llirutur £riitsr(|c (üiourant D „Operette-regering" in Nepal Peking goochelt met Chinese interventie op Korea Maar... brengt Formosa tovertapijt op het Voortzetting Marshallhulp nodig tot het jaar 1954 Vijftien van de vrijgelatenen weer bij hun gezin Verbonden legers tegenover een ingegraven vijand Wist U In memoriam prof. dr Z. W. Sneller MAANDAG 13 NOVEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8273 Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticlj is afitbleoen tnyn hert ia tegljcospotf Negen Rode „Gelen" naar Lake Success Communistisch China rammelt steeds meer met de sabel: Mandsjoerije zal onder kanonvuur komen te liggen, indien de Chinezen niet krachtig weerstand bieden aan de „machten der aggressie" op Korea. En verder heet het, dat China vastbesloten is, Formosa te bevrijden. Het is in deze psychologisch negatieve sfeer, dat negen afgezanten van Peking morgen naar Lake Success vertrekken. Met klem hebben de Rode heren de uit nodiging der Ver. Naties om de kwestie van de Chinese deelneming aan de strijd op Korea te komen bespreken, van de hand gewezen, tenzij dit punt gecombineerd wordt met de kwestie Formosa. Bij voorbaat bestem pelt men het rapport van het Verenigd Commando als „eenzijdig, kwaad willig en onwettig". Wat valt er eigenlijk van deze conferentie te ver wachten? In een telegram aan Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., zegt Tsjou En Lai, de Chinese premier, o.a.: kunnen de invitatie van de Veiligheids raad, niet aanvaarden, omdat de verte genwoordiger van Peking het recht zegd wordt, de dringendste kwestie te bespreken van de „gewapende interven tie in Korea" en „aggressie tegen China" door de Ver. Staten. „Deze referentie aan het begrip „interventie" slaat dus klaar blijkelijk ook al op de actie der Ver. Naties. Tsjou En Lai, die in politieke zin, zich hier zo'n rare Chinees niet toont, is handig genoeg erop aan te drin gen. de zaken gecombineerd te gaan be- Een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de beschuldigingen van McArthur betreffende de interventie der Rode Chinezen op Korea een „volkomen ver draaiing van de feiten" genoemd. Zowel het rapport van McArthur en de verkla ring van Warren Austin beschouwt men te Peking als pogingen tot intimidatie Finse vrachtboot op Schelde gezonken De 30 opvarenden gered De Finse vrachtboot Inga (1410 ton) Is Zaterdagnacht by het uitvaren uit do buitenhaven van Terneuzen tegen het Nederlandse Libertyschip Axeldyk ge varen en twee uur later gezonken. De bemanning van 29 koppen en de enige passagier, een vrouw, werden gered, deels door een sleepboot, deels door de Nederlandse loodsdienst, die een redding boot met tien schipbreukelingen op- Eerst zag het er naar uit, dat het Finse schip behouden zou kunnen blij ven. Het had wel een groot gat aan bak boordzijde opgelopen, maar het kon toch bij de Westelijke strekdam van de binnenhaven aan de grond worden gezet. Maar twee uur later kapseisde de Inga. De kapitein kon op het allerlaatste ogenblik nog op de sleepboot Scheld? springen, die met volle kracht achteruit moest stomen om niet door de Inga gei-aakt te worden. De Axeldijk had enige schade aan de boeg gekregen en was inmiddels enkel? mijlen stroomopwaarts voor anker ge gaan; het schip kon gistermiddag zonder assistentie naar Antwerpen opstomen. De Inga. die met steenkolen op weg was naar Helsinki, ligt ongunstig voor de scheepvaart. De bemanning is in een hotel in Terneuzen ondergebracht. Piekuren begonnen al goed De piekuren zijn vanmorgen in N. Brabant met twee geheel stroomloze perioden begonnen. Er was nl. een brand uitgebroken in een transformator huis van het P.N.E.M. in Geertruiden- berg. Eerst een half uur lang en later nog eens drie kwartier was d.e stroom uitgeschakeld. Ook daarna was de leve. ring van electriciteit nog beperkt. De heren nemen het standpunt in, dat Chinese „vrijwilligers" in groten getale aan de strijd op Korea moeten deel nemen, want, dat de verontwaardiging over de Amerikaanse aggressie geer. grenzen kent. Daarom stellen zij voor. dat alle buitenlandse strijdkrachten onverwijld Korea zullen moeten ontrui- Als de Chinese commissie, die ondër leiding zal staan van Woe Hsioe Tsjoean, te Lake Success op dit Chinese honden-gerecht tracteert, moet er wel noodzakelijk een politieke indigestie ontstaan. Maarhouden wij goede moed, de V.N. weten, dat morgen deze Chinese ..commissie van negen mannen" uit Peking naar Lake Success vliegt en door de Amerikaanse ambassade in Praag zijn de visa voor de heren ver strekt. De Amerik. senator O'Connor heeft geprotesteerd tegen eventuele stappen, om communistisch China tot de V.N. toe te laten. Hierop heeft het State Depart ment verklaard, dat thans de erkenning van Rood China door de V.S. niet ir. overweging is. dat men met wettige maatregelen wil voorkomen, dat de Chi nese communisten een zetel in de V.N. krijgen, doch, dat de V.S. niet per veto de toetreding kan blokkeren. Mr Stikker vergezelt Koninklijk paar Churchill ter begroeting in Dover aanwezig? De Koningin en de Prins zullen by hun bezoek aan Engeland, dat op 21 Novem ber begint, worden vergezeld door minis ter Stikker. De Nederlandse ambassadeur in Londen, jhr Michiels van Verduynen zal het vorstelijk paar in Dover begroe ten. Het is mogelijk, dat ook Churchill daar aanwezig zal zijn in zijn functie Lord Warden of the Cinque Ports. Churchill werd in Augustus in dit ambt benoemd. Het bezoek begint officieel wanneer de hertog van Gloucester in Dover de Jacob van Heemskerck betreedt om namens het Engelse Koningspaar de Koningin e Prins te verwelkomen. De reis naar het Victoria-station wordt gemaakt in luxe-rijtuig van de Britse spoorwegen. Aan het gezelschap van de Koningin worden toegevoegd generaal sir Miles Dempsey, die zich onderscheidde tijdens de terugkeer uit Duinkerken in 1940 en bij de invasie in Normandië in 1944, de luchtvaart-, marine- en militaire attaché bij de Britse ambassade in Den Haag, een der hofdames van Koningin Eliza beth. Prins Bernhard wordt vergezeld door een aide-de camp van Koning Op de eerste dag van het bezoek w den de Koninklijke gasten in het St James'-paleis welkom geheten uit r van geheel Londen. De begroeting In de Guildhall op de tweede dag gebeurt mens de city, de zakenwijk, door de Lord •Mayor, die na de Koning de tweede in rang is te Londen. Het bezoek eindigt officieel, wanneer de Koningin en Prins op Vrijdagochtend 24 November in het Buckingham paleis van het Britse vorstenpaar afscheid nemen. De terug reis wordt gemaakt met een Nederlands militair vliegtuig. De Amerikaanse minister van rine, Francis Matthews, is vanmorgen per vliegtuig uit Washington vertrokken voor een inspectietocht van drie weiken in de Stille Oceaan en het Verre Oos' ten. Matthews zal contact zoeken me! generaal McArthur. Thorez gaat „kuren" in Moskou U moet het maar geloven: de leider van de Franse communisten, Maurice Thorez, is naar Moskou vertrokken, om daar „ïn een kliniek een behande ling te ondergaan." Zaterdag kwam een Russisch vliegtuig hem halen van het vliegveld Orly bij Parijs. Zijn vrienden droegen Thorez in het toestel. Ook de echtgenote van de communistenleider reisde mee, evenals August Lecoeur, van wie men algemeen verwachtte, dat hij de heer Thorez zou opvolgen. Uit het feit, dat Lecoeur de Franse'autoriteiten niet op de hoogte had gesteld van zijn reis naar Moskou, kan men opmaken, dat de heren in de Russische hoofdstad waarschijnlijk ook een paar geestelijke pillen en inspuitingen zullen krijgen Truman maakt een stoutmoedig plan openbaar EEN STOUTMOEDIG PLAN is wereldkundig gemaakt om de hulp aan Europa na de afloop van het plan-Marshall nog anderhalf tot twee jaar voort te zetten en men verwacht, dat Truman, die het plan van een aanbeveling heeft voorzien, dit in Januari a.s. tot zijn richtsnoer zal nemen, als hij zijn voorstellen voor de hulp aan het buitenland bij het Congres zal indienen. Het plan is opgesteld door Gordon Gray, die na zijn aftreden als minister voor het leger in Maart j.l. door Truman belast werd met de opstelling van een alles omvattend rapport voor de hulp aan het buitenland. De voornaamste punten van de in grijpende voorstellen, die de vrucht zijn van de maandenlange studie van Gor don Gray, zijn: 1) voortzetting van de zuiver econo- misohe hulp anderhalf of twee jaar na afloop van het plan-Marshall in 1952; 2) uitbreiding van de bevoegdheden tot verstrekking van leningen door de ex- en importbank tot totaal 314 5 milliard dollars; 3) verschaffing van 1.6 tot 2 milliard staats- en particulier kapitaal aan on ontwikkelde landen; 4) verzachting van de beperkingen op de besteding van leningen en schen kingen: 5) afschaffing van de achterstellingen bij de invoer in Amerika: 6) internationale controle van schaarse goederen: 7) instelling van een super-E.C.A. Truman wijsit er op. dat de nationale belangen var. Amerika met die der an dere landen verbonden zijn. evenals hun veiligheid en welvaart. Amerika kan niet leven en zich verdedigen als he' alleen staat. De eenheid van belangen ligt ten grondslag aan de pogingen, die thans moeten worden aangewend. Tru- voegt er .aan toe, dat Amerika's economische politiek van het grootste belang is voor de loop der wereld gebeurtenissen. In zijn rapport dringt Gray er op aan. dat de bepalingen ten aanzien van het vervoer onder een bepaalde vlag ver zacht zullen worden. De Verenigde Sta ten moeten volgens dit rapport de voor keur voor eigen vlag geheel laten varen, en dezelfde gedragslijn eisen van andere regeringen. Hun eigen vloot moeten zij in het leven houden door middel van subsidies. Prins Bernhard in Maart naar Chili Prins Bernhard zal in Maart een offici eel bezoek van vijf dagen aan Chili bren gen, zo is in Santiago bekend gemaakt. Dit gebeurt tijdens de reis, die de Prins in het aanstaande voorjaar naar verschil lende Zuid-Amerikaanse landen zal ma ken. De doodstraf is geëist tegen 3 Sy- riërs, die ervan beschuldigd worden moorden op Engelse en Amerikaanse legatieleden te Damascus te hebben be raamd. Geologen 500 m onder de grond gedood Overstroming van onderaards meer overviel hen Een vreselijke dood zijn zes weten schappelijke onderzoekers op het gebied van grotten, bij Villars les Blamont in Frankrijk gestorven tijdens hun onder aardse expedities. Toen zij 500 meter onder de oppervlakte waren afgedaald, werden zij plotseling overvallen door de overstroming van een onderaards meer. Onmiddellijk togen reddingsploegen, uit gerust met springstoffen en moderne graafwerk-tuigen aan het werk. Na bijna 24 uur onafgebroken gewerkt te hebben, wisten zij 6 der vermisten te bereiken. Vier van hen waren levenloos, terwijl de 2 anderen zo zwak waren, dat zij spoe dig overleden. Slechts één geleerde, dr André Meray, bleef ongedeerd, daar hij zich bijtijds in veiligheid had kunnen stellen, toen de overstroming begon. De Nederlandse krijgsgevangenen, die tijdens de oorlog aan de zijde van de Duitsers hebben gevochten, zijn uit Rusland in ons land teruggekeerd. Bij Oldenzaal passeerden zy de grens en werden vervolgens overgebracht naar een kamp in Amersfoort. Na aankomst in Amersfoort kwamen zij met een pijp en een sigaret weef wat op verhaat Familie verdrong zich in Amersloort Gevangenschap in Rusland telt mee bij eventuele veroordeling (Van een onzer verslaggevers) ROND DE OMHEINING van het Demobilisatie-centrum bij Amersfoort verdrongen zich Zaterdagmiddag de familieleden van de 74 Neder landers, die door Rusland zijn vrijgelaten. Toen een autobus, twee vracht wagens en een gevangenisauto de weg naar het doorgangskamp opreden, stormden de mensen op het transport af, maar de politie hield hen op een afstand. De 74 man werden ondergebracht in een der barakken van het voormalige concentratiekamp. Na te zijn onderzocht, konden twee van hen reeds Zaterdagavond huiswaarts keren. Zondag vertrokken er dertien. De Amersfoortsé politie-agenten, die Zaterdagmiddag- hun posten rond he! kamp betrokken, mochten geen enkele mededeling doen. Zelfs op de vraag o! het transport al was gearriveerd, bleven zij het antwoord Schuldig aan mensen,die te laat kwamen auto's te zien binnenrijden. De zo voorspoedig geweest, dat de vrijge latenen twee uur eerder aankwamen dan men verwachtte. Met behulp militairen, die in het kamp thuishoor den, smokkelde men brieven naar bin nen, maar toen dat bekend wérd, moch ten ook soldaten het politie-cordon niet meer passeren. Later in de-biddag werd het afgeven van brieven toegestaan en maakte eer officier bekend, wie gearriveerd Dertig politieke misdadigers? Verschillende instanties vinden, dat de teruggekeerden voldoende zijn gestraft, zei majoor Wellema, hoofd van d.e missie opsporing vermiste personen. Bij het opleggen van een eventuele straf zal rekening worden gehouden met de tijd die de gevangenen in Russische kampen hebben doorgebracht. Tegen ong. 30 de mannen bestaan verdenkingen gens politieke misdrijven. Zes var zijn al bij verstek veroordeeld. Allen 74 mogen naar huis, misschien voorlopig met uitzondering van hen, die voor een asmogendheid. wapens hebben gedragen Het medische onderzoek, dat Zaterdag al volop aan de gang was, kostte veel tijd', doordat van de teruggekeerden geen gegevens beschikbaar waren. Drie dok toren en twaalf man hulppersoneel wa ren in de weer. Van de eerste twintig gekeurden zeiden de boktoren, dat hun toestand redelijk is. Slechts een van hen heeft vermoedelijk t.b.c. Na het geneeskundige onderzoek volgde het justitionele. Er werden foto's en vingerafdrukken gemaakt en verho. ren afgenomen. De ondervraagden wa ren erg monter. Hoewel het niet ver plicht was. liepen allen langs de tafels, waar honderden foto's van nog vermiste Nederlanders lagen. Bij de verhoren werden alle dossiers van de ongeveer tweeduizend vermisten gebruikt. Van tachtig procent wist men reeds, waar deze personen verblijven, maar de ver klaringen van de ex-gevangenen konden de gegevens misschien aanvullen. De verhoren zouden tot morgenmiddag duren. Odessa was een hel We klampten een nog jonge man aan, die zijn hoofd iets gebogen hield. Onge veer een maand geleden werkte hij nog in Odessa en daar kreeg hij kokende teer in zijn nek. Het was er een hel, vertelde hij. Er arriveerde een ploeg van hon derd man. Na enkele weken werd de groep, waaronder ook enkele van de teruggekomen Nederlanders, overge plaatst doch toen moesten 98 van de 100 wegens ondervoeding naar het zie kenhuis. In de autofabriek. waar de jonge man werkte, waren 43 nationaliteiten verte genwoordigd. Het was er volgens hem een publiek geheim, dat Rusland aan de re geringen van Hongarije en Roemenië geld geeft voor arbeiders. Deze mensen zullen waarschijnlijk hun leven lang slaaf blijven, omdat hun omgekochte spraken nog anderen, die in Siberië of op de olievelden bij Tiflis hebben ge werkt. Pas enkele weken voor het ver trek kregen ze een redelijke verzorging. Het vaderland trekt hen. Met een be wijs, dat zij medisch goedgekeurd zijn en de justitiële zeef hebben gepasseerd zullen ze een spoorkaartje en enkele gul dens zakgeld krijgen. En dan naar huis, na zeven of acht jaar De vyftien mannen, die al by hun fa milie terug keerden, zyn: J. Zundorf, Herman Costerstraat 24, Den Haag; T. J. Steehouwer, Koninginnestraat 29, Den Haag; L. R. J. Gordeau, Terborgstraat 38, Den Haag; A. Letsch, Loggerstraat 74, B-50 toestel in nood liet zijn bommen vallen Duizenden mensen van het district Rivière du Loup aan de St Lawrence rivier in Canada vluchtten gisteren hun huizen uit, in de veronderstelling, er een luchtaanval plaats had- Zware ontploffingen werden gehoord, terwijl dikke wolken zwarte en witte rook de lucht bedekten. Het bleek inderdaad, dat het gebied gebombardeerd werd, maar zonder opzet en dooreen Ame rikaanse B-50 bommenwerper- Deze keerde door motorpeoh in nood moest zijn bomimenlading kwijt. De be doeling van de bemanning was de pro jectielen In de rivier te werpen, men wierp verkeerd, met bovengemeld gevolg. Er werden geen personen dood. Het vliegtuig zelf is waarschijn lijk in Limestone geland. Emigratieverdrag met Australië gereed In bepaalde gevallen ook subsidie bij overlocht per K.L.M. Naar de Ni e u w e L e i d s c h e C r t. vernëemt. is vandaag te Canberra het emigratieverdrag getekend tussen Austra lië en Nederland. Dit verdrag uiteraard nog de goedkeuring der beide regeringen verkrijgen. De onderhande lingen, die de onlangs naar Australië vertrokken Nederlandse delegatie n de Australische minister van Immigra! de heer Holt. heeft gevoerd, hebben evenwel tot dit gunstige resultaat ge leid. Het verdrag zal begin van het vol gend jaar in werking treedn en eer öigheid hebben van vijf jaar. Daarna kan het worden verlengd. Er wordt rekening gehouden met gratie van 25.000 Nederlanders Australië in 1951 en in daaropvolgende jaren een nog groter aantal. De Neder landse regering verplicht zich door extra K.L.M.-vluchten de vervoersgelegenheid te vergroten. Ook op K.L-M.-vluchten zal de Austra lische regering voortaan subsidie ver lenen ter tegemoetkoming in de passage- kosten voor oud-illegalen en oud-stryders, en wel op dezelfde basis als by vei per schip. Scheveningen; F. P. Knaap, Tasmanstraat 108, Leiden; A. B. v. d. Lee, Verwersdyk 51, Delft; J. J. van Kerkwyk, Sloterkade 52, A'dam, G. H. Erbrink, Maniixstraat 257, Amsterdam; F. B. Laamcr, Gerardus laan 4, Eindhoven; T. H. v. d. Kruyt, Noordmolendwarsstraat 16a, Rotterdam; C. Jordaan, Ringovenstraat 19, Gcleen; K. Muntinga, Keidelaan 63, Twyzelerhei- de; C. J. Zaal, Araersfoortscstraatweg IC, Naarden; H. G. J. Vissers, Oyenseweg 35, Oss en J. Welter, Bredestraat G 17. Huis- De oorlog op Korea Thans is een ononderbroken defensielinie van West- naar Oostkust gevormd Langzaam trekken de verbonden le gers on Korea Noordwaarts. Het offen sief heeft met mocilykheden te kampen als sneeuw en regen, maar toch steunt de luchtmacht zo krachtig mogelijk door het uitwerpen van uitrustingen en voed sel en het bombarderen der bruggen over de rivier de Jaloe. Ten Oosten van Paktsjon, werd een voorwaartse bewe ging gemaakt, waarby men echter uiterst behoedzaam tewerk gaat. De vijandelijke strydkrachten worden geschat op 200.000 man, waar tegenover een ongeveer gc- lüke macht der verbonden legers staat. Men verwacht spoedig op zwaar verzet te stuiten van ingegraven Chinese en Noord-Koreaanse communisten. Vanochtend hebben de verbonden troepen hun aanvallen voortgezet. Bij Habongsonni hebben het 8ste en het 10e leger, die respectievelijk aan West- en Oostkust vechten, contact met elkaar ge kregen, waardoor thans een ononder broken defensie-linie van West- naar Oostkust tot stand is gebracht. Er werd aantal krijgsgevangenen gemaakt, van velen verklaarden, dat de Noord-Koreanen een stemming heerst, zich over te geven, maar dat zulks door de legerleiding onmogelyk wordt gemaakt. Ook wees men erop, dat de Chinezen van Noord-Koreanen als dek king gebruik maken voor hun eigen strijdkrachten. n 30 km lange colonne van munistische troepen, trekkende Z.-Westelyke richting, werd ten Noorden Joewondjoen met succes door jacht bommenwerpers van de Ver. Naties aangevallen. De Amerikaanse mari. heeft verklaard, dat haar vliegtuig wederom op ja-gers van Russische m kelij zyn gestoten, tydens de aanvallen op bruggen over de Jaloe. Vermelden wy nog, dat de F.A.O., d. de voedsel en landbouworganisatie va de V.N., haar steun heeft toegezegd aa het hulpplan voor Korea, waarvan a kosten tot eind 1951 geschat worden 364 millioen dollar. Wegen, al spoorwegen zijn grotendeels vei gelukkig is een groot g< de rijstoogst behouden deelte geblevi Bertha's moeder naar Singapore Twee artsen reizen naar Korea Vastbesloten te zullen vechten voor de teruggave van haar kind, dat volgend jaar 24 Maart 14 jaar wordt, is de moe der van Bertha Hertogh gisteren met de K.L.M. van Schiphol naar Singapore ver trokken. De heer Hertogh bracht haar weg en zeide, dat het nog niet vaststaat als hoedanig mevr. Hertogh in het proces om Bertha zou optreden. Haar reis is mo gelijk gemaakt door het comité-Bertha Hertogh te Bergen op Zoom. Met hetzelfde vliegtuig vertrokken de artsen A. J. van Meurs en J. J. van Gogh DAT de Willem Ruys Zaterdag met 800 passagiers uit R'dam naar Indonesië is vertrokken. DAT de R'damse grafici van 17 No vember tot 3 December een tentoonstel ling houden in het Schielandshuis aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam. Dat het nieuwe Paleis van Justitie in Den Bosch Zaterdag is geopend en vol gend jaar een gebouw voor het Arn hemse gerechtshof wordt aangesteed. DAT de beiaard in de Utrechtse Dom toren wordt verbeterd en het aantal klokken wordt uitgebreid tot 47. DAT het onderzoek naar eventuele laakbare handelingen van de Utrechtse officier van justitie, mr K., thans is afge sloten. DAT het R.K. padvindershuis aan de Veurstraat te Rotterdam is uitgebrand (schade f 1500). DAT de 15-j. Hilversumse jongen G. Sjollema,, die wilde gaan varen, Woens dag bij zijn ouders is weggelopen en nog niet is teruggekeerd. DAT in Lunteren het afgelopen week- ende de eerste kadercursus van de jeugdorganisatie Jonge Strijd van het N.V.V. is gehouden. DAT de zolderverdieping van een der magazijnen van de schildersbyenkorf aan de Herengracht te Amsterdam, in welk pakhuis in April ook brand heeft ge woed, gisteravond is uitgebrand. DAT burgemeester S. D. Doeven Bergen (L.) op 51-j. leeftijd is c leden. DAT Leeuwarden op 1 Januari bijna 79.000 inwoners telde en B. en voorstellen, volgend jaar 150 opcenten op de hoofdsom van de personele belas ting te heffen tegen 120 in 1950 DAT het treinverkeer A'dam—Alkma3 vanmorgen enkele uren gestagneerd t geweest doordat een goederentrein werd opgehouden. DAT de 46-j. motorrijder J. D. uit Haar'.em op de nieuwe Hemweg bij A'dam tegen een auto botste en is gedood. DAT twee mannen; met een knuppel gewapend, de woning van boer D. Z. te Uddel binnendrongen en er een busje met f75 vandoor gingei DAT de voorzitter van de Chr. pers te Aalten, R. J. MEVROUW HERTOGH OP SCHIPHOL naar Bertha in Singapore naar Singapore, waar zy zich zullen in schepen op de Zuiderkruis naar Korea Zy waren dankbaar dat zy onze jongens in Korea kunnen bystaan, doch zijn er helaas van overtuigd, dat hun hulp nodig zal zyn. Mevr. Van Meurs. een vroegere de K.L.M.die pas ge- achterna. De man van Bertha gewond Reuter meldt, dat dé man van Bertha Hertogh. Manssor Adibi Zondagavond door een motorongeluk te Singapore DAT de Ned. kustvaarder Leuveha ven Uitte, up een' t «yiderng v an 'de A R h" op de Elbe aan de grond liep en door S^tencentrale te Doetmchem sprak over] Dit betekent nieuw uitstel van het pro ces over Bertha Hertogh, Prof. Dr J. Zijlstra schrijft ons: IN DE AVOND van de 10de November 1950 heeft de dood dan een^einde ge maakt aan het ryke en gezegende leven van professor ar Z. W. Sneller. Onze eerste opweüing is een diepe droefheid. De Vrije Universiteit en in het bijzonder de nog zo jonge economische faculteit kunnen hem nog niet missen. God in Zyn oneindige wijsheid heeft anders gewild en heeft zijn moegestreden kind naar huis geroepen. Het laatste half jaar van zijn leven moet moeilyk voor hem zijn geweest. De tekenen van lichamelyk verval begonnen zich steeds duidelijker te vertonen. In dezelfde mate ging de eenzaamheid hem zwaarder drukken. Een droeve gebeur tenis in zyn naaste familiekring greep hem zeer aan. Niettemin belette hem dit niet, met rusteloze yver te werken aan de vervulling van zijn levenstaken. Naar mijn vaste overtuiging is het hoge werk tempo uiteindelijk fnuikend voor hem geweest. De droefheid om zijn verscheiden is echter onlosmakelijk verbonden aan de grote dankbaarheid voor alles, wat in hem aan onze faculteit werd geschonken. Zijn overkomst in 1943 van de Ned Econ. Hogeschool te Rotterdam naar de Vrije Universiteit deed de pas gestichte nieuwe faculteit beschikken over een oogst van rijke ervaring, diep wetenschappelijk in zicht en een schat van kennis, verzameld in een lange reeks van jaren. ER ZIJN HOOGLERAREN, wier colle ges men nooit heeft gewaardeerd en nooit zal waarderen. Er zijn ook hoog leraren, voor wier colleges eerst later, soms eerst achteraf, de waardering komt. Prof. Sneller behoorde noch tot de ene. noch tot de andere categorie. Vanaf het eerste college was en bleef men volledig onder beslag van zijn singuliere welspre kendheid. Men kan bepaaldelijk niet zeggen, dat prof. Snailer een briljant redenaar was in de geijkte zin van bet woord. Rustig en zonder enige stemverheffing placht hy te spreken. Maar door vorm en in houd wist hij zijn gehoor meer te boeien dan door uiterlijke welsprekendheid ooit mogelijk zou zijn geweest. Zijn colleges waren van week tot week een evenement. Het is algemeen bekend, hoe onder zyn leiding de beoefening van de economische geschiedenis in Rotterdam een hoge vlucht heeft genomen. Talrijke disserta ties werden onder zijn leiding bewerkt Verschillende van zijn leerlingen in enge re zin werden tot het hoogleraarsambt geroepen. Op 65-jarige leeftijd bleek hij bereid zyn schouders te zetten onder een nieu we zware taak: het opbouwen van een geheel nieuwe faculteit. Met vaste hand ontwierp hij het bouw plan. Weifelen, treuzelen kende hij niet. Niets ontsnapte aan zijn aandacht. In de tyd van zijn voorzitterschap dart hij op medisch advies in het voorjaar van 1950 neerlegde is hij en hij alleen het ge weest, die aan de faculteit vorm en rich ting heeft gegeven. De economische faculteit aan de Vrya Universiteit is m haar huidige vorm zon der Sneller eenvoudig ondenkbaar. Het aanvankelyk succes van deze faculteit, die in nauwelijks twee jaar haar aantal studenten tot boven de 200 zag groeien, is voor het overgrote deel te herleiden tot zyn verdiensten. HET IS HIER niet de plaats en de ge legenheid breed uit te weiden over de persoon en het werk van prof. Snel ler. Anderen en meer bevoegden zullen dat moeten, doen. Maar ik zou toch nog op een ding willen wyzen. Voor ons als jongere en ten dele jonge collega's was collega Sneller een voorbeeld en een vast oriëntatiepunt in de verbijsterende omvang van de problemen, waarvoor wij werden gesteld. Het levenstempo is hoog en wordt steeds opgevoerd. Rustige bezinning en vaste, gefundeerde overtuigingen schij nen verdwijnende levenswaarden te zyn. Het hoogleraarsambt dreigt in deze maal stroom te worden meegesleurd. Het da gelijkse voorbeeld van Sneller was een voortdurende stille (en soms ook wel uit gesproken) vermaning, de hoogheid van dit ambt niet te laten devalueren. Hoogleraar worden is als men de conjunctuur meeheeft niet al te moei lijk. Een goed hoogleraar te zijn eist die eindeloze toewijding en plichtsbetrach ting. waarvan prof. Sneller zulk een lich tend voorbeeld is. Het zal vreemd en leeg zijn ln de ge bouwen van de economische faculteit, nu onze prof. Sneller er niet meer is. Uit onze herinnering zal hij nooit verdwij nen. Dankbaar gedenken wij. wat God in hem schonk. Aan de Vrye Universiteit, maar ook aan het gehele Nederlandse volk. Studente van vier hoog uit raam gevallen en gedood Een 19-jarige studente viel Zaterdag middag in de Frans van Mierisstraat te Amsterdam uit het raam van de vierde •dieping op straat. Zy was op slag dood. Het meisje is vermoedelijk op het spiegelgladde zeil van de kamer uitge gleden. De vensterbank was zeer laag. Fransen in Indochina verwoestten Thanpoen Om te verhinderen, dat de post door Vietminh wordt gebruikt, hebben de Fransen de grenspost Thar.poen in In- do-China geheel verwoest. De Franse troepen hebben zich teruggetrokken in de buurt van de plaats Moncay. WEERBERICHT een Duitse sleepboot werd vlotgesleept1 de Chr. pers in Oost-Gelderland. Nu en dan buien Tot morgenavond verwacht Bilt: Wisselend bewolkt met nu en dan regen- of ha- gelbuien. Matige tot krach- rvcié»* tige. in de kustprovincies ty- \Vi£'del«ik harde Westelijke wind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1