ourant Een Duitse generaal praatte Wade van rouw over Zweden, dat zijn beminde vorst verloor Kroonprins Gustaaf Adolf volgt zijn vader op Nieuwe landing van troepen der V.N. aan Oostkust Wist fiJ Éénogige Chinese generaal op het „Dak der Wereld" MAANDAG 30 OCTOBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8261 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK j D Directie: F. DIEMER 'fit* .Stantoasticft Is ghfblma mgn hert io tegljenspoct" Koning Gustaal V vredig ontslapen Het Zweedse volk is in diepe rouw om het heengaan van zijn geliefde vorst. Koning Gustaaf V, die gistermorgen om half negen in zijn paleis bij Stockholm, op 92-jarige leeftijd kalm ontslapen is. De thans 68-jarige Kroonprins, Gustaaf Adolf, zal vanmiddag als Koning Gustaaf VI in een speciale kabinetszitting, de koninklijke eed op de grondwet afleggen. Als eerste regeringsdaad wordt dan in een proclamatie de dood van zijn geliefde vader en zijn eigen troonsbestijging bekend gemaakt. „Le roi est mort, vive le roi". Formeel zal 't kabinet daarna zijn ontslag indienen. De kleinzoon van de nieuwe Koning, de 4-jarige Prins, Karei Gustaaf, wordt nu kroonprins van Zweden. Het was diens vader, Gustaaf Adolf, die bij een ramp met een K.L.M.-vliegtuig te Kopenhagen in 1947 het leven verloor. Op deze herfstdag ligt de koninklijke rouw als een floers over het gehele land. Het stoffelijk overschot zal vóór 12 November ter aarde worden besteld. Behalve President Truman, minister Dean Acheson en Paus Pius XII, werd door ontelbare andere prominente figu- Hoewel reeds sinds lange tijd onrust barende berichten over de gezondheids toestand van de Koning de ronde deden, heeft toch dit heengaan het Zweedse volk diep getroffen. Bijna 43 jaar had de vorst de scepter gezwaaid en gedurende zijn regering maakte hij zich zeer be mind. Met hem is de oudste Koning ter wereld heengegaan. Zoals wij reeds had den gemeld, was hij Vrijdag tijdens een kabinetszitting in elkaar gezakt, zijn krachten bleken totaal uitgeput en Zon dagmorgen vroeg is hij overleden. Slechts de kleindochter van de Koning, Prinses Sibylla, de gemalen van de omgekomen Prins Gustaaf Adolf, was tot het laatst bij het sterven aanwezig. Later kwamen de Kroonprins en zijn andere zoons. Toen de vlag halfstok gehesen werd, de klokken gingen luiden, begrfeep de menigte vóór het paleis, dat de Koning gestorven was. De regering van Koning Gustaaf V van Zweden, Gothen en Wen den was teneinde. In de blokhutten in het uiterste Noorden, in de steden en in Certificaat van overlijden Z.M. Koning Gustaaf V is vandaag, 29 October in het Drottningholm Paleis, rustig en vredig op een leef tijd van 92 jaar, vier maanden en 13 dagen overleden. Zulks tengevolge van een chronische bronchiole catarrh, gepaard gaande met bronchiectasis en veranderingen in de bloedsomloop organen, door zijn hoge leeftijd ver diep medeleven betuigd lies, dat het Zweedse volk geleden heeft. Ook aan de Riviera, de streek, ning Gustaaf zo vaak voor herstel gezondheid verbleef, hing van vele ge bouwen de vlag halfstok. Koning Gustaaf is meermalen in Ne derland geweest. Reeds als Kroonprins bezocht hij ons land enkele malen incog nito. Nadat Koningin Wilhelmina en Prins Hendriw in 1922 Zweden hadden bezocht, bracht Koning Gustaaf in Maart 1923 een tegenbezoek aan Nederland. De Koning was drager van het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw. Kroonprins Gustaaf Adolf wordt als reeds vermeld, de nieuwe Zweedse Koning en de nieuwe Koningin is de vroegere lady Louise Mountbatten, doch ter van de markiezin van Milford Haven en zuster van Graaf Mountbatten. De nieuwe Zweedse Koning is de eerste vorst, die op een dergelijke gevorderde leeftijd de troon bestijgt. Hij heeft ech ter reeds bij herhaling de uitoefening der koninklijke taak, tijdelijk van zijn vader overgenomen. De kist met de stoffelijke resten zal zolang dag en nacht bewaakt worden, tot de begrafenis heeft plaats gevonden. Koning Gustaaf bewoonde steeds slechts een kleine suite in een hoek van het paleis, uitziende op de zee. Eén ding irriteerde hem altijd bijzonder, namelijk als tennisspelers hem lieten winnen, omdathij Koning was! Men zie voor zijn biografie elders in dit nummer). Volgens een later Reuterbericht uit Stockholm, is de begrafenis van Koning Gustaaf op 9 November vastgesteld. de kleine boerderijen, heeft ontsteltenis het radiobericht Met bewogen stem kondigde de on per aan, dat Z.M. vredige ontslapen Vlaggen werden halfstok gehesen, bood schappers van buitenlandse vertegen woordigingen begaven zich door de ver laten straten van Stockholm, om de rouwbetuigingen van hun regeringen op het Koninklijk Paleis te overhandigen. In een nevelige atmosfeer weeklonken dof de salvo's in garnizoensplaatsen op de vliebases. Op aandoenlijke wijze komt de verering voor de beminde vorst tot uiting in de etalages, waar kaarsen ontstoken worden bij de beeltenis van de overledene. Een diepe stilte daalt over de stad, waar theaters en bioscopen geslo ten zijn en de eindspelen om de „Koning Gustaafbeker" voor tennis zijn afgelast. Meer dan anders gaat men juist deze Zondag ter kerke, waar slechts het Eeuwige antwoord gegeven kan worden op de vraag, die allen bezig houdt. Deelneming over gans de wereld Van over gans de wereld zijn tele grammen van rouwbeklag en brieven binnen gekomen. Zo zonden ook Konin gin Juliana en Prins Bernhard een tele grafische boodschap aan Kroonprins Gustaaf Adolf, getuigende van hun diep medeleven met het overlijden van Koning Gustaaf V. Minister Stikker bracht te Den Haag een bezoek aan de Zweedse gezant, om namens de regering van zijn deelneming getuigenis af te leggen. Van de gelegenheid om in de condoleance registers in het gebouw der legatie van het Lange Voorhout zijn handtekening te plaatsen, werd door velen gebruik ge- Werd Pontecorvo I gedwongen De atoonmgeleerde professor Pontecor- VO) die naar Rusland verdween, zou, vol gens een rapport van de Britse contra spionnage gedwongen zijn via Helsinki naar de Sovpjet-Unie te reizen. Sir Percy Silletoe, de leider van de Britse contra spionnage, keerde van zijn bezoek aan Canada in Engeland terug. Denemarken heeft regering zonder socialisten De Deense liberale leider. Erik Erik- sen, vormde een nieuwe regering van liberalen en conservatieven. Ole Bjoern is minister van Buitenlandse Z^kpn, Harald Petersen nam defensie. Vijf personen bij sneeuwval in België gedpod Zondagavond viel in ^^st-Belpië een zware sneeuwlaag. Door het slechte zicht maakten autobestuurdei-s lal van onge lukken. Vijf personen zijn daarbij om het leven gekomen. Aardappeltekort in Oost-Duitsland Het orgaan van de socialistische een heidspartij Duitsland te Berlijn klaagt over het ernstige tekort aan aardappelen In Oost-Duitsland en beschuldigt de boe ren er van, dat zij aardappelen en graan achterhouden. fDe beschuldiging, dat ae Amerikanen coloradokevers uitstrooiden, achijnt vergeten te zijn, Red.) s Werelds oudste monarch, Koning Gustaaf Opnieuw drie bataljons van R.I. naar Ambon Ass. Press verneemt, dat er opnieuw drie Indonesische bataljons naar Ambon zijn vervoerd ter versterking van daar aanwezige troepen, die volgens de laatste berichten 6 bataljons sterk zijn, terwijl vroeger gemeld werd, dat er zich 10.000 man op Ambon zouden bevinden. Vijf gezinnen dakloos door brand in barakken Ook woedde het vuur in werkplaats N.S. te Amersfoort. Vijf gezinnen werden gistermiddag dakloos door een brand in houten barak ken achter de openbare lagere school te Puttershoek. De barakken werden sinds 1945 door de gezinnen bewoond en waren verzekerd. Zij brandden tot de grond af. De inboedels zijn gedeeltelijk gered. De heer P. Firant verloor zijn volledige in boedel, die niet was verzekerd. Een be- ran brand is de aangrenzende school worden geblust. De gezinnen zijn tijdelijk bij familie onder gebracht. Een grote uitslaande brand woedde Zaterdagmiddag in de wagenparkwerk plaats van de Ncderl. spoorwegen te Amersfoort, twintig vierkante meter van de overkapping werd vernield Boven dien brandde de wagon, waarin het vuur was opgelaaid, geheel uit. Het vulsel tussen de dubbele wand, waarin da kurk was verwerkt, is vermoedelijk gaan broeien door laswerkzaamheden. Bewusteloos In brandend huis. De Amsterdamse brandweer redde gis teravond een zevenjarig jongetje, dat al door de rook was bedwelmd, uit een brandend huis aan de Buikslóterdijk. Twee kamers en een keuken brandden geheel uit. De bewoners hadden het kind een- pleegzoontje, alleen thuisgelaten- Twee hondien, die bij het jongetje in de slaapkamer waren, zijn door de rook ge stikt. Acht personen onwel na leestmaal Vermoedelijk do r vergiftiging tenge volge van ondeugdelijke vis zijn acht personen onwel geworden na een feest maal ter ere van een teruggekeerde missionaris bij de fam. C. te Meerssen (L De dochter des huizes was er aan vankelijk zeer ernstig aan toe. Zij werd naar het ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is thans bevredigend. Bij de an- d-:ien waren de gevolgen van de ver giftiging spoedig verdwenen- Tragisch einde van een echtpaar Het in Weesp logerend echtpaar G. Is in de nacht van Zaterdag op Zondag door gasverstikking om het leven gekomen. De echtelieden waren voor enkele dagen op bezoek bij de ouders van dé ma sliepen in een afgesloten deel van de koe- in de boerderij. Daar het Zaterdag avond koud was, had men1 in deze ruimte n gaskacheltje aangestoken. Zondag ochtend wachtten de ouders bij 'het ont bijt tevergeefs op hun logé's. Toen zij op onderzoek uitgingen, vonden ze hun zoon diens echtgenote dood in bed liggen, ar het kacheltje blijkbaar niet goed functionneerde, zijn ze door gasverstik king om het leven gekomen. Succes voor K.V.P. in Oostenrijk BÜ gemeenteraadsverkiezingen in de Russische zone van Oostenrijk verhoogde de Katholieke Volkspartij het aantal ze- van 143 tot 166. De socialisten gin- ran 74 zetels terug tot 58 en de com munisten verloren dc twee zetels, die zij in 21 gemeenten hadden. De AmsterdamParijs express ontspoord Stoker gedood Passagiers ongedeerd Zaterdagmiddag ontspoorde, onder het viaduct van Jemappe, even voorbij het station Bergen in Henegouwen, de press AmsterdamParijs, door nog bekende oorzaak. De locomotief liep uit de rails en de rytuigen, die met zware schok tot stilstand kwamen, druk ten de tendér ervan in elkaar. Daardoor is de Belgische stoker Henry le Norcy uit La Chapelle om het leven gekomen. Zijn stoffelijk overschot werd eerst Zon dagmiddag gevonden. De maohinist, Jo seph Crimie, brak zijn linkerbeen. On der de passagiers deden zich geen gelukken voor. Zij zijn des avonds met een extra trein naar Parijs doorgereisd, waar zij Zondagmorgen om half één ar riveerden. Het p=Tket van Bergen stelt een onderzoek ni.ar de oorzaak in. Er was sprake van het loslopen van een wielband als oorzaak van het ongeval. De trein was Zaterdagmiddag om 12.36 uit Amsterdam vertrokken. De strijd om Laokay Amerik. versterkingen voor Indo-China Alle burgers uit Laokay, de meest Westelijk gelegen voorpost der nieuwe Franse verdedigingslinie in het Noor van Indo-China. zijn geëvacueerd Het vliegveld van Laokay is weer voor het verkeer opengesteld. De strijdkracn- 'an de Vietminh werden uit de stel lingen, die dit vliegveld bestreken, ver- ;n. Enige kilometers ten Oosten der stad zijn ernstige gevechten gaande met eenheden van de Vietminh. Gelukkig komen versterkingen aan, want het Fran- vliegdekschip „Dixmude" arriveerde te Saigon met 40 Amerikaanse „Hellcat- jachtvliegtuigen". Een Franse kruiser heeft 8 Chinese jonken met lading uit' Hanoi tot zinken gebracht De „Liga vernieuwing van Vietnam", bewe rende 7 millioeit aanhangers te tellen, heeft zich gewend tot de Assemblée en de Veiligheidsraad. Zij wensen onaf hankelijkheid van Vietnam, Cambodja Laos. terwijl de Franse troepen moe- worden teruggetrokken ten gunste een nationaal-Vietnamees leger. Voorts dient de V.N. een order „staakt vuren" uit te vaardigen. Mitrailleurband met 250 patronen in Leersum verdwenen Een mitrailleurband met 250 oefenpa tronen en een ontstekingsapparaat zijn verdwenen van het oefenterreii liers uit Doorn fe Leersum- Het staat niet vast, of de explosieven gestolen of door mariniers verloren. In Leersum zijn waarschuwingsplakkaten opgeplakt Meisje gedood op onbewaakte overweg Op de onbewaakte overweg Euvelwijen tussen Heeze en Sterkei (N.-B.) 21-jarige mej. J. Scheepers, die per fiets wilde oversteken, Zaterdagavond door D-trein gegrepen. Zij werd vrywel op slag gedood. Nieuwe Joegoslavische gezant naar ons land De nieuwe Joegoslavische gezant ir Den Haag. de heer Mato Jaksic, is giste ren per vliegtuig uit Belgrado in ons land aangekomen. Hij reisde in gezel schap van de heer Charles M. Dozy, de Nederlandse gezant in Joegoslavië. De oorlog op Korea Steeds scherper toon van Rood China, dat een „millioenenleger" vormt In het gebied van Ondjong wordt nog steeds hevig gevochten. De pogingen der Zuid-Koreaanse regimenten om Noord waarts op te trekken, worden nog steeds gedwarsboomd, door verbeten tegen stand van Noord-Koreaanse formaties. Naar verluidt, bevinden zich nog dui zenden Noord-Koreanen tussen Ondjong en Tsjosan, de aan de Jaloe gelegen stad, welke verleden door de 6e Zuid-Koreaan se divisie werd bereikt. Ook in het N.-W. wordt dóór de Roden nog krachtige tegenstand gebod-en bij Taetsjon. Reuter maakt er melding dat by Taetsjon twee Chinezen gevangen werden genomen. Het schijnt, dat de Noord-Koreanen opdracht hebben gekre gen tot de dood toe te vechten, om de toegangen langs de kust tot Sinoeidjoe. de nieuwe Noord-Koreaanse hoofdstad, by de grens van Mandsjoerije, te c schermen. Sterke Chinese communis sche troepen beivnden zich aan Mandsjoerijse kant van de Jaloe. De Zuid-Koreaanse president Syngm. Rhee, doet zonderling. Hij heeft vt.- klaard, dat zijn regering Noord-Korea wenst te besturen met Noord-Koreanen, doch dat de V N. hem zulks belet. In een toespraak tot 10.000 personen riep hij op te bedenken, dat er slechts één Korea Weer een Nederlander vermoord Maar Aneat zwijgt Alweer is een Nederlander in Indo nesië vermoord on alweer wordt dit geen telegram van Aneta waardig geacht. De Indonesische bladen melden, dat de heer H. R. van Haastert, employé van d-"- rubberonderneming Djaloepang van de Pamanoekan en Tjiasemlanden, door een gewapende bende in de tuinen is neergeschoten. Het slachtoffer was 21 jaar en ongehuwd. is. Wederom heeft Tjou En Lai protest telegrammen aan de V.N. gestuurd, het schenden van Chinees grondgebied door Amerikaanse vliegtuigen. Uit Singapore komen berichten, het oprichten van een machtig volks leger, dat 5% millioen man sterk moet zijn. De bladen te Peking waarschuwen het Chinese volk voor een „Amerikaans complot om Chine in de rug aan te val len", met gebruikmaking van Japanse Dit is de opvolger van Koning Gustaaf van Zweden; de 68-jarige Koning Gustaaf Adolf met zijn gemalin Koningin Louise DAT ir H. H. Ehrenburg, die als direc teur van het Twentse Centraal Station voor de elctrische stroomlevering te Hengelo met pensioen gaat t.g.v. het 50-jarig bestaan van het station is be noemd tot ridder in de orde van de Nederlandse L:cuw. DAT de 22-jarige H. P. Boekholt gis teravond op de Noorderkanaalweg te Rotterdam door een personenauto is doodgereden en de politie getuigen op roept. DAT de drukkerij én u::ge»try Van Gorcum 'en Corao le Assen t.g.v. het 150-jarig bestaan het praedicaat Konink. lijke heeft gekregen. DAT Van Gelder en Zonen de prijs an krantenpapier voor het eerste kwar- al van 1951 heeft verhoogd van 44 tot i cent per kilo, hebgeen een stijging an ruim 20 pet betekent. DAT de 43-jarige Amsterdammer A. K., die op het Haarlemmerplein zijn w met een zakmes in de rug stak. door de rechtbank in de hoofdstad tot een jaar gevangenisstraf is veroordeeld. (Eis twee jaar). DAT een inwoner van Bussum, die 187 maal heeft ingebroken in fabrieken over het hele land. Woensdag 8 November voor de Leeuwarder rechtbank op het matje komt. DAT de politie Zaterdagnacht op de Nieuwmarkt te Amsterdam een 25-jarige ijzerwerker vond, die met een m been was gestoken en weigerde klaring af te leggen. DAT van 218 Nov. in de Grafische school te A'dam een tentoonstelling „De Moderne Krant" wordt gehouden. DAT de bewoners van de Noord-Veluwe een strenge winter voorspellen met het oog op de aanwezigheid van grote groepen wilde zwanen aan de Zuid-Oost kust van het IJsselmeer. DAT mr P. J. Mijksenaar, chef Amsterdamse Bureau voor Pers paganda begin November voor drie weken naar de Ver. Staten en een week Canada gaat, o.a. om voor de televisie en de radio lezingen over de hoofdstad te houden. DAT voor het ..B.G." te Leeuwarden wegens het deelnemen aan een te Delfzijl twaalf jaar is geëist tegen de 29-j. P. v. d. Sluis uit Groningen. DAT in cassatie werd geconcludeerd tot verwerping van hel beroep, ingesteld door de tuindersknecht P. Rothert uit Heemstede, die wegen.- zijn werk als an door het „B.G." te Amsterdam tot de doodstraf is veroordeeld. DAT de uitspraak in de collaboratie zaak tegen de directeuren ir H. C. Wesse- en ir H. W. va,n Tijen van de maat schappij De Schelde te Vlissingen is be paald op 10 November. DAT het vaandel, waarmee het derde regiment infanterie o.a. heeft deelge nomen aan de Tiendaagse Veldtocht ir. 1830, is toegewezen aan het regiment Meono van Coehoorn te Maastricht, daar de infanterie Bergen op Zoom heeft laten. Van Doorne's Autofabriek (DA.F.) te Eindhoven waarschijnlijk in de naaste toekomst voor heel Europa Hercules-automotoren gaat fabriceren. DAT in Cuyk aan de Maas Zaterdag een biscuitfabriek is geopend van de oud-Delftenaar Van Tol. eigenaar van Van Tol's Biscuit Works. DAT R'dam, zoals mr A. B. Roosjen Zaterdag bij de opening van het Electro- nen-wonderland verklaarde, 25 jaar ge leden ook de eerste stad was die een N.C.R.V.-uitzending van een kerkdienst mogelijk maakte. DAT de oudste Rotterdammer de 101- jarige Machiel de Lange, te Hillegersberg is overleden. DAT op de terreinen van Dekkers- wald in Groesbeek gisteren een polikli niek voor 20 niet-tuberculoze longlijders is geopend, die f250.000 heeft gekost. DAT de St. Jacobstoren te Vlissingen binnenkort weer een carillon van 47 klokken krijgt, waartoe de raad een cre- et van f 96.000 heeft verleend. DAT de luit.-kol. van de generale staf A L. v. d. Berge benoemd is tot officier O.N. SCHIETPARTIJEN TE DJAKARTA Geen Ambonnezen daarbij betrokken De weekwisseling Is te Djakarta bij zonder onrustig geweest. Zaterdagmiddag zetten Indonesische militairen de naaste omgeving van Soekarno's paleis ander half uur af. Het heette, dat dit een mili- ire oefening was. Zondagavond was er n hevige schietpartij langs de wegnaar Meester Cornells van 9 tot 11 uur. Maan dag (heden) ochtend was er een schiet partij, die tot half tien voortduurde. Ge- •aal-majoor Scheffelaar deelde mede, er aan de incidenten geen enkele Ambonnees, die de K.L.-status bezit, heeft deelgenomen. Het Ambonse deta chement te Meester Cornells is als bij zonder rustig bekend. Een inspectie van de munitievoorraad heeft bewezen, dat er geen schot gelost is. Het incident te Meester Cornelis begon doordat een wiel rijder een pistoolschot loste op de wacht van het geniekampement der T.NX en vervolgens een handgranaat wierp De wacht opende het vuur met gewere lichte mitrailleurs. Er rukte een geza menlijke patrouille uit van Indonesische en Nederlandse militaire politie. Er loopt geen enkele Ambonnees van de K L. g< wapend buiten rond. De schietpartij va hedenochtend begon om 2 uur 20, toen een schot werd gelost in de richting een gebouw der TJJ.I. Hierop ontstond een algemene schietpartij, waaraan patrouille van de militaire politie ten slotte een einde maakte. Duitse radardeskundige reed scheve schaats Reist tussen Oost- en West- Duitsland heen en weer De Duitse raket- en radardeskundige, dr Walter Zimmermann, die vier weken geleden spoorloos uit Göttingen dween, is Zaterdagavond door de Duitse politie in Minden (Westfalen) wegens oplichting gearresteerd. De veronderstelling, dat hy ten be hoeve van de Russen ontvoerd zou zijn, bleek ongegrond. Volgens de Ameri kaanse autoriteiten heeft hij zich, na zijr verdwijning uit Göttingen, vrijwillig naar de Sovjet-zone of nog verder Oost waarts begeven. De politiecommissaris in Detmold deelde mee, dat Zimmermann, nadat Za terdag zijn identiteit was vastgesteld, opnieuw in vrijheid is gesteld. Hij ont kende iets te hebben gedaan, dat de veiligheid van het land in gevaar gebracht. Minister Teulings bij de Paus Minister Teulings is gisteren door de Paus in audiëntie ontvangen. Hij arri veerde Zaterdag in Rome en wordt ir het midden van deze week terug verwacht. Zolang Koning Winter het wa ter nog niet doet verstijven, moe ten de schaats-enthousiasten het met een surrogaat-ijsvloer doen en dat gaat minstens zo goed. Ge tuige: dit plaatje van de Hokij in Den Haag, die Zaterdag weer geopend werd Klacht van weduwe Tijsterman Meer samenwerking had mij veel zorg en kosten bespaard" Mevrouw de weduwe G. Tijsterman, da moeder van Johanna, wonende Koen v. Oosterwijklaan 46 te Amstelveen, heeft het volgende schrijven gericht aan Het Vrije Volk: „Met belangstelling las i'k in uw blad over het verwijderen van een schroefje uit de linkeriong van een kind van da familie Paardekooper in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Hierbij mijn geluk wensen aan ouders en kind. Maar nu mijn vraag: mijn dochter is eerst drie weken in het Wilhelmina Gast huis in Amsterdam onder behandeling van dr Lubbers geweest en daarna acht weken in het Academisch Ziekenhuis ia Groningen, onder .behandeling van prof. Was net hun niet bekend, dat er mis schien in Leiden nog een mogelijkheid was om daar de speld te laten verwijde ren door prof Van Gilse? Toen ik zelf en ook mijn doohter aaa prof. Huizinga heb gevraagd of er mis schien hier of in het buitenland raad voor haar was, kregen wij ten antwoord: „Als ik het niet kan, kan een a,nder het ook niet." Doordat ik geen medewerking van hen mocht ondervinden, heb ik do zaak zelf In handen genomen en mij ia •erbinding gesteld met prof. Jackson ia Philadelphia. Hier zou wat meer samenwerking tus sen professoren en doktoren in ons land wel op zijn plaats zijn geweest. Dat had mij misschien een hoop zorg, verdriet ea kosten bespaard. Geen stroom meer voor Sowjet- radio De uit West-Berlijn afkomstige elec- trische stroom voor Radio Berlijn, die onder Sow jet-Russische controle werkt, zal op 1 November worden afgesneden. „Radio Berlijn is niet essentieel voor de West-Berlijnse economie", zo heeft men verklaard- Het radiostation verwacht zelf geen ernstige moeilijkheden Israël heeft nieuwe regering De Iraelische kabinetskwestie is opge lost. Socialisten en het religieuse bloc zullen een coalitieregering vormen tot Januari 1953. Dan worden algemene ver kiezingen gehouden. In godsdienstige aangelegenheden zal de status quo worden gehandhaafd, de gewetensvrijheid wordt uitgeroepen en ritueel behandel vlees zal worden inge voerd volgens een overeenstemming tus sen het ministerie van bevoorrading en het religieuse bloc. Nog 400 km van Lhasa Heetf Tibet aan India wel om diplomatieke, niet om militaire hulp verzocht "P\E BERICHTEN INZAKE TIBET weerspreken elkaar. Officieel wordt uit New-Delhi gemeld, dat Tibet aan India wel om diplomatieke hulp heeft verzocht met het oog op een vreedzame regeling met China. Er zou derhalve geen militaire hulp zijn gevraagd, en evenmin zou Tibet er bij India op hebben aangedrongen, de zaak onder de aandacht der V.N. te brengen. Reuter had eerst uit New-Delhi gemeld, dat de Tibetaanse regering bij India stappen had gedaan om hulp tegen de dreigende invasie van Chinese troepen. de op, een na, grootste stad van Tibet, waar de Pantsjen Lama zyn zetel heeft. Meer bijzonderheden over de invasie vorden nu bekend. De éénog-.ge Chinese generaal Lioe Po Tsjeng, is van de provincie Sikiang uit met 50 000 man van het commur.Lst;sche leger Tibet binnengetrokken. Wat valt er thans nog te verwachten van „onderhan. delingen" tussen Peking en de Tibetaanse missie? WEERBERICHT Iets kouder Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer met nu er. aan over- c.-yvende wolkenvelden. Ma tige. langs de Waddenkust - en toe vry krachtige -uid-Oostelijke wind. Ieta lagere temperaturen met \J h£ binneRland Plaatselijk» lichte vorst (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Dinsdag: Zon 7.32 tot 17.15, -na.» 20.10 tot 13.37, Op 3 Novembe. L.K. Voor wat nu het, weer tegengesproken, ,-erzoek om voorlegging van het geschil aan de V.N. en Veiligheidsraad, betreft, ligt het niet voor de hand, dat India hier in tot actie zal overgaan, voordat Peking heeft geantwoord op de overhandigde nota. Wij herinneren eraan, dat Washington heeft verklaard, dat de houding der VN. ten opzichte van Tibet voor een belang rijk deel zal afhangen van het standpunt, dat India inneemt. Engeland gaat accoord met hetgeen in de nota van India aan Peking wordt gezegd, betreffende het Chinese plan, om legers in Tibet te doen opereren. Engeland laat zich van Tibet leiden door een verdrag 1912 met China, waarin de souverei over Tibet werd erkend, met dien ver stande, dat aan Tibet plaatselijke auto- omie zou worden verleend. Verschillende berichten wijzen erop, dat de Chinese strijdkrachten, welke zich thans in Tibet bevinden, op circa 400 k afstand van Lhasa staan. De plaats Lhadzong zou een aantal dagen geleden gevallen zijn. De Chinese rode troepen hebben zich .u twee colonnes gesplitst. De ene is op weg naar Lhasa, de andere naar Sjigatse,

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1