Steunt Ambon via de stichting „Door de eeuwen trouw" Jules Verne's fantasie blééf onze wereld voor Edna Earl VRIJDAG 27 OCTOBER 1950 Di Schouten op deputatenveigadering Professor Anema haalde de ere-doctor uit zijn schuilhoek D E DEPUTATEN VAN DE A.R. KIESVERENIGINGEN hebben gistermorgen, dat dr Schouten zyn deputatenrede had uitgesproken, de jongste ere-doctor van 'de Vrye Universiteit op sobere, maar hartelijke wyZe gehuldigd. De tolk de vergadering was de grijze nestor van de Eerste Kamer, prof. Aneina, die klaarde dr Schouten niet te willen plaatsen op een voetstuk, doch hem uit zijn schuilhoek te willen halen en te zetten op de begane grond. De morgenvergadering werd besloten met de verzending van een telegram H.M. de Koningin, waarin de A.R. Party haar onverzwakte eerbied en trouw be tuigde, en haar toebad de kracht e leiding van de Opperste Potentaat der Potentaten. In de middagvergadering werd aller eerst in bespreking gegeven de motie inzake Ambon, die wij dezer dagen, ons blad publiceerden. Met enkele kleine wijzigingen, o.m. dat de motie ter kennis zou worden gebracht niet alleen van de regering, maar van regering en volk en waarbij de woorden „het recht" werden gelezen als „het recht door God vér ordend", werd deze motie door de ver gadering onder daverend applaus, aan vaard. Tevoren had mr dr P. G. Knibbe 'uit Leiden in deze betreurd een gebrek optreden van de zijde der A.R. Kamer- Dr Schouten wees er op, dat het hier niet de plaats was voor beschouwiri: over het beleid der A.R. fracties, waarop I imr dr Knibbe verklaarde, zich op andere wijze tot dé kiesverenigingen te-'zufieri wenden. Dr Schouten wees er nog eens, op, dat als er een zaak is. die herhaalde- lijk de aandacht der A.R. Kamerleden; heeft gehad, het wel de Indonesische kwestie is geweest en in het bijzonder) het vraagstuk-Ambon. Daarover kan niemand in Nederland yi twijfel, ver keren. Ook niet over de houding en over het bèleid. dat de A.R. voortdurend in overweging hébben gegeven. By de aanvaarding van de motie stelde de voorzitter nog egns vast, dat de ellende met Ambon de onontkoombare consequentie is van het gevoerde rege ringsbeleid. Te betreuren valt, dat het Nederlandse volk bij de laatste kans die het had om invloed te oefenen op de gang van zaken (bij de verkiezingen in 1948) in gebreke is gebleven. Tenslotte wekte dr Schouten alle aan wezigen op, steün te verlenen aan de Stichting „Door de eeuwen trouw" te Eindhoven. „Stuur vandaag of uiterlijk morgen uw gift op gironummer 426". Bij het voorstel tot verhoging van de Geen voer - geen varkens Prijsdaling maakt export van bacon weer mogelijk (Van een on^er1 verslaggevers) Dank zij het regeringsbeleid is de te genwoordige. varkensstand van 2.700.000 BtiScs' ^S^repprd. sedert, de 4ertig«\jare?U! De toename heeft echter geen gelijke tred gehouden met die van de voeder- voorraad, en, daardoor heerst er een vertrouwensorisis, die alleen door een duidelijk woord van de overheid kan worden overwonnen. Dit was het kern punt, waarom de inleiding draaide diie gisteren op 'n vergadering va missie vap bijstand van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, door de voorzitter, de heer J. -de Veer, werd gehouden. Volgend jaar is de toestand des te ernstiger, omdat dan de varkensstand met 20 tot 25: pet zal zijn uitgebreid, en niet op een gunstige oogst als in 1949 mag worden gerekend. Dc noodzakelijke „overbruggingssteun" in de vorm van geïmporteerd krachtvoeder Is een kwes tie van deviezen. Zal het boerenbedrijf nu dezelfde rechten krijgen als de indu- striebedrijven? Voorts wees de voorzitter op de snelle prijsstijging in de afgelopen drie maanden. Seizoen- en weersinvloe den. Korea, en het hoge vleesverbruik (420 gram zor.der been per hoofd per week) 'noemde-hij als oorzaken. Momenteel is weër een prijsdaling in getreden, waardoor o.a. de in Juli stop gezette export van bacon kon worden hervat. Men mag eobter van deze daling geen overdreven verwachtingen koeste- Handel de dupe van kinderkaarten Een dezer dagen opgericht comité van actie gevormd uit alle organisaties van uitgevers en grossiers van en in prentbreifkaarten heeft zich tot de betrokken ministers, de Kamerleden en de scholen gewend en doet een beroep op het publiek om geen kinderprent briefkaarten te kopen, maar wel voor het goede doel te offeren, door de aan koop van kinderpostzegels. Deze kaar ten zijn volgens het comité in niets te onderscheiden van de kerst- en nieuw jaars- en fahtaSiekaarten, die in de boek en kantoorhandel worden verkocht. De kinderprentbriefkaarten kosten 10 cent. Het Ned. comité voor kinderpostzegels betreurt déze, houding, doch wanst er geen openbare discussie over. contributieafdracht aan het Centraal Corhité:van 50 cent tot ƒ1.25 en het uit geven van een contact-orgaan, beklom een'ganse rij van deputaten het podium. Niet minder dan 22 afgevaardigden had den hièrover iets te zeggen. - Het voorstel werd echter tenslotte met nagenoeg algemene stemmen aange- De. vergadering werd besloten met de oprekking van de voorzitter om in de komende winter grote plaatselijke acti viteit te ontwikkelen, opdat ons volk er vandoordrongen worde, dat voor de geestelijke, morele en practisehe vragen van deze tijd alleen een oplossing te vinden is, wanneer we wandelen in Gods wegen. Na het zingen van „Zo ik niet had geloofd dat in dit leven", ging ds J. Fokkema in dankgebed voor en werd de -vergadering gesloten. Amsterdam kreeg 150.000 insecten cadeau Een verzameling van 150.000 insecten in 3000 soorten, moeizaam en geduldig verzameld door dr D. Mac Gillavry, voorheen eên bekend chirurg in Amster dam, is gisteren ten stadhuize aan het gemeentebestuur van de hoofdstad over gedragen. De sohenker zelf kon wegens zijn hoge ouderdom niet aanwezig zijn. Zijn dochter prof. dr C. H. Mac Gillavry. droeg de kostbare verzameling over. Zij vertelde, dat het een levenswerk was ge weest voor haar vader, naast zijn drukke dokterspractijk. De oud—conservator dr J. B. Corporaal heeft de zilveren musea-medaille van Amsterdam ontvangen, wegens zijn in secten-onderzoek, vooral in Indonesië. Sijmen dertig maal over de kop Belastingopbrengst in halve eeuw gestegen van 120 tot 3600 niillloen De rijksbelastingen brachten vorig jaar dertig maal zo veel op als een halve eeuW geleden. In 1949 was de opbrengst ,naar schatting 3.624 millioen en in 1900 rond 120 millioen. (De bevolking is in die tij'd ongeveer verdubbeld). 'De uitgaven van 'het rijk bedroegen vorig jaar ƒ4.320 millioen en in het eerste jaar van deze eeuw slechts 154 millioen. Van het bedrag op de begroting 1949 was 26 procent bestemd voor de landsverde diging en 18 procent voor rente en aflos- De ngen. estigde binnenlandse schuld steeg in een halve eeuw van ƒ1.147 hoen tot ƒ7.732 millioen. De totale staats schuld was op 1 Januari j.l. ruim 23.300 .illioen. Daarbij is nog niet Inbegrepen 4.110 millioen aan geschatte vergoedin- ooriogsschade. Aldus een publi- Eyskens' recept voor Benelux: werken en eerlijk zijn PHILEAS FOGG", zo middag in het Kuritu Kamer voor Koophandel i er is één ding wat wy var (Van onee redacteur) eide de Belgische oud-minister Gaston Eyskens gister- us te Scheveningen aan een lunch van de Nederlandse >or België te Brussel, „Phileas Fogg is verouderd, i deze held van Jules Verne kunnen leren. Hy zei tegen zyn knecht voor hy op reis ging: „Ga, en haal me 20.000 pond sterling van de bank.' En daarmee reisde hy de wereld rond, zonder pas, zonder deviezenboekje. Onze wereld moge in technisch opzicht Jules Vèrne achterhaald hebben, daarin was hi, haar ver vooruit." „Eigenlijk is het anders", aldus deze jeugdige Belgische staatsman.- „Zo was het in de dagen van Jules Verne en in de dagen van onze ouders, en grootouders, toen men alleen passen nodig had voor de landen van de Czaar en de Sultan. West-Europa moet .naar die ideale wereld terug. En de Benelux is er een middel toe." De spreker betoonde zich een tegen stander van spectaculaire .vorderingen der Benelux samenwerking. Van grote verklaringen en vèr strekkende princi piële beslissingen, die geen énkel effect sorteren. „Er is een betere methode om tot„elksajv- te "komen," zo zeide hy. „Wy üh'oéteri-'alle vraagstukken oplossen, zon- :r ooit een stap terug te doen. En inmiddels moeten wy de Benelux Inpassen In het internationale systeem. De Benelux", zo vervolgde hij, „zit thans tussen de fasen-douane "gemeenschap en douane unie in. W(j moeten nu naar de douane, unie zonder enige beperking om (Advertentie) Een menselijke barometer waarschuwen U bij elke wisseling In tem peratuur en weersgesteldheid. Tijdelijk Hchte pijnen laaien vaak in alle hevigheid op, bederven Uw levensvreugde en ver woesten Uw gestel. Wrijf Uw rheumatiek en Uw lendenpijn weg. maak Uw stijve spieren weer soepel met de beroemde Akker"s Kloosterbalsem, het middel waarvan men al 3 geslachten lang zegt: „geen goud zogoed." toit de economische unie te komen." De oud-ministér geloofde niet, dat de Benelux landen moeten komen tot één- making van hun Centrale banken of var hun munteenheden. Dat zou tevens eer politieke fusie betekenen. Want met munteenheid is politieke eenheid ten nauwste verbonden. „Als wy maar gera ken," zo zeide hy, „tot de volkomen in wisselbaarheid van gulden en franc. Dat ls niet alleen een Benelux belang. Het is een West-Europees belang. Nederland moet en kan een evenwichtige betalings balans verkrijgen. En als het die bereikt, zou het wel een wonder zijn, dat Neder land over deviezen zou beschikken, die België niet zou hebben." Het vertrouwen in de West-Europese mens was voor professor Eyskens reden om aan te nemen, dat de betalingsunie in Europa weer gaat functionneren. Ver groting van de productiviteit is wat Bei en Nederland aangaat, daartoe ook geschikt middel. i, in de weg van arbeidzaamheid en degelijkheid, dat wil zeggen zonder het treffen van maatregelen, die het beta lingsverkeer belemmeren, moet de Be nelux groeien. „Zoals wij eens onze dyken en kathe dralen bouwden, die stormen en tijden doorstaan, zo moeten wjj in deze lage landen de Benelux bouwen", aldus be sloot de oud-premier. De lunch werd bijgewoond door de minister van Economische Zaken prof. dr J. R. M. van den Brink, door de vice- president van de Raad van State, jhr mr F. Beelaerts van Blokland, door de Bel gische ambassadeur, de heer E. Graeffe, door burgemeester Schokking van Den Haag, oud-minister mr M. P. L. Steen- berghe, en een groot aantal autoriteiten en zakenlieden. Hulpmotortje werd expres onklaar gemaakt Tegen een Amsterdamse rijwielfabri kant, vertegenwoordiger van een fabriek van Italiaanse rijwielhulpmotoren, proces-verbaal opgemaakt wegens om lijke mededinging. Twee firma's Amersfoort en in Venlo, importeren Duitse hulpmotor, die op petroleum loopt. Via bepaalde kanalen in het Noor den van het land zijn ook enkele losse motortjes in ons land gekomen. Eér daarvan was in het bezit van de Am sterdammer. Die hield kortelings eer demonstratie met een rijwiel, waarop zo wel de Duitse als de Italiaanse moto: was gemonteerd. Het Duitse motortje voldeed niet. De politie nam het motortje in beslag, toen de Amersfoortse firma een klacht indiende. Het bleek dat een bepaald onderdeel uit het motortje was verwijderd. Skaugum en Grote Beer Zondag in Amsterdam Het troepentransportschip Skaugum, dat in Rotterdam zou aankomen, vaart door naar Amsterdam. De ontscheping begint niet, zoals het plan was, Zatei- maar Zondagochtend om 11 uur De Grote Beer wordt Zondag eveneens Amsterdam verwacht, 's Morgens om uur begint de debarkatie De torpedobootjager Kortenaer wordt >or Kèrstmis in Den Helder verwacht onder, bevel van luitenant ter zee eerste klasse F. L. Capel- Het schip bezoekt thans havens in Australië en Nieuw- Zeeland, o.a, Brisbane, Sydney, Wel lington en Auckland. In de loop van de j volgende maand koerst het naar huis via Cairns, Port Darwin (Australië). Singapore, Colopibo, Aden en Malta. Discontoverhoging in West-Duitsland Nederland wordt tot zonden- bok gemaakt Het dreigende bankroet in West-Duits land heeft aan de gne kant geleid tot een krachtige discontovenhoging o inflatie te stuiten, aan de andere kant tot beschuldigingen tegen Nederland Frankrijk, die volgens Duitse lezing door grote exporten „misbruik" zouden heb ben gemaakt van de vrijlating v; Europese handel. Terwijl een hoge Duit se autoniibeilt toegeeft, dat van de 320 millioen dollar, welke West-Duitsland de Europese Betalingsunie als crediet toegestaan, reeds in de eerste drie maa den 260 millioen verbruitot zijn, blijkt de Duitse pers niets geleerd en niets geten te hebben. Zij laat knallende „Es ist nicht wahr's" horen ten aanzier de uitlating van minister Stikker, dai West-Duitsland waken moet tegen ee l bankroet. Een en ander ondanks 'het fei dat Duitse economen reeds lang gewaar schuwd hebben tegen de huidige gang van zaken. Zij hadden gewezen op on- I verantwoordelijke Duitse importeurs, die I grote hoeveelheden overbodige goederen j insloegen, en de regering mitsgaders d' centrale bank berispt, omdat deze wer keloos bleven toezien. Het is weer he oude recept: Duitsland heeft financieel de zaak in het honderd laten lopen met te meer kans aan te dringen op grotere credieten uiit het buitenland. Het tekort is ook voor een groot deel staan door een gecamoufleerde kapitaal- vluohit. Het meest bevreemdende alles is, dat de berichten omtrent de uit putting van Duitsland's crediet zo vc; uiteenlopen. Al met al wordt het in de huidige om standigheden twijfelachtig geacht oi Duitsland wel ooit 75 ipct van zijn han del zal kunnen vrijmaken en dit zal eer zware slag betekenen voor de Neder landse handel. Amerikaanse hoogwaardigheidsbekle ders zijn niet pessimistisch. Zij wijzen op, dat Duitsland nog voor 400 millioen dollar orders op lange termijn moet uit voeren en dus het tekort weer belangrijk kan inhalen. Tevens voorspellen zij ee groot E.C.A.-crediet. Nederland en Dene marken benadeeld Amerikaans© afbraakprijzen Voor de voedsel- en landbouworganisa tie te Washington heeft de Deense v tegenwoordiger een aanval gedaan op Amerikaanse verkopen van overtollige voedselvoorraden tegen afbraakprijzen, die beneden de binnenlandse prijs liggen, waardoor Amerika de handel ontwricht en de producerende landen benadeelt. Ondanks protesten van Nederland Denemarken nam de raad van bestuur vervolgens het rapport over de verkoop van dit surplus aan. Communistische bladen mogen in de Belgische kazernes niet langer hun gif verspreiden. Onder het regeringsverbod vallen o.a. het Franse blad „Le Drapeau Rouge" en het Vlaamse de „Rode Vaan". Een balcon stortte in, terwijl zich daarop toeschouwers bevonden, die mars ter ere van het bezoek van generaal Franco aan Las Palmas, gadesloegen. Hierdoor werden vier personen ge i verscheidenen gewond. In verschillende delen van België zijn vanmorgen stakingen uitgebroken. (Advertentie) .N.V. G LI M FABRIEK OVERSC BESSY KIVING Haar stem zonk tot gefluister, en zij boog. voorover om begerig zijn ant woord af te wachten. (Juffrouw Earl, weet u wat er be doeld wordt met uitzetting van het hart?" „Ja, ja, dat weet ik." Een lichte huivering overviel haar. „Of u uw kwaal geërfd hebt, dat zou ik niet durven zeggen, maar het is zeker, dat, in uw geval, daarvoor grond bestaat." Een beetje afwezig zeide zij nu: „Maar grootvader is oud. geworden." Het oog van de dokter viel öp het mozaiekfiguur op de vloer van de bibliotheek en toen wist zij, dat hij haar geen hoop kon geven. Toen hij eindelijk weer opkeek, zag hij dat haar hoofd op haar handpal men rustte, en hij schrok van de dode lijke rust van haar figuur, de kalme kracht, die zij aan de dag legde. „Juffrouw Earl, ik ben niet gewoon mijn patiënten te bedriegen. Het is nut teloos u mét medicijnen te plagen, en u in een soort van verdoving te bren gen. U moet volmaakte rust hebben: rust voor de geest, zowel als voor het lichaam; u moogt geen onderricht meer geven, en ook niet schrijven. U hebt u overwerkt, en aanhoudend in-zoek ik u uw pen neer te leggen en tellectueel werk heeft de nadering van een kwaal verhaast, die, onder andere omstandigheden, langzaam en bijna on merkbaar zou zijn aangeslopen. Indien ze verborgen geweest is, wat zeer goed mogelijk is, heeft u bijgedragen tot een ontzettend snelle ontwikkeling, onthoud u van studie, vermijd alle op winding, neem niet te veel beweging, maar kom geregeld in de buitenlucht; en, boven alle dingen, belast uw hoofd niet. Indien ge u nu zorgvuldig aan deze aanwijzingen houdt, zou u wel even oud kunnen worden als uw grootvader. Hartkwalen bedriegen meestal elke voorspelling en ik waag mij daar niet gaarne aan." Hij stond op en nam zijn hoed. „Juffrouw Earl, ik heb uw geschrif ten met veel genoegen gadegeslagen met meer belangstelling, dan ik ooit aan de dag heb gelegd voor een of andere schrijfster; en God alleen weet, dat het voor mij buitengewoon pijnlijk is u de sluier van de ogen te rukken. Van het eerste ogenblik af, dat u mij aangewezen werd in de kerk, zag ik' iets in uw gelaat, wat mij verontrustte en mishaagde; want zijn marmeren bleekheid fluisterde mij toe, dat uw dagen geteld waren. Vele malen heb ik u al willen bezoeken, om er u ern stig over te onderhouden, maar ik be greep, dat het toch nutteloos zou zijn. U hebt geen lezer, die met meer ernst het verlies van uw geschriften zou be treuren, maar, terwille van u-zelf, ver rust te nemen-'1 Zij hief haar hoofd op, en een flauw glimlachje kwam zwakjes over haar gelaat lichten. „Rust! rust! Als mij nog maar zo weinig tijd rest. Er is zoveel te doen, zoveel, waarvoor ik plannen had ge maakt, en gehdopt had daaraan gevolg te geven. Ik ben nog maar aan het be gin, en heb nog alleen maar geleerd, hoe ik mijn gereedschap moet hante ren, mijn levenswerk is nog nauwe lijks begonnen. Als dan eindelijk mijn rusttijd daar is, moet ik niet ledig be vonden worden, met gevouwen han den. Sedert mijn dertiende jaar heb ik mij nooit meer rust gegund; en nu ben ik bang, dat ik het nu ook niet meer doen zal, ik zou liever temidden van mijn werk sterven, dan het leven van een nietsnutter leiden." „Maar mijn lieve juffrouw Earl, die li liefhebben, hebben toch rechten op u." „Ik ben alleen in deze wereld. Ik heb geen familieleden, die van mij houden, en mijn werk is voor mij, wat ik veronderstel dat naaste betrekkin gen voor andere vrouwen zijn. Zes jaren heb ik nu gestudeerd om mij daarvoor bekwaam te maken, ik heb geleefd met en voor mijn boeken; en hoewel ik vele edele en warme vrien den bezit, kunt u zich dan toch niet voorstellen, dat ik mij alleen voel? Het is een sombere gedachte te we ten, dat men geheel verlaten staat tussen millioenen menselijke wezens; dat geen droppel van je eigen bloed ook door eens anders aderen stroomt. Mijn God alleen heeft recht op mij. Het is het beste, dat ik de waarheid weet; en ik ben blij, dat, inplaats mij als een kind te behandelen, u mij openhartig gezegd hebt. Meer dan eens werd ik door een eigenaardig ge voel bevangen, een somber voorge voel, dat ik niet heel oud zou worden, maar dan dacht ik telkens, dat het een overblijfsel was van kinderlijk bij geloof, en ik kon er mij geen denk beeld van vormen, dat dat ik wel licht elk ogenblik zou kunnen opge roepen worden. Ik heb niet kunnen vermoeden, dat juist nu ik mijn werk gerangschikt heb en al de gereed schappen er voor geslepen, en de tijd er voor afgebakend, dat mijn ochtend zon zo plotseling zou kunnen onder gaan in het gloeiend oosten, en de lange, koude nacht mij zou overval len, „waarin niemand werken kan Haar stem beefde, en de dokter wendde zijn hoofd af, en keek het venster uit. „Ik ben wel niet bevreesd voor de dood, ook ga ik niet op in het geluk, dat deze wereld geeft; neen, neen; maar ik heb liefde voor mijn werk. O, ik wilde leven om iets tot stand te brengen, wat groot en nobel is, iets, dat nog zal voortleven, als de hand, die het voortbracht, reeds lang tot stof is teruggekeerd; iets dat mij zal vol gen door en boven die donkere, stille vallei; iets dat niet tot zwijgen ge bracht kan worden, noch begraven met mijn doodkist; o! iets, dat zal weerklinken tot in verre geslachten. En, helpe mij God, ik zal! ik wil! O, dokter, ik heb toch ook weer een ge voel, hier in mijn binnenste, dat ik gespaard zal worden, tot ik mijn lie- velingsdoel bereikt zal hebben. Mijn wil is sterk, onoverwinnelijk; die wil zal mij langer staande houden, dan u schijnt te geloven. Het einde is er nog niet. Dokter, vertel niet aan de men- wat u mij gezegd hebt. Ik wil niet worden aangekeken en beklaagd, als een slachtoffer bestemd voor het schavot, en dat men alreeds een touw om zijn nek heeft gebonden Laat dit geheim blijven tussen u en mij." i (Wordt vervolgd) I Van het ert van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Culemborg (vac.-H. Kreb) E. F. Westra te Blija; te Glaner- brug (toez.) A. E. D. A. Ravesloot te Steenwijtoerwold; te Bovensmilde Ctoez.) cand. H. Kremer te Vroomshoop. Aangenomen: naar Hoogeveen (3e pred. pl.) G. Taverne te Minners; Bedankt: voor Midwolda Old., Mol te Wons; voor Rotterdam-Vreewijk (vac.- W. Kool) J. A. Tammens te Vars- seveld. Beroepbaar: C. D. Buenk, Ceres straat 9, Wageningen; ds Buento kreeg ir 1935 eervol ontslag met bevoegdheid van emerituspredikant, wegens het van een beroep naar de Prot. Kerk Indonesië. Aangenomen: naar Leiden (vae.- P. W. Spruyt) J. N. de Ruiter te Sneek. Geref. Kerken Bedankt: voor Drachten (vac.- P. J. O. de Bruijne) G. van Andel te Dieren. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Wijnjeterp L. Moes te Blokzijl. Weer twee professoren aan de V.U. Vandaag hebben opnieuw twee profes soren hun intrede gedaan in het hoog- lerarencorps van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Het zijn dr L. Algera voor de faculteit der wis- en natuurkunde, en dr A. Th. Knoppers, die 'aan de medische faculteit is verbonden. Van de nieuw benoemde hoogleraren moet nu alleen nog ds A. Stolk, te Rotterdam, zyn inau guratie houden en deze volgt op 10 No vember a.s. Prof. Algera heeft vanmiddag bij zijn ambtsaanvaarding een rede uitgesproken Temperatuur en licht als bloei- bepalende factoren. De inaugurele rede van prof. Knoppers handelde over: Chemotherapie, ontwikke- ng en perspectief. Na afloop van belde plechtigheden volgden drukbezochte recepties. scht lames J M J van der Sman. Rijswijk, C Ieperen. Den Haag. A A Holt. Overveen. M Prillevitz, R'dam, M Roodenburg. Vlaar- J De Groot, R'dam. idem de heren erq, Leiden, J W Schorer, Arnhem. H Bruin, Dordrecht, J Gevers. Voorburg, K J Glaser, Den Haag, G J H Verstegen. Den aag, A van der Gaag, Haarlem. J G F A age. Den Haag. G Mosier. Amsterdam. AMSTERDAM, 26 Oct. V.U.; Geslaagd: prop. theologie P J Scheele. Assen en J Schelhaas Hzn, Broek op Langendyk; cand. 'is- en natuurkunde C J Reeskamp. Naar- en, H Bokhout. A'dam, M v d Ploeg. Rot- srdam, H Aloserij, A'dam. AMSTERDAM, 26 October. Haai here de dames C J Iem, E C Engelenberg, ils, Amsterdam, J F Huis- en D H Sieger, Amster- Vilk, Amster- M M Franssen, Venlo. Geslaagd: artsex. le gedeelte J T F Boete H Dusch, Tj H Lie, W F Etty, A M Oom rlSde Buck, allen te Amsterdam. AMSTERDAM, 26 Oct. Gem. Univer geslaagd: doet natuurkunde (cur B J Loopstra. A'dam. cand. wis- ei Alkmaar e: laudf I D Sandbérgenj. WONINGEN. 27" October. Geslaagd t. rechtsgeleerdheid: R W Bolt. Hooge- d; aanvullend doctex. rechtsgeleerdheid: F M C Wessels. Groningen. Artsex. leged. A Visser. Groningen. J W Boersma. Zuidhom, F S Bosma. Buinen. H K Glas. Loppersum, H D van der Meer. Ten Boer Bevorderd tot arts: B Krol. Noorwolde (F), A Niks, Groningen. NIJMEGEN, 27 October. Geslaagd: doet ïchten Vrije Studierichting; cum laude mr W C I M Couwenberg, Den Bosch. UTRECHT. 27 October. Geslaagd cand. tandheelkunde: J L Becker. Tienhoven. P v d Broek, Schiedam, W M van Dijk, en Haag. mej. A C van Eekeres. A'dam :um laude), mej. K Egyedi, A'dam, Th H Forma, A'dam. J J Gerretsen, van Griensven. Waalre, J Harp. Utrecht, van Heemst, Middelhamis, H P J M He >g. Heerlen, L G de Meijer, IJzendijke, T S oux, Utrecht, E van Tuijn, Leidei er Den Haag. Doet. geneeskunde le ged.: J G van Andel, Apeldoorn. J F Dijkstra, Dordrecht, A van Utrecht. W B Knoop, Heusden. L J Niessen, Heythuizen (L), A D Roeien, ht, F J Slooff. Jutphaas, R Soeparman. Utrecht, mej. C M P Uijterwaal, Utrecht. A. J Verheijden. Wageningen. C H Volgrafl. Rijswijk, H W H Weeda, Rotterdam. Weer f 40 millioen aan leningen voor nijverheidsonderwijs De geldleningen, die het rijk garan deert aan gesubsieerde bijzondere scho- voor nijverheidsonderwijs worden verhoogd tot in totaal f 100 millioen, zo wordt in een wetsontwerp voorgesteld. In 1948 werd het bedrag reeds van f35 millioen op f60 millioen gebracht. Daar- is thans f32 millioen gebruikt voor leningen met' lange looptijd en f25 mil lioen voor kasgeldleningen. Voor 1950 'oor het nijverheidsonderwijs ee bouwvolume van f 12 millioen toegt staan, zodat men de f60 millioen aa leningen weldra zal hebben bereikt. 9000 Kerstpakketten naar Indonesië Omdat ernstig rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat met Kerst-mis en Oudejaar 1950 nog ongeveer 9000 militairen (K.L. en ex-K.N.I.L.) in Indonesië zullen zijn, heeft de Niwin als nog 9000 Kerstpakketten samengesteld, die eind December in Indonesië zullen aankomen. Naar Nieuw-Guinea zyn 6500 gezonden en 250 zyn er bestemd voor de bemanning van de Evertsen, die in de Koreaanse Wateren vertoeft. De pakketten bevatten o.a. blikjes rog gebrood en kaas, voorts tabaksartikelen, snoep en toiletartikelen, De militairen in Indonesië krijgen bovendien het boek Zalig Kerstfeest van Kaj Munk. Pistool ketste in vuurpeloton Wegens een aandeel in het neerschie- n van 76 Russische krijgsgevangenen het concentratiekamp Amersfoort stond de 39-jarige Duitser K. F. Tito uit Horne (Lippe) gisteren terecht'voor pB-G." te Utrecht. De zaak werd nader onderzoek aangehouden om dat getuige E. G. May, die ook in het vuurpeleton van verdachte stond, ver klaarde dat Tito's machinepistool was geketst, zodat diens gevangene door een andere Duitser moest worden gefusil leerd. De Russen waren in groepen van zes tot voor een kuil gebracht en door zes Duitsers doodgeschoten. Zy waren in 1941 de overgeblevenen van een groep van honderd krijgsgevangenen. Engeland heeft er in toeges'emd 15 jaar lang het gehele vleesoverschot van Australië te kopen. Ds M. W. Nieuwenhuijze over Belofteprediking (Van een onzer verslaggevers) In zyn referaat over Belofte-prediking voor de conferentie van ouderlingen der Chr. Geref. Kerken in Nederland, giste ren te Utrecht gehouden, heeft ds M. W. Nieuwenhuijze, van Den Haag-C., er de nadruk op gelegd, dat het Schriftuurlijk .beloftebegrip zowel een onvoorwaarde lijk als een voorwaardelijk karakter heeft. Deze belofte-prediking is een troostrijke prediking, want zy is de machtige verzekering, dat ieder, die de belofte des Evangelies aanvaardt, alle weldaden des heils zal deelachtig wor den. En deze belofte breidt zich uit over ons gehele leven. Het beloftekarakter van het Evangelie wordt zowel in de Dordtse Leerregels als in de Heidelbergse Catechismus beleden. Er is geen wezenlijk onderscheid tus sen de aanbieding des heils en de belofte. Onvoorwaardelijk is de belofte in deze zin, dat de aanbieding des heils tot ons komt midden in onze zonde en schuld; zonder enige verdienste onzerzijds. En door deze Blyde Boodschap kunnen alle zondaren tot geloof worden gebracht, want de zondaar behoeft zich niet pas klaar voor de belofte te maken, zo be toogde referent. Voorwaardelijk is de belofte echter in die zin, dat de vervulling nooit anders kan tot stand komen dan door de weg van het geloof. De voorwaarde wordt vanuit het beloven in het Genadeverbond vervuld. Christus richt zich altijd tot ons in het gelaat des Woords en alles wat buiten dit Woord omgaat, is dood. Naar Gods eigen uitspraken in Zijn Woord is de be lofte ook de grond voor onze rechtvaar- digmaking. Bevinding en genietery gaan telkens weer voorbij, maar de belofte Gods blijft. Je United States Educ i the Netherlands stelt voor hel .951—'52 de mogelijkheid open lingen naar het verkrijgen v; ivergoeding voor de Ver. Sta >al Founda- Advertentie) Wordt U gekweld door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruikt regelmatig Togal. Togal zuivert de nieren en is onschade lijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogist f 0.83, f 2.03 en f 7.94. Het lied der aethergolven ZATERDAG 28 OCTOBER. HILVERSUM I (402 m). KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kalender. 8.00 Nieuws en weer iten. 8.15 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Metro- pole-orkest en solisten. ll.OO Voor de zieken Gram. 11.50 Godsdienstige causerie. Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Mededelin- 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 1.00 uur re en katholiek nieuws. 1.20 Gram. 2.20 Engelse les- 2.40 Music njek i kuns 4.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 5.00 Voor de Jeugd. 6.00 Filmprogramma. 6.15 Gram. 6.30 Lichte mu ziek. 6.48 Sport. 6.50 „Dit is leven", en voor de jeugd. 7.00 Nieuws. 7.15 Actualiteiten. 7.23 Bariton en orgel. 7.40 Gram. 7.52 Journalls- 8.00 Nieuws. 8.05 De ge- 5 Liet zijn. >aken. 8.40 „Steel 8.12 0.30 „Wij luiden de kest en solisten. HILVERSUM II (298 m). VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 „Onder ons gezagd". 8.23 Orgelspel. 8.45 Gram. VPRO 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 Voor de arbeiders In de continubedrijven. 11.35 Piano concert. 12.00 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Dansmuziek. 1.00 Nieuws. 1.15 Banjo-ensem ble. 1.45 Gram. 2.00 Actualiteiten. 2.15 uur Vrouwenkoor. 2.30 Kwintet. 2.50 Uitzending in dialect. 3.15 Voor de jeugd. 4.00 „Van de wieg tot het graf", causerie. 4.00 Gram.muz. 4.30 Sportpraatje. 4.45 Kamerorkest. 5.30 uur Voor de jeugd. 5.50 „Nederland industriali seertcauserie. 6.00 Nieuws. 6.15 Gramof. 6.30 Regeringsuitzending. 7.00 staalkaart. VPRO 7.30 „Passepartoi 7.40 Causerie over het Oude Test: „Deze week", causerie. VARA 8.00 8.05 Hein Festijn. 8.10 VARA- een klein hotelletje", musical comedy. 9. Weense muziek. 9,45 Socialistisch eomme: .00 Strijkorkest. 10.25 „Di itiekc ÏA 8.00 Nieuws. l-Varia. %.15 „In srtelt 5 Kwax 11.011 ieuws. Orgelspel. 11.30—12.00 1 ENGELAND BBC Home Service 330 m. 12.00 BBC Welsh Orchestra en solist. 1.00 ram. 1.25 „Have a go". 1.55 Weerberichten. 00 Nieuws. 2.10 Gevar. programma. 2.50 Or- estconcert. 3:50 Orgelspel. 4.00 BBC Nor- lern Orchestra. 5.00 Hoorspel. 6.00 Voor de Inderen. 6.35 Gevar. programma. 6.55 Weer- srichten. 7.00 Nieuws. 7.15 Sport. 7.25 Gev. uziek. 8.15 Interviews. 8.45 Parlements- rerzlcht. 9.00 Gevar. programma. 10.00 uur 15 Hoorspel. 11.45 Avondgebeden. rogramme. .15 Oct 2.30 Rhythm isc Lichte mu: Orkestmuzl 12.00-p.03 I ENGELAND BBC Light 1 1500 en 247 m. Hoorspel. 1.00 Parlementair overzicht. 1.45 Sportparade. 2.00 Orkestmuz. e muziek. 2.45 Hoorspel. 3.15 3.45 Aecordeonmuziek. 4.05 4.30 Reportage. 5.30 Lichte :estmuzlek. 6.00 Filmbeschou wing. 6.30 Sport. 7.00 Jazzmuziek. 7.45 Cau- 8.00 Nieuws. 8.25 Voetbalpraatje. 8.30 Klankbeeld. 9.00 Boekbespreking. 9.15 Orkest- "lek. 10.00 Orkestconcert. ll.OO Nieuws. 11.15 Lichte muziek. 0.56—1.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerberichten. 12.32 Lichte muziek. 1.00 Nieuws. 1.15 Zang :n piano. 1.30 Gram. 2.Q0 Causerie. 2.10 en 1.00 Gram. 3.30 Orgelspel. 4.15 Ethnische mu- :lek. 5.00 Nieuws. 5.10 Aecordeonmuziek. 5.20 Jram. 5.30 Zang. 5.30 Gram. 6.00 Accordeon- ipel. 6.15 Gram. 6.30 Voor de soldaten. 7.00 Vieuws. 7.30 Zang. 7.50 Radiofeullleton. 8.00 Omroeporkest en solisten. 9.00 Actualiteiten. 15 Gevar. programma. 10.00 Nieuws. 10.15 erzoekprogramma. 11.15 Nieuws. 11.20 Jazz- .uzlek. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 m. 12.05 Omroeporkest en solisten. 1.00 uur leuws. 1.10 Verzoekprogramma. 2.00 Gram. 3.15 Verzoekprogramma. 3.30 Dansmuziek. ".10 Idem. 6.30 Accordeonspel. 7.00 en 7.40 rram. 7.45 Nieuws. 8.00 Omroeporkest en so- sten. 9.00 Gram. 10.00 Nieuws. 10.15 Dans- luziek. 10.55 Nieuws. 11.00 Gram. 11.55 uu* Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 5