iwrant Een bezoek aan familie iJils is gij Nieuw Guinea niet overgeeft, er geen veiligheid' Indonesische missie komt ons Nederlanders bewerken Economische maatregelen voor productie en distributie Gustaaf VI Adolf legt de eed op de grondwet af Wist U Chinese troepen in bergland met toppen tot 5550 m pINSDAG 31 OCTOBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 204Ö8. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal, 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER .Staatuasticfj is gfubltoea myn hert ia tcgljeaspoct" Een en dertigste jaargang !fo 8361 ZIE PAG. 2 Alzo spiakMoh. Jamin Nederland, prof. mr R. Kranenburg, voorzitter van de eErste Kamer, mr J. A Jonkman. P. A. Kerstens en prof. dr J. Zwaan, leden van de commissie voor Unie-zaken der Eerste Kamer, en prof. C. P. M. Romme, voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer De Indonesische commissie bestond o.a. t de heren dr Soekiman, Kasimo (R.K.), Abdoel Ha jat van de pas bij de P.K.I. aangesloten Partai Boeroeh, Ron- donoewoe, Sahetapy Engel, mr Tadjoed- din Noor en Manai Sophian, benevens mej. Soesilowati van de Partai Sosialis, die op het punt staat, zich aan te sluiten bij de P.K.I. Wij weten het: Vóór 27 December, de datum waarop de souvereiniteits- verdracht een jaar oud is, moet volgens de R.T.C. een beslissing over Jieuw Guinea zijn genomen. Maar... wanneer Nederland vóór die fatale latum. Nieuw Guinea nog niet aan Indonesië zou hebben overgedragen, an het moeilijk zijn, de veiligheid der Nederlandse belangen in Indo- esië te waarborgen. Dit wordt een „realiteit" genoemd! Dat is de wil ■an het Indonesische volk en dan volgt: „Irian, dat is dus Nieuw Guinea, iij Indonesië." Wordt aan deze wens geen gevolg gegeven, (maar, zegt en olijkerd, wij vertrouwen op het gezond verstand van het Nederlandse iolk), dan is er een uitlaat nodig." Aldus de ontboezemingen, of naar Vantage" riekende dreigementen van de leider der Indonesische parle- nentaire propaganda-missie, de heer Moh. Jamin, die gisteravond met gezelschap op Schiphol arriveerde. „»t is deze delegatie, die in Neder- Bnd bij de Kamerfractie en via de par ijen bij het Nederlandse volk. propa ganda komt maken voor èen standpunt, "welk wij uiteraard verwerpelijk ach- Wie zou deze politieke „Indische ^jttafel taal" in Nederland smaken? Ie scherp gekruid! Het is wel mogelijk, lat Indonesië en Nederland in Unie- lerband samenwerken, doch<ian zal (ederland zich uit Zuid-Oost-Azië moe- terugtrekken, zo heeft de heer Jamin erklaard. Op de vraag, of Dr Soekiman, voor tter van de "delegatie, bij het vertrek lit Djakarta inderdaad te kennen gaf, lat de delegatie bij terugkomst „Irian de zak" zal hebben, kregen wij te ho- _a: ..Dr Soekiman heeft de wens van iet Indonesische volk vertolkt". Onder deze omstandigheden, doet het icpaald „grappig" aan, dat de heer Ja- lin er de nadruk op legde, dat hij niet lessimistisch was over de resultaten »an de komende Unie-conferentie ïn- ake Nieuw-Guinea. Vóór de souvereini- eitsoverdjacht wapperde de rood-witte Igg reeds op Nieuw Guinea. Overigens un.g het maar van de houding van het federlandse volk- af, of het voor de .ommissie nog nodig zou zijn andere anden te bezoeken. Hoort, hoortHet Iriaanse volk, ldus de propagandist Jamin, wenst onafhankelijkheid in Indonesisch lerband als een autonome provincie, len trustschap van de Ver. Naties, waar bij Nederland als beheerder van Nieuw luinea zal worden aangewezen, achtte ,e heer Jamin absoluut geen oplossing. Het schot op de borst: „Irian Is een Mideröeel van Indonesië en de bespre kingen over de status van Nieuw Guinea [(jn een kwestie tussen Nederland en Indonesië alleen. Daarmede heeft een lerde party geen sikkepit te maken. Echter, wanneer Nederland bereid zou «ijn Nieuw Guinea aan Indonesië over te Iragen, dan is het niet helemaal uitge floten, dat Indonesië tot bepaalde con fessies op economisch en cultureel ter rein willig wordt. Voorstellen dienaan gaande zouden dan echter van Neder land moeten uitgaan". Alzo sprak....* Moh. Jamin. Wij dan- ien U! Tenslotte heeft deze woordvoer der der delegatie nog losgelaten, dat be- llissingen slechts kunnen worden geno- nen door de delegatie, die straks de Indonesische regering op de Unie-con ferentie inzake Nieuw-Guinea zal ver tegenwoordigen. Ter begroeting van de uit negen leden bestaande delegatie waren op Schiphol iwezig: mr Raden T. G Djoemhama, Hoge Commissaris van Indonesië in jncidenf Ie Djakarta gesloten Ass. Press verneemt uit de Nederlandse en Indonesische bron dat het incident tussen de 1000 In- lonesische en 70 Nederlandse soldaten (esloten is. Er heerste nog een onbeha- [elyke sfeer in de stad, die rustig was. Soldaten bewaakten gebouwen en kruis punten. Ambonse soldaten voor Veiligheidsraad Amerika -heeft gisteravond de Veilig heidsraad verzocht, zo spoedig mogelijk het vraagstuk van de terugkeer der sol daten van het vroegere K.N.I.L. in In donesië ter hand te nemen. Warren Austin, die heden als voorzitter aftrad, kon nog geen datum vaststellen, omdat de Britse, Franse en Egyptische afge vaardigden de zaak willien bestuderen. Bioscoopbond werkt mee aan televisie De cinetone-studio's in Duivendrecht komen voor zover nodig ter beschikking Voor de televisie. Daartoe hebben de le den van de Ned. Boiscoopbond op eer vergadering te Amsterdam -hun hoofd bestuur gemachtigd met het ook op de publieke belangen en met inachtneming Van de -bedrijfsbelangen. Moskou erkent Trygve Lie niet De Sowjetregering zal Trygve Lie niet •Is secretaris-generaal der Ver. Natii «rkennen, voor het geval deze herkozen Wordt. De Russische gedelegeerde, Jacoo Malik, heeft nogmaals zijn bezwaren besloten zitting van de Veiligheidsraad Uiteengezet. Vandaag wordt een voltallige zittin: van de Algemene Vergadering gehou den, waarop een besluit over het secre tariaat-generaalschap der V.N. zal moe ten vallen. Tot de argumenten der Rus sische antipathie behoort o.a.. dat Mos kou het niet kan dulden, dat Trygve Lie het Noord Atlantisch Pact steunt. Lie's ..vredesplan" dat hij mee naar Moskou nam. was gebleken een uiting de geesl der Amerikaanse militaire politiek te Straaljagers begroeten Koninklijk paar Bij bezoek aan Londen zelfde eer als pres. Auriol Koning-in Juliana en Prins Bernhard zullen bij hun bezoek aan de Engelse Koninklijke familie dezelfde eerbewij zen ontvangen als aan president Auriol van Frankrijk zijn verleend. Britse straaljagers begroeten het Koninklijk paar op 21 November, wanneer het zich halverwegen Nederland en Dover aan boord van de Jacob van Heemskerck be vindt. Bij -hun rit van het Victoriastation naar het paleis Buckingham worden de hoge gasten begeleid door de in kleu rige kledij gestoken Household Cavalry Leden van de Britse land- zee- en lucht macht zullen langs de wegen staan op gesteld. Mlen neemt aan, dat Koningin George en Koningin Elizabeth het Nederlandse Koninklijke paar op de avond van de 21ste November op het paleis Bucking ham een banket zullen aanbieden. Ko ningin Juliana en Prins Bernhard zul len de Engelse Koninklijke familie later uitnodigen voor een feestmaal in de Ne derlandse ambassade of in 't hotel Cla- ridge. Tafelzilver en tafellinnen worden, zoals we reeds eerder meldden, voor deze gelegenheid speciaal van Den Haag naar Londen overgebracht. Het volledige programma voor het Koninklijke -bezoek wordt aan het eind van deze of begin volgende week ge publiceerd. De commissie inzake Nieuiv-Guihea, "Bfg 'gtsterdvöncT uit Indonesië arriveerde op Schiphol. V.l.n.r. I. J. Kasimo (Kath. partij) dr Soekiman Wirjósandjojo en dr Mohammed Yamin De Blitse lioomede Nationalisering der bietsuikerindustrie en uitbreiding veestapel BIJ DE OPENING d«r nieuwe zitting van het Britse parlement, heeft Koning George VI de troonrede uitgesproken: De Labourregering zal permanente bevoegdheden zien te verkrijgen voor het regelen van de productie, de distributie en consumptie, alsmede voor prijscontrole. Waar nemers verwachten hiervan een regelrechte botsing met de Conservatieven, welke op nieuwe verkiezingen zou kunnen uitlopen. re „regelingsbevoegdheid" is volledige tewerkstelling te kunnen waarborgen. Voorts tot gebruik der hulpbronnen van de gemeenschap, op de voordeligste wijze en ter vermijding van inflatie. Aangekondigd wordt de voorgenomen nationalisering van een ge deelte der suikerindustrie, namelijk de bietsuikerindustrie. Wetsvoorstellen worden in het vooruit zicht gesteld voor de ontwikkeling der Het Russische „vredes plan" verworpen De „politieke commissie" der Ver Naties heeft het gecamoufleerde Rus sische vredesvoorstel verworpen. In de Sowjet-resolutie was. kort geformuleerd vorgesteld: 1. Verordeling van oorlogs propaganda. 2. Verbod van het atoom wapen. 3. Een vredesverdrag tussen de vijf grote mogendheden. 4. Vermindering van alle strijdkrachten met een derde. De afgevaardigde va>n Joegoslavië, Kar- delj, sloeg de spijker op de kop. I" stemde tegen, omdat de woorden v de Sowjet-Unie met haar daden niet overeenstemming waren. Amerika Engeland spraken zich tegen alle delen van de Sowjet-resolutie uit, een week lang gedebatteerd Aan de vrouwen van Nederland Een aantal vooraanstaande vrouwe van Nederland heeft de volgende oproep gericht aaan de vrouwen van Nederland: „Beseft hoe tragisch het volk der Zuid- Molukken lijdt onder de gevolgen van aardbeving cn strijd! Het gebrek aan levensmiddelen en medicamenten is nijpend. Ondergetekenden stellen zich voor namens de Nederlandse een dringend beroep op de Uno te doen om, eer het te laat is, door alle haar ten dienste staande middelen de nood te lenigen en zodoende de bevolking te be waren voor algehele ondergang. Ensgezinde actie vermag veel. Geeft uiting aan uw bewogenheid door uw naam in te zenden G. Janssen-Gillebaard, Javastraat E 's-Gravenhage." De King's Medal for Courage ir cause of freedom is te Willemstad gereikt aan de heer R. A. Grisnigt, ployé van de Cüragaose Petroleummy. Onze raad: Lie blijf voortaan thuis! en oud-sergeant van de KL. burgerlijke defensie via de plaatselijke autoriteiten. Ofschoon het „herbewape ningsprogram" zware eisen stelt aan de natie, zal de Labourregering voorrang biyven geven aan de behuizing en de essentiële lijn der sociale politiek hand haven. (Op de conferentie der Conser- iven werd onlangs verklaard, dat gestreefd wordt naar de bouw van 300.000 huizen per jaar, d.i. 100.000 meer dan de regering voor ogen staat). Ter zake van uitbreiding der voedselproduc tie, de vergroting van de veestapel etc., erden nieuwe maatregelen aangekon digd. Tenslotte zei de Koning nog in zijn rede, met groot genoegen uit te zien, ir het a s. bezoek van Koningin Juliana Prins Bernhard. Den Haag zetel van Europese organisatie Overhandiging verzoekschrift aan burgemeester Schokking Nu de oprichting vaii het Europese Hof voor de Rechten van de Mens steeds vas tere vormen aanneemt, is men in Neder land doende dit Hof in ons land geves tigd te krijgen en het Nederlandse Hoofd bestuur van de Ned. Raad der Europese Beweging is bezig het Haagse Gemeente bestuur hiervoor te interesseren. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. ver neemt, zal de burgemeester, mr F. M. A. Schokking a.s. Donderdagmorgen 10 uur audiëntie aan een delegatie verlenen, die een verzoekschrift zal indienen, strek kende tot het vestigen van het op te richten Europese Hof voor de Rechten van de Mens in de Gemeente Den Haag. Deze delegatie zal bestaan uit mr C van Rij, voorzitter van het uitvoerende comité van de Nederlandse Raad der Europese Beweging, mr H. R. Nord. voorzitter van de Beweging van Europese Federalisten in Nederland, mevrouw Th. M. Dwars-Steger, C. J. Buitendijk en A. van Straten, resp. lid, voorzitter en se cretaris van het bestuur van de afdeling Den Haag van de Beweging van Euro pese Federalisten. Afpersing Tussen de puinhopen van de zwaar geteisterde Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang zoeken burgers naar brandstof voor de komende winter. Triest beeld van een stad, die in de vuurlijn heeft gelegen. „Plicht boven alles" Zweedse bevolking juichte de Koninklijke Familie geestdriftig toe De nieuwe Zweedse Koning, Gustaaf VT, is gisteren voor zijn ministers en de volksvertegenwoordiging verschenen en hij heeft de eed op de grond wet en de Bijbel afgelegd. De eedsaflegging vond plaats in het Koninklijk paleis te Stockholm en werd bijgewoond door de broer van de Koning, Prins Wilhelm, en door zijn zoon, Prins Bertil. Koning Gustaaf VI, Adolf en Ko ningin Louise verschenen op het balcon, waar zij door een duizendkoppige menigte, die zich ondanks het gure weer voor het paleis had verzameld, geestdriftig werden toegejuicht. Tot drie maal toe, poogde de Koninklijke familie terug te treden van het balcon, doch de kreet herhaalde zich: Wij wensen onze Koning, wij willen de Koningin zien". De vorst verzekerde alles in het werk te zullen stellen, strekkende tot heil van het vaderland en zijn Koninklijk motto zal zijn: „Plicht boven alles". Het was een ontroerend schouwspel,' want -de kinderen onder het publiek be gonnen te zingen „Wij willen de kleine Prins zien". Daarop verscheen dan ook de kleine Kroonprins, Karei Gustaaf, op de armen van .zijn, .grootvader op het baloon, terwijl bet Prinsje zenuwachtig naar zijn moeder aöhterom keek. De volksvertegenwoordigers werden in het paleis door de nieuwe Koning ontvan gen, waarbij de vorst gekleed was in de donkerblauwe uniform van generaal der Zweedse Koninklijke lijfwacht. De Koninklijke Verklaring Wij, Gustaaf VI Adolf, bij de gratie Gods. Koning der Zweden, Gothen en Wenden, bieden U onze bijzondere gunst, onze genadige welwillendheid, met God de Almachtige. Onze diep- beminde vader, de Koning van Zwe den, Gustaaf V is na een bewind van 43 jaar tot hoger leven opgeroepen. Wfj zien met eerbied op naar de be scheidenheid, de ridderlykheid en mannelijkheid, die de persoon en het gehele bewind van Koning Gustaaf V karakteriseerden. Met wysheid en een warme liefde voor zijn land hield hij de belofte, welke vervat was in zijn spreuk: „Met het volk voor het land". Koning Gustaaf V heeft de naam van „Vredeskoning" ten volle verdiend. In het byzonder, in de ure des ge- vaars, schaarde zich rondom zijn persoon een verenigd volk, vastbe sloten zijn erfenis van' vrijheid en onafhankelijkheid te verdedigen. Moge hy rusten in vrede. De lege plaats, die hy achterlaat, is thans door ons bezet. Met Gods hulp zullen wy trachten de bijzonder verantwoorde lijke taak ten uitvoer te brengen. Wij zullen streven naar bescherming der vryheid en de rechten des volks, rekenende op de steun van alle trouwe burgers. In deze overtuiging, smeken wy Gods eerbiedige en almachtige bescherming af. De* ministers, allen socialisten op één a, waren in rok, ma-ar zij droegen geen onderscheidingstekenen, aangezien de Zweedse socialisten deze niet aanvaar den. Premier Tage Erlander las de acte overlyden van Koning Gtwtaai V waarna hij Koning Gustaaf Adolf verzocht, de eer af te leggen. Na dat de vorst de eed had uitgesproken, die hem zin voor zin door prem lander werd voorgezegd, zette hij zijn handtekening onder het document. Vervolgens legden de Prinsen Wil helm en Bertil de eed af. Zij zwot de Koning „met hun leven en bloed trouw te zullen zyn". Tage Erlander heeft het ontslag van het kabinet inge diend. waarop Gustaaf VI Adolf de re gering vroeg in functie te blyven. D« .laatste wil" en het testament van wy-j len Koning Gustaaf zullen op 10 No-| vember de dag na de begrafenis. geo-| pen-d worden. De vorst werd beschouwd -en der rijkste personen des lands, maar een taxatie van zijn vermogen be staat niet België vlagt als Leopold jarig is Op de verjaardag van Koning Leopold, Vrijdag a.s. zullen alle Belgische rege ringsgebouwen de vlag uitsteken, aldus is door de homogeen-Katholieke regering- Pholien gisteren bepaald. Dit zal voor het eerst sedert de bevrijding zijn. dat op Koning Leopolds verjaardag officieel zal worden gevlagd- De Koning zal 49 jaar worden. Goerion en Mosje Sjaret behouden hun functies In aansluiting op hetgeeu wy gisteren meldden wordt thans bericht, dat David Ben Goerion, de leider van de arbeiders party in Israël, een coalitieregering van 13 ministers heeft samengesteld. Hierin zal Mosje Sjaret Buitenl. Zaken en Ben Goerion zelf de portefeuille van Defensie behouden. Jongeman ging vrouw met dolk te lijf Door een gillende vrouw, die in de richting van het politiebureau holde, werd Weert gistermiddag opgeschrikt. Op de hoek van de Maasstraat zeeg de vrouw Het was de 24 jarige mej. A. M. Verspeek, die levensgevaarlyk gewond bleek te zyn door dolksteken over het hele lichaam. De dader, de 21-jarige V. D. uit Eindhoven, werd in de straat aangehouden. De dolk had hij nog in zijn handen. De jongeman zou het meis je, dat kortgeleden de omgang met hem had verbroken, in Weert hebben ont boden. In de Maasstraat ging hij haar met de dolk te lyf. Dr De Graaff secretaris van Prins Bernhard Opvolger van mr Thomassen De particulier secretaris van Prins Bernhard, mr J. Thomassen, legt binnen kort zyn functie neer. Als zijn opvolger is met ingang van morgen benoemd dr F A. de Graaff te Heemstede. Mr Thomassen heeft de functie sedert 15 Januari 1946 bekleed. Voordien was hy, sinds de dag van de bevrijding, ge meente-secretaris van Amersfoort. Hij zal dr De Graaff enige tijd inwerken. De nieuwe secretaris van de Prins is 44 jaar oud. Hij studeerde economie en staatsrecht aan de Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam, waar hi 1930 promoveerde op een proefschrift over verhouding van regering en parle ment. Na zijn promotie was hy aanvan kelijk verkoopleider van Heineken's Brouwerijen en later directeur van Van Vollenhoven's Bierbrouwerij N.V. Thans Ons land wordt op het ogenblik be- bezocht door een Indonesische par lementaire missie voor Nieuw-Guinea. Wij hopen, dat het een bezoek blijft. Op het ogenblik dreigt het namelijk al een bezoeking. Dat begon eigenlijk al by het vertrek uit Djakarta, toen een der heren vol vertrouwen bleek, dat de missie in In donesië zou terugkeren „met Nieuw-Gui nea in de zak". Wij zullen er niet dieper op ingaan, of dat de situatie is. welke men Nieuw-Guinea het best kan toewen- et is er echter niet beter op geworden bij de aankomst van de heren op Schip hol. Toen had een hunner de fijngevoe ligheid op te merken, dat Nederland in Indonesië vele en grote belangen heeft en dat het dus veiliger zou doen. inzake Nieuw-Guinea heel wat toontjes lager te zingen. Die belangen immers zo voegde hij er aan toe, zullen toch wel tot elke prijs veilig gesteld moeten worden. Van de zijde der persmensen, bij de ontvangst op Schiphol aanwezig, werd toen de vraag gesteld, of dit wellicht een bedreiging was, maar dit lid der missie wilde het liever zien als een realiteit. Voor ons is er in deze zaak iets heel reëels, en dat is, dat deze uitlating van dit lid der Indonesische parlementaire missie heel sterk wyst in de richting van afpersing. De Indonesische heren zijn gekomen om ons aan ons verstand te brengen, dat Nieuw-Guinea bij Indië behoorte te komen. Wanneer dat hun standpunt is. is dat hun recht Maar er is iets, dat voordien aan hun verstand moet worden gebracht En wel het feit, dat er gren zen zijn aan de argumenten welke zy bezigen. Met wie in een zaak als deze. heel gewone afpersing als middel ge bruikt, behoren we geen ogenblik in dis cussie te treden. Hebben de heren geen fatsoenlijke en geen doeltreffender pijlen op hun boog, hun aanwezigheid geen DAT de Commissaris der Koningin prof. dr J. E. de Quay de levering van i-.ijngas aan Veghel (N.-B.) in werking heeft gesteld. DAT mr L. A. Kesper de gemoderni seerde veerboot MaassluisRozenburg, die 600 pasagiers en 11 ton vracht kan vervoeren, officieel heeft overgedragen. DAT mevr. Odette Churchill, haar echtgenoot en de hoofdrolspelers uit de film, die naar haar genoemd is, gisteren op het Rotterdamse stadhuis zijn ont vangen. DAT de correspondentie uit de Thor- becke-archieven voor het Historisch Ge nootschap bewexkt zal worden door dr A. D. Grossheide uit Utrecht onder toe zicht van prof dr A. J. C. Rueter te Lei den en met medewerking van prof. dr L. W. G. Scholten uit Utrecht. DAT de Utrechtse politie inlichtingen vraagt over een vermoedelijk abnormale man. die zich Verweij noemt, doch op verschillende kledingstukken de né Weber, Buding en Zens alsmede de hoofdletters B.C. draagt DAT een 35-jarige arbeider in Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam struikelde en dodelijk werd getroffen door een vork van een armeermachine. DAT de stichting Het Ned. Blindenwe zen in een adres aan de Kamers protes teert tegen een post van ƒ35.000 voor sociale hulp aan blinden op de begroting 1951, daar de uitvoering van de nieuwe ontworpen regeling, die men als een mi- beschouwt. reeds /lü millioen per jaar zou kosten. DAT een 4-jarig meisje te Nieuwdorp by Stein (L.) door een vrachtauto is aan gereden en op slag gedood. DAT wegens de lage waterstand op de Waal boven Tiel de nachtvaart is ver- DAT binnenkort wordt begonnen met het aansluiten van Leeuwarden aan het kanaal FonejachtHarlingen (kosten f 545.000). DAT het door de Stichting voor de Landbouw opgerichte adviesbureau voor oorlogsschade reeds in verschillende pro- DAT de oud-voorzitter van de Vereni ging voor de Effectenhandel te Amster dam, de gewezen firmant C. F. O. van de fa Kerkhoven en Co, en zyn compagnon W. v. d. B. C., vandaag wegens verduis tering terecht staan voor de Amster damse rechtbank. DAT dr M. Hirschfeld, die te Parys ziek werd, het redelijk maakt, cjpch voor lopig het bed moet houden. DAT het intrekken van het modelmelk- besluit thans in een staatsblad is afge kondigd. DAT hoofdingenieur J. P. A. Dresen van de staatsmijn Emma morgen wordt belast met de leiding van de staatsmijn Hendrik, de bedrijfsingenieur onder gronds E. J. Gerards van de Emma zijn werk overneemt en ir C. J. Aberding, bedrijfsingenieur ondergronds bij de Hen drik, wordt overgeplaatst naar het cen traal beheer. DAT het hoofdbestuur van de P.v.d.A. in een resolutie iedere toenadering tot Franco heeft veroordeeld, omdat zo'n stap zou worden uitgelegd als een goed keuring van bet huidige Spaanse regime. Links: dr F. A. de Graaff, die met ingang van 1 November benoemd is tot particulier secretaris van Prins Bernhard, als opvolger van mr J. Thomassen (rechts), die deze functie bekleedt sinds 15 Januari 1946 s hij secretaris van curatoren en raad .■an beheer der Ned. Economische Hoge school. Dr De Graaff was van 1936 tot 1940 tevens voorzitter van de commissie hoofdredactie van het toenmalige dagblad De Nederlander. Van zyn hand verscheen in 1946 een "kroniek over de laatste wereldoorlog. Speurhond heldert moord op baby op Enkele dagen geleden werd, zoals we meldden, op de gemeentelijke vuilnisbelt te Nijmegen een kinderlijkje gevonden, dat uit een vuilnisauto afkomstig was. De moeder van het omgebrachte kindje is mede dank zij een spexirhond gevon den. Het is een 24-jarige vrouw, die heeft bekend, haar pasgeboren baby ge dood te hebben. Nuchter geluid van een Nederlandse vrouw Inzake het probleem-Spanje In de speciale „politieke commissie" der V.N. heeft, bij het debat over de kwestie-Spanje, de Nederlandse afge vaardigde. mej. dr Klompé, verklaard, dat Nederland voorstander is van het voorstel der acht-mogendheden om de resolutie der V.N. van 1946 te herroepen. Volgens deze resolutie werden de ge zanten en ambassadeurs uit Spanje teruggeroepen en werd Spanje geweerd uit de speciale bureaux der V.N. Mej. Klompé legde er echter de nadruk op, dat zulks niet betekende, dat de Neder landse regering enige sympathie voor het regiem van Franco had. Maar „wij allen hebben vertegenwoordigers by I regeringen, wier binnenlandse politiek wy zelfs verafschuwen, waarom zou er dan in dit bijzondere geval (van Spanje) een uitzondering móeten worden ge maakt?" En zij resumeerde: „Het vast houden aan een besluit van vier jaar geleden kan nadelig worden voor de nationale en internationale economische betrekkingen". Wetgevende raad Noord-Bomeo In de Britse kolonie Noord-Bomeo worden nu een wetgevende en een uit voerende raad ingesteld Voorheen had de gouverneur slechts een adviserende raad naast zich. De Amerik. ambassadeur te Praag zal vermoedelijk worden teruggeroepen en door een zaakgelastigde worden ver vangen. Op de hoogte is hetniet eenzaam meei! Genaderd tot op 200 km van de Tibetaanse I hoofdstad Lhasa Volgens berichten uit New Delhi, zouden de Chinese Rode troepen de Tibe taanse hoofdstad Lhasa, reeds tot op 200 km genaderd zijn. De Chinezen rukken met voortvarendheid op. De Roden, die in Westelijke richting langs de grote karavaanweg naar het binnenland van Tibet opereren, hebben de Sjargoengpas bereikt, welke door bergen van 5550 meter omgeven wordt. Hier bevindt zich het dorp Pembago strijden. Pandit Nehroe had niet genoeg of Pemba, op ongeveer 80 km ten Wes ten van Sjobando en 50 km ten Westen van de genoemde Sjargoengpas. Pandit Nehroe, de Indiase premier, zit in een moeilijk parket. In een persgesprek gaf hy te kennen, dat men in Peking inder daad van oordeel is, dat Amerika het communistische China wil vernietigen. Deze vrees, gebaseerd op de Ameri kaanse steun aan Tsjang Kal Sjek, werd acuut, toen de strijdkrachten der V.N. de 38ste breedtegraad overschreden. De re- DAT de planologische dienst in Noord- Brabant voorstelt, het riviertje de Alm over acht km uit te baggeren (kosten 70.000) en in het Land van Heusden Altena een ruilverkaveling tot stand te brengen. DAT de Groninger kustvaarder Patrla, die Zondagavond op öland aan de Zuid oostkust van Zweden was gestrand, me: een besohadlgd roer in Kalmar is bin nengesleept. DAT in Roosendaal gisteren op de zesde verjaardag van de bevrijding wederopbouwmonument werd onthuld, waarna de man. die voor muziek zorgde, de gramofoonplaat „Wie zal dat betalen?' liet draaien. DAT in het voormalige kerkgebouw der Herst. Evang. Lutherse Gemeente de Klovenier9burgwalte Amsterdam over gerln van india hld gatraoh, pekl„g enkele weken een Prot. Militair Tehuis vnn in7-u wordt geopend. DAT te Londen, 84 jaar oud, is over leden de Amsterdamse notaris Arnold van den Bergh, de voorzitter van de Joodse Invalide. DAT de Nederlandse Middenstandsbank weigert giften over te maken voor het tegen de Stichting Door de Eeuwen Trouw agerende Comité-Ambon en net geld aan de afzenders terugzendt. DAT enige Zwolse jongens met een uit een Duits bivak afkomstig spelden kussen gingen voetballen en toen ze het stukschopten er allerlei gouden voorwer pen uitkwamen. DAT het provinciaal waterleidingbe drijf in Noord-Holland bij wijze van proef tien leidingen van plastic heeft gelegd, die, zoals gemeld, een langere levensduur moeten hebben dan. ijzeren buizen, inzicht te doen veranderen, maar de kans op succes is uiterst gering. Het Engelse blad „Daily Mail" merkt op, dat het Westen weinig kan doen om Tibet te helpen, doch dat dit zelfde Wes ten nog wel eens voor India zal moeten Generaal te Beiroet door 3 kogels gedood Bij een tramhalte te Beiroet is giste ren de Syrische generaal Sami Hinnawi, de leider van de staatsgreep, die destijds plaats vond tegen Hoesni Zaïm, dood geschoten. Hij werd door drie kogels in het hart getroffen en overleed onmid dellijk. Volgens de politie was de dader Ahmed Barazi, een neef van de malige premier Mohsin Bey Barazi. die op bevel van de vermoorde generaal terechtgesteld. aandacht besteed aan het gevaar, dat •lak by zijn eigen grens kan ontstaan- Immers door de opmars der Chinese com munisten wordt het gevaar van infiltra tie der grenslanden, zoals India, enorm vergroot. G. B. S. VANDAAG WEER VEEL ZWAKKER George Bernhard Shaw de 94-jariga schrijver die vorige maand na een val in zijn tuin is geopereerd, was vandaag „veel zwakker", volgens een mededeling uit zyn huiselijke omgeving. WEERBERICHT Plaatselijk mist Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer met nu en dan opkla ringen en weinig wind. Ge durende de nacht en och tend plaatselijk mist en in het binnenland temperaturen om het vriespunt. In de middag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Op gemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Woensdag: Zon 734 tot 17.13; maap 21.21 tot 14.13 uur. Op 2 Octobe» LJC,

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1