DAT IS 'M: DE GEWONE MAN, Er moet nodig een vaste lijn komen op scholen Bommenwerpers verzekeren het dagelijks brood... ZATERDAG 21 OCTOBER 1950 Mensen, die iedereen hooit die er altijd het zijne van zegt En op de achtergrond zit Toon Rammelt, de man van de inspiratie (Van onze ^-verslaggever) TTET GEKKE VAN „de gewone man" uit de K.R.O. avondprogramma's is, AA dat hij zo ongewoon is. Een gewone man is, gewoon, een man. Eén man. Maar dé gewone man zijn twee mannen: Toon Rammelt en Wam Heskes. De eerste ^schrijft" de gewone man, de tweede „spreekt" hem. Het is ingewikkeld! Want wie is het nu? Toon, die de tekst maakt, iedere Dinsdag, iedere Vrijdag om de veertien dagen, elke Zaterdag en Zondag? Of Wam Heskes, die Dinsdags en Vrijdags in levende lijve, Zaterdag en Zondag per plaat het programma maakt? Toon Rammelt zegt: „Als ik zou ster ven zou een ander de tekst schrijven. De gewone man zou blijven. Maar als Wam Heskes zou sterven stierf met hem de gewone man, want hij maakte de fi- En Wam Heskes zegt: „Ja, de typering is van mij-Maar „volle neef". Marie, die het altijd beter weet en „het studiehoofd" dat zijn scheppingen eerst van mr Jan Derks. de eerste schrijver van, wat men in KRO-kringen ,,de gewone mannetjes" noemt en Toon Rammelt later. Maar ze hebben zioh volkomen op elkaar inge steld, dat wèl. Toon schrijft, zoals Wam praat. „Je neemt de intonatie over" zegt hij. En Wam Heskes realiseert Toons ver beelding in de stembuiging, de betoning. de lach. Ja, de lach! Er zijn mensen ge- vervult en waarnaar iedereen met plezier zit te luisteren. En voor de zeer religieuze, Vrijzinnig Protestantse Wam Heskes is dat nu een programma waarin hij zich uit kan le ven, omdat het zo helemaal weergeeft wat hij zoekt: menselijkheid waarin de bewoners van deze planeet elkaar vinden kunpen. „Je raakt nooit uitgepraat", zegt Toon Rammelt. „De stof is zo rijk en er ge beurt zovéél." Hoe hij er toe kwam? Nou. mr Jan Derks deed het eerst. Die vond „de gewone man", die een alleenspraak houdt en nooit tegengesproken wordt, eigenlijk uit. Maar toen hij hoofddirec teur van De Tijd werd, was er, na veel zoeken, maar één tekst, die zioh echt aan sloot bij hetgeen tot dat ogenblik ge- jeugd amper terugvinden „Zo gaat dat met weelde. Die doet je hunkeren naar de tijd van je rijke armoede", zegt hij. I Wie kent hem niet als illustrator van vele boeken en tijdschriftenVan personen en toestanden ook, maar in een heel an dere vorm. N.l. als Koos Koen voor de radio. Dat was in de dagen dat hij de luisterpuzzle uitvond. Vierhonderd dui zend inzendingen voor de t.b.c. en twee ton opbrengst. In twintig minuten ver diend voor het goede doel. Niet gek t die gewone man aangaat: Hij bewerkt Rammelt's tekst met rusten en intonaties en zo en hij zoekt er de mu ziek bij uit. Overigens: de triomfen en successen, de aanmerkingen en de critiek verdraagt „het gewone man duo" samen. Eens, toen zij het bier prezen kwamen voor elk een kist bier. En nadat op vaderdag, de gewone man Marie's keus van das gelaakt had, kreeg ieder drie dassen toegezonden. Een ander maal had de gewone man gezegd, dat men bij hem een ruit had ingegooid. De dag erop werd er bij huize Rammelt i Amsterdam een pakket bezorgd, dat geheimzinnig rammelde als je aan schudde. Het werd omzichtig uitgepakt. Erin zat ?n spaarvarken. Gevuld door het per soneel van een groot bedrijf. „Voor een ruit en anders voor een goed doel". En het glanspunt van beider activiteit: het geval van de kok. Ze vertelden het beide. Rammelt eerst, Heskes later. s een marinier, die demobili seerde en aan het Gewestelijk Arbeids bureau opgaf, dat hij van beroep „kok" Hij was nl. de negen jaar, dat hij het vaderland diende, kok bij de mari niers geweest. Hy kende dat vak op een prik. En hij meende dus, dat het zijn beroep was. „Nee", zei de ambtenaar. Uw beroep, dat is wat U in de burgermaatschappij was. Nou, hij was voor zijn diensttijd drie maanden kantoorbediende geweest en als zodanig werd hij. als werkzoekend, ingeschreven. Maar hij was nooit een kantoorbediende in de echte zin van het woord geweesj. Toch kreeg hij allerlei aanbiedingen voor dat vak, dat hij niet kende. Maar als kok kwam zijn kundig heid niet in aanmerking. H\j liep naar de gewone man. Die er het zijne van zei. „Wat zeg je Marie, dat ze die man als kok hadden moeten in schrijven? Net wat je zegt Twee ministeries, het secretariaat van de Prins zijn er aan te pas geweest en een ambtelijke reiniging volgde. En de kok, die men kantoorbediende had willen schrijven, werd chef in een groot restaurant. En zevenentwintig van dergelijke gevalletjes werden tegelijker tijd tot klaarheid gebracht. Tja, de stem van de gewone man, dat is de Vox populi en volgens de ouden is dat Vox dei, de stem der goden. Gewoon? dit duo? Hoogst ongewoon. Of beter: Gewóón ongewoon. En dat maakt het programma.' CULTUURCENTRUM op een heuvel gecorrigeerd grensgebied ZEVEN EN TWINTIG JAAR GELEDEN bouwde een bekende Berlynse architect op de Wylerberg by de Nederlands-Duitse grens een groot huis. Niet de recon structie van een oud kasteel was zün opdracht, maar een practisch Ingerichte villa, waarvan de bouwstijl aan de toenmalige eisen moest voldoen. De opdracht kwam van de vooraanstaande adeUjjke familie Schuster uit Metz. Deze familie bezat een kasteel landgoederen in de Elzas. doch de nexatie van dit deel van Duitsland door Frankrijk in 1918 bracht moeilijkheden. Als schadevergoeding kregen de Schus ters een groot stuk land rond de Wyler- berg dicht bij de Ned. grens onder Beek bij Nijmegen toegewezen, waartoe ook het Wylermeer behoort. Op de Wylerberg, een grote heuvel, lieten zij het huis bouwen met uitzicht over het gehele omringende land. architect heeft de practische bruikbaar heid doen samengaan met schoonheid van vorm en voornaamheid- Huize „Wy lerberg" werd de trots van de omgeving en de Schusters hebben alles gedaan dit hooggelegen huis tot een populair cul tureel centrum te maken. Veel kunstenaars zijn hier regelmati gasten geweest, o.a de grtoe dirigei Wilhelm Furtwangler en de inrichting van het huis getuigde op ondubbelzin nige wijze van de artistieke intenties van de bewoners. Er waren kostbar* meubelen en prachtig porcelein, terwijl werken van grote, nog levende kunst schilders de wanden sierden. De tweede wereldoorlog leverde weei moeilijkheden op voor de familie Schus ter. De hevige gevechten bij de Neder landse grens noodzaakten de Schusters Hiiize „Wylerberg" te verlaten en toen de tijden weer rustiger waren en kon terugkeren, was er van het heuvel huis niet zo erg veel over. De bov etages waren een ruïne en de parterre was doorzeefd door kogels en grai scherven. Het grootste deel van het bilair, w.o. enkele vleugels, was gesto len. evenals alle schilderijen en me kostbare porcelein hadden de bezettende geallieerde militairen blijktbaar voetbal gespeeld Maar de Schusters lieten de moed niet zakken en dezelfde architect, die 27 jaar geleden het huis bouwde, werd aange zocht het weer op te bouwen. Zyn taak was niet eenvoudig, maar thans is het toch weer zover, dat er wederom ere van Huize „Wylerberg" gesproken kan worden. Niet alles is nog klaar, het huis is weer bewoonbaar en binnen afzienbare tyd zal het weer m .ióls'T'bÓlle neef voeT'je''1 Het „Studiehoofd" in de gewone-man-combinatie van de radio: Toon Ram melt voor de luidspreker als een aandachtige toehoordernadat hij Wam Heskes met zijn verhaaltje heeft geïnspireerd...... weeet die gezegd hebben: die idioot lacht i bracht was en dat was de tekst van Toon veel te veel. Daar heeft de gewone toen. I Rammelt. Die het tekstschrijven o op de ernstige manier die hij er op na- gens wel kent. Want hij maakte hoorspe- houdt, zo het een en ander over gezegd len. die tot in Mexico. Engeland en Ame- In de'trant van „Weet je wel volle neef Irika toe voor microfoons gebracht zijn. die idioot, die altijd zo hard lacht. Daar! Een Wam Heskes is eigenlijk tekenaar kenne de mense zogezegd niet tege. Val van zijn vak. Hij trok als twintigjarige Italië en had het er ,arm maar heerlijk". Hij genoot van Florence en Rome. Toen hij er later nog eens kwam (met een zak vol geld en een j vol eten) kon hij het land van zijn je, volle neef?" En hij is toen minder gaan lachten. Maar dat wilden anderen weer niet nu doet hij het maar precies, zoals de gewone man. die een Amsterdammer is en boordevol ernstige humor (ja, hoe bestaat et, ernstige humor) het zeggen En zo doen deze twee mannen eigen lijk wat zij, elk voor zich, in het leven ook graag doen: zij overkoepelen eikaars De Roomse Toon Rammelt put uit het rijke leven, dat zich voor hem weerspie gelt in zijn gezin van zes kinderen, waar in altijd wat anders voorvalt. Het levert de stof om een tekst te schrijven die heel het Nederlandse volk met waardering Waarheid over Ambon Ons volk leeft mee met Ambon en de verdrukte Ambonnezen. Het is in zijn grote meerderheid verontwaar digd over het onrecht de Ambonnezen aangedaan en over de ellende, over dit volk uitgegoten. Ons volk begrijpt niet hoe dit alle maal kan. Het begrijpt helemaal niet, hoe er nog Nederlanders zijn, die een comité durven stichten onder de naam Waarheid over Ambon" en in een schandelijk manifest een broedervolk, zoals we Woensdag schreven, nog een trap na durven geven. Daartegen komt het in verzet. Daarop reageert het fel Hoe Een van de reacties willen we hier vermelden, omdat velen vermoedelijk dit voorbeeld zullen willen volgen. Een onzer lezers, Sch. I. B N. te IJsselmonde. wilde de waarheid over Ambon steunen. Niet door steun te verlenen aan het comité van die naam, allerminst'. Maar door duizend gulden (f 1000) op onze giro-rekening te storten ten bate van de stichting ,J)oor de Eeuwen Trouw". We zijn dankbaar voor deze reactie en we hebben ons gehaast dit bedrag aan de stichting over te maken opdat de waarheid over Ambon metterdaad gediend zal worden. Ter navolging.' Zee Vol dreiging zijn de donk're golven-dalen waarboven wit het waaierende schuim. wolken vult het hemelruim winterzon met machteloze stralen Een stoomschip, dat een nieuwe vracht [gaat halen, trekt achter zich een eindeloze pluim En overal, gelijk verbrokkeld kruim, de loggers, die de wijde zee op dwalen. Vanavond pinken overal de lichten die gloeien in het topje van de mast, Men haalt met haast de blinkend-witte [last uit 't volle net en laat het leeg weer [zinken Van ver ziet men de stralenbundels [schichten, waarmee het kustlicht in het duister tast als moeders oog, dat op haar kind' en nooit vergeet haar zorg en liefde plichten. Wijd is de zee en groot zijn de gevaren wanneer de wind straks uit de wolken [schiet, zodat de sterkste mast buigt als ofbreektdoor 't ruw geweld der donderende baren. Als aan de kust beangste ogen staren rijst daar 't gebed tot Hem die 't Al [gebiedt: Ontferm U, Heer! Vergeet Uw kind'rer [niet! Laat op Uw wenk als ééns de zee [bedaren. Zo varen, jaar-en-dag de broze vissers- schepen en tussen eeuwig heid, totdat God Zelf hen in de hoven leidt het hart de goedheid heeft be grepen. ROBBIE RADAR. door onwetendheid. Toekomstige leraren missen bredere opleiding zullen de studenten heus wel in staat zijn een lezing in het Engels of Frans te volgen en zelfs wel een opmerking in die talen te maken. Maar er is nog een andere kant aan deze zaak. Bij het aftreden van prof. Verwey als hoogleraar in de Nederlandse Letterkunde aan de Leidse Universiteit in 1935 gingen er geruchten dat het on derwijs in de taal- en letterkunde aldaar in één hand zou gebracht worden, zoals dat het geval was in Utrecht en Gro ningen. Onder de indruk van dit gerucht, dat later gelukkig bleek onjuist te zijn geweest, schreef ik toen in het Haagsch Maandblad (Mei 1935) een artikel ten doel hebbende aan te tonen dat dit noodlottig zou kunnen worden. Algemene kennis Ik trachtte duidelijk te maken, dat een leraar in de Nederlandse Letterkunde op de M.S. iets verder dan zijn eigen studieveld gekeken moet hebben. Dit is echter alleen of zo goed als alleen mo gelijk, wanneer de colleges der hoog leraren in de Nederlandse Letterkunde in die richting hebben gewezen. En ik veroorloofde me het voorstel te doen een professoraat in „algemene litera tuurkennis" m te stellen. Ik sta nog op dit standpunt. Men zal voor een derge lijke hoogleraarsplaats duchtig moeten uitkijken bij de benoeming, want van de De éénheid, waarover ik in mijn vorig stuk sprak, is allernodigst voor een goede algemene ontwikkeling De jonge leraren moeten niet maar op de leerlingen los gelaten worden in de hoop dat het wel goed zal gaan. Er moet noodzakelijk een vaste lijn komen en deze vaste lijn kunnen de inspecteurs, mits ze daarvoor tijd krijgen, aangeven. Want er worden nog te veel lesuren vermorst, niet op ittelijk. geslingerd t Men heeft nu eenmaal als eerste be ginsel op vele scholen dat het onderwijs „leuk" moet zijn. de leraar moet zijn best doen „getapt" te worden. Dat wil de moderne opvoedkunde. Er is zelfs een school in Nederland, waar men die leuk heid ten top voert door de leerlingen toe te staan de onderwijzers of leraren bij hun vóórnaam te noemen. Dit wordt door onwetende ouders zelfs toegejuicht, want dan wordt het zo echt knus. Maar elke maatschappij en dus ook in de school, die maatschappij in het klein, moet m i gezag bovenaan staan Later het leven zal men ook niet vragen at iemand leuk vindt om te doen. Hy zal moeten gehoorzamen en leren dat het geluk in het leven bestaat in niet altijd te doen, waar men lust in heeft, lust te hebben in hetgeen men doen moet. Eenheid En daarom is éénheid van leerstof tucht noodzakelijk. Dat betekent tuurlijk niet dat men met het horloge in de hand moet kunnen zeggen: „Op dit ogenblik zvjn in Nederland op alle mid delbare scholen de leraren in de Wis kunde in de eerste'klasse bezig de con gruentie van driehoeken te behandelen.' Dit is een caricatuur. Want iedere leraar zal even als nu zijn eigen, volkomen persoonlijke wijze van doen behouden, maar het zal zo moeten zijn dat niet, zoals nu voorkomt, een leerling in de ene school een 8 voor een vak krijgt en bij overgang naar een andere school voor datzelfde vak een 4 op zijn rapport ziet. Dit wijst op een verkeerde methode, die ten spoedigste moet. veranderen, wil men tot een goede, gelijke algemene ont wikkeling komen. Wanneer men meent dat door uitbrei ding van het examen en dus door dwang maatregelen deze zaak in het reine kan komen, heeft men het mis. Heeft iemand wel eens gemerkt dat de leerlingen van een H BS. zoveel beter hun vreemde talen spreken aan die van een Gymna sium? Ik niet. En toch bestaat bij een H.B.S. een mondeling examen in die talen. Maar de talenwijn is meestal daar zozeer verdund, dat het rode kleurtje nauwelijks overblijft. Directe methode De enig goede weg. zowel op H B S als op Gymnasium, is zoveel mogely! de directe methode te volgen, d w z. dt vreemde taal in de klasse te spreken waar dit maar mogelijk is. We hebber in 1945 ervaren hoe vele jongelui een aardig mondje Engels begonnen te «pre ken, doordat ze met Engelsen of Cana dezen in aanraking kwamen. Deze weg moet het ook in de school op. En dan| geestdrift en de algemene ontwikkeling van de benoemde zal veel afhangen. Wat ik precies hiermede bedoel, ook ten opzichte der M.S. moge een enkele aanhaling uit bovengenoemd artikel in het „Haagsch Maandblad" verduidelijken Ik zei daarin o.a.: „Ik neem aan dat men over Van Len- nep spreekt. „De Reisgenoten" komen ter sprake en daarmee de „kadervertel ling." Nu kan men Herman de Man'i „Een stoombootje in de mist" er bij aan halen. Maar hoeveel levendiger wordt een les. wanneer men iets mededeelt over Chaucer's „Canterbury Tales' over Boccaccio's „Decamerone", ove Hauff's „Das Wirtshaus im Spessart" e andere. Nu behoeft men dat niet te doen met'het doel de leerlingen alle feiten uit het hoofd te laten leren, maar dient toch een. en ander over,deze hoe-, ken te kunnen vertellen om het begrip „kadervertelling" duidelijk te maken. Als men mevr. Roland Hoists „Thomas More" leest ligt het toch voor de hand over zijn „Utopia" en over Morris' „News from Nowhere" te spreken. En kan mer „Adam in Ballingschap" of „Lucifer" be handelen zonder „Paradise Lost" te ken nen? Is het mogelijk een goed beeld te g van de Pruikentijd en zijn letterkunde zonder althans iets te weten van Pop. en van Watteau of Cornelis Troost? Of wil men Feith bespreken en „Die Leiden des jungen Werthers" en „Paul et Vir- ginie" onbesproken te laten?" Indien een leraar in het Nederlands op deze wijze medewerkt aan het groten der algemene ontwikkeling zij ner leerlingen, zullen ze niet voor gen, waarvan ieder beschaafd mens eens gehoord heeft, als voor een stuk spijkerschrift staan kijken. Maar noodzakelijk tot het bereiken fan dit doel zjjn dus: a. een betere en gron diger inspectie van het onderwijs op de M.S. en b. een bredere opleiding aa Universiteit. Dan kim een uitbreiding met een deling examen voor de moderne talen gerust achterwege blijven. Want krijgt men geen broeikasvruchten, doch rijpe in de open lucht geteelde vruchten, die als het ware vanzelf in de schoot vi xaminator zullen vallen. En al lei daarmee zijn ons onderwijs en de l lingen later in de maatschappij het best gediend. Want nog altijd geldt dat we niet voor de school, noch voor het exa men, maar voor het leven onderwijzen. Den Haag. Dr F. C. DOMINICUS glorie prijken op de heuvel bij h. Wylermeer. De afwikkeling van de Duitse oo logsschuld bracht de grenscorrectie m> zich mee en wederom stonden c Schusters voor het feit der annexati Met genoegen wilde men deze annexatie door Nederland accepteren. Het „derde rijk" had het de familie Schuster, waa er bij de grenscorrectie nog twee tegenwoordigsters waren, wegens haar afwijzende houding, niet al te gemak kelijk gemaakt en aansluiting bij Ne derland zou de afsluiting van een onaan gename periode kunnen zyn. De oude weduwe Schuster overleed vorig jaar en de huidige landeigenares, Freule Schuster, beheert thans alleen het schone bezit, bijgestaan door de reeds jaren inwonende pianiste Else C. Kraus. Freule Schuster wil Huize „Wylerberg" weer tot een cultureel centrum maken :heel vernieuwde muziekzaal onder grote belangstelling een prachtig concert. Else C. Kraus. die in verschillende lan den van Europa een grote naam heeft en onder de bekendste dirigenten speelde, bracht de Sonate Pathétique van Beethoven en een drietal werken van Chopin- Zij is de personificatie van d.e zuiverste muzikaliteit en haar spel ademt een rijke cultuur. De grote muzi kale bewogenheid maakt haar vertolkin gen tot een belevenis. Else C. Kraus is leerlinge van de befaamde Arthur Schnabel en is zeer bevriend met Arnold Schönberg. Voor zover ik weet is zij de enige pianiste die het volledige piano-oeuvre van Schönberg op het re pertoire heeft Dat brengt ze 28 Oct in Huize „Wylerberg" en 24 Nov. in Mu seum Kröller-Müller met toelichting van prof. Reeser. Arthur Hirschberg uit Nijmegen, op richter en regisseur van de Oost-Neder landse Opera, zong liederen van Schu bert met eert prachtig muzikaal begrip. Het huis was gesierd met heel fijne kunstwerken van de tekenaar en beeld houwer Jac. Maris, een kleinzoon van de beroemde Jacob Maris. Het culturele streven van Freule Schuster in dit ideaal gelegen oord kan niet anders dan toegejuicht en gestimu leerd worden. Corn. Basosld. De muziekzaal van Huize „Wylerberg" i» het gecorrigeerde grensgebied. V.I.n.r. de landeigenares Freule Schuster, de pianiste Else C. Kraus en de regisseur-zanger Arthur Hirschberg *t Verklaarde uitzicht Als Amerikanen zich in een politieke kluif vastbijten, laten zij niet meer los. Slechts over de techniek van dit „uasf- bijten" bestond tussen Truman en McArthur verschil van mening. De ont moeting tussen deze „Grote Twee" op het eiland Wake moet bij het Kremlin mogelijke verwachtingen inzake Ameri kaanse weekheid de bodem hebben inge slagen. Uit de rede van Truman springt duidelijk naar voren, dat hij en McArthur het in grote trekken met el kaar eens werden, hoe nu verder in de toekomst politiek, diplomatiek en mili tair-strategisch itioet worden geopereerd. Het Koreaanse avontuur werd voor de Roden een échec, voor het Kremlin een ontgoocheling, terwijl Russisch prestige in het oog der Aziatische volken ernstig werd geschaad. De Sowjets trokken aan de touwtjes, openlijk aan de krijgsope- raties niet willende deelnemen, en zie de ten liggen op ape gapen. terwijl het zaagsel er aan alle kanten uitsteekt. Voor het geval de Rus sen op andere brandpunten der inter nationale politiek, zoals Indo-China of in Europa Oostenrijk, het „Koreaanse spel" proberen te herhalen, zullen zij niet slechts Amerika, maar de strijd krachten der Ver. Naties tegenover zich vinden. Overigens moet voor de Aziati sche landen en in het bijzonder voor het aarzelende India, deze Stille Oceaan conferentie de uitwerking hebben gehad van een vaste, maar rustige golfslag. Hooggeplaatste ambtenaren van het State Department hebben na de solo-zang van Truman verklaard, dat zij daarin een bijzondere toon beluisterd hebben. McArthur zou namelijk aan zyn Presi dent hebben te kennen gegeven, dat volgens zijn berekening, noch Rusland, noch Rood China zich zouden mengen in het Koreaanse conflict. Men zal verstandig doen in deze Ame rikaanse „interpretatie" de sussende toon te waarderen, maar diepere, meer con crete waarde valt er niet aan te hechten. Immers Rood China heeft weliswaar tot nogtoe slechts dreigende salvo's afge vuurd met een diplomatiek „klapper pistooltje", zowel toen de 38ste breedte graad overschreden werd, als bij de Amerikaanse bescherming van Formosa, geen der Aziatische grote kwesties zyn nog opgelost. Maaslanders aan de waterkant. Wij ontvingen nog deze karakteris tieke foto vanuit het Westlandse dorpje, dat deze week in de heer Groot Enzerink een nieuwe bur gemeester kreeg. Heel het Aziatische probleem hangt mede af van de belangen-verhouding Stalin-Mao Tse Toeng. wier tegenspelers .a. Truman, McArthur en Japan zijn. lal men er op de duur in slagen de Chi- ,ese communisten ervan af te brengen het eiland Formosa door geweld te ver- Mochten de Chinese communis ten dit waagstuk toch uithalen, dan val len zij feitelijk tevens de Ver. Naties aan, welk lichaam zij het dan als een „bijzonder schild" voor Amerikaanse be langen, sinds het Koreaanse geschil in daadkracht is toegenomen. Truman heeft na zijn besprekingen met McArthur onomwonden verklaard, dat op geen gebied aggressie die tot overrompeling kan leiden, meer zal wor den geduld. Hét politieke verleden der Russen biedt overigens geen enkele waarborg, dat de Russische Beer van nu i, uit de hand van Truman zal gaan eten, ook al doen de Sowjets gecamou fleerde voorstellen om de „Grote Vijf** ij een te roepen. Als de Assemblée het, door de „poli tieke commissie" geaccepteerde voorstel inzake een uitbreiding der bevoegdheden der V.N. overneemt, is er inderdaad een waakhond, die gaat blaffen, zodra een gebied bedreigd wordt. Maar niet „blaf fen" alleen, want dan zal ook door een collectieve V.N.-strijdmacht worden op getreden. In de Veiligheidsraad konden de Rus- in door hun veto een dergelijke actie verlammen, in de Assemblée geldt dit veto niet. Vandaar, dat de Sowjets alles het werk stelden, het stelsel van col lectieve veiligheid in de kiem te smoren. Een groot probleem is nog steeds de houding van India, welks leider. Pandit Nehroe, zowel Moskou en Peking als het Westen te vriend tracht te houden. Maar die blijkbaar bevreesd is, dat een over wegende rol van Amerika in Japan, het Aziatisch ontwaken zou kunnen r Washington zet er thans vaart achter ?n vredesverdrag met Japan af te sluiten 1 aangezien Wisjinsky. zoals hij aan een reporter mededeelde „nog wel wat an ders aan zyn hoofd heeft", behoeft men op Russische effectieve medewerking daarbij niet te rekenen. Natuurlijk zal men. eventueel met Rood China, gaarne met de Ver. Staten en Engeland aan de conferentietafel gaan zitten, maar dan komt er weer niets van terecht. Hoe hebben op internationale confe renties de Sowjets niet steeds een tot standkommg van een vredesverdrag met Duitsland verhinderd, en hoe maken zij er een sport van, zelfs al verwierven zij voordelige olie-concessies, het afslui ten van een vredesverdrag met Oosten rijk in het honderd te sturen! De Ver. Staten hebben leergeld betaald in Korea en zeker zullen zij er niet toe overgaan, de Amerikaanse troepen, zon der meer. uit Japan terug te trekken. De Russen zullen op een eventuele confe rentie die eis wel stellen, want het zon Aziatisch koren op de Sowjet-molen zijn. Is het toeval of een zet uit heit „Rus land-Spier', dat juist op het moment dat de actie in Korea op een débicle uit loopt, in Indo-China de benden van de communistische opstandeling Ho Tsji Minh een massale actie op touw hebben gezet? Het vergaat de Franse troepen in Indo-China, wier waakzaamheid blijk baar verslapt was, slecht. Zij hebben sterke grensposten aan de Indo-Chinese grens met China moeten ontruimen en reeds wijzen berichten er op, dat strijdmachten van Rood China de guerilla's van Ho Tsji Minh te hulp ko men. Maar deze guerilla's onderschatte men niet, want zij zijn perfect bewapend. De opstandelingen beschikken zelfs over legerformaties, uitgerust met moderne artillerie. Gelukkig heeft het onderhoud der Franse ministers op het State Department te Washington tot een gunstig resultaat geleid. Frankrijk ontvangt op spoedt er- mijn enige honerden millioenen dollar* voor herbewapening Het Congres had voor militaire steun in het Verre Ooeaeo zelfs 500 millioen dollars uitgetrokken en het grootste gedeelte van dit bedrag zal nu gebruikt worden voor het vers rek ken van militaire uitrusting aan de ge wapende strijdkrachten in Indo-China. Wy leven in een eeuw. waarin blykbear slechts met bommenwerper* het dagelyhi brood verzekerd kan blijven De obstruc tie van het communistisch wereldconsor- tium. de „Kominform" veroorzaakt, dat nog zware offers door Amerikaanse en Europese burger* zullen moeten *-ord<» gebracht!

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3