,De Mirt" doet aanval op doelloosheid der „ongrijpbare" jeugd Tuinder, die zijn vrouw wurgde en onder de grond stopte, toont geen berouw nieuwe leidsche courant woensdag 15 november 1950 Niet een bepaald stempel Het tweede clubhuis wordt in Januari geopend Er is al een moederkrans; er komt een mannenclub (Van een onzer verslaggevers) NA DE OORLOG zijn tal van kringen zich gaan interesseren voor het werk onder de „ongrypbare jeugd" van ons volk. Dit deel van de nieuwe generatie vraagt ook byzondere aandacht, omdat het meer dan anderen gevaar loopt slachtoffer te worden van het proces van oppervlakkigheid, onverschilligheid en ontbinding, dat bezig is zich in onze gelederen te voltrekken. Het „massa-jeugdwerk" is een poging om de jeugd van de straat te benaderen, te verstaan en om te vormen. De opzet, is zeker niet te proberen de jeugd, die in de lichtkring van deze arbeid komt te staan, een bepaald stempel op te drukken. Ongetwijfeld zal reeds veel bereikt ziji als leiders en leidsters deze jongeren geestelijke waarden hebben bijgebracht, die leiden tot bezinning en een keuze voor het leven. clubs variëren de leeftijden van 5 tot .4 jaar. De leiding van „De Mirt' Het massa-jeugd werk is nog jong, zodat de vormen, waarin het geschiedt, moeilijk als hèt programma zijn te beschouwen. Er is nog een zoeken en tasten. Onlangs werd dn een bijeenkomst van kerkelijke Jeugdleiders en -sters de vraag opgewor pen, of het wel gewenst is in dit stadium massa-jeugdwerk te bedrijven. Kunnen we ons niet beter inlaten met de mensen, die nog niet zo ver van ons af staan? Terecht kwamen er verschillende reacties los, die resulteerden in de mening, dat men, wanneer de practijk van het massa jeugdwerk wordt afgebroken, de zorg voor deze subtiele tak van arbeid onder jongeren op de lange baan zou kunnen schuiven. Tempo is nodig, wil men een groot deel van de bloem van. onze natie tegen geestelijke afsterving beschermen. Ook de Leidse stichting clubhuizen „De Mirt" verstaat dit. Niet dat zij kan bogen op een vastomlijnd programma, maar dit is haar wel duidelijk geworden, dat de oprichting van clubhuizen, van kleine ontmoetingscentra en het werk, dat in deze huizen in de regel pleegt te ge beuren, van groot belang zijn. Het „bijspijkeren" ontwikkelt zich in de practijk. Pasen 1950 opende „De Mirt" clubhuis nr 1 aan de Lage Rijndijk voor de jeugd van de Kooi. Waar nu meisjes en jon gens o.a. door middel van het spel Simpeltjes worden geconfronteerd met andere en betere dingen dan die zij op de straat onder de grauwe, nivellerende massa aantreffen, was vroeger een dancing. In deze gelukkige transformatie ligt een symbolische waarde voor de arbeid onder ongrijpbaren (beter: tot dusverre ongegrepenen), die immers een aanval doet op de obscuriteit in het jonge leven, die de leegheid van het ontluiken de bestaan zoveel mogelijk wil vullen. In Januari 1951 hoopt „De Mirt" haar tweede clubhuis in het Morsweg- kwartier te openen en er bestaat zelfs een kans, dat nr 3 zich binnen afzienbare tyd ook zal presenteren. Op Donderdag- en Zaterdagavond is ej instuif voor jongens en op Vrijdagavond kunnen meisjes in „De Mirt" terecht. Dan onderhoudt men op verscheidene mid dagen en 'avonden hog tal van clubs, dii ongeveer driehonderd kinderen omvat ten. Handenarbeid, zingen en spelen zijn de hoofdpunten van het programma instuif is voor 14- tot 18-jarigen, ii Drs W. Snitker herdacht Bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, dr Kortenhorst, gasteren herdacht het overlijden van drs W. Snitker, voorheen parlementair redacteur van De Volks krant. Minister-president dr Drees sloot zich namens de regering bij de woorden van deelneming aan. instuifavonden per week wil- hebben, maar er is ruimtegebrek. Snerzijds is dit verheugend, anderzijds betreurenswaardig. De belangstelling is [root, maar hoe komen we aan de ruimte >m de jeugd onder te brengen, voor lie sfeer, die voor dit werk onontbeer lijk is? Wanneer begint „het" v Als de lezer nu wil weten of nu zichtbare resultaten heeft geboekt, dan jn er twee punten, die verder cc entaar overbodig maken. Het eerste dat door het jeugdwerk een moederkr, Een hoekje van het clubhuis „De Milt" Foto N. van der Horst kon worden opgericht, terwijl het de be doeling is er een mannenclub aan toe te en. Punt 2: toen van de zomer het clubhuis twee maanden dicht was, ging een Zaterdagavond voorbij, of de jongens stonden voor de deur om te vragen wanneer „het" weer begon. Is dit tussen twee haakjes niet een 'ijzing om voortaan ook en vooral! in de vacantietijd maar niet meer te sluiten? Het werk van „De Mirt" heeft ook een evangelisatorisch aspect. Een zeer be langrijk onderdeel, maar.... dat met de grootste voorzichtigheid moet worden behandeld, opdat elke gedachte van „be- evangelisering" wordt voorkomen. Af en worden de avonden gesloten met een voudige „geestelijke sluiting". Maar het kan ook nodig zyn, om de jongens avond van te veel lawaai zonder mi buiten de deur te zetten. Onlangs werd een grote ping-pong- wedstrijd uitgeschreven op Zaterdag avond. De wedstrijdleider beloofde, dat /innaars de volgende morgen mei hem een autotocht door de omgeving van Leiden zouden maken, maardan zouden ze met z'n vijven ook eens naai ,De Mirt" loopt goed. Dat hebben wij i dezer dagen gemerkt, toen de j gens zo door hun spel waren in beslag genomen, dat wij de leider, met wit onderhoud hadden, soms niet konden verstaan. En de jeugd hoeft niet op een „droogje" te zitten, want er is eei ordentelijke tapkast, die het jonge volkji met de grootste bereidwilligheid op zijn wensen niet: wenken.... bedient, Men begrijpt, dat er voor dit werk geld nodig is. Ons werd nog meegedeeld, dat de Leidse industriëlen over enkele dagen een circulaire in hun bus zullen vinden met het verzoek financieel steun te lenen. Verscheidenen hebben reeds toezegging in die geest gedaan. Lotsverbetering voor de tuinders Gisteravond vergaderde de C.B.T.B. or.der voorzitterschap van de heer Joh var. Eijk. Door een commissie voor d<* Soc. Steun was vergaderd over de noodtoestand en men had aanbevolen Delft te emigreren. De convocatie deze C.B.T.B.-vergadering riep echter op tot lotsverbetering voor tuin ders door: geldcrediet voor aan schaffing van glas; 2. sociale en econo- sche steun: 3. werken voor f 50 per week bij eer. fabriek in Delft.. De moeilijk te beantwoorden vraag erd o.a. gesteld, of het orediet voor as een slag in de lucht is of er moge lijk lotsverbetering in steekt. Gaan we er mee vooruit, of maken we het voor de huidige „glasmensen" slechter? Hangen er anderen en ons zelf mogelijk op? De voorzitter kwam tot de conclusie, dat glas verbetering zou bren gen. Over de voorwaarden voor het orediet waren evenwel nog geen ge gevens te verstrekken Wat betreft de sociale en economische steun werd medegedeeld, dat er met de L.T.B. een telegram naar Den Haag verzonden is, doch zijdelings werd ver nomen, dat het antwoord-telegram in hield, dat er geen toeslag op de producten is te verwachten. Men heeft zich ge baseerd op crediet voor glas en zij, die zich niet kunnen redden, kunnen om sociale steun vragen. Nu de minister het zo stelt, adviseerde de voorzitter hen, die dit nodig hebben, om sociale steun te gaan hoe hard dit voor menigeen oak is Men houde zich ook weer niet te krampachtig vast aan het ziohzelf-redden. Op aandringen van de vergadering zal aan het hoo£d: bestuur worden verzocht het aan te sturen op bedrijfssteun. Voor de „emigratie" naar Delft gaf zich aanvankelijk nog geen_ lid op. Men kan zich tot Zaterdag nog aanmelden bij de secretaris. De heer C. J. Besemer sloot de a gadering. Prof. J. W. Le Heux, buitengew hoogleraar (met leeropdracht chemische pharmacologic) aan dë R.U. te Utrecht, is aldaar op 69-j. leeftijd overleden. Het Waterloopkundig Laborato rium te Delft heeft de Katwijkse haven al klaar, inclusief brandin gen en aanslibbingen rond de havenhoofden. Op de foto ziet r iemand bezig met het opmeten der aanslibbingen en het bepalen der diepte. Morgen hopen wij op de resultaten van de Delftse onder zoekingen terug te komen. (Foto N. v. d. Horst) Mr ir J. Westra en Jerry Bey startten gisteravond veelbelovend Voorwedstrijden persoonlijk kampioenschap L.S.B. 1951 zijn begonnen r ir J. Westra (L.S.G.) en Jerry Beij speelde daarna door in de veronderstel- Wie wilde er langs di De rijkspolitie heeft langs de kant en weg in onze geme De inhoud van de zak was: twee «en jenever, twee doosjes sigaretten doosjes sigaren. Ra, id veelbelovend edstrijden om het "i'utPzak persoonlijk kampioenschap van de L.S.B. ;!h 1951. Eerstgenoemde versloeg Zwaan s twee I (Schaakgenoegen) in 23 zetten, terwijl clubgenoot Koet op de 25e zet .Köe tail I Blikmal ze,te- dat? d. van Gelder (Philidor) kreeg tegen ~ugd schoot voor f 100 lampen stuk ,D. Posthuma (Alphen) een veelbelovende -e laatste tijd komen herhaaldelijk stelling. De Alphenaar wilde reeds na klachten binnen over de straatverlich-14 zetten opgeven, maar hij bedacht zich ting. Uit een onderzoek is gebleken, dat nog. En terecht, want Van Gelder liet de jeugd in Roelofarendsveen het voor- daarna enige steekjes vallen en gaf op. heeft op de lampen. Met de cata-P. Barkema (Philidor), die het tegen puit. werden in de afgelopen week zes j zijn clubgenoot Schüss moest opnemen, lampen van f 16 per stuk kapotgescho ten. Aan de inwoners, die klachten heb- de verlichting, wordt ver zocht de baldadige jeugd na betrapping brengen. Onder voorzitterschap van burgemees- stelden dus voor het bedrag van f 10.125 ter Van Bcrckel vergaderde gisteravond, te handhaven. Verscheidene raadsleden icnteraad. De heer Passchicr was voelden zich hierdoor teleurgesteld.. Hierop volgde vaststelling van tijdens De moord te 's-Gravenhagelevenslang geëist Ellendige gevolgen van 'n kapot huwelijk Voor de Haagse rechtbank is gister middag tegen de 26-jarige tuinder Jo hannes B. uit Den Haag wegens moord op diens 25-jarige echtgenote, levens lange gevangenisstraf geëist. In de nacht van 8 op 9 Juli 1.1. trof een militair op de Viaductweg een on beheerd damesrijwiel aan, waarover een paar dameskleren hingen. De militair waarschuwde de politie en gedurende de hele n-aoht dregde men een groot ge deelte van de vaart af. Een onderzoek wees uil dat de dameskleren toebehoor den aan de 25-jarige Elisabeth B., gehuwd met de 26-jarige -Haagse tuinder J. E., van wie zij reeds enige tijd gescheiden leefde. Drie dagen later kwam de oplos sing. In een leegstaand hofjeshuisje aan het Westeinde ontdekte de politie onder de vloer van de gang, het lijk van de vrouw, moeder van twee jeugdige kin deren. Een uur later werd haar echtge noot gearresteerd. Voor de rechtbank waren zes getuigen charge gedagvaard. De president van de rechtbank, mr Hiibingh Prins onder wierp eerst de verdachte, die volkomen rustig was, aan een kort verhoor. „Erkent u dat u uw echtgenote Elisa beth B. in de pas door U gehuurde woning aan het West-einde bij de keel hebt gegrepen en deze net zo lang hebt dichtgeknepen tot u er van overtuigd was, dat zij doo-d was?" vroeg de presi dent. „Ja" antwoordde B. „Had u die woning voor dat doel gehuurd?" „Niet speciaal voor dat doel" aldus B. De hoofdinspecteur vain politie J. Kalf uit Den Haag had het onderzoek in deze zaak geleid; als getuige verhoord, verklaarde hij, dat B. bij het eerste verhoor een volkomen beheerste indruk gemaakt had en niets in zijn houdi. had er op gewezen, dat hij in fei wist waar zijn vrouw was. Hij werd we op vrije voeten gesteld, doch de volgende dag, nadat men het lijk had ontdekt, gearresteerd. De getuige H. van de Graat had hem toen een tweede verhoor al- genomen, waarin hij een volledige beken ten-is aflegde. Toerekeningsvatbaar Dr J. L. van Laer verklaarde dat de verdachte ten tijde van het misdrijf volkomen toerekeningsvatbaar was w-eest. Aan de hand van het verhoor die overige getuigen en het verhoor de verdachte zelve kwam wel aan licht dat de verhouding tussen de beide echtelieden B. wel bijzonder slecht was geweest. „Tot drie maal toe heeft men naar het leven gestaan" beweerde ,I-n 1947 draaide mijn vrouw de gas kraan open terwijl ik sliep, in 1948 trachtte een relatie van haar mij met loden buis op het hoofd te slaan en jaar later vielen haar twee broers „En hebt u daar dan nooit aangifte bij de politie van gedaan?" vroeg de pre sident". „Eén keer wel, maar de politie toch geen wacht voor mijn deur konden zetten", antwoordde B. „U komt wel laat met dit verhaal", vond de president. „U hebt zich hierover nooit eerder uitgelaten." Enige tijd voor de n d-e moord had B. een andere leren kennen, met wie hij wilde samenwonen. Deze vrouw, die als getuige oharge was ge dagvaard, li-et echt-er wegens ziekte verstek gaan. Onbenullig motief Hoe komt deze man, met de betrek kelijk geringe motieven die hij had, tot deze daad?" vroeg de officier mr Kemp- zich af. „Hij had twee vrouwen tot zijn last en nog drie kinderen." Financieel kon hij het niet bolwerki en om dit betrekkelijk onbenullig m tief ontdeed hy zich van zyn echtgenote, de moeder van zyn kinderen. Mr Kern- per zei, dat nergens van enig berouw by verdachte sprake is en eiste levens lange gevangenisstraf. De verdediger -mr W. Geuchies was hel niet eens met het uitgebrachte psychia trische -rapport, en verzocht de rechtbank een nieuw rapport. Voorts wees h op dat B. een blanco strafregister heeft en zijn huwelijk z.i. aan-leiding wa het -déraillement. Hij drong op uiterste clementie aan. Uitspraak 29 November. CHOPIN-RECITAL door Theo van der Pas In de gerestaureerde Stadsgehoorzaal Het eerste concert in de gerestaureerde Stadsgehoorzaal is gisteravond gegeven door Theo van der Pas. Hij speelde een Chopin-programma en het heeft hem aan belangstelling niet ontbroken: zelfs een deel van het podium was door toehoor ders ingenomen. Het vertrouwde aspect van de Gehoor zaal is grotendeels behouden gebleven. Zowel de zijbalcons als het frontbalco-n zijn nog steeds aanwezig. Alles heeft ech ter een nieuw verfje, zodat de zaal er veel verzorgder en aantrekkelijker uit ziet. De grote verbeteringen zyn echter het plafond, de verlichting en vooral het podium, dat een voorname indruk maakt. Dat het licht in de zaal tydens een con cert gedempt wordt, is beslist een voor- Over de acoustiek is het verstandig het oordeel r.og even op te schorten. Men zal ledig orkest gehoord moeten hebben die op verschillende plaatsen in de zaal moeten hebben beluisterd, om een defi nitieve uitspraak te kunnen doen. Mijn persoonlijke indruk is, dat het fijnste en lichtste passagespel met ongemene dui delijkheid de zaal inkomt, waartegen over staat, dat ik de mooie ronde klank, die zo'n grote bekox-ing is van het spel van Van der Pas, in de forti speciaal wel eens gemist heb. Maar zoals gezegd, het lijkt verstandiger nog geen definitieve uitspraak te doen. Van der Pas als Chopinspeler Is reeds zo vele malen en van zo vele kanten be licht, dat men niet kan verwachten nog nieuwe aspecten te openen. Zyn affiniteit met deze componist, zijn bewonderens waardige pianistiek en zijn genuanceerd toucher maken, dat zijn spel steeds op zeer hoog niveau staat. Ook gisteravond was dat het geval. Als we enkele werken speciaal i-elevei-en, dan is dat, omdat die o.i. hoogtepunten waren van deze avond. We denken aan de subliem gespeelde Mazux-ka in a, de magistrale vertolking van de Revolutie-etude (op, 10 nr 12) en van het Scherzo in cis. Het publiek was opgetogen en de pia nist dankte met een tweetal toegiften. P. B. Lezers schrijven ons Wezenrente Raad van Arbeid Naar aanleiding van een artikel 3 N. L. C. van-Zaterdag 11 November ben ik zo -vrij het volgende op te mer ken. De sociale redacteur schrijft:- „Al: dit kind nog minderjarig is, krijgt de weduwe bovendien nog telkens wezen rente uitgekeerd tot de meerderjarig heid van het kind". Onder meerderja righeid van een kind wordt volgens de wet verstaan de leeftijd van 21 jaar. De wezenrente wordt echter maar uitge keerd tot het kind de leeftijd van 16 jaar heeft bereikt. Dit geldt nog pas af. Daarvoor was de leeftijdsgrens 14 Leiden. m. a Inderdaad hebben wij een fout ge maakt. De Raad van Ai-beid deelde or mee, dat gelet moet worden op het vei schil tussen wezenrente en kinderbyslaj Wezenrente wordt verstrekt tot de 16- jarige leeftyd. Kinderbijslag ook wel, maar geniet het kind na de 16-jarige leeftyd nog algemeen vormend onder wijs, dan strekt de kinderbijslag zich uit tot het 21ste jaar. Red. N.L.C.) Aan R. Hoff te Den Haag is mi gang van 1 December a s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als technisch- hoofdambtenaar in vaste dienst bij het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening. WOUBRUGGE Benoemd tot archivaris De heer J. P. M. Fifis. ambtenaar 1 gemeente-secretarie, is met ingang v 1 Januai"i a.s. benoemd tot archivaris bij de Internationale Industriële Maatschap pij te Deventer. Kiescollege Ned. Herv. Gemeente Tot gemachtigden in het kiescollci va-n de Ned. Herv. Gemeente zijn he kozen de hei-en C .W. Anker en Ja Jon-geneel, terwijl in twee vacatur- werden gekozen de heren Jac. J. Sc-hijff en A-br. Vermaas. „Samuel" hield het jaarfeest Het jaarfeest van de Chr. Jongensclub ..Sam-uel" werd gisteravond in „Het oude Raedtih-uys". gehouden. De voorzitter, de heer \V. Buis. kon in zijn openingswoord o.a. welkom heten ds Van Dijk en diens echtgenote, voorts mevr. Kamminga de heer H. v. d. Nagel, oud-leider club, thans woonachtig te Alphen d-en Rijn. Op het programma stonden een Bij-bels onderwerp, voordracht, zowel stige als geestige aard. en enkele schets jes. Mevr. Müller droeg een gedicht over het verenigingsleven. Ook de cretaris deed een d-uit in het zakje door het jaarverslag te lezen. Burgemeester Van Wa-geningen spra enkele waarderende woorden, waan- ds J. van Dijk. cre-voorzitter van d C.J.M.V. „Obadja", het slotwoord sprak va-n d-e geslaagde avond. speelde te passief. De slimme Schüss profiteerde daarvan en won. A. E. J. Modderman (L.S.G.) kwam tegen Th. P. v. d. Berg een toren plus twee lichte stukken achter te staan. Hij Nachtelijke vergadering van Noordwijks raad Discussie over woningbouw wegens ongesteldheid afwezig. De burge- sprak zijn blijdschap uit over het herstel van de heer Urlus na een ernstige ziekte. By de ingekomen stuk- jen schrijven van de heer G. J. H. Jongelie, waarin hy ontslag vroeg als wegens vertrek naar Haarlem- Diverse raadsbesluiten bleken door Ged. Staten te zijn goedgekeurd. •gadering kwam vervolgens drs Van der Veen van het Econ. Technol. Instituut, -teneinde een toelichting te een voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het instellen onderzoek naar de sociaal- economische omstandigheden dezer ge meente. De raad trok in geheime zitting. Na -heropening (middernacht) werd be sloten -het crediet van 8750 toe te staan. Enige disoussie ontstond over een voox-stel van B. en W., om enkele stuk ken grond aan de De Ruyterstraat te verkopen aan de fa. Hazenoot alhier. De heer Rippen wees er op, dat deze grond oorspronkelijk bestemd was voor de bouw arbeiderswoningen, waaraan juist te Noordwijk aan Zee grote behoefte be staat. Zullen -bij verkoop van deze grond hierop inderdaad arbeiderswoningi Weth. De Witt zei, dat het de bedoeling is op dit complex kleine woningen te doen bouwen. De heer Rippen verzocht elk geval ingezetenen van Noordwijk ar het betrekken van deze huizen voorrang te verlenen. De heer Vogelaar waarschuwde tegen :n bepaalde voorstelling van zaken. Wy verkeerden in een dwangpositie, daar de gemeente voorlopig geen bouwvolume beschikbaar had. De enige weg was: ver kopen van deze grond, opdat er toch ge bouwd kon worden. De heer Rippen stelde voor dit agenda punt aan te houden, om de heer Hazenoot gelegenheid te geven een tekening van de woningen over te leggen. Conform het voorstel van B. en W. werd hierna besloten de grond te ver kopen voor ƒ19.249.25. Vervolgens werd besloten tot aankoop van grond aan de Zwanensteeg, de K.A. Boulevard en de Zeestraat. Hierbij kan nog opgemerkt worden, dat het in de bedoeling ligt op de plaats van het voormalige Strandhotel een nieuw hotel te doen verryzen aan de K.A. Boulevard. De huren van enkele gemeentewonin gen aan de Van Panhuyssti-aat en de Van der Mortelstraat zullen worden ver hoogd in verband met bijzondere voor- Een raadscommissie, bestaande uit de heren Jongelie, Mesk'er en Wils, had de gemeente- en bedrijfsrekenin; 1948 onderzocht en geen aanleiding ge vonden voor opmerkingen. Ook de raad vond het blijkbaar goed, want stel werd aanvaard. Naar aanleiding van de door de ge meenteraad vastgestelde kampeerveror dening hadden Ged. Staten een aanta op- en aanmerkingen gemaakt. Over he algemeen konden B. en W. zich me deze opmerkingen verenigen. De raad had tegen enkele wijzigingen geen be- Het volgend punt was een voorstel van B. en W ter voorlopige regeling var subsidie aan kleuterscholen. Thans ont vangen deze scholen eon subsidie var f 15 per leerling. B. en W. zijn van oor deel, dat een hogere subsidie wenselijk is. maar het college weet ook. dat er 1 geen dekkingsmiddelen zijn. B, en W- de bezetting tot stand gekomen lingen. Bij de rondvraag wees de heer De Monye op de zeer vohtige kelders in de ;n aan de Boeremburgerweg. Weth. De Witt zei dat dit zo spoedig mogelijk erholpen zal worden. De heer Vogelaar herinnerde er aan dat hij al verscheidene -malen gevraagd naar een voorstel van B. en W. in zake de exploitatie van het sportveld. Spr. meende dat dit een zaak is. die in geen geval op de lange baan mag wor den geschoven. De burgemeester zei dat dit geenszins de bedoeling is, maar dat hier bepaald- moeilijkheden overwonnen moeten wor den- De zaak heeft de volledige aandacht van B. en W. ling nog een verrassing in petto te heb ben. Van den Berg ontnam hem ook de laatste illusie. A. Post (Alphen) en W. F. Wakka (Philidor) deelden het punt. W. H. v. d. Nat moest zich wegens werkzaamheden -terugtrekken. Koet nam zijn plaats in. Voordat de wedstrijden begonnen, enste de voorzitter van de bond, de heer P. Herfkens, de spelers veel suc- benoemde wedstrijdleider Jac. Galjaard enige spelers in de adviescom missie. le Klasse A: D. van Gelder (Philidor) D. Posthuma (Alphen) 01: mr ir J. Westra (L.S.G.)—J. Zwaan iSchaakge- gen) 10; P. Barkema (Phil-idorï W. F. Schüss (Philidor) 01. le Klasse B: A. E. J. Modderman (L.S.G.)—Th. P. v. d. Berg (Philidor) 0—1; A. Post (Alphen)—W. F. Wakka (Philidor) Jerry Beij (Philidor)— J. Koet (Philidor) 10. 2e Klasse A: W. Bey (Leithen)J. Beekman (Philidor) VzVz', J- A. N. den Tonkelaar (Vriendenschaar)C. M. van Renswouw (Schaakgenoegen) li!V. C. Tol (Philidor)P. Mulder (L.S.G.) 0—1. Klasse B: P. C. v. d. Leek (Leider dorp)H. van Weizen (Vriendenschaar) 1. Vavier (Philidor)A. Spek (Sohaa-kgenoegen) 01; B. Ouwerkerk Vi-iendensohaar)-H. Sl-egtenhorst (SPW) 0-r-l. Vanavond wordt de 2e ronde gespeeld. Voor de le klasre staan de volgende partijen op 't programma: A: D. Posthuma—W. F. Schüss; J. ZwaanP. Barkema; B: Th. P. v. d. BergJ. Koet; W. F. WakkaJerry Beij; A. E. J. ModdermanA. Post. De partij tussen D. van Gelder en mr ir J. Westra wordit Vrijdagavond gespeeld. Mr Reinink Donderdag naar Indonesië Mr H. J. Reinink, de seci-etaris-generaal van het departement van Onderwijs, zal zich Donderdagavond naar Indonesië be geven om besprekingen te gaan voeren met het Hoge Commissariaat over onder wij saangelegenheden van Nederlanden in Indonesië. Leiderdorp gaat etagewoningen bouwen Een der snelstgroeiende gemeenten van ons land Leiderdorp hebben de laatste tyd diepgaande studie gemaakt van de mogelijkheden om tot een efficiënter wyze van woningbouw te geraken. Ook heb- zich beraden over de mogelijkheid tot besparing van cultuurgronden, aan- de sterke bevolkingsaanwas van ons land en Leiderdorp behoort tot de 9 snelst groeiende gemeenten er de oorzaak van zal zyn, dat over 30 jaar de be bouwde oppervlakte zal zijn verdubbeld. Zoals bekend wordt de landaanwinning van de Oostpolder door wegen-, woning- en industriebouw in 8 jaar te niet gedaan. Het resultaat van deze studie presenteren B. en W. a.s. Vrijdagavond aan de raad in de vorm van een bouwplan voor 54 etagewoningen. Reeds in de laatste raadsvergadering mogelijk tot kon de voorzitter de verheugende mede- te komen, deling doen, dat Leiderdorp een extra toewijzing voor 54 woningen had ontvan- Het ontwerp, verzorgd door het archi tectenbureau Dekker en Van der Sterre. Den Haag een zeer gunstig ont haal gevonden, temeer omdat juist enkele dagen tevoren de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting van een reis Denemarken was teruggekeerd en daar geconstateerd had, dat men ons daar met hoogbouw, verwarming en anderszins vooruit is. en W. schrijven aan de raad, dat do door de minister opgedane ervaring ten volle werd belichaamd in het plan van etagebouw. De bevoegde instanties waren dan ook aanstonds bereid om Leiderdorp in de gelegenheid te stellen het plan uit jeren en daarmede het bewijs te leve- dat ook bij verminderde woningwet- bijdrage een goede woning kan worden gebouwd, die wat gemak betreft niet veel ondei-doet voor dure flats. Hoe de woningen er uit zullen zien Ligging en aard maken de woningen tot bescheiden middenstandswoningen. zullen bestaan uit 9 portieken van 6 ningen, verdeeld over 3 woonlagen. Ze bevatten o.a. één woonkamer, 3 slaapka mers, een keuken, hal, balkon, berging en vuilstortkoker. De helft heeft één slaapkamer minder, de zgn. wisselkamer. De woningen hebben een nieuwe dak constructie van Fusee Ceramique en een groot souterrain. Deze bijzondere kap constructie houdt het midden ti en plat dak en bepaalt voor de bovenste woningen tevens de vorm van het pla fond. Door deze kapconstructie was het volledige onderkeldering )t voor kort, met het oog op de bouwkosten, niet mogelijk was. Het heeft één gemeenschappelijke ruimte, 6 afsluitbaie bergplaatsen van ongeveer 12—20 m2 en een paar meter kasten. Voorts heeft elke woning een eigen haard-centrale-verwarming en een bijzondere vioei'bedekking. Deze verwar mingsinstallatie is veel goedkoper dan grote centrale verwarming en geeft weinig warmteverlies, omdat de bewo ners ze zelf kunnen regelen. Verder heeft elke woning een complete warmwater installatie. De gemiddelde huur is begroot op 9,90, inclusief 2,50 voor bijzondere voorzieningen van verwarmings-, warm waterinstallatie en vloerbedekking. Waar zullen ze worden gebouwd? ïmerking nemende de ligging der gemeente en haar geweldige groei in de laatste twee decennia hebben b. en W. het uitbreidingsplan gezocht naar plaatsen, waar een dergelijke bouw te verwezenlijken zou zijn. Zij zijn daarbij tot de slotsom gekomen, dat het uitbrei dingsplan enige markante plaatsen heeft, die voor bescheiden hoogbouw in aan merking komen, Deze aanvankelijke con clusie werd gedeeld door de stedebouw- kundige adviseur der gemeente, zodat bij de onderhanden zijnde herziening van het uitbreidingsplan rekening is gehou den met hoogbouw tegenover het hoge dijklichaam van de nieuwe Rijksweg, die de Hoofdstraat zal kruisen ter hoogte van de Geref. kerk. Voorts zijn b. en W. van mening, dat deze bouw ook mogelijk is aan de zoom van het uitbreidingsplan, dus niet temidden van laagbouw. Het woord is Vrijdag a.s. aan da raad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3