Melkslijters tegen „sanering" van Leidse melkhandel De verpachting der buffetten Chr. Filmaciie L.0.-LK.P. FILM Financiële last op de ijsclub gedeelteijk weggenomen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 15 NOVEMBER I95C Heeft de klant nog iets in de melk te brokkelen In December van het vorig jaar hi de Burcht een vergadering van melk- handelaren gehouden, waarop de leden van de Leidse bonden waren uilgeno digd ter bespreking van een sanerings plan voor de Leidse melkhandel, schoon geen meerderheid kon worden verkregen voor een toen ter tafel ge bracht plan zy die door het plaatsen van him handtekening in principe hun medewerking toezegden lieten deel óók verstek gaan werden later huis aan huis en man voor man hand tekeningen voor het saneringsplan Lei den verzameld. Men ging daartoe uit van een concept-regeling, samengesteld door een notaris en aan alle leden de Leidse bonden ter inzage toegezon den. Aldus kwam de regeling haar wezenlüking nabij. Ruim 16 pet melkhandelaren was uitgesproken tegen en de klanten waren niet in deze toch ook voor hèn zo belangrijk® materie gekend. Het ergste was echter, dat vele ondertekenaars bij nadere informatie niet eens bleken te weten, wat zij eigenlijk ondertekend hadden. De nota riële acte was n.l. in up to date stad- huisstijl" opgesteld, 22 artikelen groot en 11 foliovellen dik. Daar heeft zelfs ervaren jurist nog een kluif aan. De 16 pet niet-ondertekenaars onder de Leidse melkhandelaren hebben in een en ander aanleiding gezien om zich nu ook positief tegen de voorgenomen sane ring te gaan verzetten. Daartoe werd gis teravond in „Nieuw Minerva" een voor lopig comité van actie opgericht. Voor zitter werd de heer G. de Kier. Verder werden aangewezen de heren P. Boehlee en H. van Nood. De sanering van de melkhandel is geen Leidse primeur. Op vele plaatsen in Nederland tobt men met dezelfde mate rie en verschillende kleinere gemeenten gingen tot maatregelen over, die echter steeds onderling verschilden. Het Leidse saneringsplan komt in hoofdtrekken hier op neer, dat men de stad in een aantal ongeveer gelijke wij ken verdeelt, die door een centrale rege- lingscomimissie worden gedistribueerd onder de erkende melkhandelaren. De centrale commissie is samen-gesteld uit tenminste 5 leden, waarvan tenminste 4 vertegenwoordigers van de bonden, en één lid de standaardisatiebedrijven vertegenwoordigt. De aldus samengestelde commissie stelt de melkhandelaren in de gelegen heid hun voorkeur kenbaar te maken met betrekking tot het gebied, waar zij hun wijk wensen te hebben. Maar in dien deze wyk dor verscheidene wordt begeerd, gaat zij naar de partij, die tij dens de basisperiode de grootste omzet wist te behalen. De klanten hebben daarin geen stem. Natuurlijk hebben de ondertekenaars van de acte wel enige voordelen op hst oog. Het is n.l. zo. dat partijen, die gro ter omzet halen dan met hun quotum overeenkomt, de helft of een nader te bepalen gedeelte van de bruto-winsl over deze grotere omzet vla de regelings- commissie moeten afdragen aan de par tijen, wier omzet buiten hun schuld beneden het quotum blijft. Bovendien spreekt men by de onder tekenaars van tijdwinst en materiaalbe sparing. De opposanten stellen daar e reeks nadelen tegenover. Zij spreken van een ..bijna-coöperatie", waarbij d: vrije melkslijter knecht van een instel ling wordt, van ongeoorloofde manipu laties by het verzamelen der handteke ningen en van verwaarlozen van de be langen der klanten, al staat er ook hon derd keer in de notariële acte „met het oog op de consumentenbelangen". Zij laten het echter niet bij critiek. Sanering is goed, daarvan is n tuigd. Maar dan op een andere manier, de vrije Hollander waardig. Een rege- lingscommissie tot bevordering van vry- wiligc ruil van klanten bijv. Daarvoor zyn zij te vinden. En daartoe richtten zij ook hun comité van actie 6p, dat zich dezer dagen met de betreffende instan ties in verbinding zal stellen, Koksschool nam afscheid van eerste cursisten De eerste cursus aan 4e Koksschool, gedurende de tijd, dat deze in de Leidse Morspoortkazerne is gevestigd, eindigd. Het waren mariniers nen van de Luchtvaarttroepen, die gis teravond „uitgefuifd" werden met veel muziek, schetsjes en oliebollen. Aan het begin van de vrolijke avond sprak zowel le It H. J. J. Glorius. com mandant van de le compagnie van de school als R.A.O.-sergeant W. Hillenaar. Zij wensten de mannen toe, dat zij hun nieuwe wetenschap over de kookkunst bij de onderdelen goed in de practijk zouden brengen. Al waren de optredenden allen ama, teurs, toch hebben de talrijke toeschou wers zich geamuseerd En daar ging het Herv. Mannenvereniging op G.G. De Herv. Mannenvereniging op G. G. -ergaderde in het wijkgebouw Stille Rijn 13. Het huishoudelijke reglement werd voorlopig vastgesteld, terwijl tot bestuursleden werden gekozen de he- A. J. Kret, G. Schaap jr, J. Nieu- wenhuis, P. v. d. Waals en C. A. P. Min- derhoud. Besloten werd om optie twee- i vierde Vrijdag van iedere maand bijeen te komen. Het ledental steeg tot dertig. De heer D. Kok overleden Is 19 jaar dirigent van „Inter Nos" geweest Zondag is in zijn woning te Den Haag op 60-jarige leeftijd plotseling overle den de heer D. Kok, dirigent van het mannendubbelkwartet „Preciosa" al- Van 1930 tot 1949 is de heer Kok di rigent geweest van het Leidse mannen dubbelkwartet „Inter Nos". In '49 moest hy afscheid nemen om gezondheidsrede nen. De heer Kok, wiens muzikale kwa liteiten in brede kring grote waarde ring vonden, heeft „Inter Nos" op be kwame wijze geleid en tot bloei ge bracht. Tal van successen waren voor een belangrijk deel aan hem te danken. De heer Kok is ook dirigent geweest van het mannenkoor der Stedelijke Lichtfabrieken. Reeds een half jaar na de oprichting van het mannen-dubbel- kwartet „Preciosa" in 1920 trad de heer Kok als lid toe. Hy heeft gedurende de laatste 25 jaar de muzikale leiding hier van verzorgd. Morgen zal hy te Wester- veld worden gecremeerd. Leger des Heils Leiden Sergt-Majoor Salomons, redacteur va de Strijdkreet, bezoekt a.s. Zondag met ryevrouw Salomons-Paasman het corps te Leiden. Velen zullen met blijdschap terugdenken aan mevr. Salomons (ka pitein Paasman) en haar samenkomsten, uit de tyd, toen zij het bevel voerde ovei het corps Leiden. De samenkomsten be ginnen om 10 uur en om half 8. Tamboers- en hoomblazerscorps van „Jahn" vergaderde Het tamboers- en hoornblazerscorps an de Chr. gymnastiekvereniging „Jahn" vergaderde gisteravond onder leiding van zijn voorzitter, de heer F. Th. M. Zilverentant Jr, in het gebouw C.S.B. In zijn openingswoord vei komde de praeses in 't bijzonder het ere-üd, de heer P. de Knegt, en de tweede voorzitter van „Jahn", de heer Huis. Het jaarverslag, uitgebracht door de voorzitter, maakte melding van het cesvolle optreden van het corps buiten. Het ledental was iets terugge lopen. Het financiële verslag ven penningmeester werd goedgekeurd. STADSGEHOORZAAL i de raad: (Advertentie) MAANDAG 20 NOVEMBER A.S. 's Avonds 8 uur ln de Zuldcrkcrk. Kaarten voor leden a .50 (2 kaar ten per lid) en voor niet-leden a 0.75 dagelijks bij firma Kouwenhoven Doezastraat 37, Leiden. B. en W. schrijven Met betrekking tot de exploitatie de Stadsgehoorzaal, die na het tot stand kernen van de thans daaraan getroffen voorzieningen opnieuw onder ogen moet worden gezien, kan de vraag worden ge steld, of het aanbeveling verdient deze exploitatie in haar geheel, dus met begrip van de verhuring van de zalen, te verpachten. Wij zijn van mening, dat daarover eerst zal kunnen worden geoor deeld, nadat, in verband met de behan deling van ons voorstel dd. 1 Februari 1950, dat tot de onderhavige restauratie heeft geleid, een beslissing omtrent een olledige vernieuwing van de Stadsge hoorzaal zal zijn genomen. Indien tot een verdere restauratie zou worden besloten. :al moeten worden overwogen, op welk tijdstip het met het oog op de opeenvol gende etappes van de verbouwing moge- en doelmatig zal worden geacht, tot volledige verpachting over te gaan. Voor het ogenblik blyft het uiteraard nodig in de regeling van de verpachting an de buffetten te vooralen. Te dien aanzien zijn de omstandig heden in zoverre veranderd dat de pach ter, zoals is medegedeeld, van het beheer de zalen en met name van de zorg de verwarming, de verlichting toneelinrichting zal zijn ontheven. Voor de periode tussen de wederinge- bruikneming van de zalen en 1 Mei 1951 werd met betrekking tot de exploitatie de buffetten overeenstemming be reikt met de heer W. F. van Ingen Sehenau Jr, met wie tot 1 Mei 1950 overeenkomst tot verpachting van buffetten werd gesloten. Buiten beschou wing dient daarbij te blijven de periode 1 Mei 1950 tot 14 November 1950, het tijdstip der wederingebruikneming, m de heer Van Ingen Sehenau wel- ar tijdens deze periode in het genot de bij de Stadsgehoorzaal behorende v/oning ls geweest, terwijl hij de buffet- -an 1 Mei 1950 tot 15 Juni 1950 heeft geëxploiteerd, doch daartegenover tengevolge van de stilstand tijdens de restauratie wegens het doorlopen vaste lasten enig nadeel heeft geleden. Gemeenteraad van Lisse De gemeenteraad van Lisse vergaderde gisteravond voor het laatst in het bur- gemeestërloze tijdperk. Wederom berust te het presidium bij de heer J. W. A. Le- feber. Alle leden waren aanwezig. Het voorstel inzake subsidiëring der Kruisverenigingen werd aangenomen De subsidie zal naar dit voorstel op on geveer f 4000 per jaar komen. Een strook je grond langs de Oranjelaan werd ver kocht aan de heer H. C. van Ginhoven De begroting 1951 werd formeel aange boden. hoewel zij gedrukt eerst aan het eind van deze maand klaar zal ko- B. en W. stelden voor om in de nieu we woningen in de Engel uniforme gas- geysers té plaatsen, waarvoor de ge meente f 12-775 zou hebben te voteren. Aan de bewoners zou een huurverhoging worden opgelegd van f 0.40 per week. De heer Steenwinkel deed de gedachte aan de hand om ook in andere huizen waar men een douchecel kan maken een geyser te plaatsen. De heer Tibboel was er niet voor om dit door de gemeente te laten doen. Het punt zal nog in over weging werden genomen. Vervolgens werd de oprichting van een school voor 'huishoudonderwijs voor meisjes die overdag in een fabriek wer ken besproken. De heer De Vries zag liever dat een cursus of huishoudschool wordt opgericht met algemeen karakter, omdat men van niet-R.K. zijde te wei nig meisjes heeft om een dergelijke school te stichten. De heer Tibboel had er indertijd ook reeds voor gepleit De heer De Koning zei, dat men van R K. zijde aan deze cursus een positief karak ter wil geven. Het ondenvijs zou zo ge geven kunnen worden, dat het gods dienstonderwijs na de gewone uren plaats zou vinden. De heer Steenwinkel had vernomen, dat de cursus ook voor niet R.K. meisjes toegankelijk zou zyn, 1 wat de voorzitter bevestigde, Het bestuur van de IJsclub had verzoek ingediend om de huur vai ijsbaan te verlagen van f 400 tot f 200 per jaar. B. en W. deden het tussem stel om een bedrag van f 200 in rekening te brengen in de slechte winters. De heer De Vries kon zich hiermee vereni gen. De heer Steenwinkel wilde de huur definitief tot f 200 verlagen. Het voor stel van B. en W. werd aangenomen. Voor de verbetering van de hoek Here- wegVeldhorststraat keurde de raad een bedrag van f 1000 goed. Er zal een be langrijke verkeersverbetering tot stand komen, die men al lang had willen uit voeren. Langs de Van Lijndenweg zal een rijwielpad komen, terwijl de weg op de topdagen van het tentoonstellingssei- zoen voor auto's geopend zal zijn Voorts komt er een rijwielpad langs de Here- weg van de Derde Poellaan af tot aan de Laan van Rijckevorsel. Aan Bemex Bouwbureau N.V. te Zaandam werd een perceel industrie terrein verkocht en een ander deel ver huurd naast de scheepswerf van de fir- Akerboom ter grootte van 700 m2. gemeente zal voor een te bouwen fabriekshal een hypotheek van 100 pCt van de bouwkosten nemen. De bouw kosten zullen ongeveer f 65.000 bedragen. Het betreft hier een fabriek ter ver vaardiging van materiaal, dat in plaats van stenen zal kunnen worden gebruikt voor het bouwen van woningen, schuren, fabriekshallen enz. Verwacht wordt, dat het product veel opgang zal maken Door Ratiobouw werd onlangs een zeer gunstig certificaat afgegeven. Over het afgelopen bevolkingsonder zoek op tbc werd nog meegedeeld, dat 80 procent van de burgerij werd gefo tografeerd. Van medische zijde is ver klaard, dat de resultaten ocer het alge meen meevallen. Wij achten het billijk deze periode daar mede als afgesloten te beschouwen. De heer W. F. van Ingen Sehenau Jr bereid de buffetten, behoudens bovenbe* doelde beperking met betrekking tot het beheer van de zalen, op de tot dusVer gebruikelijke wijze met ingang November j.l. tot 1 Mei 1951 te exploi-» teren, tegen een pachtsom, berekend 400 per maand. Verpachting op deze voet tot 1 Mei 1951 achten wij aanvaard baar. Een voorstel inzake de verpachting na laatstgenoemd^ datum hopen wij tijdig te doen toekomen. Hulpvereniging Leiden" van de G.Z.B. De hulpvereniging" „Leiden" van de Geref. Zendingsbond hield gisteravond in het gebouw „Prediker" haar-jaarver gadering, die werd geopend door de tweede voorzitter, de heer J. W. Kret. Vóór de pauze werden de jaarversla gen gegeven, terwijl hierna ds J. Bate laan. director van de bond sprak over het onderwerp: „En nu?" Spr. zag bij het behandelen van de Zending twee metho den: Gods Woord openslaan of zien wa' op het zendingsterrrein gaande is. waar bij men echter de echte zendingsge dachte niet moet verliezen. Aan zending doen wil nog niet zeggen zendingsmers zijn, aldus spr.. en de ware zendingsliefde kan niet worden gevonden wanneer dc juiste kennis inzake de zending ont breekt: „Onbekend maakt onbemind." Spr. ging nader in op de veranderde toestanden in Indonesië en noemde ook het aantal Christenen tegenover hel aantal Mohammedanen cn heidenen: enkele millioenen tegenover vele mil. lioenen. alleen in Indonesië reeds. Nooit moet worden gezegd „het zendingswerk op Celebes loopt op zijn eind" aldus ds Batelaan. God heeft de opdracht die Hij op de schouders dér Zijnen heelt gelegd, niet' weggenomen. Spr. wees op de dreigende gevaren, zowel van binnen als van buiten, maar wilde deze hun kracht ontnemen met Ps. 39: „En nu. wat verwacht ik o Here, mijn hoop is op U". Wat Celebes betreft merkte sprM tenslotte op, dat daar altijd een planting Gods overblijft: een Toradja-Kerk. De aameskrans had 's middags bazar gehouden en voorzag tijdens de pauze de aanwezigen van versnaperin- „Wozzeck" voor K. en O.- filmstudiekring Ondanks het slechte weer waren de deelnemers aan de K en O-filmstudie- kring gisteravond in groten getale naai Casino gekomen om het drama „Woz zeck" te zien. Wederom gaf de heer P. J. van Mullem een korte beschouwing over dit naturalistische filmwerk, ver vaardigd naar het gelijknamige toneel stuk van Georg Büchner. Deze Büchner studeerde natuurwetenschappen in Hes sen (Duitsland) en kwam omstreeks 1830 tezamen met een predikant in conflict met de Duitse overheid, toen zij pamflet uitgaven, waarin zeer felle sociaal-revolutionnaire denkbeelden ren neergelegd. Büchner moest vluchten en stierf in ballingschap, nadat hij enige tyd te Zürich anatomie had gedoceerd In zijn toneelstuk, dat eerst honderd jaar na zijn dood in Duitsland kon wor den opgevoerd, brengt hij zijn denkbeel den naar voren. Hij toont en dat doet ook de film, gemaakt door Georg C. Klaren de mens, die in een misdadig staatssysteem wordt gewrongen daarin tot slaaf wordt. Deze mens is ge heel afhankelijk van dit systeem en neer hij tracht zich vrij te maken gaat hij' als misdadiger ten onder. De diep-tragische rolprent confron teert ons met dit systeem, Duitsland nog veel erger propageerde enbedreef. Wozzeck, de eenvoudige soldaat, die door de boven hem staande medemensen wordt vernederd, gesard en wie men tenslotte zijn vrouw neemt, ziet geen andere uitweg dan de moord, hetgeen voor hem strop tot gevolg .heeft. Een gruwelijk beeld werd hier door de macht vpn deze technisch knappe film de verbijsterde toeschouwer ingeprent. Een diep-tragisch beeld, omdat geen sprankje hoop door straalt, alleen angst voor het leven. Een leven, dat wanneer een hoger licht het doorstraalt, zo geheel anders kan worden beleefd. Afdeling Leiden van de N.B.O.B. opgericfit In Leiden is opgericht de afd. Leiden tn de „Nederlandse Bond van onbezol digde opsporings- en bewakingsbeamb ten". (N.B.O.B.). Deze afdeling is samen gesteld uit het reeds alhier bestaande correspondentschap. Het secretariaat is gevestigd: Beestenmarkt S te Leiden. J. G. J. Verhey van Wijk praeses van „Nijverheid en Handel" Het departement Leiden van de Ned. lij voor Nijverheid en Handel vergadert Woensdag 29 November in Het Gulden Vlies. Ir S. H. Visser uit Den Haag zal als gedelegeerde van het „Informatie-cen trum bedrijfsleven plan Marshall" spre ken over: „De technische bijstand van het Marshall-plan in het licht van de opvoering van de prodüctiviteit". De heer J. G. J. Verhey van Wijk is gekozen tot eerste voorzitter van het departement, als opvolger van wylen de heer N. C. F. Ginkel. De heer P. A. Wernink Jr is tot tweede voorzitter benoemd. (Advertentie) Een goede kennis*' making in de Zomer leidt meestal tot een serieuze Verloving in de Winter. Heerlijk zo'n feest en vanzelfsprekend wilt U daar aan een bLy ven* de herinnering. Dat is mogeljjk met de oorkonde van de bekende „Constant" Verlovingsringen Vissezijgolijes Door de ring gehaald De Tzonne is in Rotterdam wezen magnetiseren en keerde Maandag IJmuiden terug om na het kompas stel len Donderdag weer ter visserij te gaan. Ruimen worden veranderd Nu de loggers geen zoute haring aanbrengen en vele boten overschakelen erse haring, is het aan de IJmui- dense zuidzijde, vooral op de kleinere schepen een hele verbouwing. De men moeten nl. veranderd worden, wil de verse haring op de juiste wijze den ontvangen. De grote schepen. van vele al hadden afgesneden, haddén deze haringruimen al geruime tijd. In i uit Binnengekomen op 14 November: IJM 6 en de IJM 54; naar zee gingen: KW 19. KW 44. KW 2. KW 147, KW 78. KW 227, KW 29. KW 175. KW 85 KW 107, KW 24, KW 89. KW 84. KW 176, KW 127, KW 125, KW 17. KW 162. KW 130. KW 51. KW 144. KW 110. KW 122. Het eerste Christendom in Keulen In het Rijksmuseum van Oudheden werd gisteravond een lezing gehouden door dr F. Fremersdorf, directeur "van het Roipeins-Germaans Museum te Keu len in verband met recente vondsten. in Keulen voor de dag gekomen verpen van kunstnijverheid uit de Romeinse tijd zijn zo talrijk en va groot belang als nergens anders ten Noorden van de Alpen. Ook vond men overblijfselen van Chr. voorsteKingen Dr Fremersdorf noemde enige voorwer- behandelde de daarop voorko mende versieringen. Gebleken is. dat reeds in de tweede eeuw van onze jaar telling een goede kerkelijke organisatie bestond. Spr. behandelde ook nog enige bijzonderheden over Romeinse bouw- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Wilhelmina M d v P T M Hagen en J Hofman; Mary L d Kuijt en W W Remmelzwaal; Agnes A d P de Wit en G Haijtema; Jacobus z v M Keijzer en G H van der Voet. Overleden: M M J van Velzen wed v De Graaf, 79 jr; W. F. de Wekker, huis- vr. v Jaspersc. 49 jr; C Smit man 80 jr. Getrouwd: L J Pasman en B C W Eradus. HILLEGOM Comité winterlczingen Het comité winterlezingen belegt a.s. Maandag 8 uur de eerste lezing in as Chr. Geref. kerk. Ds Alma liit Amster dam zal spreken over de Openbaringen van Johannes. „Soli Deo Gloria" zingt Het Ohr. mannenkoor „Soli Deo Glo ria" geeft op 30 November a.s.. om 8 uui een concert in zaal „Sdstermans". Als solisten werken mede Marcel Diricxx (bariton) en D. Schutte (tenor). Van de Engelse wal Van de Engelse wal zyh nog binnen gekomen de laatste Mohicanen: de KW t ltjiO kisten verse vis en 2" kantjes en de KW 58 met 600 kantjes. Middenweekse markt De Woensdagmarkt heeft over variatie niet te klagen, De Allan Water, de Norma Maria en de Vikingbank zorgden vooi een prachtige sortering verse vis. De Al lan Water had o.m. 280 kisten schelvis, 100 gul en kabeljauw, 520 makreel (waar van de vangsten nu weer hard teruglo pen), 10 poon. 50 wijting. 20 koolvis, 70 haring en 80 stijve kabeljauw vangst van de Norma Maria deed daar niet voor onder, terwijl dit schip boven dien nog 40 kisten rog aan boord had; de Vikingbank had overwegend schelvis en makreel. Voor de Donderdagafslag wil de Tho- rina lossen, die een aanvoer heeft var 450 kisten makreel, 100 haring. 300 schel vis. 120 gul en kabeljauw, 40 wijting en 100 stijve kabeljauw Bovendien worden De Hoop, Simon de Danser en Zeelan- dia verwacht. Verwachtingen Aan de hand van de vertrekdata kun- cn deze week' de volgende schepen binnen worden verwacht: Mary (611), Polderman (711). Vios (711). Eve- (711). Limburgia (711) en de Flamingo 711). Besommingen cn markt van Dinsdag Het marktbeeld van Dinsdag was niet onbevredigend. De' kleine schol, die de laatste tijd wel een. beetje bepalend werd de stemming van de vishandel, was erg in trek: er werd tot f40 per kist voor betaald. Zelfs de haring kon zich niet de algemene hause onttrekken noteerde tot f 14. terwijl de mindere kwaliteit het met f 10.80 nog kon redden. De Petten besomde na 10 dagen f 13.527 zonder opgevangen partijen), de Dirkje dagen f8670 en de Herman, waar- ook enkele partijen werden opge houden, f19.860 voor 11 dagen. Van de trawlloggers. die op de haring vissen, werd de KW 65 de hoogste besommer met f3570 Van trawler tot vrachtboot Het wilde niet erg vlotten met de visserij van de IJmuidense motortrawler .Batavia" (IJm. 99). De uitkomsten varen van dien aard, dat het schip maar :en ander bestaan is begonnen. Het is namelijk uit IJmuiden vertrokken met bestemming Great Yarmouth om van daar de vrachtvaart op Duitsland te gaan beoefenen. Dit is een eerste symp toom van een overschakeling der IJmui dense trawlervloot naar nieuwe moge- lykhedenl ALPHEN AAN DEN RUN een dito elftal uit Amsterdam. Deze wed- w -I 1 rr i i strijd eindigde in een gelijk spel (1—1). Alphense ZWSIÏIClUD wil Dit in tegenstelling met de enige weken 1 geleden in Amsterdam gespeelde wed- een //OVeraeKte strijd tussen dezelfde ploegen. Toen Een badhuis is ouderwets. 2 Si eerdige wedstrijd zegt men Het zeer enthousiaste- spel van de Kat- Nadat 30 jaar lang door vele vroede wij kers en het prima werk van de achter- vaderen de wenselijkheid bepleit is. dat hoede, waarin rechtsback Koster wel deze gemeente in het bezit zal komen zeer uitmuntte, gaf de hoofdstedelijke van een badhuis, is het thans zover, dat voetballers weinig kansen, de bouwplannen gereed zijn. Slechts is Een tiental minuten na het begin an het wachten op een vergunning om het leerde de scheidsrechter een doelpunt gebouw, dat aan de Javastraat zal komen, „Katwyk" wegens buitenspel, wat echter te doen verrijzen. Dat niet ieder zich onder de toejuichers schaart, blijkt uit de bezwaren, die de Alphense Zwemclub heeft Het wordt be treurd, dat de gemeenteraad hiertoe be sloot. Alphen, zo wordt gezegd, maakt grote plannen, die een vooruitstrevend karakter dragen. Maar het badhuisplan doet zeer ouderwets aan. Een badhuis nergens in den lande rendabel gebleken; het zal de gemeente ieder jaar 3000 kos ten en over 't algemeen wordt er weinig gebruik van gemaakt. De A.Z.C. kan zich wél met het plan verenigen, wanneer de gemeente inziet, dal in Alphen een overdekt zwembad nodig is en daartoe een plan samenstelt, zodat naast het te bouwen badhuis na één of twee jaar een zwembassin (uiteraard overdekt), aangebouwd kan v/orden. Men wijst er op, dat er gemeentelijke annen zijn tot aanleg van een sport- ïik, waarvan slechts 2 der bevolking profiteert, ter-wijl' deelneming aan de zwemsport daarentegen vrij algemeen is. De bouw van 'n zwembad vraagt dezelfde kesten als de aanleg van een sportpark. Het zwembad trekt verder meer bezoe kers. die de gemeente geen ƒ3000 kosten, maar dit bedrag in de geldkist brengen. Bc vendien komt de volkshygiëne op hoger peil en kan het schoolzwemmen intensief beoefend worden. We hebben zo'n vermoeden, dat de heren raadsleden wel een ander geluid zullen stellen tegenover dit schrijven in het A.Z.C.-orgaan .Waterpraat". Toegegeven dient intussen, dat in een tijdsverloop van 30 jaar de zaken wel wat anders zijn komen te liggen. Laat - alleen wijzen op het feit, dat ook in :.g. arbeiderswoningen, die de laatste tijd gebouwd zijn en worden, de badcel niet ontbreekt. Maar zichtige kant wanneer we ramen, dat de 3000 Alphense woningen zicb moeten behelpen met de „teil' KATWIIK AAN ZEE Ds R. J. Aalders ter aarde besteld Gistermiddag werd op de algemene be graafplaats ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van ds R. J. Aaldeiv, leven emeritus-predikant der Geref. ker ken, laatstelijk woonachtig te Hilver: In het lokaal van de Geref. Kerk werd -rst een rouwdienst gehouden, die ge leid werd door ds Pilon uit Hilversum. In de rouwstoet liepen behoudens Kat- Wijkse familieleden mee, vertegenwoor digers van de Geref. Kerkeraad uit Wor- merveer en andere gemeenten, waar dc overledene heeft gestaan, alsmede ds W. an Boeyen. Aan het graf werd allereerst gespro ken door ds Pilon. Deze koos als uit gangspunt voor zijn toespraak Johannes 16. Door deze tekst, aldus spr.. levenswerk van de overledene getypeerd. Zijn arbeid werd gekenmerkt door liefde. Ds Aalders heeft vooral in de Zaanstreek baanbrekend werk verricht en daar in brede kring de Blijde Boodschap ge bracht. In zijn arbeidzaam leven heeft de 'erledene steeds de barmhartige Sama ritaan als voorbeeld genomen. Namens de kerkeraad der Geref. Kerk uit Wormerveer sprak de heer Faber. Ds Pilon las vervolgens de 12 artikelen dos Geloofs, waarna nog gezongen werd Ps. K.P.S.V.„Amsterdam" 11 Gistermiddag werd op het Quick Boys- terein een voetbalwedstrijd gespeeld lus- het Katwijkse politie-voetbalelftal beslist onjuist was. Weer een tiental mi nuten later kregen de gasten een goede kans en het was 01. Keeper De Roode, die overigens een uitstekende partij speelde, had aan dit doelpunt schuld. Wanneer hij de bal gegrepen had met de voet had weggewerkt, was deze goal niet gekomen. Vlak na de hervatting verraste de Kat wijkse midvoor Nieuwenhuizen de Am sterdamse keeper met een keihard, strak schot van zeer verre afstand: 11. Met deze stand kwam het einde. Geref. Gemeente. Morgenavond half 8 spreekt in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente (Remisestraat) ds De Gier van Lisse. De reddingsboot Te Wijk aan Zee werd het boothuis „Dr Büller" van de N.Z H.R.M. geopend, Dc Wijkse reddingsboot is echter nog niet klaar en daarom is de Katwijkse „Baron van Kattendijke" er voorlopig gestationneerd, want Katwijk heeft nog geen boothuis. Hoog en laag Donderdag 16 November: hoog water 7.59 en 20.31, laag water 3.32 en 16.04. LEIDERDORP Celluloselakfabriek naar Voorschoten Naar wij vernemen is de firma H. de Beer en Zonen alhier van plan haar cel luloselakfabriek naar Voorschoten over te brengen. Vanavond wordt in Voor scholen een gemeenteraadsvergadering gehouden, waarin B. cn W. zullen voor stellen een stuk industrieterrein ter grootte van 2820 m2 aan de Donklaan al daar aan deze firma te verlèopen. De lieer J. Rjjnsburger Zoals gisteren reeds gemeld - is d 74-jarige heer J. Rijnsburger Maandag avond tengevolge van een aanrijding overleden. De heer Rijnsburger was in Leider dorp een bekende figuur. Jarenlang w hy diaken der Ned. Herv. Gem., b stuurslid van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis, lid van de raad voor de C.H.U. en bestuurslid van het bur. Sociale Zorg. Nu had hij nog zitting in het kiescollege der Ned. Herv. Gem. cn vervulde hij, ondanks zijn hoge leef tijd, nog het secretariaat van het bureau Sociale Zorg, Zijn nagedachtenis zal bij de Leiderdorpers in ere blijven. Naar wij nader vernemen treft do chauffeur van de autobus geen schuld De heer R. had door de harde wind- en regenvlagen de autobus niet gezien, toen 'e weg wilde oversteken. Avond ouden van dagen Morgenavond zal in het Dorpshuis avond worden gegeven voor de ouden dagen, onder auspiciën van een comité gevormd uit de Chr- Oranjever eniging en de buurtverenigingen, niet medewerking o.a. van de toneelvereni gingen ..Thalia" en „Ons genoegen". Zo als gebruikelijk worden de oudjes, die zich opgaven, afgehaald en thuis ge bracht. LE1MUIDEN Begrafenis van de heer P. Meijer Onder grote belangstelling werd gis teren het stoffelijk overschot van de op 65-jarige leeftijd overleden heer P Meijer ten grave gedragen. In leven was de heer Meijer o.a. lid van de firma De UUUW'UC ClgCIlUVUU Book en Meyer, voorzitter van de ker- lastbare opbrengst. keraad, voorzitter van het schoolbestui en lid der gemeenteraad-Leimuiden. In de Geref. kerk werd een rouwd'ien gehouden, waarin ds W. v. d. F Pijnacker-Noobdorp voorging. De he< P. Verweij sprak namens de kerkeraa: de heer H. Gortzak namens het personet der firma De Bock en Meijer, de het T. v. d. Horst als hoofd van de Ch< Bchool. Verder werd het woord gevoer door de heren C. P. de Bie en M. Meije beiden int Leiden, vroegere hoof don de wijzers van de Chr. school. Aan de groeve las ds Van den Bos geloofsbelijdenis. Een zoon van de ove ledene, de heer G. Meijer, dankte voci de belangstelling. Opbrengst De collecte voor het comité oorlogj graven heeft in deze gemeente ruin f 70 opgebracht. LISSE Gunning b.I.o.-school. Wy vernemen, dat de bouw vï R K.. school voor buitengewoon lage onderwijs is opgedragen aan de firtn Niersman te Voorschoten. Installatie nieuwe burgemeester. Wij hebben reeds gemeld, dat burge meester mr Th. M. J. de Graaf o; Woensdag 22 November a.s. zal worde: geïnstalleerd. De officiële begroetini zal plaats hebben op het plein v< R.K. kerk aan de Beekbrug des middag: om half 2. Vervolgens zal een rijtoe: door de gemeente worden gemaakt Route: Hereweg, Bondstraat.- School straat, Grachtweg, Molenstraat, bloemstraat, Tulpenstraat. Kanaalstraat Julianastraat, Koningstraat, Oranjelaan. „De Nachtegaal." Om vier uur wordt een plechtige vergadering- van de gemeente raad gehouden. Er is een klein genodigden. Na afloop van de vergade ring zal de burgemeester in de raad zaal recipiëren opdat vooraanstaand» personen, afvaardigingen van plaatse lijke verenigingen en vertegenwoordigen van het bedrijfsleven met hem kennu kunnen maken. De burgerij is verzocht op de 22ste te vlaggen. NOORDWUK Schietver. „Blyft voor 't land" De wisselmedailles werden gewonnen door: J. Vink met 96 pnt (le klasse), D. A. Lüsohen met 95 pnt (2e klasse), G. Waasdorp met 91 pnt (3e klasse). Bij de dames was mevr. Hens de hoogste mei totaal van 88 pnt. In de le klassi werd de medaille definitief gewonnen door J. Vink met resp. 95-92-96 in de 2e klasse door D. A. Lüschen met resp. 97-95-95 p. RUNSBURG Jaarvergadering J.M.V. „Kleine kracht" De jaarvergadering van de J.M.V. „Kleine kracht" werdgisteravond ii Chr. Geref. kerk gehouden en geopend door ds N. Brandsma. Coi-ry van Zuylen hield een inleiding a.v. Jona 1-3. Een zangwedstrijd, in alle leden meededen, viel erg smaak. De jaarverslagen werden ten ge hore gebracht door „juffrouw Vraag" „juffrouw Antwoord". Op aardige wi_ vertelde de presidente, mevr. P. C. Ro denburg. iets in dichtvorm over ieder meisje. Hierna werden ernstige gedichten ten gehore gebracht. Voor de belangstel lenden stond een spreekwoordenwed strijd op het programma, die erg in d® smaak viel. Ook de a fge vaardigde» kwamen aan het woord, o.a. die va: kerkeraad en de contact-commissie Wat de prijzen betreft. Nel van Bell» as zo gelukkig de eerste prijs in de zanigwedstrijd te winnen, terwijl die van de spreekwoorden- en gedichtenwedstrijd resp. werden gewonnen door Piet Brands- ,a en Greetje Koekebakker. Het slot van deze geslaagde avond werd gevormd door een zeer mooi» vertelling van de martelares „Perpetua" door Toos Heemskerk, waarop de ver eniging een prachtig stuk zong, aanslui tend op het vertelde. VOORSCHOTEN Nog meer woonruimte Voor dit jaar beschikt onze gemeente Dg over een bouwvolume van 6.585 m3. Tengevolge van het afkeuren van reeds gemaakte plannen, moet nu een andere jnier gezocht worden om dit volume efficiënt mogelijk te benutten. Een v de hand liggende oplossing ls deze: het complex van 106 woningen in het plan „Klein Langenhorst" uit te breiden met 23 woningén. Dè nieuwe straat, de Langen- horststraat. die parallel loopt aan de Leidseweg, is slechts aan één zijde be bouwd. Zou dit plan doorgaan, en deze straat dus aan beide zijden bebouwd wor den. dan zou een geheel worden ver kregen. In de hedenavond te houden raadsver gadering zal deze aangelegenheid bespro ken worden, waarbij B. en W. tevens het benodigde credlet aanvragen. De grond- kosten bedragen 35.830 en de bouw kosten 187.191. terwijl tevens een Rijks bijdrage aangevraagd kan worden. Bo vendien stellen B. en W. voor het res terende bouwvolume te besteden vc bouw van 5 woningen voor grote gezin- ;n aan de Tolstraat. Tenslotte stellen B. en W. voor een stuk industrieterrein, ter grootte van 2820 m2, de Donklaan te verkopen aan de fir- H. de Beer en Zonen te Leiderdorp. Deze firma is van plan de momenteel te Leiderdorp gevestigde celluloselakfabriek tar onze gemeente over te brengen. De firma Niersman alhier gaat t R.K. school voor buitengewoon lager onderwijs te Lisse bouwen. WARMOND Licht op de Nederburghlaan Een lang gekoesterde wens is ln ver vulling gegaan. De Burgemeester Neder burghlaan is aangesloten aan de straat verlichting. zodat deze laan. die ee» verbinding vormt tussen de Herenweg de Dorpsstraat, 's avonds wee: gaanbaar zal zijn. Wat is straatbelasting? Velen, die dezer dagen een aanslag in de straatbelasting hebben ontvangen, welen niet goed. -wat hiermee bedoeld wordt, wie in deze belasting wordt geslagen en hoe de aanslag berekend wordt. Deze belasting is geheel nieuw voor Warmond en wordt in tegenstel ling tot de meeste, andere gemeenten van ons land hier voor het eerst ge heven. De verordening op de heffing van etraat'belasting werd door de gemeente raad vastgesteld in de vergadering van 16 Maart en 2 Mei 1950. De belasting wordt geheven op gebouwde eigendom men en daarbij behorende erven, die aan openbare landwegen belenden of in de onmiddellijke nabijheid daarvan en op ongebouwde eigendommen, die aan ba- doelde wegen belenden of op deze wegen uitgang hebben. De belasting wordt berekend naar dé belastbare opbrengd van de eigendommen en bedraagt voor de gebouwde eigendommen 6% van d« belastbare opbrengst en voor de onge bouwde eigendommen 37c van de be-

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2