Nieuwe Engelse methode om vis te verzenden Leen van Schie, de transport- generaal van Katwijk Ambon: het recht moet zijn loop hebben Provincie Zuid-Holland gaat belasting niet verlagen CHR. FILMACTIE „De grote trek" 19: IÏÏEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 27 OCTOBER 1950 Filets in aluminium blikjes Een nieuwe manier voor het verzenden van verse vis, die volgens de verwachting een omwenteling zal teweegbrengen in de tegenwoordige methoden van visbehan- deling, is onlangs in Engeland in practyk gebracht. Zy bestaat uit het verpakken van moten vis in aluminium blikjes. In de afgelopen 150 jaren is steeds gepoogd nieuwe wegen te bewandelen om de nadelen van de snelle bederfelijkheid te over winnen. De vis werd gerookt, ingeblikt, gepekeld, bevroren en gedroogd. De hoe veelheid vis, die op deze wyze werd behandeld, is klein vergeleken by de kolossale hoeveelheden, die in de natuurlijke vorm worden genuttigd. De handhaving van de kwaliteit van verse vis gedurende langere tyd blyft daarom het hoofdprobleem by de behandeling en verzending. Tegelijkertijd zoekt men naar eenvoudiging door de tijd te bekorten. Conservering en verpakking op fabrieks- schepen, die een intensieve dienst oefenen op de marktplaatsen, is ven delijk dè manier. Op grond van deze overwegingen heeft men een nieuw pro cédé uitgedacht, waarbij de versheid van de vis voor kleinhandelsverkoop wordt bewaard. In Engeland wordt thans verse gefileerde vis in grote (cheidenheid verpakt in aluminium blikjes in fabrieken bij de visdokken en vervoerd met de minst moge lijke vertraging naar groot- en klein handelaren voor verkoop aan het publiek, De uitvinder van het blikje is Cynl r. Saunders, directeur van Consumer Packs Ltd te Huil. De te verpakken vis wordt zorgvuldig uitgekozen uit de da gelijkse aanvoer en met vrachtauto's naar de conserveerfabriek gebracht. De wordt verpakt in filets. Behalve het voordeel van de filet-vorm (geen last de consument om de vis te moeten schoonmaken), is er het voordeel de fabriek, dat de afval uit één stuk bestaat, wat de bijeenzameling verge makkelijkt voor verzending naar de vis- meelfabriek. De bewerkers verkrijgen en opmerkelijkè handigheid en tot nog toe is er geen machine uitgedacht, die met hen in snelheid of nauwkeurig heid kan wedijveren. Kleine soorten Schelvis, kleine kabeljauw, schol, bot, ijting en andere kleine soorten vis zijn het geschiktst voor dit soort verpakking. Voor de füering wordt de voorkeur ge geven aan vis van ongeveer 4 Eng. pon den, daar het product dan van geschik te grootte en gewicht is voor het koken- De eindbewerking, vóórdat de filets in de aluminiumblikjes worden gelegd, is het wassen. Het waswater is gewoonlijk iets gechloord, om de oppervlaktebac teriën te doden. De filets worden in blik jes van 114 Eng. ponden inhoud ge soldeerd. Uil proeven is gebleken, dat zelfs bij betrekkelijk ruwe behandeling en blootstelling aan hoge zomertempera- turen, de blikjes over lange afstandien .kunnen worden vervoerd, zonder ern stige deuken op te lopen, terwijl de in houd goed blijft. Het blikje kan worden geopend door het deksel met open te snijden. Advertentie) Leids hoogleraar protes teert tegen Duitse brochure - i.- fra Jhr mr W. J. M. van Eysinga over de Rijnvaart Jhr mr W. J. M. van Eysinga, hoog- Ifiraar te Leiden, heeft in een open brief wart ,an mr K. P. van der Mandele, voorzit ter van de Kamer van Koophandel er vo ^hrieken voor Zuid-Holland, zijn stand- eeni Punt kenbaar gemaakt over de brochur-i van de Heidelbergse privaat-docent cr J. Barmann, getiteld: „De vrijheid van de Europese binnenscheepvaart Volgens d.r Barmann zou de buitenlandse tcheepvaart niet de vrijheid hebben, ge bruik te maken van de Rijn binnen de "Duitse grenzen De privaat-docent con- tludeerde, dat de ineenstorting van Duitsland in 1945 dit land het recht geeft 2.-, ïich var. verschillende verplichtingen - os te maken, en wel speciaal van de 3'1 verplichtingen tegenover Nederland, aan 105)1 reik land d.e voor Duitsland verloren 5W [egane scheepsruimte ten goede is ge- '^hptomen. Prof. Van Eysinga vindt het in zijn open brief ontoelaatbaar, dat Duitsland tich niet zou houden aan de verdrags verplichtingen tegenover Nederland, dat n 1940 door Duitsland wederrechtelijk s overvallen en welk land de toege brachte schade nog steeds niet heeft p'j [oedgemaakt. Ten slotte betreurt de loogleraar het, dat de brochure afkom- Itig is uit Heidelberg, de stad, die op Wetenschappelijk gebied zo'n goede laam heeft. „Avifauna" eindpunt van herfsttocht van de K. N. A. C. 118 De K.N.A.C. zal op T en 4 Novembe: •s. een herfsttocht houden. Het ftschrijvingen bedroeg ruim 261 ,'t Vertrekpunt is ditmaal Arnhem gekozen -jj^et eindpunt van de tocht is „Avifauna" Alphen aan den Rijn, waar de deel- ;rs Zaterdagavond. 4 November r af zullen aankomen. ju- Een Mr Kesperweg bij Schoonhoven Schoonhoven werd i j. Hdertekend. waardoor een ruiling tot _J and is gekomen tussen de prm de gemeente Schoonhoven van 4T fn die nodig zijn voor de aanleg jtj m nieuwe provinciale weg. die heit ii>i adje uit zijn isolement zal verlossen, ïoï evens krijgt hierdoor het uitbreidings- 5 an der gemeente effect. De weg zal op - oorstel van de gezamenlijke raadsleden m Schoonhoven de naam dragen van commissaris der Koningin, mr L A csr 491 50Jt 0ord,Ser van Trygve Lie de vlag d< ]7er. Naties aangeboden rtit van het Griekse di °rea, hetwelk de volgende maand n$n rtrekken Trygve Lie heeft voorgesteld :o*£ December te bcschou; g g t de rechten e wereld. 87ü Ze kennen hem allemaal Ze kennen hem allemaal, de 2000 vissers van Katwyk. Dertig jaar geleden kenden ze hem ook al een klein rap ventje, dat met de sleepboten van IJmuiden mee voer naar de zeilloggers, die binnengebracht moesten worden en dat op een handige manier aan boord klauterde, om voor de vissers een plaatsje te bespreken in de bus van Van Schie. Hij is er wel eens een nacht blijven slapen ook, dat kleine onder kruipsel, want dan kon de schuit wegens de mist niet binnenkomen. Leen heette hy. Leen van Schie. Zestien jaar was dat jongmens, toen hij met een stuk bravour van nog-eens-io zware autobussen van Katwijk naar IJmuiden joeg om de vissers af te halen. Van de eerste 100.000 blikken zijn 60% van 7 en 14 en de rest van 1, 2 en Eng. ponden. De laatste groep wordt al leen verkocht in verpakte vorm, maar de grotere blikken worden geleverd aan visverkopers, ziekenhuizen en eet huizen. De visverkopers zijn daardooi in staat öf verse vis aan te bieden uit de grotere blikken óf de kleinere onge opende blikken. Het is ook van belang de tijd tussen vangst en verpakking van de vis te ver korten: verpakken op zee en snel ver voer naar de consument. De hiervoor ge bruikte vis zal hoogstens ongeveer drie dagen voor het ontschepen zijn gevangen, schoongemaakt en met ijs geconserveerd De maximum daarmee gepaard gaande tijd zal dus ongeveer 4 tot 5 dagen zijn, wat zeer gunstig afsteekt bij het ge middelde van 10 dagen, zoals tegenwoor dig het geval is. Bedrijfsintensivering en massaproductie geven ook doornen en distels' Probleem van de plantenziekten van grote betekenis (Van onze medewerker de heer G. Docter te Rijnsburg) By de tegenwoordige stand van zaken In de land- en tuinbouw is het probleem van ziekten in de gewassen van grote betekenis. Doordat de bedryv geïntensiveerd worden, om de productie te verhogen, vergt men zeer grond. Het is niet te verwonderen, dat de natuur zich tegen deze gang van zaken verzet. De plant kan daardoor een prooi worden van verschillende belagers. Dit wordt nog te meer duidelijk, als we letten op de massaproductie. We telen thans elk product in massa. De planten-parasiet kan daardoor te kust en te keur gaan, ils de mens dit niet verhoedt by het uitvoeren van de opdracht, die God hem gaf, to de aarde te bebouwen en te bewaren. De „doornen en distels" zyn thans velerlei. heel veel bollen een eitje. De vlieg heeft w-el iets weg van een bij; er zijn echter maar 2 vleugels, zoals bij alle vliegen. Uit het eitje komt een made, die zich in de bol vreet en daar blijft tot het volgende voorjaar. In die tijd wordt de gehele bol inwendig vernield. In het De marechaussee heeft dat jong nog eens een week lang elke dag een bekeu ring aan de broek gesmeerd. Een heel geldkistje vol bonnetjes heeft hij er overgehouden. Nu is dat allemaal ders. Nu is Leen van Schie een beetje de generaal van de NZH-bussen gew den. die bij tientallen de dienst tuss Katwijk en IJmuiden onderhouden. Hij spint zogezegd zijde bij het feit, dat Katwijk geen vissershaven heeft, maar dat is hem direct vergeven, want hij doet zijn werk goed. Niet dan? Elke morgen tussen half acht en negen kunt ge hem aan de radio vinden, om de loggers uit te luisteren. „Morre- ge komme we thuisstome, Aay. Mooi t serijtje geweest. Tot morrege. Over stoppééé". En dan weet Leen genoeg. Morgen staat er een groen busje van de NZHVM op de Zuidzij in IJmuiden en elke „morgen" als er een logger thuis vaart. Dat mankeert nooit. Maar het is nachtwerk vaak. De tele- We onderscheiden: 1. dierlijke para eten, vooral de insecten; 2. plantaardige parasieten, de zogenaamde zwamziekten; 3. de virusziekten, veroorzaakt door een smetstof; 4. gebrekziekten, die een gevolg van eenzijdige voeding of een ver keerde behandeling van planten. Achtereenvolgens wil ik deze groepen n een paar artikelen bespreken. Alvorens hiertoe over te gaan, wil ik met alle nadruk de aandacht vestigen op zeer belangrijke regel by de teelt alle gewassen. Ik bedoel dit: zorgt oor, dat de cultuuromstandigheden het gewas zo gunstig mogelijk zyn. Een plant, die in een gezonde omgeving groeit, weet de vijanden lang van zich „f 1c houdan. D.ie „tondetooi'S' he" alle gewassen niet dezelfde, geeft een kalkrijke grond aan de knol voet van koolsoorten geen kans, terwijl •ond de aardappels juist schurftig maakt. Spint wordt in een vochtige omgeving bestreden, terwijl deze omge- ing juist aan zwamziekten kans geeft. We kunnen dus de omstandigheden niet altijd maken, zoals we die wensen, maai op dit gebied is toch zeer veel te berei ken. b.v. door een doelmatige bemesting, het inachtnemen van allerlei cultuur- maatregelen, enz. Bij de gebrekziekten hoop ik op een 1 ander terug te komen. Allereerst dan de schadelijke insecten. We onderscheiden: wespen, mieren, kevers. muggen, vliegen, vlinders, bladluizen, bloedluizen, schild luizen, onweersbeestjes of thrips, mollen en oorwormen. Andere schadelijke dieren zijn millioenpoten, slakken, rond- (de aaltjes) en kleine spinnen Wespen en gevleugelde mieren hebben 2 paar vleugels, vliegen en muggen 1 paar. Dat is een belangrijk kenmer kend verschil. De schade, die gewone wespen aanrichten, is het aanvreten zacht fruit, zoals peren, pruimen druiven. Voor de winter sterft het volk uit, alleen de moerwespen of koninginnen overwinteren. Het is dus van betekenis deze wespen in het voorjaar te vangen. In geval we in de zomer een nest ont dekken. is het goed 's avonds een beetje calcid of een ander blauwzuurmiddel in het gat van het nest nest met een zode af te sluiten. Andere schadelijke wespen zijn de bladwespen i de zaagwespen. De bladwespen leggen hun eitjes op bladeren van rozen, peren en bessen- struiken. Uit de eitjes komen de larven, die hier rupsen zijn. Deze rupsen onder scheiden zich van de rupsen van vlinders, doordat ze meer dan 8 paar poten heb- worden bastaardrupsen genoemd. De rupsen vreten van de bladeren der verschillende gewassen. Bestrijding mogelijk door D.D.T. te spuiten of te stuiven. ippelzaagwesp legt al tamelijk vroeg in de zomer zijn eitjes op jonge appeltjes. De rupsjes, die er uit komen, vreten het klokhuis uit. De aangetaste appels vallen af. Als zich onder de appel boom geen groenten of bessenstruiken bevinden, is een bespuiting met HCH (of 666) aan te bevelen. Het tijdstip van spuiten moet zijn, als de larfjes uit komen. Tot de nuttige wespen behoren de sluipwespen. Deze leggen hun eitjes in schadelijke insecten, die dan door larfjes de sluipwesp levend gegeten den. Zo leeft er een sluipwespje bloedluis. Weer anderen vallen de rups van het koolwitje aan. Uit zo'n aange taste rups ontstaat dan een hele massa popjes. die later weer sluipwespjes worden. De gele popjes moet sparen, omdat we hierin bestrijding vroege voorjaar kruipt de volwassen made uit de bol en verpopt zich grond. Uit deze pop komt in Mei de vlieg weer te voorschijn. Er zijn tal middelen om de vlieg te bestrijden. Twee ervan zijn het „vliegzoeken" in het v jaar en een warmwaterbehandeling gerooide bollen. Bij het vliegzoeken den de achterblijvende planten in het vroege voorjaar uit de grond gestoken, de bollen doorgesneden en de made ge- geeft men de bollen vaak een warmwaterbad van 43"6" C. of later van 42° C„ gedurende een paar De maden worden hierdoor voor groot deel gedood. De chrysantenvlieg legt de eitjes op de bladeren van chrysanten. De maden ver oorzaken witte, slingerende gangen in de bladeren; ze vreten het bladmpes tussen de opperhuid van het blad weg. Een be spuiting met Parathion is het beste mid del tegen de vlieg. Voor alle belagers van de chrysant is dit trouwens een uit stekend middeL De koolvlieg is ongeveer net zo groot als onze huisvlieg. De Plantenziekten- kundige Dienst waarschuwt via de radio, wanneer het optreden het ergst is. Er komen twee of drie generaties per jaar voor. Het wijfje legt bij verschillende planten een tiental eitjes. De eitjes zijn met het blote oog goed te zien als hel derwitte streepjes. De maden, die uit deze eitjes komen, vreten zich in de wortel en voet der koolplant. Van jonge kool- planten blijft bijna niets van het wortel stelsel over en ook oudere planten staan vaak los in de grond. Bladeren krijgen een loodkleur en gaan vaak slap hangen. Er zijn verschillende middelen om de koolplanten tegen deze parasiet te be schermen. Het eenvoudigste middel is het gebruik van stuif-666 (H.C.H.). Met behulp van een oude vimbus strooit men een beetje van dit poeder aan de Zuid kant bij de voet der koolplanten. De vlieg legt nl. de eitjes aan de zonzijde. Een bezwaar van 666 is, dat het de smaak kan bederven van wortel- of knolgewas sen. die na de kool geteeld worden (peen, kroten, aardappels). Bij gebruik van gezuiverde 666, die aanmerkelijk duurder is, vervalt dit bezwaar. Ook kan men Parathion spuiten bij de voet der koolplanten, of de planten behandelen met sublimaat, forbiat of vruchtboom- carbolineum. De uien- of preivlieg is iets kleiner dan de huisvlieg. Er komen verscheidene De hoofden van de rijksluchtvaart diensten van België, Denemarken, Engeland, Finland, Griekenland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, IJsland, Zweden en Zwitserland, die een congres van enkele dagen in otis land hebben gehouden, hebben ook een bezoek aan Leiden gebracht. Zij dineerden daarbij in de Rötis- serie „Oudt Leyden" aan de Steen straat. De stemming onder hen was zeer goed. Hoe kon het ook anders na een dag zwaar confere ren. Onze fotograaf maukze tijdens het diner deze opname. Hei lezjek aan Leiden duurde drie uren. Men vertrok om 11 uur 's avonds weer naar de Hofstad. Foto N. van der Horst. Lezers schrijven ons generaties per jaar, zodat men geen juist tijdstip van bestrijding kan opgeven.'In April begint ze haar eitjes te leggen de voet van uien- of preiplanten. De maden verwoesten de bol of de voet de plant geheel. Een middel, dat goede resultaten geeft, is een zaadbehandeling met D.D.T. Bij 100 gram zaad voegt 40 gram D.D.T. 50%. De D.D.T. moet een kleverige stof bevatten. Deze stof noemt men „sticker". Mén koopt dus D.D.T.- sticker. Het zaad wordt er goed me mengd, zodat elk zaadje omgeven is door een laagje D.D.T. De ontkieming van zaad verloopt iets langzamer. Mocht in het gewas schade optreden, dan kan een bespuiting met Parathion nog enige uitkomst geven. Een vijand van de peen is de wortel- vlieg. Deze veroorzaakt de wormstekig heid in peen. Een bespuiting met 0.3% vruchtboomcarbolineum van het jonge gewas is een middel, dat wel enigszins helpt. De bespuiting moet na 10 dagen' tot drie keer toe herhaald worden. Er mag met zonnig weer niet gespoten den. Dan ontstaat bladverbranding. Van de muggen zijn vooral schadelijk de lajigpootmug en de koolgalmng. De langpootmug vliegt in Augustus September en legt dan de eitjes meest op vochtige, humusrijke grond. Uit de eitjes komen in het najaar de pootloze maden, emelten genoemd, te voorschijn. Deze emelten blijven in de winter in de grond beginnen in het voorjaar met hun vraatzuchtige kaken aan allerlei plantenworteltjes te vreten. In vochtige, nachten komen ze ook boven de grond. Dan is het geschikte moment gebroken om ze te bestrijden. Men strooit dan zemelen, die met Parijs' groen vergiftigd en met water korrelig maakt zijn. De emelten vreten hiervan gaan dood. Op 1 are is een pond zemelen, vergiftigd met 20 gram Parijs' groen, voldoende. De koolgalmug is een zeer klein mugje, dat zijn eitjes legt in het hart van kool planten. Vooral bloemkool wordt aange tast, sluitkool veel minder. Is het kooltje eenmaal gevormd, dan is het gevaar ge- Uit het eitje komt een made, die het hart uit de koolplant vreet. Soms verrot dan het hart van de kool. Ook kan er draaihartigheid optreden. De bladeren zich draaiend om het hart van de plant en er vormen zich zijspruiten. De Plantenziektenkundige Dienst waar- sohuwt via de radio, wanneer de hoofd- ylucht van het insect plaats vindt. Dan het tyd om te spuiten met nicotine, pyridine-zeep of parathion. Dit laatste is het voordeligst en is ook afdoende. Een bespuiting moet' na 7 dagen her haald worden, totdat de P.D. laat om roepen, dat de hoofdvlucht voorbij is. Er moet goed in het hart van de kool ge spoten worden. Verschillende generaties kunnen per jaar voorkomen. Begrotingspositie 8V2 ton verslecht) Het college van Gedep. Staten heeft de provinciale begroting voor het jaar 1951 aan de Provinciale Staten aangebo den. Het beeld van de provinciale finan ciën is minder gunstig dan in 1950, aldus het college. De uitgaven zijn bijna ander half millioen hoger en de inkomsten kon den slechts ƒ621.000 hoger worden ge raamd. Ten opzichte van het vorig jaar de begrotingspositie daardoor met on- veer 854.000 verslecht. In verband hiermee schijnt het niet waarschijnlijk, natuurlyke j dat de provinciale opcenten op de grond de koolrupsen hebben. belasting kunnen worden verlaagd. hoe- Op deze wijze kennen nuttige insecten dan we vermoeden. Zo zijn er sluipvliegen. die rupsenplagen voorkomen, lieveheersbeestjes die blad luizen vreten, vlinders, die bloemen be- Hoewel er nuttige vliegen zijn, be schouwen we toch heel veel soorten als schadelijk. In de tuinbouw zijn het vooral de narcisvlieg. de chrysantenvlieg, de koolvlieg uienvlieg. preivlieg en de wor- als „de dag telvlieg. die veel schade aan de gewassen in de ge-1 toebrengen. I De narcisvlieg legt in Mei en Juni bij de natuur,wel dat vraagstuk bestudeert. Het college verwacht een verdere stij ging van de uitgaven, daar in 1951 het provinciaal wegenplan een uitgave van acht millioen gulden vordert en ook de bouw van een nieuw provinciehuis bin nenkort op de begroting zal gaan druk- Gelukkig is er in de loop der voorbije jaren een belangrijke reserve gevormd die straks als stootkussen kan dienen. Om echter aan begrotingstekorten in de toekomst te ontkomen, kan het col lege geen voorstel tot belastingverlaging doen. Een dergelijke verlaging zou ove rigens de belanghebbenden weinig ver lichting geven. De provincie zou er daar entegen ernstig door gedupeerd worden. Het college deelt mee, dat de meubi lering der kamers van het college, in 1945 aangeschaft, moet worden ver nieuwd. Daarvoor is ƒ22.000 nodig. De kosten van waterkeringen konden, zonder de personeelskosten, ƒ235.000 la ger worden geraamd. De uitkering van het Rijk voor de secundaire wegen kon ƒ373.000 hoger worden, dank zij de sterke stijging, die de opbrengst van de motorvoertuigen- belasting vertoont Dit bedrag is nodig om de hogere ren teuitgaaf van ƒ364.000, nodig geworden door het leningsbedrag voor verbetering van de secundaire wegen groot ongeveer zeven millioen gulden, te dekken. Het subsidie aan gemeenten voor ver pleging van geesteszieken werd ƒ700.000 hoger geraamd. Het college stelt tenslotte voor de ont werpbegroting vast te stellen en het col lege te machtigen, geldleningen aan te gaan tot een totaal van ten hoogste millioen ter dekking van de uitgaven op de kapitaaldienst voor 1951. Daar lees ik in de N.L.C. van heden, 24 October, dat het uitstel van repatrië ring van de nog in Indonesië verblij vende militairen zijn oorzaak zou vin den in de noodzakelijkheid om de kam pen van Ambonese militairen, die nog niet zijn gedemobiliseerd en wachten op verscheping naar Ambon, te bewaken. Een fel protest niet alleen van de ouders van deze militairen, maar van iedere Nederlander, die nog over een greintje ridderlijkheid en fatsoen beschikt, is hier wel op zijn plaats. Een protest tegen de minderwaardige taak die men onze jongens denkt op te dragen. Die Ambonezen behoren niet te wor den bewaakt. Zij hebben recht op ver voer n^ar Ambon. Dat is de taak van onze regering, die grote verplichtingen heeft tegenover 't'volk van Ambon. En in geen geval tot taak heeft de R.I.S. in de kaart te spelen en door het isoleren van Ambonese troepen zich naast de R-I.S. te stellen in de overval op Ambon, dat strijd voor een rechtvaardige zaak. Misdadigers bewake men, maar geen trouwe kameraden, die vaak in critieke situaties niet aarzelden hun leven voor de Nederlandse zaak te offeren. Redac tie, wat men Ambon thans aandoet acht ik zo weerzinwekkend, dat ik geen woorden kan vinden om mijn verachting er over tot uitdrukking te brengen. Men wordt werkelijk onpasselijk als men ziet hoe men van Nederlandse zijde zich blijkbaar uitslooft om de zogenaamde Unie in stand te houden, een Unie, waar van ik vast geloof, dat men van Indo nesische zijde reeds plannen uitbroedt om haar te gelegener tijd te verbreken. De ellende, di Indonesisch beleid heeft veroorzaakt, nu tot een hoogte gekomen, dat zich willekeurig de vraag opdringt: Is dat democratie, dat men zich onder alle standigheden te voegen heeft naai inzichtten van een regering, ook dan wanneer die inzichten leiden tot op mis daad gelijkend onrecht? Nee. laten we er geen doekjes om winden: wie een trouw kameraad, die zijn leven voor ons in de waagschaal stelde, in de steek laat, nu deze voor recht en gerechtigheid strij den moet, ja zelfs diens vijand hand- Jpandiensten verleent, handelt min derwaardig. Wat baten krantenartikelen, protesten van kerkelijke en politieke zijde, protestvergaderingen enz., wanneer vaststaat, dat degene, die daadwerkelijk helpen kan, namelijk de regering, vol hardt in haar afwijzen van daadwerke lijke hulp? Slechts daden kunnen hier uitkomst geven. Daarom geen bewaking van op Java astgehouden Ambonese militairen, maar terugvoering van deze militairen naar hun land door de zorg van onze Marine, die tevens het vervoer van voedings middelen en medicamenten voor haar rekening dient te nemen. Velen met mij zullen zich er over hebben verbaasd, dat de weigering van de R.I.S. om de zo. dringend nodige voedings- en genees middelen aan het volk der Zuid-Moluk- ken te doen toekomen niet onmiddellijk gevolgd is door een daad der Nederland- regering, namelijk de wandaad van de R.I.S. verijdelen door zelf het ver- op zich te nemen. Het is een schan de, dat die middelen hun doel nog steeds niet hebben bereikt. Laaf de nood van Ambon, van de Zuid-Molukken ons dan steenkoud? Moet alles ten offer ge bracht worden aan het behoud van de Unie? Vreest men eigen belangen te schaden en offert men aan het behoud in desnoods alles, ook eer en plicht, op? En moeten wij in naam van een zogenaamde demooratie dit alles koud 1 gevoelloos slikken? Redactie, ik denk aan de daad van Koningin Wilhelmina. toen Europese staatshoofden blijkbaar de moed misten Paul Kruger, wiens land door Enge land was overvallen, te ontvangen. Toen geen lafhartig gedaas over het gevaar mogelijke sancties, geen vrees voor dreigende represailles. Nee. een daad in 1 van recht en gerechtigheid: het zenden van een Nederlands oorlogsschip om de grijze president te halen. En de Gelderland was, zo het had moeten zijn, klaar voor het gevecht. Wat ik zou willen? Dat geen Neder lands militair zich verlagen zou om trouwe vrienden als boosdoeners te be waken. Dat onze eigen mannen in vol komen eensgezindheid met de Ambone zen op Java, gesteund door alle goed willende Nederlanders, van zodanig ver zet tegen de R.I.S. inzake de overval op de Zuid-Molukken blijk geven, dat men het van die zijde geraden zou achten de vijandelijke actie te staken. Dat oij uitblijven op korte termijn van ingrijpen door de Veiligheidsraad ons land des noods met militaire machtsmiddelen een eind zou maken aan de strijd. Verlangens, riekend naar revolutie? Een onschuldig voor recht en vrijheid strijdend volk,! een volk, dat ten onzen bate trouw was, tot de dood redden van de ondergang, is dat revolutie? Het zij zo, dan maar De dood van de Unie? De redding van het volk der Zuid- Molukken zij ons de dood der Unie waard. Want door de dood van deze Unie zal in nieuwe glans herrijzen de oude unie met het volk van Ambon, ge grond op de trouw van eeuwen. Fiat justitia (et pereat mundus): Het recht moet zijn loop hebben (al zou de wereld er bij vergaan). H. J. Lamers, LEIDEN. Hoge Rijndijk 30- Taak volbracht, dus nu naar huis Eindelijk eens een mededeling van de regering. En zoals wij wel hadden ver wacht een teleurstellende. Rustig wordt medegedeeld, dat onze jongens pas over enige maanden thuiskomen. Nu .s het weer zo, dat zij de kampen van de Am bonezen moeten bewaken. Uit de Drie ven van de jongens blijkt niet, dat zij bewakingsdiensten hebben te verrichten. Wel dat zij zich gruwelijk vervelen en dat de stemming beneden peil is. Dt ion. gens gaan door het steeds maar weer uitstellen van hun vertrek naar het va derland moreel naar de afgrond. Wie denkt er nog aan hen? Alleen de ouders en de verwanten, die tevergeefs wacn- ten. Gelukkig blijkt, dat er ouders zyn, die zich gaan verzetten tegen de manier, waarop de regering met onze manren regeri'ng'doar'haar Aan dr ir A. L. S. Biir te Buenos Aires is ontslag verleend als lid. tevens secretaris van het college van overleg voor de voedselvoorziening en de bui tenlandse agrarische aangelegenheden. foon heeft Leen expres niet naast zijn bed staan, want als hij er uit moet om een uur of twee. omdat er de volgende dag heel vroeg een bus klaar moet staan, wil hij liefst helemaal goed wakker zijn, om in één moeite door de chauffeur ook maar even te waarschuwen. Hei is ook druk vaak. Als de nieuwe teelt begint en heel Katwijk moet naar IJmuiden om te varen, jakkeren de bus jes dag en nacht en als het Engelse wal- seizoen op toeren raakt, zoals deze week, jakkeren de busjes wéér. Want de man nen van de vloot willen na de reis zo gauw mogelijk naar moeder en daar kan Leen een hoop aan doen. Leen en zijn chauffeurs. Het is allemaal glad-georganiseerd nu en er is weinig meer over van de wilde historie, die dit vissersvervoer achter zich heeft. In 1920. toen de oude Van Schie met dit werk begon, hotsie er een hoogpotig, luidgrommend vehikel op en neer, dat de naam „Perl" over de radiateur ge schilderd had staan. Elke week liep er een lager uit die kar en de straatver lichting van Noordwijkerhout was meer malen defec: wegens het groot gedreun, dat deze „Perl" in samenwerking met de kinderhoofdjes veroorzaakte. Vijftig vissers werden er koelbloedig op de laadbak gestouwd en ze schenen nog levend over te komen ook, ondanks de massieve banden. Later is er een dunbandig Chevroletje gekomen en nóg later echte bussen meï gordijntjes en bagagerekken. De jonge Van Schie heeft IJmuiden leren kennen als zijn broekzak. De goeie, ouwe tijden, toen er nog vrolijkheid was aan de Koningin Wilhelminakade en IJmuiden nog leefde als een jonge deer ne. Hij kan er een historisch overzicht van geven, dat interessanter is dan wat de geschiedenisboekjes aan onze nazaten straks onder het hoofd „Visserij" diets zullen maken. Er zijn ook donkere slagschaduwen over dit bedrijfje, dat een bedrijf werd, gevallen. Neem de ramp van de logger, die in 1926 vlak bij de pieren bleef in een woedende October-storm Het was de KW 157, die tezamen met een col lega door hoge zeeën de pieren rondde. Toen die ander voor de wal lag, was er van de 157 geen mast meer te bekennen. Vergaan Leen van Schie heeft toen de zware tijding naar Katwijk gebracht, met de voet zo ver mogelijk op het gaspedaal. Dat ging toen haast nog vlugger dan met de telefoon. In Katwijk is dit leed aangezegd by de walschipper, of de dam- baas als ge dat beter verstaat. Die heeft het weer aan de dominé doorgegeven. Later zijn met de resten van de gebroken logger de lijken van de bemanning aan gespoeld en Leen heeft ook deze droeve lading naar Katwyk gereden. Vergroeid is hij met de visserij. De schippers en de afhouwers kennen hem en ze zwaaien als ze hem op straat tegenkomen. Leen noemt hen feilloos bij de naam. Hij is nu in dienst van de Noord Zuid en de sjeu is er wat afge raakt. Alles is in geregelde banen ge komen met dat vissersvervoer en die jaagpartijen van vroeger, toen het er op aan kwam om er het eerst bij te zijn, bestaan alleen nog maar in de herinne ring. Net als de wilde dagen, waarop het zó druk liep. dat zelfs de zusters van Leen op de bok klommen en vissers gin gen halen uit IJmuiden J. F. Weer varen drie troepenschepen naar Nederlandse havens „Nelly" Het troepenschip „Nelly" vertrok op 16 October uit Tandjong Priok en zal ver moedelijk op 11 November a.s. te Rotter dam aankomen. De volgende Leidenaars en streekgenoten zyn aan boord: LELDEN Sold. I J. Gijzenij, Nw. Waardstraat 16; sergt. A. B. Pley, Lage Rijndijk 106; sold. L. van Weerden. De la Reystraat 20; sold. J. L. Vrij, Magd. Moonstraat 50; sold. W. Th. A. Bergers, Pieter de la Courtstraat 24; le It. F. F. H. J, Reijden, Hoge Mo raw e g 22. ALPHEN AAN DEN RIJN Sold. P. Bruné, Julianastraat 7; sold. I L. Hoge nes, Oudshoornseweg 160; sold. C. van Rijn, Van Reedestraat 12; sold. H. E. Vries, Gnephoek 38. HAARLEMMERMEER Korp. C. M. Barendregt, Sloterweg 1090; sold. I G. Valk, Lisserdij'k 521. HILLEGOM Sold. H. J. Walter, Venenburgeriaan 33. LISSE LAN GERAAR Sod. J. C. M. v. d. Kroon, Langer Aarseweg 134. LEIDERDORP Sold. J. Heykoop, Van de Valk Bou- manweg 28. NIEUW-V ENNEP Sold. I W. Eveleene, St. Antonius- straat 2. NOORD WIJK Wmr. H. Veenstra. Dahliastraat 70; Wmr. A. Wam el ink. Hoofdstraat 7a; sold. T. Vink, Muiderstraa* 12; wmr. A. Cra- er, Piet Heinstraat 70. OEGSTGEEST Sold. G. van Delft, Mauritslaan 17; sold. I J. Gerzonius, Hoge Morsweg 6a. RIJNSBURG Sold. I J. Glasbergen. Spinozalaan 13 SASSENHEIM Sold. H. J. Herreur, Bernhardtstraat 8; O.W.L J. Zuilman, Hoofdstraat 118. VOORSCHOTEN Sold. W. J. Stouthamer, Oranjekade WASSENAAR 2e Lt. W. F. M. Westerman. Backers- haegenlaan 58; sergt. M. Verhoefi, Adrianastraat 3; adj. 0.0. H. L. J. Koe nen, Rijksstraatweg 306a. „Castel Bianco" Het troepenschip „Castel Blanco" ver trok op 12 October uit Tandjong Priok en zal vermoedelijk 9 November in Amsterdam aankomen. De Leidenaars en streekgenoten, die met deze boot repa triëren, zijn: LEIDEN. Sold. I J. J. Janssen, Lage Ryndijk 71A; sergt. W. Filippo, Jan Vossen- steeg 52. HAZERSWOUDE. Sold. J. A. van Kempen, Rijndijk 167. SASSENHEIM. echtgenote, KATWIJK AAN ZEE. Sergt.-maj. W. C. Nyeboer, v. d. Vecht- straat 61. „Atlantis" Met de „Atlantis", die op 12 October vertrok en vermoedelijk op 10 November in Amsterdam zal aankomen, arriveren: OEGSTGEEST. Mej. Tji Lay Hiang, Zendingshuis. SASSENHEIM. Sergt.-maj.-adm. H. A. F. v. d. Berk. Oosthaven 43. WASSENAAR. R.O.v.G. II J. C. de Neef, Van Heecke- Dr K. Verhofstad S.J. zal prof. dr J. H. C. Creyghton opvolgen als directeur en hoofdredacteur van het R.-K. weekblad D« Linie. Prof. Creyghton blijft redacteur. FILMAVOND in de ZUIDERKERK HEDENAVOND OM 8 UUR De grootste kleurenfilm over Z.-Afrika GERARD HOEK. de bekende omroep- leider der N.C.R.V. komt hierbij spreken Toegangskaarten a 75 cent dagelijks bij Firma Kouwenhoven en '«avonds aan da kerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3