MARIA-HEMELVAART, van het Evangelie een devaluatie Wie was Koning Gustaaf? Een overzicht van zijn langdurig en goed leven Klachten over het dure water uit Voorhout Negentigjarige NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 31 OCTOBER 19S0 bh WIE DE ST PIETER te Rome kent en wel eens een kerkelijke plech tigheid in 's werelds grootste kathedraal heeft meegemaakt, kan .zich enigszins voorstellen, wat daar morgen aan pracht en praal zal zijn te aanschouwen. Dan zal de Paus immers „ex cathedra" spreken, d.w.z. van de kerkelijke leerstoel met absoluut, onfeilbaar gezag. Hij zal dan als hoogtepunt en bekroning van het Internationaal Maria-Congres, dat van 28 October tot 1 November in Rome wordt gehouden, het dogma van Maria's Hemelvaart afkondigen. •andert zeggen Voor de doorsnee-Roomsen hiermede niet veel en men k dat Maria-HemelVaart voor nieuws onder de zon is. Zij vieren reeds eeuwen lang dat feest op 15 Augustus. Toch verandert er wel iets op 1 Nov. 1950! Wat tot dusver een pia sententia, een vrome mening was, die door de ge lovigen ook met de nodige reserve mocht .worden genomen, wordt vanaf 1 Nov. Door di N. Hommes Iogma. d.w.z. een leerstuk, dat de Kertc voordraagt om te geloven en dai leder op straffe van excommunicatie ver plicht is in geweten te aanvaarden. Reeds eeuwen lang ontsteekt Rome een schitterend vuurwerk voor Maria, maar wat de Paus morgen zal ontsteken, over treft alle tot dusver vertoonde schitte ring. Reeds enkele maanden werkten op de verbeelding onzer R.K. landgenoten de komende gebeurtenissen. In kranten tijdschriften gaven zij uiting aan 3 vreugde en verrukking over de a gtaande beslissing. Honderdduizenden hebben in dit heilig jaar Rome bezocht eeuwige stad zal' morgen duizend koppige deinende massa's binnen haar poorten zien, die vol spanning zich zullen vergapen aan het machtige schouwspel in de stoet van kardinalen in vlam- lende rode toga's, van bisschoppen in ol ornaat en getooid met hun mijters, in orde-generaals, prelaten, priesters en elovigen uit alle delen der wereld. Temidden van deze kerkelijke hoog waardigheidsbekleders de Paus zelf even- ,n vol ornaat en op zijn draagstoel, verheven boven allen, gelijk be taamt voor de stedehouder van Christus! Adembenemende spanning, aller ogen gericht op de H Vader, donderende toe juichingen, zo zal het zijn dn Rome, waai bijna 19 eeuwen geleden een gevangene binnentrok langs tie vla Appia, die Paulus heette en niets anders wilde weten dan Jezus Christus en Dien ge kruisigd. Hij kwam om de eeuwige stad •vullen met de enige naam, onder de Hemel gegeven om zalig te am Jezus. Nü zal de stad vol zijn le naam van iemand anders, de begenadigde onder de vrou\ die genade-uitdeelster is geworden, mede-middelares. Welk een afstand tussen Paulus' ln- eht en de zegetocht van de Paus! Noch Paulus, noch een der andere apostelen gijn de wereld ingegaan met een 'bood- ichap van Maria. Het dogma en de historie - is in het N.T. een opvallende stilte Maria. De enkele 'keren dat treedt, verschijnt zij als een vro geloofd heeft in het mysterie van haar Itfhöot entegelijkertijd daarmede gewor- Iteld heeft. Om haar tegen zichzelve te >rmen en het geloof 'bij hapr zuiver te houden moest Jezus zo nu en dan voor Maria pijnlijke opmerkingen maken, als lij in de verzoeking komt om als ee toort 'koningin-moeder op te treden. Wi rich daarvan wil overtuigen, 'leze maa .chter elkander I uc. 2 48, 49, Mar- 21, 3135, John. 2 3—5, Lucas 11 27. 28. is in het NT. van Marla-vererlng te vinden. Wel van bestraffing en afwijzing van Maria's onzuivere preten ties. Het N.T. kent Maria alleen als be genadigde onder de vrouwen, die door het geloof heeft moeten leven, preoies als anderen. Verder is er stilte en stilzwijgen ra- haar, Diezelfde stilte was er ook in de eerste suwen. Nergens wordt er een Ave Maria gehoord of gezongen. Ook in de cata comben, waar wij de aanroeping van heiligen en martelaren reeds vinden, zoekt men tevergeefs enige Maria-ver- ig. Op geen enkele muur, in geen en- van de vertrekken of gangen, in deze eraardse dodenwereld, waar wij leven, denken en verlangen, geloof, hoop en liefde der oud-Ohr. Kerk kunnen aflezen, vinden wij een „Ave Maria, ora pro Jiobls" (bi'd voor ons). Het enige wat opkomt in de derde euw, is de permanente maagdelijkheid i de 'bijzondere heiligheid van Maria. De apocrieve verhalen zijn daarmede be gonnen. ia wordt, waar asceten en maagden komen, het grote lichtende exem- n kuisheid en eeuwige maagdelijk heid, Maar van verering en aanroeping is geen sprake. Dit verandert na het con cilie van Efeze in 431, waar, na een stormachtige strijd vol donkere driften en hartstochten, aan Maria de ere-titel Theotokos, Moeder Gods, officieel wordt toegekend. De 5de eeuw is de inzet van de Maria-glorie. Men gaat kerken voor haar bouwen, altaren voor haar opric'h- m. Vrome fantasie schept legenden over [aria's afsterven en hemelvaart. Het feest van Maria-Hemelvaart wordt voor het eerst in het Oosten gevierd, eind luw te Byzantium. In Rome voor rs't eind der Tde eeuw. Roomse ge il geven zelf toe en zij moeten dit ook wel, willen ze de feiten niet met gesloten ogen voorbij gaan dat de leer de lichamelijke ten hemel opneming Maria niet steunt op historische ge gevens. Inderdaad zwijgen de eerste n volkomen. Het N.T. weet niets van Maria-verering en hemelvaart. De traditie evenmin in de eerste eeuwen. Maria is enkel de roem der maagdelijk- n kuisheid. Rome's constructie van het dogma r hoe ter wereld kan Rome, zo vragen wy dan toch tot de hemelvaart van Maria komen, als het NT. zwijgt, Bis de tra'ditie der oude kerk hier zwijgt? Om dit te verstaan moeten we de dog matische redenering van Rome kennen. Die is als volgt: Gelijk de natuurweten schap de atoomenergie thans heeft ont dekt, een geheim dat ln de schepping steeds verborgen lag, zo ontdekt de Kerk In de loop der eeuwen vele geheimen, die 'in de Openbaring verborgen liggen. Het mysterie van Maria is op 'deze wijze ook gaandeweg ontdekt. Dit -geschiedt door de onfeilbare Kerk bij monde van de onfeilbare Paus. Daarom ls het ook it nodig, dat er duidelijke bewijsplaat sen uit de H.S. zijn. De Schrift is over bodig, de Kerk speurt onfeilbaar de ge heimen op door haar redenering. Haar constructie t.o.v. Maria is aldus: Maria 'het oog op de verdienste van haar goddelijke zoon voor de straf der erf zonde behoed gebleven. Dit is de leer van de onbevlekte ontvangenis, in 1854 onder Pius IX afgekondigd als dogma. Daaruit volgt, dat het doodvonnis uit Gen. 3 19: „Stof zijt gij en gij zult tot stof weder keren," voor Maria niet geldt. God zou' trouwens niet kunnen dulden, dat het lichaam, waaruit de Christus geboren is, tot ontbinding zou overgaan. Zo ligt de conclusie voor het grijpen, dat God Maria na haar sterven aan stonds naar ziel en lichaam heeft opge nomen. Ja, sommige R.K. theologen be twijfelen zelfs, of Maria wel gestorven Is, waar zij toch als de nieuwe Eva, vrij van de erfzonde, recht heeft op onster felijkheid. De meeste theologen gaan van uit, dat Maria wel gestorven is dat zij als medeverlosseres, evenals haar Zoon Jezus, vrijwillig: de dood heeft aan vaard. Maar één ding is zeker: Waar zij medeverlosseres is, moet zij als hemel koningin naast Christus tronen. Het antwoord der Reformatie Dit moet onverbiddellijk afwijzend zijn. Allen, die Gods Woord willen nemen als uitgangspunt van gelovig denken, moe ten heel deze leer' over Maria met ver ontwaardiging afwijzen. Zij hebben aan hun kant staan de H.S., zij hebben aan hun kant staan de traditie van de eerste eeuwen. De kerkvaders uit die tij'd we ten noch van onbevlekte ontvangenis van Maria, noch van haar zondeloosheid. Wij hebben zelfs de grote en beroemde R.K. theoloog Thomas van Aquinas (12251274), wiens theologie eigenlijk principieel fundament is van de Roomse Kerk, aan onze kant. Hij zegt ronduit, dat in de H.S. ons niets overgeleverd is aangaande de onbevlekte ontvangenis, waaruit dan weer de leer van de hemel vaart van Maria wordt gehaald Rome verlaat hier zijn eigen grote doctor, die leerde dat Maria niet vrij van erfzonde was. Zij volgt hier een andere Middel eeuwse theoloog, Duns Scotus (gestorven 1308), die de grondlegger is van de leer der onbevlekte ontvangen: hemelvaart ■v voleinding is. Hij leerde, Maria consequentie - dat al het voortreffelijke, i te wijzen, ook waarschijn lijk is. Het is passend voor Maria, dat zij zondeloos is, dat zij onbevlekt werd ontvangen en daarom moet zij het ook zijn. De Reformatie verwerpt heel deze theorie op grond der HS. De Schrift leert, dat alle mensen gezondigd hebben en de heerlijkheid Gods derven. Zij maakt voor Maria geen uitzondering. Ook Maria moet als zondares verlost worden Christus, de enige zondeloze. Ook zij moet leven uit het geloof en volhardt daarom ook in bidden en smeken met de apostelen (Handelingen 1 14). Zo is het dogma van Maria-Hemelvaart. zo zijn alle dogma's over Maria uitvin dingen en inzettingen der mensen. Het is alles bijeengenomen aantasting der H.S., aantasting der traditie, aantasting ook in beginsel van de Incarnatie, Vleeswording des Woords. Immers, Maria ontheven is van de erfzonde, de dadelijke zonde en van de dood, dan is de Christus geboren uit iemand die buiten de realiteit van ons menselijk leven staat. De gevolgen van het nieuwe dogma Deze zijn zeer ernstig. Allereerst Rome zelf. Zij devalueert het Evangelie van Jezus Christus. Er komt een mei verheerlijking op kosten van 'de eni Zaligmaker Jezus Christus, die verdrc gen wordt. Rome neemt meer en meer afscheid van de Schrift als Openbaringsbron. Een tweede gevolg is, dat de afstand tussen Rome en de Reformatie groter wordt. De kloof is verdiept. Het ni dogma maakt elk oecumenisch gesprek uiterst moeilijk. Het betekent een duchte slag aan veler oecumenische waChtlng. Het onfeilbare Rome beweegt zich op anti-Ohristelijke lijn. Maria wordt Steeds meer de weg, de waarheid en 'het leven. Hiertegen gaat ons protest en daarom zijn en blijven wij Protestanten. Wij volgen daarh zus Christus. Zoals Hij tegen onzi opdringen van Zijn moeder heeft moeten protesteren, zo -protesteert Jezus Chris tus Zelf tegen deze Vaticaanse verheer lijking van Zijn moeder. Hij moet dit doen, want Hij alleen is de weg, de v heid en het leven. Ook voor Maria precies als alle andere gelovigen in ~~.T. heel gewoon een bank in de kerk ■eft. Als de gezegende, als 'begenadigde, e van genade moest leven en sterven. De Via Appia, waarlangs eens Paulus naar Rome trok In koning Gustaaf verloor Zweden een algemeen geliefd vorst en Europa zijn oudste monarch: de vorstelijke nestor der vitaliteit, zoals we hem ter gelegen- van zijn 90ste verjaardag op 16 Juni 1948 noemden. Hij stamde uit het huis Bemadotte, welks stamvader Na poleon's vermaarde maarschalk Jean Bernadotte, prins van Ponte Corvo was. In 1810 wendde de kinderloze Zweed- koning Karei XIII zich tot Napoleon iet de vraag, of deze een troonopvol- _»r voor hem' wist (klaarblijkelijk om de keizer tot vriend te krijgen). Napo leon beval maarschalk Bernadotte aan. was bij de Zweden niet geheel on bekend, daar zich tal van Zweedse on derdanen onder zijn manschappen be vonden. Het eigenaardige van deze maarschalk is geweest, dat hij zich in 1813 tegen Napoleon keerde en zich bij de coalitie, die zijn vroegere keizer be streed, aansloot. Dit kwam, omdat Ber nadotte zich reeds spoedig meer Zweed dan Fransman was gaan gevoelen, zoals Napoleon het zelf eens op St. Helena heeft verklaard. De 47-jarige maarschalk werd inder daad als troonopvolger geadopteerd en Karei XIII acht jaar later overleed, werd Bernadotte met algemene stern en tot Karei XIV geproclameerd. Op 8 December 1907 bij het overlijden m zijn vader Oscar II, kwam Gustaaf aan het bewind. Als bijzonderheid dient te worden gemeld dat hij nooit werd gekroond. Hij was in 1881 op 23- jarige leeftijd gehuwd met prinses Vic toria van Baden, die haar gehele leven ziekelijk was en in 1930 overleed. Nog kort, voordat Gustaaf V op de Zweedse troon, kwam, was .hij erfge naam van twee tronen, n.l. behalve de Zweedse, ook de Noorse. De scheiding, die zich tussen de twee landen voltrok, loakte aan deze omstandigheid echter :n einde. Dat was in 1905. Onder zijn regering kwam het vrou wenkiesrecht tot stand. Van agrarisch land werd Zweden „veranderd" in een industriestaat. In de openbare tegenstel- monarchie of republiek won hij tenslotte toch ook de sympathie der re publikeinen en toen de Scandinavische landen zich op initiatief van de over ledene in December 1914 op de zgn. „Drie-konAngen-Conferentie" (Gustaaf V, Haak on VHI en Christiaan X) te Malmö hecht aaneensloten tot een burcht in oorlogstijd, schaarde heel Zweden zich rond zijn vorst. Zijn devies luidde: „met het volk voor het vaderland". Hij versmaadde de vriendschap van de „rode" minister-pre sident Branting niet, zodat deze zijn koning zuilk een grote genegenheid toe droeg, dat hij Gustaafs portret tussen •an Marx en Lenin op zijn bureau had staan. de ijver, die hij aan de dag legde om Zwedens neutraliteit te handhaven in de jongste wereldbrand. Gustaaf V, die in 1923 ons land be zocht, was door wijlen zijn moeder, ko ningin Sophie, prinses van Nassau, een volle neef van wijlen onze Koningin- Regentes Emma. Van de twee zusters uit het geslacht Nassau huwde n.l. een met een Waldeck en de andere met een Bernadotte. Gedurende zijn lange leven ontmoette hij meer dan eens de Britse koningin Victoria. Hij sprak voorts met de „ijze ren kanselier" Von Bismarck, met Dis- raëli en metHitier. Zijin hobby was tennisspelen en jaar lijks bezocht hij als mr G. de Rivièra. In 1937 bracht hij een bezoek aan Bel gië. Hoewel dit zeer officieel was, speel de hij het toch klaar, een partij tennis te spelen met Paul Henri Spaak, toen reeds minister van Buitenlandse Zaken. Koning Leopold III fungeerde destijds als scheidsrechter Ook Gustaaf V bleef menselijk leed niet bespaard. Zoals we reeds schreven overleed in 1930 zijn getrouwe gemalin. Enige jaren later overleed zijn nicht, Koningin Astrid der Belgen. Twee jaar Rijnsburg heeft 6000 inwoners Wij meldden reeds, dat bij de heer en mevrouw Van Egmond in de Smidstraat te Rijnsburg de 6000ste inwoner van deze gemeente werd geboren. De vader ver telde ons, dat hij zich, toen hij naar de gemeente-secretarie ging om zijn vierde kind aan te geven, natuurlijk van niets bewust was. Grote verbazing was er bij hem, toen men hem meedeelde, dat hij de vader was van de 6000ste inwoner. Nu was het dubbel feest. Moeder de vrouw kon het eerst niet geloven. „Ja, weet u, mijn man probeert mij er wel eens tussen te nemen", zei ze ons in vertrouwen. Maar toen de eerste geschenken arriveerden en velen geluk kwamen wensen, moest ze het wel nemen. Des middags kwam ook de bur gemeester, met een spaarbankboekje met f 25. „Voor de kleine meid", zei hij. Alle buurtbewoners vlagden en zingende jon gens hosten door de straat om de nieuwe inwoner te bejubelen. Kortom: allen leefden mee. Ongeveer tien jaar geleden werd de 5000ste inwoner van Rijnsburg geboren. Het dorp zelf is veel groter, omdat groot deel tot de gemeente Oegstgeest behoort. Foto N. van der Horst. Gemeenteraad van Ter Aai Regeling voor hulpbehoevende tuinders in bespreking Een aantal ingezetenen van de ge meente Ter Aar had by de gemeenteraad een verzoek ingediend tot het beschik baar stellen van een tennisbaan. In de raadsvergadering van gisteren werd dit behandeld. B, en W. stonden er achter, maar anderen wilden het aan de ver zoekers overlaten om dan later by een eventueel tekort subsidie te verlenen. De beide raadsleden Van Vliet maakten nog hun bezwaren kenbaar tegen sport op Zondag. De voorzitter zei: als de ge meente een baan aalegt beslist zij ook sport op Zondag. Zo veel mogelijk zal met de overtuiging van andersden kenden rekening worden gehouden. Be sloten werd om met het voorlopig comité besprekingen te voeren. crediet in rekening-courant bij de N.V. Bank v. Ned. Gemeenten "".000 ging de raad accoord. Het v stel tot toekenning van een motortoelage aan de gemeente-architect, groot f 400, bracht heel wat tongen los. Vijf leden drongen aan op aanschaffing van bromfiets om dan het voorstel op f 200 te brengen. Zes leden steunden het t stel a i B. en W. Het bedrag vergoeding Chr. Nat. school werd vastgesteld op f 28, dat voor de school Chr. volksonderwijs en de R.K. school op f 17 per leerling over 1949. Het bestuur der Chr. Nat. school krijgt mede werking voor aanschaffing van een ka chel in het gymnastieklokaal en in de personeelskamer en voor vloermatten. Het gemeente-personeel zal een voor schot van 5 pet worden uitgekeerd. Oud burgemeester jhr. K. de Muralt werd geëerd door de straat tegenover de Chr. school in het uitbreidingsplan naar hem te noemen. Het voorstel tot het garanderen geldleningen ten behoeve van tuinbou- tot steun om de plannen van het waarborginstituut voor tuinbouwbe drijven, die een te smalle basis hebben, ■breden, vond algemene instemming. In dit instituut ls de staat voor 30 pet garant, de provincie voor 20 pet, de ge meente voor 20 pet, boerenleenbank iling elk voor 15 pet. Een voorstel is van de dir. van de landbouw, dat voorlopige regeling inhoudt. Hierbij zijn rijk, gemeente en banken garant voor een deel van de geldlening. Credieten worden dan later overgeno- i door het waarborginstituut. De re nte is voor 25 procent garant, het rijk r 50 procent en de banken voc procent. Als de garantie van de gemeente de goedkeuring heeft van G.S., kunnen de gevallen worden onderzocht. De be- el-eden verongelukte zijn kleinzoon, Gustaaf (zoon van de kroonprins Gus taaf) bij de KL.M.-ramp op Kastrub bij Kopenhagen. Zoals men weet, had de verongelukte juist een bezoek gebracht Prins Bemhard. De dood van zijn neef graaf Folke Bernadotte, die als be middelaar van de Ver. Naties te Jeru zalem werd vermoord, ligt ons nog vers het geheugen. Kroonprins Gustaaf Adolf, die thans i jaar oud is, wordt de nieuwe Zweed- koning. De nood in de Venen Advies aan de jonge mensen om hun geboortegrond te verlaten Dertig meldden zich reeds voor de industrie Het gemeentebestuur van Alkemade belegde in Roelofarendsveen een bijeen komst voor jonge tuinders. De burge meester zei in zijn openingswoord, dat de slechte toestand in de Venen het ge meentebestuur met de grootste zorg ver vult. Verheugd was hij over de goede opkomst. Met klem betoogde de burge meester, dat het areaal in de Venen te klein is en dat daardoor, ondanks lange werkdagen, de uitkomsten beneden het minimum liggen. Het zou een oplos sing zijn als vele jonge mensen van hun geboortegrond zouden wegtrekken en elders betere werkgelegenheid zouden vinden. De heer Nolet, consulent sociale bij stand voor Noord- en Zuid-Holland, noemde de situatie in de Venen een on zichtbare werkloosheid. De bloeiende be drijven moet men zoeken en de middel- bedrijven, waarop de tuinders met hun kinderrijke gezinnen werken, bieden am per een droge boterham. Ten slotte deed spr. een ernstig be roep op de aanwezigen om de betere bestaansmogelijkheden, welke de Ned. Katoelfabriek biedt, goed te overwegen en niet te blijven aarzelen om de knoop door te hakken. De heer De Munnik be sprak de arbeidsvoorwaarden op deze fabriek. Er wordt gewerkt in groepsver band. Groepen met behoorlijke prestaties kunnen toeslag verdienen. De werkrap porten van elke arbeider worden in stu die genomen en zijn deze goed, dan wordt na een jaar een gratificatie van 5 procent of f 125 verstrekt. Het bruto loon is voor een werkwillige, ongeschool de arbeider f 53 a f 54 per week. Ieder maakt een proeftijd van acht weken door. Hierna noemt men het dienstverband losse dienst en na een jaar vaste dienst. Het minimum-pensioen bedraagt f 20 per week en het minimum-weduwepensioen f 15 per week. Hogere pensioenen han gen ai van het aantal dienstjaren. Ongeveer dertig jongeren hebben zich aangemeld. r woningen aan de Woud- er nog twee, omdat een i de bouw met financiële middeling ligt in handen van een com missie, waarin rijk, burgemeesters, C.B.T.B. en L.T.B. zitting hebben. De banken waren niet bereid in deze com missie zitting te nemen. Wel hebben ze de eindbeslissing. Weth. Den Hollander be- trenrde dit, omdat hij vreesde, dat be- paahie tuinders zouden worden uitge- Naast de vi< sedijk komen particulier va regeling afzag. Het voorstel W. om het crediet voor steun ten behoeve van woningsplitsing van ƒ2000 op ƒ8000 te brengen werd aangenomen. Het voor stel tot wijziging van de gemeentebegro ting 1950 werd na enkele bezwaren aan vaard. Echter werd de voorgestelde ver hoging in de uitgaven van ƒ20.000 ten behoeve van de reconstructie van de Langeraarseweg verlaagd tot ƒ4000. De rondvraag behandelde verschillende straatverlichtingsproblemen en klachten over het parkeren van auto's op wegen Visserijgolfjes De Dinsdag-afslag was te verkiezen Vandaag waren de Shamrock en de Dirkje aan de afslag met een mooie sor tering verse vis. De Shamrock was met zijn 220 kisten schelvis en piepers, 50 kisten wijting, 30 kisten gul, 10 kisten platvis en 280 stijve kabeljauw van Maandag blijven liggen, omdat de afslag vandaag betere vooruit zichten opende dan de wel heel slechte markt van Maandag. De Dirkje had hoofdzakelijk schelvis: in totaal 500 man den groot en klein. Verder waren er nog enkele loggers, die ook al de Maandag- markt minder prettig vonden en van daag 2000 kisten haring over halvloeren verspreidden. Morgen kan IJmuiden drie trawlers vast' en één misschien verwachten. De Hoop, de Petten en de Abraham komen in elk geval met makreel en vis, m; van de Medan, die 750 kisten makreel heeft is nog niet met zekerheid bekend of de markt Huil dan wel IJmuiden wordt. In uit Maandag kwamen in IJmuiden binnen de SCH 45. SCH 19 en SCH 5 om ijs by te laden en naar zee vertrokken behalve drie loggers de KW 43, KW 36, KW 73, KW 2, KW 5, KW 15. KW 144 KW 33. KW 163, KW 54. KW 39. KW 25, KW 47, KW 167, KW 48. KW 12. SCH 92. SCH 297, KW 151. Duitsland niet slecht De invoer van verse vis en haring Duitsland zit weer zo vast als een huis. Behalve dat de invoermachtigingen, die half October nog geldig waren, inge trokken zijn, komen ook geen nieuwe vrij en de IJmuidense handel vraagt zich met zorg af, wanneer het natuurlijk achterland voor de Nederlandse vis weer eens opengebroken zal kunnen worden. Maandag-markt ging berg af Maandag was de markt zo slecht als ze maar kon zijn in het begin va week. En vooral de haring werd de dupe van de overvloedige aanvoer en de steeds weer stokkende afzet. Het grootste gedeelte werd dan ook ter vismeelfa- briek veroordeeld. De hoeveelheden waai de handel blijkbaar wel raad mee wist werd net iets boven de opvangprijs ver kocht. De tong laboreert eveneens nog altijd aan een gebrek aan belangstelling, waardoor de prijs niet hoger dan tot f 0.40 per kg kwam voor de tong II en de grove soorten bleven eveneens goed koop voor f 2.40 per kg. De grove schel vis kreeg niet meer dan f 40 tot f 45 en de braadschelvis varieerde door de erg uiteenlopende sortering van f 10 tot f 22 per kist. Twee emigrantenschepen per maand naar Australië Voor de 24.000 Nederlanders, die vol gend jaar naar Australië kunnen emigre ren, zal de regering per maand twee schepen laten varen. De K.L.M. zal meer chartervluchten maken dan thans. Van Maart tot Juni, wanneer er geen seizoen- drukte is, kan een beperkt aantal Neder landers meevaren op de Engelse lynbo- ten, waar de rulm-acoommodatle ƒ300 goedkoper is dan op Nederlandse sche pen. Bovendien bieden deze boten gele genheid tot een le klasse overtocht in luxe hutten. Raad van Noordwijkerhout De raad van Noordwijkerhout kwam gisteravond bijeen. Er was een schrij ven binnengekomen van de onderwijs- vereniging van de L.T.B. in het bisdom Haarlem. Hierin werd medewerking ge vraagd voor stichting van een lagere tuinbouwschool met woning. Men vroeg een terrein in het zuidelijke deel van de gemeente, omdat wor<j,t verwacht, dat een groot deel van de leerlingen uit Noordwijk en Voorhout zal komen. De voorzitter meende, dat deze zaak met de betrokken gemeenten moet den geregeld. Bij het punt wijziging uitbreidings plan zei de voorzitter, dat de raad mening is, dat Noordwijkerhout behoef te heeft aan industrie. De beschikbare grond langs de Haarlemmertrekvaart heeft tot nu toe geen aftrek gevonden B. en W. zijn in relatie gekomen met een vooraanstaande fabriek van ma chinerieën in Amsterdam, waarvan de directie wel met industrie naar Noord wijkerhout wil komen, maar niet voor het aangewezen terrein. Men heeft het oog namelijk gevestigd op het terrein aan de 's-Gravendamseweg waar eerst „Stokerhorst" heeft gestaan. Spr. hoop te, dat de bevoegde instanties hun me dewerking tot wijziging zullen geven. Na het aannemen van dit voorstel gin gen vele agend,a-punten er vlot door Aangenomen werd een wijziging van de algemene politieverordening, waar mee het verboden is geworden om de openbare weg te gebruiken als open bare werkplaats. Gezien echter enkele particuliere belangen willen B. en W machtiging hebben om in bepaalde om standigheden ontheffing te verlenen Met algemene stemmen werd besloten het perceel Dorpsstraat 43 voor f 1400 van de Ned. Herv. Gemeente te kopen, omdat men dit nodig heeft voor aanleg van wegen in het kader van het uitbrei dingsplan. Een belangrijke ver-keersverbetering zal ongetwijfeld worden, verkregen i Colporteur tegen hoofd geschopt en beroofd Een Haarlemse colporteur is een dezer nachten ln het bos by Nieuwer Amstel zwaar mishandeld en beroofd van een portemonnaie met ƒ45. De man had ln de omgeving van de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam enkele café's bezocht. Aan drie personen, met wie hij een borrel dronk, vertelde hy, dat hy zijn salaris had ontvangen. De mannen boden aan hem in hun auto mee te nemen, omdat zü toch naar Haarlem moesten. Bij het viaduct over de Burgemeester Coly'nweg stopte de wagen. De colporteur kreeg een klap op zyn hoofd en werd uit de auto geslingerd. Later verklaarde hij, dat de drie zijn hoofd als voetbal gebruikten. Badend in zijn bloed strompelde hij, ver moedelijk pas na enkele uren, naar een brugwachterswoning. In ernstige toe stand werd hij in 't ziekenhuis opgeno men. Zijn actetas werd op 500 meter af stand van het viaduct gevonden. De auto van de drie onverlaten is een oud model vierdeurs donkere wagen met gro te carrosserie en bekleed met bruingrijze stof. De politie vraagt Inlichtingen. Kerkstraat hoek Schippersloot, daar de raad besloot met de heer H. van Leeu wen een stuk grond te ruilen. In de rondvraag vroeg de heer De Groot om inlichtingen omtrent de hogc- kosten van het water, dat geleverd wordt door het waterleidingbedrijf van Voorhout. De voorzitter antwoordde, dat er een contract bestaat. Als het wa ter duur is, is het aan de exploitatie te wijten. De heer De Groot kon niet be grijpen, dat Noordwijkerhout in deze zaak niets te vertellen heeft. De burgemeester zei, dat het de be doeling van B, en W. was, het waterbe drijf van Voorhout voor de gehele ge meente in te schakelen, maar G.S. stem men hierin niet toe uit vrees, dat dit bedrijf de capaciteit hiervoor mist. Effectenhandelaren stonden terecht In hoger beroep werd in Amsterdam 6 maanden gevangenisstraf geëist tegen twee effectenhandelaren aldaar, de 52-j. J. W. C. en de 47-j. Ter M., die in 1946 stukken hadden vervalst teneinde de be lasting te ontduiken. De rechtbank had hen tot dezelfde straf veroordeeld. Uitspraak 13 November. school» Prinsterer van koers deed ver anderen. Die man was N. M. Feringa, hoofd van de Havelozen-School te Am sterdam. Terwyl Groen nog treurde over de teleurstelling, die in '57 de wet van Van der Brugghen hem had gebracht, en nog altijd hoopte, dat de toestand van de 17de eeuw zou kunnen worden hersteld, zag meester Feringa in, dat de school strijd radicaal van karakter was ver anderd. 1) De wet van '57 was een bittere teleur stelling geweest, zeker, maar ze had dan toch de vrijheid gebracht om uit eigen beurs Chr. scholen te bouwen. Die vrijheid wilde Feringa nu ook ge bruiken. Heel ons vaderland moest met Chr. scholen worden overdekt. Maar daartoe moest het volk worden gemobi liseerd. De ouders van de kinderen moesten op hun dure roeping worden gewezen. Maar hoe dit te bereiken Feringa bracht deze zaak ter sprake op een vergadering van de „Vereeniging voor Inwendige Zending" en dit had tot gevolg, dat op voorstel van baron W. van Lijnden aan meester Feringa werd opgedragen, een concept van statuten voor een vereniging van Chr. onderwij* te ontwerpen. Groen sloeg deze actie met belang stelling gade. In de Gouden Eeuw wat er verband geweest tussen staat, kerk en school. Zo moest het weer worden, meende hij. Maar de actie van Feringa bedoelde iets geheel anders. Die beoogde de vrij» Chr. school, los van elke staatsbemoeiing. De staat immers had de Chr. school aan ons volk ontnomen en er een neutral» voor in de plaats gegeven. Welnu, door het particulier initiatief kon het ver lorene weer worden herwonnen. Zo zag Feringa het en allengs werd Groen voor dit denkbeeld gewonnen. ALS grondslag der te stichten vereni ging koos Feringa de volgende tekst: „De Vereniging, gegrond op de onveranderlijke waarheden, wier levenskracht zich in het tijdperk der Re formatie, ook hier te lande, aan kerk en school met zegenrijke luister geopen baard heeft, is gewijd aan de bevorde ring van Chr.-Nationaal Schoolonder wijs". Op 30 Oct. 1860 kwam men te Amster dam bijeen en daar werd op die dag ge boren de vereniging, die wij nog altijd bezitten en kortweg „Chr.-Nationaal" noemen. Chr.-Nationaal Schoolonderwijs zou ren in het zog van Van der Brugghen, tar onder de vlag van Groen van Prin sterer", aldus Oosterlee. Reeds op de dag van haar stichting begon zij met praotische arbeid. Uit haar niet rijke middelen werd aan de vrije kerkelijke school te Zevenbergen een renteloos voorschot van 1000 gulden geschonken. Op verzoek van de kerke- raad werd dit later veranderd in een jaarlijkse subsidie van 200 gulden. Ook werd op diezelfde stichtingsdag een gift van 500 gulden gezonden aan de Nor maalschool te Nijmegen. De contributie was voor die tijd niet laag: vyf gulden per jaar. Maar met liefde werd dit bedrag elk jaar door het merendeel „kleyne luyden" ge offerd. Dat alles is negentig jaar geleden ge beurd. Het is goed, dat we daaraan tel kens weer worden herinnerd. Wij, die nu reeds dertig jaar profiteren van de ge lijkstelling, moeten nooit vergeten, dat scholen geboren zijn uit het offer. En als in onze kring de offerbereidheid ve£dwijnt, dan is onze zaak verloren. 18'") hebben ons een heroiek voorbeeld gegeven. In de don- niets was dan tegenwerking, hebben zij kerste tijd van de schoolstrijd, toen er hun „Chr.-Nationaal" gesticht. In 1860 waren er 100 scholen met de Bijbel met 15.000 leerlingen. Thans heb ben we 2265 Chr. soholen met 363.395 leerlingen. Het is mede aan „Chr.-Natio naal" te danken, dat deze hoge aantallen konden worden bereikt door de hulp "n de zegen Gods. Daarom kunnen we 30 October tot op zekere hoogte de Hervormingsdag van Chr. onderwijs noemen, ij mensen van het Chr. onderwijs komen uit de woestijn. Laten we dat nooit vergeten. En zoals de Here Zijn volk Israël er telkens weer aan herin nerde, hoe Hij hen veertig jaren door de woestijn had geleid, zo moeten ook wfj telkens weer aan herinnerd worden, welk een woestijnreis onze vaderen heb ben gemaakt om te kunnen komen waar wij r i zijn. We hebben nu prachtige scholen. D» publieke kassen bekostigen alles. In het afgelopen jaar vermeerderde het aantal Chr. scholen met negentig. Maar hoofd zaak is en blijft het onderwijs, het Chr. onderwijs. Mocht wat God verhoede de wind draaien, dan moeten wij be- -~:.d zijn, weer de woestijn in te gaan, ver dan ons beginsel prijs te geven. Chr.-Nationaal" gaf ons, nu negentig jaar geleden, het lichtend voorbeeld. P. de Zeeuw JGzn. 1) Men zie ook het artikel van dr D. Langedijk in ons jongste Zondagsblad. Lezers schrijven ons Het orgel in het Paleis voor Volksvlijt Blijkens een artikel in de N.L.C. Zaterdag 28 October zou het orgel uit het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam nu in het Concertgebouw te Haarlem zijn geplaatst. Dit schijnt wonderlijk, want waar kwam het vandaan? Ook zou de heer De Pauw het orgel niet meer zijn bespeeld. In werkelijkheid is het zo, ia de heer De Pauw C. F. Hendriks Jr. enige jaren concerten gaf in het paleis. Door zijn arbeid als leraar aan het Blindeninstituut en de school van Belinfante, moest hij deze arbeid echter opgerven, hoewel dit orgel zijn liefde had. Toen is het prachtige instrument op »n zolder geborgen. In 1922 beraamde men, het ln het Con certgebouw te Amsterdam te plaatsen en is er zelfs sprake van geweest, dat het prachtige instrument, dat nu in het Amsterdams Concertgebouw staat, in de Gehoorzaal te Leiden zou komen, wat echter niet doorging. De firma Van Leeuwen heeft het Cavaillé-Coll-orgel toen in Haarlem geplaatst en het instru ment van Maarsohalkerweert is te Amsterdam gebleven. George Robert gaf 's wi niters geregeld recitals in het Con certgebouw te Haarlem en deze waren goed bezooht. Het instrument van Maarsohalkerweert te Amsterdam is een Frans getimbreerd instrument met een zeer merkwaardige toon en behoort tot de uitzonderlijke instrumenten van de laatste tijd, al zijn velen die het niet mogen. Het werd destijds al weinig gebruikt en wordt nu door P. van Egmond voor de N.C.R.V.- microfoon bespeeld. Ik hoorde het slechts viermaal in mijn leven: bespeeld door A. W. Rijp, Frans Hasselaar. C. de Wolf uit Arnhem met het Concert voor piano rgel met orkest van Saint-Saëns en Josef Jongen met een Concert voor orgel en orkest van Jongen. De vraag rijst, wanneer de trots» tempel van Vrouwe Musica te Amster dam, waar zoveel schone herinneringen liggen, waar de Mahlerfeesten gevierd werden en een Ned. muziekfeest en zoveel andere hoogtepunten in het Ned. muziekleven plaats hadden, weer een* waardig doorstroomd zal worden met d« klanken van zijn prachtig instrument, en wanneer de ontwijding der zg. popula riteit eens zal ophouden Fred, de Nle, Leiderdorp. Berkenkade 29. Het hof veertien dagen in halve rouw Het Hof in ons land heeft ingaand» gisteren veertien dagen halve rouw aan genomen in verband met het overlijden Koning Gustaaf V van Zweden. Tegen hoofdred. van De Misthoorn 14 jaar geëist Voor het Amsterdamse „B.G." werd gisteren 14 jaar geëist tegen de voor malige hoofdredacteur van het N.SB.- blad De Misthoorn, de 52-jarige G. W. Kettmann uit Amsterdam. Uitspraak 13 November. Luit ter zee vlieger lste klasse A. J. de Bruyn droeg het commando van de vliegbasis Gilze-Rijen hedenmorgen over aan majoor-vlieger-w A. M. v. Rest. Antwerpen zag gisteren geen trams, daar het personeel staakt wegens «eb loonconflict.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3