Jlietiwe £ciösd)c (Courant Amerikanen bezetten Hjesandjin aan Mandsjoerijse grens Het eerste en moeilijkste jaar is voorbij Britse troepen uit Egypte niet teruggetrokken Wist U Voor overname der woning Samen thuis ASTHMALIJDERS DINSDAG 21 NOVEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel. 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter. belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8280 Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NRTIONRRL DRGBLRD Voor Leiden en Omstreken v$taatoasUcf) is gbeMeoen tnyn hert ia tcgfjeaspocf Colonne trok op in sneeuw en koude De Chinese „vrijwilligers" blijken het 38ste Rode leger te zijn Een colonne van-de Amerikaanse 7e divisie, gesteund door tanks, trok door ihoge sneeuw en bij bitteré koude op naar de Mandsjoerijse grens, waar de plaats Hjesandjin werd bezet. Door deze actie, aldus generaal-majoor Edward Almond, bevelhebber van het Amerikaanse 10e legercorps, werden alle belangrijke» vijandelijke strijdmachten, ten Oosten vande 127ste leng tecirkel, geisoleerd. Ook de'luchtmacht en vloot der V.N. hebben schitte rend bijgedragen tot deze snelle opmars. Overigens wint in Amerikaanse kringen de mening veld, aldus Reuter, dat er izake het Koreaanse pro bleem^ een beslissing op komst is, hetzij door krijgsoperaties, hetzij door onderhandelingen te Lake Success. ïn het N.W. van Korea staan de ver bonden legers 60 km van de Mandsjoe rijse grens en rechts van 't eerste corps, rukte ook het 2e Zuid-Koreaanse corps 10 km op. De linie van de verbonden le gers loopt in deze Westelijke sector thans globaal ten Oosten en Westen van Jongbjon. De communistische troepen trekken hier van de Jaloe af in Zuide lijke richting, naar Tsjondjoe, Koesong en Ondjong. De, reeds genoemde Amerikaanse ge neraal Almond heeft er de nadruk op gelegd, dat een groot deel van Noord- Koreaans gebied bevrijd werd van de communistische onderdrukking en voorts giierilla-benden onschadelijk werden ge maakt. De bewering van Peking, dat slechts vrijwilligers aan de oorlog op Korea deelnemen, wordt gelogenstraft door een woordvoeder van het hoofd kwartier der V.N. te Tokio. Hij ver klaarde namelijk, dat het 38ste Chinese rode leger op 20 October Korea is bin nengerukt, en dat geen enkele soldaat der drie divisies een „vrijwilliger" was. Dit leger, hetwelk oorspronkelijk in Centraal Mandsjoerije, met nam Tsjangtsjoen,. in garnizoen lag, was trein naar Moekden overgebracht. Later ontving de commandant opdracht, om de Koreanen te helpen bij het „verja gen der Amerikaanse overweldigers". Toen de Chinese eenheden te Manpdjin arriveerden, werden zij via een houten bruggetje over de Jaloestroom getrok- in van dit punt af, liepen de wegen der drie divisies uit een. Vermelden wij nog, dat Engeland thans Amerika, Frankrijk en het Ge menebest raadpleegt, inzake de moge lijkheid voor het Koreaanse probleem een oplossing te vinden. Straatsburg tegen een beperkte federatie Voorstellen dr Klompé verworpen De voorstellen van de Nederlandse af gevaardigde, mej. dr Klompé, vervat in het voor de „politieke commissie" te Straatsburg opgestelde rapport, hebben slechts een kort leven gehad. Zij betrof fen een beperkte federatie, die het ge bied van Europa's defensie en buiten landse politiek zou bestrijken. De meer derheid der „politieke commissi" heeft nu, na een felle strijd, de voorstellen van dr Klompé verworpen. Zij hechtte haar goedkeuring aan een nieuwe ontwerp resolutie inzake „gespecialiseerde gezags organen", een slap aftreksel zijnde van het oorspronkelijke ontwerp. Gestreefd zal worden naar „plannen-Schuman" voor verschillende terreinen, terwijl de schep ping van een orgaan voor collectieve de fensie zal worden bevorderd. In een feest zaal tegenover het „Huis van Europa" waren een paar honderd federalisten, Fransen, Italianen en Duitsers bijeen ter vorming van een soort „schaduw-parle- ment", dat de Assemblée imiteert. Uit Rusland teruggekomen Nederlanders voor „B.G." Zes van de onlangs uit Rusland teruggekeerde' Nederlanders zullen mor genmiddag voor de bijzondere strafka mer in Rotterdam terecht staan wegens het vrijwillig in Duitse krijgsdienst treden. Hospita gaf niet thuisalles kort en klein geslagen Zekere J. R. uit Amersfoort, die juist twee jaar wegens heling had uitgezeten, is in Zutphen opnieuw gearresteerd omdat hij bij zijn vroegere pension houdster in Warnsveld, die hem de deur wees toen hij uit de gevangenis kwam, de meubels kort en klein had geslagen. Hij had bovendien een dolkmes gekocht om daarmee de vrouw, de weduwe Wuyster, te doden. Wild West in Nijmegen twee arrestaties Reeds geruime tijd maakten straat rovers de deels verwoeste omgeving de Batavierweg in Nijmegen onveilig. De laatste maanden zijn daar minstens vier personen overvallen, bewusteloos geslagen en van hun geld beroofd, onder wie ook een Hagenaar. De politie heeft thans in verband hiermee een 23-jarige fabrieksarbeider, alsmede een lf 20-jarige letterzetter, aangehouden. Ze moeten nog meer Wild-West-praktijken op hun kerfstok hebben. Voetbalclub te Halfweg zwaar gedupeerd De voetbalvereniging Halfweg heeft een kastekort van ruim ƒ4000. Het ontstaan door het beleid van de penning meester, de 57-jarige Zwanenburger W., die het bedrag ten eigen bate heeft gebruikt. Hij heeft beloofd dat het gezuiverd zou worden, maar dit is niet gebeurd. De vereniging heeft bovendien een lopende schuld van 1800. D< overige bestuursleden treft geen blaam. Kaart van Korea Enige tijd geleden publiceerden wij een zeer grote kaart van geheel Korea. Daar deze kaart uitsluitend door ons blad (exclusief voor Neder land) kon worden gepubliceerd, advi seerden wij onze lezers deze kaart uit te knippen en te bewaren. Toch krijgen wij nog herhaaldellijk aanvragen voor deze kaart. Daarom hebben wij hiervan spe- ciale afdrukken laten maken, zodat de lezers deze kaart thans aan onze •loketten kunnen verkrijgen voor sléchts f0.35, zolang de voorraad j strekt. Koninklijk Paar naar Engeland vertrokken Vele honderden Rotterdammers heb ben gisteravond, in storm en kou, op de Parkkade hun Koningin en Prins uitgeleide gedaan. Het was geen grootse plechtigheid: de zon was al onder en dan is het ceremonieel bij de Marine uiterst eenvoudig. De Jacob van Heems- kerck, die het Koninklijk Paar naar Dover zou gaan brengen, was ook niet gepavoiseerd. Om precies tien voor negen klonk een 'kort scihril fluitje. 'Aan dek maakten allen front naar bakboord. Vier marine officieren stonden ^tram dn de houding als buitengewone valreepgasten. De Ko ninklijke standaard ging omhoog: Ko ningin en Prins kwamen aan boord. Om half tien lichtte de Jacob van Heemskerck de ankers. De reis was be gonnen, onder begeleiding van de tor- pedobootjagers Marnix en Tjerk Hiddes. Tevoren hadden de toeschouwers al de leden van het gevolg zien inschepen en burgemeester Oud kwam vanzelf sprekend Koningin en Prins vaarwel zeggen. Aan boord van de kruiser bevond zich de Cinque Ports Senior Pilot D. Manguv, de Engelse loods, die .het schip Dover zou binnenbrengen. Gistermiddag werd hij aan boord benoemd tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau. De vicj-admiraal N. A. Rost van Tonningeu overhandigde hem de daarbij horende versierselen. Vanmorgen gebruikten zij het ontbijt Op deze plaats, aan de Rondweg in Harderwijk, zijn gisteren vijf arbeiders gedood, toen de personenauto, waarin zij zich, met een zesde inzittende bevon den, in volle vaart tegqn ieen vrachtwagen botste en vervolgens tegen een tweèdé vrachtwagen smakte. Links, de belde ivrachtwagens w.ö. één met een wit dak en rechts de geheel verwoeste personenauto. De namen van de vijf omgekomen arbeiders zijn: de 53-j. H. J. van Bekkum en zijn zoon dé 30-j. A. W. van Bekkum uit Amersfoort; de 24-j. A. J. van Bekkum en de 16-j. N. G. van Vélzen uit Hoogland en de 45-j. R. Overhorst uit Amersfoort. De 46-j. J. Burgers uit Hoogland werd zwaar gewond Mr Roem is optimistisch Welbewust kiezen Nederland en Indonesië de weg der onderhandelingen BIJ DE OPENING VAN DE UNIE-CONFERENTIE gisteren in de vergaderzaal van de Eerste Kamer, sprak na dr Drees de voorzitter van de Indonesische delegatie mr Moh. Roem. die dank zegde aan dr Drees voor diens woorden, welke hem het gevoel gaven dat hij weer op de Ronde Tafelconferentie was. Spr. wees er op, dat het eerste jaar van een Unie het moeilijkste is evenals in het huwelijk, omdat beide partijen dan hun taak moeten leren verstaan en de wijze, waarop z(j de moeilijkheden te boven komen, zal de toekomst bepalen. Spr. hoopte dat de conferentie zou gaan i de richting van samenwerking. Na de rede werd minister Van Maar- Faroek krijgt nul op request: Midden-Oosten moet verdedigd kunnen worden, aldus Bevin Engeland is niet van plan, het Midden-Oosten zonder verdediging te laten. Dit verklaarde de Britse min. van Buitenlandse Zaken, Bevin, in het Lager huis.' Aldus gaf hij antwoord op de eis van Koning Faroek, om de Engelse troepen uit Egypte terug te trekken. Wel heeft Bevin, met typische Bevi- niaanse voorzichtigheid gezegd, dat Engeland bereid is, de „mogelijkheid" van een herziening van het Brits-Egyptische verdrag van 1936 te gaan be spreken. Zulks echter zou echter alleen kunnen geschieden met wederzijds goedvinden. Resumerend, in aanmerking genomen, dat de Britse houding jegens de Soedan onveranderd zal blijven, kreeg Faroek nul op het request. Demonstraties in Egypte Vanmorgen, aldus ontlenen wij aan m later Reuferbericht, zijn studenten in de Faroek-universiteit en leerlingen in scholen in Alexandrië in staking gegaan. Zij gingen in optochten door de hoofdstraten onder het roepen als: „Egypte een vrij land" roek, Koning van de Nylvallei". Deze demonstraties zijn de felle uitingen de Egyptische ontevredenheid over verwerping door Bevin van Faroeks dat de Britse troepen de Suez-; verlaten moeten. Spr. nam aan, -dat dit eerste jaar nu ten einde is en is optimistisch over de resultaten dezer tweede ministersconfe rentie, omdat de technische commissie reeds veel heeft voorbereid en het resul taat van haar werk tot tevredenheid stemt. Nieuw-Guinea ter zijde stellend, kan men de balahs van het eerste, jaar opmaken. Er zijn vele gebeurtenissen ge weest, die de verhouding geenszins heb ben verbeterd en ook gebeurtenissen, welke aantonen, dat de verhouding in houd heeft. Niri'-ïand l>ad verwacht, 'dat na de souvereiniteitsoverdracht alles vlot zou verlopen en spr. waardeert het ten zeerste, dat de Nederlandse Regering voornemens was met ernst te werken op basis der overeenkomst. De R.T.C.-over- eenkomst betekent materieel het einde van hét geschil en geeft tevens de weg aan om de bittere nasmaak te doen ver dwijnen. De R.T.C.-overeenkomst heeft volgens spr. zowel juridische als politieke en psychologische aspecten. Wat voor de ene partij geen probleem meer was, bijv. de kwestie federatie of eenheidsstaat, werd in de overeenkomst geregeld alsof het nog een vraagstuk was. Het is duidelijk, dat een dergelijke overeenkomst bij de uitvoering moeilijkheden moet opleveren, aldus spr. Ondanks de stemmen tegen de uitvoe ring der overeenkomst, en stemmen die wantrouwen wekken, hetgeen een uit vloeisel is van het wezen van een demo cratische staat, achtte spr. de uitvoering als de kracht en de inspanning van deel van het Nederlandse en Indonesische volk, dat welbewust de weg der onder handelingen bewandelt. aangewezen als voorzitter Roem als vice-vOorzitter der 'conferentie. Vele. ministers, staatssecretarissen, vlag en opperófficieren, Kamerleden en diplo maten'woonden de openingszitting bij. Prins Bernhard in Maart naar Z.-Amerika Prins Bernhard zal op verzoek van de regering omstreeks eind Maart een be zoek brengen aan Argentinië, Chili er Uruguay, zo wordt thans officieel ge meld. De Prins is van plan de reis pn vliegtuig te maken. Uiteraard oogstte Bevin een gcoot suc- »s met zijn verklaring, dat de regering ;et voornemens is, in te stemmen met enigerlei maatregel, die het Mid den-Oosten onverdedigd zou laten. Wy laten het overigens geheel voor rekening van Bevin, dat de Soedan de laatste ja- grote vooruitgang zou hebben gemaakt in sociaal en economisch op zicht. Zulks uit de „Cri de coeur" der oppositie in Egypte en de Soedan niet op te maken! Bevin heeft er de nadruk op gelegd, dat de behoeften der eigen strijdkrach ten, die van andere Gemenebest-landen van de leden-staten van het Atlan tisch Pact, waarmede defensieafspraken werden gemaakt, moeten voorgaan. Ech- het geheel ontzeggen van steun aan Egypte in strijd zyn met de Britse verplichtingen, krachtens het bestaande verdrag. De Egyptische regering had voorgesteld, de Engelse troepen uit de van het Suez-kanaal terug te trek- Nu is het principe van gezamenly-ke defensie-maatregelen in vredestijd vaard door alle Westelüke mogendheden en strookt zulks geheel met de nationale onafhankeiykheid en souvereiniteit, al dus Bevin. Ook andere landen hadden zich geschikt in deze werking. Maar deze kwestie gaat niet slechts het Verenigd Koninkrijk Egypte aan, ook de veiligheid en onaf hankeiykheid van andere landen staat hierbü op het spel. Betreffende de kwestie of Engeland de wapenleveranties aan Egypte moet stopzetten, antwoordde Bevin, dat met Egypte een contract was aangegaan ovei de levering van tanks, dat Egypte daar voor betaald had, en hy er niet van hield contracten zo maar te verbreken. Ove rigens behoorde dit punt meer tot het domein van de minister Emanuel Shinwell. In dit verband zy nog vermeld, dat de van Buitenlandse Zaken, Ibrahim Far- rag Bey, verklaard heeft, dat Egypte zich niet by het Atlantisch Pact zal Truman op receptie in brandend huis Na de aanslag op zyn leven enkele weken geleden, werd president Truman gisteren weer door een ander gevaar be laagd. Overigens zonder het bemerkt te hebben. Terwyi hy op een receptie de nationale democratische vrouwenclub een aantal gasten de hand drukte, brak er brand uit achter in het gebouw. Brand weerlieden renden het huis uit met bran dende stukken betimmering. Aan de voorzijde, waar de receptie plaats had, bleek men niets van de brand die gauw geblust werd, te hebben bemerkt. Deense koning met rheumatiek te bed Koning Frederik IX van Denemarken ligt met rheumatiek te bed, aldus wordt in Deense hofkringen medegedeeld. Men verwacht, dat hy de volgende week, wan neer hij een officieel bezoek aan Frank rijk zal brengen, beter zal zyn. In- Rotterdam zijn gisteravond de Koningin en Prins Bernhard boord gegaan van de Jacob t Heemskerck, die het Vorstelijk Paar naar Engeland bracht. De Koningin gaat de loopplank c rechts ziet men nog juist Prins Bernhard Regering onaangenaam getroffen Mr Moh. Roem nam dadelijk maatregelen Van officiële zyde in Den Haag deelt en mede. dat de Nederlandse Regering onaangenaam getroffen is door het be richt, dat ten huize van de heer Speeken brink financieel-economisch adviseur var de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta, die de rang van gezant heeft, huiszoeking is gehouden. De minister van Buitenlandse Zaken heeft zich derhalve gewend tot zyn Indonesische collega, die als voorzitter der Indonesische delegatie Den Haag vertoeft. Deze. heeft toe gezegd inlichtingen te zullen inwinnen Van de zyde der Indonesische delegatie wordt nog medegedeeld, dat mr Moh. Roem door het bericht betreffende de huiszoeking onaangenaam getroffen is Indien dit bericht waar zou zijn, bete kent dit een inbreuk op het diplomatiek gebruik. De heer Roem heeft zich tele grafisch tot. zijn regering gewend, ge vraagd om inlichtingen-en voor het geval het bericht bevestigd mocht worden, de nodige stappen. Djakarta zwijgt als een mof Een woordvoerder van het opperbevel te Djakarta heeft medegedeeld, dat het de namen van de gearresteerde personen niet kan bekend maken. Volgens niet- bevestigde berichten zouden er :n gevangen genomen zijn. Hedenmorgen heeft de Nederlandse Hoge Commissaris, de heer Lamping, in verband met de huiszoeking by drs Spee kenbrink een démarche gedaan by het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken. De Javasche Bank was heden weei Jamin is zeker van zijn zaak Jamin, de eigenlijke leider der Indo nesische parlementaire propagandacom- missie voor Nieuw-Guinea, die Vrijdag plotseling uit Nederland teruggeroepen werd, is gisteren in Djakarta aange komen en verklaarde, dat de Nederlandse regering spoedig de souvereiniteit Nieuw-Guinea aan Indonesië zal dragen. Hij beweerde voorts, dat hy contact had opgenomen met alle lagen der bevolking. Hy verzekerde, dat hy fel voorstander was van een Nederlands- Indonesische unie, maar een even fella tegenstander zou worden als hy zyn niet kreeg. De Nederlandse paleis-kok A. van Wijk (links) en de chef-kok A. van der Linden dragen in Londen het aardewerk in de wagen, die het zal brengen naar het Claridge Hotel, waar het statie-banket door het Vorstelijk Paar zal worden aange boden aan de Engelse Koning en Koningin DAT in hoger -beroep in A'dam op nieuw 3 mnd werd geëist tegen de 29- jarige vroegere onderwyzer G.M., die in Sneek f100 uit' de Ispaarkas voor schoolreisjes had weggenomen. DAT de 300 jaar oude molen De Vriendschap in Monnikendam wordt gerestaureerd. DAT mr A. J. Schrikker, de nieuw benoemde Ned. gezant in Iran, gisteren naar zyn standplaats is vertrokken. DAT Kerstpakketten voor Oostenrijk vóór 2 December by het Rode Kruis Fluwelen Burgwal 19, Den Haag, moe ten zijn afgegeven om op tijd te wor den bezorgd. DAT twee Dordtenaren, de 28-j-A.H. en de 48-j. A. v.d. H. zyn gearresteerd wegens beroving van een oude dame in Dordrecht, waarbij zy verklaarden zoeken DAT de raad van Coevorden besloot ue haven aldaar te dempen. DAT het 5-j. zoontje van de heer Soholten te Wezep door een neervallend sluiten, indien zulks „gezamenlyke de-|hék by de kazerne van de rijkspolitie is fensie of het stationneren van buiten- gedood, toen kinderen met dit hek speel- landse troepen op Egyptisch grondgebied j den, waarvan de hengsels waren door- betekent". j geroest. DAT de secr.-pennlngm. van het water- shap te Zevenbergen, J. de L., wegens verduistering van ƒ40.000 in Breda tot 2 jaar is veroordeeld. DAT twee mannen, die in A'dam-Oost 70 pakjes sigaretten uit automaten had den gelicht, door een nachtwaker werden betrapt en door burgers aan de politie werden overgeleverd. DAT in Diergaarde Blydorp thans een zeldzame aronskelk bloeit met een bloem van een meter hoogte en een halve meter middellyn. DAT men is begonnen met het aan leggen van een semi-militair kamp te Garderen. DAT de minderjarige Maria C. v.d. Burgh uit Tilburg, wier opsporing dezer dagen werd verzocht, in Gouda is aangehouden. DAT een Algemene Vereniging voor Taalwetenschap is opgericht met dr P Eringa, Mahlerlaan 1. HAPrneirjiHo ak DAT de uitvoerder J.L. uit Eygels- hoven in Maastricht is veroordeeld tot 100 boete wegens verzuim van maat regelen tot het stutten van een sleuf, die onlangs in Amstenrade instortte en de opzichters en aannemers zijnvry- gesproken. DAT te Meda-n, 53 jaar oud, is over-, leden J. S. Sanger, administrateur der S.O. Bandjaratma. DAT tegen de Amsterdamse speelclub, aar op 13 Oct. een inval werd gedaan, waarby een-roulette en ƒ8000 in beslag werd genomen, geen vervolging zal deningesteld. DAT het civiel geding van P. de Boer, voorzitter van de Bond van Mobilisatie slachtoffers, tegen de O.v.J., mr dr F den Hollander, en de Staat der Neder landen gisteren voor de Leeuwarder! rechtbank is verdaagd tot weken. DAT te Den Haag zijn overleden S. Crena de Iongh Dzn. (77 jaar) en dr J. F. Kroner (77 jaar), oud-administrateur in de Thorbecke H.B.S. DAT ir F. G. den Hollander, president directeur van de Ned. Spoorwegen, giste ren in Londen een rede heeft gehouden over het Europese spoorwegverkeer. DAT vanmorgen op de scheepswerf P. Smit Jr. te Rotterdam brand uitbrak op het in aanbouw zynde motortanksohip oan T-or°nzo, doch men het vuur spoedig onder de knie had. Bertha's moeder wordt beschermd Ass. Press seint uit Singapore, dat toen Bertha's moeder gisteren naar he' rechtsgebouw toeging en dit verliet, de Nederlandse consul en zyn personeel dicht in haar nabyheid bleven om haar te beschermen tegen de dreigementen de onbekende brievenschrijvers, die haar poogden te intimideren met de be wering, dat haar kogels zouden wachten als zy bleef procederen. De advocaat van de ouders, de heer Shearn, wees er in zijn pleidooi op, dat de ouders bereid zijn het meisje te zorgen en haar in Nederland een n leven en een opvoeding te geven. Hedenochtend werd het geding inzake Bertha te Singapore voortgezet. Mevr. Hertogh verklaarde, dat zy in 1942 Ber tha voor drie dagen by een baboe had gelaten, omdat deze zich eenzaan voelde. Toen zy poogde, het kind terug te halen, werd zy door de Japanners ge arresteerd, omdat zy niet in het bezit was van een paspoort. Pas thans, acht Jaar later, heeft zy haar dochter terug gezien. Haar zesde kind werd geboren enkele dagen voordat Amlnah Bertha by haar had weggehaald. Acht dagen nadat zy door de Japanners uit de hechtenis was ontslagen, heeft ze wederom ge tracht, het kind terug te krygen. Regeringstroepen in Nepal handhaven de orde Nepalese regeringstroepen hebben reeds |t——-uur na de herovering van P;rg?ni "IQ' ">pige-zetel was van de zgn. 'N DE VOLKSKRANT van vanmorgen komt prof. Romme nog eens terug op wat vorige week in de Tweede Kamer gesproken over de kabinetsformatie. Prof. Romme is een machtig man. Hy ia lar geen minister, doch „alleen. van de volksvertegenwoordi ging. Edoch, hy is fractieleider van de K.V.P., de grootste fractie, en zijn woord woord, waarnaar een kabinet wel pleegt te luisteren. Intussen, minister-president Drees heeft al medegedeeld, dat ditmaal niet voet stoots aan de wens des heren Romme zal worden voldaan. Die wens kwam, zoals de lezer weet, hierop neer, dat een van de weinige „partijloze" ministers binnen het kabinet plaats diende te maken voor minister die lid is van de Chr.-Hist Unie. Daarbij denkt stellig een ieder aan de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Spitzen. Ook minister Götzen is wel „partyloos", maar zyn functie komt lang zamerhand eerder voor opheffing in aan merking. Zo staan dan nu de zaken, daarom kan het interessant zyn, kennis te nemen van hetgeen prof. Romme in zijn blad ter nadere adstructie van zyn mening aan voert. De hoogleraar begint met op te mer ken, dat twee jaar geleden met veel moeite een kabinet is tot stand gekomen bewust gekozen en zorgvuldig uitgewerkte politieke samenstelling. Nu komt er in die samenstelling door oor zaken, welke daaraan geheel vreemd zyn, onbedoeld plotseling een verandering. Er iets omgestoten en daarom moet er ook iets worden recht gezet. Nu geldt, vervolgt prof. Romme, de regel „wie breekt betaalt" ook voor de Regering. De Regering heeft iets in haar eigen basis gebroken. Maar dan moet men zich ook niet verwonderen, wanneer de fractie der K.V.P. aan de Regering vraagt wat zij onbedoeld veranderd heeft, r zo spoedig mogelyk te herstellen. „Waar gaat het heen," vraagt professor Romme, „wanneer zonder de geringste politieke aanleiding onverwacht de poli tieke samenstelling van een kabinet eventjes gewyzigd wordt?" De fractie van de K.V.P., aldus de hoog leraar, wil gestreefd zien naar herstel van het kabinet-Drees. Niet vanuit de Kamer moet deze hersteltaak worden verricht, de Regering moet dat doen. DAARMEE, zo besluit prof. Romme, heeft de Regering een taak te ver richten, welke naar zyn gevoelen ten minste even belangrijk en even nodig als de zeer belangrijke en nodige taak n de beste voorziening in de leiding n Oorlog en Marine. Want het geheel n een kabinet doet in belang bepaald niet onder voor de delen. En men moet i aan kunnen, dat er niet tussen- tyds aan het geheel getornd wordt. )t zover prof. Romme in zyn artikel hedenmorgen. Het bevat geen nieuwa elementen. Daarin ligt de betekenis dan ook niet. De betekenis ligt hierin, dat da hoogleraar zijn standpunt blykt te hand haven en hy doet dit ook nadat de mi nister-president als zyn standpunt bleek te hebben gehandhaafd, dat er voor een directe wyziging van het kabinet in de als door prof. Romme gewenst, geen aanleiding is. Met belangstelling mag men daarom da gang van zaken blijven volgen. Het is wel duidelijk, dat prof. Romme met een ka binet van niet smaller basis bij de ver kiezingen van 1952 wil arriveren. Ook da verkiezingsstrijd wil hij niet met een ka binet van smaller basis ingaan. En van versmalling dat is nu wel gebleken naar zyn gevoelen zeer spoedige sprake. Immers, de nieuwe minister van Oorlog moge dan de Chr.-Hist. beginselen zyn toegedaan, en de heer Tilanus moge dan geen bewyzen hebben geleverd dat hij met deze keuze niet tevreden is, de heer -Romme wenst hiermede geen genoegen i. Er moet een minister komen, die lid is van de Chr.-Hist. Unie. Waarom dan prof. Romme met een kabinet van dezelfde brede basis by de verkiezingen van 1952 wil arriveren? Och, dat is, politiek bezien, wel duideiyk. Minder duidelijk is, hoe hy dit doel j, na de aanvankelyke afwyzing van de minister-president, denkt te bereiken. Wy mogen toch niet aannemen, dat de K.V.P. het zal gaan zoeken in een scher pere critiek op minister Spitzen dan zij tot dusver op deze bewindsman heeft ge oefend. Dat zou dan wel politiek worden an zeer bedenkelyk karakter. Wat minister Spitzen zelf betreft, wy betwyfelen of hy voor zichzelf aanleiding zal zien heen te gaan. Van zyn stand punt uit bezien, schijnt daartoe ook geen reden aanwezig. Maar hoe zal het dan gaan? Naar het antwoord op die vraag zien wy met be langstelling uit. Prof. Romme heeft nu eenmaal gezegd: met een brede basis zyn we in 1948 vertrokken, die brede basis moet er blyven. Samen uit, samen thuis dus. En de minister-president moge nu over de samenstelling van het kabinet zyn gedachten hebben, prof. Romme is ten slotte ook maar niet iedereen WEERBERICHT Nu en dan buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewoi- UL king met vooral in de Weste- Pr ïyke helft van het land nu en dan buien en ongeveer de zelfde temperatuur als van daag. In het Noorden van het land aanvankeiyk nog harde, overigens krachtige tot matige wind tussen Zuid en West (Opgem. te 10 u.). Zon en maan Woensdag: zon 8.11-16.41: maan 15-20-5.58. 24 Nov. VM. DAT het Drents Landbouwgenootschapl \Hl öe vuuriupige_ zetel was van een telegram aan minister Mansho!' .«MWMWt-n* hun verbinding Indische grensplaats Raxaul tot stand ge- telegram aan minister Mansho! protesteert tegen de verlaging van de melkprijs voor boeren van 18 op 17% ct DAT twee aannemers, een zekere M. uit Heemstede en een zekere R. uit Oldenzaal, zyn gearresteerd, daar ze by de aanleg van startbanen op Schiphol voor duizenden guldens te veel steenslag in rekening zouden hebben gebracht. bracht De bevelhebber der Nepalese staatstroepen schudde op de brug by Raxaul, die Nepal met India verbindt, een Indische grensbeambte de hand. In de straten van Birganj patrouilleren thans leden van de Nepalese strijdkrachten. Het burgerlyk verkeer komt nog sléchts ma- rig op gang. Steunt de actie voor het asthmatisch* Itind. TT werkt mede aan DAADWERKELIJKE Asthmabestrijding. STICHTING „A.V.A.K." Laan Copes v. Cattenburch 12 Den Haag - Giro 53700Q

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1