imrant Minlsterie-Drees wankelde onder felle belastingdebatten Ook V.N.-troepen rukken op naar Mandsjoerijse grens Wist U DONDERDAG 26 OCTOBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- i tentie-afdeling: Tel. Adver- 22710 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal, 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIëN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8258 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER .Stflntuasticfj fs gfjebltoen myn hert in tcgbenspoct" Canada bewapent Nederlandse divisie „Onder de zweep van een kabinetscrisis" Een week tijd om ernstige kloof te overbruggen HET SPANDE ER GISTEREN OM in de Tweede Kamer. Alle fracties waren zo voltallig mogelyk opgekomen. Er kon immers een situatie komen, waarin em goud waard was. Want het leven van het huidige kabinet stond op bet spel. „Onaanvaardbaar" had het geklonken ln verschillende toonaarden uit de mond van minister Lieftinck over het amendement-Lucas inzake verdergaande belastingverlaging voor de middengroepen. In de eerste plaats, omdat er geen reet dekkingsvoorstel voor het derven van Inkomsten voor 's rijks schatkist gedaan; in de tweede plaats, omdat het amendement op zichzelf niet feilloos daar volgens de bewindsman ongehuwden en gehuwden zonder kinderen meer de verlaging zouden profiteren dan met kinderen gezegende gehuwden. JS pas om de zaken nog scherper te stel len, n.l. de heren Romme (k.vjp.), Van eer Goes van Naters (arb.) en Oud Dit was met name, nadat de heer ondanks 's ministers bestrijding, hardnekkig zijn amendement handhaaf de. De heer Romme betoogde, dat het in genen dele aanging, het zo voor te stellen, alsof het ging om een verlaging alleen: de bedoeling was wel terdege een zodanige verschuiving van belastingen te bewerkstelligen, dat de schatkist er niet aan tekort kwam. Hij wilde daarom uit- 1 an behandeling, opdat de Commis- n Voorbereiding nader met de mi- zou kunnen beraadslagen over de dekking. De heer Van der Goes van Na wilde maar doorzetten, terwijl de Oud feitelijk dit laatste ook wilde, t een stemmen voor het amende- -Lucas in genen dele inhield het natisoh ook eens te zijn met diens gesuggereerde dekkingsplan, n.l. de ver- de omzetbelasting op de diensten. De heer Oud trok vooral scherp van :er tegen minister Lieftinck, omdat jns inziens de Kamer telkens moet 'erken onder de zweep van een kabi- tetsorisis. Toen zat de zaak in het slop: aan de ene kant een dreigende kabinetscrisis en aan de andere kant, met name bü de K.V.P. de lust een bevredigende oplossing te zoeken, waardoor de mid dengroepen een aanvaardbare ver dere tegemoetkoming zouden ontvan gen. Tegenover elkaar stonden een halsstarrige minister van Financiën en een even halsstarrige amende- ;ment-voorsteller. De voorzitter schorste de vergadering ri*oor enkele minuten". De minuten wer den echter kwartieren, de kwartieren In die tijd werd er overleg gepleegd tussen de Kamervoorzitter en er. de Kamervoorzitter en de van Voorbereiding en tussen •voorzitter, de minister en de Commissie van Voorbereiding. Tot t slotte, na negen kwartier geheim con torie, de vergadering werd heropend de voorzitter met het voorstel kwam de beraadslagingen over de belastingsi ontwerpen te schorsen tot Dondêrdag 2 November as. Tijdens het overleg was gebleken, dat de regering het amen'de- m ent-Lu can onaanvaardbaar blijft achten, terwijl de heer Lucas niet van zins bleek zijn amendement in te trekken. Zowel 'bij de regering als bij de Commissie Voorbereiding heerste echter de mening, dat naar een aanvaardbare oplossing moet worden gestreefd. De minister had zich bereid verklaard, indien gewenst, nader overleg met de Commissie te ple- over een sociaaNeconomlsch verant woorde verdere verlaging van de belas tingdruk op de middengroepen, indien deze volledig zou worden gecompenseerd door sociaal-economisch verantwoorde verhogingen van andere belastingen. De Kamer ging met tilt voorstel ac coord. Tot 2 November zal de Commissii van Voorbereiding zich dus moeten be raden over wat er verder zal moetei De Prins weer thuis Prins Bernhard is gisteravond per Vliegtuig na een kort verblijf in Palma op de Balearen (in de Middel landse Zee) in ons land teruggekeerd lur later ontving hij reeds op het Soestdijk de hoofden van rijks luchtvaartdiensten van een groot aan tal Europese landen, die op het ogenblik Nederland congresseren. Verschei dene problemen werden ook met de Prins besproken en hij toonde grote be- langstelling. Dr H. M. Hirschfeld ziek in Parijs Dr H. M. Hirschfeld, de oud-Hoge Commissaris in Indonesië en thans re geringscommissaris voor het Europese lerstelprogramma, is dezer dagen in Parijs ziek geworden. Zijn familie is aar deze stad vertrokken. De heer Hirschfeld had Zondag^ lang durig geconfereerd met minister s'Jacob en was Maandagmorgen vroeg naar de Franse hoofdstad vertrokken. Hij voerde daar besprekingen in verband met de Marshallhulp. Maandagavond werd dr Hirschfeld onwel. Naar wij vernemen is ce toestand iets verbeterd. Koop nu reeds een reflector Volgens de nieuwe verkeersvoorschrif- ten moeten van 1 Januari 1953 af alle rijwielen op twee of meer wielen, bak fietsen e.d. en wagens aan de achter zijde zijn "voorzien van rode reflectoren (dus buiten de achterlichten). De KNAC, die dit een nuttige bepaling acht, raadt de weggebruikers dringend aan in eigen [belang zo spoedig mogelijk zulk een [reflector te doen aanbrengen. Minister s'Jacob: Weinig verwachting van defensie-conferentie Minister s'Jacob, die gisteravond van Schiphol naar Washington vertrok voor de conferentie der 12 ministers van de fensie der Pactlanden, zei, voor hij - in het vliegtuig stapte, dat het nieuwe de fensieplan van de Franse regering de be sprekingen in Washington zal bemoei lijken. (Zie hierover elders in dit num mer). Overigens dacht de bewindsman niet, dat het Franse defensieplan conse quenties voor Nederland inhoudt. Minis ter s'Jacob, persoonlijk, koestert weinig verwachtingen omtrent de besprekingen te Washington. „Er zullen naar zijn mening geen grote besluiten worden ge- De minister noemde het niet onmoge lijk, dat na de conferentie te Washington binnenkort in Londen een bijeenkomst van de ministers van Financiën zal wor den gehouden. De economische problemen noemde de bewindsman overheersend bij de regeling dezer militaire zaken. 9 kisten geschenken mee naar Korea Het Korea-detachement heeft ons ver zocht zijn grote dank over te brengen voor de geschenken, die de vrijwilli gers hebben ontvangen: radio's, mond harmonica's, gramofoons met drums, saxofoons, trompetten, klarinetten, platen, balspel-uitrustingen, tafelten nistafels en -spelen, een geluidsfilm projectie-apparaat, kleinbeeld-films, kerstboomversiersels, vlaggestokken, nationale vlaggen, enz. Alle geschen ken zijn in niet minder dan negen grote kisten aan boord van de Zuider kruis gebracht. Kinderen kunnen nu „draadloos sparen' Draadloos sparen! Ja, zelfs dat behoort tot de mogelijkheden tegenwoordig en het is niet eens de vinding van een Amerikaan, maar van een ras-echte Leidschendammer, de heer J. C. Robertson. Hij heeft een miniatuur-radio toestelletje vervaardigd van ongeveer vijf bij zes centimeter. Wanneer men een cent in het gleufje gooit, gaat het radiootje, waarin een kris talontvanger is aangebracht, spelen. Met een koptelefoon kan men luiste ren en de heer Robertson heeft zelfs al een toestelletje gemaakt, dat aan gesloten kan worden op het radio-distributienet. Deze kinderspaarpot is van plastic en er werd reeds mee gedemonstreerd in Haagse en Voor- burgse ziekenhuizen. De constructeur hoopt n.l., dat ziekenhuisbezoekers er een bijdrage voor de kanker- of Lb.c.bestrijding in zullen doen. Deze eerste spaarradio waarop inmiddels octrooi is aangevraagd, werd aange boden aan minister-president Drees. De heer Robertson, die in de oorlog soortgelijke ontvangapparaatjes maakte voor de illegale werkers, hoopt, dat zijn uitvinding zo spoedig mogelijk in de handel komt. Een fabriek in Voorschoten heeft zich met de vervaardiging belast. Het toestelletje zal slechts enkele guldens kosten. Het „luidsprekertje" geeft een bescheiden doch duidelijk geluid. De heer Robertson meent, dat er voor dit appa raatje geen luistervergunning nodig is, omdat het staat ingeschreven als kinderspeelgoed... ficheson loopt niet in Russische val EisVrije Duitse ver kiezingen Op een persconferentie heeft de Ame rikaanse min. van Buit. Zaken, Dean Acheson, verklaard: 1. De Amerik. re gering verwelkomt het initiatief van Pleven, zijnde een voorstel voor de orga nisatie der gewapende strijdkrachten in West-Europa. (Hiermede wordt vrijwel „niets" gezegd over de eventuele bruik baarheid van het Franse plan. - Red.). 2. Zij verwerpt de voorstellen der Russen tot de hereniging van Duitsland en het instellen van een Duitse regering, zoals die te Praag werden geformuleerd. Dat was alles slechts oude koek. 3. De Ameri kaanse regering eist ontbinding van het Oost-Europese leger, opheffing van de willekeurige beperkingen der binnen landse handel en vrije democratische ver kiezingen ln geheel Duitsland. 4. Zij pro testeert namens de gehele vrije wereld over het. ingebreke blijven van de Sowjet-Unie, om de duizende Duitse en Japanse krijgsgevangenen naar huis te laten terugkeren. Twintig jaar voor spion Damen Het Haagse „B.G." veroordeelde van morgen de voormalige machinist ter koopvaarl, A. Damen, tot 20 jaar m a. De eis luidde levenslang. Hij heeft als spion voor de Duitse Abwehr vele Nederlanders aan de S.D. verraden. Oude Tsarengeneiaals naai Nederland Eind November komt het laatste transport van 60 R.K. ontheemde ouden van dagen uit de vluchtelingenkampen van de IRO in Duitsland naar Nederland. Er zijn enkele Russische generaals uit de Tsarentijd bij. Nederlandse meisjes hadden ongeluk in Italië Een bus met 18 meisjes uit het doof- stommeninstituut te St. Michielsgestel is gisteren bij Spezzia, op de weg van Rome naar Genua, tegen een stenen muurtje gereden en op de weg gekanteld. Twee meisjes werden licht gewond, -doordat zij glasscherven in de handen kregen. Zij werden ter plaatse verbonden. Uit: Den Bosch is een andere bus onderweg, waarin het gezelschap zal overstappen. Aldus het A.N.P. Het Franse pers bureau A.F.P. weet te melden, dat er zes gewonden waren en dat er drie meisjes in een ziekenhuis zouden zijn opgenomen. De bus zou juist zijn blijven liggen aan de rand van een steile McArthur wijzigt tactiek: Landing van Amerikaanse mariniers bij de haven Wonsan aan de Oostkust T"VE VERBONDEN V.N. STRIJDKRACHTEN op Korea hebben van het ■U hoofdkwartier van McArthur te Tokio opdracht gekregen, met ge bruikmaking van alle benodigde strijdkrachten naar de grens van Man- dsjoerije op te rukken. Deze opdracht moet worden opgevat als een wijzi ging van de -vroegere instructie, dat de Amerikaanse en Britse troepen op 30 km van de grens zouden moeten halt houden en dat alleen de Zuid- Koreanen de bezetting van Noord-Korea zouden voltooien. Voorts zijn Amerikaanse mariniers, als voorhoede van een V.N. strijdmacht van 50.000 man, aan land gegaan bij Wonsan, de aan de Oostkust gelegen haven. Inmiddels bereikte de brigade van het Britse Gemenebest gisteren reeds Pak- tsjon, na de rivier de Tsjongtsjon b\j Si- nandjoe te zijn overgestoken. Zij be weegt zich in de richting.van de tijde lijke Noord-Koreaanse hoofdstad Si- noeijoe, welke plaats op 2 km afstand van de Mandsjoerijse grens is gelegen. Volgens de laatste gegevens, staat het vrijwel vast, dat -de Zuid-Koreaanse troepen vanmiddag1' de Mandsjoerijse grens 'bereikt zulle'! hebben. De tegen stand is practisch 'nihil. De landing aan de Oostkust bij Won san verliep zonder incidenten. Wij her inneren eraan, dat Wonsan kort geleden EVENTJÈS (NIET) LACHEN Uit Rotterdam is weer een groot aantal landverhuizers vertrokken. Het waren voornamelijk Polen, Tsjechen, Russen en inwoners van andere Oost Europese staten. Echte landverhui zerstypen, armoedige, vuile mensen De mannen onder hen droegen vrij wel allen een baard. Dit enerzijds vanwege de koestering van ongedier te. en ook uit economische overwegin gen. Tussen hekken werd het gezel schap -naar de reinigingsplaats geleid, waar alle mannen en vrouwen zich eerst geheel moesten ontkleden. Ver plegers stonden hier klaar met bor stels en groene zeep. Een oude land verhuizer kreeg vrij grote hoeveel heden van deze substantie op het lichaam, waarna onder een warme douche een schier chemische reniging begon. Toen dit gebeurd was, werden de mannen door kappers kaal geknipt, waarna zij hun inmiddels gedesinfec teerde kleding terugkregen. De dames emigranten vielen eenzelfde behande ling ten deel voor zij aan boord gin gen, hoewel deze laatsten haar haar dos mochten behouden. De landver huizers sliepen in ruimen, waar de bekleding uitsluitend bestond uit staal. Zó ging het toe bij het vertrek van landverhuizers in de jaren 1850—1900. De toestanden zijn wel veranderd. Met stromen verlaten de Nederlanders Indonesië Terwijl de Nederlandse regering alle mogelijke moeite doet Nederlands over bevolking door landverhuizing te vermin deren, verlaten stromen Nederlanders hun werkkring in Indonesië. De Johan van Oldebarnevelt is uit Makassar vertrok ken met 840 passagiers, merendeels uit die stad, doch ook uit Menado en plaat- in het binnenland van Celebes. Het schip zal Soerabaja, Semarang, Djakarta en Medan aandoen, waarna het met 1800 repatriërenden naar Nederland zal ver- In vedband met het vertrek van de di recteur, C. H. den Breejen wordt de mid delbare zeevaartschool te Makassar, welke drie jaar bestond, gesloten. door de Zuid-Koreanen werd veroverd, die daarna in snel tempo naar het Noor den oprukten. Deze landing staat in ver band met de berichten, als zouden groe pen ingesloten Noord-Koreanen en com munistische guerilla's toch nog in de buurt van de stad opereren. Gisteren zjjn 1200 Franse vrijwilligers naar Korea vertrokken en Columbia heeft 1000 man aangeboden voor het be zettingsleger der Y.N. op Korea. De Ame rikaanse luchtmacht heeft medegedeeld, dat een Amerikaanse „Mustang"-jager door luchtdoelartillerele, die aan de Chinese zijde van de Noord-Koreaanse grens stond opgesteld, is beschoten. De Jager werd getroffen en stortte in zee, maar de vlieger kon worden opgepikt. Dit is de tweede maal, dat van Chinese zijde der Noord-Koreaanse grens op Amerikaanse vliegtuigen is gevuurd. De corr. van de „Times" in Korea, maakt melding van het trieste feit, dat ook de Zuid-Koreanen zich aan ernstige gruweldaden schuldig maken. In de po litiepost van Boepjoeng, een dorp op kele kilometers afstand van Seoel, be vinden zich zes cellen, elk van 1% bij 5 meter, waarin 270 mannen en vroc en 7 babies zijn opgesloten. Zij zaten ge hurkt op de grond en konden zich prac tisch niet bewegen, beschrijft de corres pondent. De meesten onder hen bevon den zich reeds 20 dagen in de gevangenis. Bij het verhoor werden de gevangenen met geweerkolven of bamboestokken ge slagen, splinters onder de nagels gesto ken, of op andere wijze gefolterd. Een lid van de „onderzoe'kingscommissie der V.N." verklaarde, dat de represailles talrijk ziin als de verhalen over de munistische gruwelen. Men staat hier machteloos tegenover. Let wel, het is de „Times" die dit schrijft. Rood China mengt zich in de strijd Volgens laiere Reuterberichten zijn di naar de Mandsjoerijse grens optrekkende Zuidkoreaanse troepen op een strijd macht van communistisch China gesto ten. welke naar schatting 5000 man sterk is. Te Seoel werden desbetreffende radio berichten ontvangen. ïrianen op audiëntie De Irlaanse delegatie, bestaande uit de heren Ariks, Jouwe, Kasiepo en Arfan, is in gezelschap van de assistent-residei dr J. V. de Bruyn door H.M. de Koningin in audiëntie ontvangen. Wisjinsky, die in de V.N. de vredes- wagen belet op gang te komen, reed daag in een nieuwe auto en nog wel de grootste Cadillac limousine, welke de fa brieken ooit verlaten heeft. De enorme wagen bevat een ingebouwde vlaggenstok op het linkervoorspatbord, waarvan d« rode vlag met hamer en sikkel wappert. Het lyk van Mussolini werd in 1946 gestolen door Demenico Leccesi en deze zal nu voor het Hof te Milaan terecht staan op 13 November a.s. DAT ged. staten van Noord-Holland thans een voorstel hunnerzijds hebben ingediend i-v.m. het in samenwerking met A'dam ontworpen plan voor w; voorziening. DAT in Westerbroek de motorkust vaarder Westward Ho (510 ton) bestemd voor S. Boudewijn te Groningen, van stapel liep. DAT Zaterdag in A'dam een alge mene kankerdag wordt gehouden met acht lezingen voor medici. DAT de gisteren in Amsterdam met de Swammerdammedaille onderschei den prof. M. W. Woerdeman het voor zitterschap van het Genootschap ter be vordering van natuur- genees- en -heel kunde overdroeg aan prof. dr J. W. Duyff. DAT de ambassadeur van India, dr Mehta, met vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen de kweekschool zeevaart, het matrozen-opleidingsschip Pollux en de etablissementen van. de Mij Nederland in A'dam heeft bezocht DAT binnenkort ma jarenlange be sprekingen wordt begonnen met de aan sluiting van de prov, weg Haarlem-Die- men aan de rijksweg A'dam-Laren. DAT de prov. begroting van Noord- Holland sluit met een bedrag aan in komsten van ruim f 12,7 millioen (vorig jaar f 11,7 millioen). DAT de fa Gebr. Loman te Leiden met tf 589.000 laagste inschrijfster was voor het bouwen van 68 woningen met verzorgingshuis voor bejaarden te Apel doorn (hoogste f786 500). DAT de 102 Puttenaren vannacht van hun pelgrimstocht naar de graven in La- delund (Sleeswjjk-Holstein) zjjn terug gekeerd. DAT men zich bjj de luit. t.z. van vak diensten der 3e klasse F. J. van den Brink, Nieuwesluisstraat 233, Den Haag, kan opgeven voor een reünie van opva renden van de kruiser Sumatra, die in 1926'27 de bekende wereldreis maakte. DAT boeren uit alle delen van het land gisteren naar Goes waren gekomen om een demonstratie van ploegen bjj te wonen, DAT door samenwerking van veie gemeenten in d,e Brabantse Kempen het grootste ontginningsobject is begonnen dat ooit in deze provincie werd uitge voerd (kosten f7 millioen). DAT H. Matton, eerste voorz. van de Belgische Rekenkamer en voorz. van het Belgische instituut voor bestuursweten schappen, benoemd is tot grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. DAT uit het jasje van een slager op het Amsterdamse abattoir een briefje van duizend werd gestolen, doch de dief twee andere bankjes van 1000 liet zitten. DAT onze nieuwe ambassadeur in India, de heer A. M. L. Winkelman, gis teren zijn geloofsbrieven aanbood aan president Rajendra Prasad. DAT in het opleidingskamp Zeeburg bij Amsterdam gisteren 20 officieren van intendance zijn beëdigd. DAT in Lin-telo bij Aalten de boer derij 't Spieker van de fam. Gussinklo gedeeltelijk is uitgebrand. 12 vette var kens omkwamen en de schade f60 000 bedraagt. De Nederlandse vrijwilligers voor Korea zijn hedenmiddag met de Zuiderkruis uit Rotterdam naar Korea vertrokken, om zich daar te voegen bij de strijdkrachten van de Verenigde Naties. Tijdens de inscheping. Van Geelkerken kreeg levenslang Uiterlijk onbewogen hoorde vanmorgen voor de Bijzondere Strafkamer te Utrecht de thans 49-jarige Cornells van Geelker ken. tijdens de bezetting plaatsvervan gend leider van de N S B. en bovendien leider van de Jeugdstorm, alsmede in specteur-generaal van de voormalige Landwacht, zich tot levenslange gevan genisstraf veroordelen. De verdachte bevindt zich sedert de 'bevrijding in gevangenschap. De laatste jaren is hij gevangen gehouden in de strafgevangenis te Utrecht. Hij heeft 8 dagen de tijd om in cassatie te gaan. De rechtbank overwoog, dat vele N.SiB.-ers door Van Geelkerkens toedoen het ernstigste landverraad hebben ge pleegd en hiervoor in vele gevallen ter dood zijn veroordeeld. In feite zou, ge- deze gevolgen, slechts de allerzwaar ste straf kunnen worden opgelegd. Ech ter mag de invloed, die van zijn omge ving op Van Geelkerken is uitgegaan, niet worden onderschat. Op 12 October persisteerde de officier van justitie bij zijn eis to^ de. doodstraf. Reeds vier communisten hebben bekend Vier van de zes in Zuid-Limburg ge arresteerde communisten hebben reeds bekentenissen afgelegd. De officier van justitie te Maastricht heeft meegedeeld, dat het hier twee gevallen betreft waar in aan een gedeserteerde militair (in geen van beide gevallen communist) hulp is verleend om naar België uit te wijken. Het eerste geval speelde zich af in 1947, het tweede in 1950. Bij het eer ste geval zijn drie der arrestanten be trokken, by het tweede vyf. Dat zich meer gevallen hebben voorgedaan is volgens de officier tot nu toe niet ge bleken. Er is volgens hem geen reden om te denken aan spionnage, hetzij onderling, hetzij samen met Duitse geest- Geertje Wielema, de bekende Hil- versumse zwemster, verbeterde gis teren het recork 3 X 100 m wissel slag met liefst 9.6 sec. en bracht het daarmee op 4 min. 17,9 sec. De oude recordhoudster, Annie Veldhuizen, feliciteert haar als eerste met dit fraaie succes. Zes nieuwe vliegkampschepen voor Britse marine In de tijd tot 1954 zullen 6 nieuwe vliegkampschepen aan de Britse macht worden toegevoegd, aldus is in het Lagerhuis bekend gemaakt. In 1951 zullen voorts meer torpedobootjagers verbouwd worden tot anti-onderzee fregatten, terwijl tevens met de construc tie van een nieuw model van dit tuig is begonnen. Een baby van 900 gram werd te Londen geboren. Het kind heeft sinds de geboorte slechts één druppel cognac en water gebruikt. Het is in een couveuse ondergebracht. De medische dienst in Engeland wijst er op, dat ook een geval bekend is van een baby van 448 gram en een van 380 gram, die in leven bleven. Lieftinck-Lucas Ruim een kwart milliard tekort op de begroting voor 1951 is, behalve een angstwekkend vooruitzicht voor minister Lieftinck een scherp wapen tegen elk •oorstel, dat de schatkist van ettelijke millioenen inkomsten berooft. Maar tegenover de heer Lucas, die in de Tweede Kamer kwam met het amen dement dat beoogde de belastingdruk op de middengroepen nog meer te ver minderen dan in het aanhangige wets- oorstel reeds werd voorzien, kan dit i'apen niet met recht worden gebezigd. Prof. Romme. de leider van de fractie de heer Lucas heeft het gisteren nog onderstreept, dat het de bedoeling tegenover de inkomstenverminde ring voor de schatkist, die van het amendement het gevolg zou zijn, een reële inkomstenvenmeerdering te stellen door de verhoging van de omzetbelasting op diensten, of desnoods op een andere Minister Lieftinck redeneerde op een andere wijze. Het concrete voorstel, dat mij ligt. houdt niets anders in dan alleen maar een belastingverlaging die de schatkist f45 millioen kost, aldus de bewindsman. Maak er dan een amen dement van. dat tevens de compensati* 'ijst, zo suggereerde hij. was een niet-reële suggestie. Want het is onmogelijk, één amendement in te dienen op twee verschillende wetsont werpen, in casu tegelijk tot verminde ring van de inkomstenbelasting en tot verhoging van de omzetbelasting. Toch was de achtergrond van 's minis ters suggestie wel reëel. Uit de Kamer immers duidelijk gebleken, dat er wel een meerderheid instemde met de door de heer Lucas voorgestelde inkom stenbelastingverlaging voor de midden groepen, doch dit was niet zeker voor de door de heer Lucas gesuggereerde dekkings-oplossing nl, de verhoging van omzetbelasting op de diensten. De bewindsman zelf had trouwens tegen deze dekking, en naar wij menen op goede gronden, ook bezwaren. t was met name de heer Oud, die dit duidelijk heeft laten blijken. Aan neming van het amendement-Lucas. zo betoogde hij. houdt niet automatisch in instemming met diens dekkingsplan. De schade voor de schatkist kan ook opge rangen worden door vermindering van andere overheidsuitgaven- De verdeeldheid van de Kamer over de dekkingsnoodzakelijkheid dreef dus de bewindsman in zijn halsstarrige de fensieve houding, met als consequentie het op het spel zetten van het leven van het gehele kabinet. Wij bekijken hierbij de zaak uitsluitend uit de gezichtshoek van de minister. Overigens zijn ook wij van oordeel, dat het niet noodzakelijk is, het es voor de schatkist door verder gaande belastingverlaging per se te com penseren door verhoging van andere be lastingen. Hoe het ook zij. wel is gebleken, dat de KVP het niet tot elke prijs op een kabinetscrisis heeft willen aansturen. Mogelijk is hieruit te verklaren de min leer kwajongensachtige houding van de heer Van der Goes van Naters. Deze ers wilde toch maar doorzetten, kennelijk om de KVP op de knieën te krijgen, door haar scherp te stellen voor de keuze: een kabinetscrisis of intrek king van het amendement. Hy deed mi nister Lieftinck hiermee een slechte dienst: deze immers was reeds bezig een brug te slaan tussen hem en de KVP, een brug, die prof. Romme verder hielp De bewindsman had ook bezwaren tegen het amendement op zichzelf. Hij had berekend, dat tweederde van de be lastingverlaging ten goede zou komen aan ongehuwden en gezinnen zonder kinderen en slechts een derde aan ge zinnen met kinderen. Dit vond hij on sociaal. Nu had de heer Lucas voor de opbouw van de nieuwe tabel als uit gangspunt dezelfde beginselen gekozen als die gelden voor de tabel van de mi nister. Alleen ging de versterkte pro gressie veel later in. In dit verband is het duidelijk, dat critiek op het voor- stel-Lueas in feite neerkomt op critiek op 's ministers eigen voorstel. Natuurlijk blijft er de mogelijkheid, dat de nadelen van de opbouw van het ministeriële tarief in het voorstel-Lucas wat meer geaccentueerd worden. Minister en Kamer hebben nu een week voor nader intern beraad. Wij zul len hebben af te wachten, wat hier uit voorkomt. Of een aanvaardbare oplos sing. öf toch nog een kabinetscrisis. Deense regering is afgetreden De Deense regering is afgetreden, nadat zij in de Tweede Kamer met 4 stemmen een nederlaag had geleden. De z.g. „minderheidsregering" van Hans Hedhoft is sinds 1947 aan het bewind ge weest, De regering kwam ten val over de kwestie van dc rantsoenering van boter in Denemarken. Zij wilde de huidi ge rantsoenering handhaven, waartegen de oppositie zich verzette. (Zoals bekend is, zijn de vorige maand in Denemarken verkiezingen gehouden. Deze waren no dig geworden door het aftreden van Hedtoft, wiens drastische economisch® bezuinigingsvoorstellen verworpen wa ren. De op 5 Sept. gehouden verkiezin gen leverden echter een overwinning op voor ae socialistische partij van Hedtoft, die daardoor weer aan het bewind kwam. Zijn positie was echter niet sterk, want Hedtoft verwierf slechts 59 van de 151 zetels in de Tweede Kamer). WEERBERICHT Aanhoudend houd weer Tot morgenavond verwacht De Bift: Droog weer met enkele overdrijvende wolken velden. Overwegend matig® Oostelijke wind. Vannacht op de meeste plaatsen tem peratuur om het vriespunt, morgen overdag ongeveef dezelfde temperatuur als vandaag. (Op gemaakt te 10 uur). Vrijdag: Zon 7.25—17.22; Maan 17.2»^ '.25 uur. 3 Nov. L K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1