Jlieuiue £ciJtóri)c GTouranl SPORT Ceen geweld, geen dreigementen, maar overleg, aldus dr Drees Normen der democratie geëerbiedigd door beide partijen Moeder van Bertha kreeg dreigbrief Echtpaar Boesman vanmorgen met ballon naar Sahara vertrokken Razzia van huis tot huis in het uitgestorven Djakarta Roden verschanst in stellingen achter mijnenvelden Wist U Vijf doden door autobotsing bij Harderwijk Personenauto ramde twee vrachtwagens f WEERBERICHT MAANDAG 20 NOVEMBER 1950 BUREAUX: Steenstiaat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) I Een en dertigste jaargang No 8279 Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoaslicfi is gfjeblepen myn hert ia tegenspeel" ZIE PAG. 2—3 Unieconfeientie in Den Haag geopend Hedenmiddag 3 uur is in de vergaderzaal der Eerste Kamer in Den Haag de tweede ministersconferentie geopend van de Nederlands-Indonesische Unie, bij welke gelegenheid de minister-president dr W. Drees een wel komstwoord sprak. Hij wees er op, hoe groot de gemeenschappelijke inspanning is geweest om de overeenkomst van de Ronde Tafel-confe rentie tot stand te brengen. Als men luistert naar sommige uitlatingen in Indonesië en Nederland, aldus spr., lijken de verwachtingen van een goede samenwerking niet gerechtvaardigd. Er zijn er, die de overeenkomsten voe len als een dwang, welke hun belet, hun eigen verlangens tot elke prijs ongeor dend door te zetten. Anderen menen, dat de samenwerking niet zal slagen, maar de internationale wereld zou dit als een ernstig verlies beschouwen en grote be langen staan op het spel. Welbewust is op de R.T.C. een verhouding gekozen, waarbij alle meningsverschillen zouden worden opgelost door overleg of des noods arbitrage, doch nooit door bedrei ging of geweld. Wij hebben afstand ge daan van alles, wat de nationale idealen van de volkeren in de weg zou kun nen staan. Er zijn er ook, volgens spr., in Nederland velen, die een andere basis zouden willen zien dan de gesloten ac- coorden. Voor de Nederlandse regering kan dit geen reden zijn om af te wijken van de geldige overeenkomsten en spr. is er van overtuigd, dat dit ook de mening van de Indonesische regering is. Wanneer men van beide zijden vast houdt aan het beginsel der R.T.C. is er geen reden om op den duur aan een redelijke oplossing te wanhopen; als bei den maar in vriendschap willen leven en de normen van democratie eerbiedi gen. Reeds voor de eerste ministerscon ferentie waren er ernstige feiten en niet ■weinigen twijfelden aan het nut der conferentie. Toch is zij er een voorbeeld van geworden hoe in redelijk overleg waarlijk zakelijke problemen bevredi gend kunnen worden opgelost. Sinds deze conferentie is er veel geschied, dat niet tot voordeel van de verhouding strekte, kwesties van zelfbeschikkingsrecht, on toelaatbaar optreden van onverantwoor delijke elementen hebben de verhouding op de proef gesteld. Het vraagstuk van Nieuw-Guinea heeft grote spanningen verwekt. Ook achten velen uitstel beter. Spr. daarentegen is dankbaar dat beide partijen verplicht zijn de conferentie thans te houden. Weinig vormen van overleg kunnen immers zo nuttig en doeltreffend zijn als deze voor bepaalde tijden voorgeschreven ministersconferen ties en spr. is dankbaar dat er zekere regels voor onderling overleg zijn vast gesteld. Hij is overtuigd, dat de confe rentie kan leiden tot voor beide partijen bevredigende resultaten. Indonesische ministers in Nederland Vier Indonesische ministers zijn giste ren in Nederland aangekomen voor de unieconferèntie met Nederland. In de eerste plaats was dit de minister van buitenlandse zaken, mr Moh. Roem, die uit New York aankwam en Zaterdag voor zijn vertrek yerklaard had, dat de wereld in twee kampen wordt verdeeld en dat Indonesië niet lijdelijk kan blijven toezien. Hij werd begroet door min. mr Van Maar- :n. In de tweede plaats kwamen uit Djakarta de Indonesische ministers Soe- mitro, Djoeanda en Sjafroeddin. Ir Djoe- anda deelde mede, dat de algemene scheepvaartovereenkomst niet op de unie conferentie zal ter sprake komen omdat de onderhandelingen tussen de Indone- ssiche regering en de KP.M. nog niet voltooid. Mr Sjafroeddin verklaarde, dat de prijs van de deviezencertificaten voorlopig ongewijzigd blijft. Dr Soemitro tenslotte vertelde, dat er op de tirtconfe- rentie te Genève moeilijkheden waren gerezen omdat Amerika aan Indonesië een te lage toewijzing wilde geven. Zij werden begroet door de ministers Van Maarseveen, Götzen en Van den Brink. Anton Grasser, voormalig generaal van de Duitse weermacht en majoor van politie, is benoemd tot politie-chef van de Westduitse bondsregering. Mevrouw Hertogh, Bertha's moeder Ontving volgens Reuter te Singapore een ongetekende dreigbrief in het Maleis, welke haar waarschuwde, dat zij het proces om haar dochter terug te krijgen, moet staken. Een ambtenaar van het Ne derlandse consulaat en de Nederlandse dame, bij wie mevr. Hertogh in huis is. kregen eveneens dreigbrieven. De politie heeft beschermingsmaatregelen getrof- De behandeling van de zaak is heden voor het hoge gerechtshof te Singapore geopend. E D. Shearn, advocaat van de ouders wees er op, dat het niet de vraag Is of het meisje door de ouders aan Aminah is gegeven, maar dat een kinder loze Maleise vrouw het kind van haar ouders heeft weggenomen. De vraag of het natuurlijk is of niet als een moeder haar kind weggeeft, doet hier niets ter zake, daar Aminah niet de wettelijke rechten van een moeder heeft. Volgens een beëdigde verklaring van mevr. Hertogh heeft zij in 1942 haar kind voor drie dagen aan Aminah medegege- ven. Toen Bertha niet terug kwam, is zi. op een geleende fiets Bertha gaan halen, maar zij werd door de Jappanners ge arresteerd en geïnterneerd. (Zoals mer weet, werkte Aminah voor de Japan ners). Zij ontkende, dat zij Bertha aar Aminah had gegeven en zeide, dat zij het meisje van jongs af aan medenam naar de R.K. kerk. Bertha ontkent dit ln een schriftelijke beëdigde verklaring. Tevens verklaart zij, dat zij haar moeder gedurende de Japanse bezetting len had gezien. Haar moeder zou haar gezegd hebben, de Mohammedaanse godsdienst aan te nemen. Indien dit waar was, zou Bertha's der niet geïnterneerd zijn geweest. De heer Shearn zeide. dat dit verhaal het jonge kind in de mond gelegd ei is. Het huwelijk van Bertha noemde hij een list om iedere wettelijke poging Bertha terug te krijgen, te verijdelen. Bertha is geen Mohammedaanse en nooit in overeenstemming met het Christelijke burgelijke of Mohammedaanse recht ge trouwd. Bertha, die de zitting bijwoonde, glim lachte nu en dan. Zij zat naast Aminah achter in de rechtzaal en trachtte niet de gang van zaken te volgen, daar zij slechts een beetje Engels kent. maal keek Bertha naar Geen enkele maal keek Bertha haar moeder, die naast de Nederlandse consul-generaal, da heer J. v. d. Gaag, zat. Aminah en Bertha verlieten de zitting toen de heer Shear de vraag stelde: ..Wat is de toekomst voor dit kind, indien zij de vrouw van Adabi blijft?". Bertha's echtgenoot, die bij een ongeluk gewond werd, ligt nog in het ziekenhuis. Rebellen in Nepal leggen het af Naar een „volksregering"? De negen dagen oude nationalistische tegen-regering in Nepal, heeft gisteren het verzet gestaakt, doordat de rebellen er geen heil meer in zagen, aldus een correspondent van de „Press Trust of India'" uit de grensstad Raxaul Onder dekking van de duisternis hebben de congrestroepen de gehele centrale sector ontruimd. Reeds gisteravond werd ge meld, dat de nationalisten hun voorlo pige hoofdstad Birganj zouden moeten prijsgeven wegens gebrek aan munitie en zag de militaire situatie er voor de op standelingen slecht uit. Inmiddels heeft India er bij de premier van Nepal op aangedrongen, zelfs een „volksregering" te vormen, teneinde de rust in het land te doen terugkeren. Het serviesgoed en de bagage, bestemd voor het Koninklijk bezoek aan Londen, werden Zaterdag afgehaald van het paleis Noordeinde. Twee containers van de Nederlandse Spoorwegen waren nodig, om alle kostbaarheden te kunnen vervoeren Vossejacht in Algiers met „schip der woestijn" (Van een onzer verslaggevers) „Oh, Boesman, die komt altijd op het laatste nippertje", vertrouwde de kruier van het H.S. ons toe, de ingepakte bal lon „Henri Dunant" op het platte wa gentje voor zich uit duwend. Op dit voertuig lag de gehele tropenuitrusting van het ballonvarend echtpaar, dat van morgen met de trein van 10.54 uur zijn Afrika-toobt begon. De kruier had ge lijk, want het sportieve gezelschap kon juist op het nippertje de internationale trein binnenslippen. Op de valreep heb ben we nog een kort gesprek kunnen voeren. Mimi Boesman verklapte, dat ze de nodige zonnebrand-olie voor deze Afrika-tocht had ingeslagen, terwijl haar echtgenoot voor zonne- en strofbrillen zorgde. „Voor de nodige zandstromen zei hij optimistisch. Overigens ziet de balloncommandant nog wel moeilijkbe den genoeg in het verschiet. De vulling van de ballon met waterstofgas is een vraagstuk op zich zelf. Er zal een kara- StraatsburgEen Huis vol Verwarring De 25 leden der „politieke commis sie" der Assemblée van de Raad van Europa te Straatsburg, waren onaange naam verrast door het volgende: Zij bleken met 11 tegen 10 stemmen en 4 onthoudingen te hebben gestemd vóór een regionale federatie, zoals door de orthodoxe federalisten wordt voorge staan. Dit onverwachte resultaat werd veroorzaakt door het feit, dat de Britten en de Scandinaviërs vóór stemden, ge grond op het argument, dat zij geen fe deratie in de weg wilden staan. De com missie besloot echter de uitslag der stemming maar in het vergeetboek te plaatsen, omdat er toch geen uitzicht was, op een twee derde meerderheid in de Assemblée. Vandaag zal de commis sie de bespreking van mejuffrouw Klompé's rapport voortzetten, doende alsof het principe van een continentale federatie verworpen was. Het rapport van mejuffrouw dr Klompé beoogt het instellen van „gespecialiseerde gezagsor ganen", maar zonder federatief karakter. Rode Kruis-vliegtuig naar Ambon Zaterdagavond is een vliegtuig van het internationale Rode Kruis van Genève naar Rome verrokken, op weg m bon, beladen met medicamenten. De Indonesische premier Natsir, de ministers Assaat en Pellaupessy en de gouverneur der Zuid-Molukken, Latuharhary, zijn per vliegtuig naar Ambon vertrokken voor besprekingen met kolonel Kawilarang. Wanneer Koningin Juliana en Prins Bernhard morgen arriveren op het Victoria-station in Londen, mag er niets mankeren aan de nauwkeurig uitge stippelde route, de volgorde van de rijtuigen, kortom de gehele, van te voren vastgestelde gang van zaken. De Engelsen hebben d&n ook enkele oefenritten gehouden, teneinde goed voorbereid te zijn van tientonners en jeeps ter be schikking staan om de Afrika-expediti en succes te maken. In Algiers hoop» de eerste maal de luchit in te gaan, dit t.g.v. een radiotentoonstelling. Na tuurlijk zal er ook een zg. vossenjacht vorden gehouden. Het aardige hierbij is, dat daarbij van kamelen gebruik ge maakt zal worden. Het „sohip van de lucht" zal dus door het „schip van de woestijn" gevolgd wonden! Men stelt zich hiervan veel voor. Ook Mimi ziet zien al op de ruig van „zo'n griezelig dier" schommelen. Aan de voet van het Atlas gebergte, bij Markesh, Oran en blanca zal de Nederlandse ballon op stijgen. Hoe dat moet gaan met die ther- miek is voor de ballonvaarders nog eer grote vraag. De iheer J. Blietz neemt de technische verzorging op zioh, terwijl de heer C. de Vos Klootman als de „derde in het mandje zal klimmen. Via Phillips hoopt de heer Boesman de be schikking te krijgen over een soort walkie-talkie, zodat 'hij verbinding met de grond zal kunnen houden. „Het i? eigenlijk pionierswerk wat we gaan doen. "nog nooit een ballon in die st/reken de hiohit in gegaan." De heer Boesman wilde nog iets over zijn voorgenomen Jules Vernereis, „vijf weken in de lucht" verklappen, toen zijn charmante ega hem de mond snoerde door te zeggen dat het verrassing moest blijven. Met een knipoogje en veel gewuif werd toen de reis begonnen, de trein zette zich in beweging. I Britse ruiters oefenden voor morgen Ook ontvangst door regering wordt uitgezonden In de stromende regen hebben de rui ters van de Britse Household Cavalry, die Koningin Juliana en Prins Bern hard morgen, begeleiden van het Vic- toriastation naar het Buckmghampaleis te Londen, gisteren een generale repe titie gehouden. Een detachement garde soldaten werkte er aan mee. De vlag- gentooi langs de route tussen hetBuck- inghampaleis en het parlement is gro tendeels gereed Van de masten wap peren in regelmatige "volgorde de vlag- Nederland, Engeland en de Londense City. Het hek van het paleis heeft een verfje gekregen en de orna menten zijn opnieuw verguld. De Britsö bladen schenken vooral aandacht aan het diner, dat in Nederlandse stijl in Hotel Claridge zal worden gehouden- ,De ontvangst van het Vorstelijk paar door de Engelse regering ,in Middle Temple Hall wordt Woensdagavond door de Ned. Radio-Unie en de B.B.C. uitgezonden op de 49-41 en 31 meter banden. Zoals men weet gebeurt dit morgen ook met de begroeting door de Engelse Koninklijke familie op het Vic- toriastation. Kort voor de trein arri veert, van kwart voor vier Ned. tijd af, zerud de Europe dienst van de B.BC. uit op 464 meter. Meer dan zestig straten worden morgen in Londen afgezet. Daartoe behoren de belangrijke Whitehall. Parliameritstreet en The Mali. Woensdag worden er 19 af gesloten en 30 gebruikt voor eenrichtings- Met het motorschip Prinses Beatrix de Maatschappij Zeeland zijn 19 man de Koninklijke hofhouding uit Rotterdam naar Londen vertrokken. Zij zullen het diner in Claridge voorbereiden. Twee verzegelde spoorwegcontainers met vies en andere benodigdheden vooi banket werden meegevoerd. Aan boord bevonden zich ook Lady Nichols, die wel dra zal worden gevolgd door haar echt genoot, de Britse ambassadeur in Neder land. en voorts vijf journalisten alsmede zes filmers. Prins Bernhard op reünie van vliegers Prins Bernhard heeft Zaterdag onvei wacht deelgenomen aan de reünie va honderden officieren en reserve-officie- ren. alsmede reservepersoneel en burger ambtenaren, die voor 1940 bij de mili taire luchtvaart op Soesterberg in dienst waren. De vlieger Piet van de Griend en anderen werden aan de Prins voo gesteld. Beatrix met vriendinnetjes naar hondententoonstelling Prinses Beatrix heeft Zaterdagmiddag met een aantal schoolvriendinnetjes de internationale hondententoonstelling de Jaarbeurshallen te Utrecht bezocht. De Utrechtse burgemeester leidde het jeugdige gezelschap rond. (Op deze tentoonstelling werden prij zen gewonnen o.a. door L. J. F. Nuyen te Wassenaar, met een chow-chow door H. Boer uit Den Haag, met bulltrerrier). Een Gids van het dep. van Buitenl. Zaken, die een overzicht geeft Ned. vertegenwoordiging in internatio nale lichamen en conferenties, komt December voor het eerst van de pers. Nu weer K.R.O. de grootste met 265.000 leden vier grote omroepverenigingen zit ten elkaar, wat het ledenaantal betreft, meestal vlak op de hielen. Momenteel schijnt de jubilerende K.R.O. aan de kop te liggen met 265.102 leden. De aanwas dit ledenaantal bedroeg in 1950 alleen al niet minder dan ruim 112.000. een receptie in Amsterdam werd dit Zaterdag medegedeeld. Daar verschenen minister-president Drees en andere ministers, mgr. P. Giobbe, de Pauselijke internuntius en vele andere autoriteiten. Morgens was in de St. Vituskerk te Hilversum door mgr Giobbe een hoogmis ■gecelebreerd, in aanwezigheid van Kardinaal De Jong en de ministers Teulings en Ruiten. Jacht op communisten Directeur van de Javasche Bank onder gearresteerden Uitgestorven was Djakarta Zondagmorgen. De gehele stad, met inbegrip van Tandjong Priok en Meester Cornelis, waren naar buiten toe afgesloten en van binnen mocht niemand zich op straat begeven, Alleen militairen en politie waren op de been en hielden een razzia van huis tot huis, welke reeds om vijf uur in de ochtend in het stikdonker begon en voortduurde tot 12 uur op de middag. Men vertelt, dat er honderden zijn gearresteerd, maar andere schattingen ramen de arrestaties op een dozijn. de loop van de middag werden vele aan gehoudenen weer vrijgelaten, doch de heer Spies bleef gevangen, evenals het Chinese vroeger Volksraadslid, de heer H. Kan, en de hoofdredacteur van het Chinese linkse blad Seng Hoa Pau, Wang Chl Wen. Een der gearresteerde was ook de gewezen staatssecretaris van binnen- landsche veiligheid, de heer Soeria San- Procureur generaal Tirtawinata werd ontslagen omdat hij er niet in geslaagd is, de zaak Westerling tot een goed einde te brengen en omdat de vervolging tegen sultan Hamid en kapitein Aziz weinig voortgang maakt. Volgens berichten uit Djakarta verliep alles rustig. Nader wordt gemeld, dat ook het vliegtuig, hetwelk ir Soekarno naar Bli- tar zou brengen voor een bezoek aan zijn zieke moeder, niet vertrekken mocht. A.P. deelt nog mede. dat er nu en dan geschoten, werd in de stad. Kamerlid Hermans komt morgen voor Van Buren Lensinck hootdtiguui? Het opvallendste is, dat men deze actie, ie naar beweerd wordt, tegen de com munisten was gericht, gebruikt heeft om de heer P. Spies, een der directeuren van Javasche Bank. gevangen te nemen, zonder dat iemand de reden weet. Zelfs bij de Javasche Bank tast men hierover het duister. De arrestaties en huiszoe kingen vielen samen met de dag, waarop de leiders van de communistische op stand te Maaioen opnieuw begraven zou den worden. Inderdaad is er een onder dek ingesteld op het centrale hoofd kwartier van de P.K.I. (communistische partij) en werd een proefdruk van het nieuwe nummer van de Bintang Merah (Rode Ster) in beslag genomen, waarin stukken stonden over de herbegrafenis van Amir Sjarifoeddin te Solo. Beweerd wordt dat er ook een aantal wapenen is gevonden. Zeven uur lang stond het stadsleven volkomen stiL Trams en bussen reden niet. Treinen konden niet vertrekken. Vliegtuigen werden vastgehouden. De Constellation van de K L.M., welke naar Nederland zou vertrekken, had vijf uren vertraging. Het KL.M.- toestel naar Dja karta moest te Singapore wachten. Een vliegtuig van de BOAC moest naar Sin gapore terugkeren zonder te landen. In Chinezen en Russen werven vrijwilligers aan voor de strijd op Korea In Noord-Korea ontmoeten de verbonden legers steeds meer tegenstand. De communisten zitten stevig verschanst in stellingen met gecamoufleerde bunkers en achter wegversperringen iraet mijnenvelden. De hoofdlinie wordt door circa 100.000 man bezet. De Roden schijnen vastbesloten, in deze stel lingen de toegang tot de Jaloe-rivier te verdedigen. Amerikaanse troepen zitten de Roden reeds op de hielen op 20 km afstand van de Mandsjoerijse grens. Zondag veroverden zij aan de Oostkust Kapsan, dat in vlammen opging. Sinds vanmorgen hebben vooral voor- radingswegenwelke vanuit Seoel posten-gevechten plaats, op enkele kilo meters afstand vóór de hoofdlinie d.er verbondenen. In aansluiting aan hetgeen wij Zaterdag reeds hebben vermeld, blij ven de communistische guerillastrijders zeer actief en zij slaagden er zelfs in, de 80 km ten N.O. van Seoel gelegen, stad, Tsjoentsjon. bij verrassing in te nemen. Echter blijkt daar toch nog steeds gestreden te worden. Zolang de Roden daar blijven, zijn de belangrijke bevoor- Haagse familie leed al weer schipbreuk Jacht liep bijna te pletter op rotsen van Devon Het Nederlandse jacht Amy II, bemand door de 32-jarige Hagenaar ex-S Schram, zijn vróuw en drie zoons 9. 7 en 5 jaar, is Zaterdagavond z ontredderd door een raddiingboot de haven van Brixham binnengesleept. Het jacht kreeg moeilijkheden tijdens een zware storm in het Kanaal en dreigde op de rotsen van Devon te pletter te lopen. Een poging om het grootzeil te hijsen, mislukte, waarna de Amy II stuurloos in de richting van de rotsen afdreef. De heer Schram trok zijn broek uit en hees deze bij wijze van nood signaal in de mast. De kustwacht be greep dit s.o.s. De reddingboot van Torbay voer uit om de Nederlanders te helpen. Twee uur duurde het voo boot het jacht bereikte. Door de zee was het niet mogelijk de familie te nemen, doch met een lijn gelukte het de Amy II naar Brixham te slepen. "Het is reeds de vierde maal, dat de familie Schram, die onderweg is naar Zuid-Amerika, waar de heer Schram in het reclame-bedrijf wil gaan werken, sahipbreuk leed en gered werd. Misschien krijgt hij thans de mogelijk heid zioh in Cork te vestigen. DAT generaal mr H. J. Kruis Donder- ag in Maastricht voor het departement Zuid-Limburg der Ned. Maatschappij Nijverheid en Handel spreekt over de verplichtingen van Nederland in het Westeuropese pact. DAT het neutrale sanatorium voor drankzuchtigen Hooghullen te Eelde Woensdag zijn 60-j. jubileum viert doorgaans 55 pet der patiënten na afloop de verpleging geen druppel sterke drank meer gebruikt. DAT de politie te Tilburg opsporing verzoekt van de 18-j. Maria Cornelia v. d. Bergh, die sinds 29 Augustus wordt ver mist, en de politie te Maasbracht (tel. 233) idem van mevr. Anna v. d. Kamp- Ooi, die op 14 November voor onder zoek naar het ziekenhuis in Utrecht ging en daar niet is aangekomen. DAT de nog aan te vragen radiogroeten voor militairen op Java of Nieuw-Gui nea. door de familie niet meer in Hilver sum, maar in Den Haag. Wassenaarse- weg 40, worden uitgesproken. DAT op een bijeenkomst te Goes rond f 5300 voor Ambon bijeen is gebrcaht. DAT te Soest de 12-jarige S. onder ec met stenen beladen vrachtauto Is geraakt en gedood. DAT het echtpaar J. v. d. Woude-v. d Meulen te Boyl (L.) Woensdag 60 jaar is getrouwd. DAT een stichting Natuurschoon Ben- nekom is opgericht, die reeds de beuken lanen op de Hullenberg, welke zouden verdwijnen, heeft aangekocht. DAT het noodsanatorium Twenthe in huize Theesink te Boekelo op 1 Januari wordt opgeheven. DAT de binnenscheepvaartorganisaties een adres aan de Tweede Kamer pro testeren tegen de overheidsbijdrage i oorlogsschade en de financiering der spoorwegen, terwijl verzocht wordt, rap port te laten uitbrengen door een staats- DAT voor de Raad van Cassatie n: uitbrengen van een psychiatrisch rapport opnieuw de doodstraf is geëist tegen de tuindersknecht P. Rorhert uit Heemstede, die velen heeft verraden. DAT dezer dagen een paard de stal zijn vroegere baas, J. Peters te St An- thonis (N.-Br.), binnenstapte, die het dier 3^ jaar geleden aan een landbouwer op ettelijke kilometers afstand had ver kocht. DAT te Westerbroek (Gr.) een sleep boot voor de scheepvaartmij. G. Doeksen en Zn. te Terschelling te water ii i laten. T een Federatie steen-, cement-, en keramische industrie is opge richt. die is gevestigd aan de Haagweg 139 te Rijswijk, het adres van de opge heven bedrijfsgroep, en waarvan mr H G. P. Kolfschoten secretaris is. DAT de 57-jarige veehandelaar G. Dam- stra uit Abbega (Fr.) te Westhem in dc gemeente Wymbritseradeel met zijr bromfiets is geslipt en onder een vracht auto gedood. DAT voor de Bredase rechtbank 3 jaar werd geëist tegen de winkelier A. P. uit Rijen, die zijn vrouw en kinderen met een bijl had gedreigd, doch niemand raakte, daar zijn vrouw peper in zijn gezicht had gegooid. DAT de industriële maatschappij Pa- lembang aan de monding van de Oude Maas te Maasbracht een scheepswerf laat bouwen, waar schepen van 200 ton kun nen worden gemaakt DAT de International Friendship Lea gue in 1951 twintig jaar bestaat en de Ned. sectie, die dan haar 15-j. jubileum viert overweegt een opstelwedstrijd uit te schrijven en op 2 en 3 Juni in Den Haag een jubileum-weekend te organi- DAT het Ned. ms. Minerva op de Noord zee. 30 mijl ten N.O. van North Foreland, motorstoring kreeg en door het ss i land na.tr Yarmouth wordt gesleept Noorden en Oosten lopen, afgesneden. Voorts heerst er van geallieerde zijde grote bedrijvigheid in de lucht en in tal plaatsen in het Noord-Koreaanse gebied werden belangrijke militaire doe len getroffen. Een te Tokio opgevangen uitzending van radio-Peking meldt, dat 600.000 Chinese vrijwilligers worden geworven, om in de Koreaanse „grens streek" te dienen. Volgens het dagblad „China News" op Formosa, hebben 3000 jongemannen in de Sowjet-Unie zich opgegeven voor een vrijwilligersleger, dat in Korea zal worden ingezet. 7 Km van Mandsjoerije Volgens een later Reuterbericht be vinden .speerpunten" der Amerik. 7e divisie zich thans reeds op minder dan 7 km van de Mandsjoerijse grens. Zij on dervonden slechts geringe communisti sche tegenstand en staan dichter bij Mandsjoerije dan alle andere verbonden troepen tot dusver ooit geweest zijn. Morgenmiddag zullen het communis tische Kamerlid J. H. Hermans en vier anderen voor de Maastrichtse rechtbank terecht staan wegens het opzettelijk be vorderen van en/of hulpverlenen aan de desertie van de dienstplichtige soldaat A. R. (voorheen student in Amsterdam)die bij het commando luchtvaarttroepen te Nijmegen was ingedeeld en in Augustus tijdens een verlof was gedeserteerd en lar België uitweek. Het schijnt thans duidelijk te zijn ge worden, dat de Vaalser kunstschilder en beeldhouwer P. L. A. van Buren Len sinck (alias Giseken) min of meer de hoofdfiguur is geweest Volgens de ten lastelegging zou hij het zijn geweest die de soldaat nadat deze door de andere verdachten naar enkele adressen was ge. bracht om te overnachten, op 30 Augustus lar de Belgische grens begeleidde. De andere verdachten zijn de 46-jarige mijnwerker N. F. J. Bitter uit Kerkrade, de invalide mijnwerker H. Loender uit Vaals en de 48-jarige magazijnmeester P. J. Bertrand uit Vaals. De dreigementen van Jamin De voorzitter van de nationale partij, dr W. Feuilletau de Bruyn, en de alge- secretaris, dr W. A. Veenhoven, hebben een adres gericht aan dr Drees, de overige ministers en de leden van de Staten-Generaal, waarin zij wijzen op de dreigende woorden van Jamin tegen de Nederlanders in Indonesië, waartegen de Indonesische regering niet krachtig heeft stelling genomen en welke de mening moeten weergeven van een brede stro ming in het Indonesische parlement. Zij noemen dit een verdragsschennis en een bewijs, dat de menselijke rechten in In donesië niet verzekerd zijn. Nederland mag dus op grond van art. 73 van het charter der Verenigde Naties Nieuw- Guinea niet aan Indonesië overdragen. Met 80 km dooi de bocht Op de Rondweg om Harderwijk reeds vanmorgen een uit de richting Nijkerk komende personenauto, waarin zes personen waren gezeten. De auto, die met een snelheid van ongeveer 80 kilmeter schijnt te hebben gereden, kon de bocht niet halen en botste tegen een uit de tegengestelde richting komende trailer. Vijf inzittenden van de personenauto werden gedood. Het ongeluk gebeurde om kwart over zeven ter hoogte van garage Van Manen. De personenauto, die juist van de Sta tionslaan te Harderwijk de rondweg was opgereden, ramde eerst een vrachtwagen, komende uit de richting Zwolle en reed vervolgens tegen een tweede vrachtauto, die achter de eerste aan reed. De cabine van deze tweede wagen werd geheel ver- De personenauto maakte daarna nog een paar buitelingen en kwam tenslotte aan de kant van de weg terecht. Van de zes inzittenden, een stucadoor en vijf metselaars, allen uit Hooglanderveen bij Amersfoort, waren er terstond vier gedood. Twee werden ernstig gewond; zij werden naar het ziekenhuis Salem te Ermelo vervoerd. Een van hen is inmiddels aan de verwondingen overleden. In de tweede vrachtauto bevonden zich twee personen. Het mag een wonder Russische verstekelingen moeten terug Vier Russen en twee Roemenen, die in Rotterdam als verstekeling op ver schillende schepen zijn aangetroffen, wachten thans in de marechaussee-kazer ne te Vlissingen op het Russische stoom schip Olga, waarmee ze zuUen worden teruggezonden» heten, dat deze twee betrekkelijk licht gewond werden. Een ervan kreeg een snij wond aan de knie, de ander kreeg een Begrafenis prof. V. d. Leeuw in Den Haag Het stoffelijk overschot van de Zater dag overleden prof. dr G. van der Leeuw zal Woensdag om kwart voor één op Oud Eik en Duinen in Den Haag ter aarda worden besteld. Om 11 uur zal in da Kloosterkerk een rouwdienst worden ge houden. Veel wind Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Van avond nog opklaringen, overigens meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Krachtige Uj» harde en aan de kus» later wellicht stormach tige wind tussen Zuidwest en Zuidooat, Weinig verandering in temperatuur (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Dinsdag: Zon 8.0916.42 uur; Maan 1546-4.45 uur, 24 Nov. V-M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1