intrant Hoeveel moet ik betalen? Chinezen beschieten verbonden legers thans met Amerikaanse wapens Hoop op redding van 5000 Amerikanen wordt nu opgegeven Kamertjes-zonde Wist U VRIJDAG 3 NOVEMBER 1950 r BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal, 1.50 per maand; 0.35 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Direclie: F. DIEMER Een en dertigste jaargang No 8265 .Stantvaetfch Is ghebleara mgn hert ill tcgl)enspoet' V.N.-tioepen 80 km terug in Noord-Korea Bij Oensan, op 66 luchtmijlen van de N.-Koreaanse hoofdstad Pyongyang, hebben twee Amerikaanse vliegers van het eerste luchtmachtkorps der Ver. Staten de Chinese troepen zien oprukken, die aan de strijd in Noord- Korea zijn gaan deelnemen. Langs de weg, die begint bij de Noord- Koreaanse stad Tsjosan aan de Jalie, de voornaamste toegangsweg naar het gebied van Oesan, rijden de voertuigen van deze Chinese strijdmacht. Gisteren zijn die Amerikaanse troepen tussen Taetsjan en Oesan reeds door deze nieuwe vijand aangevallen, werden beschoten met vuurwapens Amerikaanse herkomst. Men veronder stelt, dat het geweren, mitrailleurs bazooka's zijn uit de legervoorraden, die de Amerikanen destijds aan de Chinese Nationalisten van Tsjang Kai Tsjek ge leverd hebben. Een Amerikaanse berichtgever meldde over deze strijd: „De eerste Zuid-Ko- reaanse divisie werd nogal stevig toe getakeld." Het gevolg Van deze nieuwe aanvallen Is geweest, dat de Amerikaanse troepen zich ongeveer 80 km hebben moeten te rugtrekken op een nieuwe linie, die van Tsjongjoe aan de kust Over Taetsjon naar Koejangdon, 25 km ten Zuiden van Oesan loopt. Bevrijding mislukte Reeds gisteren werd meegedeeld, dat een Amerikaans regiment, onderdeel van de eerste Amerikaanse Cavalerie divisie, door Communistische troepen werd ingesloten. Dit blijken rode een heden te zijn, afkomstig uit communis tisch China. Alle pogingen, die de divisie in het Werk stelde, om haar ingesloten kame raden te bevrijden, bleven tot nu toe zonder resultaat. De overlevenden van het regiment, dat zware verliezen heeft geleden, hebben bevel gekregen zich, zo goed en kwaad als het zou gaan, in vei ligheid te stellen. De omsingeling ge schiedde Woensdagavond in een drog- rivierbedding, zeven km ten Zuid-Wes ten van Oesan. Vijfduizend man was er bij betrokken en men veronderstelt, dat er maar een schijntje van over is. Alle pogingen om de hard vechtende man nen te bereiken, stuitten op een muur van communistisch verzet. Een sergeant, die de aanval meemaak te zei: „Er waren niets dan Chinezen rondom ons. Zij waren volkomen gek. Zij gingen vlak voor je staan lachen'. Wij maakten er honderden dood, maar er kwamen er steeds meer. Een aantal man nen van het regiment waren er met deze sergeant in geslaagd door de roden heen te breken. Een Chinese gevangene zei: „Er zijn 8000 man Chinese troepen in deze sec tor, zij zijn vergezeld van 300 Noord- koreaanse tolken. Behalve dit regiment zijn ook enkele Zuid-Koreaanse eenhe den ingesloten. De Noord-Koreanen zetten er alles op, om hun bruggenhoofd in Noord-Korea te behouden en de vitale electrisohe cen trales aan de rivier de Jaloz, die ook Leider van nationalisten op Portorico Dit is Pedro Albizu Cam pos, de leider van de natio nalisten, die op Portorico in op stand zijn ge komen. Op een van de t\v ce mannen, die man, te ver moorden, werd vonden, ge- Campos. Het huis van Pe dro Albizu Campos in San Juan is door politiemannen omringd, sinds de op stand is uitgebroken. Raad van Kerken pleit voor Ambon Het bestuur van de Internationale Raad van Christelijke Kerken (I.C.C.C.) heeft in een telegram aan de secretaris generaal van de Verenigde Natiën ver zocht, maatregelen te nemen tot staking van de vijandelijkheden op Ambon. Ook aan Truman, Soekarno en Warren Austin, voorzitter van de 'Amerikaanse delegatie in de V.N., zijn telegrammen met derge lijke strekking gestuurd. In het telegram aan Trygve Lie wordt gepleit voor zelf beschikkingsrecht van de bevolking der Zuid-Molukken. Hem wordt verzocht, het daarheen te leiden, dat er een onpar tijdig onderzoek naar de zaak van de Zuid-Molukken wordt ingesteld. Aan pre sident Soekarno werd geseind, dat de Christenen over de gehele wereld diep geschokt zijn door de onrechtmatige aan- Feestdag voor ftiuiterij op Zeven Provinciën De bond van Zeelieden en havenarbei ders in Indonesië heeft op een congres te Soerabaja besloten, de vijfde Februari tot. feestdag voor de zeelieden in geheel In donesië te proclameren ter ere van dc muiterij op de Zeven Provinciën. Het con- gres werd gehouden in de T.N.I.-Cantine, waar het portret van de gesneuvelde lei der van de opstand te Madioen, Moeso, in het midden stond, tezamen met de por tretten van Stalin, Marx, Engels en Mao Tse Tung. De afbeeldingen van Soekarno en Hatta waren verwijderd. Het lid van het centrale comité der PJK.I., Aida, ver klaarde. dat Stalin de leider is van alle arbeiders. In navolging van Nederland en Bel gië heeft ook Luxemburg besloten de staat van oorlog met Duitsland te be ëindigen. voor Man-dsjoerije van belang zijn, te be schermen. Tot 27 October j.l. bedroegen de Ame rikaanse verliezen in de Koreaanse oor log 27.610 man, onder wie 4403 doden, 18.879 gewonden en 4328 vermisten. Het leger leed een verlies van 23.987 man. De luchtmacht verloor 197 man. Australische commandant gesneuveld De Austalische regering heeft bekend gemaakt, dat luitenant-kolonel Charles Hercules Green, de commandant van dej Australische troepen in Korea, aan ver wondingen is overleden. VERBONDEN LEGERS VERDER TERUG Verdedigingslinie aan de Tsjongtsjong De terugtocht van de verbonden legers in Noord-West-Korea duurde heden voort. De roden rukken op naar 't Zuid- Westen, van Hoeitsjon uit. Koenoeri, het hoofdkwartier van het tweede Zuid-Ko- reaanse legercorps, zou reeds tot op en kele kilometers benaderd zijn. Alle ten Noorden van de Tsjongstjong opererende strijdkrachten der Ver. Naties schijnen zij te willen insluiten. In Poesan kwamen nieuwe Engelse ver sterkingen aan: twee duizend man de 29ste brigade. Zij gaan direct Soewon. De linies der Ver. Naties, die zich tot 20 km van de Mantsjoerijse grens bevon den, zijn thans ingekort ter verdediging van een bruggehoofd over de Tsjong tsjong bij Siandjoe, aan de Westkust, iets r in het binnenland gelegen. Alleen het Centrale front zijn de Amerika- in de aanval. Een caféhouder in Eindhoven heeft in zijn zaak een televisie-toestel geplaatst, om daarmee zijn klanten, onder het genot van een „kleintje koffie" of zo tegelijkertijd mee te laten leven met een voetbalwedstrijd of een andere beeldr reportage. Hoe lang zal het nog duren voor in heel Nederland televisie toestellen in de restaurants staan „Nog veerkrachtig genoeg" Vermoeidheid laat het kabinet zich niet aanpraten HF. Regering ziet geen heil in het vormen van Benelux-strij dkrachten ET KABINET is niet bereid, zich vermoeidheid te laten aanpraten. Het voelt zich veerkrachtig genoeg om het hoofd te blijven bieden aan haar arbeid en aan de teleurstellingen, waarvoor het ongetwijfeld niet gespaard is gebleven. De tegenslagen en lasten worden vaak ten onrechte aan de regeringspolltlek geweten. Men miskent veelal de gevolgen van de oorlog, de revolutinnnaire ontwikkeling in Azië en de ongunstige internationale verhoudingen. Aldus de regering in antwoord op de schriftelijke algemene beschouwingen van de Tweede Kamer over de Rijks begroting voor 1951. De strijdkrachten worden opgevoerd' tot een peil, dat voldoende is om bij een onverhoopte aanval de eerste schok op te vangen en tijd te winnen voor een vol ledige mobilisatie van Europa en Amerika. Mogelijk wil Rusland de Euro pese mogendheden dwingen, zich zo'n inspanning te getroosten, dat er een sociale ontwrichting en onrust ontstaat. Voor het benoemen van een zelfstandige Europese minister van Defensie acht d.e regering de eenwording van Europa nog niet ver genoeg. Van Benelux-strijd- krachten verwacht zij niet veel. Door het verschil in opbouw en samenstelling tussen het Nederlandse en het Belgische leger is het voorlopig practischer, deze bij de Atlantische weermacht in te scha- 1 kelen. Het plan-Sohuman zal voor om land meer betekenen dan een relatieve bijdrage op het gebied van kolen en staal. Voor de marine houdt de regering on danks zekere persberichten (o.a. over de verklaring van Conally) vast aan haar plannen. Een regeringscommissie is bijna gereed met het bestuderen, van aanwij zingen aan ambtenaren in verband met ;n mogelijke bezetting. Met betrekking tot de grondwetsarti kelen over de buitenlandse betrekkingen heeft de commissie Van Eysinga een eerste adves uitgebracht, dat aan de grondwetscommissie is doorgezonden. De ssing over het benoemen van een ieer staatssecretarissen aan Buiten landse Zaken moet aan de minister wor den overgelaten, zo meent de .regering. De directeur van het Kabinet der Konin gin heeft een adminstratieve functie. Aan een instructie voor deze functionaris is volgens de regering geen behoefte. Grondwetsherziening toch in 1952 De regering is er niet van overtuigd, it een andere methode voor de troon rede verkieselijker is dan de gebezigde, waarbij de hoofdproblemen werden aan gegeven, Zij heeft echter goede nota ge nomen van de wens der Tweede Kamer, dat de troonrede een boeiend staatstuk moet zijn. De voorstellen voor de grondwetsher ziening zullen zo tijdig worden verwerkt, dat de Kamers de zaak voor de ver kiezingen van 1952 kan afdoen. Aan de grondwetscommissie is verzocht, haar standpunt te bepalen tegenover het Noorse stelsel van plaatsvervangende leden (Zoals men weet heeft dr Korten- horst een voorstel in deze richting ge daan). Ook onderzoekt men het denk beeld, dat het Christendom als een grondpijler van ons volksbestaan in de grondwet moet worden genoemd. De regeling van de rechtspositie der ambtenaren zal met het oog op het weren van communisten worden gewijzigd. De inhoud van De Waarheid ontsnapt niet aan de aandacht van de regering, maar men wijst er op, dat het aantal lezers reeds zonder dwang aan het dalen is. Binnenkort wordt een wetsontwerp op de salarissen van de rechterlijke top- functionnarissen ingediend. De organisa tie van de overheidsvoorlichting jvordt dienaangaand onderzocht. Centralisatie bij de departementen maakt echter krimping van de voorlichtingsdienst mogelijk. Dinsdag belangrijke dag in Engeland Maandag en Dinsdag wordt er in het Engelse Lagerhuis gestemd over het huis vestingsprogramma der regering, de stij gende kosten van levensonderhoud en hi regeringsvoorstel het toezicht op de n: tionale economie permanent te maken. Op alle drie punten kan de regering struikelen. Het is waarschijnlijk, dat de liberalen met de Conservatieven zullen meestemmen. President Truvian moet wel over stalen zenuwen beschikken, want enkele ogenblikken nadat twee man nen getracht hadden hem van het leven te beroven, sprak hij, uiterlijk kalm en rustig bij het standbeeld van veldmaarschalk John Dill op een begraafplaats in Washington Sleutelpositie in Vietnam door Fransen ontruimd Volgens berichten uit Saigon zijn Franse troepen Woensdag begonnen Laokay te ontruimen. Het is de Franse vooruitgeschoven sleutelpositie aan de grens van Indo-China en China. De Vietnamse premier heeft aange kondigd-, dat er een Vietnamees leger zal komen, dat het land- in staat zal stellen „mede een plaats in te nemen in de frontlinde, die in Zuid-Oost-Azië tegen het communisme wordt opgebouwd". In de Noordelijke sector van het Ton- king-front wordt de Franse defensie ver sterkt. Tarief zou stijgen van f 24 tot f 36 RADIODISTRIBUTIE-weer in particuliere handen? Minister Spitzen is er in principe niet tegen, maar vreest zware lasten De radio-distributie is, zoals men weet, in 1941 door de staat overge nomen. Na de oorlog wilde de Regering de staatsexploitatie wettelijk rege len, maar er kwam zoveel critiek uit de Kamer, dat het wetsontwerp is blijven liggen. Een jaar geleden bracht een aantal deskundigen over het vraagstuk een rapport met algemene richtlijnen uit. Minister Spitzen droeg vertegenwoordigers van de Bond van Exploitanten van Radiocentrales en de PTT op, dit rapport practisch uit te werken in een prae-advies. Het advies is thans verschenen en de minister kan er zich in grote lijnen mee verenigen. Toch vreest hij, dat particuliere exploitatie niet goed mogelijk zal zijn. In het advies wordt gezegd, d)at de particuliere exploitanten het bedrijf, gaande kunnen houden, waneer 300.000 personen op de distributie zijn aange sloten tegen een tarief van f 36 per jaar. De minister wijst er echter op, dat bij het tegenwoordige tarief van f 24 het aantal aangeslotenen al is gedaald 520.000 tot 480.000. Op korte termijn zal de bond thans informeren, of haar ledefi óe exploitatie aandurven. De centrale organisatie van de radio- distributie moet volgens het rapport wor den gevormd door de bond (B.E.R.C.). Alle machtigingshouders zouden ver plicht moeten worden, zich er bij ?an te sluiten. Zij zouden zich moeten houden aan de besluiten van de bond, maar in hoger beroep kunnen gaan. De B.EJEt.C. zal volgens het advies een bureau moeten ïen dat de leden technische en ad ministratieve voorlichting geeft en het toezicht heeft op het naleven van de machtigingsvoorwaarden. Ook de P.T.T. blijft dan echter controleren. De datum van de overgang naar de particuliere exploitatievorm zou nog nader moeten worden vastgesteld. Van dat tijdstip af zouden de financiële resul taten voor rekening van de exploitanten zijn. India ziet rode stormvloed zijn noordgrens bereiken Twee lama's onder één dak (van de wereld) De Chinese bladen hebben gisteren >or het eerst melding gemaakt van de rode opmars in Tibet. Zij schreven, „dat het bevrijdingsleger op de Tibetaanse hoogvlakten oprukt". „Bet Tibetaanse verzet is reeds1. ldocn- onze legers gebro ken", aldus de Chinese bladen,,, en de opmars naar de boofdsad Lhasa zal niet langer dan twee weken duren". Uiteraard maken deze 'berichten mel ding van „uitbundige, vreugde" bij de bevrijde Tibetanen" en van „liquidaties". Dat laatste geschiedde bij de strijd om Sjangtoe. De regering van India heeft China laten weten, dat haar afkeurings-nota inzake de opmars in Tibet niet was in gegeven door welke buitenlandse mo gendheid ook. In India is men zich, zonder dat ande- :n daar de aandacht op vestigen, wei bewust van de grote gevaren, die de Chinese opmars in Tibet opleveren. Alle grote steden in de vlakte van de Gan ges, van Calcutta af tot New-Delhi toe, kunnen de communisten straks van de Tibetaanse hoogvlakte beheersen. Boven dien staat het communisme dan aan de grenzen van India. In Londen bestudeert men al deze vraagstukken. Er is een binnen (Chi nees) Tibet en een buiten ('het eigen lijke) Tibet. Men gaat thans na, of de Chinezen inderdaad het eigenlijke Tibet reeds bereikten, of dat hun opmars zich nog tot buiten Tibet beperkt. Zoals men weet, zijn de geestelijke regeerders van Tibet verdeeld. De 15- jarige Dalai Lama, wiens raadgevers Eventjes ernstig Vijandelijke troepen kunnen In de toekomst mogelijk met tactische atoomwapens vanaf de grond, zowel als uit de lucht worden aangevallen. Tot nu toe is de atoombom een strate gisch wapen voor massavernietiging van steden geweest, doch de nieuwe atoomwapens zouden in het veld ge bruikt kunnen worden, aldus wordt verklaard in een halfjaarlijks rapport van het Amerikaanse ministerie van Defensie, dat een verre blik in de toekomst werpt en o.m. spreekt van de waterstofbom, radiologische wa pens, gifwapens, bacteriologische oor logvoering en een uitvinding om kaarten van vijandelijk grondgebied te maken in de duisternis en onder dekking van een bewolkte hemel. Tibet in Boeddhistische zin bestuurden, heeft het Westen tevergeefs om hulp gevraagd. De 13-jarige Pentsjen Lama, het gees telijk hoofd dat In ballingschap verblijft, vroeg de Chinezen hem te helpen. KONING GUSTAAF VI WIL NIET GEKROOND WORDEN Koning Gustaaf VI zal niet worden gekroond, aldus heeft de Zweedse hof maarschalk gisteren meegedeeld. De nieuwe Zweedse koning volgt hiermee het voorbeeld van zijn overleden vader," die evenmin gekroond wenste te wor den, daar hieraan, naar zijn mening, „te veel plechtigheid" verbonden werd. Het stoffelijk overschot van Koning Gustaaf is gisteravond van het kasteel van Drottningholm naar het koningspa leis te Stockholm overgebracht. Op de 12 km lange weg van het ene paleis naar het andere stonden honderdduizenden Zweden opgesteld. Elf wagens vormden i de rouwstoet. Alleen de leden van de koninklijke familie volgden het stoffe lijk overschot. Schoolkinderen en pad vinders uit Stockholm stonden met toortsen en fakkels langs de weg. Aan alle gebouwen waren kaarsen aange bracht. De kist staat nu opgebaard in de kapel van het koninklijk paleis te Stockholm. Gedurende vier dagen zal de bevolking de gelegenheid worden ge boden een laatste groet aan de koning te brengen. PRINS BERNHARD HEEFT GRIEP Prins Bernhard zal wegens griep, een paar dagen het bed iboeten houden. Grieks kabinet biedt zijn ontslag aan Griekenland maakt opnieuw een poli tieke crisis door. De liberale leider Venizelos heeft het ontslag van zijn ka binet aangeboden, nadat onenigheid was ontstaan tussen de partijen van de coali tie. Venizelos heeft gisteravond zijn ont slag aan Koning Paul overhandigd, na dat deze aanvankelijk geweigerd had de minister-president in audiëntie te ontvan gen. De koning verzocht Venizelos n.1. alsnog te traohten een regeringscrisis te voorkomen. Indien voor een bepaald gebied geen gegadigden zijn te vinden of de exploita tie niet lonend is regelt de B.E.R.C., nog steeds volgens het advies, in c leg met de P.T.T. de samenvoeging met aangrenzende zendgebieden. Ook moet het mogelijk worden, het betrokken be drijf zonder schadeloosstelling op te hef fen. Aan luisteraars, die bij het opgehe ven bedrijf waren aangesloten, kan de bond dan een gewoon radio-onitvangtoe- stel verhuren. Het tarief is hetzelfde als voor de distributie Cf 36 per jaar). De bond zou dit echter met verplicht zijn. De luisterbijdrage moet worden ge ïncasseerd door de radiodisltribuanten. De B.E.R.C. wil men' op de abonné's con trole laten houden. Op die datum van d'e eventuele over gang naar particuliere exploitatie wil de bond een garantiefonds van f 10 millioen beschikbaar stellen. Dit wordt verkre gen door een heffing van f 25 vooi van de 400.000 aangeslotenen. Aan dit fonds wordt, zo zegt het advies, ongeveer f 6 millioen toegevoegd, n.l. de com pensatie voor de belasting die werd be taald bij de naasting in 1941. Afzonder lijk krijgt de P.T.T. dan: 1. f 25 per aan sluiting in de bedrijven, die de P.T.T. vernieuwt. 2. f 25 per luidspreker (in totaal vermoedelijk f 2.5 millioen) die door de bedrijven worden overgenomen. 3. het bedrag aan voorraden en bestel lingen. Extra zware lastèn De minister heeft tegen al deze voor stellen, behalve de bezwaren die we reeds in de aanhef noemden, nog het volgende in te brengen: De exploitatie lasten zullen worden verzwaard, door dat waarschijnlijk de precarioheffingen worden verhoogd, wanneer het bedrijf weer aan particulieren komt. Bovendien is minister Lieftinck "niet bereid, de f 6 millioen aan belastingen terug te be talen. De particuliere exploitanten zeggen wellicht, dat zij nog geen keus kunnen doen, omdat zij niets af weten van de aanvullende vergoeding bij het blijvend overnemen door de staat. Minister Spit zen stelt zich thans voor, de slot-uitke- ring te bepalien op f 4 per abonné op basis van 1 Mei 1947. Zo is dan gisteren het „compromis" inzake de belastingwetgeving tussen minister Lieftinck en de meerderheid der Kamer afgekomen in de vorm van een tweetal ingrijpende nota's van wijziging. De ene bracht een geheel nieuwe tabel voor de inkomstenbelasting, de andere een complex van nieuwe maatregelen op het gebied van de omzetbelasting, waar van het brengen van een groot aantal artikelen onder het weeldetarief van 15 pet wel het meest in het oog springt. Met name door dit laatste werd in de aanhangige belastingwetsontwerpen een geheel nieuw element ingedragen, waar van de consequenties, zowel voor „con sumenten" als voor „producenten" niet zo een-twee-drie zijn te overzien. Zeer terecht wees dr Schouten er dan ook op. dat het verstandig zou zijn, de behandeling van de wetsontwerpen nog even op te schorten, waarbij hij als mini mum uitstel van één dag vroeg. Hij kreeg slechts steun van de communisten. Bij dit orde-debatje trof ons in het bij zonder een uitlating van de socialistische belastingexpert, de heer Hofstra. De genen, die over de wetsontwerpen spre ken, zo zeide hij, hebben deelgenomen aan het overleg met de minister. Zij ken nen dus de consequenties van de gewij zigde voorstellen en daarom kan de Ka mer onmiddellijk verder gaan met de behandeling. Deze uitlating van de ove rigens zo knappe heer Hofstra toont naar onze mening een gebrek aan inzicht in de taak van de Tweede Kamer in mede wetgevend opzicht. Het is niet zo, dat wetten worden ge maakt door een minister in overleg met enkele deskundigen uit de Kamer. Neen, gehele Kamer en ieder lid afzonder lijk moeten in de gelegenheid zijn, een gefundeerd oordeel te vormen over de zaken, die in behandeling zijn. Op het standpunt van de heer Hofstra behoeft slechts een deel van de Kamer dit te kunnen. Wij zien hierin een devaluatie van de Kamer als geheel. En het opent de deur wetgeving in eèn onder-onsje tussen minister en enkele, zij het ook des kundige, Kamerleden. Dit is de dood in de parlementaire pot. Dit degradeert het Kamerwerk tot Kamertjes-zonde. De K.P.M. „gaat gewoon dooi" De Indonesische minister van verbin dingen, Djoeanda. verklaarde naar aan leiding van de uitspraak in het proces i Ambon tegen de K.P.M.„Zolang geen instructies zijns gaat de K-P.M. gewoon door". De directeuren Hens en De Koe hadden hem bezocht, doch zeiden de instructies uit Nederland te hebben ontvangen. De overwegingen van het vonnis toonde volgens Djoeanda, dat het uitgangspunt in het politieke vlak ligt. Hij meende, dat het vonnis de toestand nog moeilijker maakt voor de bespre kingen op de Unie-conferentie en met de K.P.M. DAT de C.d.K. in Overijsel, ir J. B. ridder de van der Schueren op Urk de bronzen penning voor menslievend hulp betoon uitreikte aan de chauffeur J. Hakvoort, die op 17 Juli met gevaar voor eigen leven een vrachtauto met brandend hooi buiten het dorp reed. DAT de oudste tolgaarder van ons land, v. Laar te Achterveld (U.), op 90-j. leeftijd is overleden en het hout van twee lindebomen, die hij 60 jaar geleden bij zijn woning plantte, zal dienen voor zijn laatste rustplaats. DAT i.p.v. mevr. S. Hofman-de Boer tot lid van de Groningse Staten is be noemd T. U. Smeding te Delfzijl. DAT de V.A.R.A. in een telegram aan de ministers Drees en Stikker instemming betuigt met de resolutie van de P.v.d.A. waarin geprotesteerd wordt tegen het eventuele hervatten van de diplomatieke betrekkingen met Spanje. DAT tegen de magnetiseur J. A. te Enkhuizen, die door een behandeling wel licht de dood van een oude dame heeft versneld, ƒ300 boete is geëist. DAT de plannen voor de waterleiding te Gennep door de regering zijn goedge keurd. DAT de KNVB-voorzitter Karei Lotsy, die onlangs is geopereerd, vooruit gaat DAT de begroting van Friesland slui tend is met een cijfer van bijna 5.4 mil lioen voor de gewone dienst en 35,5 mil lioen voor de kapitaaldienst. terwijl voor de verbetering van de Friese kanalen bijna 7 millioen wordt gevraagd. DAT het herbouwde paleis van justitie in Den Bosch, met 140 vertrekken het grootste in ons land, op 11 November door minister Struycken wordt geopend alle Bossche rechtscolleges er onder dak zullen vinden. DAT de onlangs opgerichte Stichting Maaskants Welvaren plannen heeft voor het cultiveren van 10.000 ha grond bij de voormalige Beerse overlaat, waar 200 boeren een bestaan zullen vinden. DAT de Friese beroepsvervoerders ver zoeken, in de nieuwe verkeerswet de maximumwieldruk voor B-wegen te ver hogen van 2.400 tot 3.600 kg, daar anders Industrie en landbouw in deze provincie ernstig zullen worden belemmerd. DAT de Jaarvergadering van de on derofficiersvereniging Ons Aller Belang op 10 en 11 November in het Kurhaus te Scheveningen wordt gehouden. DAT een groep Nederlanders, onder wie de musicus dr E. Rebling en de schrijver Theun de Vries, per KLM naar Moskou vertrok voor het bijwonen van de herdenking der Octoberrevolutie en een studiereis van enkele weken. DAT de 61-jarige machine-bankwerker J. M. D. uit Dinteloord, die een poging tot inbraak pleegde bij de Velsense ge meente-ontvanger. van de Haarlemse rechtbank vijf jaar kreeg. DAT het A'damse Gerechtshof drie personen, die in Januari een mislukte overval pleegden op een juwelier te A'dam, tot resp. 4.Vz en 2V> jaar veroor deelde. terwijl de vrouwelijke verdachte werd vrijgesproken. DAT de tentoonstelling De moderne Krant, die op initiatief van een leerling tot 19 November in de A'damse grafische school wordt gehouden, door burgemees ter D'Ailly is geopend. DAT de Baileybrug over het WiLhel- minakanaal te Oosterhout wordt vervan gen door een draaibrug en het werk reeds is begonnen. DAT in het 15e eeuwse kasteel Gen- hoes te Oud-Valkenburg een RK. jeugd herberg voor ruim 100 meisjes wordt gevestigd. DAT minister Mansholt Woensdag a.s. in Den Bosch spreekt op de jaarverga dering van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond. DAT in de vacature mr W. G. F. Jon- gejan tot lid van de Soc.-Econ. Raad is benoemd mr J. v. Oldenborgh en mr J. Luyten plv. lid werd. Evenals zijn onvergetelijke grootvader. Koning Albert, stelt de Koninklijke Prins Boudewijn van België veel belang in het léven van de gewone man. Hij bezocht hier een Belgische steenkolenmijn en stak zich daarvoor in mijnwer- kerscostuum. Naar verluidt zal Prins Boudewijn naar Zweden reizen, om Koning Leopold te vertegenwoordigen bij de begrafenis van Koning Gustaaf. Het is echter ook mogelijk, dat Prins Albert in zijn plaats gaat Woningtoewijzing voor drie jaar vastgesteld Zuid-Holland krijgt gemiddeld 11.000 per jaar jl/TINISTER IN 'T VELD acht voor 1951 en volgende jaren een precies -L" uitgemeten verdeling van woningen en kubieke meters niet mee* gewenst. Daarom heeft hij richtcontingenten vastgesteld voor de periode 1951 tot en met 1953, gebaseerd op de geraamde provinciale woningbe hoeften. De toegewezen richtcontingenten luiden als volgt: 1951 t/m. 1953 Groningen 4.622 Friesland 4.436 Drenthe 3.820 Overijssel 10.291 Gelderland 14.207 Utrecht Noord-Holland Zuid-Hollapd Zeeland Noord-Brabant Limburg 9.188 24.096 33.042 1.563 20.033 12.702 per jaar, 1.541 1.479 1.273 3.430 6.678 4.23 In deze toewijzingen is begrepen de bouw van woningen in de „vrije sector" welke dus niet meer buiten het toege wezen contingent worden gehouden en de herbouw van door oorlogsgeweld ver woeste woningen. Voor deze beide soor- Canada wil nog een Ned. divisie uitrusten Canada heeft beloofd ook een tweede Nederlandse divisie te willen uitrusten. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, heeft echter ver klaard. dat het waarschijnlijk enkele maanden zal duren voordat deze belofte kan worden ingelost, daar de uitrusting voor de eerste divisie, die naar de ver wachting deze maand uit Canada naar ons land zal worden verzonden, eerst moet worden vervangen. ten woningen zal echter i 1 Januari 1951 de rijksgoedkeuring door de meenten zelfstandig worden verleend. De Ged. Staten zullen de hun toege wezen richtcontingenten over de ge meenten verdelen. Russen weer boos: „Jappen op Korea" Rusland heeft Amerika er in de com missie voor het Verre Oosten van be schuldigd, dat de Amerikaanse troepen In de strijd op Korea gebruik maken van Japanse soldaten. De Noordkoreanen hebben deze beschuldiging reeds eerder geuit. WEERBERICHT Ietskouder Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk in het Oosten van het land zwaar bewolkt met plaatselijk nog enige regen, overigens wis selende bewolking met enke le verspreide buien. Matige Noordelijke wind. Iets kou der. (Opgemaakt om 10 uur). Zaterdag: Zon 7.39 tot 17.07; maan 0.0 tot 15.11. Op 9 November N.M,

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1