Van 300 adres Nederlanders in Rusland is het positief bekend nieuwe leidsche courant donderdag 2 november 1950 Bij de thuiskomst dei 100 Bij de opsporing kan men soms vreemde ervaringen opdoen (Van onze 5-redacteur) ET BERICHT, DAT 100 NEDERLANDERS uit Rusland zullen repatriëren, doet als vanzelf de vraag opkomen, hoeveel landgenoten momenteel nog in de Sowjet-Unie verblijven. Wij hebben die vraag voorgelegd aan het hoofd van de Informatieafdeling van het Nederlandse Rode Kruis, de heer J. v. d. Vosse. „Van 300 Nederlanders, die in Rusland verblyven is het adres positief bekend", zo zei hy. H" Het Rode Kruis weet dat uit de enkele brieven, die van achter het IJzeren Gor dijn naar ons land kwamen lie*J mededelingen van Nederlanders en Duit- k' "Ijer;, die inmiddels uit Rusland zijn thuis gekomen. Over een paar honderd anderen heeft men „halve" gegevens. Het is evenwel ainnogelijk, dat dit Duitsers zijn, die ginds voor Nederlanders uitgeven. Dat zo niet uit te maken. JvïV De Nederlanders, die zich 'k-w i Rusland bevinden, zijn C; Wc man, deel oud-S.S.'c gen of vrijwillig i die, gedwon- de „Oostcompagnie'" de organisatie Tot werden opge nomen en enkele uit Stanislaus ont vluchte Nederlandse officieren. Dat laal- aantal moet zeer gering zijn. Het is nL bekend, dat enkele van hen, van wie n h, men tot voor enkele jaren nog berich ten kreeg, sindsdien zijn overleden. En wat de eerste categorie aangaat: er lijn onder die Oostcompagnie- en Tot- irbeiders velen geweest, die, tegen hun zin, in uniform gestoken en naar de Baltische staten gevoerd zijn. Compleet 'met veldpostnummer en geweer! In kamp 706213 vooras oeKend, dat de meeste rjNéoerlanders zijn geconcentreerd kamp VOoz13 naoy Kiel. Later i ima deel van nen naar Kamp OozZO ^gebracnc. Dat zouden inmiddels reeds veroordeelde „oorlogsmisdadigers" ge- zijn. EnKeie ^eoerianaders ver blyven ui Oeral en in de Kaukasus. De veronderstelling, dat nog „vele' Nederlanders in Rusiand zouden ver blijven, is beslist niet juist. In dè jaren 1946 zijn geregeld mannen en die in kampen in Noord- en Oost-Duitsland verbleven, over Odessa jerepatrieerd. Dat aantal is vrij aanzienlijk geweest. Meer dan 20.000 vermisten In totaal zyn er in Duitsland nu nog 13 vermiste tewerkgestelden (die by bombardementen om het leven gekomen kunnen zijn). Van 600 in concentratie- gevangenis opgesloten Neder landers heeft men nooit meer iets ver- 15.000 Joden zyn nog spoor loos. Men moet er rekening mee houden, deel van deze mensen in Duits land nog best in leven kan zyn. Er zijn gevallen bekend van tewerkgestelden, die >f andere reden beslist geen prys op stelden naar Nederland terug te gaan. Van 9 Nederlandse soldaten, du Duitse krijgsgevangenschap zijn gegaan, eg men nimmer bericht. En dan zijn rnarïïr n0g 1850 Nederlant*ers en 45f .^jNederland wonende Duitsers (Tuddern Elten inbegrepen), die in vreemde 'ijgsdienst gingen, wier spoor men >g steeds bijster is. Daarbij komen dan nog enkele honderden gevallen z.g mengd goed, Nederlanders, omtrent wier status men te weinig weet om er ge gevens uit te kunnen opmaken. In Indië zijn er nog 650 gevallen, waar omtrent men nimmer iets vernam. Er zijn daar 3000 vermissingsberichten zonder verdere gegevens. Aan de andere kant lopen er nog een paar duizend verzoeken om inlichtingen omtrent vreemde, in Nederland vermiste militairen, die hier waarschijnlijk begraven zullen zijn. De monnik en de tweemaal dode Tot de merkwaardige ervaringen van de Informatiedienst van het Rode Kruis behoort de ontmoeting met een monnik in een Duits klooster, die een Nederlandsl S S.'er bleek te zijn. De man natuurlijk ondergedoken. Ook iè het voorgekomen, dat r overlijdensaoten kreeg van dezelfde Nederlander. De man scheen zowel in het Noordelijk als in het Zuide lijk deel van het Roergebied overleden te zijn, maar de tweede acte, die men ontving, was veertien dagen vroeger ge dateerd dan de eerste. Die tweede acte kwam uit het Noorden van het Roer gebied. Daar was de man bij een poging tot ontvluchting uit een gebombardeerde stad, aangeschoten en omgekomen. Zijn lijk werd beroofd en tot de bait be hoorden ook de papieren van de Neder- Veertien dagen later vond, Zuiden, de rover de dood bij gevecht. Men vond op hem de papieren -an de Nederlander, die toen dus nog sn keer stierf. Voor dergelijke verrassingen kw ien te staan. Het werk van het Informatiebu-< an het Rode Kruis loopt af. In Arolsen. het hoofdkwartier van de Internationa! vluchtelingen-organisatie (I.R.O.) i Duitsland, heeft men evenwel nog kort geleden verschillende papieren in han den gekregen, die betrekking hadden op Nederlanders in concentratiekampen. Er nog werk genoeg, om al dit materiaal te rangschikken en in archieven onder te brengen, als het eigenlijke opsporings werk eens zou eindigen. conclusies voor de toekomst getrokken heeft uit de gebeurtenissen deze jaren en maatregelen beraamt vermissingen rkomen? Iet is een moeilijk vraagstuk. Eén liddel zou zijn van b.v. ieder soldaat, die opkomt, een vingerafdruk te .Maar. na de ervaring met de persoons- bewijzen zal men daar zeker niet spoedig ilweer toe overgaan! Leven en huwelijk van de Batakse vrouw Christen-vrouwen hadden mooie zendingsavond ir nog VISSERUGOLF Vandaag veel Behalve de dagelykse aanvoer van dt Engelse-walharing, afkomstig van dt loggers en de plat- en fijnvis van de kot ters, brachten vandaag de Vikingbank en de Allan Water tezamen 1400 kisten makreel in de hal en een mooie voor raad verse vis, w.o. 160 stijve kabeljau wen van de Allan Water. Vrydag minder Voor de markt van morgen wordt eer heel wat minder omvangrijke aanvoe; Verwacht. Er staat slechts een trawlei op de nominatie met 700 kisten makreel, 170 schelvis en piepers, 50 kabeljauw er 51jj|gul, 15 platvis. 5 heek. 70 varia en 60 Voor Zaterdag kan in ieder geval de Simon de Danser worden verwacht, die Dinsdag al een vangst van 800 kisten meldde. De Johannes Polderman zal voor de. Maandagryarkt komen begin van de volgende week kunnen voorts de volgende trawlers tegemoet worden gezien: Mary (24), Flamingi Limburgia en Bloemendaal (25), Antje, Claesje, Vios, Zeelandia en Schoorl (26i. De tussen haakjes geplaatste cijfers ge- Ven de vertrekdatum in October aan. Engeland zakt korte tijd waren de makreel- prijzen in Engeland puik, maar nu be gint ook daar de markt verzadigd te raken, zodat de waardering ineen- Khrompelt tot 1 per kist. In en uit Op 31 October arriveerden in IJmui- den: KW 127, KW 14, KW 49, KW 21. KW 72, KW 7 en op 1 November: KW "18. Naar zee gingen op 31 October. KW 21„ KW 27, KW 161, KW 50, KW 77, KW 37, KW 16. KW 83, KW 22, KW 124, KW 110. KW 78, KW 123, KW 65, KW 147 en op 1 November: KW 21 en KW 72. Woensdagmarkt herstelde zich lichtelyk De prijzen van de Woensdagmarkt Waren weer iets beter dan een dag te voren: de kleine tong II, die de laatste dagen rond de 45 cent per kg sukkelde, bracht het tot 65 en zelfs tot 70 cent, ook de grote tong werd weer wat ste viger in prijs: f 2.50 voor een kilo. De haring bleef echter in het hoekje, waar de slagen vallen: het grootste dee' van de aanvoeren dook in de pufschuit «n het allerhoogste wat er voor de „le vende" kwaliteiten werd betaald, was '14 per kist. De grote schelvis en kabel jauw waren duur. Voor resp. f 71 en f 200 Per kist (de laatste 125 kg) nam de han del de aanvoeren graag op. Geld aan de wal De Abraham- besomde Woensdag na '0 dagen f 16700, de Dirkje haalde in 11 'agen f 16700 op, de Hoop moest na 8 »gen tevreden zijn met f 9450 en de ttten kon het na tien dagen niet ho- v brengen dan tot f 11300 De Sch 122 Jd van de haringloggers de hoogste ^rnrner met f7770 en ook de Sch 9 KW 7 boekten behoorlijke -esul'a *met resp. f7600 en f7100. Van Batakland is een bijzonder land, waar de Protestantse Zending al heel veel goeds heeft verricht, maar waar ook in de heidenwereld vaak nog eigenaardige dingen leven. De heer G. de Jong, - "'iris-penningmeester van het comité de Batakse, Javaanse en Maleise kinderbijbel, sprak gisteravond in de Harmonie over dit volk voor de afdeling Leiden van de Ned. Christen-vrouwen bond. Deze goed bezochte vergadering stond onder leiding van mej. N. de Rave. Tweehonderd verschillende volken telt Indonesië, aldus de heer De Jong, elk een eigen taal, die geweldig veel een andere verschilt. Zelf heeft spr. geruime tijd onder de Batakkers gewerkt aich dus speciaal op hun taal kunnen toeleggen. Een grote handicap is, dat de Oosterse talen geen enkel verband heb- 'ben met onze eigen regels. Hard wordt nu gewerkt aan de vertaling van de kin derbijbels van De Vries en Van der Hulst In het Bataks, Maleis en Javaans. Reeds zijn de eerste drukken verschenen. Het Batakvolk heeft spirit, aldus spr. en dank zy het werk der Zending bekle den sommige Batakkers reeds hoge posi- WOUBRUGGE Uitvoering „De Tokkelaars". De mandolineclub „De Tokkelaars" gal Dinsdag en Woensdag in „Het Oude Raedthuys" een uitvoering. Dat deze ver eniging in onze gemeente hoog aange schreven staat, bleek wel uit de enórme belangstelling, die voor beide avonden bestond. Mej. J. v. d- Doe. de voorzitster van de club. heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder burgemeester Van Wage- ningen en echtgenote en enkele afge vaardigden van de zusterverenigingen, o.a. van „De Harmonie' van Woubrugge en van de mandolineclub te Ter Aar. Aan de nummers, die ten gehore gebracht werden onder leiding van de directeur A. Bruntt, kon men een goede vooruitgang van het spel constateren bij vorig jaar. In het stuk .Polly Perkins" lieten de Tokkelaars zien. dat zij ook op het ge bied van het toneelspel iets kunnen presteren. Het volgende programmapunt vermeldde cowboyliedjes, die natuurlijk goed in de smaak vielen, evenals de sfeer, geschapen door het kampvuur en de kledij. Ook Hawaiianmuziek is niet vreemd )or de spelers. Als bijzonderheid ver melden wij, dat de electrische gitaren zijn vervaardigd door het 18-jarige ltd H. v. d. Wel. Na de traditionele verloting sloot de voorzitter de uitstekend ge slaagde avonden- Toen sloeg de klok half ties. Als tegenstelling noemde hy de Boe- toeks, die net als de apen nog huizen in bomen. Een derde van de Batakkérs is reeds gekerstend, terwyl eveneens een derde nog Mohammedaans is. Het werk der zending is daar zeer gezegend, zodat men kan spreken van „het land van de duizend kerken" (er zyn zeer veel kleine dorpjes). Nader ging spr. In op de positie van de Batakse vrouw. Reeds by haar ge boorte Is zy lang niet zo welkom als een Jongen. De eerste zeven dagen krijgt de kraamvrouw geen bezoek en brandt er een vuurtje in haar vertrek om de boze geesten te weren. Hierna wordt door fa milieleden een naam gegeven. Het komt voor, dat mén eenmaal Christen ge worden, een andere naam aanneemt, meestal een Bijbelse. Maar ook was spr. namen tegengekomen als Asperine en Ford. Het meisje gaat In tegenstelling met de jongen niet naar school. Wat ouder geworden houdt het zich bezig met huis houdelijk werk. Mannen en vrouwen zyn volgens de wetten van dit land altijd streng gescheiden. Niet de liefde Is hier basis voor het huwelijk, maar het kin deren krijgen. Meestal wordt door de ouders reeds vroeg de toekomstige hu welijkspartner vastgesteld. De man moet voor zijn echtgenote een bruidsschat betalen, die dikwyls uit kar bouwen bestaat. De huwelijksdag moet een gunstige zijn en wordt bepaald door een priester. Groot is de liefde tussen ouders en kind. De moeder heeft over het algemeen de grootste liefde van het kind. Een Bataks spreekwoord zegt ook: „Een vader verliezen is veel verliezen, een moeder verliezen is alles verliezen". Tot slot vertoonde de heer De Jong een door hem zelf opgenomen film, die het reizend leven van een zendingsarts weergaf. Handel met Duitsland ligt plat Gisteren is het handelsverdrag met West-Duitsland, vervallen. Een nieuw verdrag is er niet zodat voor de goede ren. welke niet op de Duitse Algemene 60 pet. liberalisatielijst staan, Duitsland slechts mogelijk zal zijn als de importeur een geldige Duitse invoerver gunning bezit en een betalingsvergun ning of een fotocopie daarvan, daar de bedrijfsschappen alleen in dat geval uit- voermachtigingen kunne geven. He: thans vervallen verdrag kenmerkte zich door vrije invoer van Nederlandse goe deren, waarbij slechts voor 6 soorten goederen verse groenten, consumptie- en pootaardappelen, land- en tuinbouw- zaden, verse zeevis en haring en spi ritualiën, contingenten werden opgeno men. IJe liberalisatie bedroeg voor de agrarische sector 82 pet. en dit leidde tot een gunstige ontwikkeling. Deze is thans afgelopen. Daar Duitsland een belangrijke markt is voor niet geliberaliseerde agrarische producten, zoals boter, kaas, geconden seerde melk, eieren, groenten, fruit, vis zaden, sierteeltproducten (w.o. bloembol len), vee en verwerkte producten, zoals chocolaterieën, die niet op de 60 pet lijst voorkomen, moeten de handelsbe sprekingen zo spoedig mogelijk hervat worden. Men zal moeten rekenen of stagnatie van export van niet-gelibera- liseerde producten. Zo men weet heeft de Ned. regering de export van groenten al verboden, daar men niet op crediet wil gaan leveren. SCHAKEN L.S.G. niVriendenschaar es 'digde definitief in 3^—6!*. De Schaakclub Ter Aar (3e klas A) begon slecht: ze verloor van Leiderdorp met 91. P.T.T. n-S P.W. n (3e klas C) erd 2—8. DAMMEN KWZ IWDG I: 8—12 De Katwijkse damclub KWZ I speel de een competitiewedstrijd voor de LDDB tegen WDG I. Uitslagen (812): Jac v d Plas (KWZ I)—P Kleute (WDG I) 0—2; T van Beelen—C va Dijk 02; A van Duyvenvoorden Kleute 2—0: G PluimgraaffD Gijj brecht 02; Chr HeemskerkJ Vermaas 20; Jac PluimgraaffJ Varkev 11; A HerbertJ van Doorn (res 02: d PlasD Grashof (res.) 20: D Meijvogel—R Kievit 0—2; IJ de Wilt—C an Waardenburg 11. KOUDEKERK aid RUN Familie-avond N.C.L.B. In de bovenzaal van hotel De Bruin hielden de afdelingen Hazerswoude. Koudekerk aan den Rijn en Leiderdorp de Ned. Chr. Landarbeidersbond familie-avond. Deze stond ondei voorzitterschap van de heer C. Matze, die by de opening Psalm 19 las. Er bedrijfsfilm vertoond, waarin zowel de vroegere handenarbeid als de tegen woordige machinale bewerking te zie was. Twee andere films gaven ee kijkje in een Zeeuwse en Friese famili. De secretaris-penningmeester van d bond. de heer Oudekerk, sprak ee kernachtig opwekkend woord. H legde er de nadruk op, dat God het ook in het sociale leven te zeggen moet hebben. De heer C. Stroo verleende aar het n-ooi medewerking. VALKENBURG Burgerlijke stand. Geboren: Dirk, z. v. L. C. de Vries en W.A. van den Bosch. Ondertrouwd: H. H. W. Gravekamp en D. W. J. Colenbrander. Gehuwd: J. M. de Wit en A. Noort; D. Heemskerk en W. Schoneveld. Gouden jubileum bij werf „De Hoop' De heer H. Kijk in de Vegte Koninklijk onderscheiden Het was gisteren feest bij de N.V. Scheepsbouw- en reparatiewerf „De Hoop" v.h. Gebr. Boot. De 72-jarige heer H. Kijk in de Vegte, wonende Voor straat 11, is hier 1 November 1900 als aankomend scheepsbeschieter in dienst getreden en heeft zich ontwikkeld als een gewaardeerd scheepstimmerman. Namens de directie werden de jubilaris en zijn echtgenote toegesproken door de heer P. Boot Jr. Altijd is men uiterst tevreden geweest over de jubilaris, aldus en hij heeft de ups en downs van het bedrijf yieegemaakt. Heel wat ach- en vooronders, roeven en luiken Nieuws uit Alphen aan den Rijn Naar een stichting voor 12' deed de TX 233 het best schooltandverzorging Er mogen dan tegen de schoolartsen- dienst in het verleden principiële bezwa- zijn aangevoerd (kwam men hierbij niet op het terrein der ouders' schoolarts is practisch op alle scholen gewaardeerde verschijning gewor- De schooltandverzorging echter kreeg in de Rijnstreek nog geen burgerrecht. Ook hiertegen bestaan bezwaren, maar het ziet er naar uit. dat de houders hier van zullen moeten zwichten voor de vrij algemeen uitgeoefende aandrang. In de gemeenteraad van Alphen den Rijn is deze zaak de laatste jaren ook meerdere malen ter sprake geweest. Vooral van R.K.- en P.v.d.A.-zijde is ge tracht, B. en W. te animeren, hier zelf een initiatief te nemen, maar daar be kend was, dat bij het algemeen zieken fonds „Alphen en omstreken" in dit op zicht plannen bestonden, werd hiernaar steeds verwezen en de bereidheid uitge sproken tot steun hieraan. Staat de verwezenlijking thans voor de deur? Op initiatief van het reeds ge noemde Alphense ziekenfonds bet „Centraal ziekenfonds voor Haarlen> mermeer. Rijnland en aangrenzende ge bieden" wordt Donderdag 9 November ir het Nutsgebouw te Alphen een bijeen komst gehouden, waarvan het doel is t« komen tot de oprichting van een stich ting voor schooltandverzorging. De gemeentebesturen van Alkemade, Alphen, Koudekerk, Leiderdorp. Wou brugge. voorts artsen en tandartsen, schoolbesturen enz. zyn uitgenodigd voor deze bijeenkomst. De heer J. J. Backer, tandarts te Rotterdam, zal spreken over het onderwerp „Schooltandverzorging". Dankstond gewas In de Ned. Herv. kerk (Evangelisatie) in de Hooftstraat wordt Donderdag- ieden-> avond de dankstond voor het ds G. Vrouwenvereniging opgericht In een hiertoe door een aantal dames belegde samenkomst is binnen de kring van de Geref. kerk te Oudshoorn een Geref. vrouwenvereniging opgericht. Het aantal leden is reeds zeer bevredigend. In ieder huis een watermeter B, en W, zijn van mening, dat men niet langer kan vasthouden aan de be paling, dat bij waterlevering aan perce len met een huurwaarde van f 150 of minder per jaar, de eigenaar van die percelen aansprakelijk is voor de vol doening van het geld voor de waterle vering. Die percelen worden dikwijls niet meer bewoond door personen met een laag inkomen, waaraan de woning nood niet vreemd is. Daarnaast neemt de groep personen, die minder inkom sten hebben dan voor een behoorlijk be staansminimum noodzakelijk moet wor den geacht, af. Bovendien heeft de oude regeling ongewenste gevolgen, zoals wa terverspilling. Plaatsing van waterme ters voor elk pand afzonderlijk is daar toe de tegenmaatregel. B. en W. stellen daarom voor. de verordening op de wa terlevering in deze geest te wijzigen. Padvinders in het Nutsgebouw De padvindersgroep „De blauwe rei gers" vierde gisteren in het Nutsgebouw het eerste lustrum. De padvinders1 brachten een geheel „circus" ten tonele met alles, wat daaraan verbonden is. tot het bezichtigen van de stallen toe. On der leiding van de heer Dusoswa, heb ben de jongens de volle zaal enkele uren op de meest aangename wyze be zig gehouden. Hopman C. Mulder open de en sprak een welkomstwoord .terwijl mevrouw Van Loo-Schouten als dis- trict-commissaresse de jongens toesprak. Wethouder A. J. Dekker woonde de vie ring van het lustrum bij. i zijn door hem vervaardigd. Hierna werd de heer Kijk in de Vegte een enveloppe met inhoud aangeboden. Ook de loco-burgemeester, wethouder J. C. van Schalk, sDrak van respect jegens de jubilaris. Hij kon hem namens H.M. de Koningin de bronzen medaille, verbonden aan de orde FrankrijkBelgië 33 De landenwedstrijd FrankrijkBelg; welke gisteren te Parijs werd gespeeld, is. nadat de Belgen tijdens de 3—1 voorstonden, in een 33 gelijkspel geëindigd. SchotlandNoord Ierland 61 In Hampden Park te Glasgow heeft het Schotse voetbalfelftal gisteren met 61 van Noord-Ierland gewonnen. De rust stand was 21. IsraëlNederland ging niet door De uitslagen van de gisteren gespeelde hockeywedstrijden in het internationaal tournooi te Barcelona luiden: Spanje—België 2—1, Frankrijk—Wales 4—3 en PakistanZwitserland 30. Ne derland had tegen Israël moeten uitko men. maar dit land was wegens geld gebrek niet op het tournooi verschenen. Fanny wint gemakkelijk te Milaan Fanny Blankers-Koen, wereldkam pioene op verscheidene nummers, heeft gisteren te Milaan tijdens athletiekweu- strijden de 200 meter gewonnen in 24.5 sec. en de 80 meter horden in 11.5 sec. De andere deelneemsters kwamen met grote achterstand binnen. Gudmundsson in ons land Gudmundsson, de IJslandse deelnemer aan het internationaal schaaktournooi, dat op 11 November a.s. te Amsterdam begint, is gistermorgen per vliegtuig op Schiphol aangekomen. Gudmundsson is buiten IJsland bekend geworden na het winnen van de derde prijs in het tour nooi te Hastings 1946/47. Oranjehemden sloegen technisch betere Engelse amateurs (4-2) Voortreffelijk spel van Lenstra en Kraak (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam, Woensdagmiddag. Op deze prachtige herfstdag waren ruim 50 004 toeschouwers in het Olympisch Stadion aanwezig om het voorlopig Nederlands elftal aan het werk te zien tegen de Engelse Amateurploeg van de Athenian League, u, ondanks de 42 zege, welke voornamelijk aan Abe Lenstra en Kraak te dan- en was, bleef het spel van verschillende Nederlandse spelers onder de maat, al as er ook een lichtpuntje in de vorm van de Eindhovenaar Snoek. Een grote teleurstelling was het voor 1 we hen met een gerust hart in zwaar- de vele duizenden dat zowel Rijvers (dn; dere wedstrijden zouden durven opstel- bijzonder populair is in Amsterdam) als|len. en Krijgh was vooral Terlouw (dus geen proef met hem op de backplaats) vervangen waren door resp. Van der Tuijn (Hermes DVS) (Willem II). Vooral verdedigend bleek dit een geduchte verzwakking, men nog geen zekerheid dat de Sparta-spil zich op die plaats thuis voelen. Was Kraak dan ook niet in prima vorm geweest dan (mede door het feit dat de halflinie lang niet op zij ■kst bezet was) hadden we nog niet geweten of de in het wit spelende Ne derlanders wel zouden hebben gewon- al deed de voorhoede dan ook dienstelijk werk met Abe als uitblinker. De Fries maakte tevens zijn debuut oerder en aangezien hij twee fraalo doelpunten maakte, was het voor hem geen slechte dag. In de middenlinie waren de beide kanthalfs. hoewel misschien niet doende, toch niet in zodanige voi Lezers schrijven ons Paard en wagen in het oude Nabije Oosten Geen der aanwezigen by de lezing van prof. dr B. J. Alfrink van de R.K. Uni versiteit te Nymegen kan zo intens geno ten hebben als ik mijn gemiste kans be treur. Helaas ken ik de lezing slechts döor het verslag in de N.L.C. Toch zou ik gaarne ik kan dat niet la,en TT en'8e kanttekeningen maken, in het byzonder voor de Prot. lezers van Uw blad. Het gemis van paarden in Israel was rechtstreeks gevolg van het Goddelijk 'bod. Zie de overbekende Sehriftplaat- i Deut. 17 16, Psalm 33, Jesaja 31 1. De Israëlieten zullen heus wel naar de machtsmiddelen der Egyptenaren en Hittieten verlangd hebben, maar het Gebod weerhield hen. Zie de tweeslachtige houding van Jo- ia, die (I Sam. II :9) de oorlogsbuit in paarden wel behoudt, doch kreupel maakt. Maar David houdt er reeds 100 gezond en gaaf als tuigpaard. Dat was t gelegenheid van zijn victorie op Hada ezer (I Kron. 18:4), toen David 1000 •agens met 7000 ruiters en 20.000 infan teristen buit maakte, resp. gevangen m. Toch dacht David de eer te redden zich aan de Ietter te houden, want by de opsomming van zyn ministers ont- oeten we Johjeda, de Meronothiet als :elinnenminister, voorts een excellentie )or de kamelen en één voor het klein temaar er is geen portefeuille de paarden. Dat mocht immers niet Onder Salomo gaat het van kwaad tot erger. Er zlin nota bene 40.000 stallen. Natuurlijk ontmoeten we nu regelmatig de strijdwagens. Messen aan de wielen en de paarden in galop. Niet in draf. Bij alle wysheid van Salomo vallen de vele reemde vrouwen en de vele vreemde paarden op. Inheemse fokkers waren o.a. Ezech. 27 14, Togarma, genoemd in Gen, 10 :3: Jafeth, Gomer en Togarma. Vader, zoon en kleinzoonhet ge slacht van Jafeth. En vooral (ongewijde geschiedenis) Salaman, de 5e van Ismaël (ten tijde van Hezron, 1635 v. C.) die met zyn vijf van de Hittieten opgevangen Oranje-Nassau, overhandigen. Namens de personeelsvereniging sprak de waarnemend voorzitter, de heer G de l'Amie, die een huiskamerlamp aan bood. alsmede een cadeau van de schip per van „De Provincie." De collega's van de timmerloods wa ren vertegenwoordigd door de heer P. Huisman, die zijn woorden vergezeld liet gaan van een hengel met leefnet. Mevr. Kijk in de Vegte werd bij deze gelegenheid stevig in de bloemetjes gezet. De Chr. muziekvereniging „Concordia" heeft de heer Kijk in de Vegte gister avond een serenade gebracht. Er was veel belangstelling. Amerikaanse bloemen handelaren malcontent Zij stellen ons voor de keus De Amerikaanse vereniging van bloe- menhaifdelaren keert zich in een scherpe brief tegen de Nederlandse handelwijze. snijbloemen naar de Staten te expor teren. De vereniging wijst er op, dat de Amerikaanse bloemisten jaarlijks voor [jlmillioenen dollars aan Nederlandse j bloembollen kopen. Zy zullen hiermee niet voortgaan, wanneer bolbloemen naar de Ver. Staten gezonden worden tegen prijzen, die lager liggen dan die van de Amerikaanse producten. „U kunt" zo vervolgt de brief „voor millioenen dol lars aan bloembollen verkopen of voor honderdduizenden dollars aan snybloe menmaar niet allebei." De bloemen, waar het hier om gaat, zyn beneden de door de regering vastge-f stelde minimumprijzen op de Amerikaan se markt gekomen. De exporteurs van sny-bloemen opereren vooral van Rijns- burg uit, waar men kans ziet, om zelfs van tweede-klas-bollen zeer goede snij bloemen te kweken. Zodoende kunnen de prijzen lager zyn dan die van de buiten landse broeiers, die niet zo efficiënt strydpaarden de grondslag legde stoetery, waarin onder Rubia (Rubia al Taras-Rubia van de paarden) 600 jaa later ten tijde van David alle paarden van zijn voorgeslacht werden verzameld. Het paard als hoogste schepping, na de mens. was Israël verboden, omdat het het belangrijkste menselijke machtsmiddel was in de strijd van het oude verbonds volk tegen de hem omringende heidenen. Zie Job 39. Lees vers 22—28. Hier ligt de climax van de vragen, die Job klein maken. Het paard was niet inheems. Het was altyd door overtreding aanwezig. Af val en staluitbreiding gaan samen. De Jood kon ook niet rijden. Hoor Rabsaké in .Tes. 36 8 spotten en tarten: Ik zal U 2000 naarden geven, als gy de heM. Hoog stond het Daard (Elia. Eze- chiël. Openbaringen, Zacharia niet te Naast galoopeurs voor strijdwagens waren er nok renpaarden (ook galon- peurs). Esther 8:10. In die tlid teelde men zelfs muildieren (ezelhengst naardenmerrie, bloedschande onder de dieren). In het N.T vinden we In Hand. 23 de historie van Paulus' bescherming. Pau lus' oomzeeeertje. klein notie met grote oren. vertelde over de afgeluisterde menzwering. Onmiddellijk werden liefst 200 soldaten, 70 ruiters en 200 sehuttei opgeklopt om Paulus no? diezelfde nacht veilig over te brengen. Men had de naar- den dus blijkbaar voor het grlipen! Bif Job van paardenbezit geen snrake en deze grote mtn zal toch ook wel eens haastboMsrhappen hebben gehad. Maar hii was Godvrezende en wijkende van het kwaad. Doch Achab stuurt Obadja on weideeang uit. Er is enorm veel bekend over het paard in Israël. Ik deed maar een green. Maar all»s heeft botekenis. Al'os ip bovendien altiid duidelijk. Tenslotte: alles heeft slechts één exe- Voor compromis, voor accent, voor ver schil van gevoelen is nergens aanleiding. He' is heilig eenvoudig en eenvoudige heiligheid. Zo wordt het ons geopen baard. Katwijk aan Zee. R. van Andel. „Let op uw zaak" De drie inzenders van het stukje ..Let uw zaak" (N.L.C. van gisteren) ver zoeken ons nog mede te delen, dat het hier een ingezonden stuk betrof (zoals ook wel duidelijk bleek, maar de gebrui kelijke kop was weggevallen). Boven dien was het schrijven van redactiewege bekort. Red. N.L.C. helft een mislukking. In de tweede helft herstelde hij zich enigszins, maar een stopper van formaat was hij nigt. Neen, dan zien we liever Terlouw op deze plaats. Ook de voohhoedé moet sterteer bezet worden. De Graaf, Melis en Van der Tuijn waren zeker niet slecht, maar, honderd procent was het toch niet. Cla van was niet de minste, maar het licht punt in deze wedstrijd was het spel van de Eindhovenaar Snoek, die na de rust voor Clavan inviel. Deze jongeman zaï er wel komen en bovendien smaakte hij het genoegen het vierde doelpunt te ma ken. Een zeer onzelfzuchtige speler, waaraan misschien nog wat bijgeschaafd moet worden, maar wiens wederoptreden we met vertrouwen tegemoet zien. Het spelverloop. Het spel was nog geen vijf minuten oud of de gasten hadden reeds de lei ding genomen. Mertens en Klaassens werden door de rechtervleugel van de Engelsen volkomen „in de luren gelegd" en fraaie voorzet van de rechtsbui- Stroud, kwam in het bezit van linksbinnen Dunmall, die samen met zijn buitenman Avis wel een bijzonder goede partij speelde, en Kraak was door een schot in de uiterste hoek een geslagen an (0—1). Keer op keer kwamen de Engelsen oor de Nederlandse veste, doch lang zamerhand speelde Van Schijndel zich rij. Bij een goed opgezette aanval van de Nederlandse voorhoede, kreeg Lenstra de bal goed doorgespeeld Schijndel en met een goed schot bracht Lentra na een kwartier spelen de stand op 11. De Engelsen bleven de toon aangeven, aar de enkele uitvallen van de Neder landers waren toch niet van gevaar ont bloot. Van Melis schoot eenmaal frasl op doel. doch hoog over. Na 36 minuten kwamen onze landge- >ten wel goedkoop aan hun tweede doelpunt. Een schot van Van Melis, werd door de Engelse linkshalf van richting veranderd en de stand was 21. Nog r de rust echter werd de stand gelijk wel op zeer fraaie wijze. Dunmall trok naar ljuiten. de buitenman Avis liep ?1 naar binnen en met een kopbal, artegen Kraak niets kon uitrichten, hadden de Engelsen de stand weer gelijk gemaakt (22). In de tweede helft was de strijd aan trekkelijker. Er werd van beide kanten nu een zeer goede partij gespeeld en daarbij kwam, dat de Nederlanders nu beter tegen hun tegenstanders waren opgewassen. Enkele fraaie centers van Lenstra gaven onze spelers het nodige zelfvertrouwen. Na 10 minuten spelen, gaf Klaassens goed door naar voren, de bal kwam bij Van Melis en deze stelde de gelegenheid om er 32 van te maken. Nadat Clavan vervangen was door Snoek, gaf de laatste enkele minu- het einde in lastige positie Bennett voor de vierde maal het nakij ken (4—2). redstrijd speelde een jeugd- ploeg tegen een bondsploeg. Na een soms at vlakke strijd, die echter in de tweede helft wat levendiger werd, eindigde deze ontmoeting in een gelijk spel (1—1). De besten waren de jeugdige HFC- doelman Van der Lee. de Hagenaar Rijn- s (BMT) en Pitters (DWS). Voor de ist werd er niet gedoelpunt. In de tweede helft scoorden Bleijen- berg (jeugdploeg) en Pitters voor d« Bondsploeg. LISSE Ds J. J. Verleur blijft. Ds J. J. Verleur heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk (art. 31) te Capelle aan den IJsel. A.R.-kiesvereniging. Morgenavond om 8 uur zal de heer C. Spaargaren voor de A.R. kiesvereniging spreken over het onderwerp: „Lonen en Raad van Sassenheim De komende b.l.o.-school te Lisse Motorrederij kan bedrijf gedeeltelijk gaan verplaatsen ken. Ook in Duitsland en Zwitserland heeft men reeds met deze moeilijkheden te kampen gehad. Tü-'Us de gehouden gemeenteraad van Sassenheim, die onder leiding stond van de loco-burgemeester, wethouder A. Vogelaar, werd de geboorte van Truusje I Jongbloed gememoreerd, de 8000ste In- voonster Sassenheim. De loco-burgemeester, wethouder J. C. van Schaik, speldt de bronzen ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, op de borst van de gouden jubilaris van scheepswerf ,JJe Hoop", de heer H. Kijk in de Vegte. Rechts op de foto de directeur de heer P. Boot Jr, op de achtergrond de lamp, die werd aan- geboden door de personeelsvereniging Foto N. van der Horst) Bij Kon. Besluit was het maximum aantal vergunningen m.l.v. 1 Januari a.s. op 7 bepaald. De heren Landstra en Van der Voort kunnen nu een verzoek voor een vergunning inzenden. Het vergun- nings- en verlofrecht werd opnieuw vastgesteld. Voor een nieuw bedrijf is voor de eerste maal een vergunnings recht van 170 verschuldigd (voorheen 100); de hotelvergunning kost 45 (voorheen 25) en het recht voor een verlof A werd bepaald op 45 (vroeger ƒ25). De tongen kwamen los bU de behande ling van de gemeenschappelijke regeling Inzake de b.l.o.-school te Lisse. De school wordt te Lisse gesticht door drie gemeen ten en gefinancierd door Lisse. terwijl Hillegom en Sassenheim zich verbinden, aan Lisse een bydrage te leveren tn de jaarlijkse betaling van rente en aflossing De bijdrage wordt berekend na aftrek van de bijdrage der provincie, die 1 3 deel voor haar rekening neemt. De heer Van Breda vond de bedragen op de be groting veel te hoog. Volgens hem is er te veel bouwgrond gekocht, waarop zeker 20.000 kon worden bezuinigd. De heer Beije vond de lokalen te groot en het plan voor de drie Sassenheimse kinderen veel te duur. Ook de heren Verschoor. Bergman en Kortekaas maakten bezwa- De ging breedvoerig in op men rekening houden met bouwgrond voor eventuele uitbreiding. Spr. vertelde, dat Sassenheim 13 leer lingen heeft, die voor deze school in aan merking zullen komen. Op het ogenblik kan men in Leiden niet meer terecht, zodat de kinderen nu naar Lisse moeten. De kosten voor het aantal leerlingen zijn even hoog, of Sassenheim mee doet of niet. Het onderwijs is inderdaad kost baarder dan gewoon onderwijs. Als Sas senheim in de toekomst een eigen school wil bouwen, kunnen de gelden naar de waarde van de gebouwen worden ge restitueerd. Na enige discussie werd het voorstel in stemming gebracht en met 8 tegen 2 aangenomen. Tegenstemmers waren de heren Verschoor en Van Breda. Aan het personeel van de vrijwillige brandweer zullen onderscheidingen wor den toegekend en het gemeente-personeel kreeg 5 pet. Er zullen cursussen In clubverband komen in bijzondere schoolgymnastlek, omdat het aantal kinderen met een slech te houding nog zeer groot is. Door de aanleg van de omleidingsweg brug werdjAgtaaj rise Motorred gedeelte van het bedrijf naar het have: terein ten Oosten van de nieuwe brug voorlopig te verplaatsen. De rederij wilde een strook grond voor 3350 kopen. Toe gestemd werd de grond in erfpacht te geven met recht op koop. Tevens werd het recht van koop toegestaan voor een in de nabijheid gelegen perceel grond van plm. 240 m2 a 7 per m2. De heren Kortekaas en Schram* dis cussieerden. of de Motorrederij door de omleidingsweg voldoende schadeloos was gesteld. De voorzitter zei. dat de genomen beslissingen tot volle tevredenheid de gemaakte bezwaren. Het plan is reeds de Rederij waren. Genoemde heren wil- herzien, want het eerste plan was veel len echter op de schadeloosstelling nog groter. Bovendien moet een dergelijke eens terugk .men. Tot slot werden de b*. school lokalen en speelruimte hebben, j drijfs- en gemeentebegrotingen 1951 aan» die aan hogere eisen voldoen, en moet I genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3