Na de bevrijding is te Leiden op sociaal-medisch gebied al heel wat bereikt Maar bepaalde onderdelen laten nog veel te wensen over Nu ook erkennen 5- 4- 4| 7- [JIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 3 NOVEMBER Reorganisatie van de G.G.D. SEDERT DE BEVRIJDING eist de taak van de gemeente met betrekking tot de volksgezondheid de bijzondere aandacht van B. en W. Zowel in sociaal-medisch als in sociaal-hygiënisch opzicht moest te Leiden een achterstand worden geconstateerd. De taak van de G.G.D. (geneeskundige en gezondheidsdienst) was slechts beperkt van omvang, het particulier initiatief op dit gebied slecht» gebrekkig ontwikkeld. Een en ander was voor B. en W. aanleiding, de directeur van de G.G.D. te verzoeken, dit vraagstuk in studie te nemen, een rapport uit te brengen en voorstellen ter verbetering in te dienen. De raad gaf meermalen blijk van zijn be langstelling op dit gebied. Omstandigheden verhinderden, dat het rapport eerder kon verschijnen. Met name ook, dat hangende het onderzoek het bestuur van de Sociale Raad een commissie in het leven riep, die het werk der verschillende verenigingen zou bestuderen en eventuele tekort komingen zou aanwijzen. aan te geven, hebben B. en W. zich eerst gerealiseerd, wat tot de taak van de G. G D. hoort en hoe die taak moet worden uitgevoerd. B. en W. wijzen er daarbij op, dat het h.i. geenszins op de weg der gemeente ligt, om alles, wat zij op dit ge bied nodig achten, zelf ter hand te ne men. Wat aan. het particulier initiatief kan worden overgelaten, zij het onder supervisie van de gemeente, dient door uit de bevolking tot stand gekomen in stellingen, zo nodig met medewerking van de gemeente, te worden verricht. Alleen de onderdelen, die slechts recht streeks door de gemeente doelmatig kun nen worden verzorgd, behoort de ge meente geheel aan zich te trekken. Voor elk onderdeel gaan B. en W. dan ook in het schrijven aan de raad na, of de verzorging rechtstreeks door de ge meente dan wel door particulieren dient te geschieden. Buiten beschouwing kun nen daarbij blijven de bovengenoemde onderdelen 1, 2, 4 en 6. Een goede gezondheidszorg voor de jeugd staat wel in het cen trum van de belangstelling. In dit ver band is hier onder mede te verstaan de zgn. praenatale zorg. Medische jeugd zorg IS ook belangrijk en dient reeds aan te vangen vóór de geboorte, om daarna voortgezet te wordert in de vorm van zuigelingen- en kleuterzorg. Volgens B. en W. ligt hier in het bij zonder een werkgebied voor het particu lier initiatief; consultatiebureaux! Voorts geneeskundig schooltoezicht, schooltand- verzorging, zorg voor het zwakke kind (vacantiekolonies e.d.). Vooral het laat ste achten B. en W. bij uitstek een zaak yan het part. initiatief, zij het dan dat ook hier de medewerking van de ge meente nodig is. Het nut van een goede wjjkverple- g i n g is zo groot, dat ook hier volgens B. en W. de gemeente zeker een taak heeft, in elk geval door het geven van medewerking. Hetzelfde geldt voor de kraamverzorging. De opleiding van en het toezicht op kraamverzorgsters achten B. en W. een aangelegenheid, die de aandacht behoort te hebben. Ook deze zorg is een zaak voor het part. initiatief. Medewerking van de gemeente is ten volle verantwoord. Achterstand bij de bevrijding De rapporten zijn thans verschenen. Intussen mag uit een en ander geenszins de gevolgtrekking worden gemaakt, dat sedert de bevrijding de bemoeiingen der gemeente met betrekking tot de volksge zondheid, voorzover zij nog niet reeds praktijk waren, slechts in het stadium van onderzoek hebben verkeerd. Integen deel. belangrijke onderdelen zijn inmid dels verwezenlijkt öf staan verwe Iflkt te worden. Vóór en onmiddellijk na de bevrijding beperkten de bemoeiingen van de ge meente met betrekking tot de gezond heidszorg zich voornamelijk tot: 1. maatregelen tot wering en beteu geling van besmettelijke ziekten; 2. de geneeskundige verzorging van 8. het geneeskundig schooltoezicht; 4. de exploitatie van en het toezicht op bad- en zweminrichtingen, sport en speelvelden: 5. zorg voor de geestelijke volksge zondheid; 6. het verlenen van eerste hulp bij on gelukken; 7. het verlenen van subsidie aan in stellingen, werkzaam op sociaal- medisch en sociaal-hygiënisch ge bied. In deze bemoeiingen werd het gemeen tebestuur bijgestaan door een 'dienst, aan het hoofd waarvan een directeur stond. Aan de dienst waren verder ten behoeve van de geneeskundige verzorging van de armen, artsen verbonden, die hun taak naast hun particuliere praktijk als ne venfunctie uitoefenden. Na de reorgani satie van het geneeskundig schooltoe zicht. in 1941 werd dat toezicht uitge oefend door een schoolarts-vol-ambte- Kan gezegd worden, aldus B. en W., dat de gemeente met betrekking tot de onder 1 tot en met 6 genoemde onderde len van de gezondheidszorg zich in het 8lgemeen voldoende van haar taak kweet zij het dat met betrekking tot enkele daarvan nog vele wensen in ver vulling dienen te gaan met betrek king tot het overige is zulks niet het ge val. en VV. hebben hier in het bijzonder het oog op de zorg voor de jeugd, de praenatale zorg, de wijkverpleging, de kraamverzorging, de tuberculosebestrij ding, de zorg voor ouden van dagen, de volksvoorlichting. Weliswaar subsidieer de de gemeente enige instellingen, welke p enkele der hiervoren genoemde gebie- en werkzaam waren (wijkverpleging, tuberculosebestrijding, zuigelingenzorg), maar de wijze, waarop die instellingen haar taak uitoefenden, was geenszins in overeenstemming met de eisen des tijds, hetgeen vooral voor de zuigelingenzorg funest was. Slechts ten aanzien van een klein gedeelte van de nieuwgeborenen Werd van de consultatiebureaux gebruik gemaakt. Nu dient hieraan dadelijk te worden toegevoegd, dat ook voor een deel in die taken werd voorzien door de poliklinie- van het Academisch Ziekenhuis (zuigelingenzorg, praenatale zorg enz.), maar dit geschiedde onafhankelijk van de gemeente en zonder dat zij daarop enige invloed kon doen gelden. Het lijkt i W. niet gewaagd de stelling te po neren, dat de aanwezigheid van die poli klinieken de activiteit van de gemeente in deze niet ten goede is gekomen. Overheidstaak of particulier initiatief Alvorens maatregelen tot verbetering bij verschillende instellingen handen. De wijkverpleging, die tot voor kort door verschillende instellingen werd verzorgd, beantwoordt zeker niet aan de eisen, die men daaraan tegenwoordig stelt. Zij heeft dit tegen, dat zij nog steeds wordt beschouwd als een instel ling voor de armen. Omdat ook deze taak door de Kruisverenigingen is overgeno men, mag spoedige verbetering worden verwacht. De outillage is onvoldoende, zodat de gemeente méér zal moeten bij springen. De kraamverzorging berust bij het Kraamcentrum, dat kraamverzorg sters opleidt en toezicht houdt. Dit werk wordt goed verricht. De gemeente ver leent medewerking. De Kruisverenigin gen nemen het werk t.z.t. misschien over De Vereniging Maatschappelijk Werk in de Ziekenhuizen ver richt haar taak, met medewerking van de gemeente, naar behoren. Gezinsverzorging in geval van ziekte van de huisvrouw geschiedt door de twee bekende instellingen. De ge meente verleent medewerking. Reden tot grote tevredenheid. Ook de Dienst voor voor- en na- -zwakken werkt op bevredigende wijze. De t.b.c.-bestrijding is in handen van de bekende Vereniging. De gemeente verleent haar medewerking. De lijders worden, nadat daartoe door het consul tatiebureau is geadviseerd, door bemid deling van de vereniging opgenomen in sanatoria. Ook wordt financieel bijge- De i ciale bevordert hun helsteld. Vooral het oplossen van moei lijkheden. Het maatschappelijk werk ten behoeve van zieken houdt nauw verband met de wijkverpleging en daarom is het een taak van het p.i., waarbij de gemeen te de helpende hand dient te bieden. Gezinsverzorging is voor reke ning van het p.i., maar de gemeente heeft een taak. Het vraagstuk van de zorg voor de ouden van dagen is wel zeer acuut geworden: woningnood! Bovendien verkeren velen lichamelijk en geestelijk in een toestand, die sterke verbetering verdient. De vraag, of hier een taak ligt voor de gemeente dan wel voor het p.i., gesteund door de gemeente, hebben B. en W. nog niet kunnen oplossen. Het zoveel mogelijk voorkomen van geestesziekten zal de gemeente naar de mening van B. en W. aan zich moeten trekken. De bestrijding van t.b.c. en an dere volksziekten is een belang van de eerste orde. Ook deze zorg is er een het p.i. De medewerking der ge meente is nodig. in voldoende zieken- verdient eveneens de aandacht van de gemeente. Zoals overal den lande kampt Leiden met een te-1 kort aan voldoende verpleeggelegenheid. De moeilijkheden zijn groot en activiteit nodig. Er gebeurt al heel wat De igeli is al sedert jaren ter hand genomen door de Vereniging Zui gelingen- en Kleuterzorg. Maar deze ver eniging had bij het Leidse publiek niet een zodanige plaats veroverd, dat zij een normaal te achten gedeelte van het aan tal nieuw-geborenen en kleuters onder haar controle had. Een aanmerkelijke verbetering mag worden verwacht* nu dit werk onlangs door de Kruisvereni gingen is overgenomen. Zeer omvang rijke voorzieningen zullen echter nodig zijn, om de outillage van de verzorging op behoorlijk niveau te brengen. De ge meente zal belangrijke financiële mede werking moeten verlenen. De organisatie van het geneeskun dig schooltoezicht beantwoordt thans aan het doel. Zelfs de leerlingen van het kleuteronderwijs en van andere inrichtingen van onderwijs worden in het werk betrokken. De schooltandverzorging staat op het punt; ingevoerd te worden door een stichting. Met de zorg voor het m o e i 1 ij k voedbare kind belast zich het disch opvoedkundig bureau. De 2 r het 2 akke kind i goede sprongen. Bevoegde huisbezoeksters con troleren de lijders thuis. B. en W. menen dat de vereniging haar taak op bevredi gende wijze uitoefent. De bestrijding van andere volksziekten is, behalve in het Acad. Ziekenhuis, nog niet ter hand ge nomen en verkeert nog in een stadium onderzoek. De dage het gebrek nte nog lijke problemen. Reden tot juichen Is er nog niet. Maar na de bevrijding is al heel wat bereikt. Bovendien wordt aan ver betering krachtig gewerkt. Eerst was er veel verbrokkeling. Daarin is reeds veel wijziging gekomen. Ook was een voornaam gebrek, dat de G.G.D. niet het centrum van al de genoemde zorg vormde, dat de G.G.D. geen leiding gaf, niet coördineerde en niet stimu leerde. Dat alles is voor een belang rijk deel veranderd. Voor een groot deel is een en ander ook te danken aan de reeds genoemde, door het be stuur van de Sociale Raad ingestelde commissie. Een woord van lof aan het adres van deze commissie voor haar rapport, denkbeelden en resul taten, achten B. en W. wel op zijn Bandoengse hogeschool in gevaar De kans is groot, dat de Technische hogeschool te Bandoeng moet sluiten, daar 80 pet van de Nederlandse hoog leraren en docenten genoopt wordt, t( repatriëren, aldus het A.I.D Hun con tract loopt af en de Indonesische rege ring biedt hun geen redelijke positie aan. De Bandoengse studenten hebber, daarom een delegatie naar Djakarta ge zonden om er bij de regering op aan te dringen, dat men het contract ver lengt. Zij wijzen er op, dat de Nederland se hoogleraren goed zijn en goedkoper dan de Anglosaksische Waarom vragei zij, zal men proberen Duitsers en Oos tenrijkers te krijgen als Nedesland d* Uniegenoot is? Tevens heeft India zelf gebrek aan hoogleraren en de kwaliteit der Philippijnse is te laag. zodat Neder landers de voorkeur verdienen. Mooi album in het Postmuseum Het Ned. Postmuseum ontving gisteren het officiële album met de herdenkings zegels der verschillende landen t.g.v. het 75-jarig bestaan der Wereldpostvereni ging. Het album is samengesteld door het internationaal bureel van de Union Pos tale Universelle te Bern. Hulde aan particulier initiatief Iedere Leidenaar moet zich scharen achter het werk der kruisverenigingen B. en W. stellen voor, G.G.D.-staf uit te breiden Op het gebied van de particuliere zorg is dus reeds tamelijk veel bereikt. Boven dien verwacht men, dat de beoogde reorganisatie goede resultaten zal afwerpen. Maar B. en W. geloven niet, dat er dan op dit gebied voor de gemeente niets meer te doen zal overblijven. Wel is dan naar do mening van het pollege een redelijke verzorging van de bevolking op sociaal-medisch en sociaal-hygiënisch gebied ver kregen. Welke vraagstukken vrag\n verder dan nog de aandacht? Van deze vraagstukken noemen B. en| Hef kruiswerk W. de uitbreiding van het. geneeskundig schooltoezicht tot de leerlingen van M.O. en V.H.O.. de beroepskeuze studievoorlichting, de zorg voor slecht horenden en spraakgebrekkigen. verdie ping en uitbreiding van de zuigelingen en kleuterzorg, de intensivering bestrijding van volksziekten, de zorg voor ouden van dagen en chronisch zieken, de bevordering van bedrijfs- hygiëne en revalidatie van invaliden het probleem ziekenhuisruimte. Om de G.G.D. die centrale en ov wegende positie in de totale gezondheids zorg te doen innemen, die voor een goede gang van zaken vereist is, achten B. en W. uitbreiding van het medisch perso neel nodig. Het werk rust bijna geheel op de schouders van de directeur. Wel zijn B. en W. (vooruitlopende) overgegaan, een medicus aan te stellen om de directeur te helpen, maar deze arts is inmiddels belast met de gezond heidszorg van het gemeentepersoneel en met enige speciale taken. De directeur is dan ook overladen met werk. De leiding van de gezondheidszorg komt in het gedrang en vraagstukken, die om een oplossing vragen, blijven liggen. Aanstelling van nog een medicus is dus een dringende vereiste. Het medisch personeel van de G.G.D. zal dan bestaan uit een directeur, twee artsen in algemene dienst en twee schoolartsen. Een tijdelijk arts, voor halve dagen werkzaam, kan dan waarschijnlijk worden gemist. Het administratieve personeel zal even eens moeten worden uitgebreid. En de huisvesting van de dienst zal t.z.t. onder ogen moeten worden gezien. De oprichting en samenwerking de kruisverenigingen achten B. en W. zó belangrijk, dat het ooilege er wat langer bij stil staat en de werkzaamheden erv opsomt. In ons land wordt door d< verenigingen prachtig werk verricht. Zij staan onder uitstekende leiding er zij bleven" in de groep, over wie haar zorg zioh uitstrekt! In sommige delen van ons land is nagenoeg de gehele be volking lid van een kruisvereniging. Van dit wprk is een zegenrijke invloed uit gegaan. Het is te betreuren, aldus B. en W., dat de kruisverenigingen tot voor kort, evenals in andere grote (re) gemeenten, geen vaste voet in Leiden konden krijgen. Tot voor kort: immers enige tijd geleden is de af deling Leiden van het Wit-Gele Kruis opgericht, terwijl de afdeling van het Groene Kruis een veel breder gebied ter hand heeft ge nomen. Verdere uitbreiding van de werkzaamheden ligt in het voor- Wat wel het meest voldoening wekt is het feit, dat het besef, lid van een kruisvereniging te moeten zijn, bij de Leidse bevolking begint door te dringen. Het ledental neemt geleidelijk toe. Alles wijst er op. dat Leiden binnenkort een vergelijking met andere gemeenten zal kunnen doorstaan. Voor de gemeente heeft dit de conse quentie, dat zij alles, wat in haar ver mogen ligt, zal moeten doen om de kruisverenigingen door de moeilijke periode heen te helpen. Die medewerking Onweer op Binnenhol overgewaaid Tot een inkomen van 15.000 profiteert men van de verlaging Compensatie via verhoging van omzetbelasting (Van onze Parlementsredacteur Het dreigende onweer, dat minister Lieftkick verleden week boven de politieke hemel deed verschijnen in verband met zijn belastingpolitiek t.a.v. de middengroepen is thans overgedreven. Hij kwam gistermiddag in de Tweede Kamer met een nota van wijziging die hierop neerkomt: o.a. verschillende kleinmeubelen en boe ken met leren band of rug, theeketels, bedkrulken e.d., brandkasten, gasfor- T.a.v. de inkomstenbelasting komt een extra-verlaging in het tarief tot komens van f 15.000 per Jaar (Het an dement-Lucas voorzag in verlaging tot f49.500). De maxi mum-vermindering be draagt nu f 600 voor gehuwden zonder kinderen. Voor gehuwden met kinderen ligt het iets hoger. Voor inkomens hoven f 50.000 betekent de regeringswijziging enige verzwaring, vergeleken met het oorspronkelijke voorstel. De vermindering voor ongehuwden wordt beperkt tot de helft van het vankelijk voorgestelde, met een maxi mum van f350, dat bereikt wordt bij inkomen van f 14.500. Een en ander heeft een minder opbrengst van loon- eti inkomstenbelasting van f31 millioen ten gevolge. De compensatie is gevonden in: eer verhoging van de omzetbelasting op dien sten. behalve voor de bouw van oi rend goed en het vervoer van personen en goederen (opbrengst f 11 millioen) Voorts in het vervallen van de vrijstel ling voor bananen, sinaasappelen e-d. bij invoer (opbrengst f2»é millioen). Verder worden enkele artikelen onder de weeldeheffing van 15 pet gebracht. 0% - -u Half November is het 100 jaar gele den, dat een ministeriële beschikking afkwam, waarbij de in de Postwet 1850 voorgeschreven uniformen voor Post boden werden goedgekeurd. Daarbij werd bepaald, dat alleen zij, die 300 gulden of méér per jaar verdienden, een uniform met leren brieftas zou den ontvangen. En hier ziet U dan dat eerste uniform, exclusief de baard, want die was persoonlijk eigendom Koningin Juliana wenst Truman geluk De Koningin heeft president Truman een telegram gestuurd, waarvan de Nederlandse vertaling als volgt luidt: Ik betuig u mijn welgemeende geluk wensen met uw gelukkige ontsnapping bij de aanslag op uw leven. zal aanzienlijke uitgaven van de ge meente vorderen. De outillage van de kruisverenigingen immers is zó gebrek kig. dat daarmede eenvoudig niet te werken valt. In het bijzonder denken n W. hierbij aan de consultatie bureaux. Behoudens een gunstige uit zondering, voldoen zij niet aan de ge ringste eisen, die daaraan mogen worden gesteld. De ligging van de bureaux is ondoelmatig. Aan bouw van nieuwe ge bouwen zal niet zijn te ontkomen. Bij de begroting 1951 zullen voorstellen worden aanhangig gemaakt, die het de vei gingen mogelijk moeten maken, hun arbeid met kracht aan te vatten of voort te zetten. Zijn de verenigingen door de overgangstoestand heen, dan zal de vast stelling van een definitieve subsidierege ling worden voorgesteld. Voor hei lopende jaar zal een aanvullende subsidie nodig zijn. In hoeverre tot verdere uitbouw van de G.G.D. zal moeten worden overgegaan, bijv. door aanstelling van specialisten, 'n de toekomst moeten blijken. n ui zen en electrische fornuizen, geïl lustreerde tijdschriften, geysers, versierd glaswerk, gramofoonplaten- en foto albums, koelkasten, luidsprekers, ge rookte paling, piano's en huisorgels, prentbriefkaarten, geboorte- en verlo vingsaankondigingen, schemerlampen, spiegels, houten tuinmeubelen en porce- leinen huishoudelijke artikelen bren^ f 7 millioen) Ook worden een aantal artikelen der het tussentarief gebracht (opbrengst f 1.500-000). Tenslotte wordt de mogelijkheid ge opend tot verhoging van de invoerbe- lasting ter bescherming van binnenlandse ondernemers (opbrengst f9 millioen) Daar de desbetreffende nota van ziging de Kamer pas tegen één uur reikte, werd de vergadering geschorst tot half drie. opdat de leden in ieder ge val het nieuwe voorstel zouden kunnen doorlezen. W.-Duitsland critiseert bezetting „Geallieerden hebben 90.000 bedienden" In West-Duitsland hebben financiële deskundigen besparing van de geallieerde bezettingskosten bepleit. De drie bezet tingsmachten hebben gezamenlijk 90.000 bedienden, tafeldienaren en koks in dienst, aldus deze critiek. Dat kan best minder. Ook bij het afsluiten van contracten overvragen de aannemers met duizenden, voor het uitvoeren van grote werken De geallieerden stellen een onderzoek in naar de gegrondheid van deze critiek. Het gaat. aldus de West-Duitse autoritei ten. niet om het beknibbelen van de be zettingskosten. maar om een doelmatiger besteding. Indien de gelden worden gewend om de West-Europese veiligheid te waarborgen is West-Duitsland bereid een nog hoger bedrag te voteren. Voor de bezetting van een veroverd land heb ben zij het geld echter niet Na hamsterwoede: thee goedkoper Op de Amsterdamse theeveiling de prijzen gisteren 20 tot 35 ct per halve kilo lager. Waarschijnlijk komt dit door dat de afzet in de winkels momenteel gering is. daar ook het publiek zich klaar blijkelijk in de afgelopen maanden van theevoorraadje heeft Twee troepenschepen met ruim 2000 man vertrokken Op 28 October j.l. is het troepenschip Empire Brent met 968 repatriërende mi litairen en hun gezinnen uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Er bevinden zich geen gesloten onderdelen aan boord. Voorts is op 30 October het troepen schip Waterman met 1067 repatriërende militairen uit Indonesië naar Nederland afgevaren. Aan boord bevindt zich o.a. het 433e bataljon infanterie, een der onderdelen van de H-brigade. Show wordt Maandag gecremeerd Omtrent het overlijden' van G. B. Shaw wordt nader bericht, dat zjjn stoffelijk overschot Maandagmiddag om 5 uur te Londen zal worden gecremeerd. Leidse musicus verongelukt Woensdagavond werd door de Wasse- aarse politie op de tramrails 't lijk van de 34-jarige Leidse musicus B. gevonden Waarsohijnlijk is B met zijn motor ge slipt op de brug van de Zuylen van Nijeveltstraat en vervolgens over de kop geslagen, waarbij hij bijna op slag ge dood moet zijn. TWEE UTRECHTSE MEISJES VERMIST Op Ï8 October hebben twee Utrechtse meisjes, de 16-jaxige dienstbode Greta Smits en de 18-jarige Cornelia van Wou den berg per rijwiel de ouderlijke woning verlaten en zijn sindsdien niet terugge keerd. Haar opsporing wordt verzocht. Vermoedelijk zijn de meisjes in eikaars gezelschap. Er zijn nog rechters in Nederland. Er wordt in Nederland nog recht gesproken. Er is nu ook recht gesproken :n het ge ding tussen de Zuid-Molukken en de K.P.M. En de uitspraak, thans gedaan door de president der Amsterdamse rechtbank, mr C. W. Thöne moei elk rechtgeaard Nederlander tot dankbaar heid stemmen. Deze uitspraak verbiedt aan de K.P.M. haar schepen ter beschikking te stellen van de Indonesische regering in de stnjd welke deze voert tegen Ambon. Het is een uitspraak in kort geding en het laatste woord zal in deze zaak nog niet gesproken zijn. Maar het is toch wel een eerste woord en buitendien is hei een heel belangrijk woord. Belangrijk niet alleen om de duidelijke conclusie, waar toe deze uitspraak leidt, maar ook om de krachtige argumentatie, welke wel on ontkoombaar in de richting van deze conclusie gaan moest. Gaarne brengen ook wij onze hulde aan de wakkere pre sident, die in deze dagen, waarin het recht schijnt te struikelen op de straten, niet geaarzeld heeft, deze beslissing te treffen, een beslissing die voorwaar een rechtsbeslissing is. Groot is de macht, welke bij de be handeling in kort geding van zulk een grote zaak in de handen van de presi dent ener rechtbank wordt gelegd. Maar de Amsterdamse president heeft in uitspraak onmiskenbaar laten zien, dat deze grote macht een rechtsmacht kan In dit korte artikel zullen wij c"e s'«r- ke overwegingen, waardoor «ie presi dent zich in dit vonnis heeft laten lel den. niet nog eens nagaan. Slechts her inneren wij eraan, dat hij in deze over wegingen gesteund werd door de klare uitspraak van gezaghebbende volken- rechtsmannen en in het bijzonder door een onomwonden verzekering van de Nederlandse Vereniging voor Internatio naal Recht. Zij allen haddien reeds uit drukking gegeven aan hun stellige over tuiging, dat de Zuid-Molukken het recht hebben', hun onafhankelijkheid, eenmaal uitgeroepen, tegenover ieder, dus ook tegenover de Indonesische regering, te handhaven. Ieder die zulk een onafhankelijke staat aanvalt, begaat een onrechtmatige daad, en ieder, die aan zulk een aanval mede werkt, is medeplichtig aan die onrecht matige daad. De uitspraak van de Amsterdamse president komt in het kort hierop neer, dat de republiek der Zuid-Molukken het recht had, zich als onafhankelijke staat uit te roepen, en nu zij van dit recht gebruik heeft gemaakt, bestaat zij ook als zodanig. Ja, de president gaat nog een stap verder. Erkenning van deze staat door de Nederlandse regering, zo merkt hij op, ligt al besloten in de wet souverei- niteitsoverdracht Indonesië. Zoals men ziet, is deze uitspraak van verre strekking, zij heeft haar directe betekenis door het verbod, dat zij uit vaardigt tegen de K.P.M. Maar zij houdt nog veel meer in. Zij zegt zonder meer en men vergete toch niet, dat het een rechterlijke uitspraak is dat de repu bliek der Zuid-Molukken als staat be staat. Moeten wij nog herhalen, dat deze uitspraak belangrijk is? Het is nog slechts enkele dagen geleden, «dat de regering aan de Eerste Kamer heeft medegedeeld, dat zij de republiek der Zuid-Moluken niet kan erkennen. Wij zouden niet weten, waarom zij dat niet kan. Wanneer men in aanmerking neemt, welke regeringen ter wereld zoal worden erkend nu komt Spanje er weer bij heeft dat niet-kunnen van onze rege ring minder zin dan ooit. De regering kan nu laten zien, of z*J nog eerbied heeft voor recht en wet en voor rechterlijke uitspraken. Of wil ze misschien beweren, dat ze dat ook al niet kan? Officiële erkenning is rechts plicht. Tenslotte willen w{j hopen, dat deze recnterlijke uitspraak toch ook door .Je KT.M. met enige voldoening is ont vangen. Het ware ons liever geweest, zo ?U zelve reeds de beslissing had genomen, die haar nu door dit rechterlijk vonnis wordt opgelegd, de beslissing nar --'ijk om de Indonesische regering geen hand en spandiensten te verlenen bij de aan val. welke zij heeft ondernomen. Nu de K.P.M. deze beslissing niet zelve heeft willen nemen, lijkt het ons het minste wat wij mogen verwachten, dat zij althans deelt in de brede voHo*. ning. welke het Amsterdamse vonnis wel wekken moest. Liet Koning Gustaaf V 15 millioen Kronen na? Koning Gustaaf V heeft, volgens de liberale Aftonbladet, een persoonlijk fortuin van 15 millioen Kronen nage laten, waarvan verreweg het grootste deel" naar zijn zoons gaat Dit zijn de huidige koning Gustaaf VI en Prins Wil helm. De kleinkinderen zouden ieder 300.000 Kronen krijgen, terwijl zijn dienaren pensioenen en giften ontvangen. Het testament van de overleden vorst zal, zoals gemeld, kort na rijn begrafenis, op 9 November worden geopend. Hoeveel moet ik betalen aan de fiscus? (B) VERGELIJKIKC VAK BELASTIKOBEDHAGEN VOLGENS HET N het gewlJzlgd* ïenelnde if lezer **n Indruk t* geven van 4* gevolgen, gerlngavooratel tot verlaging van 4* Inkomstenbelasting behelst, l*ten wij hier een tweetal atatnn volgen, waarin «en vergelijking de bedragen, die op het ogenblik worden geheven nat de be— alle waarschijnlijkheidmet Ingang van 1 Januari 195» sul len worden ingev In de eerote sta de oude en volg». tlngheffing begint. In de tweede staat (B) treft men aan de belsatlngbedragi buabelen bij vereehl 1 lende- Jaarinkomens volgena da nleui Vergeleken met het huidige tarief. De staat ls zo lnger; noemd zuiver Jaarinkomen de bovenste rij bedragen het i de bedragen, waarbij volgen f 2400 tot f 3600 volgen W' grotere sprongen tot f 5161 wergelijklngsctJfers geven WIJ wijzen er tevene op. da lasting Identiek zijn, In d betgeen betekent, dat met 1 tlgen, van wie loonbelaatln biljet Inkomstenbelasting w f 5000 bedraagt, r 5040 rënelo- si;:: (A) IHKOUEffS, WAABBIJ IS t wij blj.d telling van d Jaarinkomen Oud* tabel Jaarinkomen Gehuwden zonder kind. Gehuwden net 6 kind." •«huwden met 1 land. 1140 16 1650 19 2070 17 2490 18 3120 18 J840 18 4530 18 5160 22 vnor. 1080 5 1580 9 1620 7 1920 8 2220 7 2580 6 5180 6 Inkomen g*S£d 0*ËS l'klIJd ?S3 Inkom* ,2700 564 257 94 179 116 - >420 2730 572 171 257 98 179 116 3450 2760' 380 176 101 189 124 >480 2790 440 181 269 105 189 1?4 3510 2820 Hl K 11? 199 51 152 3540 2850 $3 115 199 54 132 4? 5570 2880 412 475 195 294 117 210 57 140 - 560® 2910 475 §94 210 5750 2940 429 495 205 306 125 149 49 3900 2970 436 493 306 220 66 149 49 4050 5000 445 511 216 319 135 4200 JOJO 453 511 22i >19 158 231 157 4350 J060 461 529 226 352 142 242 75 166 59 4500 5090 529 231 352 147 78 - 4650 5120 478 151 175 63 4800 >150 547 242 253 175 4950 518® 495 566 3Z 264 184 J Ï160 5210 504 358 164 iS 68 6000 5240 515 585 571 275 193 9000 3270 585 371 175 193 12000, 3500 605 585 s 100 75 1500© 3350 559 •605 li? 104 78 18000. 3560 548 622 280 398 187 298 192 298 107 83 8Ï 24000 5590. 557 6*2 ai 4000Q 283 7676 8026 1720 S3 IJ» 2090 2354

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3