Rats, kuch en bonen hebben afgedaan Angst voor communisme overwonnen worden Bolwerk van het Pact zal alle aggressie weerstaan moet in 1950 M1 Dwangbuis van belastingdienst gaat minder knellen Kil zakelijk W ist lf FASTO SATERDAG 28 OCTOBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 82G0 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER Slantoasticfi is gbfblrotn myn hert ia tegljenspoet' Marshall Ie Washington g- Het oog der wereld is op Washington gericht. Vandaag heeft Marshall de bijeenkomst der twaalf ministers van Defensie,.behorende tot het Atlantisch Pact, geopend. De generaal heeft vastgesteld, dat de collec tieve macht, waarover het Westen thans beschikt, absoluut onvoldoende is om aggressie te weerstaan, zonder daarbij ernstige en gevaarlijke ver liezen te riskeren. De collectieve macht der Ver. Naties is niet voldoende geweest om de aggressors op Korea af te schrikken. Het is een ernstige waarschuwing, die Marshall hier de Pactlanden, w.o. ook Nederland, heeft voorgehouden. De Atlantische strijdmacht dient sterk mogelijk te worden gemaakt, 'ook al zullen daarvoor zware offers moeten worden gebracht. Het tekort in defen- sieve kracht dient ten spoedigste t« worden opgeheven. Van deze conferem tie moeten, aldus Marshall, direct, defi nitieve aanbevelingen uitgaan. Zo is ons aller hoop, dat 1950 ii geschiedenis zal voortleven als het jaar. waarin de Westelijke beschaving haar Toestand Nieuw-Guinea wordt gevaarlijk Wat doet Den Haag Ontstellende mededelingen vindt in het regeringsantwoord aan de Eerste Kamer inzake de begroting nisterie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Reeds thans komen infiltra ties van ongewapende propagandisten op Nieuw Guinea voor. Deze lieden worden per schip des nachts binnengesmokkeld of tussen immigrantengroepen geschoven. De bevolking zelf brengt deze lieden de regering is genoodzaakt, haar poli- >zakelyk, ja, een levenskwestie zijn. Snel tie-apparaat uit te breiden en de mili tairen moeten patrouillelopen. Verschil lende tekenen wijzen op de mogelijkheid van een gewapende infiltratie. Desniettemin is de regering besloten, voort te gaan met de bewapening van de Republiek Indonesia en zelfs met de over dracht van de Tjerk Hiddes.. Zij ontkent, dat er een Indonesische blokkade zou zijn. Voorts doet de regering een boekje open van de arrestatie van 155 Nederlan ders, van wie er 51 nog vast zitten. In strijd met de internationale gebruiken wordt de Nederlandse regering niet ver wittigd van de arrestatie en haar gron den. De betrokkenen krijgen dit zelf niet eens te horen. Protesten baten niet. De regering zegt teleurgesteld te zijn over het optreden van de R.I. t.a.v. het zelfbeschikkingsrecht. Het zal dit niet met alle middelen trachten te verwezen lijken daar dit verwijdering zou brengen. De verwezenlijking van dit recht door de Ambonnezen acht zij niet te rechtvaar digen. Daar zij de Republiek der Zuid- Molukken niet heeft erkend, kan zij niet met de vertegenwoordiger dier republiek in correspondentie treden. Zij ziet in de schending der R.T.C.-accoorden geen re den om de R.I. als niet bestaand te be schouwen of tegen de toelating tot de V.N. te protesteren. Zij acht de Unie on- opzegbaar. T.a.v. de terugkeer der Ambonnese sol daten beroept zij zich op een latere leger- Een nieuw wetsontwerp op de natio naliteit kom,t binnenkort. het communisme heeft t En de generaal vervolgde: Economisch herstel en toegenomen militaire macht geven ons moed, om tenslotte de com munistische uittarting het hoofd te kun nen bieden. De overwinning in Korea heeft ^althans het indrukwekkend, be wijs glleverd, dat de vastbesloten pogin gen van de Ver. Naties gesteund zullen1 worden door machtige strijdkrachten, in het belang van de wereldvrede. Hij waarschuwde tegen zelfgenoegzaamheid en te optimistisch vertrouwen, want de vijand loert. Thans is de tijd gekomen om een plan te maken, hetwelk ,,aan de volken, die wy vertegenwoordigen en aan een ieder, die ons wil aanvallen, duidelijk zal maken, dat alle aggressie als tegen een rots te pletter zal lopen". De wederkerigheid van het Atlantisch Pact vereist van ieder der deelnemende landen een eerlijke en volledige bij drage. Alle ministers van Defensie moeten hun parlementen (dus ook Nederland) ervan overtuigen, dat de millioenen, welke aan de bewapening zijn besteed nog moeten worden besteed, nood- doeltreffend moeten onze plannen van papier worden omgezet in parate militaire kracht. „Dat is het doel, waar naar wij, Pactlanden streven!" flccoord over Europa's handel Nederland krijgt uitstel tot 30 April Met ingang van 1 Februari a.s. zullen de West-Europese Marshall-landen 75 pet. van hun onderlinge particuliere handel vrij maken. Nederland echter krijgt tezamen met Turkije en Denemarken een respijt tot 30 April a.s., omdat deze lan den dreigen gedupeerd te worden, in hun belangrijke handel met West-Duitsland. Deze besluiten zijn gisteren te Parijs genomen door de raad van ministers der Organisatie voor de Europese Economi sche Samenwerking. Men heeft echter in deze overeenkomst nog enkele veiligheidskleppen aange bracht, omdat verschillende landen niet zeker zijn of zij voor 1 Februari jl. wel dit doel bereiken kunnen. Verschillende landen verzetten zich tegen een groter crediet aan Duitsland. Thans wordt verklaard, dat Duitsland 175 millioen van zijn 320 millioen dollars heeft opgemaakt (gisteren werd gespro ken van 260 millioen). Monument voor Smuts op de Tafelberg Boven op de Tafelberg zullen de bur gers van Kaapstad een monument op richten ter nagedachtenis aan veldmaar schalk Smuts. Het voetstuk zal woord van Julius Caesar bevatten: „Zijn leven was groot". Een van de bekendste paden, die naar de top van de berg lei den, zal naar Smuts worden genoemd. Twintig jaar voor H. J. Wölk De R. v. C. legde H. J. Wölk, leider van de Aussenstelle van de S.D. te Rot terdam, 20 jaar (m.a.) op conform het vonnis van het B.G. Marshall „ontvangt" De ministers van Defensie der Pact landen, w.o. ook Nederland hebben te Washington beleefdheidsbezoeken af gelegd bij hun Amerik. collega George Marshall. Toestand Koning Gustaaf zorgwekkend De gezondheidstoestand van Koning Gustaaf, die 92 jaar oud is, gaat lang zaam achteruit. Gisteren kreeg hij tij dens een zitting van het kabinet zeLfs een ernstige inzirtking. De Kroonprins Gustaaf Adolf en andere leden der ko ninklijke familie bevonden zich om ziekbed-, In het 'begin van het jaar moest de vorst een ernstige aanval van bron chitis doorstaan, waarvan hij de gevol gen niet te boven kwam. Hoewel gisteren in zwijm viel, had hij toch rustige nacht. Hem werd' een Ameri kaans geneesmiddel aureomicine toege- Wereldomroep krijgt zijn nieuwe zender De besprekingen die sinds enige tijd tussen de ministeries van Onderwijs en Verkeer en Waterstaat zijp gevoerd over de bouw van een nieuwe 100-k.w. zen- voor de wereldomroep, hebben toi positief resultaat geleid. De P.T.T. zal zonder verwijl een opdracht tot de bouw van een nieuwe zender verstrek ken. Man schoot op vrouw doodde daarna zichzelf Vanmorgen heeft te Jutphaas de 47-J. T., portier bij de electro apparatenfa- brieken aldaar, in1 overspannen toestand revolverschot gelost op de 49-jarige rouw Z. Deze werd ernstig aan de borst verwond. De man richtte vervol gens het wapen op zichzelf en pleegde zelfmoord. Mevrouw Z., een buurvrouw van de dader,, is naar een ziekenhuis te Utrecht overgebracht. De reden van deze aanslag en de zelfmoord is voorals nog voor de politie een raadsel. De man had geen verhouding met de vrouw en van onenigheid tussen de buren was nimmer iets gebleken. Spanning in het Haagse Bos Hollen of stilstaan LORD LISTIG„Je geld, of ik zoek een ander baantje Geen huiszoekingen en verklikkers Verplichte inlichtingen alleen in de zakelijke sfeer F)E DUIMSCHROEVEN gullen straks de 'belastingbetaler minder strak aangedraaid kunnen worden. Vijf jaar na de bevrijding wil de rege ring een eind maken aan de abnormaal grote bevoegdheden van de belas tingdienst. De -achterstand uit de oorlogsjaren is. bijna ingelopen en boven dien acht men het niet langer verantwoord, inbreuk te maken op de per soonlijke vrijheden van de burgers. Het noödrecht heeft het ontduiken van de belastingen tegengegaan en de geldzuivering doen slagen, maar hoort niet langer in een rechtsstaat thuis. Toen gisteravond in het Haagse „Metropole" de Gala-phemière werd gegeven van de film Odette Churchill, die iets laat zien van de actiuiteit van de Britse geheime dienst in Frankrijk, ontmoette mevrouw Fick-Gemmeke uit Wasse naar, de bekende Nederlandse geheime agente, de échte Odette Churchill, die ter gelegenheid van de première naar Nederland was gekomen. Odette Churchill bekijkt belangstellend de Militaire Willemsorde, die mevrouw Fick, zoals men weet, als enige vrouw na Prinses Wilhelmina, werd toegekend. Vier weken wordt reeds gevochten Ambon klaagt wereldgeweten aan over uitmoorden der bewoners Voltreffer op korvet remde vijandelijke beschieting Een korvet der republiek Indonesia heeft het bestaan, de stad Ambon vijf dagen lang onder vuur te nemen. Doordat men te dicht op de kust aanstuurde, werd de Ambonnezen de kans geboden, een voltreffer te plaatsen. Sindsdien is aan het beschieten van de stad Ambon een einde gekomen. Geen korvet durft de baai thans meer binnenvaren. tijn, volgens een beslissing der directie te Djakarta, tot eind November door de In tegenstelling tot de berichten uit Djakarta, als zou de T.N.I. de Noordelijke helft van het eiland bezet hebben, doch op de landengte tussen Noord en Zuid in de opmars gestuit zijn, meldt de rege ring van Ambon, dat de T.N.I. op de Noordhelft slechts kustplaatsen bezet heeft alsmede de sector van Tulehu. Mili tair is de toestand dus minder ongunstig, hoewel er thans bij Hitoe en Tulehu ver sterkingen worden aangevoerd. Volgens de R.I. zou de kwestie-Ambon In enkele dagen met de wapenen zijn be slecht, later, aldus werd beweerd, zou de Strijd in twee weken voorbij zijn, doch er wordt nu reeds vier weken gevoch ten, om dit betrekkelijk onaanzienlijke eilandje. De regering van Ambon .spreekt ten stelligste tegen, dat de langzame vorde ringen der republikeinen op Ambon toe te schrijven zijn aan de „wens" om de bevolking te sparen. Integendeel: de wa pens van Ambon zijn superieur, en aan de andere kant wordt de bevolking door de R.I. uitgehongerd. Tevens is zij het slachtoffer van zinneloze beschietingen. Ambon verzoekt dringend om hulp van het Rode Kruis, daar men geen kinder en zuigelingvoeding heeft. Medicijnen, verbandplasma's, Sera en vacines zijn geheel verbruikt. Er zijn veel gevallen van^ oedeem voor- aT onder kinderen. Ambon klaagt het geweten der wereld aan over deze onmenselijke, ja, duivelse „afzijdigheid" bij het uitmoorden van duizenden vrouwen en kinderen. Het betreffende telegram is onder tekend door dr Sitanala, hoofd van het Rode Kruis op Ambon en dr Patti, mi nister van gezondheid. Radio Ambon meldt, dat de K.P.M.- schepen Waigapoe, Waibalong en Valen- veroordeeld. R.I. gecharterd kunnen worden. Veiligheidsraad doet niets voor Ambon In de wandelgangen van het V.N.-ge- bouw te Lake Success vraagt men zich af of de Veiligheidsraad het rapport van de Unci inzake Ambon nog zal behande len of de zaak maar helemaal negeren. De Amerikaanse voorzitter, Warren Austin, laat haar rusten omdat hfj eerst eens horen wil, wat de diplomatieke stappen van de drie mogendheden, ver tegenwoordigd in de Unci, te Djakarta hebben uitgewerkt. Over enkele dagen wordt Zuid-Slavië voorzitter van de voor November en dat land voelt nog minder voor Ambon dan Amerika. Nel van Vliet zwemt weer Nel Koudijs-van Vliet, onze meervou dige internationale zwemkampioene, die twee jaar geleden furore maakte door aohter elkaar verscheidene wereldtitels is de training weer begon- men weet heeft zij na haar suc- niet veel meer aan wedstrijd- gedaan Een Amerik. vlootprogram ad. 350 millioen dollar, voor de bouw of moder nisering van 354 oorlogsschepen Is op stapel gezet. Tal van orders zyn reeds geplaatst. De 18-jarige R. B. te Dalerend, die na een danspartij ln een minnetwist een andere jongeman met een mes stak, is Assen tot twee jaar jeugdgevangenis Ned. vrouwen op de bres voor Ambonnezen De gemeenschappelijke actie van Ne derlandse Vrouwen heeft een telegram aan dr Drees gezonden om aan te drin gen op onverwijlde overbrenging van de Ambonnese militairen onder bewaking van Nederlanders in kampen op Java, naar veiliger oorden. Tevens dringen de vrouwen er op aan, de repatriëring van de H-brigade zo snel mogelijk te hervatten. Verbonden legers in Korea verder opgerukt Volgens Reuter, heeft de Britse bri gade, die aanvankelijk krachtige Noord- Koreaanse tegenstand ontmoette op de weg van Paktsjon naar Sinoeidjoe, die weerstand overwonnen en is zij verder opgerukt Het tweede regiment van de 6e Zuid-Koreaanse divisie, hetwelk gis teren nabij Onjong door de Roden was omsingeld, is erin geslaagd uit te breken. Bij de haven Wonsan worden in ijltempo Amerikaanse versterkingen van troepen en materiaal aan land gezet. De Qhinese communisten zijn bezig hun stellingen langs de Mandsjoerijs-Koreaanse grens in koortsachtig tempo te versterken. De aanslagen over de oorlogsjaren moeten nog dit jaar worden afgewikkeld. Daarom wordt in een wetsontwerp voor gesteld, de navorderingstermijn tot vijf jaar' terug te brengen en voor de inkom stenbelasting en de zekerheidstellingen te laten vervallen. Dit laatste geldt ook voor de politie- bevoegdheden, die de belastingambte naren na de bevrijding kregen. Het recht van toegang en huiszoeking, het recht om voorwerpen voor een nader onder zoek mee te nemen, het blokkeren en onderzoeken van safes en het conser vatoir beslag worden uit de wetgeving verwijderd. De fiscus mag voortaan van de politiebevoegdheden alleen gebruik maken, wanneer een redelijk vermoeder, bestaat, dat in een belastingzaak een strafbaar feit is gepleegd. De plicht om gegevens te verstrekken en belastingambtenaren boeken en be scheiden te laten inzien blijft echter van kracht. Dergelijke bepalingen bestonden voor de oorlog ook al. Over anderen behoeft men echter niet meer, zoals na 1945, persoonlijke inlichtingen te geven Alleen in de zaïkelijke sfeer moet mev nog over derden gegevens verstrekken Dit betreft dus b.v. de inkomsten- en loonbelasting, maar betekent ook, dat het bankgeheim nog blijft opgeheven. Om extra wer"k te voorkortten kan men volstaan met inzage van boeken en be scheiden. De lawine van formulieren wordt dus iets minder. De strafbepalin gen worden opnieuw geregeld. Voor een onjuiste of onvolledige aangifte kan ten hoogste vier jaar gevangenisstraf en/of f 20.000 boete worden opgelegd. Een aantal met name genoemde per sonen, o.a. dokters, notarissen, geeste lijken en apothekers, kunnen zich op geheimhouding beroepen voor zover he*, om de belangen van derden gaat, ook al ligt de zaak in de commerciële sfeer. De mogelijkheid tot conservatoir be slag voor belastingschulden wordt ver lengd van 1 Janqari as. tot 1 Januari 1952. Zware eis tegen Schelde- directeuren Gisteravond is in Middelburg tegen ir H. C. Wesseling en ir H. W. van Tijen, directeuren van de Maatschappij De Schelde te Vlissingen, een gevangenis straf geëist voor de duur van de 5% maand, door hen ln preventieve hech tenis doorgebracht. Bovendien werd te gen ir Wesseling f30.000 boete of zes maanden en tegen Van Tijen f15.000 of drie maanden geëist. De officier van justitie was van me ning, dat bij deze heren, over wieranti- Duits-gezindheid hij niet twijfelde, het bedrijf boven het landsbelang ging. Bij na alle getuigen, die voor de verdach ten pleitten, waren nauw met De Schel de verbonden. Vandaag zijn de pleidooien gehouden Acht botersmokkelaars gearresteerd Auto's met dubbele bodem reden 60.000 kilo naar België In Weert en Hunsel zijn zes Neder landers en twee Belgen gearresteerd in verband met het onlangs ontdekte in ternationale smokkelcomplot, dat reeds van September 1949 bestond en waarbij ongeveer 60.000 kilo roomboter in auto's met dubbele bodem over de Belgische grens verdwenen is. In totaal zijn 15 personen bij dit complot betrokken. De hoofdpersonen zijn de 36-j. zui- velfabrikant J. G. uit Weert, de 34-j. sager K. uit' Maaseyk en de 47-jwin kelier E. uit. Weert. De boter werd in geladen in de fabriek van J. G. .Tien maal in de drie weken en tweemaal per nacht werd de rit gereden. Alle arrestanten hebben bekend. Nederland dankt voor Canadese wapens De Nederlandse ambassadeur in Ot tawa, de heer A. H. J. Lovink. heeft de Canadese regering namens de Neder landse schriftelijk dank gezegd voor de toegezegde uitrusting en wapens van één divisie (plm. 18.000 man). K.L.M. gaat op Schiphol vlotter starten K.L.M.-technici op Schiphol hebben een z.g. startwagen geconstrueerd met een zeer groot vermogen. Met deze miniatuur-electrische centrales kan men een aanloopstroom verwekken, die vol doende is om tegelijk twee viermotorige vliegtuigen te laten starten. De nu ge bruikte batterijwagens zullen geleidelijk 2an worden vervangen. In Maart 1951 zullen er 45 klaar zijn. De apparaten zullen over allerlei vliegvelden in de gehele wereld worden verdeeld. 'inister s'Jacob neemt voor onze regering deel aan de bespre kingen der defensie-commissie 1 van het Atlantisch Pact, die vandaag te Washington zijn begonnen. Daar wordt gehandeld over het Franse plan tot vor ming van een Europees leger. Nu heeft de minister echter vooraf reeds aan jour nalisten medegedeeld, dat hij een Euro- I pees leger thans nog politiek onmogelijk acht en dat hij van de besprekingen te Washington niet veel verwacht. Wij betwijfelen, of het feit dat de mi nister zich zo duidelijk over zijn geringe verwachtingen omtrent de conferentie heeft uitgelaten, toejuiching verdient, i Het is op zijn minst ongewoon, dat een I minister, die naar een conferentie gaat. i publiekelijk verklaringen aflegt in de geest als thans de heer s'Jacob heeft ge- Waarom moet de minister vooraf zo duidelijk verzekeren, dat hij een Euro pees leger thans nog een politieke on mogelijkheid acht? Wij menen, dat, zo hy deze mening is toegedaan, de confe rentie de plaats zou zijn om van zijn op vatting te doen blijken. Of is hij bang, dat hij ter conferentie van het tegendeel zou worden overtuigd en wil hij zich nu reeds een ruggesteuntje geven? Minister s'Jacob schijnt ons een man toe, die vrij spoedig tot publieke ver- I klaringen komt. Nauwelijks minister ge- I worden, gaf hij reeds zijn zienswijze over allerlei moeilijke kwesties. Het heeft er I veel van alsof hij op deze weg wil voort gaan. 1 Zelf hebben wij immer de wens geuit, dat de regering ons volk zo weinig moge lijk in het onzekere zal laten omtrent i haar beleid op onderscheiden punten. Een j minister moet echter ook kunnen zwij- gen, wanneer zwijgen (nog) geboden is. I Anders heeft het iets van hollen of stil- /"\nlangs reeds hebben wij het onze gezegd over de houding van bepaalde Nederlandse onder nemers in Indonesië met betrekking tot Indonesië. Hun standpunt komt hierop neer. dat het uit een oogpunt van de zakelijke belangen van Nederland in In donesië wenselijk is, dat de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw-Guinea wordt beëindigd. Nu bereikte ons dezer dagen een uit voerige correspondentie van Aneta te Djakarta, waarin dit standpunt van die Nederlandse ondernemers nog eens uit voerig is weergegeven. Wij hebben het met aandacht gelezen, maar we kunnen moeilijk beweren, dat het onze critiek heeft verzacht. Het is een kil, zakelijk stuk geworden, waarin men vergeefs zoekt naar een woord over de roeping en plicht van Nederland ten aanzien van land en volk van Nieuw-Guinea. Van de mening der genen die anders oordelen dan die onder nemers wordt eigenlijk alleen maar ge zegd, dat zij een kwestie is van senti- De heren geven onomwonden toe, dat zij zakelijke belangen nastreven. Met po litiek, verzekeren zij. hebben zij zich nimmer opgehouden. Nu. dat maakt voor ons besef de zaak er niet beter op. Het herinnert in de verte aan het bordje, dat men na de Duitse invasie in ons land hier en daar wel in winkels zag hangen: „De stemming is hier magnifiek; spreek dus niet over politiek". Politiek dus niet bij deze mensen. Al leen maar zakelijke belangen. En nu de Indonesische regering ook Nieuw-Guinea onder haar beslag wenst te krijgen, nu dient dat dan maar te geschieden. We vragen ons alleen maar af, ons een ogenblik op dit standpunt plaatsend, of die zakelijke belangen langs deze weg dan werkelijk zjillen worden gegaran deerd. Is hier enige garantie te vragen en te verwachten? Of zou het misschien niet zo zijn, dat er in Indonesië toch al leen maar verachting overblijft voor wie deze zakeü alleen maar zakelijk willen zien? Aan de Vrije Universiteit promo veerde gisteren drs B. de Boer, le raar van de Chr. H.B.S.n n Chr. Ly ceum in Den Haag, tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift „Studie over het dialect van Hindelopen". Zijn promotor, prof dr K. Fokkema (rechts) wenst z\jn eerste promovendus aan de V.U. geluk. DAT de Zuldbevelanders gisteravond zeer weinig stroom mochten gebruiken als gevolg van een kabelstoring. DAT in Arnhem 20 jaar is geëist tegen do oud-chef van de Nijmeegse politieke dienst, de 44-jarige M. Verstappen, die de dood van pl.m. honderd personen op zijn geweten heeft. DAT J. A. E. Verkade, oudste directeur van de Verkadefabrieken te Zaandam, de erepenning van deze gemeente heeft ge kregen, daar hij het bestuur van de K. van K. voor Zaanland na 45 jaar gaat verlaten. DAT er een film is gereedgekomen over de „blauwe vogels", de lichamelijk misdeelde padvindsters van 8 tot 23 jaar. DAT te Apeldoorn 72 j. oud is over leden de oprichter en dir. van de gelijk namige rijwielfabriek aldaar, J. M. Juncker. DAT na een tweeling van verleden jaar nu in het gezin Van NispenHelmons Steenbergen een drieling is geboren. DAT het Tweede Kamerlid Ruygers (K.V.P.) aan minister Stikker heeft ge vraagd, tegen de onredelijke behande ling van de Puttense Ladelund-pelgrims bij de Duitse grens te protesteren, althans wanneer de betreffende berichten juist zijn. DAT de Iilustre Lieve Vrouwe Broe derschap, waarvan ook de Koningin.de Prins en Prinses Wilhelmina lid zijn, als regerend proost heeft gekozen mr F. Tilman, en dit jaar is begonnen met de .speningen", een uitdeling van geld aan de armen. DAT de hoofdgroep Ambacht in een adres aan de Tweede Kamer adviseert uit een oogpunt van rechtszekerheid en kele amendementen op het wetsontwerp in zake schorsing van bedrijfsregelin gen in te dienen. DAT op 4 November in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht een Nederlandse Con centratie zal worden opgericht, een Chr ver., die o.m. het Ned. volk bewust wil maken van de speciale roeping, die het krachtens zijn karakter in de volkeren wereld heeft DAT gisteren de duizendste werkne- er bij Schokbeton (Zwijndrecht en Kampen) in dienst is getreden en het hele personeel hierom een pakket levens middelen 'kreeg. DAT mr W. Snellen, dir. van het prov. electriciteitebedrijf in Noord-Holland, op 1 Jan. met pensioen gaat en in de vaca ture ir J. den Boesterd uit Rotterdam als no 1 op de voordracht staat. DAT te Sint Jansteen (Zeeland) een geheel met vlas gevulde schuur met een oppervlakte van 200 m2 tot de grond toe is afgebrand. DAT ir M. H. Damme, president van Werkspoor, met de Nieuw-Amsterdam van zijn Amerikaanse reis in ons land is teruggekeerd. DAT de 87-jarige landbouwer P. Vlae- minck te Eede <Z.), toen hy op zijn land liggende takken verbrandde, door een ontploffende granaat is gewond. DAT 31 October de laatste dag is, waar op de zegels, uitgegeven ter gelegenheid het 375-jarig bestaan der Leidse um- Onbewaakte overweg bij Deume eiste vier doden Auto met controleurs van K.N.M.V.-rit door trein gegrepen Vier inwoner! meren (N.-B.) zyn gisteravond het slachtoffer geworden van de onbewaakte overweg te Grindveen, onder de gemeen te Deume (N.-B.) Tot 18.00 uur hadden de 54-jarige A. Wijlaars, zijn 25-jarige zoon Martinus, de 26-jarige J. Wijlaars, gemeente ambtenaar, neef van eerstgenoemde en de 27-jarige Fr. van de Mortel onder Grindveen een controlepost betrokken van de kampioensrit van de K.N.M.V. Om ongeveer half zeven keerden zij in een D.K.W.-bestelwagen huiswaarts bij het passeren van de overweg, welke reeds meer slachtoffers heeft geëist, werd de wagen gegrepen door de per sonentrein VenloEindhoven. De vier inzittenden werden op slag gedood, terwijl de bestelwagen totaal werd vernield. De personentrein had tengevolge van dit ongeluk een vertraging van twintig minuten. De overweg is niet bewaakt en even min beschermd door flikkerlichten. Het de gemeente So- zioht ter plaatse is slecht, doordat de spoorbaan hoger ligt dan de weg. waar door men voor het passeren van de overweg eerst een korte helling moe* België drukt de prijzen omlaag De Belgische minister Coppe kondigt aan dat de gestegen pryzen van metaal - producten met 5 pet omlaag gaan, die van staalproducten met 6 tot 7 pet, van krachtstroom met 3 pet. Textiel, papier, chemische producten, leer, huiden, oliën, en non-ferrometalen zullen eveneens binnenkort dalen. Zo men weet wil men proberen aldus loonsverhoging tegen te versiteit, worden verkocht De ontvoering van een Duits ge leerde, Dr. Zimmermann. een specialist op het gebied van radar en geleide pro jectielen, heeft sensatie verwekt. Men I neemt aan, dat hy uit Göttingen door dc I Russen is ontvoerd. WEERBERICHT Plaatselijk buien Tot morgenavond verwaoht LDe Bilt: Vannacht op enkele plaatsen in het binnenland nevel of mist. Overigens half tot zwaar bewolkt met vooral in de kustprovincies enkelo buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Weste lijke richtingen. In het Zuidoosten van het land iets minder koud, overigens weinig verandering in temperatuur. (Op gemaakt te 10 uur.) Zondag: zon 7.28—17.18; maan 18 25— 11.49 uur. Maandag: zon 7.30—17.17; maan 19.11— 12.50. 3 November LX WATER BRANDEN D:t overkomt U niet meteen ORUKAUTOMAAT een ASW product v R.S. STOKVIS 1 ZONEN N.V.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1