Jlicuiuc fciJtsrljc (ütmranl Niet een bepaald stempel Prof. Over Romme wil terug naar kabinet brede basis, als in 1948 een derde macht wil de K.V.P. zich nog niet uitlaten op Verbonden legers trekken bij ijzige koude verder op Wist U Kronkelwegen Romme en Nolens WOENSDAG 15 NOVEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8275 Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slantoaslicfj is ghebleoeo myn fwrt ia tcgljenspocf Rond een nationale politiek" (Van onze Parlementsredacteur) DAT Mr SCHOKKING AFTRAD als minister van Oorlog en van Marine doet my politiek geen leed. Tegenover zijn opvolger, nir s'Jacob sta ik afwachtend, niet met bezorgdheid en niet met onbezorgdheid. Wel zou ik er een politiek be zwaar in zien, wanneer het politiek effect van deze ministerswisseling een blüvende basis-versmalling van het kabinet tengevolge zou hebben. Ik neem aan, dat het kabinet een wijziging in de basis van 1948 niet heeft beoogd en dus ook niet zal handhaven. Ik neem dan ook aan, dat het de bedoeling is, zo spoedig niogelyk terug te keren naar een samenstelling op de oude basis en dat het kabinet hiertoe „op de daartoe geëigende wijze" zal overgaan. Aldus prof. Romme (K.V.P.) gistermid dag in de Tweede Kamer bij de algemene beschouwingen op de rijksbegroting voor 1951. Hij deed een beroep op Kamer en regering om tot de grootst mogelijke een dracht te komen en verweet in verband hiermede een deel van de Kamer, dat te fel was gereageerd op de socialistische uitlatingen i.v.m. de gebeurtenissen in België bij de Koningskwestie. Overigens vond ook hij, dat de leiders van de P.v.d.A. in dit opzicht fouten hadden ge maakt. Anderzijds verweet hij de P.v.d.A., dat zij onvriendelijk stond tegenover C.H.U. en V.V.D. Aan dr Schouten vroeg hij eens duidelijk te maken, waarom het huidige kabinet geen nationale politiek voert en hoe een nationale politiek er dan wel zou moeten uitzien. Voorts vroeg hij een interdepartemen tale commissie voor middenstandszaken, onder leiding van staatssecretaris Van der Grinten. Ook wenste hij, dat de arbeiders betrokken zouden worden (geleidelijk en voorzichtig) in de economische organi satie van de ondernemingen, als therapie Parlement-rariteiten Het kabinet is helemaal niet ver moeid en als ik zo minister Lieftinck zie zitten en denk aan zijn lange redevoeringen bij het belastingdebat dan moet ik zeggen, dat hij er nog al gezond en helemaal niet moe uit ziet. Zo sprak gistermiddag de heer Tilanus in de Tweede Kamer. Nu zag de heer Tilanus van het spreekge stoelte de linkerkant van 's ministers aangezicht. Wij hebben het vermoe den, dat die kant er met name nogal „kleurig" uitzag. Tijdens de avond vergadering bleef minister Lieftinck n.l. lang zitten met zijn zakdoek tegen zijn linkerwang gedrukt. Kennelijk had hij kiespijn. Vandaar dat „ge zonde" uiterlijk ter linkerzijde"!! Gistermiddag hebben wij het in de Kamer beleefd, dat gesproken hebben de heren Janssen en Tilanus. Wij heb ben goed geluisterd, maar menen niet, dat in hun redevoeringen het woord „textiel" is gevallen. Even waanden wij ons gisteren bijna negentien eèuwen terug te leven. Spraken in de Kamer niet Lucas en Paulus? Deze Lucas is echter lid van de K.V.P., en. hoe voortreffelijk hij ook moge zijn, aanspraak op „heilig heid", noch in Protestantse, noch in Roomse zin maakt hij vooralsnog niet. En deze Paulus is Pauljle Groot, een groot man bij de communisten. Eigen lijk heet hij Saulus en wij hebben dan ook de indruk, dat hij zijn reis naar Damascus nog moet maken.... Moeder Hertogh zag Bertha Tot tweemaal toe weigerde de laatste Na een scheiding van' 8 jaar- heeft Mevr. Hertogh heden Bertha teruggezien, aldus seint Reuter uit Singapore. Tot tweemaal toe had de dertienjarige Ber tha geweigerd haar moeder te spreken, omdat deze „haar zoveel ellende had be zorgd". Mevr. Hertogh volhardde echter en begaf zich naar het armoedige huis in de Rangoonroad, waar Bertha met haar „echtgenoot" en Aminah woont Aminah vroeg haar wéarom zij voor Bertha bleef vechtep en zeide: „Je hebt haar aan mij gegeven". Mevr. Hertogh ontkende dit. Toen Bertha, gekleed in een rose kebaja en een blauwe 'satong binnenkwam, berispte mevr. Hertogh haar kind omdat het niet met haar wilde «pieken. Bertha -antwoordde hierop: „Waarom is u hier gekomen. Ik heb ge noeg verdriet". Daarna volgde een felle woordenwisseling in het Maleis. Bertha zeide: „Ik ben Mohammedaanse en zal nooit mijn man verlaten. Ik kan niet van u houden, omdat u mij, toen ik een kind was, heeft weggegeven": Mevrouw Hertogh kuste Bert'ha en verliet haar met tranen in de ogen. „Natuurlijk wil ik haar terughebben. Zij is van mij en ik kan niet naar haar vader in Neder land teruggaan zonder haar"i zeide mevr. Hertogh. De maand van de huwende hond..! Zowel Reuter als Ass. Press melden, dat de Nepalese ambassade in New Delhi de berichten over een huwelijk van de 8-jarige pasgekroonde Koning Gyanandra met een kleindochter van de minister president tegenspreekt. Een woordvoer der der Nepalese ambassade zei: „In deze maand, waarin alleen honden in het huwelijk treden, trouwt geen goed Hindoe." Inmiddels hebben vliegtuigen van de Congrespartij boven de hoofdstad Kat- mandoe pamfletten uitgeworpen. Hierin «taat: „De hoofdstad zal gebombardeerd worden, indien de regeringstroepen de «trijd voortzetten". Te Birganj en Semra worden met spoed landingsbanen in ge reedheid gebracht. Uit Boetoewal. het grootste district van Nepal, worden massa-opstanden gemeld. Boeren hebben van hun landheren wapens en ammunitie in bezit genomen. tegen het, historisch verklaarbare, inge kankerde wantrouwen tegen een ieder, en offer van hen vraagt, i aanzien van de door mr Oud gestane „derde macht" verklaarde prof. Romme voorlopig toeschouwer te zün, als niet behorende tot de uitgenodigde par tyen. Zo tegen de kabinetsformatie 1952 schijnt deze „derde macht" pas betekenis te zyn en dan zou misschien de medewerking van de K.V.P. de kunnen komen. Dan zal er echter sprake moeten zyn van een homogeni die uitgaat boven simpele samenwerking. Daarop vervolgde prof. Romme: „De liteit echter"en toen brak hü af met de woorden: „Maar laat ik my daar niet zer uitspreken, want dat zou een spre- ;n voor mijn tyd zijn Rode eenheid De heren De Groot en Gortzak (beiden mm.) betoogden, dat Nederland hoe langer hoe fascistischer wordt. De heer De Groot meende, dat de Party van Arbeid telkens voor de K.V.P. (en tuurlijk voor Amerika) capituleerde en diende een motie in, waarbij de Kamer1 het voorstemmen in de V.N. voor het her- - stel van de diplomatieke betrekkingen met Spanje betreurt. Kennelijk bedoelde hij daarmee de P.v.d.A. in een hoek te dryven, aangezien hagr Hoofdbestuur, het N.V.V., de A.J.C. en de V.A.R.A. officieel van haar afkeuring hebben doen blijken. i De heer Gortzak riep ook op tot een heid, al bedoelde hij een andere een- i' dracht dan prof. Romme en vroeg inlich tingen over de arrestatie van zijn fractie genoot-Hermans. Ook vroeg hij, of er iets waar was van de geruchten over een be-1 noeming van Evert Vermeer (Arb.) tot staatssecretaris voor de Binnenlandse Veiligheid. Ds Zandt (S.G.P.) was als meestal de laatste spreker. Hij veroordeelde het Indië-beleid, daar de overheid haar van i God opgelegde taak had verzaakt en1 achtte een communistische staatsgreep in Indonesië in de naaste toekomst niet on- mogelijk. T.a.v. Ambon meende hij. dat Soekarno beloften heeft geschonden en met anti-democratische middelen is op getreden. Het weigeren aan het Rode Kruis om op Ambon zijn werk te doen noemde hij barbaars. Evenmin had hij een goed woord over voor Soekarno's herhaalde uitlatingen over Nieuw-Gui- nea. Het ware kenmerk van Christelijk leven noemde hij, met Augustinus en Cal- vijn, de ootmoed en deze ontbreekt by de regering geheel en al. Ook de A.R. en de C.H.U. hebben niet begrepen, dat mee doen aan de Verenigde Naties een tweede torenbouw van Babel betekende en deze partijen verweet hy voorts het in het verleden meedoen aan de rechtse coalitie. Hij waarschuwde voor het opdringen van Bezuinigingspotlood Gistermiddag waren nog vier financiële experts aan het woord geweest. De heer Hofstra (Arb.) vond de financiële toe stand bar slecht, stond scaptischer dan de heer Schouten tegenover bezuinigings mogelijkheden en noemde het aanheffen de leuze, dat de belastingen omlaag moeten demagogisch, wanneer niet tege lijkertijd concrete bezuinigingsaanwijzin gen worden gegeven. De heer v. d. Wetering (C.H.) vreesde, dat minister Lieftinck het bezuinigings potlood niet half zo snel zal kunnen han teren als de lasten toenemen, meende, dat het plafond bij de belastinginning bereikt was en verheugde zich er over, dat Prins Bernhard opnieuw een reis naar Zuid- Amerika gaat maken. De heer Lucas (K.V.P.) meende, even als de heer Schouten (A.R.), dat de in komsten te laag geraamd waren, achtte ook belastingverhoging niet verantwoord en betoogde, dat men moet kunnen profi teren (op belastinggebied) van extra inspanningen. Zijn fractiegenoot Janssen maakte enige opmerkingen over het monetaire evenwicht, de credietbeperking de functie van het Nederlandse bank- Vanmiddag zou eerst minister Drees antwoorden, nadat hy gisteravond reeds dank had gezegd voor hët gebleken ver trouwen bij sommigen en het getoonde besef voor de moeilijkheden bij anderen, die critiek hadden laten overheersen. Ambon vecht nog steeds door Ontzettende wreedheden der R.I.-troepen Naar de Nieuwe Leidsche C verneemt, meldt de regering van republiek der Zuid-Molukken, dat het moedereiland Ceram thans op twee kleine verzetshaarden na geheel in handen is. Voor <tft doel werd een der troepen naar Ceram overgebracht, terwijl een deel der regering naar Ceram en Saparoea werd overgeplaatst. Op het eiland Ambon woeden felle ge vechten. De moed der Ambonnese sol- laten is grenzenloos. Reeds ziijn 4 tanks van de vijand veroverd doordat troepje uitgelezen militairen zich •borg in bomen en zich op het juiste ogenblik met doodsverachting op tank stortte. Met behulp van deze tanks hebben zij meer dan 1000 vijanden kun nen insluiten en naar de kust drijven. Toen bleek, dat er ontzettende wreed heden zyn voorgekomen in negorijen op het Noordelyk deel van het eiland in de omgeving van Soeli, waar minstens 400 vrouwen en kinderen werden vermoord. De regering der Zuid-Molukken ver zoekt, dat de Unci of andere instellingen, die menen te strijden voor de rechten van de mens of voor een rechtvaardige wereld, waarnemers te zenden om de wreedheden aan het licht te brengen. De laatste tien dagen hebben de Indo. nesiërs acht aanvallen op Saparoea ge daan en veel burgers gedood en huizer. verwoest, doch elke landingspoging is mislukt. Mononoeloe, vroeger voorzitter van het Oost-Indonesische parlement, daarna minister van voorlichting van de R.I.S., wordt thans genoemd als de eerste zaak- Graf werd na 2600 jaar opengebroken Prins Charles, de zoon van de Engelse Kroonprinses, maakte gisteren, op zü' tiueede verjaardag, een „rijtoer" door Greenpark in Londen. Vele Londenarer die de Prins ontdekten, wandelden een eindje met het wagentje mee; ee verschijnsel, dat zich in ieder land voordoet. De verzorgster, mej. Anderson werd op de voet gevolgd door leden van de Koninklijke lijfwacht. Bandiet met knuppel klom door dakraam Ging met een spaarpot weg De 24-jarige landarbeider C. D. en d 20-j. suikerwerker H. W. uit Amsterdam zijn gearresteerd als de daders van brutale roofoverval, waarbij dezer dagen eenkinderspaarpot uit een boerderij' in Uddel gestolen werd en de ontdane bewoners zodanig bedreigd werden, dat zij pas geruime tijd nadat de rovers wa ren vertrokken, de buren durfden te waarschuwen. Ei werd 's avonds op de deur van de afgelegen boerderij van de landarbeider D. van Z. geklopt. Op de vraag wie daar was. werd geen antwoord gegeven. Er werd nog tweemaal geklopt. Van Z. vluchtte naar binnen en dreef vrou\ kinderen naar de deel. Een der overvallers klom op het dak en sloeg met een paal vijf ruiten var bovenlicht stuk. Hy klom naar binnen, brak de linnenkast open, maar vond geen geld. Toen begon hij met een knuppel te di eigen. Ten slotte gaf de vrouw enige geld. dat in huis was, 75 s gulden, af. Het zat in een kinderspaarpot. Daarmee verdwenen de bandieten. Vrouw en meisje onder verdronken schip Opgravingen in de omgeving van Luxor aar gelegd van de hogepriester Mentemhet, Prii Christus gouverneur van Boven-Egypte wa de grond werd aangetroffen, verkeerde nog van de tombe zijn bedekt met hiëroglyphet loop beschrijven. Onder toezicht van dr Mohammed Zacaria (op de grond), die de opgravingen leidt, wordt een sarcophaag met een opmerkelijk goed gebleven mummie uit de graftombe gedragen. de Nijl hebben het graf bloot- van Thebe, die 700 jaar voor Het graf, dat 50 meter onder n uitstekende staat. De muren die zijn fabelachtige levens- Frontnieuws in 16 woorden... Bibberende Amerikanen vechten tegen Chinezen in gewatteerde uniformen HET NOORD-KOREAANSE communistische opperbevel, dat zijn strijd krachten doet terugtrekken, schetst de situatie aan het front in zes tien woorden: „Op alle fronten voerden eenheden van het volksleger in dezelfde stellingen als tevoren hun defensieve strijd." Korter is moeilijk cfenkbaar, maar dit communiqué is er naast. Immers de verbonden troepen trekken onder ijzige koude voorzichtig op. De linies der Geallieerde troe pen in Noord-Korea worden rechtgetrokken. Zuid-Koreaanse eenheden zijn rèeds gevorderd tot Hapsoe, 30 km ten Noorden van de 41e breedte- raad. De brigade van het Britse Gemenebest I In Poesan arriveerde het Britse troe- na een stilstand van drie dagen, in het penschip „Empire Fowey" met 1500 man ebied van Paktsjon, 15 km ten Noorden!grondtroepen aan boord, die terstond het bruggenhoofd aan de Tsjongtsjon aan de stryd zullen deelnemen. Vliegen-de reuzenforten hebben weder om boven de Jaloe een straaljager van Russisch type neergeschoten, die in een formatie van 15 toestellen tot de aan vu. poogden over te gaan. De Amerikanen hebben vandaag Hagaroeri, aan de Zuidelijke rand van het belangrijke Tsjosinbekken, ingenomefl. weer een aantal kilometers gevorderd, in het centrum van het Geallieerde front wordt voortgang gemaakt tussen Koe- noeri en Toktsjon. Duizenden tonnen ammunitie en voor raden worden naar de frontlinie aange voerd, en in de eerste plaats winterkle- ding. De mariniers moeten de bittere koude trotseren, die verlammend werkt op de activiteit. Men heeft thans te ma ken, althans in het Noord-Westen, met temperaturen van 6 graden onder nul en elders wordt melding gemaakt van tem peraturen van 30 graden vorst. In dit gebied staan minstens 90.000 Chinese communisten tegenover 't Ame rikaanse eerste corps. IJzige winden, van de hergen komende, storten zich op de bibberende Amerikanen en de, in gewat teerde katoenen uniformen, gestoken Chinese Roden. Vele Amerikanen droe gen nog zomeruniformen, maar dit ordt nu met spoed verholpen. Reparatie van Prinselijke Dakota20.000 De verbeteringen en reparaties, die an de Dakota van Prins Bernhard wer den aangebracht met het oog op de reis naar Zuid-Amerika. hebben f 20000 gekost. Dit bedrag wordt thans aange vraagd in een wetsontwerp tot wijziging der begroting 1949 van Verkeer terstaat. Acht gewonden bij botsing Acht personen werden gisteravond ge wond bij een botsing tussen een luxe auto en een bestelwagen op de rijkswëg tussen Meppel en Steenwyk, ter hoogte van Nijeveen. De personenauto werd be stuurd door de aannemer J. Pen uit Steenwyk, d'ie met zes werklieden naar huis reed. Eensklaps moest hij uitwijken een groentekar. Uit de tegenover gestelde richting kwam de bestelwagen, bestuurd door de heer Stoffels uit Zwolle. een hevige klap vlogen de auto's tegen elkaar. De bestelwagen draaide hele slag om. De luxe-auto werd aan de voorkant bijna gehsel vernield. Het ernstigste werd de werkman P. Logt- meyer gewond. De aannemer kreeg een gecompliceerde beenbreuk en van de andere inzittenden werden drie ernstig twee licht gewond. De bestuurder de bestelwagen liep lichte verwon dingen op. Vanmorgen omstreeks negen uur brak op 2 plaatsen de koppeling van een goe derentrein, die op weg was van Bussum Baarn. Het treinverkeer werd 2 uur Thorez in Russisch sanatorium Maurice Thorez, secretaris-generaal der Franse communistische partij, wordt thans in een klinisch sanatorium te Mo9kou door Russische en Franse artsen behandeld. (Politieke „bewerking" zal wel volgenl Red.). DAT mevr. V. d. Leij te Amersfoort het leven heeft geschonken aan een drieling, drie jongens, die het evenals hun moeder goed maken. DAT aan majoor-monteur J. Westhof ran de onderzeebootdienst te Rotterdam andaag de gouden medaille voor 50 jaar militaire dienst is uitgereikt. DAT de Groninger kustvaarder Gruno, die eergisteren bij Terschelling motor- schade opliep en in moeilijkheden kwam. door de sleepboot Holland tc IJmuiden is binnengesleept. DAT de 71-j. belastingconsulent A Roos uit Stompetoren in Schermerhorn (N.-H.) door een vrachtwagen is aange reden en gedood, toen hy onvoorzichtig de straat overstak. DAT een schoenfabriek te Dongen in het voorjaar een nieuw soort heren schoen, die gemakkelyk zit en geen voet- gebreken zou kunnen veroorzaken, op de markt brengt. DAT de commissaris dei- Koningin, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, bij de oude Sabelspoort in Arnhem de eerste werkzaamheden verrichtte voor de bouw een nieuw Gelders provinciehuis, ontworpen door ir Vegter te Leeuwarden ir Brouwer te Wassenaar. DAT de referendaris W. van Meerten g.v. zyn 40-j. jubileum in dienst der gemeente Arnhem is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. DAT pluimveehouders, die voor 1950 geen toewijzing voor kippenkuikens hebben ontvangen, vóór 1 December een toewijzing voor 1951 kunnen aanvragen DAT de ver. tot bevordering van de vakopleiding in het typografisch bedryf gisteren in Utrecht het 25-jarig bestaan herdacht. DAT Enschede, waar de Duitsers in 1943 het carrillon roofden, gisteren weer een klokkenspel heeft gekregen. DAT aan de Zuidholl. Staten subsidie is gevraagd voor de 4 Chr. en 7 R.-K. bureaux voor beroepskeuze in de provin cie, en wel 7 per geval. Boot kapseisde in storm op de Oosterschelde Een schippersvrouw uit Rotterdam haar dochter zijn op de Oosterschelde verdronken, toen het 2.200 ton metende sleepschip Amer' tijdens de storm van gisternacht kapseisde. De Amer, die 700 ton zand had overgenomen van een zandzuiger bij Wemeldinge, werd samen met de Overijssel door de sleepboot Res Nova naar Rotterdam gesleept. Eer de sleep echter in het Keeten was, brak ter hoogte van Stavenisse de staaldraad. In het donker werd de verbinding weer tot stand gebracht, maar enkele minuten Sater brak de draad opnieuw. Schipper Moesker merkte, dat de Amer steeds dieper kwam te liggen en het voor schip water maakte. De roeiboot werd langszij getrokken en zyn twee zoons, de 18-jarige tweeling Gerrit en Jan, spron gen er in. De roeiboot sloeg echter om en de beide johgens. die te water raakten, zwommen naar het tweede sleepschip Maar eer ze daar aan boord waren ge klommen, ging de Amer plotseling zo overstag, dat de schipper, zijn 47-jarige vrouw Marie en zijn 15-jarige dochter Maria meegezogen werden en onder het schip terecht kwamen. De man zelf kon de Overijssel bereiken, maar zijn vrouw en het meisje kwamen niet meer boven. Alleen de dochter kon zwemmen. Het stoffelijk overschot van de vrouw is bij Ouwerkerk op Duiveland aangespoeld. De politie heeft in de bodem schip, dat met de kiel naar boven dreef, geen enkele scheur ontdekt. Terugtocht in Indo-China Franse troepen hebben in N.-W.-Indo China de stellingen Binhloe en Phongto Prins Bernhard ging jagen op „vrije dag" Op het landgoed Ter Horst bij Voorschoten Volkomen onverwacht en by na onop gemerkt arriveerde Z.K.H. Prins Bern hard vanmorgen te Voorschoten. De Prins had vandaag een, .vrije dag" geno men en ging op het Koninklijk landgoed Ter Horst ter jacht. Omstreeks 9 uur vanmorgen kwam het kleine gezelschap aan. Het bezoek droeg een volkomen on gedwongen en sportief karakter en ge zien het slechte weer van de laatste dagen, kan gezegd worden, dat de Prins het nog wel getroffen heeft. Erik Hazelhoff uitgewezen De bekende Nederlandse journalist mr E Hazelhoff Roelfzema heeft bevel ge kregen, de Philippijnen te verlaten. Dit is niet formeel geschied, doch de autori teiten hebben hem medegedeeld, dat zyn visum binnen twee dagen zou aflopen. Hij werd er n.l. van beschuldigd, dat hy pogingen zou doen, dr Soumokil, het hoofd van de republiek der Zuid-Moluk ken, in veiligheid te brengen. Hij vertrekt heden per vliegtuig naar San Francisco en zal pogen langs andere weg Ambon te bereiken. Seretse Khama legt strijdbijl neer Seretse Khama, die door zün huwelyk met een blanke (Britse) vrouw door de Britse regering is uitgestoten als stam hoofd van de Bamangwatostam in Afrika, heeft de stryd voor herstel van zUn rech ten opgegeven. Hü noch zyn kinderen zullen meer aanspraak maken op het Professor Romme is niet meer te- vreden met de huidige samenstel ling van het kabinet. Dat vertelde hü gisteren in de Tweede Kamer. Dat zit hem in het aftreden van minister Schok king, die een vooraanstaand man in de Christelyk Historische Unie is. Zün op volger, mr s'Jacob is geen lid van de Unie, al is hü wel de christelyk histori sche beginselen toegedaan. Daaróm is de basis van het kabinet, waarop het in '48 in zee ging, versmald. De regering moet, aldus prof. Romme, zo spoedig mogelijk „op de daartoe geëigende wüze" tot de oude basis terugkeren. Wat is deze „geëigende wy'ze?" In poll. tieke kringen is het geen geheim, dat deze gezocht moet worden in het vervan gen van een thans zittende minister door iemand van Christelyk Historische rich ting. Daar de machtsverhouding binnen het kabinet, in politiek opzicht niet ge wijzigd mogen worden, moet de minister, die, om een woord van een reeds lang gestorven S.D.A.P.-Tweede Kamerlid te gebruiken, „geschikt is om oud-minister te worden" gezocht worden bij de vak ministers. Wy menen de plank niet ver mis te slaan, wanneer daarby in het büzonder gedacht wordt aan mr Spitzen, minister van Verkeer en Waterstaat. Deze staat niet zo byzonder op zyn ministersfunctie. Bovendien is by zyn benoeming stilzwy- gend aangenomen, dat hy by excellentie- af worden weer secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat zal worden. De kronkelwegen der politiek zijn vele. Wat moeten wij denken van de tamelyk sfinxachtige uitingen van prof. Romme over mr Ouds „derde macht"? Pas tegen de kabinetsformatie van 1952 zou die macht betekenis krijgen. Terecht wees hij er op. dat die betekenis er alleen zou zijn, wanneer er iets meer homogeniteit binnen die „derde mach1" zou moeten zyn. dan die voortkomt uit simpele samenwerking. Maar toen hij aan de „realiteit" toekwam zweeg de hoog geleerde. Had hii toen misschien reeds genoeg gezegd? Met name toen hvi sprak over de mogelyke rol, die de K.V.P. met de „der de macht" zou kunnen spelen bü de ka binetsformatie van 1952? Wü vermoeden, dat prof. Romme zleh spiegelde aan ziin voorganger mgr No- lens. Deze uitte zich destüds over moge lijke samenwerking met de S.D.A.P., zij het uit „uiterste noodzaak". Daarmee bedoelde hy toen een waarschuwing aan de rechtse, protestantse part yen. Prof. Romme nu „speelde" blijkbaar met de gedachte aan de mogelükheid van een samengaan, met een „derde macht". Hierin lag ongetwyfeld een waarschu wing aan het adres van de P.v.d.A.: „denk er om, wü kunnen met U samen gaan, maar ook met een ander." Overigens zou prof. Romme kunnen bedenken, dat er dan nog een derde mo gelükheid Is, namelyk een samengaan van die dusgenaamde „derde macht" en de P.v.d.A. Dit zijn de echte verpleegsters Dit prachtig stuk tafelzilver zal de tafel sieren bij het diner dat H.M. de Koningin en Prins Bernhard bij hun bezoek aan Engeland zullen geven. Voor het naar Engeland gaat wordt het eerst nog eens terdege opgepoetst. Auto in Hoendiep, twee doden Waren Inzittenden Leidenaars De Groningse brandweer heeft vanmor gen te Groningen een Skoda-automobiel het Hoendiep gehaald tegenover het vroegere tankstation van de Caltex. In de wagen werden de lichamen van ■n man en vrouw gevonden. Men wërd op het ongeval opmerkzaam gemaakt, toen een schip, dat ter plaatse voorbij voer. op de gezonken auto stootte. De wagen behoort toe aan de garage Van Ruyven te Den Haag en was 9 No vember aan een inwoner van Leiden ver koks. die lange messen dragen, zou men kunnen zeggen: 't zyn niet allen verpleegsetrs. die witte F. schortjes hebben. De be- voegdheid, de titel ver- pleegster of verpleger te dragen, komt slechts toe aan hen, aan wie het door '1 de wet beschermde staats- jjÉI insigne wordt uitgereikt. jJÖF Hierop wordf nog eens extra gewezen, nu de E® Federatie van de Neder- fSSL-, landse Verpleegstersbon- sl den het eerste lustrum viert. Het blijkt immers, dat nog velen in den k9 lande in de mening ver- ^9 keren, dat, als men maar K uniform draagt, men ook verplegende is. Het wellicht nuttig, onze lezers de afbeeldingen te tonen van de insignes. V die uitsluitend uitgereikt worden aan gediplomeer- de verpleegsters. Boven ste rij: v.l.nj. Het A.- diploma, algemene zie- j kenverpleging (zg. Witte l Kruis); A. en B - diploma - j (Witte en Zwarte Kruis); 1 I B.-diploma: verpleging zenuw- en geestesziekten i (Zwarte Kruis). De ver- pleegster met het Witte Kruis (eventueel met fc-, Z. Kruis) kan zich verder I bekwamen voor de aantekening kraam- I verpleging, het bgn. Ooievaartje (links ionder). Voorts kan zij het diploma kin derverpleging bemachtigen (midden on der) en Wijkverpleging rechts onder)De i zuster met het insigne met aantekening Wijkverpleging moet in het bezit zijn van de aantekening Kraamverpleging. Crediet voor Duitsland Maar het krijgt de pin op de neus De Organisatie voor de Europese Eco nomische Samenwerking is het er over eens geworden, West-Duitsland een extra-crediet van 120 millioen dollar te verstrekken, echter op voorwaarde, da: het voor de 27st« dezer maatregelen voorstelt om aan de impasse een einde te maken. Indien de raad van de O E E S. deze maatregelen voldoende acht. kan Duitsland beginnen tussen 15 en 20 De cember a.s. het crediet op te nemen. De terugbetaling moet geschieden in zes maandelijkse termijnen en de rente zal 2.75 pet. bedragen. Duitsland zal boven dien nog uit eigen dollarreserves 60 mil lioen dollars moeten bydragen. Finsterwolde protesteert met luidsprekers Er wordt in Finsberwolde op het ogenblik met luidsprekerauto's e.d. actie gevoerd tegen het regeringsvoorstel om de gemeenteraad aldaar op non-actief te stellen. Morgen wordt, op initiatief van de communistische raadsmeerderheid. weer een spoedvergadering van de raad gehouden. Trein op station te Baarn ontspoord Op het station Baarn ontspoorde gister avond om kwart voor acht een rijtuig een treinstel, dat met een geringe snelheid uit de richting Amsterdam bin nenkwam. De oorzaak is onbekend. Het baanvak HilversumBaarn werd geheel versperd, maar persoonlüke ongelukken deden zich niet voor. Een der rijtuigen kwam dwars over de rails te staan, zodat het verkeer van Amersfoort naar Hil- jm en omgekeerd via Utrecht moest worden omgelegd. Tussen Baarn en Amersfoort werd een half uur-pendel dienst onderhouden. WEERBERICHT Opnieuw regen lyk matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 uur). De Bilt verwacht tot morgen- avond: Vanavond weinig, maar later geleidelijk toene- mende bewolking met vooral morgen opnieuw regen. Mati- ge tot krachtige naar Zui4+- lyke richtingen krimpend* wind. morgen echter tjjde- ZON EN MAAN. 16 November: Zon; 8.01—16.48. Maaai 14.15—23.45 uur. E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1