Verzet tegen verhoging van de omzetbelasting Eerste Kamer sprak over Ambon en Nieuw Guinea Ha..../HUNTER H Edna Earl 5 VRIJDAG 3 NOVEMBER 1950 't Belasiingdebat in de Tweede Kamer Auto-regeling gekoppeld aan cataloguswaarde (Van onze Parlementsredacteur) Jja het bekend worden van het compromis tussen minister Lieftinck en de Com missie van Voorbereiding voor de belasting-ontwerpen, dat inhield een verder gaande verlaging van de loon- en inkomstenbelasting voor de minstdraagkrachtigen fn de middengroepen, gecompenseerd door verhogingen in de omzetbelastingen sector, was er gisteren in de Tweede Kamer de aardigheid voor het grootste deel gf bij de voortzetting van de behandeling van de bekende belastingwetten. Voor het grootste deel werd er nog imaar wat nagepraat. Het zwaartepunt jgal vermoedelijk wel komen bij de ar- iikelsgewijze behandeling van het wets ontwerp inzake'de omzetbelasting, waar wanmiddag mee begonnen werd. Een voorproefje ervan hebben wij gisteren jreeds gehad. Zo betoogde de heer v. d Keuvel (a.-r.) dat het „compromis" niet 'was bereikt met de gehele Commissie Ivan Voorbereiding, doch slechts met 'enige leden daarvan. Hij achtte zich dan !©ok niet gebonden aan het gevoerde overleg. De verlaging van de inkom stenbelasting had zijn instemming, maar Ijjij kon zioh in genen dele verenigen ïmet de compensatie in de omzetbelas- «inèen-sector. Met name het brengen jvan verschillende artikelen onder het jweelde belastingtarief van 15 pet was hem een doorn in het oog. Hij meende, jdat er geen compensatie nodig was: de oplossing moet gevonden worden in be zuinigingen. Eenzelfde geluid liet de heer Ritmeester (V.V.D.) horen. Wel Huichten beiden de mogelijkheid van een {verhoogde invoerbelasting, ter bescher ming van de binnenlandse ondernemer. De heer v. d. Wetering (C.-H.) bleek hok niet enthousiast, doch verzette zich Biet tegen het compromis. Wel meende Jiij, dat de minister, nu hij volledige lompensatie had gekregen, tegenover gndere amendementen maar een wel willende houding moest aannemen. De heer Lucas (K.V.P.) scheen geheel tevreden, al zag hij in de gevonden op lossing wel bezwaren. Zijn amepdement rok hij natuurlijk in. Ook de heer Hofstra (Arb.) trok zijn imendement tot belastingverlaging voor je minstdraagkrachtigen in, daar zijn lee in het nieuwe regeringsvoorstel is erwerkt. Weinig voelde hij echter voor de ver- C.N.V. houdt driehonderd vergaderingen Leuzen voor propagandamaand: De Vijand wederstaan en In de Aanval Vele van de ruim honderd sprekers, lie in deze maand op drie honderd ver beteringen propaganda zullen maken het Chr. Nat. Vakverbond, waren ren in Utrecht bijeen. Onder leiding de voorzitter, de heer M. Ruppert, «spraken de bestuurders de actie en in iet bijzonder de onderwerpen van de prekers. De titels van ,de redevoeringen tijn De Vijand wederstaan en In de lanval. Het optreden van de sprekers vordt in sommige plaatsen afgewisseld loor het gezelschap De Korte Golf* en n andere plaatsen door zang of decla- liatie. Aan alle leden zullen de sprekers nagen: „Waar is de andere helft?", want Hechts vijftig procent van de Chr. werk- s in ons land is niet of verkeerd [éorganiseerd. Het eigenlijke werk is in leze propagandamaand, evenals vorige "iren, het huisbezoek. Woningvordering voor meer gerepatrieerden Voor gezinnen, die vóór 1950 uit Indo- lesië zijn gerepatrieerd en in zeer n Üjke omstandigheden verkeren, kan de irovinciale inspecteur straks wellicht iruimte vorderen. De achterstelling deze groep bij hen, die later uit de )ost terugkwamen, zal dan worden ver acht. Minister Teulings zal maatregelen deze richting overwegen, zo blijkt uit iet verslag over het mondeling overleg fcet de commissie uit de Tweede Kamer. De mogelijkheid van een tijdelijke funning voor samenwoning wees de mi- ïister af. Hij vreesde, dat de gemeente besturen anders alle vergunningen lamenwoning tijdelijk zullen gaan lenen. De vordering door de inspecteur ïal worden gebonden aan voorschriften Van de minister. Deze instructies worden in de Staats- lourant gepubliceerd. De naam vai ►ingevorderde" moet in de lastgeving worden vermeld. Minister Teulings voel- weinig voor, ook B. en W. bevoegd heid te geven, woonruimte voor gerepa trieerden te vórderen. Amerika heeft geen haast met Spanje Naar aanleiding van het besluit der jV.N. tot opheffing van de diplomatieke jboycot van Spanje, heeft president Tru- jftan verklaard, dat het lang zal duren Itleer de V.S. een ambassadeur Spanje zullen zenden. (Wat is „lang' Red.). (Advertentiën) INEENS. TERWIJL GIJ EEN KRANT OPRAAPT «chiet de pijn in Uw lenden en kunt ge U jniet meer oprichten. Omstanders hebben moeite om U te geloven en denken dat U [overdrijft, zo snel overvalt U wat men „spit Nn de rug" noemt. Laat U niet kwellen door We hevige pijn die de geringste beweging I) veroorzaakt. Driemaal daags flink wrijven wiet Akker's Kloosterbalsem, het onvolpre zen middel waarvan de warmte-opwekkende bestanddelen diep In de weefsels door dringen en de oorzaak van de pijn snel ver jagen. In korte tijd zult gij zeggen: Akker's IKloosterbalsem „geen goud zo goed". hoging van de omzetbelasting op d< diensten. In de plaats daarvan zag hij veel liever, dat de hogere inkomen.' geen belastingverlaging zouden genie ten. Zijn reeds eerder op dit punt inge diende amendement handhaafde hy Mocht dit worden aangenomen, dan zal hy tevens een amendement indienen, dat de verhoging van de omzetbelasting op de diensten doet vervallen. Minister Lieftinck, die zelf eigenlyk ook niet zo veel voelt voor die verho ging van de omzetbelasting op diensten, verklaarde de beslissing aan d.e Kamer te willen overlaten. De heren Gortzak en Hoogcarspel (beiden comm.) meenden. d.at de ver hoging van de omzetbelasting vooral ten koste van de minstdraagkrachtigen zou gaan en lieten zich niet overtuigen door de mededeling van de minister, dat een en ander geen grotere verzwaring dan 0.1 pet van het arbeidsinkomen zou ver gen. De heer Hoogcarspel verdedigde een amendement, dat voorziet in een nog verder gaande belastingverlaging van 50 voor alle belastingbedragen van inkomens beneden 12.000. Dit zou ƒ75 millioen kosten, wat best gevonden zou kunnen worden in verlaging van de uit gaven voor de defensie. Over de nieuwe belastingtabel en de beide daarop ingediende amendementen zal later worden gestemd. De wijziging van de wet op de inkom stenbelasting bevat ook een artikel, waardoor een deel van de kosten van het gebruik van personenauto's, eigen dom van een onderneming, niet meer op de onkostenrekening kan worden ge boekt, wanneer deze tevens voor par ticulier gebruik worden gebezigd. Mi nister Lieftinck nam een amendement- Van de Wetering (C.-H.) over, waardoo: dit deel der kosten wordt gekoppeld aan de cataloguswaarde van de auto' (10 pet). Op instigatie van de heer Van den Heuvel (A.-R.) werd deze bepaling alleen van toepassing verklaard, wan neer anders dan bij uitzondering derge lijke personenauto's voor particuliere doeleinden worden gebezigd. Vanmiddag om één uur ging de Kamer verder. Hartige critiek van oud-minister Jonkman (Van een onzer verslaggevers) Vele uren en weinig sprekers was het kenmerk van het debat der Eerste Kamer over de begroting van Uniezaken en Overzeese Rüksdelen, drie leden verdeelden gisteren de middaguren, drie de avond, afwachting (Advert er Regenkansen sterk gestegen (Van onze weerkundige medewerker) November neemt het deze eerste dagen nog al rustig op, maar toch voltrekt zich de behandeling geschorst werd het antwoord van minister Van Maarseveen. (Van een onzer verslaggevers) Indonesiërs. Na verzekerd te hebben, de belofte van zelf beschikkingsrecht zou gestand doen, be toogde hij, dat Ambon maar genoegen moest nemen met autonomie en amnestie omdat het zo klein was, waarna hij meegesleept door de invloed van het ogenblik, de vrienden van Ambon er van beschuldigde, dat zij Ambon slechts uit louter leedvermaak steunden. Opmerkelijk was het gedegen betoog in mr Jonkman, die zowel de Indone sische als de Nederlandse regering be- critiseerde. De eerste om de wyze, waarop de eenheidsstaat kwam en de „poliitie-actie" tegen Ambon, welk feit hy niet als een inwendige kwestie be schouwde. Hij drong er bij Indonesië en Ambon op aan, de bemiddeling der Unci te aanvaarden. De Nederlandse regering verweet hy, dat hij de neiging van Indonesië, om zich niet aan de verdra gen te houden en de moeilijkheden der ambtenaren wegredeneerde. Voor Nieuw- Guinea wenste hy een oplossing van internationaal karakter. De heer Algra ontkende, dat een deel der oppositie Westerling zou verheerlijkt hebben, hij beschouwde de affaire ordinaire muitery. Hij uitte de sohuldiging, dat K.P.M.-officieren dwongen waren, landingsboten te sturen en dat zy door superieuren met ontslag en gevangenisstraf bedreigd den, terwijl censuur hun klachten tegen hield. De tragedie van Ambon heeft volk diep aangegrepen en spr. vroeg of handhaving der militaire missie nog wel rloofd is. Voorts toonde spr. met citaat uit De Vlam aan, dat ultra- socialisten en kapitalisten één lijn trek ken t.a.v. Nieuw-Guinea. Hij kwam tegen de arrestaties van ambtenaren /ees op(de onbetaalbaarheid der school- _;elden hunner kinderen (H.B.S. L.S. 600, zonder reduotie). De heer De Zwaan betoogde, dat de regering geen oorlogsmateriaal republiek Indonesia behoefde dragen als deze de overeenkomsten schond. De C.H.U. denkt er niet aan om lanij en volk 'van Nieuw-Guinea te ver kop e n 7 aldus - spr De heer Van Santen noemde de P.v.d.A. de scharnier van de Indonesische politiek, welke volkomen mislukt was en het Amerikaans imperialisme had in de hand gewerkt. Prof. Molenaar ging langdurig in op de fouten der regering ïn het verleden. Hy was overtuigd, dat zy voor Ambon deed wat zy kon. Bitter was Amerika's houding en hij verzette zich tegen overdracht der Tjerk Hiddes. De heer Kerstens vertrouwde de rege ring inzake Nieuw-Guinea, de dreige menten van Jamin noemde hy on vaardbaar en volgens hem is 80 pet. ons volk er tegen Nieuw-Guirtea ii steek te laten. N.a.v. een verklaring de heer Algra, dat hij geen eindafreke ning wilde omdat de feiten voor zich zelf spreken, beschuldigde de heer Kerstens er de oppositie van, dat zy de huidige toestand had veroorzaakt. Hij desillusionneerd in Indonesië De positie van onze vloot Regering heeft pleit voor 90 gewonnen Voor wat de positie van de Nederland- vloot betreft, heeft onze regering het pleit tot nog toe voor 90% gewonnen. Dat verklaarde minister s'Jacob een dag voor vertrek uit de Verenigde Staten naar Nederland. Hy bevestigde voorts, dat geen wijziging gebracht wordt in 1 bouwplan van onze vloot. De oppervlak kige aantrekkelijkheid van het Engels* voorstel, dat Nederland zich op de land- strydkrachten zou concentreren en de maritieme verdediging aan Engeland zou overlaten, heeft tot sommige mensen bui ten Nederland gesproken, doch niemand, die alle bestaande feiten en de werke- lyke toestand kent, zou deze zienswyze lang kunnen handhaven", zo voegde de minister hieraan toe. WINSTBELASTING VAN 40 PCT IN INDONESIË In het Indonesische parlement heeft premier Natsir verklaard, dat op buiten landse beleggingen een winstbelasting van 40 pet zal worden geheven. thans e Van het ert van School en Kerk feroepin gswerk Ned. Herv. Kerk Drietal te Scheveningen (7e predi kantsplaats) dr F. de Graaf te Well verandering, het krachtige hogedrukge bied, dat al veertien dagen lang het weer belangrijke mate over geheel West- Midden-Europa bepaalde, brokkelt steeds meer af. Dit heeft tot gevolg, dat de koude Oostelijke luchtstroming steeds zwakker wordt en dat storingen van de Oceaan hun invloed tot over ons land kunnen laten gevoelen. Zo lag er gister- ddag een vrij actieve storing bij Z.W.- Ierland, waarvan de regenzone reeds in de afgelopen nacht ons land bereikte. De wind is hierdoor al meer naar Zuid- Westelijke richtingen gedraaid en daarbij, vooral in het Zuiden van ons land en langs de Noordzeekust. %sterk toegeno- Het algemene weerbeeld krijgt dus een wat milder en regelmatiger karakter. De winterse allures van eind October met 's nachts zelfs al lichte tot matige vorst zullen dus de eerste dagen tot het verleden behorenNovember staat intus sen als een vrij onstuimige maand bekend met soms zware herfststormen. Dit is echter geenszins regel en ook sneeuw, strenge vorst en hardnekkige mistvelden ongenode gasten. Inmiddels wordt thans, niet alleen nachts, maar ook overdag, zachtere lucht aangevoerd, terwijl de regen kan- aanmerkelijk groter zijn geworden. land belangrijke Ammerzodien; dr P. A. van Stempvoort (Advertentie) Tegen Kou Die Vastzit Bestrijdt hardnekkige kou van twee kanten tegelijk N.V. Rowntre., A'd.n BIJ Apoth. an Drog. te De Bilt; J. de Vries te Apeldoorn. Beroepen te Rouwerd J. H. Bok-' hove, candidaat te Enschede, te Nijkerk H. A. van Slooten te Wierden; te Fijn aart A. Makkenze te Tienhoven; te Heer- jansdam J. A. Visser te Ressen en Door nik; te Noorden en te Gouderak S. Gers- sen, candidaat te Putten; te Randwijk G. Willemsen te Hierden; te Saaxum (toez.) H. J. Visser, candidaat te Gro ningen; te Beverwijk B. S. Riemersma te Stavoren. Benoemd tot hulpprediker te Den Ham J. Kleinreuzink. godsdienstonder wijzer te Bennekom. Bedankt voor Capelle aan de IJs- sel J. J. Verleur te Lisse. Geref. Kerken Beroepen te Enlichheim (Did) A. M. v. d. Sande te Wons (Fr Aangenomen -naar Schoondijke Th. Rienks, candidaat te Amsterdam, die bedankte voor Edam, Rilland Bath en Schermerhorn. Ev. Luth. Kerk Beroeren te Apeldoorn G. J. Duy- vendak; f? Amsterdam. Evang. Broedergemeente bij de Wereldraad De Evangelische Broedergemeente (Hernhutters) te Zeist, Haarlem en Am sterdam heeft zich aangesloten by de Oecumenische Raad van Kerken in Ne derland. De Broedergemeente in Neder land maakt deel uit van een kerk. die reeds bij de Wereldraad is aangesloten nl. de Europees-Continentale provincie der Broederuniteit, waarvan de zete' voorlopig in Bad-Boll (Duitsland) is. De classis Drachten van de Geref. Kerken art. 31 K.O. heeft geëxamineerd naar art. 4 der Zendingsorde de heer J. G. Agema, cand. te Groningen en be- j - - niss. dienst. stemd 1 Volgend jaar luchtmachtoefeningen aan de lopende band Fokker gaat nachtjagers bouwen „Wij hopen voor de tactische luchtmacht onder het wederzijdse hulpver- enmgsplan een groot aantal tactische jagerbommenwerpers van de Ameri kanen te ontvangen. Het ziet er naar uit, dat de eerste esquadrons die volgend jaar zullen worden geformeerd, met het allermodernste materiaal zullen worden uitgerust". Dit verklaarde lt.-gen. I. A. Aler, chef van de Nederlandse luchtmachtstaf in een onderhoud met een verslaggever van het ANP oven de taak en mogelijkheden van de Nederlandse Luchtmacht in het West-Europese luchtverdedigingsstelsel. Nederland oriënteert zich, wat de op- Wereldraad van kerken hielp zieke predikanten Met financiële steun van kerken uit Australië, Zweden en de Ver. Staten heb ben in de eerste negen maanden van 1950 bijna 600 zieke predikanten en werkers kerkelijke arbeid uit verschillende landen medische hulp ontvangen door middel "van de afdeling voor Inter- Church Aid van de Wereldraad van ker ken. Deze patiënten, ook uit Nederland afkomstig, hebben vier tot zes weken herstel van gezondheid kunnen doorbrengen in „Casa Locarno", het her stellingsoord van de Wereldraad in Zuid Zwitserland. Tweederde van de kosten worden gedragen door de Wereldraad, de est door de Zwitserse kerken. Ook wer den nog geneesmiddelen gezonden aan :ieke predikanten en- kerkelijke arbei ders in Bulgarije, Hongarije, Polen, Roe- i en Joegoslavië. De alg. vergadering van Geref. School- 'erband zal daags voor Hemelvaartsdag 1951 (dus 2 Mei) in K. en W. te Utrecht worden gehouden. In de middagverga dering komt aan de orde het referaat van dr A. v. Deursen van Groningen over ..Het onderwys in de aardrijkskunde Bijbels beginsel". echt de dames N P C Elenba; D Quist. Den Haag. de heren Leiden. B F M Grapperhai ,eiden; voor het cand-ex Biologie (K) i E Clausing. Leiden. B Leusing, Lei voor het cand-ex Wiskunde (A) D A Lokhorst. Rotterdam. LEIDEN, 3 Nov. Geslaagd doet. ex. Ned. ;cht de heer E Pfeiffer. Den Haag. Gesl. ind. ex Ned. recht Th P L Kouwenhoven. Rijswyk. F A M Huigen. Den Haag. J H Rietberg. Maassluis. S. Stoffer. Zwolle. P C Jong. Amsterdam. A J Wassenaar, Was- naar, A A ter Laag. Bergen, F Landheer, :n Haag, A Korthals Altes. Amsterdam. F Voortse. Den Haag, R H van Limburg Stirum, Aerdenhoute Th. W. G. Opstal, Noot dorp. A F Mohr, Eindhoven. P Haverkamp, lotterdam, P J H Duijx. Den Haag, G W A Poole. Heerlen, W A van Deth, Bloemen dal. J C B Hupkes. Dieren. P A Steen- auer. Leiden, idem de dames J Hoogcor- spel, Rotterdam. C. Spier. Broek in Water- A C Kleinjan. Zwolle. M W A Th nans, Den Haag. F J C in 't' Veld, Eïaag. R M Schoonenberg. Leiden, M Th Veenstra, Den Haag, J A Buitelaar. Wad- dlnxveen, M J van Egmond, Amsterdam. A Bom, Den Haag. Ph E M Leussink. Driebergen. bouw van de luchtmacht betreft op Ne derlandse, Amerikaanse en Engelse pro ductie, zo zei de generaal. Het is bekend, dat de Meteors voor de luchtverdediging bij Fokker worden gebouwd, maar ook de Amerikanen zullen hun deel leveren. Maar er is meer nodig om een goede luchtmacht op te bouwen. Alles wat maar mogelijkerwijs in Nederland kan worden betrokken, zoals werkplaatsuit rusting, tankwagens, radio, kleding en uitrusting, meubilair etc. wordt bij de Nederlandse industrie besteld. (Advertentte) ""O, BESSY KIVING 114 De gordijnen bewogen door de wind heen en weer en de vlam van de .lamp flikkerde hoogop bij elke windvlaag. Op de schrijftafel lagen twee brie ven, één met het adres van mijnheer Hammond en de andere voor mevrouw Murray, en naast die beide lag wel een half dozijn briefjes verspreid van on bekenden, die om de handtekening en de fotografie van de jonge schrijfster vroegen. Edna lag geknield op de vloer, met haar hoofd, op haar armen gesteund, op de schrijftafel. De kreupele kwam tot dicht bij haar, aarzelde een ogenblik en raakte haar daarop zachtjes aan. „Edna, ben je ziek, of ben je In ge bed verzonken?" Zij hief haar hoofd onmiddellijk op en het bleke, droeve gelaat deed de jongen denken aan een schilderij, waarop een vrouw in zielestrijd was afgebeeld, dat hij éénmaal had gezien en waaraan hij nooit meer zonder te huiveren kort denken. „Vergeef mij, Felix! Ik vergat, dat jij zat te wachten vergat, dat ik je gevraagd had op te blijven." Zij stond op," nam de magere, kleine gestalte in haar armen, en fluisterde: „Het spijt mij, dat ik je-zo lang opge houden heb. De pijn is nu voorbij. Ik denk, dat het gevaar nu geweken is. Ga nu naar je kamer terug en probeer zo spoedig mogelijk te slapen. Goede nacht, mijn lieveling." Zij kusten elkaar en gingen naar (Advertentie) bed;maar het geloei van de storm ver ijdelde elke poging tot inslapen en gou vernante en leerling beiden dachten het vissersvolk, overgeleverd nu aan de tirannie der golven, en zij smeekten om hulp aan Hem, die het Galilese meer tot rust vermocht te brengen. XXXI. EEN VRAAG Diep onder de indruk, dat haar een 'schilderij!talent was toevertrouwd, werkte Ed- na yverig door, niet ter rechter-, noch ter linkerhand kijkend, maar haar ogen vast gericht houdend op de dag, dat zij gevraagd zou worden, reken schap af te leggen aan Hem, die de in terest op Zijn eigendom zou vragen. Inplaats van hoogmoedig te worden door het succes, werd Edna dag aan dag meer nauwgezet, meer bescheiden, cpdat zorgeloosheid of haast haar niet op dwaalwegen zouden voeren. Het gevolg was, dat maanden voorbij gin gen en ieder tijdschriftartikel een verbetering scheen bij het vorige en haar hoger deed stijgen in de publieke waardering. De kleindochter van de hoefsmid was hoog geklommen op de maatschappelijke ladder. Daar zij voelde, dat een teruggetrok ken leven haar slechts met een ge deelte van de mensheid, die zij wenste te bestuderen, in aanraking bracht, zo ging zij zich langzamerhand be wegen in de kringen van ontwikkelde vrienden, die nu begerig waren haar in hun kring op te nemen, zichzelf „onbesmet van de wereld houdend", onderzocht zij met grote ernst sociale misstanden en sloeg met kalmte de strekking gade van Ameri kaanse gedachten en gevoelens. Met wrede hand randde zij de lievelingsdwaasheden, de fluwelen gemaskerde ondeugden, die de samen leving had aangenomen, aan, en riep de studerende wereld samen voor eer vriendschappelijke bijeenkomst. Man nen en vrouwen wekte zij op, hun oppervlakkig en gedachtenloos leven af te breken. Omdat zij ernstig was en niet bitter, omdat de witte banier van Gods genade waaide over al haar uitingen, omdat zij zo duidelijk toonde haar medemensen, wier roekeloosheid «Onze nieuwe billardkamert" haar smartte, lief te hebben, omdat haar berispingèn vrij van verachting tren en geschreven waren eerder tranen, dan in gal, daarom alleen, hieven de mensen hun hoofden op om te luisteren. Zo kwam zij tenslotte zo ver, dat j, na moeizame strijd met vele hin dernissen, haar pogen met succes be kroond zag. Iedere dag bracht haar weer nieuwe vruchten, aaar de brieven uit alle hoeken van het land aanstroomden, haar om raad of hulp vroegen in kleine moeilijkheden, waar de wereld niets van merkte. Over de jongeren van haar sexe had zij dezelfde overmacht; en weesmeisjes van verschillende standen en leeftijden schreven haar over haar moeilijkheden en zorgen en vroegen haar vriendelijke raad. Tot deze jonge mensen voelde zij zich zeer aangetrokken en zij nam hun liefdevol vertrouwen aan als een be wijs van het uitvloeisel van haar eigen werk. Edna was zich bewust van de invloed, die zij uitoefende, en onop houdelijk g4ng haar gebed uit, dat zij het pad zuiver zou houden. Daar zij heel goed wist, welk vooroordeel er bestond tegen intellectuele vrou wen, poogde zij alles te vermijden, wat juist zo velen van hen bespottelijk maakt. Zij voelde, dat zij een mikpunt was waarop allen hun opmerkingen richt ten; en, hoewel zij zich geheel wijdde aan de studie, trachtte zij toch daarbij de regels der etikette in acht te nemen voor de samenleving, evenals die voor de kleding. De vriendschap tussen meneer Man ning en haar zelf werd bij voortdu ring hechter, hoe meer zij elkanders karakter leerden kennen en een war me toegenegen vertrouwelijkheid ken merkte hun omgang. Toen haar popu lariteit begon toe te nemen, vroeg zij hem steeds meer om raad, want het succes juist, maakte haar voorzichtig dagelijks begon zij meer en meei zorg te besteden aan wat uit haar pen vloeide, vrezende, dat er gemakkelijk enige fouten in haar schrijven kon den sluipen, die anderen op eer dwaalspoor konden leiden. In haar uitgever een achtens waardig, vriendelijk man vond zy een gewaardeerd vriend; en daar haar boek buitengewoon goed wegging, werd zij langzamerhand min of meer welgesteld en zo was zij ontslagen van de noodzakelijkheid om les te geven. (Wordt vervolgd) Voorts zal Fokker waarschijnlijk de Meteor 1, de. nachtjager, voor ons gaan bouwen. Het contract hiervoor staat wel ongeveer in de grondverf. M.L.D. niet in de Luchtmacht Op vragen over een eventuele s werking tussen de Luchtmacht Marine Luchtvaartdienst (M.L.D.) de generaal, dat de M.L.D. een eigen onvervangbare taak vervult. echter thans alle reden tot eei samenwerking. Deze is er in beginsel zal nog venstevigd worden, thans geen enkele reden om dt M.L.D. op te doen gaan in de Lucht macht. Wij van de Luchtmacht althans denken er niet over van een afgebroken M.L.D. een stukje van de Luchtmacht op te bouwen". De M.L.D. zal straks ook in de oefe ningen betrokken worden. De volgende oefening zal niet al te lang n blijven. Het plan bestaat n.l. om. te beginnen met Januari, iedere maand een interna tionale luchtmaohtoefening te houden boven Europa. Voorts zal er practisch gesproken iedere week een oefening zyn, waarbij de gehele Nederlandse sector gezamenlijk oefent. Vraag naar leerling-vliegers „Op het ogenblik is de vraag naa leerling-vliegers, groter dan het aanbod' generaal, „maar verontrustend Het gaat met de opleiding de vliegers lang niet slecht." De generaal gelooft, dat het goed ijn, als iedere dienstplichtige eerst be keken werd op zijn geestelijke en licha melijke geschiktheid als vlieger. Hij zou. evenals men nu de daartoe geschikten bij de Onderzeedienst, de Mariniers en als tankbestuurder indeelt, op normale wyze aangewezen kunnen worden als leerling-vlieger. Het bezwaar, dat een vlieger drie jaren onder de wapenen moet blijven om als jachtvlieger te kunnen dienst doen, achtte de generaal niet groot als men daartegen het genot van het vlie gen afweegt. Ala materiële "overweging kan daar nog aan toevoegen, dat een vlieger zijn diensttijd gedurende minstens drie jaar als z.g. maandvlieger nog toelage heeft van gemiddeld ƒ2000 per jaar, afhankelijk van zijn rang. Kassier nam f 187.000 uit hei laatje In de jaren 1948 en 1949 heeft de 40-ja- rige J. B. te Rotterdam, voormalig kass van de Slavenburgs Bank aldaar, ƒ187.000 uit de kas genomen, welk be drag hy leende aan een jeugdvriend, de 36-jarige F. den B., die beweerde het geld nodig te hebben voor handel den munten. Het begon met 10.000, wel ke de kassier al spoedig terugkreeg een vergoeding voor de „verleende dien sten". Enige keren ging dat goed, totdat de kassier twee geleende bedragen tot een totaalbedrag van ƒ82.000 niet terug ontving. Tegen de kassier werd gisteren de Rotterdamse rechtbank vanwege handelingen 1 jaar gevangenisstraf ge- eist (m.a.), waarvan zes maanden voor waardelijk. Tegen Den B. werd tien maanden geëist. Uitspraak in beide zaken op 16 November. (Advertentie) WEK DE GAL IN UW LEVER OP uit bed s ..kiplekker s dag n r gal In doen ,eert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en toom. Neem LETJ^1 om^fe llterRT^R'S LEVERPIL" uw spijsvertering en J| 'Uk® wijze te regelen. Een plantaardig middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. rekken Het lied dei aethergolven ZATERDAG 4 NOVEMBER. HILVERSUM I (402 m). D 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalcender. 8.00 Nieuws :n weerberichten 8.15 Symph. orkest en so- isten. 9.00 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 3ram. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 10.25 Plechtige Mis van Requim. 12.00 Ange- us. 12.03 Zang en piano. 12.30 Mededelingen. .2.33 Piano-duo. 12.55 Zonnewijzer. 1.00 uur Nieuws en katholiek nieuws. 1.20 Metropol* irkest. 2.00 Amusementsmuziek. 2.15 Gram. 2.20 Engelse les. 2.40 Fanfare-orkest. 3.10 uur i. 3.45 E ïeisjeskoor. 4.15 Gram. 4.30 „De schoon- van het Gregoriaans". 5.00 Voor ae 1 6.00 filmprogramma. 6.15 „Nederland strialiseert", klankbeeld. 6.25 Gram. 6.30 iringsultzending. 7.00 Nieuws. 7.15 „Dit ven", actualiteiten en sport. 7.27 Orgel- 7.52 Journalistiek weekoverzicht. 8.00 8.05 gew segt 2 Gram. 8.15 ..Lichtbaken". 8.40 op. heren I" 9.00 Gev. program. j u doen?" 9.55 Populair con- odsdlenstlg programma. 11.00 Nieuws in Esperanto. 11.22— 12.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM n (298 m.) VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas- ek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerberlch- m. 8.18 „Onder ons gezegd". 8.23 Orgelspel. 45 Gram. VPRO. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 Voor de rs in de continubedrijven. 11.35 uur •rf plano. 12.05 Gram. 12.30 Medede lingen. 12.33 Hawaiian-muziek. 1.00 Nieuws. .15 Dansorkest. 1.45 Gram. 2.00 Amateurs- ltzendlng. 2.30 Gev. programma. 3.00 Van oek tot boek. 3.15 Voor de jeugd. 3.45 „Van raf". 4.00 .30 Sportpraatje. 4.45 Kamerorkest. 5.30 Voor e jeugd. 6.00 Nieuws. 6.15 „De zilveren VARA". 6.35 Strijksextet. 7.00 Artistieke .30 ..Passepartout", causerie. 7.40 „Het Oude estament ln deze tijd", causerie. 55 „Deze week", causerie. VARA 8.00 uur leuws. 8.05 Hein Festijn. 8.10 VARA-Va- a 8.15 Radio Phllharmonisch orkest en •list. 9.15 Socialistisch commentaar. 9.30 abaret. 10.30 „Artikel 188", hoorspel. 11.00 leuws. 11.15—12.00 Gram. ENGELAND BBC Home Service 330 m. 12.00 Orkestconcert. 1.00 Gram. 1.25 „Have i Weerbe I prograr 2.10 ïeniair overzicht. 9.00 Gevar. programme. 0.00 Nieuws. 10.15 Hoorspel. 11.45 Avondge- eden. 12.00—0 03 Nieuws. ENGELAND BBC Light Programme 1500 c 12.00 Roorspi 1.15 Dansmuzi kestmuzlek. 2. Parler tair o ■rzlcbt. .45 Sportparade. 2.00 Or- Hoorspel. 3.15 Lichte mu- 4 00 Accordeonmuziek. 4.30 Reportage. Ierse muziek 6.00 Filmbeschouwing. 6-30 oortage. 7.00 Jazzmuziek. 7.45 Causerie. Nieuws. 8.25 Voetbalpraatje. 8.30 Klank- ■ld. 9.00 Boekbespreking.* 9,15 Lichte mu- 00 Orkestconcert 11.00 Nieuws. 11.1» .00 Nieuws. BRUSSEL 324 12.00 Gram Lichte muzie 1.30 Gram. i Lichte r 1 484 ra. 12.30 Weerberichten. 12.32 uur k. 1.00 Weerberichten. 1.15 Zang. muziek. 2.50 en 3.00 Gram. 3.30 Lichte mu ziek. 4.00 Gevar. muziek. 5.00 Nieuws. 5.10 Accordeonspel. 5.25 Gram. 5.40 Accordeon- spel. 5.55 Economisch overzicht 6.00 Muzi kale causerie. 6.30 Voor de soldaten. 7.00 uur Nieuws. 7.30 Gram. 7.50 RadlofeuiUeton. 8 00 Omroeporkest en soliste. 9.00 Actualiteiten. 9.15 Lichte muziek. 0.00 Nieuws. 10.15 Ver^ zoekprogramma. 11.15 Nieuws. 11.00 Jazz muziek. 11.30—12.00 Gram. BRUSSEL 484 m. 12.05 Omroeporkest. 1.00 Nieuws, l.io uur Verzoekprogramma 2 00 Zang. 3.15 Verzoek programma 4.30 Dansmuziek 6.30 Accordeon-

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 5