REDT AMBON Truman verwacht voor West-Europa deze winter geen moeilijkheden India protesteert te Peking tegen inval in Tibet Geen collectieve gratie voor opgesloten NSB-ers Wist U VRIJDAG 27 OCTOBER 1550 BUREAUX: Steenstiaat 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375 Redactie Tel. 20408. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN I 4.50 p. kwartaal, 1.50 per maand; 0.35 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8259 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER ,5tantoasticfj fs gfjcbleuen myn hert-ia teghenspoet' Jules Verne's fantasie bleef vóór De strijd op Korea C.P.N. laat Hermans in de steek ^al bedanken als Kamerlid Het Tweede Kamerlid J. H. Hermans, die verleden week met'vijf andere i jnumsten onder verdenking van bevor dering van desertie werd gearresteerd, heeft tijdens een verhoor verklaard als Kamerlid te zullen bedanken. Volgens hem keurt de C.P.N. de prak tijken, waaraan hij en zijn .mede-arres tanten zich 'hebben schuldig gemaakt, Biet goed. De partij stelt ihaar gearre- Iteerde leden volkomen persoonlijk Verantwoordelijk, zo heeft de heer Her mans gezegd. Intussen is de hechtenis van de arre stanten voorlopig met zes dagen ver lengd. De heer Hermans behoort tot de vier arrestanten die een bekentenis hebben afgelegd. Hij schijnt de een üur van het complot te zijn. Zijn estatie heeft in Zuid-Limburg heei t opschudding gewekt. Hij stond bekend als een „salon-communist" en i Vaals, waar hij ook gemeente raadslid was. ook onder niet-commums- :n een tamelijk grote aanhang. De heer Van Buren Lensink lu Vaals alleen bekend onder zijn schuil naam Giseken is de man die de men- •er de Belgische grens zou hebben geholpen. Hij heeft geen vast beroep en nen zegt dat hij een inkomen van de lommunistische partij geniet. Nu de heer Hermans voor het Kamer- idmaafschaap zal bedanken, zal de heer 5, van Praag, voorzitter van de C.P.N.- raotie in de Haagse gemeenteraad, als lijn opvolger wórden aangewezen. Koning George opende nieuwe Britse Lagerhuis „Moge deze Kamer een lang leven be- Ichoren zyn tot welzijn van mijn volk en Hoge de zegen van de Almachtige God te allen tijde op haar en allen, die in haar zullen arbeiden, rusten." Met deze *.oorden heeft Koning George van Enge land gisteren het nieuwe gebouw van het Britse Lagerhuis geopend- De Koning (prak in 'Westminster Hall. een ander ge- leelte van het gebouwencomplex van het parlement, omdat het hem, blijkens een 'ude traditie, verboden is het Lagerhuis le betreden. Omdat hij er niet in geslaagd is een fcrbintenis tot stand te brengen met een Mer linkse socialistische groep, heeft t^agat, de secretaris van de Italiaanse oo. partij, zijn ontslag aangeboden. Het (artijbestuur heeft geweigerd dit te aan- Defensie gaat vóór vermaak Wie van zijn dagelijks brood verzekerd wil zijn, dient de noodzaak der ver scherpte bewapening te beseffen. Be wapening kost handen vol geld en 'hieruit vloeit voort algemene versobe ring. Versobering betekent veel min der uitgaven voor luxe en amusement. °ok in de „kruistocht voor versobe ring" neemt Amerika de leiding. Het uitvoeren van bouwkundige werk zaamheden ten behoeve van amuse- went en recreatie wordt verboden. Zulks om materiaal voor de bewape ning te sparen. Hieronder vallen: theaters, nachtclubs, rolschaatsbanen atc. In het conflict met de Sowjet- Unie voelt Amerika er blijkbaar weinig voor een scheve schaats te njden! v protesteerd tegen grenssdhendingen door Amerikaanse vliegtuigen. In zijn tele gram zinspeelt 'hij op „de vlammen -van een zich uitbreidende oorlog, die door 'de Veiligheidsraad gedoofd moet worden. Volgens latere Reuterberichten, Chinese communistische troepen uit „vooruitgeschoven posities op Koreaans gèbied" teruggetrokken. Na de landing te Wonsan zou de Chinese commanderende generaal, Lin Piao, zijn troepen achter de rivier de Jaloe in veiligheid hebben gesteld. Amerikanen zullen niet tot de Chinese grens oprukken Het vraagstuk van oorlog of vpede blijft de wereld bezighouden. Presi dent Truman heeft velen een riem onder het hart gestoken, door op een persconferentie te verklaren, dat Amerika niet verwacht, dat West-Europa deze winter met moeilijkheden te" kampen zal hebben. Hij gaf dit ant woord op de vraag van éen Nederlands journalist, die gezegd had, dat het Nederlandse volk bevreesd was voor moeilijkheden met de Sowjet- Unie. Volgens Truman zouden de Amerikaanse troepen niet tot de Mandsjoerijse grens oprukken. Op de gehouden persconferentie 'heeft ru-man nog meer losgelaten. Zo zei 'hij, dat 'hij niet over inlichtingen beschikte, ér op wijzende, dat er in Rusland dan één atoom-explosie was geiWees ■overweegt het Congres eerder bije roepen dan aanvankelijk was vastgesteld, maar een 'beslissing daarover is nog niet Zoals wij hierboven hebben aangestipt, itullen de Amerikaanse troepen in Korea hun opmars dus niet tot aan de Mandsjoerijse grens voortzetten. Dit is dus in tegenspraak met de bevelen van McArthur. die verklaarde, dat de Ame rikanen niet op 30 km. van de Mandsjoe rijse grens behoefden halt te houden, zo als aanvankelijk wel in het voornemen lag. In ieder geval staat vast, dat de Zuidkoreaanse troepen de Ohinese grens reeds hebben bereikt Het is de Zuidkoreaanse 6e divisie, die Ban het Centrale front de Zuidelijke oever bereikte van de rivier de Jaloe de grens vormende tussen Korea en Man- dsjoerije. Op de laatste 30 'km. hebben de Zuidkoreanen practisch geen tegenstand ontmoet. Vermoedelijk hebben de Roden rich over de grens teruggetrokken, »ij zich reorganiseren, Volgens het hoofdkwartier van het 8ste Amerikaanse leger, werd een Zuid'ko- regiment 'door Chinese communis- p ongeveer 48 km. van 'de Man dsjoerijse grens, omsingeld. Het valt'te be twijfelen, of men hier werkelijk met ese troepen te maken had, omdat gevangene, die een Noordkoreaans imiform droeg, beweerde „een Chinese list" te zijn. Overigens zijn inds lang vele berichten onfcva r Chinese troepenconcentraties het gebied langs de Noordelijke grens. Ten slotte: Tsjou En Lai, de Chine linister van Buitenlandse Zaken, heeft >or de zoveelste maal bij de VN. ge- Nieuwste luchtsnulje: Monster-vliegboot voor 105 passagiers 134 M breed, 45 lang en 17 hoog Amerika en Engeland bieden tegen el kaar op, wat de bouw van reuzen-vlieg tuigen betreft,.Maakten wij onlangs mel ding Van een enorme Amerikaanse stra- tocruiser. thans is het Britse antwoord een monsrter-v-liegboot, de Saro „Prin cess", aangedreven door 10 straalmotoren, die in staat moet zijn minstens 105 pas sagiers te vervoeren. Deze zullen onder dak vinden in een dubbeldeks romp, die van neus tot staart niet minder dan 45 meter lang is. De vleugels worden 67 m lang en de hoogte van het staartroer tot het verlengde van de onderkant van de romp zal 17 meter bedragen! Bij de bouw die op het eiland Wight plaats heeft, en einde 1951 voltooid zal zijn, worden een kleine 50 km kabel verwerkt, ter wijl in zijn geheel ruim 15 km getrokken materiaal nodig is. De British Overseas Airways Corp. heeft drie van deze ma chines besteld. Koningin Elizabeth van Engeland en haar kleinzoon Prins Charles kunnen het bést vinden samen. Dat blijkt wel uit deze- foto, die ons uit Buckingham-palace bereikte Luit.-gen. Reinderhoff attaché te Ottawa Luitenant-generaal G. L. Reinderhoff (die bij het K.N.I.L. luitenant-gdheraal was. als majoor bij de stoottroepen werd geplaatst, doch thans weer bevorderd is in zijn oude rang) is benoemd tot mili tair attaché, tevens militair luchtattaché, te Ottawa. De hulpbewaarder en de shag De Amsterdamse rechtbank heeft van morgen de voormalige hulpbewaarder van een Huis van Bewaring. H. J. W., die tegen betaling pakjes shag aan een gedetineerde had bezorgd, overeenkom stig de eis veroordeeld lot een gevange nisstraf van drie maanden. Burgemeester Des Tombe-van Apel doorn heeft in de raadsvergadering ge protesteerd tegen de slechte treinverbin dingen met deze gemeente. Stoot op het „Dak der Wereld" De rode pers: „Tibetanen hebben Mao Tse Toeng om bevrijding gesmeekt"! De regering van India heeft met de grootste bezorgdheid kennis genomen van het bericht, dat aan het Chinese leger opdracht werd gegeven, om Tibet binnen te rukken. Door de ambassadeur van India te Peking, werd aan de Chinese regering het volgende medegedeeld: India is door deze ont wikkeling der zaken ten zeerste verrast en verontrust. Pandit Nehroe, de premier van India, heeft met zijn adviseurs de toestand, voerig besproken. Zoals men weet, heeft juist India altijd een vreedzame oplos sing voorgestaan. Opnieuw wordt melding gemaakt var troepenbewegingen in de Chinese pro vincie Sinkiang, terwijl door uit Sin- kiang afkomstige reizigers wordt ont huld, dat Rode troepen in de richting van de Tibetaanse grens oprukken. Uit Kalimpong verluidt, dat er berich ten zijn ontvangen uit Oost-Tibet, als zouden strijdkrachten van onbekende sterkte de Tibetaanse grens zijn overge stoken. Dat hierbij Moskou weer achter de schermen een rol speelt, is duidelijk De „Tagliche Rundschau" (communis tisch) schrijft: Het Tibetaanse volk heef". Mao Tse Toeng herhaaldelijk om bevrij ding gesmeekt. De Tibetanen hebben zelf grenswegen aangelegd, om de op mars der Rode troepen te vergemak- Nobelprijs physiologie voor drie geleerden De nobelprijs voor physiologie van dit jaar is verdeeld onder drie geleerden. Het zijn dr Edward C. Kendall en Philip C. Hench van de Mayo kliniek te Roches- (V.S.) en Prof. Tadeus Rechstein uit Bazel (Zwits.). De prijs een bedrag van f 113.000, werd uitgereikt voor hun ont dekkingen „betreffende de hormonen uit de schors van de bijnier en de biolo gische effecten". Sommige tot tien jaar veroordeelden echter toch eerder vrij Later-zal worden nagegaan in hoe verre ook bij zwaarder gestraften om ge lijke redenen soortgelijk gunstbetoon mogelijk is. Op weg naar Korea! Aan boord van de Zuiderkruis, het schip, dat de Neder landse vrijwilligers voor het Uno-leger naar Poesan brengt, bevindt zich ook een scheepskat en de militairen hadden al spoedig vriendschap gesloten met het dier Als die kat nu maar niet in het nauw komt, want dan z'jn er nog rare sprongen te wachten ook voor de jongens Militaire chefs van het Pact zijn het eens Detensie-leger onder Eisenhower? De militaire chefs der Atlantische Pact-mogendheden, die te Washington vergaderden, verklaarden, dat zij vol ledige overeenstemming hadden bereikt. Kort samengevat, betreft dit accoord drie punten: 1. De benoeming van een opper- bevélhebber voor het Europees gebied. 2. De oprichting van een bureau voor militaire .standaardisatie, 3. De omvang van de, door elk land voor de collectieve verdediging, bij te dragen strijdkrachten. Dit zijn dus aanbevelingen. Zaterdag komen nu de ministers van defensie der Pactlanden eveneens te Washington bij een en zij zullen over die aanbevelingen moeten beslissen. Daarna moet de Noord- Atlantische Raad erover oordelen. In d't verband vermelden wij nog, dat met hardnekkigheid de naam van generaal Eisenhower genoemd wordt als opperbe- Raadslid maakte goede sier van gestolen geld Tien maanden gevangenisstraf is giste ren in Breda geëist tegen het oud-raads lid A. K. aldaar, die in zijn functie van loonkassier bij de Hollandse Kunstzijde Industrie ruim f 6300 heeft verduisterd, door op de loonstaten hogere bedragen te vermelden, dan hij in werkelijkheid uitbetaalde. Van het overschot maakte hij van 1£47 tot 1950 goede sier. Hij kocht een slaapkamerameublement, een bontjas voor zijn vrouw, een bromfiets en organiseerde vele royale feestjes. Hij organiseerde, toen hij gezakt was voor een examen, zelfs nog een fuif, om te doen voorkomen, alsof hij geslaagd was. Hij was uiterst eerzuchtig. Hij had zelfs tegenover zijn directie geen bekentenis willen afleggen, hoewel deze een rege ling had willen treffen. Het verduisterde bedrag is inmiddels door verdachtes echtgenote betaald. Uitspraak 9 Novem ber. D'r in, d'r uit, d'r in enz. De Sowjet-Unie heeft gisteren, na een boycot van negen maanden, weer een bijeenkomst van de „militaire stafcom missie" der V.N. bijgewoond. Wij herin neren eraan, dat in deze commissie Amerika, Rusland, Engeland. Frankrijk en nationalistisch China zitting hebben. Deze commissie heeft tot taak plannen op te stellen voor een internationale strijdmacht. Eerst lopen de Russen eruit, dan kruipen zij weer naar binnen. Duis ter blijft, wat de Russen er willen doen. De Sowjet-vertegenwoordiger - zei: „Die beruchte Kwo Min Tang-vertegenwoor diger kan ik niet zien, maar als Rus zal Ik dan maar zijn gezelschap verdragen". velhebber der Noord-Atlantische strijd krachten. Eisenhower heeft op een pers conferentie verklaard: „Het doet mij ge noegen. dat Europa aan mij gedacht heeft als leider van zijn defensie-leger" IN DUITSLAND VIEL AL SNEEUW In Oost- en West-Duitsland heeft het gisteren gesneeuwd. Bij temperaturen om het vriespunt viel er sneeuw in de gebieden rondom Stuttgart. München en Leipzig. In de Duitse Alpengebieden ligt de sneeuw hier en daar 50 cm hoog. Naar aanleiding tn over coll hier en daar zyn gepubliceerd, deelt men ons van bevoegde zyde mede, dat er geen voornemens zyn tot collectieve gratieverlening aan politieke delinquen- Wel zal ten aanzien van degenen, die een straf hebben te ondergaan van maximaal 10 jaar en voor wie het tyd- stip, waarop voorwaardelijke- invrij heidstelling niet ver af is, van geval tot geval worden nagegaan, of er aanleiding kan worden gevonden hen voor voor waardelijke gratie voor te dragen. Ernstige gevallen van verraad en mis handeling b.v. komen daarvoor niet in aanmerking. De te verlenen graties geschieden geenszins omdat de opgelegde straf niet geacht kan worden juist te zijn, doch moeten worden gezien als een bijzon dere gunst, bij het verlenen waarvan zoals ook bij commune delicten (ge wone misdrijven) geschiedt gelet wordt op het gedrag van de betrokkene en op de gunstige mogelijkheid van re classering. Straat van Gibraltar voor Elna te machtig De Deense zwemster Elna Andersen is er niet in geslaagd de Straat van Gibral tar over te zwemmen. Na ongeveer 8 uur in het water te hebben gelegen, moest zij haar poging wegens sterke tegen stroom opgeven. Vandaag zou zij een nieuwe poging wagen. Geld voor 1 H-hom kan alle honger wegnemen Het geld, dat aan een waterstofbom wordt besteed, kan de honger, die oor zaak van wanorde in de wereld, weg nemen, aldus de afgevaardigde van India, Sir Benegal Rau, in de „politieke com missie" der V.N. Hij diende een resolutie in, waarin aan de leden der V.N. wordt gevraagd, minder voor wapens uit te geven en meer voor de ontwikkeling economisch ten achter staande gebieden. Honger Vordt in India als de grootste vijand van de vrede beschouwd, riep hij uit. Met de kosten van één waterstofbom, namelijk 100 millioen dollar, kan me gehele organisatie der Ver. Naties onder houden. Dr Hirschfeld moet rust nemen Dr H. M. Hirschfeld, de regeringscom missaris voor het Marshallplan, die Parijs ziek is geworden, zal vermoede lijk geruime tijd. rust moeten nemen. Zyn toestand is volgens AT. bevredigend, doch algeheel herstel binnen enkele dagen mag niet worden verwacht. Westerling is volgens Reuter voor nemens te Brussel een nachtclub te ope nen. Uiteraard geven we dit berichtje i onder alle voorbehoud door. makkelijken. En de „Prawda": tweede Chinese leger is op weg om Tibet van de buitenlandse imperialisten tt vrijden." Commentaar overbodig! De regering van Indonesië zal inzake Tibet contact houden met de regering van India en haar houding dienovereen komstig bepalen. De strijd in Indo-China verscherpt Juin vol goede moed Vóór zijn vertrek uit Saigon, heeft generaal Juin verklaard, dat de uiteinde lijke overwinning op de Vietminh, even als in Korea, door de luchtmacht behaald zal worden. Wij bevinden ons thans op een linie Indo-China, aldus Juin, wij de vijand afwachten, die op zijn beurt op moeilijk terrein zal moeten opereren. Met behulp van vliegtuigen uit de Ver. Staten, zullen de Franse strijdkrachten in staat zijn hun taak te vervullen. Er gaan geruchten, dat generaal Juin een nii functie, namelijk van president-generaal van Marokko, zal aanvaarden. Inmiddels heeft het „Nationale Vietnamese Front' een oproep gericht tot mobilisatie van hei gehele Vietnamese volk, voor een alge meen offensief tegen de Fransen. Tege lijkertijd wordt er op aangedrongen, „partisanenoorlog" in de bezette stre! te verscherpen. Franse mariniers hebben te Coemy, op 80 km ten Oosten van Saigon, een suc cesvolle landing uitgevoerd, waarbij zij Vietminh verliezen toebrachten, se vliegtuigen en artillerie hebben grote troepenconcentraties van de Viet minh gebombardeerd. Oud-minister Schokking geridderd i de Nederlandse België vormt commissie voor atoomenergie De Belgische regering heeft besloten een commisie voor atoomenergie te vormen, welke de productie, verkoop en gebruik iet in de Congo gewon erts zal controleren. Argentijnse vrouwen als één man achter Peron In 1952 zullen voor het eerst 4 millioen •ouwen in Argentinië ter stembus mo gen gaan voor de Presidentsverkiezingên. Kolonel F. W. J. M. Peters, chef- af van het derde militair gewest, is benoemd tot commandant der troepen in Nieuw-Guinea. DAT dr Karl du Momt. de nieuwe Duitse consul-generaal voor Nederland, in A'dam is aangekomen en voorlopig in het Amstelhotel zal logeren. DAT op de gemeentelijke vuilnisbelt in De Ooy (Nijmegen) in een jutezak het lykje van een, pasgeboren kind is gevonden. DAT minister Mansholt gisteren in Schoondijke (Z) een rijkslandbauwwin- terschool opende en volgens hem het Ned. landbouwonderwijs zijn weerga in de wereld niet vindt DAT de gemeenteambtenaar L. in Den Helder is gearresteerd onder ver denking van valsheid in geschrifte bij de aankoop van brandstoffen, en poging tot verduistering van f1500. DAT in Eindhoven al Friese meisjes worden opgeleid om over enkele weken aan de meisjes in de nieuwe Philips- fabriek te Drachten leiding te kunnen geven. DAT het gisteren in deze rubriek op genomen A.N.P.-berichtje betreffende een Belgische onderscheiding voor een taxi chauffeur uit Klundert op een mystifi catie berust. DAT de walvisvaarder Willem Ba- rendsz gisteren van Curacao naar Kaap stad is vertrokken. DAT de 26-j. grondwerker W. K uit Harkema-Opeinde. die bij een mislukte roofovex-val op de boer B. Benedictus het topje van een vinger verloor, in hoger beroep te Leeuwarden opnieuw tot 2% jaar is veroordeeld. DAT aan de voet van de Grote Kerk te Arnhem een oorlogsmonument van 4 20 meter hoogte zal worden geplaatst, naar een ontwerp van de beeldhouwer Gijs Jacobs van den Hof aldaar. DAT een 51-j. A'damse koopman in de 'Pieter Langendijkstraat te A'dam op zijn bromfiets door een vrachtwagen werd overreden en gedood. DAT de boer M. G. F. te Oeffeit (N B.), vader van tien jonge kinderen, toen zijn paard op hol sloeg, tussen paard en wagen is doodgedrukt. DAT in het rapport van de econ.-tech nologische dienst voor Noord-Holland een jaarlijkse besparing van negen ton wordt aangewezen, wanneer men de kosten van een tunnelbouw bij Velsen vergelijkt met de schade die door de onmogelijkheid van industriële ontwik keling ten Noorden van het kanaal wordt geleden. DAT een kleine schare in Nederland wonende Tsjechische emigranten in A'dam de stichtingsdag der Tsjechische republiek herdacht onder leiding van oud-gezant K. Erban. DAT aan de twaalf officieren, die hun studie aan de luchtmachtstafschool heo- ben beëindigd, het stafbrevet werd uit gereikt door de chef luchtmachtstaf, luit.-gen. I. A. Al er. DAT de raad van Culemborg f 1.470-000 het grootste bedrag dat ooit door deze gemeenteraad werd gevoteerd, beschik baar heeft gesteld voor de aanleg van een .riolering en een zuiveringskanaal. DAT een 64-j. weduwe, die haar ge- boox-tedatum 1836 in haar paspoort had veranderd in 1888 om wat jongt lijken, in Breda tot ƒ2 boete wex-d oordeeld. DAT twee aapjes, die een verpleegster van het Wilhelminagasthuis te A'dam al maanden lang clandestien op haar kamer had, op een gegeven ogenblik de w. kranen voor de brandslangen bleken opengedraaid te hebben. DAT de 22-j. A. D. en de 31-j. F. de V.. beiden bankwerkers uit Hardinxveld. zware brandwonden opliepen bij een ploffing van gassen aan boord van Zuidslavisch schip Zadar in de R'damse Usselhaven. DAT twee Canadese employé's aan hel Amerikaanse kerkhof te Margraten, Ch Mordaent en W, J. Stepher, op de rijks weg MaastrichtVaals in hun jeep tegen een autobus botsten, waarbij Stepher gedood werd en Mordaent zwaar gewond. DAT Brazilië eerstdaags zyn eerste carillon krijgt: 47 klokken van de gieterij Eijsbouts Lips te Asten, bestemd voor een in aanbouw zijnde R.K. kerk in Sao Paulo, die een Ned. pastoor heeft. DAT burgemeester Cremers gisteren op de Westergracht te Haarlem een oorlogsmonument onthulde. DAT minister Spitzen Woensdag a.s. de nieuwe gebouwen zal openen van de Kon. fabriek van rijtuigen en spoorwegen J. J. Meynes te Beverwijk." DAT het sanatorium Dekkerswald by Nijmegen er de volgende week 'n kliniek voor niet-tuberculeuze longziekten, de Dr Van Spanje-kliniek bykrijgt. DAT 15 Ned. luchtmachtofficieren dezer dagen op de Amerikaanse basis voor straalvliegtuigen in Fürstenfeldbruck (Did) zijn aangekomen om er de gang van zaken te bestuderen. DAT dr N. Beets, psycholoog te Utrecht, blijkens een uitlating op de in Utrecht gehouden vergadering van de Ver, van 'directeuren en directrices van opvoedingsinstellingen, de tuchtschool in een of andere vorm. groter in aantal en wellicht onder een andere naam. voor de kinderbescherming noodzakelijk acht. DAT de Italiaanse regering aan dr M P. van Buytenen, rijksarchivaris in Friesland, een studieopdracht heeft ver strekt voor een onderzoek naar hand schriften in Romeinse bibliotheken, die op Friesland betrekking hebben DAT drs A. B. Speekenbrink, algem. financieel adviseur van het hoge com missariaat te Djakarta, in Den Haag is aangekomen om besprekingen te voeren. DAT mr Djoemhana, de wnd hoge commissaris van Indonesië, en andere hoge Indonesiërs Schiphol bezochten en met Viruly een rondvlucht maakten. Gisteren zijn.de pleidooien gehouden in het proces in kort geding voor de pres. der Amsterdamse rechtbank, mr C. W. Thöne, van de Republiek der Zuid-Molukken tegen de. Kon. Pa- ketvaart Mij, waarin eerstgenoemde eist, dat de KPM haar medewerking aan de aggressie tegen Ambon zal staken of anders een dwangsom van f 250.000 per dag zal betalen. De uit spraak is bepaald op 2 November a.s. Links is de verdediger van de KPM, mr Th. P. J. Masthoff en rechts de pleiter voor Ambon mr dr L. Berk houwer uit Alkmaar. Atoombom kan van zee uit vervoerd worden Voor de eerste keer zijn zware bom menwerpers. die in staat zijn atoombom- te vervoeren, op een vliegdekschip geland, aldus deelt de Amerikaanse ma- mee. Het waren gevechtsbommen werpers van het type AJ—L, die ruim 17 ton wegen en 600 km per uur kunnen vliegen. Blijkens de volkstelling van 13 Septem ber j.l. heeft West-Duitsland 47.557.92f inwoners. Deputatendag I Voor de A.R.-partiJ is de deputaten- dag de dag van de deputatenrede. Dat is zo sinds de dagen van Kuyper. En hij is dat gebleven. Men kan zeggen, dat de -deputatenrede nog iets meer dan, de deputatendag een kenmerk is dezer par tij. Die partij moge door en door demo cratisch zijn, het woord van de party- voorzitter, de man van aller vertrouwen, heeft gezag. En gezag is binnen deze partij een kostbaar begrip De deputatenrede welke dr Schouten gisteren heeft uitgesproken, was een be langrijke rede. belangrijk om het onder» werp en-om de wyze waarop dit onder werp werd behandeld. In een groot deel van de rede was dit onderwerp de plaats van Nederland in de internationale we reld, een betoog dus, dat kort gezegd mede handelde over. het federalisme. Over de ontwikkeling naar het federa lisme bestaat by velen misverstand en wantrouwen. Daarom is het van beteke nis, dat dr Schouten gesproken heeft zo als hij deed: diep op de bezwaren in gaand en overtuigend. Men herleze wat hij daarover heeft gezegd. En men late dat oordeel op zich inwerken. En men werke er mee in de komende winter. We hopen, dat de complete tekst van de rede spoedig voor ieder verkrijgbaar zal zijn. Eigenlijk moest reeds gisteren Iedere bezoeker van de vergadering do rede mee hebben kunnen nemen, opdat men haar, nog vers onder de indruk van het gehoorde woord, kon nalezen. In elk geval kome zij nu snel van de pers. En dan leze men haar, snel, maar in elk geval goed. Deputatendag II De deputatenvergadering van giete- de de promitie van de heer Schoutei wel gebleken, dat het allerminst aan hem heeft gelegen, dat de vergadering nader juist op deze dag is uitgeschreven. Maar de aanwezigen hebben er dankbaar van geprofiteerd. Prof. Anema heeft de jonge doctor toe gesproken op de manier, waarvan hij het geheim kent, zakelyk, zonder opsmuk, maar warm, van A tot Z doorvoeld. Dit was de Anema, zoals zovelen hem lief hebben. En dr Anema die door het gespro ken woord en door enkele kostelijke bro chures de harten van velen, sedert lang heeft gestolen. En de Schouten die hij tekende, was de echte Schouten. Een mooie, treffende gedachte van de grijze en nog altijd zo krasse hoogleraar 'het, de huldiging te dóen overgaan n Psalmgezang, waarin alle eer wérd afgeleid naar God, zoals de waardering voor de heer Schouten ook eerst van Hem was afgeleid. De jonge doctor heeft op deze dag, in het bijzonder in zijn rede, nog eens be wezen. hoe verdiend de erepromotie ls geweest. Het was een betoog, dat behalve het woord van de man van beginsel, ook het woord was van de geboren jurist. Deputatendag III De deputaten zyn gisteren zelf nog eens extra aan het woord gekomen in een voorstel om de afdracht van con tributie van partijleden aan de centrale partijkas te verhogen. Dat voorstel was nodig. Moet een partij kunnen werken, dan moet zij ook over de middelen kun nen beschikken. Dat ligt alles zo voor de hand, dat wij liet aannemen van dit voorstel met vrij wel algemene stemmen alleen maar van zelfsprekend vinden. En wij zyn niet be ducht, dat enige verhoging van de con tributie tot gevolg zou hebben, dat het ledental zou afnemen. Zo er hier en daar bedenkingen rijzen, dan moet het toch niet moeilijk zijn de bedenkingen weg Politieke belangstelling is een belang rijke zaak. Laat ons toch bly zyn, dat bij ons nog grote vrijheid heerst op poli tiek gebied, dat wij ook op dit beginsel, op dit gebied onze eigen overtuiging, ook als deze vrucht is van dieper beginsel, mogen hebben en uitdragen. Dat is wel eens anders geweest. En indien wij niet getrouw en actief zijn, kon het ook wel weer eens andera worden. Het voorstel vergt voorts uitbreiding van de propagandistische capaciteiten. Daar zijn er die hier een zwaar hoofd in hebben, lettende op enkele ervaringen. Naar onze mening doet men goed ook in dit opzicht goedsmoeds te zijn. Minister s' Jacob in New York Minister s'Jacob arriveerde gisteren in New York, waar hij de bijeenkomsten der ministers van defensie van de Pact- landen zal bijwonen. Een Europees le ger. zoals Frankrijk dat voorstelf, noem de hij op het ogenblik politiek onmo gelijk. Mr s'Jacob verklaarde voorstander te zijn van een benoeming van generaal Eisenhower tot opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Noordatlantisch Pact. De Nederlandse regering stemde in met de Amerikanen plannen voor een zekere mate van Duitse herbewapening, omdat dit nodig is, aldus de minister. Plaatselijk sneeuw Tot morgenavond verwacht De Bilt: Voor de Noordelijke provincies: Overwegend bewolkt met enkele regen- of sneeuwbuien. Meest matige wind tussen Oost en Noord. Temperatuur enkele graden boven het vriespunt. Voor het overige deel van het land: half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw. Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk uit Noordelijke richtingen. Van nacht bijna overal lichte vorst. Overdag temperatuur, om het vriespunt (Opge maakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Zaterdag: zon 7.27—17.20; r —10.39 uur. 3 Nov. L K. CROTE VERCADERINC APOLLO-HAL AMSTERDAM NORGEN HALF DRIE n.m. Stichting „DOOR DE EEUWEN TROUW CIRO 426

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1