Jlieuwc CciJtsrlje ÖTouranl Engeland wil een Duitse productie Officiële - ongedwongen kennismaking van Koningin en Prins met Zuid-Holland Ameublement voor Prinsessenkamer, het geschenk van Den Haag Er moet flOO a 150 millioen worden bezuinigd Wist U Voorkom, dat China aanstuurt op wereldramp DONDERDAG 16 NOVEMBER 1950 BUREAUX: Stoenstraat 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stttntoastfcfi fs gfjebfeueo mgn tort ia Ugfjeaspoct" Een en dertigste jaargang No 8378 ZIE PAG. 3 Vijfhonderd handen gedrukt in de residentie (Van onze verslaggevers) IN DEN HAAG heeft Zuid-Holland zijn Koningin begroet. Het was met een grauwe lucht, een miezerige motregen en glimmende natte wegen, maar ook met plechtigheid, feestelijke kleedij en blijde gezichten. Het is het laatste in de reeks van „werk"-bezoeken, die H.M. en de Prins con de verschillende provincies gebracht hebben. En tevens het eerste officiële bezoek aan Zuid-Holland. Want al deed H.M. Haar intrede in de residentie, direct na Haar inhuldiging, een bezoek aan Zuid-Holland of aan de gemeente Den Haag was dat niet. Het was ook het weer werkte daartoe mee een echte binnenhuisdag. Grauw lag de hemel ov.er Den Haag,- maar in de grijsheid van weer en wolken was het rood. wit en blauw en Oranj a torens en- huizen hing een uiting van de vreugde, die er vandaag in Den Haag om dit Koninklijk bezoek was. En dat, ondanks de onwennigheid, die de re sidentie toch gevoelt bij dit officieel be zoek van het Staatshoofd. De grootheid van de dag was al aan stonds merkbaar in en om het Eerste Kamergebouw, waarin de Staten Zuid-Holland om kwart over tien in ver gadering bijeenkwamen. De Commissa- saris der Koningin van Zuid-Holland, mr L. A. Kesper typeerde in de zeer korte Statenvergadering een half uur aankomst van het Koninklijk paar deze dag wel treffend: „Een dag als deze is er een van plech tigheid en van statie. Niet omdat dat zo hoort, maar omdat wij dat willen. Omdat wij de behoefte hebben uiting te geven aan onze erkenning van de hoge positie der Kroon als sereen mid delpunt van ons nationale leven. Maar door alle plechtigheid en aüe statie heen zullen wij voelen, dat de draagster der Kroon en hij, die Haar leven met Haar deelt, „mensen" zijn met een warm hart en vol van mede leven met wat het gehele volk, maai ook met wat 'n groep daarvan, of wat de enkeling beroert. Het is een dag van betekenis de democratie, die wij tezamen provincie representeren. Het zal een goede dag zijn vandaag. Wij zijn er dankbaar voor, dat wij hem mogen hebben en wij vangen hem met grote vreugde aan." Een hartelijk applaus van de bijna vol tallige Staten, (van- de communistische fractie was slechts één lid aanwezig) derstreepte zijn woorden. En zo ving het wachten aan tot precies ©m 11 uur het gejuich van de enkele rijen, die op het Buitenhof de regen trot seerden, de komst van de Koninklijke stoet aankondigde. Op het Binnenhof klaterde de fontein- uitbundig en dat was het enige ge luid toen H. M. bij -het Eerste Kamer gebouw arriveerde. H. M. was gekleed in 'n turquoise japon met een hoed van dezelfde stof, gegar- Met een glas sherry in de ene en siga ret in de andere hand knoopte de Ko ningin gesprekken aan met de Staten leden en de ambtenaren. Het was er zeev ongedwongen. Aankomst met regen Den Haag en Voorburg hadedn opge steld, groepten onder het viaduct aan de Laan van N. O. Indië samen om de komst van H.M. de Koningin af te wachten. De 'regen viel gestaag en de treinen denderden ongestoord over onze hoofden.' Om 10.50 uur herkenden wij aan hét knipperen van de'koplampen de Konink lijke auto, die uit de richting Voorburg naderde, met de standaard voorop. Bij het naderen minderden de file vaart en vriendelijk wuivend en lachend reed het Koninklijk echtpaar Den Haag binnen. De Prins, die gekleed was in zwart colbert en getooid met witte anjer, z; ter linkerzijde van H.M. de Koningin. In de volgauto's waren gezeten: mev F. W. Baronesse van Tuyll van Seroos- kei-ken, grootmeesteres, mr G. C Baron van Hardenbroek, opper-cer niemeester, mr J. C. Baron Baud, groot officier in speciale Dienst, de ópper-stal meester W. F. K. Bischoff van Heems- kerck, W. J. Baron van Heeckeren var Molecate particulier secretaris van H.M., mr J. Thomassen, particulier secretaris van de Prins en ritmeester C. C. Geert- sema, adjudant van de Prins. Bertha zag na 8 jaar haar moeder weer Aanbieding cadeau Bij Haar bezoek aan het stadhuis Groenmarkt in Den Haag bood burgemeester Schok king vanmiddag aan H. M. de Koningin en de Prins namens de gemeente Den Haag een ameublement aan voor de 'kamer der Prinsessen. Het bestaat uit een bank stel en een aantal fauteuils van iets kleinere afmetingen dan normaal. Zowel -de Vorstin als de Prins toonden zich zeer met het geschenk ingenomen. neerd met een grote toef satijnen lint en een driekwart, ruim vallende bruine bontmantel. Amelita Dinger, tien jaar oud, dochter van de chef kabinet van de Commissa ris der Koningin, mr H. A. N. Dinger, stond toen met een bos lila anjers en cyclamen in de deur van het Kamerge bouw. Die bood ze de Koningin met ge paste vrijmoedigheid aan. Het bracht kleur in- de grijsheid van de dag. De oudste Gedeputeerden, mr Schmall en mr Bolsius, vormden daar de commis sie van ontvangst. Zij begeleidden Ko ningin- en Prins naar de grote hall van het gebouw, waar mr Kesper de andere leden van- Gedeputeerden, de Statenleden later en vervolgens de hoofdambtenaren der provincie aan het Koninklijk Paar voorstelde. De hele provincie meldde zich daar, op de communisten na, alle partij-formaties. Het C.P.N.-fractielid, de heer v. d. Horst Uit Rotterdam was er wel, maar hij is geen lid van- de C.P.N. Hij kwam op een z.g. Vredeslijst in de Staten-. Verder niet alléén de hoofdambtenaren van de Grif* fie en de Waterstaat, maar ook schrijvers en schrijfsters die een keurige révéren ce maakten, brugwachters, sluiswachters, hoöfdkantonniers en kanton-niers. Het beeld van de provincie was daar op die oude vergaderplaats van de Staten van Holland volkomen. Zó komen de krulletjes in de wol Op een expositie van wol in- de Kamer van Koophandel te Tilburg, georgani seerd door de afdeling Amsterdam van het internationaal wolsecretariaat te Londen, waren enige nieuwe vindingen. O.a. één inzake de toevoeging van 15 mm koper aan het voedsel van schapen, wei dend. op koperarme grond, zulks om de wol rijkelijk krullend te maken. Voorts een procédé om wol krimpvrij te ma ken met behoud van de helderwitte kleur, en één voor de bereiding van kunstleer uit krimpvrije wol. Elke buitenlander, die tussen 23 December 1950 en 28 Februari 1951 14 dagen overnacht in een hotel in Zwitser land. heeft recht op contante uitbetaling van 50 Zwitserse francs, aldus heeft de Zwitserse bond voor toeristenverkeer bepaald. Auto in Hoendiep tijdens rij toert je De man en de vrouw, die gisteren bij Groningen levenloos werden aangetrof- 'n een auto, die in het Hoendiep lag, n de heer L. E. Julien uit de Mau- ritsstraat te Voorburg en de 41-jarige rouw E. E. J. S. uit Groningen. De heer G. B. C. de Bock uit Leiden, die de auto in Den Haag gehuurd had, reisde met de heer Julien het land af zaken te doen. Deze laatste was na bezoek aan enkele café's samen met de dame,- met wie hij in een der café's ken- had gemaakt, een uurtje gaan rijden. Vermoedelijk heeft de bestuurder steiger voor een verbreding van de weg aangezien. De omwonenden hoorden wel klap, maar toen zij kwamen kijken, zagen zij niets bijzonders. De auto lag i meter onder water, toen een schip gisteren tegen aan stootte, zoals wij meldden. De «heer Julien, een 40-jarige ljjsten- fabrikant, laat een vrouw en vier kinde ren achter. Landbouwer dood op zijn boerderij aangetroffen In zijn 'bij Terneuzen gelegen boerderij is het stoffelijk overschot gevonden de 40-jarige landbouwer K. de K. Een melkslijter, die de woning gesloten vond. waarschuwde de politie! die De K. ge heel gekleed dood1 op de vloer zag liggen. TREINEN OOK OVERDAG MET BRANDENDE KOPLAMPEN Alle electrische en diesel-electrische treinen van de Nederlands Spoorwegen zullen voortaan dag en-macht, ook 'szo- met brandende koplampen rijden. Deze maatregel moet de vei-ligheid bij de onbewaakte overwegen verhogen. Vooral de groengeverfde treinen zijn in het polderland vaak moeilijk te onder scheiden. Ook lijnwerkers op kleine sta tions zullen met deze nieuwe maatregel gediend, zijn. Weer enkele groenten naar Duitsland Sinds gisteren mogen de veilingen eer machtigingen afgeven voor de ex port van witlof, tomaten, bonen en bleek selderij naar Duitsland. Deze groenten moeten dan "echter op de veiling zijn verkocht voor ten minste de volgende prijzen: Witlof f 10, tomaten f 20, snij bonen f 12 en princessebonen f .12, alles per honderd kg. Voor bleekselderij geldt geen minimumprijs. Men venvacht, dat West-Duitsland voor deze groenten on beperkt invoervergunningen zal verle- maar het is voor exporteurs toch geraden, zich er van te overtuigen, dat de Westduitse afnemer de nodige mach tigingen, bezit, LIEVER GEENDAN TE DURE WONINGEN De gemeente Polsbroek, die bij de aan besteding van de bouw van twee woning wetwoningen zulke hoge insohrijfsom- kreeg, dat men een huur van f 9-25 per week zou moeten vragen, heeft het bouwvolume overgedaan aan grenzende Benschop. Deze gemeente kan dan nl- vier huizen bouwen en verwacht daardoor een lagere eenheidsprijs. Pols broek hoopt, dat Benschop een volgende maal een deel van haar bouwvolume zal teruggeven. Er moet wel veel door mevrouw Hertogh heengegaan .z&n, toen- zij dezer dagen in Singapore haar dochtertje Bertha na 8 jaar weer ontmoette en daar van haar veelomstreden kind te horen kreeg: „Ik wil bij mijn man blijven!" Doch ondanks de halsstarrige houding van Bertha's stiefmoeder Aminah (rechts), die Bertha niet wil laten gaan, ondanks het kren kende onrecht, dat een moeder de hele wereld over moet vliegen, om haar eigen kind terug te krijgen, ondanks de on menselijke juristerij, die tussen haar en Bertha instaat, zal mevr. Hertogh alles doen, om haar gezinnetje met de terug keer van haar 13-jarige dochter volledig te maken. (Tele-foto). Aanval op vliegtuig waarin Thorez reisde? Russische beschuldiging aan Amerikanen De Russische generaal Tsjoeikof, hoofd van de Sowjet controlecommissie in Duitsland, heeft geprotesteerd tegen een Amerikaanse aanval nabij Frankfort op een Sowjetrussisch passagiersvliegtuig, dat van Parijs naar Berlijn op weg was. Dit zou het toestel zijn, waarmee de Franse communistenleider Thorez naar de Sowjet-Unie werd gebracht. Een Amerikaanse straaljager zou een aanval gedaan hebben door -het vliegtuig tot op een afstand van 10 meter te naderen, en dit herhaald hebben. Slechts de behen digheid van de Sowjet-piloot voorkwam beschadiging van het passagiersvliegtuig, aldus de generaal in een brief aan de Amerikaanse hoge commissaris, waarin Verder van'opzettelijke provocatie wordt gesprokén en bestraffing van de schuldi gen wordt geëist. Het nieuwe Marshall plan President Truman 'heeft aan regerings- bureaux opdracht gegeven een n' programma voor hulpverlening aar buitenland op te stellen, waarmede enige milliarden dollars gemoeid zullen zijn en dat in Januari aan het Congres wordt voorgesteld. Het doel dezer v stellen zal zijn, uitvoering te geven het' rapportGray. De republikeinse leiders verwachten, dat zij tevoren zullen worden ge: pleegd. Marshall-hulp voor Spanje De E.C;A. zal onmiddellijk beginnen met de uitvoering van een leningspro gramma van 62,5 millioen dollar tei hoeve van Spanje, via de export-import- bank. Er zal echter geen E.C.A.-missie in Spanje komen. Teruggekeerde oud-SS'ers voor bijz. straikamer De 74 voormalige Russische krijgsge vangenen van Nederlandse nationaliteit, die in ons land zijn teruggekeerd, zullen ter berechting worden verdeeld over de bijzondere strafkamers. Van de 20 geval len, die het Zuidelijk ressort te behande len kreeg, zijn er zes in vrijheid gesteld. De officier van justitie in Den Bosch is an mening, dat de tijd, in Russische kampen doorgebracht, op zichzelf voldoende zware straf mag worden ge noemd om als strafverminderende om standigheid ter rechtszitting te gelden. h, Op stroomverbruik wordt streng gelet -De regering vestigt er de aandacht op, dat op het naleven van de voorschriften betreffende beperking van het stroom verbruik tijdens de piekuren streng zal worden gelet. Vooral op ihet inacht- nemen van de bepalingen in zake eta lage- en reclameverlichting, buitenver lichting van openbare gebouwen enz. zal nauwlettend worden toegezien. Wie de voorschriften niet nakomt, heeft dat de electririteitstoevoer wordt afge sloten. Een verschrikkelijk ongeluk heeft bij Groningen, gelijk gemeld is, twee men senlevens gekost. Een door de heer G. B. C. de Bock uit Leiden gehuurde Haagse auto reed in het Hoendiep met het gevolg, dat de heer L. E. Julien uit de Mauritsstraat te Voorburg en de 41-jarige mevrouw E. E. J. S. vit Groningen om het leven kwamen. De heer De Bock, die de auto gehuurd had, bepond zich niet in de wagen. Hier is de Groningse brandweer bezig met het optakelen van de Skoda. Lieftincks verrassing „Voortgaan met de kracht en vastberadenheid, die ons bezielden tijdens de bezetting" (Van onze Parlemenlsredacteui) Op de rijksbegroting voor het volgend jaar moeten besparingen gevon den worden tot een bedrag, liggende tussen 100 en 150 millioen gulden. Deze zullen gezocht moeten worden op de gewone dienst, op de uitgaven van aflopend karakter en op het Landbouwegalisatiefonds, welk fonds, gelijk men weet, een instrument is in de subsidiepolitiek. De bedragen moeten komen uit verder doorgevoerde efficiency en uit wijzigingen op sommige punten in het beleid. Het kabinet zal hierover beraadslagen en naderhand met voorstellen bij de Kamer komen. Deze mededeling deed minister Lief- tinck gistermiddag tijdens zijn deel, van de -beantwoording ,da_ bij de algemene beschouwingen door verschillende Ka merleden gehouden betogen. (Hij ontkende, dat de riiiddelen te laag 'aren geraamd en toonde er besef voor te hebben, dat de zware lasten, die het volk moet opbrengen, bezwaren met zich Het deugde niet" Van communistische zijde was de regering aangevallen over de prijs stijgingen. Minister Drees antwoordde hierop gistermiddag in de Tweede Kamer met de mededeling, dat in de zgn. volksdemocratische landen veel grotere prijsstijgingen waren voorge- „Voorbeelden.riep de heer Gort- „Die heb ik, luistert u maar", ant woordde dr Drees. En hij noemde een rijtje goederen, die in Hongarije vrij- wat in prijs waren gestegen. „U beschikt bepaald over verkeerde inlichtingen", interrumpeerde de heer Gortzak opnieuw. Hierop riposteerde de minister-pre sident: „Wanneer ze. toch verkeerd zijn, zal ik er maar niet meer voor- De Kamer lachte. mee kunnen brengen.... Zijn bèzuini- gingsaankondiging was een voortvloeisel uit zijn zorgelijke stemming ten aanz van de financiële toestand des lands. Overigens meende hij, dat er in de loop der jaren in bepaalde sectoren reeds behoorlijk 'bezuinigd was. Weliswaar zijn de uitgaven sedert 1946 gestegen, dat komt door verschillende nood zakelijke maatregelen, waarmee de Kamer accoord- is gegaan. Trekt men deze uitgaven af, dan blijkt, dat in an dere sectoren f 186 millioen is bezuinigd. Na hetgeen- wij in een deel onzer edities meldden over de rede van dr Drees heeft deze nog geruime tijd- gesproken. Hij DAT prof. mr P. A. Diepenhorst op de algemene congres-dag dn A'dam van de vakgroep onroerende zaken critiek oefende op het ontwerp Woningwet, het welk de belangen van de particuliere bouwer zou negeren. DAT behalve de nationale pluimvee- tentoonstelling ook (het congres te Bai- neveld dit jaar vanwege de pseudo- vogelpest niet doorgaat. DAT de stoffelijke resten van zes aan gespoelde Engelse zeeverkenners gasteren op Texel volgens de Anglikaanse ritus onder -grote belangstelling, ook van Ned. padvinders, zijn herbegraven. DAT telegrammen voor Venezuela aan onbepaalde vertraging onderhevig zijn 'het Engels, Frans of Spaans ge steld moeten zijn. DAT de vroegere Britse staatssecr. an koloniën, Arthur Creech Jones, op 2 Nov. in Leiden en op 24 Nov. in Den Haag zal spreken. DAT de A-l-g. R.-K. Off-icierenver. op 25 Nov. in Den Bosch bijeenkomt. DAT de P.v.d.A. op 1 en 2 Dec. in Utrecht een congres houdt over de bui tenlandse politiek. DAT de 24-j. mij-n-werker H. H. Vogels uit Maasbrachit in de staatsmijn Maurits bekneld raakte en kort nadien overleed. DAT ir J. F. A. LoEeTij, d-ir. van openb. werken in Den Helder, benoemd is to; dir. van de Amsterdamse woningdiens;. DAT honderden ha suikerbieten aardappelen in de N.O.-Polder door de g-rote regenval onder water staan en kunnen worden bewerkt, daar de arbei ders tot de knieën in de klei wegzakken. DAT de stand van zaken in de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale, als-mede de loonpolitiek. Maandag a.s. in Driebergen besproken zullen worden door de be sturen van de bedrijfsgroepen. DAT d-r H. H-irsohfeld, die sinds een maand ziek ligt in een Parijs hotel, het iets beter -maakt, maar nog n-iet bekend is, wanneer hij naar Nederland ka-n te rugkeren. DAT de in de Golf van Biscaye in moeilijkheden verkerende Groningse kustvaarder Da Ca-po naar Bilbao is gesleept. DAT een vrachtau-to het zesjarig zoon- e van de heer B. te Oudkarspel heeft overreden en gedood. DAT de zenuwarts dr A. Hutten en de psycholoog dr H. R. Wijngaarden op 25 Nov. in Des Pays Bas te Utrecht z lillen spreken op de verg. van de Vei-, tot bevordering -der -geestelijke volksgezond heid op G.G. DAT de Ned.-Duitse handelsbespre kingen in Frankfurt zijn uitgesteld to; het midden van de volgende week. DAT Ned. en Duitse verkeersdeskun- digen in Munster het transitoverkeer en de deviezenregel-ing hebben besproken. DAT de jaarvergadering va-n het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond op 7 Dec. in Hilversum wordt gehouden. DAT het gerestaureerde raadhuis van Nieuwpoort (anno 1697) Dinsdag in ge bruik wordt genomen. DAT ruim 900 honden uit binnen- en buitenland Zaterdag aanwezig zullen zijn op q,e vierde internat, hondenten toonstelling in de Jaarbeurs te Utrecht. DAT de plannen voor het construeren van een radar-installatie in IJmuiden binnenkort in de A'damse raad komen. DAT de oogst in Zeeland, ondanks de natte zomer, erg meeva-lt, met uitzonde ring va-n die van blauwmaanzaad. DAT volgend jaar zal worden begon nen met de bebakening van een aantal prov. wegen in Gelderland, zulks op verzoek van de KNAC. DAT per 1 Dec. op zijn verzoek eervol ontslag is verleend aan de Heerlens» -kantonrechter mr C. H. J. A. Janssens de Limpens. DAT vergunningen voor toerwagenrlt- ten en ongeregeld personenvervoer, die tot 1 Januari zouden gelden, ook na die datum voorlopig van kracht blijven, wan neer de houder dit jaar na 1 September ontkende, dat geringszijde w de verlenging soonlijk was b danige verlenging sn uitspraak van re- 'er de noodzaak van de arbeidstijd. Per- mening, dat een zo- schade dan betekenen. Opvoering arbeidsproductiviteit- 'zal meer gezocht moeten worden in grotere efficiency en in een betere verdeling der productie over de verschillende bedrijven. Overi gens ligt dit vraagstuk niet in a-lle on dernemingen gelijk. Advies is gevraagd aan de sociaal-economische raad. Geen gulden- mag onnut worden uit gegeven, doch de minister-president meende, dat het onmogelijk zou zijn, grote bedragen te vinden, waardoor be lastingvermindering zou kunnen worden overwogen. De kans op een- conflict tussen Kamer en regering ligt over het algemeen vaker hierin, dat de Kamer meer vraagt dan de regering -kan toestaan, dan andersom. Dat is in het verleden zo geweest bij In het gebouw van de Eerste Kamer werden de leden van de Provinciale Staten hedenmorgen voorgesteld aan H. M. de Koningin en Prins Bernliard, tijdens het be zoek van het Vorstelijk Paar aan Den Haag. Jhr mr J. M. M. van Asch van Wijck begroet H. M. de Koningin. KOFFIE486 en 494 De bonnen 486 Algemeen (A- en B« kaarten) en 494 Algemeen ID-kaart) zijn met ingang van. morgen t.m. 2 Decem ber geldig voor het kopen van 125 gram koffie. Met het oog op de feestdagen zal er op 21 December (dus na 5 weker.) weer een nieuwe bon worden aangewe zen. Daarna volgt weer een aanwijzing na zes weken. Overigens is het rantsoen per persoon onveranderd. Prinses Anne schenkt leven aan tweede dochter Prinses Anne van Roemenië, echtge note van ex-koning Michael, heeft gis teren het leven geschonken aan een dochter. Dit is de tweede dochter van de prinses, die in Juni 1948 op 25-jarige leeftijd te Athene met de 27-jarige Michael in het huwely-k trad. allerlei maatregelen en dr Drees ver wachtte dit in de toekomst ook. Dan zal mogelijk soms „onaanvaardbaar" moeten klinken, tenzij de Kamer de nodige zelf beperking toont- Dr Drees besloot met de oproep tot Kamer en volk, niet ontmoedigd te wor den bh de ontzaglijk zware taak, waar voor wry staan. Er is weer herstel, zowel materieel als moreel. In de ondernemers en arbeiders en de ambtenaren zit het nodige initiatief. In de jeugd zit pit Laten wü voortgaan met hetzelfde ver trouwen, dezelfde kracht en dezelfde vastberadenheid als ons bezielde tijdens de bezetting. Vanmiddag werd er gerepliceerd. Dean Acheson alle hens aan dek Amerikanen bereikten het Foesen-reservoir bij Mandsjoerijse grens T~\EAN ACHESON, de Amerik. min. van Buitenl. Zaken, heeft op een conferentie van vertegenwoordigers van 200 organisaties van zijn ministerie, het volgende verklaard: Amerika tracht te verhinderen, dat de interventie van communistisch China in Korea de wereld in een tragedie stort, van de meest kolossale aard. Wij bevinden ons in een uiterst gevaar lijke periode der geschiedenis. Een ramp kan slechts worden voorkomen, indien wij in onze politiek een grote mate van gezond verstand aan de dag leggen. Dean Rusk, de Amer. onder-minister oor Buit. Zaken, speciaal belast met aangelegen-heden betreffende het Verre Oosten, heeft uiteengezet, dat het grijpen der Ohinezen op Korea oorzaken kan hebben: 1. Het afleiden der aandacht van (het Chinese volk binnenlandse moeilijkheden door buiten landse verwikkelingen te bevorderen. 2. Het beschermen van Chinese rechten m Korea, zoals die betreffende de kracht- stat-ions aan de Jaloe. 3. De wens om bufferzone te scheppen tussen China het, door de troepen der V.N. bezette, gedeelte va-n Korea. In geen geval zal Amerika een verder ingrijpen van China in Noord-Korea toestaan, indien zulks geschiedt als on derdeel van een algemeen communistisch aanvalsplan. De Ver. Staten willen per tinent het Koreaanse vraagstuk vla de Ver. Naties tot oplossing brengen. -Hier tegenover staat, dat Peking nog maals heeft verklaard, dat de steun van. China aan Noord-Korea „natuurlijk en gerechtvaardigd" is. Het rapport van generaal Mac Arthu-r, waarover men nu Lake Success zou gaan praten, wordt volkomen „verdraaiing van de fei ten" genoemd en een opschepperige JMH i P<>Stoe,°m China t» intimideren. Peking vergunning heeft aange- beschuldigt Amerika de aggresiie vraagd of nog zal aanvragen. jjf tot China te willen uitbreiden. En verder DAT de kermisexploitant Homm.rson digbed-en zullen de onderhandelingen tc Vermolen een auto met lopende licht- courant voor 14 exportfirma's door de Beneluxlanden zal laten rijden. DAT het jeugdhuis De Haere in Doorn spijk van de Hen-riëtte Roland Holst- stiohting, op 23 December, aan de voor avond van de verjaardag van de d-iohteres, zal worden geopend. Lake Success weinig effect sorteren. Voor wat de krijgsoperaties in Korea betreft, deze zijn nog steeds in het sta dium van voorbereiding voor een mas saal treffen, maar men zal spoed moeten betrachten, aangezien sneeuw en ijs de operaties voor geruime tijd onmogelijk zullen -maken. De verbonden legers heb ben zich 15 KM. -ten Noorden van de Tsjongtsjon ingegraven. Zij concentreren zich rondom het bruggenhoofd te Andjoe. Paktsjon, Wonni en Jongbjon zijn bezet. De Amerikanen hebben nu ook het tweede grote reservoir met water, fcraoht-installaties, (het z.g. Foesen-reser voir. bereikt zonder tegenstand van be tekenis te ontmoeten. De verbonden strijdkrachten hebben vanmorgen een communistische landings poging op de Koreaanse Oostkust afge slagen. De Roden trachtten mariniers met kleine boten aan land te zetten, maar zij werden voor de helft vernie tigd. Volgens een later Reutertelegram werd Haerjong, een knooppunt in de verbin dingslinies der Noordelijken, door 30 vliegende reuzenforten met de grond ge lijk gemaakt. Een regen van 40.000 brandbommen daalde op de stad neer. WEERBERICHT Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige veranderlijke wind. later draaiend naar richtingen tus sen Noord: en West. In het Oosten van het land van nacht iets minder koud, overigens wei nig verandering in temperatuur. (Opge maakt te 10 uur). Vrijdag: Zon 8.02—16.47 uur; Maan op 14.28 uu* 24 November WM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1