Jlieutue GTmtronl Romme's stok achter de deur Plan voor neutrale bufferzone langs de Chinees-Koreaanse grens Malik dreigt weer met veto als resolutie wordt aanvaard Burgemeester liep woedend de raadszaal uit DE Amerika steunt Nederland inz. Nieuw-Guinea Wist U VRIJDAG 17 NOVEMBER 1950 BUREAUX Steenstiaat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20403. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en 'dertigste Jaargang No 827$ Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticfj Is gljebleuen uiynfacrt intcgtjenspoet" Peking op het matje te Lake Success Churchill heeft in het Lagerhuis Engeland en de andere verbonden mogendheden er voor gewaarschuwd, zich niet te veel vast te leggen in China of „omgeving", aangezien het gevaar in Europa ons aller geest moet bezighouden. Deze verklaring schoot hij af, nadat de minister van Defensie, Shinwell, de toestand in Korea had uiteengezet. Zowel Londen als Washington trachten overigens de strijd te beperken. Als de Chinese communistische gedelegeerden te Lake Success arriveren, zal hun hoogst waarschijnlijk een plan voor een geneutraliseerde en gedemilitariseerde zone tussen Korea en China worden voorgelegd. De houding der Chinese afgevaardigden zal hierbij een beslissende factor zijn. hoofd over de Oengi-rivier vergroot. De opmars wordt gesteund door piloten Volgens Reuter hebben de Britse en Amerikaanse regeringen zich bezigge houden met een plan, beogende een „buffer-zone" langs een of beide zijden der rivier de Jaloe te scheppen. Hier door zou het, door de Chinese commu nisten bestuurde Mandsjoerije van de Koreaanse republiek worden geschei den. Via een „neutrale" mogendheid zijn de betreffende voorstellen ter kennis van Peking gebracht. Veel zal er van afhangen, of de Chi nese delegatie te Lake Success, als deze Maandag arriveert, een vijandige dan wel een „redelijke", op samenwerking ge richte" houding zal aannemen tegenover de V.N, wier bedoeling het is, in de eerste plaats de internationale spanning In het grensgebied van de Jaloe te ver zachten. Wij herinneren eraan, dat ook Dean Rusk, de Amerik onderminister van Buit. Zaken, te kennen gaf, dat over be paalde wensen der Chinezen in Korea, zoals die betreffende de krachtstations aan de Jaloe, gesproken zou kunnen wor den. Zoals men weet, zal in de Veilig heidsraad op Rood-China een beroep worden gedaan, de troepen uit Korea terug te trekken. Als de resolutie, die door Engeland, Amerika, Frankrijk, Noorwegen, Cuba en Ecuador is ingediend, zal zijn aange nomen, staat Jacob Malik klaar resolutie met de harpoen van zijn veto te treffen. De Rus acht de resoluti gebaseerd is op het rapport van McArthur „onwettig" en onaanvaardbaar. Voor wat het toneel van de strijd be treft, de V.N. troepen zijn o-ver het ge hele 40 km lange front in Korea verdi opgerukt. Op sommige punten staan zij nog slechts op 30 km afstand Mandsjoerijse grens. De Amerikaanse „Geheime Dienst" op Korea is deel, dat de communistische strijdkrach ten bezig zijn een buffer-defensiezone van 25 km diepte te vormen ten Zuiden van de Jaloe. Volgens latere telegrammen, hebben vanmorgen in N.W. Korea, hevige vechten plaats gevonden, om het bezit van de belangrijke weg van Koenoeri naar Toksjon. Een communistische i val had gisteren de Zuid-Koreanen ir gebied gedwongen, zich over de ri de Taedon terug te trekken. Aan uiterste Westelijke flank van het front, schoven Amerikanen, Britten en Zuid- Koreanen ten Noorden van Paktsjon hun front op, tot aan de rivier de Kjedjitsjon, terwijl de Zuid-Koreanen de rivier zelfs al zijn overgestoken. De verbonden legers zullen voortaan nog slechts gecoördineerd oprukken. De 7e Amerikaanse divisie, welke zich het dichtst bij de Mandsjoe rijse grens bevindt, heeft haar bruggen- electrisch verwarmde kleding dragen. Amerikaanse verliezen 28.881 man De Amerikaanse verliezen in de Ko- laanse oorlog bedroegen tot dusver 1.881 man, waaronder 4.798 gesneuvel den, aldus Reuter uit Washington. Spanning in Nepal neemt toe In Nepal trekken goedgewapende geringstroepen op de stad Birganj i Men betwijfelt of de zes dagen oude •oorlopige regering", die door de grestroepen was ingesteld, zich zal kun nen handhaven. Zoute-haringteelt sluit na vandaag De voorzitter van het bedrijfschap voorvisserijproducten heeft thans be paald, dat het met ingang van morgen verboden is vissersvaartuigen ter zoute- haringvangst te doen uitvaren. Gedu rende veertien dagen na deze datum is het nog toegestaan gezouten of gekaakte haring in Nederland aan te voeren. Deze regeling heeft geen betrekking op de aanvoer van verse haring. Ds Niemöller moest zijn rede staken Ds Niemöller, leider van de Evang. Kerk in Hessen, heeft gisteravond in Dahlem een redevoering na drie kwar tier moeten staken, omdat hem het ver der spreken door protestgeroep uit zijn gehoor onmogelijk werd gemaakt. Dit gebeurde, toen hij verklaarde, dat de Amerikanen en de Engelsen zich om nie mand anders in de wereld zouden be kommeren, dan om zichzelf. Kassier nam 187.000. uit de kas De 40-jarige kassier J. B die zich in de jaren 1943 en 1949 f 187.000 uit de kas van Slavenburg's Bank te Rotterdam had toegeëigend, is door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 12 maanden gevangenis straf, waarvan 6 maanden voorwaarde lijk. De 36-jarige handelsagent F. den B aan wie de kassier grote sommen leende, kreeg zeven maanden. Poppenkast in Finsterwolde Mummie van Prins van Thebe (2600 jaar oud) Aandachtig bestudeert de Egyptische geleerde dr Zacaria Ghoneim de mummie van de hogepriester Mentemhet, de' Prins van Thebe. die na 2600 jaar in merkwaardig goed gebleven staat door archaeologen werd opgegraven bij Luxor aan de Nijl. Het beeldje links werd gevonden op de deksel van de doodkist en men neemt aan, dat het een van de huisknechten van de hoge priester voorstelt* Misschien meenden de Egyptenaren van 700 jaar vóór Christus, dat het stoffelijk overschot van de Prins van Thebe bewaakt kon worden door een houten popje; ook kan het zijn een symbool van trouw tot in de dood", die de bedienden van de Egyptische hogepriester hun meester bewezen moeten hébben. Veldslag via de aether Noorwegen daagt Nederland uit voor radio-schaakmatch Woensdag 22 November zal Nederland zijn eerste radio-schaakmatch spelen. Noorwegen heeft ons land uitgedaagd en de radio-omroepverenigingen hebben het aanbod geaccepteerd. De eerste zeven of acht zetten worden op 22 November ge daan, waarna elke werkdag een nieuwe zet uitgezonden zal worden. Olaf Barda zal voor Noorwegen spelen, terwijl dr Euwe of Van Scheltinga Nederland zal vertegenwoordigen. De openingszetten worden die dag om tien voor half twaalf 's avonds in het VARA-programma uitge zonden, de volgende zetten worden des avonds om vijf over acht over beide zen ders bekend gemaakt. Kudden wilde zwijnen bij Nijmegen Het steeds verder wegkappen van het Duitse Reichswaldi 'drijft de wilde zwij' tien naar de bossen op Nederlands ge bied. Bij Groèsbeek en Nijmegen komen zij zelfs in kleine kudden voor. Men ver wacht dat zij nog dieper ons land zullen binnendringen. Hotel De Wereld gaat verdwijnen Het historische hotel De Wereld i' Wageningen, waar de Duitse capitulatie op 5 Mei 1945 werd getekend, is door het rijk voor f 130 000 aangekocht. Het z gehavende gebouw zal worden afgebro ken i.v.m. een uitbreiding van het land bouwkundig centrum. Dat kan echter nog wel tien jaar duren en de gemeente Wageningen, die het hotel zo lang ir huur heeft, zal de druk bezochte capitu latiezaal voorlopig open houden. Na 8 maanden weer markt in Barneveld In Barneveld werd gisteren gevlagd en de mensen waren opgewekt: voo: eerst sinds acht maanden was er een pluimveemarkt. De pseudo-vogelpest heeft de handelaren heel wat schado toegebracht, maar men heeft de moed niet verloren. Ditmaal was de aanvoer nog niet zo groot, maar volgende week Verwacht men weer een groot aanbod- Naar één Atlantische koopvaardij Om in een oorlog zo sterk mogelijk te staan Volgens Ass. Press, zijn de twaalf lan- len van het Noord-Atlantisch Pact over eengekomen, een „gezagsorgaan voor de scheepvaart" op te richten. Ingeval van oorlog zal dit orgaan belast worden met het toezicht op de gemeenschappelijke koopvaardijvloot en de toewijzing van koopvaardijschepen. De voornaamste taak van het orgaan zal zijn er voor te zorgen, dat de koop vaardijvloot der Atlantische landen, die 75 millioen ton omvat, doeltref fend wordt aangewend ter ondersteu ning van de gemeenschappelijke mili taire krachtsinspanning. De twaalf lan den, die deel uitmaken van het nieuwe gezagsorgaan beschikken tezamen over bijna 90 procent van de wereldtonnage. Gisteravond werd door Washington het nieuwe gezagsorgaan bekend gemaakt- De oprichtingsvergadering werd bijge woond door deskundigen uit alle bij het Atlantisch Pact aangesloten landen. Het nieuwe gezagsorgaan zal dezelfde taak hebben, die de AmerikaansBritse Scheepvaartraad in de tweede wereld oorlog was toebedeeld. Bijna evenveel ratten als Nederlanders Ratten en muizen brengen in ons land zoals men weet jaarlijks voor f30 mil lioen schade toe. Deze schatting is geba seerd op een gemiddelde van een cenl per rat per dag, bij een antal van 6 10 millioen ratten in ons land. Interna tionaal neemt men aan. dat een land on geveer evenveel ratten als inwoners heeft. Dit vertet minister Mansholt in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamber op zijn begroting voor 1951. Bij Bedum 24 koeien verbrand Vier en twintig koeien kwamen in de vlammen om. toen gisteravond een felle brand in de kapitale boerderij Horrelbos tussen Bedum en Onderdendam (Gr.) slechts het woonhuis spaarde. De ho^ stede was eigendom van J. Rutgers té Bedum en werd bewoond door de fami lie Elzing. De oorzaak is onbekend. Melkprijs voor boeren wordt YIVz cent De nieuwe melkprijs voor de boer zal, naar gemeld wordt, met ingang vai 2 December worden bepaald op 17V cent per kilogram melk van 3^ pet Zoals men weet adviseerde de Stichting van de Landbouw de gemiddelde prijs op 18 cent te handhaven. West-Duitsland mag passen verstrekken De Westduitse republiek zal binnen kort het recht krijgen zelf passen geven, aldus deelt de Comined Travel Board in Westfalen mee. Ook de Duitse consulaten in het buitenland zal dit wor den toegestaan. „Spoedeisende" vergadering ontaardde in communistisch relletje ,E TWEEDE „SPOEDEISENDE" VERGADERING van de gemeenteraad van Finsterwolde tinnen tien dagen tijds is gisteravond dermhte ontaard in een communistische rel, dat burgemeester Tuin ten slotte woe dend de raadzaal heeft verlaten. Daarmee had de vergadering een on tijdig einde, nog voordat het grote punt aan de orde was gekomen: bespre king- van het wetsontwerp inzake voorziening in -het bestuur, van Finster wolde. De dorpsgenoten zaten in groten getale op de publieke tribune, en er waren er bij, die de vurige betogen der communistische raadsleden ondersteunden. nisten waren weggelaten. De burgemees ter zet, dat er géén raadsstenograaf was, De communistisch e wethouder Haken (broer van het Kamerlid Haken) ont dekte eensklaps ejen fotograaf op de tri-' bune. Hij stormde er op af en riep: „Wie' heeft daarvoor toestemming gegeven?" De burgemeester zei, dat de fotograaf 'rij was op de tribune te gaan zitten. „Welke pers vertegenwoordigt die man?" vroeg het raadslid verder. „Het A.N.P.", antwoordde burgemeester Tuin, „en dat n zeer neutrale instelling." Wethou der Haken zweeg. Maar toen de notulen aan de orde kwamen, begon hij alweer. „Belangrijke uitlatingen" van de commu- Suriname Finsterwolde achterna Ook een beroep op Den Haag De wanorde in de Staten van Suriname heeft tot een crisis geleid van de eerste orde. De coalitieparty heeft aan de Su rinaamse regering medegedeeld, dat door de ordeverstoringen van de oppositie ver der vergaderen onmogelijk is, en dat zij het aan de regering overlaat om maat regelen te nemen. Deze heeft van haar kant niet lang gewacht en heeft beslo ten om in te grijpen. Gezien het feit, <3at er nog voor einde van het jaar wettelijke maatrege len moeten worden genomen en de Sta ten- toch niet meer vergaderen kunnen, terwijl ontbinding der Staten ook geen baat brengt, daar de nieuwe Staten niet voor 1 Januari kunnen bijeenkomen, zal zij artikel 174 van de landsregeling toe passen. Dit artikel geeft het recht een beroep op de Nederlandse regering te doen. ten einde bij de wet een ander orgaan in te stellen, dat de begroting kan aannemen, het octrooi van de Surinaamse Bank ver lengen en enkele belastingen toestaan. Het gevaar bestond nl. dat er geen be talingen meer uit 's lands kas zouden kunnen worden verricht. De Provinciedag, die gisteren in Den Haag werd gehouden, werd op waardige wijze besloten met een gala-avond in de Koninklijke Schouwburg. H.M. de Koningin i hier in gesprek met commissaris nr L. A. Kesper. Naast Prins Bernhard zit mevrouw Kesper. maar dat hij bereid was, ehkele correcties tn te brengen. Toen kwam de aanleg van een sport terrein ter sprake. De communisten had den een terrein op het oog, dat door de planologische dienst was afgewezen om de slechte ligging. Wethouder Haken vroeg de vergadering te schorsen om met de commissie van lichamelijke opvoeding over deze zaak van gedachten te wisse len. Maar B. en W. waren over het rap port van de planologische dienst nog niet eens met een voorstel gekomen en daar om wees de burgemeester een schorsing af. Hij voelde er niets voor een „spoed eisende" vergadering zomaar eens te gaan onderbreken. Maar de communisten vreesden, dat de burgemeester de zaak wilde aanhouden om straks te beslissen, wanneer de rege- r.ng de bevoegdheid van de raad van Finsterwolde had ontnomen. „Dat is com munistisch tam-tam", zei de burgemees ter. De wethouder wilde er een voorstel van maken. „Dan loop ik de raad uit", zei burgemeester Tuin: „Ik ben niet van plan er een poppenkast van te maken". Wethouder Haken: „En de burgemeester de pop zeker". De burgemeester: „En u Jatt Klaassen". Het voorstel kwam ten slotte toch in stemming en .het werd aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. De burgemeester pakte zijn papieren bijeen en verliet de zaal. Geen geld in brieven naar West-Duitsland Het is zonder officiële machtiging ver boden in brieven en doosjes met aange geven waarde, te verzenden naar West- Duitsland en West-Berlijn, in omloop zijnde munten, van welk land ook, edele metalen in staven, cheques, wissels, ef fecten en andere betalingsmiddelen, zo mede waardepapieren of andere schuld- of eigendomsbewijzen te sluiten. Spanje gedraagt zich wat beter Aldus minister Stikker In de houding van Spanje in internatio nale aangelegenheden is, aldus minister Stikker in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, geen principiële wijziging gekomen. Dit betekent niet, dat er geen aanleiding bestaat om mee te werken aan de intrekking van althans een gedeelte der resolutie, welke de V.N. in 1946 aannemen. Voor een behoorlijk diplomatiek verkeer met Spanje acht de minister het wenselijk, dat ook stappen op het hd&gste niveau kunnen worden gedaan. Nu bij de V.N. een gematigde resolutie is ingediend, die uitdrukkelijk bepaalt, dat herstel van de diplomatieke betrek kingen geen beoordeling van de binnen landse politiek inhoudt, betekent steun van zulk een resolutie geen uitspraak ten gunste van Franco. Daarom heeft ook Ne derland er voor gestemd. Wat betreft de Protestanten in Spanje vestigt de minister de aandacht op het feit, dat. terwijl vorig jaar de Spaanse regering besloot tot inbeslagneming de goederen der beide voornaamste Pro testantse kerken aldaar, zij mede onder •loed van buitenlandse vertogen hier- heeft afgezien. Het zou geen bases verlangen op dat eiland T~\E VERENIGDE STATEN hebben Nederland verzekerd, dat zy het Nederlandse verzet tegen de aanspraken van Indonesië op Nieuw- Guinea steunen. Deze uiterst belangrijke mededeling heeft Michael Mac- Dermott, een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, blijkens een bericht van Reuter gedaan. Hij voegde hier aan toe dat .in tegen stelling tot zekere berichten, de Ameri kaanse regering niet tracht enige basis in Nieuw-Guinea te krijgen. In dit ver band noemde hij een bericht uit Syd ney (Australië), dat president Truman en generaal MacArthur in hun bijeen komst op het eiland Wake besloten op Nederlands-N'leuw-Guinea sterke militai- bases aan te leggen, volkomen onjuist. Intussen heeft een hoge autoriteit van DAT aan de consul te Chicago W. Michielsen op zijn verzoek eervol ont slag is verleend- DAT de sinds Zondagavond op de vliegbasis Twente vermiste soldaat P van Gerven uit Valkenswaard in een beekje bij het vliegveld is verdronken. DAT in Wedde (Gr.) 70 personen werk zullen vinden in een aldaar te vestigen puddingfabriek van Van Houten, die thans in Weesp staat. DAT het nieuwe, vijf verdiepingen hoge, gebouw van de Incassobank-Am- sterdamse Bank aan de Noordblaak te R'dam Woensdag wordt geopend. DAT de oude militaire barakken te Medemblik worden verbouwd tot door gangshuis voor gezinnen uit de Oost er 49 woningen voor gezinnen van 4 a 5 personen zullen komen. DAT het Ned. circusgezelschap Mik- kenie in Italië van passen en contracten is beroofd. DAT een Fries comité voor de vrou welijke hulpverlening (op sociaal ge bied) is geïnstalleerd. DAT het motortreilloggerschip Janny (VI. 30) uit Vlaardingen gisteren een ge slaagde proeftocht maakte. DAT burgemeester Hannema van Har- lingen (Fr.) bü zijn aankomst in Texas (V.S.) op het vliegveld werd verwelkomd met het „Wien Neerlands bloed", ge speeld door een uit 100 jongens en meis jes bestaand schoolorkest uit het Ameri kaanse plaatsje Harlingen. DAT de herleidingskoers voor post wissels naar Canada m.i.v. 10 Nov. jl. nader is vastgesteld op: Canadese dollar f7.32 en het maximum toegelaten be drag 28.60 Can. dollar blijft. DAT burg. Den Dreu van Assen de critiek op de woningbouw aldaar, waar bij „planken van sinaasappelkistenhout" zouden worden gebruikt, heeft afgewe zen met een beroep op de minister en de prov. dienst voor de wederopbouw. DAT de nieuwe Philips-radiobuizen- fabriek te Terwinselen vermoedelijk in September 1951 gereed zal komen, doen eerstdaags ree<is met de fabricage word: begonnen. DAT het complex van 54 goedkope woningen in Dokkum. waarvoor op 7 Maart de ministeriële goedkeuring werd verkregen, nu geheel voltooid is. DAT een stagnatie in de veerdienst VlissingenBreskens. die vandaag zou ingaan i.v.m. reparaties, gisteren plot. seling al optrad toen een heistelling om- DAT Engeland voor een periode van zes jaar tot leden van het Permanente Hof van Arbitrage te Den Haag heeft be noemd Sir Hartley Shawcross en Sir Ray mond Evershed en het huidige Britse lid. Sir Cecil Hurst, zijn functie heeft neerge legd. DAT de bouw van een telefoongebouw te Middenmeer voor ruim 100.000 werd gegund aan de gebroeders Tuin te 't Zand. DAT de Haagse rykstuinbouwconsu- lent Riemens begin Januari zal spreken op de volkshogeschool te Huelserberg in Duitsland. DAT burg. S. D. Douven van Bergen (L.) dezer dagen is overleden. DAT een groep op heterdaad betrapte smokkelaars 'te Lüykgestel zes koeien ter gezamenlijke waarde van ca ƒ4000 in de steek lieten. DAT de luit. t.z. Ie kl. G. Jansen, voorheen commandant der maritieme middelen te Vlissingen. in Den Helder politiechef op de rijksmarinewerf ij worden en in Vlissingen wordt opge. volgd door de kapt.-luit. t.z. C. de Graaf DAT Verhey's jacht- en botenbouwbe- drijven te Dordrecht bij Ossenzijl in de kop van Overijssel een Scheepsbouw- industrie gaat vestigen. DAT de postdirecteur J. H. H. Kuiper te Steenwijk is overgeplaatst naar Mep- pel. DAT aan de boomkwekerij van de fa Van der Bom te Oudenbosch, gesticht 1798, het praedicaat koninklijk is vi leend. DAT een Haarlemse overwegwachter is gearresteerd, daar hij een boom op de rug van een schilder liet neerkomen er in een ambt-edig proces-verbaal ten on rechte de schuld aan de schilder had ge geven. DAT L. J. Goedhart, mr R. S. M. baron van der Feltz, mr J. Knoppehout. H. C. McClaine Pont en mr A. G. Jonker ge slaagd zijn voor het examen voor be noembaarheid tot ambtenaar van de bui tenlandse dienst der vijfde klasse. DAT te Washington, 71 jaar oud, is overleden de echtgenote van jhr mr R. de Marees van Swinderen. die van 1908 1913 minister van Buitenlandse Zaken van 1913—1917 gezant te Londen was. Bewijs geleverd De organisatie van A.R. jongeren heeft vorige week een vergadering gehouden, waarin de figuur van Colijn besproken. Dat moest zijn nut hebben. ;t is nodig, dat de jongeren kennis dra. w n van Colijn. Dat behoeft niet op Colijn-verering uit te lopen. Het is eigenlijk al voldoende, wanneer het uit loopt op meerdere kennis en op het we- ran caricaturen over zijn persoon en vooral over zijn werk en zijn nationale betekenis. Hoezeer dit nodig is, blijkt nog eens eer uit een artikel in Het Vrije Volk, het orgaan der P.v.d.A. In dit blad der „morele vernieuwing" komt de redactie opnieuw aandragen met de oude koek. dat Colijn „een liberaal" was. „een zeer conservatieve liberaal zelfs". ..In onze tijd zou hij niet passen". ..Met zijn poli* tiek zouden we thans geen raad weten". Nu, het Nederlandse volk heeft sinds 1945 wel bespeurd, met welke politiek het raad moet weten. Zou het met de verhouding tot Indonesië met Ambon, om deze beide slechts te noemen, niet anders zijn gelopen, wanneer wij be windslieden hadden gehad van het for maat van Colijn? We vermoeden zo. dat we met zijn politiek wel degelijk raad hadden geweten. En wat de sociale politiek onder Colijn betreft, zou Het Vrije Volk niet nog maar eens willen bedenken, dat in die jaren minister was de heer Romme thans frac tievoorzitter van dezelfdeK.V.P.. die door de P.v.d.A. zó hogelijk wordt ge waardeerd, dat haar fractievoorzitter zelfs spreekt van „onze K.V.P." Neen, wij willen de figuur van Colyn niet in alles verdedigen. Maar wij achten hem hoog. En wij willen zijn nagedach tenis ook daarin eren. dat wij onwaar heden en caricaturen bestrijden. Het Vrije Volk heeft nog eens het bewijs ge leverd, dat bezinning op de figuur van Colijn waarlijk niet overbodig is. Conservatief Het is nu wel duidelijk, dat Enge- land nauwelijks of niet wil mede werken aan de federalisatie van Europa. Het wil aan „Straatsburg" dat is aan de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, die daar vergadert geen wetgevende bevoegdheden zien toegekend. „Straatsburg" moet een ad viescollege blijven. Daarom ook geen af stand van souvereiniteit. Daarom ook geen Europees leger onder een Europese minister van Defensie. Dit afwijzende standpunt is dat van de Britse Labour-regering. Nu voert in ons land een deel der socialistische pers ter verdediging van die Labour-regering aan, dat de conservatieven er in Engeland al niet anders over denken. Met andere woorden: het Engels standpunt is niet typisch-socialistisch maar is typisch- Engels. Daar zit iets in. Kunnen we het echter ook niet zó stellen, dat het standpunt van de Engelse socialisten, dat zich dus niet wezenlijk onderscheidt van dat der Engelse conservatieven, typisch-conser- De Engelse conservatieven schamen zich niet. conservatief te zijn. Noemen ze zich niet uitdrukkelijk zo? In deze belangrijke aangelegenheid van het toe komstig Europa onderscheiden de socia listen zich niet van hen. Zy zyn in deze belangrijke aangelegenheid heel gewoon conservatief. We kunnen echter niet in zien. welke verdeddgingsgrond er voor socialisten in ligt, even conservatief te zijn als de „echte" conservatieven. Nimzo-Indisch, Siciliaans of Spaans, veel kan de Joegoslaaf Gligoric, die in het wereldschaaktournooi de lei ding heeft, weerstaan. Het aanlok kelijke haringstalletje nabü het Vic- toriahotel tn Amsterdam is hem echter te machtig. Eenmaal geproefd van het heerlijke zeebanket, kan de schaakmatador er niet meer weg blijven. Telkens als hij een wandeling maakt, gaat hij even in de Hollandse ucrdediflinp" (tegen ziekte en onge mak). Misschien schuilt hierin utëT het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken, volkomen los van de mede deling van MacDermott. welke hem nog niet bekend kon zijn, verklaard dat in terventie door een „derde mogendheid* in de besprekingen met Nederland over Nieuw-Guinea „onduldbaar" zou zijn. ..Onzin" noemde hij de bewering dat Nieuw-Guinea als een verdedigingslinie van Australië is te beschouwen. „Verde digingslinies hebben in deze tijd hun nut verloren", meende hij. Immers „toen de Japanners binnen vielen bleek niet al leen Nieuw-Guinea maar geheel Indië geen waarde als zodanig te bezitten" en dit „terwijl de Nederlanders op dat mo ment een sterkere verdediging hadden dan Indonesië mi". Kabel was vóór piekuur overbelast Apeldoorn zonder licht Een hoogspanningskabel van de prov. Gelderse electriciteitsmij tussen De Kar en Teuge bij Apeldoorn is gistermiddag tgen half v{jf, dus nog voor het begin van de piekuren wegens overbelasting doorgebrand. De gehele gemeente Apel- I doorn, alsmede Voorst en Vaassen kwa men zonder stroom. Mei reservekabeli werd het euvel voorlopig verholpen, doch het personeel van de maatschappij was vannacht nog in groten getale bezig de juiste oorzaak te zoeken. WEERBERICHT VRIJ KOUD. Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht hier en lijk in de Oostelijke provin cies lichte vorst Morgen tij delijk meer bewolking met slechts enkele verspreide buien en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. In de nacht tij delijk zwakke, overigens matige Weste lijke wind. (Opgemaakt te 10 uur). 18 Nov. Zon op 8.04, onder 16.46. Maan op 14.39, onder 1.04 uur. ZON EN MAAN. Zaterdag: Zon 8 W—16.46; Maan 14.» net geheim van zijn succes 1.04 ut^ 24 Nov. Y-M,

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1