e GTounwl Begroting 1951 een nachtmerrie Truman: Vrede het best gediend op de wapens te steunen Internationale orde en recht sterkste wereldkracht door Ambon roept s Nederland doe Uw plicht! Tussen Tjimahi en Korea een week-end thuis Zal Frankrijk de herbewapening van Duitsland aanvaarden? Wist IJ DINSDAG 24 OCTOBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8250 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER „Stantuasticfj is gfjcblevea myn hert in leaftenspoet" ZIE PAG. 3 Het 5-jaiig bestaan van het Handvest Vandaag wordt over gans de wereld het vijfjarig bestaan van het Handvest der Ver. Naties herdacht. Zowel Truman, Churchill, dr Bunche, Tito en anderen hebben redevoeringen gehouden. De president der Ver. Staten stelde vast, dat de vrees voor een nieuwe grote wereldoorlog momenteel alle verwachtingen van de mensheid overschaduwt. Deze vrees vloeit voort uit de bestaande spanningen en de jongste openlijke aggressie in Korea. Noodzakelijk is echter het geloof, dat een wereld oorlog kan worden voorkomen en als lid van de Verenigde Naties blijft Amerika steeds bereid tot onderhandelen. Korea was voor de mensheid echter een „waarschuwend teken". aggressie in Korea met geweld tegen te gaan, steunde. De mannen, aldus Truman, die in Ko rea hun leven gegeven hadden, waren gestorven om de V.N. te kunnen laten leven. De bekwaamheid en ervaring van de V.N. zouden thans op proef gesteld wprden, nu de strijd op Korea bijna ten einde was. Dr Bunche is optimistisch ..Onderhandelen is echter slechts moge lijk in een geest van goede trouw t ervaring heeft geleerd, dat men ook daar-, naast moet blijven steunen op de kracht der wapens. Immers vele landen hadden hun legers, welke zij in de tweede wereldoorlog bezaten, terstorjd. ontbon den, maar andere landen gingen door met het in stand houden van en strijdmachten, die een voortdurende drei ging van aggressie betekenen. Had niet de invasie van Korea aangetoond, het waren, die hun toevlucht zouden nemen tot openlijke oorlog „als hun dal uitkwam". Derhalve werden de Ver. Naties ge dwongen hieraan paal en perk te stellen. Al dienen wij ons enerzijds sterk te maken voor de vrede, anderzijds blijft het streven gericht op beperking van be wapening en strijdkrachten en inter nationale controle op de atoom-energie. Voor een ontwapeningsplan stelde hij drie voorwaarden, waaraan moet den voldaan: 1. Het zou alle soorten wapens moeten insluiten. - 2. Met alge mene stemmen moeten worden goedge keurd. 3. Waarborgen moeten bevatten die de nakoming door alle landen ver zekeren. Maarde enige weg, die de vredelievende landen in de huidige omstandigheden zouden kunnen inslaan, was die van bewapening, nodig, om de wereld te beveiligen tegen aggressie. Truman wees erop, dat de V.N. gebo ren waren uit de foltering van de ergste oorlog in de geschiedenis. De V.N. tegenwoordigen de gedachten van universele moraliteit, hoger dan de be langen van afzonderlijke landen. Het langen van mannen en vrouwen in de gehele wereld naar internationale orde en recht, is een der sterkste krachten deze tijd. Het bewijs hiervan werd ge leverd door het feit, dat het volk bijna elk land, aangesloten bij de V.N., het besluit van dè Veiligheidsraad o: Hindertactiek Koreaanse guerillero's Dean Acheson, de Amerik min. Buit. Zaken verklaarde in een rede, dat de V.N. sinds „Korea", een heel eind ge vorderd zijn op de weg, het middel worden om de vrede voor de mensheid te behouden Voor wat de strijd betreft, blijven de Zuid-Koreaanse troepen door het gebergte, waar thans de eerste sneeuw gevallen is, naar de Mandsjoe- rijse grens oprukken. De afstand be draagt nog slechts 60 km. Toch gaan, dt communistische guerillastrijders vooJ met opereren, in het bijzonder in de driehoek, Hwatsjon, Koemsong er Kosang, waar 7000 Roden tot de aanval overgingen. Over het resultaat dezer her nieuwde actie is niets positiefs .bekend. Elders zijn de guerilla-troepen erin ge slaagd, het juist boven de 38ste breedte graad gelegen Jangjang, te veroveren, Deze plaats ligt op de vitale bevoorra- dingsweg naar de Oostkust. Te Pjongjang heeft men achter het huis van de Noord-Koreaanse leider. Kim Ir Soeng, een luxueuse schuilkelder met vier kamers gevonden. De bunker ligt 30 meter diep en schijnt te zijn gebouwd om bescherming te kunnen bieden tegen een atoombom. Frans succes in Indo-China Franse troepen hebben de voorpost Tsjoecpaisan aan de Chinese grens met Indo-China, welke post verleden week in handen der Vietminh-troepen gevallèn was, heroverd. Te Lake Success hebben de „Grote Vijf" nog steeds geen oplossing kunnen vinden voor de impasse, waarin het vraagstuk, wie er Trygve Lie als se cretaris-generaal der V.N. moet opvol gen, geraakt is. Uit de andere redevoeringen citeren wij, dat Churchill betoogde, dat de vrede geen passieve toestand is, doch onderne mingszin en durf als voorwaarden stelt. Dr Bunche, de winnaar van de Nobel prijs voor de vrede 1949, bekend om zijn bemiddeling in de Palestijnse kwestie, wees erop, dat hij ondanks alle negatieve omstandigheden, toch de optimistische worpen. visie is toegedaan, dat de wereld een tijdperk van vrede tegemoet gaat. Hij gaf toe, dat er wellicht nog meer uit barstingen zullen komen, gelijkend op die Allen, die hopen op een duurzame de, moéten zich gerustgesteld voelen door het feit, dat de Ver. Naties, toen de toe stand in Korea dit vergde, de uiterste stap deden. Maarschalk Tito heeft even eens hechte samenwerking tussen grote en kleine leden der V.N. bepleit, maar hij achtte het een gevaarlijke tendentie, dat alle belangrijke internationale pro blemen slechts door enkele grote mo gendheden worden opgelost, waarmede de zaak van de vrede niet is gediend. Ds jacht op communisten in Engeland en U.S.A. Amerika en Engeland zetten de jacht op communisten voort. Gisteren zijn er weer 10 arrestaties verricht en in totaal zijn er 86 personen, die voor onmiddel lijke uitwijzing uit de Ver. Staten- in aan merking komen. Onder hen bevinden zich burgers van Rusland, Duitsland, Joegoslavië, Engeland, Letland, de Phi- lippijnen. Polen en Korea. Zij bevonden zich al lange tijd in de Ver. Staten en hun verblijf daar varieert van 18 tot 47 jaar. Gisteren was het overigens de laat ste dag, dat de Amerikaanse communis ten zich vrijwillig konden laten registre ren. In Engeland werden 900 Europese buitenlanders, in diverse kosthuizen wo nende, aan strenge contróle onder- De gedelegeerde van de V. S., Foster Dulles en de afgevaardigde van ae Sowjet-Ünie, Wisjinsky, hebben in Lake Success in een interne bespreking verschillende aspecten besproken van het vredesprogramma, det wordt ge. steund door de Verenigde Naties. Na de ontmoeting werd bekend gemaakt, dat er een openhartige uitwisseling van gedachten, was geweest. Het enige voorlopige resultaat was een beter begrip van de wederzijdse standpunten. Resolutie van het Rode Kruis te Monte Carlo Anti-Revolutionnaire actie Opnieuw hebben de Ambonnese tegenwoordigers in Nederland een gram aan dr Drees gericht, daar hun telegram van 21 dezer onbeantwoord bleef. Zij wijzen, er op, dat zij diep ge schokt zijn door het bericht, dat de Vei ligheidsraad de kwestie der Zuid-Moluk- ken ter zijde legt en dat volgens Aneta de Nederlandse delegatie bij de Veilig heidsraad zich in hot geheel niet als partij beschouwt bij het verzoek der Unci inzake Ambon. Zij vertrouwen, dat Nederland dit' standpunt niet zal delen. Elke dag uitstel brengt zware offers. Nederland is verantwoordelijk en moet de zaak bij de Veiligheidsraad aanhangig maken. De bevolking is geheel op Neder land aangewezen, dat zijn souvereiniteit slechts overdroeg onder rechtswaarbor gen. Het zou in strijd zijn met de traditie en waardigheid als Nederland zou dul den. dat de Veiligheidsraad om redenen an machtspolitiek vrouwen en kinderen iu prijsgeven aan volledige uitroeiing. Daar het Nederlandse Rode Kruis het niet toelaatbaar acht, dat in geval van ikkelingen een door een ramp troffen bevolking, zoals op Ambon, elke hulp verstoken blijft, en dat gevolge van vijandelijkheden in het ge heel geen R.K.-hulp kan worden ge bracht, heeft de delegatie van het Neder landse Rode Kruis op de 21ste vergade- rnig van de raad van gouverneurs van de Liga van R.K.-verenigingen te Monte Carlo een resolutie ingediend, welke met een grote meerderheid van stemmen aangenomen en verklaart, dat wanne een nationaal Rode. Kruis (bedoeld is: E Indonesische) niet voldoende steun krijgt van zijn regering om zijn taak te vervul len, de Liga op verzoek van een harer leden zich wenden kan tot de V.N. te bewerken, dat de regering van het be trokken land, het R.K. binnenlaat. Naast wonderkinderen in de muziek wereld is er nu ook een „spreek\oon- der" ontdekt: Renee Kartz uit Amerika, een predikster van 10 jaar, die op het ogenblik een tournee maakt door Scandinavië. Haar ouders reizen met haar mee. Deze foto werd genomen in Kopenhagen. Verklaring Rode Kruis over Ambon bevestigd In antwoord op de vraag van het Tweede Kamer-lid Welter, of het Rode Kruis heeft geprobeerd Ambon te voor zien van medicijnen en geneesmiddelen, verwijst minister-president dr Drees naar .de verklaring van het Ned, Rode Kruis, dié Dinsdag 17 October ook in ons blad werd gepubliceerd. Zoals men weet bleek uit deze verklaring, dat.de pogingen van het Rode Kruis sinds 12 Mei door In donesië zijn verijdeld. Molotof, de Russische plv. premier, is van de „Kominform-conferentie" te Praag naar Moskou teruggekeerd, om zijn chef Stalin rapport uit te brengen., Het moderamen van het centrale comité van Anti-revolutionnaire kiesverenigin gen zal op de buitengewone deputaten- vergadering van 26 dezer de volgende uit spraak voorstellen: Hetgeen de bevolking van Ambon door de Indonesische rege ring wordt aangedaan, is in strijd met het recht en de overeenkomsten, die aan de souvereiniteitsoverdracht ten grondslag liggen. De Nederlandse regering heeft daarom de plicht, door woord en daden te bevorderen, dat aan het Ambonse volk recht wordt gedaan. De vergadering ver oordeelt het regeringsbeleid, dat mede heeft geleid tot de huidige, diep schok kende toestand en de regering moet als nog effectieve maatregelen nemen, aldus de resolutie. Ds B. Joh. Siahaija, lid van de broeder schapscommissie voor de Zuid-Molukken,. heeft een telegram gezonden aan ir Soe- karno om het staken van het vuren op Ambon te gelasten. Prins Bernhard naar de Middellandse Zee Prins Bernhard, die op medisch advie; na zijn operatie nóg enige dagen rust moet houden, heeft zich met zijn behan delende geneesheer, prof. Nieboer, naar hét Middellandse Zeegebied begeven. De Prins zal Woensdag in ons land terug keren, zo wordt van officiële zijde mee gedeeld. Prof. G. Wisse kreeg een hartaanval De bekende 77-jarige tijdredenaar prof. G. Wisse te Doorn is jl. Zondag, nadat hij 's morgens in de Chr. Geref kerk te Kampen het Woord bediend had, door een hartaanval getroffen. Prof. Wisse is naar zijn woning te Doorn ver voerd en moet thans het bed houden. Rusland beschikt thans over 500 divisies Aldus de Duitse pantsergeneraal Guderian Wie is of 'waS Heinz Guderian? Dit was Hitiers bekwaamste deskundige op het gebied van de oorlogvoering met ge vechtswagens. In een persgesprek met de „Giornale d'Italia" verklaarde hij, dat Rusland in geval van oorlog..,. 500 di visie in het veld kan brengen. In Oost- Duitsland hebben dé Russen 35 divisies voor actie gereed, waarvan 16 pantser divisies. Volgens hem kunnen de Russen Europa in 7 dagen veroveren. Hij zelf had Frankrijk in 10 dagen gedaan" daarbij had hij nog wel te maken met de Maginotlinie. Wil West-Europa tegen Rusland iets kunnen uitrichten, dan moet het Tcunnen beschikken over stens 35 pantserdivisies en een sterke luchtmacht. Die „Tijger" van ons Duit sers, dat was een goede tank! Het Zwit serse leger was kwalitatief het beste Europese leger te velde, aldus Guderian. Een schip met 40 man ver ongelukt 32 doden "Vliegtuigen- van de Amerikaanse kust wacht signaleerden ten Zuiden van New Foundland wrakstukken van het schip „North Voyageur". Het vaartuig met 40 man aan boord en een lading van 800 ton kolen, was op. weg naar St. Jones. Een vaartuig ven de kustwacht slaagde e'Ir. ach ove. levenden on te pikken, dn zich op een vlot bevonden in de nabij heid der plaats waar het schip gezonken Uitstel repatriëring om strijd op Ambon Eerst worden vrijwilligers gevraagd Ons bericht van gisteren betreffende een mogelijke vertraging' van de repa triëring van een deel der militairen uit Indonesië wordt thans bevestigd door een bericht van A.N.P., afkomstig van „welingelichte zijde". Dit-uitstel, "aldus wordt nader gemeld zou dan zijn oorzaak vinden in de nood zakelijkheid om de kampen van Am- bon ese militairen, die nog niet zijn ge demobiliseerd en wachten op verscheping naar Ambon, te bewaken. Men zal in dien uitstel van repatriëring noodzake lijk mocht blijken in verband met de situatie op Ambon allereerst trach ten vrijwilligers te werven voor lange: verblijf in Indonesië. Indien zich nie voldoende militairen opgeven om vrij willig langer te blijven, zal een aanvul lende groep worden aangewezen, öe Nederlandse regering zal in ieder geval niet besluiten tot uitstel van repatriëring van een aantal Nederlandse militairen zonder voorafgaand overleg met de In donesische regering. Avonturier dacht, dat het zo wel ging De 20-jarige Nederlander Hans Ferree zit sedert enige dagen in een gevangenis te Montreal. Een jaar geleden verliet hij ons land met als enige wens: de wereld te zien en een all-round buitenlands respondent voor Nederlandse bladen te worden. Voorlopig moest hij zich tevre den stellen met het correspondentschap van een klein weekblad. Hij kwam veel omzwervingen in Algiers en m sterde daar op een schip dat naar Canada vertrok. In de haven van Montreal liet hij in Augustus jl. het schip en ging (illegaal) aan wal. Hij zocht en vond een baantje, maar toen hij, zich van geen kwaad bewust, naar het emigratiekantoor ging om zijn papieren in orde te laten maken, werd hij in de kraag gegrepen. Hij zal vastgehouden worden tot het onderzoek is voltooid. Korea-vrijwilligers marcheerden ten afscheid door de residentie pheeën van het Nederlandse recht WiUem de Zwijger, de vrijheidsheld, marcheerden vanochtend op het Plein de vrijwilligers voor Korea. De veelkleurige baretten deinden op de maat van hun forse stap. De hoofden wendden zij naar rechts, waar de autoriteiten stonden: de ministers Drees en s'Jacob, de generaals Calmeyer, Opzoomer, Buurman van Vree den,. burgemeester Schokking, mr J. Vis ser, chef protocol van Buitenlandse Za ken. kolonel Beenhakker, garnizoens commandant en vele anderen. De Kon. Militaire Kapel blies er krach tig op los en dat was dan het afscheid van Den Haag en van Nederland. Vooraf ging de driekleur. En daarnaast de blauwe vlag met de witte wereldbol der Ver. Naties. Even voor het défilé, op het Binnenhof, waar de troep toen in carré stond opgesteld, had dr Drees op die verbondenheid van die twee vlaggen de aandacht gevestigd: „Gij zijt de ver tolkers van het aandeel, dat Nederland wil nemen in de handhaving van recht en vrede in de wereld. Wij zijn dank baar voor Uw aanmelding en onze ge dachte^ vergezellen IJ. Inpjaats. va.n_ ge weld wénsen wij' het' recht te stellen. Dat dit voor de eerste maal in del geschiedenis doorzovelen begrepen wordt en dat Nederland daar metterdaad mee doet. dat maakt deze dag van historische betekenis, aldus de minister president. Tussen de niet ingedeelde officieren van het detachement: de dominee, de aalmoezenier en de administratie officier zagen we de twee enige vrouwen staan, die het detachement vergezellen zullen op de reis naar Korea. Het zijn de mili taire verpleegsters zuster F. v. d. Plas uit Amsterdam en Zr. C. M. Koopman uit Alkmaar. Beiden waren, tot Zaterdag voor een week, in Tjamahi in het hospi taal werkzaam. Toen stond er een ge. charterd vliegtuig van de Cylon lucht vaartmaatschappij voor hen klaarer daarmee zijn zij naar Amsterdam ge vlogen. Zij hadden nét tijd om een week einde bij de familie in Amsterdam en Alkmaar door te brengen en nu gaan zij, Donderdag, al weer op reis met het de tachement. „Zonder verpleegsters kan het niet en bovendien, wij hebben ook sociaal werk onder de troep te doen". Zij hebben zich vrijwillig voor dit werk angemeld. In Indië hadden zij een beste tijd, al waren zij de laatste maanden wel erg dankbaar dat er, in de buurt van Bandoeng, beschermers waren als zij zich buiten Tjimahi begaven. De dames gaan eerst naar Tokio. De troep gaat regelrecht naar Poesan. De ministers Drees en s'Jacob inspecteerden hedenmorgen op het Binnenhof in Den Haag de vrijwil ligers, die Donderdag naar Korea vertrekken. Ergerlijk gedrag van Duitse douane Tegenover gezelschap uit Putten Toen de Duitse douane-ambtenaren aan de Nederlandse grens hoorden wat het doel was van de reis van de honderd Puttenaren, die gisteren hun pelgrims tocht naar de graven in Ladelund (De nemarken) begonnen zijn. legden zij een overdreven nauwkeurigheid aan de dag. De passen waren om halfzes 's morgens reeds ingeleverd. Eerst over tienen kon de reis worden voortgezet. Toen de burgemeester van Putten op een vraag van een der beambten ant woordde dat het hier mensen betrof uit een door de oorlog geteisterd Neder lands dorp, kreeg hij te horen dat het dan zeker wel partisanen waren geweest. De verontwaardiging over deze onbe- schaamde houding was groot. Het begin van de reis was ook in ander opzicht weinig voorspoedig ver lopen. Nog in Nederland kreeg een der beide bussen pech. Na een tocht van bijna 17 uur zijn de Puttenaren in het Duitse grensstadje Kollund (bij Dene marken) aangekomen. Daar wachtte hun een vriendelijke ontvangst. De Deense radio gaf gisteravond een ver slag van de tocht. Wel een „Europees leger", maar beslist geen Duits-nationale weermacht EVENTJES LACHEN 't Is - natuurlijk gezellig, samen te gaan winkelen. Maar er is een grens en er kan een ogenblik komen, dat de man ongeduldig staat te trappelen, terwijl zijn ega in volle overgave de etalages bestudeert. Maar alia, de man vat het op als een van de verdriete lijke noodzakelijkheden des levens. Maar, als er een reisvereniging op stap gaat en dan nog de halve dag voor de heren verloren gaat omdat hun respectieve echtgenoten het win kelen ook dan niet kunnen laten, moet er opgetreden worden. Dat vond een van de Giethoornse reisverenigingen ook. Het kloeke besluit viel: winke- lende dames worden bij de uitstapjes' niet meer gedoogd. De vrijgezellen-I leden van de reisvereniging Samen' Een" in Zuidveen, ook in de kop van I Overijssel, zijn nog een stapje uerderj gegaan (omdat zij geen rancunes be-1 hoeven te vrezen). Zij eisten dat de vrouwen van de leden i volge thuis moesten blijven. In dit opzicht bleek men echter op de jaar vergadering niet samen één meer tt zijn en het gevolg is geweest, dat de vrijgezellen nu een afzonderlijke vereniging hebben opgericht, ondei de veelzeggende naam van De Vrij buiter. Reeds twintig vrijbuiters tra den als lid van i" stuk, hoe West-Duitsland moet worden ingeschakeld bü de West-Enropese defensie. De Fransen willen een Europees leger op de been brengen, waarvoor eer Europese min. van Defensie moet wor den benoemd, die dan aan Europese politieke lichamen verantwoordelijk zou moeten zijn. De Franse kabinetsraad heeft eendrachtig stelling genomen tegen Sijtje Boes (van Marken) gaat jubileren vereniging DAT d.e technische show, die volgend jaar door importeurs van machines en gereedschappen voor metaal- en houtbe werking wordt georganiseerd, in Rotter dam zal worden gehouden. DAT men in Cuyk aan de Maas bezig is gasleidingen aan te leggen. DAT het vorig jaar gebouwde hotel De Julianabron te Woeste Hoeve (tussen Apeldoorn en Arnhem) voor f 181.000 overgenomen door Phs. van Ommeren scheepvaartbedrijf uit R'dam, die er een vacantieoord. voor zijn personeel van zal maken. DAT ir M. C. van Hameien, raadadvi seur van het ministerie van Landbouw, thans officieel is benoemd tot landbouw - attaché te Bonn, als opvolger van P. Huisman. DAT het medisch psychologisch keerstechnisch college de spoorwegen heeft gevraagd, om de rode knipperlich ten bij de spoorwegen oranjerood te ma ken en de groene blauwgroen. DAT de Ned. Chr. Jonge Boeren- er Tuindersbond gisteren in Ede een lan delijk bondsbureau in gebruik nam. DAT de Drentse journalisten na hur overwinning op de Emmer gemeenteraad Zaterdag tegen de Asser vroede vaderen gaan voetballen. DAT een groep motorrijders uit Til burg Donderdag in Nijmegen het bevrij dingsvuur komt halen. DAT de gemeenteraad: -van Enschede gisteren in beginsel accoord ging met de bouw van een sohouwburg (kosten, f2.5 millioen) waarvan f 1 mil-lioen door par ticulieren worden ingebracht, een lyceum en een zwembad. DAT in Vlaardingen slechts één jeugd organisatie haar gehele werk heeft on dergebracht in één ruimte die nog ver in de toekomst dienst kan doen, en een betreffendè gem. commissie adviseert, van de tegenwoordige ambachtsschool een verenigingsgebouw te maken. DAT de boer H. J. Wansink te Markelo op het aardappelveld een gouden trouw ring vond. die 20 jaar geleden door een nog onbekende arbeider verloren moei zijn. DAT het Noordhollands waterleiding bedrijf gisteren in 't Veld de 130.000ste aansluiting (buiten de grote steden) maakte en de betrokken familie een jaar lang gratis water mag gebruiken. DAT mej. H- F. Faure, vele jaren di rectrice van het Maarten Maartenshuis, te Doorn, 48 jaar oud, in een Utrechts ziekenhuis is overleden. DAT opsporing wordt verzocht van de 37-j. chauffeur Aalt J. van Ee te Am sterdam, die verdacht wordt van ver duistering van een personenauto, merk Vauxhall. DAT de twee in Maastricht wegens zwendel in witte muizen gearresteerde Belgen in vrijheid zijn gesteld, daar niet' voldoende de strafbaarheid van hun han del is gebleken. DAT A. en J. de Visser, J. v. d. Hooft en J. en T. Klop. die op 23 Juli op het Hollands Diep bij Willemstad drie schip breukelingen hebben gered, de medaille van de Ken. Z. H, Mij tot redding schipbreukelingen heoben gekregen de 17-j. J. Klop de jongste drager deze medaille in Nederland is. DAT gisteren in Apeldoorn de kleu terschool is klaar gekomen, die de resp. vaders zelf hebben gebouwd. DAT de 51-j. loodgieter P. A. Muyen gisteren door liet dak van de machinefabriek Griffijn te Vlaardingen is gezakt en een dodelijke val maakte. DAT het Amsterdamse Hof, evenals de rechtbank, de 42-j. J. W., die ƒ8800 heeft gestolen van de Bond van Dieren bescherming, tot een half jaar veroor deelde. DAT het hoofdbestuur van de Friese Maatschappij van Landbouw zal protes teren tegen de éxtra-aansluitingskosten op het telefoonnet voor percelen die meer dan 30 m van het hart van de weg liggen. DAT de 31-j. Amsterdamse meubel maker A. Bos, die twee jaar geleden uit het kamp Crailoo ontvluchtte, in A'dam wegens hulp aan de Duitsers als spion bij verstek tot 4 jaar is veroordeeld. DAT Vrijdag op een kunslstoffendag van het Kon. Instituut voor Ingenieurs in Stads Doelen te Delft spreken ir L. C. Stoutjesdijk en dr A J. Staverman, resp. directeur en chef der wetenschap pelijke afdeling van het instituut TN.Ó. i Duitse De Franse regering is gekant tegen elke rechtstreekse of indirecte vorming van een nationaal Duits leger, maar tege lijkertijd laat men de proefballon van een „Europees leger" op. Het Franse voorstel op militair gebied is in overeénstemming met de reeds eerder door Frankrijk ge nomen initiatieven, om de Europese een heid op politiek en economisch gebied te bevorderen. Naar alle waarschijnlijkheid zal premier Pleven vandaag nog verklaren, dat West-Duitse eenheden tot de lagere eenheden beperkt moeten blijven, moge lijk tot regimenten en dat deze alleen zullen mogen opereren op Duits grond gebied. Franse ministers en politici zijn oordeel, dat er eerst een laatste poging moet worden gedaan om perma nente overeenstemming tussen de grote mogendheden tot stand te brengen, voor dat er onherroepelijke stappen worden gedaan om West-Duitsers opnieuw te be- .vapenen. Mag men uit dit alles conclu deren, dat Frankrijk toch het denkbeeld van herbewapening van Duitsland in be ginsel heeft aanvaard? Ook Engeland is voorstander van het inschakelen van West-Duitsland in de West-Europese defensie. Loongrens sociale wetten nog hoger (f 4.725) I>e loongrenzen voor de invalid! teits- lektewet worden op 4.725 gebracht, weet had de regering voor- Op Vrijdagavond 3 November zal op Marken een grote feestelijke brood maaltijd worden aangericht voor 15( gasten. Een van de genodigden is de di rigent Pierre Monteux. De gastvrouw is Sijtje Boes, de bekende Marker zakenvrouw, die 25 jaar geleden haar winkel opende aan de dijk waar de boot van Monnikendam aanlegt. Vooral mede door Sijtje Boes' activiteit is het vri delingenverkeer op Marken zeer sterk toegenomen. Sijtje spreekt vlot haar talen. De zanger van „Sonny Boy" over leden Al Jolson, de wereldberoemde zanger is te San Francisco overle den. Hij was de favoriet van twee generaties. Van 1919 tot 1930 neu riede iedereen zijn „Swannee", „Mammy" en andere liedjes. En wié ook in Nederland, die wel eens een bioscoop bezocht, heeft niet een stille traan gelaten bij zijn aandoenlijke „Sonny Boy"? De gramofoonplaten van Jolson behoorden tot de meest verkochte ter wereld. zoais HHHHHMR gesteld de loongrenzen 4.500 tot 4.680. Daarbij was echter nog tekening gehouden niet het maximum van 180 voor de loonsverhoging, dat thans is vervallen. Vandaar, dat nu een nota van wijzigingen ls ingediend. Wij wezen er vorige week Dinsdag reeds op. dat de bevolkingsgroep met salarissen f 4,680 en 4-725 buiten de in- vauditeits- en ziektewet zou komen t« vallen, wanneer de loongrens tot f 4680 zou worden ingevoerd. Frankrijk hierdoor niet opnieuw kan worden bedreigd. Wij moeten West- Duitsland aan onze kant hebben, want zulks is een groot voordeel, aldus de generaal. Meer bewolking Tot morgenavond verwaoht De Bilt: Tijdelijk meer be wolking. maar overwegend droog weer. Koude nacht met hier en daar nevel of mist en plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen over dag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zwakke tot ma tige wind tussen Noord en Oosi. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Woensdag: Zon 7.21—17.26; Maan 16.59-6.56 uur. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1