1 M 1 Coöperatieve boerenleenbank te Leiden bestaat veertig jaar De heren W. Bink en Tj. Kuypers jubileren mee 4' ,De politieke toestand in Leiden, Nederland en de wereld" Vakken in kleren en manieren NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 21 OCTOBER 1950 dx, &lAÜltD, STEEN OP DE BRES Tegen geld, Leijenaars, is het altijd moeilijk vechten. Maar wanneer een gehele stad eendrachtig de handen ineenslaat, zoals onze voorouders dat tijdens het Spaanse beleg hebben ge daan, wel, dan is onze goeie stad tot veel in staat. Dat heeft de historie bewezen. En wanneer ik dan ook vandaag de hele directie en al de commissarissen van de Haagsche Tramweg-Maatschappij op die blau we steen van ons zet, dan is dat al leen maar om U allen ten strijde te roepen tegen een gevaar, dat deze week nog een slachtoffer eiste, dat reeds verschillende slachtoffers ge- eist heeft, en dat wellicht vandaag of morgen eveneens U of een der Uwen tot slachtoffer zal maken. Die gele tram in de Haarlemmer straat, lieve lezer, lezeres, daar gaat het om. Ik behoef U waarlijk niet te schilderen, hoe geheel in strijd met onze moderne verkeersopvattingen dat gele serpent in die drukste en smalste winkelstraat van Leiden is. Ik behoef U heus niet uit te leggen dat een rangeerderij in dat hypergevaar- lijke laatste deel van die straat dood eenvoudig belachelijk is. Het is niet nodig om het geringe voordeel van een stelletje commissarissen in Den Haag af te wegen tegen het nadeel, dat wij allen van het onding te on dervinden hebben. Ge weet dat alle maal wel. Ge kunt op Uw vingers wel uitrekenen, dat een dergelijk levens gevaarlijk verkeersobstakel nooit, maar dan ook nooit in het leven ge houden mag worden terwille van de meerdere baten der aandelen van en kele heren, die aan de touwtjes trek ken. Leijenaars, laat. me U nog even duidelijk onder de ogen mogen bren gen, dat de Haarlemmerstraat de meeste verkeersongevallen op haar naam heeft staan. Dat wil zeggen: de bij de politie geregistreerde. Nu spreken we nog niet eens van de.,,by- na-ongevallen" die minstens even be langrijk zijn. De „bijna-ongevallen", waarover nooit geschreven of gepraat wordt, zijn het, die de straat uit ver keerstechnisch oogpunt een bepaalde kwaliteit geven. En neem van Uw Baljuw aan, Leijenaars, dat de „bij na-ongevallen" in de Haarlemmer straat legio zijn. Nu zult ge zeggen, dat er een con tract is, dat pas over 20 jaar afloopt. En dat er zodoende, geen mogelijk heid bestaat die gele slang haar nek om te draaien. Welnu, laat ik U dan zeggen, dat er wel een mogelijkheid is, zoals mij een jurist verzekerde. Dat contract werd indertijd door de Minister van Waterstaat gegeven, doch wanneer B. en W. van Leiden het noodzakelijk achten dit contract door de sterk gewijzigde omstandig heden te verbreken, kunnen zij dit doen. Dan kan er genaast worden, zoals men dat noemt. De gemeente kan tot onteigening overgaan. Zonder Vooralsnog schijnt men hier van overheidswege weinig aan te doen. WaaromHet is mij niet bekend. Maar dan blijft er slechts éen middel over: de eendracht van de burgerij. Wanneer iedereen zich voorneemt niet meer in de Haagse tram te stap pen aan deze zijde van de Posthof, dus niet binnen de bebouwde kom tussen het beginpunt in de Haarlem merstraat en de Rijnsburqerweg, zou de Baljuw wel eens willen zien of de hoogmogende heren, die het aangaat, dat gele gevaar nog lang in onze stra ten zullen in stand houden. Het klei ne beetje baten op dat stukje van 't traject moet geheel en al verdwijnen, wil de burgerij de Haarlemmerstraat tot een veilige straat maken. Deze week nog was .er een dode lijk ongeluk. Leijenaars, morgen kunt U het zijn! Of Uw kindOf een ander, waar ge veel van houdt. Denkt U dat eens goed in! Wanneer de Baljuw het voor het zeggen had, zou hij bij de Posthof een verkeersagent op de rails zetten en alle uit Den Haag komende gele trams op die plek een „Halt!" toe roepen. Maar de Baljuw hééft het niet voor 't zeggen. En daarom roept hij U op. Roept hij U op voor de vei ligheid van onze Haarlemmerstraat. Op de bres, Leijenaars! BALJUW. Slachtoffer van aan rijding overleden De heer W. C. B. uit Leiden, die zoals gemeld werd Woensdagmiddag te Rijns burg door een auto werd aangereden, is in het Academisch Ziekenhuis aan de op gelopen verwondingen overleden. Een dokter nodig? De Zondagdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters De Bruyne, Jansen, Langezaal, Nleuw- zwaag en Postel. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 21 Oct. 13 uur tot Zaterdag 28 Oct. 8 uur waargenomen door: apotheek Herding en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Van kleine stam naai grote boom Ter gelegenheid van het 40-jarlg bestaan heeft de coöperatieve boerenleenbank te Leiden een welverzorgd gedenkschrift uitgegeven. Het beBtuur schrijft hierin, dat in deze 40 jaar een kleine stam tot een grote boom is uitgegroeid. Het was in het begin een onderneming, waarover menigeen de schouders ophaalde en twijfelde aan het bestaansrecht en de mogelijkheid van een slagen van dit pogèn. Dank zij echter het doorzettingsvermogen en ook de grote morele steun van de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht zijn de moeilijkheden glansrijk kan met grote dank en tevredenheid op het werk worden teruggezien. De heer Th, J. Visser, directeur-hoofd inspecteur van de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank, schrijft in het gedenk boek, dat er bij de centrale bank alles zins reden is om zich mede te verheugen. De samenwerking tussen de centrale bank en de boerenleenbank te Leiden is altijd goed geweest, alsmede de ontwik keling in Leiden, zodat de bank in de rij van zusterbanken een vooraanstaande plaats Inneemt. Het gehele boerenleenbankwezen mag zich trouwens verheugen over de krachtige ontwikkeling sinds 1910. Voordien was er nog een moeizame strijd te strijden tegenover twijfel, verdachtmakingen en vrees voor mislukking. Ondanks schokkende gebeurtenissen op politiek, monetair en economisch gebied is het ver trouwen ongeschokt gebleven en mag men van een betoverende ontwikke ling spreken. Het gehele georgani seerde boerenleenbankwezen in ons land mag nu bogen op een bedrag aan toevertrouwde spaargelden van ruim anderhalf milliard gulden en het staat daarmee wat betreft de spaaractiviteit op de eerste plaats in de rij van spaarinstituten. Ook in Lelden is ondanks de doorge stane moeilijkheden in de bedrijven ge durende de crisisperiode en ondanks de rampzalige gebeurtenissen het onver woestbare vertrouwen gebleken, dat in een boerenleenbank wordt gesteld, welke goed beheerd wordt door personen uit eigen kring, die met voorzichtigheid en voortvarendheid te werk gaan en zich er van bewust zijn, dat de coöperatieve boerenleenbank er niet is om zichzelf, maar dat de bank een van de krachtig ste middelen is om de boeren- en tuin dersstand sterker en onafhankelijker te maken. Voorts is er een artikel van de hand van dr S. F A. C. M. baron van Wijn bergen te Wassenaar, voorzitter van de ring Bloembollenstreek. De bank te Lei den behoort tot de groterè en uitstekend geleide banken in de ring en organisatie. Bestuur en raad van toezicht mogen zich gelukkig prijzen, zo schrijft hij, dat de bank in de loop der jaren groeide in be tekenis; met name heeft zij grote ver diensten, en wel in toenemende mate ten aanzien van de financiering va bedrijven van de tuinders in en Leiden. Gewezen mag ook worden op de taak, die zij uitoefent als spaarbank waardoor zij uiteraard veel Leidse inge zetenen aantrekt. Een belangrijke functie vervulde de bank in de na-ooriogse jaren bij de betalingsregeling van het bedrijf schap voor vee en vlees ten aanzien van het ter markt te Leiden aangevoerde vee. Zeer veel goeds zal bij het jubileum van 1 November as. ongetwijfeld ov< de taak en de taakvervulling van d Leidse bank worden gezegd. Dit alles vrucht van ingespannen arbeid. De gelukwensen richten zich heel bijzonder tot de heer W. Bink, voor zitter van het bestuur, en tot de heer Tj, Kuypers, kassier; deze beiden immers jubileren met de instelling Mr dr P. G. Knibbe, secretaris van Kamer van Koophandel, schrijft dat de Kamer steeds op de meest aangename wijze de relaties eerst met de tuinders- leenbank en later met de boerenleenbank heeft onderhouden. Dit was. niet in het minst te danken aan de beide promotors van de bank, de heren Bink en Kuypers, die in de loop der jaren daadwerkelijk hebben bewezen, dat zij aan de vel zware eisen, die het beheer van boerenleenbank in steeds grotere stelt, in meer dan normaal opzicht vol- V s gevoel van grote dankbaarheid ■n waardering vieren we het 40-jarig be staan van de bank, aldus de heer T. van Egmond, voorzitter van de raad van toe licht. Dankbaarheid allereerst aan God, Die de bank stelde tot rijke zegen voor velen Dankbaarheid jegens alle werkers, die hun beste krachten en toewijding heb ben gegeven. Ook de tonen van de heer Bink zijn vol dankbaarheid. Het is hem een grote oldoening mee te hébben mogen wer en aan een instelling, waarbij het mo rele hoger staat dan het financiële. De heer Kuypers werpt een blik in het ;rleden en vertelt in zijn artikel vele wederwaardigheden. Het begin was klein betrekkelijk eenvoudig. Langzamer-1 hand werd het drukker; het belang om j met de bank zaken te gaan doen werd hoe langer hoe meer ingezien. Vele zaken hebben in de loop der jaren hoofdbrekens gekost, maar anderzijds onderging de bank verblijdende uitbreiding en won z" vele relaties. Nog korte tijd hoopt de heer Kuypers het kassierschap waar te nemen. Dan zal hij het werk aan jongere krach ten overdragen. Het slotwoord is van de voorzitter vs de jubileumcommissie, de heer J. H. A. Manders. Deze commissie, die haar taak dankbaar heeft aanvaard, weet zich de tolk van de leden, als zij het bestuur harte geluk wenst. Moge het bestuur onder de zegen van Gód nog vele jaren in eensgezindheid en met evenveel resul taat tot heil van de boeren en tuinders werkzaam zijn, aldus besluit de heer Manders. Het gedenkschrift bevat ook een foto van de heer P Stuifzand, één der veteranen, die, op 85-jarige leeftijd het jubileum mag (Advertentiën) Er gaat niets boven OVERHEMDEN Ook naar maat. BREESTRAAT 114 B Centrale A.R. kiesvereniging hield prima bezochte vergadering avond in de Burcht gehouden ledenvergadering der centrale A.-R. kiesver eniging te Leiden lieten horen. Ds G. F. Hajer, die het slotwoord sprak, noemde ze zelfs somber. Maar hij zag toch geen reden om nu maar met het hoofd omlaag verder door het leven te gaan. Integendeel. Als volgelingen en geroepenen van Jezus. Christus,.Die gezegd heeft:.My is gegeven alle macht in hemel en op aarde, veohten we niet voor een verloren, maar voor een gewonnen zaak. Persoonlijk en georganiseerd, om ons volk uit de put te halen. Niet om wat we er mee bereiken kunnen, maar met het oog gericht op de wederkomst van Jezus Christus, om de spijze die blUft: het eeuwige leven. De vergadering stemde met deze woorden in door het gezang: Geen aardse macht begeren wy».... aan te heffen. talingsbalans noopt tot extra inspanning DE HEER W. BINK Bijzondere kerkdienst Herinnerd wordt nog aan de bijzondere kerkdienst, die morgenavond om 7 uur in de Pieterskerk wordt gehouden als besluit van de Gezinsweek. Dokter A. H- Ferguson en ds M. W. J. Geursen zullen spreken over „Zo begint het leven", naar aanleiding van de film van deze titel. Bovendien vindt morgenochtend om half 11 een bespreking plaats in „Luxor", Sta tionsweg 19, zulks onder leiding van ds Geursen. Een tweede rijwielpad naar Hillegom Bij de opheffing van de tram Leiden— Haarlem heeft de A.N.WB voorgesteld, de aarden baan naast de Rijksweg Sas- senheimHillegom—Haarlem geschikt te maken voor een tweede rijwielpad. Het Rijk heeft de A.N.W.B. geantwoord, de noodzaak van een tweede fietspad langs deze drukke weg inderdaad in te zien. Verbeteringen aan de weg en aan de rijwielpaden langs het gehele traject tot Haarlem toe zullen successievelijk wor den aangebracht, naarmate de gelden hiervoor beschikbaar komen. Inmiddels zal reeds op 7 November de aanleg een -tweede rijwielpad op de plaats de voormalige trambaan tussen Sassen- heim en Hillegom worden aanbesteed. Nieuw proefstation voor de boomkwekerij Het proefstation voor de boomkweke rij te Boskoop zal waarschijnlijk binnen afzienbare tijd de beschikking krijgen over een nieuw gebouw. Ook het labo ratorium en de voorlichtingsdienst zullen er in worden ondergebracht. De kosten bedragen meer dan een ton. Het gebouw zal komen op het terrein van de tuin bouwschool aan de Reijerskoperweg. Archaeologische lezingen Het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden heeft weer een najaarsprogramma opgesteld, waarin vier archaeologische lezingen zijn opgenomen. Dinsdag 31 October zal de heer G. D van der Heide van Schokland spreken over: „Enkele resultaten van het oud heidkundig bodemonderzoek in hr t Zui derzeegebied". 14 November spreekt dr F, Fremersdorf uit Keulen over het onderwerp „Das früheste Christentum ir. Kóln unter BerUcksichtigung neuerer Funde". 28 November: „Amon-Re. de god die het' machtige Thebe beschermde" door prof. dr C J. Bleeker (uit Amster dam). 12 December „De wetkmethode der Egyptische beeldhouwers" door dr W. D. van Wijngaarden te Leiden. De heer Chr. van den Heuvel, voorzit ter, was verheugd, dat er zoveel leden en vooral dames naar de vergadering waren gekomen. Het onderwerp van zijn rede luidde; „De politieke toestand in Leiden, Nederland en de wereld", maar hij 'behandelde het onderwerp in omge keerde volgorde. Er zijn millloenen mensen, aldus spr die zich afvragen, -of er een nieuwe we reldoorlog op komst is. Angstgevoel heeft zich van hen meester gemaakt In de satellietstaten zijn er millioenen, die een nieuwe wereldoorlog als het enig red middel zien om uit de greep der Russen te komen. We hebben, zo vervolgde de hegr Van den Heuvel, bij ops verlangen naar een vrij ®n rustig leven te bidden, of de komst van Gods Koninkrijk daar bij niet in de weg staat. In de Inmiddels ingetreden ontspan ning zag spr een groot gevaar, temeer daar het maar niet wil lukken, de lan den tot een waarlijk gemeenschappelijk optreden te krijgen. De omstandigheden bekijkend, zag spr. weinig kans op een nieuwe oorlog. In Nederland Somber gestemd was spr. over de poli tieke toestand in Nederland. Het kabim gaat maar op -het oude spoor voort e blijft zitten, hoewel niemaivd over het ge voerde beleid te spreken is. Het heeft op zeer bepaalde punten jammerlijk gefaald (Indonesië o.a., wat Vorrin-k in Katwijk moest toegeven) en het hoogtepunt van het falen is thans gekomen in de ontkno ping van het drama Am-bon. Door het gevoerde financiële beleid zijn catastrofale moeilijkheden ontstaan. In -het bijzonder hekelde spr. de belas- tingpolitiek. Door de hoge belastingen, zo zei hij, "hebben èn werkgevers èn werknemers geen lust meer om zich overmatig in te spannen en is de kans om te sparen zo goed als nihil. En dat, terwijl het tekort op de handels- en be- beleid was hij allesbehalve te spreken Aan de hand van cijfers werd aange toond, dat er geen sprake Is van pro ductieverhoging en spr. beaamde het ge zegde van een Leids predikant, dat er ondanks de loonronde niemand meer is die fatsoenlijk rond kan komen. De Christelijke politiek in dit opzicht is de zwakken tot een schutse te zijn. Wedu wen enz., die niets hebben aan de loon- ronde, worden nog dieper in de put ge holpen. Spr. kende geen anti-socialer politiek dan die van nu. Over de politieke toestand van Leiden was de heer Van den Heuvel ook al niet erg voldaan. Men -had hem -gewezen op de verkeerde methodes, die worden ge volgd. Spr. onderscheidde werkers naai binnen en werkers naar buiten en zag ruime mogelijkheden. We moeten het hebben van een krachtige organisatie, feel helpers, kracht van boven, sterke financiën en zuiverheid van motieven, zo zeide hy. Luitenantekolonel H. H. G. Belgraver uit Oegsbgeest, die ais commanderend- officier op troepentransportschepen dienst doet en met een 'k-ort verlof thuis is, vertelde over zijn ervaringen met Am bonezen tijdens het insulair troepenver voer. Onlangs gaven wij deze ervari in een interview weer. Spr. besloot zijn praatje met de vraag, of het gebed voor de Ambonezen wel goed is geweest en met Jeremia riep hij uit: „Land, land, land, hoort des Heren Woord". Op voorstel van de vice-voorzitter, de heer A. Knetsch, werd een telegram van gelukwens gezonden aan de leider van do partij, de „jonge" doctor in de rech ten, Johannes Schouten. Een na afloop van de vergadering, op voorstel van een der aanwezigen, gehou den collecte voor Ambon bracht ƒ88 03 op DE HEER Tj. KUYPERS Veertigjarig bestaan der firma A. A. Verhoog Het was gisteren 40 jaar geleden, dat de heer A. A. Verhoog een papier- en kantoorboekhandel met grossierderij in het pand Haarlemmerstraat 29 begon. Het ging goed met de zaken en tot viermaal toe moest de heer Verhoog besluiten zijn zaak uit te breiden. Daardoor werd zijn gezin eerst gedwongen om boven de zaak te gaan wonen en later zelfs te verhui zen naar de Lammenschansweg. In de loop der jaren zijn de twee zoons, A D. en C. D. A..' hun "vader komen bijstaan. Gisteren en vandaag werden in de met vele bloemstukken versierde zaak re cepties gehouden en ter gelegenheid van het jubileum werd tot 1 November a.s. een reclame-campagne gecreëerd- ,,'t Is mij een raadsel" Dromen en fantasieën Een programma van dromen en fanta sieën noemt Wim Sonneveld, wat hij met zijn gezelschap dit seizoen brengt onder de titel: „'t Is mij een raadsel"- Een programma, dat voor het grootsie gedeelte zich afspeelt in- het land van d>e droom en fantasie. Nacht- en dag* mérries' in verschillende soorten en van verschillende personen. De teksten wa- hièt allemaal even sterk. „De ver geten vrouw" bijv. was wat sentimenteel. wat Emmy Arbous er van maakte uitstekend. Zij weet de tekst goed te zeggen en heeft een zeer expressief gezicht. Wat zij met een tekst doet, is altijd goed. Ook Hetty Blok heeft weer bewezen, dat zij' behoort tot de besten in dit kunst-genre. Een- cynische tekst ligt haar; 't werd wel eëns even te wrang. Wdm Sonneveld- beperkt de conference it een minimum, wat alleen een voor deel is. Veel tyd voor conference was er trouwens niet, want de nummers volg den aan de lopende band Een matig bezette Schouwburg heeft 'volop genoten van een avond goede, humoristische kleinkunst, 'waarin .de kleine,"."maar onmisbare dosis sentiment niet ohtbrak.'Han Beuker zorgde "aah de vleugel voor een onopvallende, onmis bare muzikale ondergrond'. Voor de dames werden veel bloemen Twee Haggada's Inauguratie prol. T. Jansma Gistermiddag heeft prof. T. Jansma zijn intrede gedaan in de Leidse Uni versiteit met het uitspreken van een naugurele rede over het onderwerp: „Twee Haggada's uit de Palestijnse Tar- gum van ^e Pentateuch". Prof. Jansma zal doceren in de Hebreeuwse taal en letterkunde, de Israelietische oudheden :n het Aramees. Het Verschijnsel in de Joodse letter kunde. dat met de naam Haggada wordt aangeduid, heeft zijn wortels in de derde van onze jaartelling en zijn uit lopers tot ver in de Middeleeuwen. Oor spronkelijk vertelling betekenend, wordt het de aanduiding van een bijzondere van uitlegging of beter van toe passing van de heilige schriften. Het doel Haggada is: uitzicht te geven ir nood, te troosten bij leed, onder vervol ging tot volharding te bezielen, in urer ran beproeving Gods wegen te recht- aardigen, in tijden van verslapping het geloof in Israels roeping weer te wek- ïn één woord: het doel is stichting. Voor twee van deze Haggada's uit de Palestijnse Targum van de Pentateuch vroeg prof. Jansma aandacht. De eerste Gen. 4418 en 19, waarbij spr een blik wierp: op het ontstaan en de groei een Haggada. En de tweede vond prof. Jansma bij Gen. 359. Ten slotte toonde de hoogleraar aan waarom dc studie van de haggadische gedeelten var de Palestijnse Targum van belang is. Naar het onvolprezen Graubünden Eerste winterbüeenkomst der N.R.V. Onder d.e deskundige leiding van dc heer A. L. C A. van Nijnatten ui' Breda maakten de Leidse leden van dc Ned. Reisvereniging gisteravond pe- kleurenfilm een interessante reis naa: Graubünden. Zwitserlands grootste ei meest merkwaardige "kanton. De boven zaal van de Turk was geheel bezet. Het was dan ook de eerste winterbijeenkomst van het seizoen, waarover voorzitter J. v. d. Horst zich terecht tevreden kon De heer Van Nijnatten nam zijn ge hoor mee naar de 3 4000 m hoge ber gen, <te 135 dalen daartussen, de glet- schers. de bronnen, de meren en de rivieren van dit land met een heerlyk klimaat. Hij vertelde van dieren, bloe men en planten, van de uitstekend ge outilleerde bergsporen, van de gebrui ken van de oude bevolking, die nog zeer gehecht blijkt aan de eigen taal; het Reto-Romaans. De film voerde de N.R.V.-ers naar menig geliefd oord. Ook erd een bezoek gebracht aan het Zwit- ;rse Nationale Park. Na de pauze bracht de kleurenfilm de N.R.V.-ers na3r het winters Grau bünden met zijn vele sporten. Een en ander werd buitengewoon gewaardeerd drag< Bn. Expositie bij de N.W.B. Van 28 October10 November zal de Ned, Wetenschappelijke Boekhandel N.V. aan de Breestraat een schilderijen tentoonstelling Frans de Nocker en eer expositie bloemensierkunst blo'emen- Kriest worden gehouden. De opening vindt plaats op 27 October door kunstschilder Laurens van Kuyk. SIKKEN SMILITAIREN In Sassenheim werd gisteravond ping-pongwedstrijd gespeeld tussen het personeel van Sikkens' lakfabrieken militairen, van de Leidse kokschool. De militairen wonnen drie partijen, terwijl er één in. remise.eindigde. Zullen ze een ilinke sigaar roken? Doör de politie zijn aangehouden i.v m. de diefstal van 10.000 sigaren en 40C pakjes shag ten nadele van de tabaks handelaar W. uit de Jan Vossensteog, de 45-jarige J. C. en de 33-jarige A. C. K-, beiden uit Rotterdam. (Advertentie i CHR, FILMACTIE De grootse kleurenfilm over Z.-Afrika „De grote trek" GERARD HOEK, de bekende omroep- leider der N.C.R.V. komt hierbij spreken Toegangskaarten k 75 cent dagelijks bij Firma. Kouwenhoven en 's avonds aan de kerk. „Compleet met pandjesjas en punt- boord", placht een vroegere baas van mi te zeggen, wanneer er sprake was var minister Gielen. Die is nou professor geworden, dus hij gaat in ons land zo vaak meer over de tong. Maar toen, waar je hem ook zag, welke foto je i hen in handen kreeg: wapperende hat en altijd een puntboord. Die pandjesjas fantaseerde mijn baas van toen er i bij- Kenmerkend voor doctor Jos Gielen was die boord, zoalsde sigaar Churchill. En evengoed kun je direct zien, wanneer er sprake is van student. Dat is lang niet altijd het geval door directe kenmerken, zoals een dictaat, een dik wetboek of het gebruik van Dirks bespannen voertuig. Het is u allen wel eens overkomen, dat u het aanvoelde: dat moet een student zijn. En wat recht vaardigde nou eigenlijk die meningDe jongen of het meisje liep er net zo rustig bij, als men van alle andere Lei de- naars gewend is. Ge voelt het gewoon aan. Die hoed is iets te uitdrukkelijk op gezet, deze juffrouw praat nu juist iets te gemaakt cm helemaal echt te zijn. Studenten hebben hun modes. Die ko men niet alleen in hun woorden tot uit drukking. Vroeger was het heel gewoon over de ploerterij te spreken, maar dat komt tegenwoordig niet zo veel meer voor. De ploert heeft een nettere naam gekregen in hospesde hospita wordt allengs mevrouw. Zo wordt ze natuurlijk steeds aangesproken. Voor de oorlog was het algemene woord voor niets uitvoeren (wat regel matig bij studenten voorkomt) klunzen; nu, tien jaar later, is dat vervangen door lorren. Ik schreef daar al eens over Maar ook in andere dingen doet de ROND HET RAPENBURG mode zich gelden. Het kan opeens be langrijk zijn voor de heren studenten, zich steeds met een hond te vertonen. Een ander vindt zijn persoonlijkheid niet volledig, wanneer hij zonder wandelstok door het leven moet gaan. Weer een der de acht het onvermijdelijk, zijn bovenlip door een bosje haar, dun of dik, te doen Voorts zijn er nog altijd figuren, die het zeer interessant vinden, er slecht uit te zien. Het lijkt wel, of ze zich ge grimeerd hebben, zo zwart zien ze onder hun ogen. Ze eten maar weinig, of slaan eens wat over, want ingevallen wangen lijkt een stuk belangrijker dan bolle, blozende kaken. Bovendien wekt zoiets de illusie, dat men dag en nacht werkt. Ook uit de spraak kun je een heleboel opmaken. Zodra de jongelui een beetje bekend zijn binnen Leidens wallen, me- ze zich een bepaald taaltje aan, dat mengeling is van wetenschappelijk- heid en Haegse daftigheid. Zonder dat zou je in „Leije" nooit iets bereiken, denken ze. Zo zitten ze dan te snappen te kwaken en te schetteren over dingen, waar ze helemaal geen verstand hebben. Dat was tijdens de Camer dat is heden zo, en dat zal wel zo blijven Natuurlijk zijn er uitzonderingen. Er zijn nog' wel degelijk mensen, die iedere dag hard werken, die gewoon praten gewoon doen. U begrijpt, wie ik hi. boven bedoel: de ietwat opvallende figuur, die u wel eens op straat tegen komt. De man met een fluwelen jasje aan en een' smachtende, soms wel v blik in de ogen, die er een beetje t lukkig uitziet Hij gaat gebukt onder vele verdrietelijkheden. Of de man die, mei zijn blauw-witte das om de mek gewik keld, tegen zijn vriendjes een serie vak termen staat weg te geven. De juffrouw die zo weinig tyd heeft, dat ze op s nog moet lopen lezen en steeds een groot pak boeken en geschriften onder de heeft. Wie een beetje verstand van deze din gen heeft, gaat nog een stapje verder. Hij kan dan de student zien, in welke faculteit deze studeert. Zijn opmerking: Dat is een jurist", of „een theoloog", of „een classicus" is "byna steeds goed. De vakken, zou je haast kunnen zeggen, gaan de mensen in hun kleren en nieren zitten. Ze verraden zichzelf schier altijd. „Ons Grunn êgerlaand" kwam weer bijeen Gisteravond hield de vereniging „Ons Grunnegerlaand" de jaarlijkse algemene vergadering in een goed'bezette Jacoba- zaal van „Den Burcht". Na de opening door de voorzitter werden de agenda punten in vlot tempo afgedaan. De heren J W. A. van Kluyve en F. J. Riks wer den herkozen als bestuurslid. De voorzit ter maakte vervolgens het programma voor de komende winter bekend. In No vember wordt er een toneelavond gehou den en in Januari de „neijjaorsvezide". Het zangkoor jubileert in Februari, in Maart komt Jan Zijl en in April brengen dc Delftse Groningers een toneelstuk. Tussen de agendapunten door zong „Ons Laid" en ook „de. zaal" liet zich niet onjptuigd. In zijn slotwoord deelde de voorzitter mee, dat er zich enige nieu we leden hadden aangemeld. Dirigent S. P. Visser vierde zilveren jubilé Concert in de Hervormde kerk te Hillegom Een dirigent, die een kwart eeuw op zijn post blijft, is in de muziekwereld geen zeldzame verschijning. Toch is zo'n dirigent het altijd waard bij die zilveren mijlpaal eens in het lioht van de schijnwerper der publiciteit te worden Welnu, de heer S. P. Visser uit Heem stede vierde gisteravond met een concert in de Ned. Hervormde kerk te Hillegom zijn zilveren jubileum. Behalve het grote Hillegomse koor „Zingt den Heer" wa ren de verenigingen uit Burgerveen, Bennebroek, de stichting „Vogelenzang", Nieuw-Vennep en de jeugdkoren uit Bennebroek en Hillegom aanwezig. Een indrukwekkend aantal. Het ontvangende en met de dirigent feestelijk gestemde „Zingt den Heer" zong een glansnummer uit zijn reper toire, het beroemde „Halleluja" uit Handels „Messias". In dit werk kon men horen wat de heer Visser heeft bereikt. De zang klonk vlot, goed' sluitend en afgewerkt. Zelf verzorgde de dirigent op vaardige en muzikale wijze de piano begeleiding Niet alle koren deden het zo uitstekend en zo zuiver als de Hille- gommers. Maar bij allen merkten we toch dezelfde overgave en geconcen treerde aandacht op. De vijf koren teza men deden uitstekend werk in twee hymnes van Mendelssohn en „Psalm 150"' van Pijlman. De directie kenmerkte zich door eenvoud, doelbewustheid en stijlgevoel. De organist J .Verhoeven uit Nieuw-Vennep leidde de vocale verrich tingen in met een orgelsolo. Ds Chr. Eerhard opende en sloot de avond met gebed. De belangstelling was groot. Joh. van W. !:i!!lllllll!lllll!lll!llllllll|lll!!"IIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIII!llllllllll!lllllllll')''llllll!lll Avifauna's Muzikaal Menu! Wegens enorm succes tot en met 31 October geprolongeerd het op treden (dagelijks) van het ver maarde dansorkest van MALANDO met medewerking van ANN SAN DOR Reserveer tijdig lunch of dinér restaurant. - Verwarmdezalen; Tel. 3000, Alphen aan den Rijn Geveilde percelen Ten overstaan van notaris A. A. van Haaften te Leiden: Huls met tuin Merelstraat 1 in bod ƒ6.500, koper de heer F. H. Gaastra q.q. te Leiden voor ƒ6.501; Huis met tuin Merelstraat 3 in bod ƒ6.300, koper de M. F. Overbeek te Lisse voor ƒ6 300; Huis met tuin Merelstraat 5 in bod 5.700 koper de heer A. Alt te Leiden voor ƒ5 740; Huis met tuin Merclstraat 7 in bod ƒ5.700, koper de heer O. A. M Bik :e Leiden voor 5.700; Huis met tuin Merelstraat 9 in bod ƒ6200, koper de heer W. Mol te Leiden voor ƒ6.200; Huis tuin Willemstraat 41 In bod ƒ2 900, koper de 'heer W. van der Reijden te Lei voor ƒ2 900; Huis en erf Janvossen- steeg 3 is niet gegund. Ten overstaan van Notaris A. H. Doyer te Leiden: Huis met tuin Zijloordkade 1 (Leider dorp) in bod ƒ6.500, koper de heer E. van Starkemburg q q. te Oegstgeest voor ƒ8.100; Huis met tuin Lage Rijndijk 100 bod 6.700, koper de heer O. A M. Bik te Leiden voor ƒ6.795; Huis met tuin Nipponstraat 17 in boü ƒ3.000, koper de heer A. van de Berg të Leiden voor ƒ3 000"; Huis en erf 4e Binnenvestgracht 37 in bod ƒ900, koper de heer E. van Starkenborg q.q. te Oegstgeest voor ƒ910; Huizen en erven Waardkerkplein 5. Langestraat 38, 40 en 42 na afmijning tezamen in bod 2.875, koper de heer E. van Starkenburg q.q. te Oegstgeest voor 2.885. C.H. Jongeren hadden emigratie-avond Mr O. AGobius sprak In de gisteravond gehouden vergade ring van de Leidse Chr. Hist. Jongeren groep werd het woord gevoerd door mr O. A. Gobius, secretaris van de Ned. Herv. emigratie-commissie. Spr. wees op de bevolkingsaanwas in ons land van 150.000 zielen per jaar, die allen onmo gelijk in het arbeidsproces kunnen wor den ingeschakeld. Oorspronkelijk zorg den alleen particuliere organisaties voor emigratie, maar na de oorlog nam ook de regering de verzorging er van ter hand. Een onlangs uitgebracht rapport vraagt de regering, het particulier initiatief inzake de emigratie weer vol ledig de vrije hand te laten. Van de landen, waar mogelijkheden zijn, noemde spr. Australië en Nieuw- Zeeland, waar zowel geschoolde als on geschoolde arbeiders worden gebruikt, Zuid-Amerika, dat voor protestanten godsdienstmoeilijkheden oplevert terwijl de levensstandaard er laag is, en Zuid Afrika, waar men met het rassenpro bleem zit. Spr: raadde de toekomstige emigran ten aan. zich vooral de taal goed mees ter te maken. Tot slot wijdde spr. enkele woorden aan de emigratie-commissie van de Her vormde Kerk, die nauw samenwerkt met de Wereldraad van Kerken en in 1948 door de Synode in het leven is geroepen Het secretariaat is gevestigd: Javastraai 100, Den Haag. PAEDAGOGIEK M O. Aan de stedelijke universiteit te Am sterdam slaagde gisteren voor de mi'l- delbare acte paedagogiek onze stadge noot, de- heer T. L. Groenendijk. Lezers schrijven ons: Nogmaals verkeer Haarlemmerstraat Naar aanleiding van het Dinsdagmorgen plaats gehad hebbende ongeluk met do delijke afloop op de Haarlemmerstraat wil ik graag het volgende onder uw aan dacht brengen. Mijn mening is, dat het verkeer per rijwiel op deze straat voortdurend in ge vaar verkeert, vooral op de spitsuren. Door de tramrails, de vele zijstraten, de onvoldoende breedte en het verkeer van snelle voertuigen. Ook de trottoirs zijn te smal. Bij regenachtig weer is het slip gevaar bijzonder groot Ik heb verschei dene wielrijders al gevaarlijke buitelin- zien maken. Van de zijstraten uit is het zicht op de Haarlemmerstraat onvol doende. Neem bijvoorbeeld het verkeer van de Lange Mare bij de Hartebrugkerk naar richting Havenplein en het drukke verkeer uit de Donkersteeg, waar tot overmaat van ramp vaak bloemenventers of andere kooplieden met handwagens of grote manden op de hoek een stand plaats hebben gevonden. Hoe is het mogelijk, dat zo iets wordt toegestaan? Als voetganger heeft men vaak nog moeite, om via de Haarlemmerstraat de Donkersteeg te betreden. En wat denkt u van de rit van de Kip- penbrug via de Korte Vrouwensteeg dwars over de Haarlemmerstraat? En van het eindpunt van de gele tram bij het Havenplein, waar die tram geruime tijd stil staat? Het verkeer van alle mo gelijke voertuigen moet daar op de halve breedte van de toch al smalle straat passeren. Uit beide richtingen. Het is ongehoord en spelen met mensenlevens. En dan de vele geparkeerde auto's, die gauw een goed heenkomen moeten zoe ken als er een tram komt. Ze rijden dan naar het (verkeerde) linker-straatgedeel- te, tot groot ongerief van het andere verkeer. M.i. dient men zo spoedig mogelijk het tramverkeer in deze straat op te heffen. Hier ^ient snel en radicaal te worden ingegrepen om verder onheil te voorkomen. Voorts moet er een maxi mum-snelheid van 20 km komen en voor doorgaand verkeer moet de straat voor gesloten worden verklaard. Leiden J. L. v. Tol Jan Lievenstraat 22 (Men zie ook de Blauwe Steen Red. N.L.C.). Jongen viel met autoped Gistermiddag is de 11-jarige J L. uit de Zuid-Rundersteeg spelenderwys met zijn autoped op het Gerecht gevallen. De jongen kreeg een onderbeen-fractuur en werd door de EHD naar het Acad- Ziekenhuis vervoerd. Burgerlyke stand van Leiden Geboren: Gemma M. Th. d. v. R. P. W. Vreeburg en J. A, van den Brink; Paulus M. z. v. M. H. P. Heruer en A. M. A. van Egmond; Maart je d. v. W. Wagter en N. Krijgsman; Wolter z. v. W Wagter en N. Krijgsman; Marianne A. G. d v. F. T. in Schooten en J. de Water. Overleden: P. Logeman, man, 54 j W. C. Bijleveld, man, 48 j B. Dunn, man, 65 j.; M. Meijer, vrouw, 48 J.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2