaan van die volksvertegenwoordiging. De keuze van de ministers is zeer wezenlijk afhanke lijk van de samenstelling der volksver tegenwoordiging. Daarom doen 'wij ook ons best, onze invloed uit te oefenen op het regerings beleid. Dat laten wy maar niet over ons komen. Wie er over ons regeren, is mede voor onze verantwoording. Het is een resultaat van onze üver of van onze na latigheid Wie er over ons regeren is een aangelegenheid, die wij mede aan ons zelf hebben te danken of te wyten. Nogmaals, is dit strijdig met ons ge loof in de voorzienigheid Gods? Neen. In die voorzienigheid Gods is onze ac tiviteit inbegrepen. Die voorzienigheid ontslaat ons waarlyk niet van onze plicht te doen wat onze hand vindt om te AAROM is het geen vraag, strijdig met onze belijdenis in Gods voor zienigheid. of niet de gang der ge schiedenis onder ander bewind een an dere zou zijn geweest. Wij randen daar mede de voorzienigheid Gods niet aan. Die vraag houdt wel een zelfbeschuldi ging in, de beschuldiging namelijk, dat wy in gebreke zijn gebleven. Achteraf moeten wij steeds erkennen, dat het gegaan is, zoals God het heeft gewild. Want het verleden is iets, dat niet meer aan ons behoort. Aan wat ge schied is, kunnen wij niets meer veran deren. Ook hieraan kunnen wij niets veranderen, dat het ons toegerekend blijft Maar ook daaruit volgt, dat wij er eens wel iets aan hadden kunnen doen. Het verleden behoort aan God. En ook de toekomst behoort aan Hem. En het heden? Wel, dat behoort natuurlijk ook aan God. Het is het moment, waarop Hy zijn bewarende en onderhoudende zorg betoont. Maar het is tegelijk het ogen blik waarop wy moeten doen wat onze hand vindt om te doen. Doen, kan ook niet-doen zyn. Maar of het nu is doen dan wel niet-doen, het is, wanneer het goed is, altijd een besliste keuze en altijd nog wel iets anders dan een werkeloos en doelloos neerzitten. Tot dit laatste geeft het geloof in Gods voor zienigheid zeker geen vrijbrief. „In bevoegde kringen niets bekend" In bevoegde Nederlandse kringen in Den Haag is niets bekend van feiten, die voor Moh. Jamin grond zouden kunnen opleveren voor zyn overtuiging, dat de Nederlandse regering de souvereiniteit °ver Nederlands Nieuw-Guinea aan In donesië zou overdragen. Winter uit Siberië op komst Een koudegolf uit Siberië beweegt zich in Zuidelijke en Westelijke richting en zal naar verwachting binnen twee dagen Europa bereiken. In verscheidene delen Europa is het weer ruw. (Advertentie) DAADWERKELIJKE Asthmabestrijding. STICHTING „A.V.A.K." Laan Copes v. Cattenburch 12 Den Haag - Giro 537000 WEERBERICHT Minder wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt met enige regen. Ma tige tot zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Wei nig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN Donderdag: Zon 8.13—16.40; maan 15 38 -7.13 uur. 24 Nov. VAL

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1