e GTouronl Nazi's kochten invasie-geheimen Amerikaanse troepe n binnen Pjongjang, waar hevig gevochten wordt De 30.000 verdedigers van het Noorden afgesneden Amsterdams jacht beleefde z'n derde schipbreuk in één kwartaal China en Rusland mengen zich niet in de strijd Wist U Volwassen leeftijd Zware tanks liepen vast in ons poldergebied O DONDERDAG J9 OCTOBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. AD VERTE NTIËN: 0.18 pér millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.c H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER .Stantvasticfi Is gljtbltoen myn hert ia teyfjeospoer Een en dertigste Jaargang No 8252 Bolwerk der Roden stort ineen Na de voorhoede der Zuid-Koreaanse troepen is vanmorgen een bataljon van de eerste Amerikaanse cavalerie-divisie Pjongjang binnengetrokken. In de straten woeden hevige gevechten. Snel rukken nu van alle zijden de verbonden legers op, waarvan het aantal circa 100.000 man bedraagt. Het laatste bolwerk der Roden is bedekt met lijken van Noord-Koreanen en massa's in de steek gelaten wapens. De Noorderlingen vluchten de heuvels in, en de Zuid-Koreanen rennen de bergwegen af naar Pjongjang, in een ontembare vaart. De rode vlaggen worden van de stokken ge scheurd en de afbeeldingen van Stalin vertrapt. Na de schandelijke wijze, waarop de Noord-Koreanen in het Zuiden hebben huis gehouden, is het begrijpelijk, dat de Zuidelijken verbitterd zijn en hun strijdlust niet kunnen bedwingen. De oudste Amerikaanse adviseur bij de eer ste Zuid-Koreaanse divisie schetste de Z.-Koreaanse soldaten als „fijne kerels, een genot om mede te werken". Reeds gisteravond hadden voorhoe den. na de verovering van het vliegveld, de rivier de Taedon ten Noorden van Pjongjang overgestoken. De Roden „Zeven-mogendheden- plan" aanvaard Waakzaamheid er door verhoogd De „politieke commissie" der V.N. heeft gisteren met een overweldigende meer derheid de „zevenmogendheden-resolu- ti«T, ter uitbreidng der bevoegdheden van de Assemblée aangenomen. Uiteraard heeft het Sovjetblok hiertegen gestemd. De Assemblée moet de aanbeveling der „politieke commissie" nu nog goedkeu ren. Na het fiat van de Assemblée, kan dan door de V.N. handelend worden op getreden. wanneer de Veiligheidsraad door een veto wordt verlamd, bij een ge val van aggressie. Het besluit der „politieke commissie" houdt in. dat de Assemblée.dus in spoed zitting kan worden bijeengeroepen bin nen 24.uur. Ten tweede kunnen op pun ten. waar „brandgevaar" dreigt, vredes- patrouilles of z.g. „waakhond-commis sies" worden gestationneerd. Ten derde moet. elk land. dat lid is van de V.N.. een contingent van zün strijdkrachten reser veren, omdat het ter beschikkine moet Staan van de Ver. Naties. Tenslottè zal een sneciale commissie de kwestie der collectieve veiligheid nog verder uitwer ken. Deze commissie zal uit 14 leden be- Vermelden wij nog. dat de Rus Wisjinskv erop had aangedrongen, dat ook de Sowjet-Unie en China zouden worden opgenomen in de voorgestelde commissie, die een wakend oog moet houden op de vrede in de gehele we reld. Alle Sowjet-amendementen werden echter met grote meerderheid verwor- Str^rrWieatuigen voor de K.L.M. (over 4 jaar) De K.L.M neemt binnen vier jaar straalvliegtuigen in de dienst op. zo heeft de president-directeur, dr A Ples- man. in San Francisco meegedeeld op de conferentie van de I A.TA., de interna tionale luchtvaartbond. Vele grote bedrijven gaan boven 180-grens De directies van de Ned. Spoorwegen, de B.P.M en de bij de Metaalbond aan gesloten bedrijven zullen de 5 procent loonsverhoeine ook uitbetalen voor lonen boven f3600. Bij andere grote bedrijven zoals de scheepvaart, het havenbedrijf en Philips ziin de besprekingen in volle gang of word,en ze deze week gehouden Gezin staat op wacht voor vroegere woning Drie dagen en nachten bij schamele bezittingen. In Molenaarsgraaf is de landarbeider - Muilwijk met zijn vrouw en twee kin deren op straat gezet. Hij werd eind December 1949 ontslagen en hem werd aangezegd, dat hij de bedrijfswoning moest verlaten ten behoeve van een an dere landarbeider, die bij zijn vroegere bóer in dienst kwam Er was toen echter in het dorp geen andere woning De eignaar lokte een rechterlijke beslissing uit en hij kreeg inderdaad gelijk, aldus De Tel. Toen moest het gemeentebestuur voor een nieuwe woongelegenheid voor de familie Muilwijk zorgen. Burgemeester Brouwer stelde voor. dat bet gezin zou worden ondergebracht in de reeds lange tijd leeg staande Her vormde pastorie Maar twee wethouders konden zich daarmee niet verenigen en kwamen met het idee, dat het gezin een onderkomen zou zoeken in een ver trekje onder de toren van de kerk. een vunzige ruimte van ruim 3 bij 3 meter.. Maandag werd het gezin op straat ge zet. Gistermiddag vergaderde de gemeen teraad in spoedzitting Na een pleidooi van de burgemeester kwam een voorstal in stemming, dat behelsde, een deel van de pastorie te vorderen, onder de dat Muilwijk geen samenkomsten in dat gebouw mocht houden en dat. wanneer er weer een predikant zou komen, voor Muilwijk een plaatsje bij een alleenwonende inge zetene zou worden gezocht. De beide wethouders en een der raadsleden waren tegen. Vóór waren dé drie andere leden Wéér was geen besluit gevallen. Het gezin Muilwijk staat nog steeds ep wacht -róor de woning, reeds drie dagen en nachten, bij de schamele be zittingen....» ':.r. maakten toen gebruik van tanks en ka nonnen voor de verdediging der buiten wijken, maar zij bleken niet opgewassen te zijn tegen de overrompelende tactiek der V.N.-legers. In de laatste 24 uur heb ben zich weer 5000 Noord-Koreanen overgegeven, waardoor het totaal der gemaakte krijgsgevangenen tot 70.000 ge stegen is. Piloten rapporteerden druk verkeer van vrachtwagens in twee richtingen op alle wegen, die van Pjongjang naar het Noorden leiden. De Zuid-Koreanen trach ten de enige spoorlijn van Pjongjang naar het Noorden af te snijden, waardoor 30.000 verdedigers van de rode hoofdstad in de klem geraakt zijn. Ten Noorden van Wonsan. de haven aan de Oostkust wordt eveneens zwaar gevochten, evenals rondom Sinmak en Hwantsjoe, ten Zuiden van Pjongjang. Het is een zware taak voor de Roden om door de defensie-linies heen te breken. Ver achter de linies in Zuid-Korea hebben de achtergebleven Noord-Korea- r.en een reeks plaatsen bezet, die aan vankelijk bevrijd waren, w.o. Kotsjang, Koenson, Tsjongjoe. Moejoe en Oetsjin. Rondom Mokpo oefenen 15.000 Roden een ware terreur uit op de bevolking. President Kin li Soeng schijnt met de meeste Noord-Koreaanse functionaris sen naar het Noorden te zijn gevlucht. De strategische bewegingen volgen el kaar zo snel op, dat de wapenfeiten met ieder uur worden achterhaald. Dit dient men bij de beoordeling in acht te Trein bij Moerdijkbrug ontspoord Reizigers verder per bus De laatste trein EindhovenDen Haag is gisteravond om tien over half twaalf by post Moerdijkbrug, aan de zijde van Lage Zwaluwe, bij geringe snelheid ont spoord. De oorzaak daarvan is nog on bekend. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor De reizigers werden met bussen verder vervoerd. Daar de trein uit Roosendaal en twee treinen van de andere zijde op dit enkelspoor nog moesten passeren, werd tussen Lage Zwaluwe en Dordrecht de dienst met bussen onderhouden. Vanmorgen was het baanvak weer vrij en de dienst normaal. EVENTJES LACHEN In een Rotterdams ziekenhuis werd vorig jaar een patiënt verpleegd, zekere Cer, die bij een der werksters tedere gevoelens opwekte. Met collega sprak ze daarover. De liefde werkster was op de betreffende etage slechts invaller en de collega verklaarde zich bereid als postillon d'amour op te treden. De werkster schreef drie-, Ger eenmaal per week, alles via de behulpzame collega- werkster. Die wist weldra te vertel len, dat Ger smachtte naar paling, bonbons, sigaretten, eau de Cologne enz. Gers wensen werden prompt verhoord. In Augustus j.l. vertelde de collega, dat Ger in Davos wat genomen, doch hij kwam niet veel later terug en alles ging weer op de oude voet verder. Toen hij beter ging hij naar Groningen, maar spoedig lag hij opnieuw in het Rot terdamse ziekenhuis, nu met geel zucht. Op zekere dag moest de werk ster weer op Gers verdieping invallen. Eindelijk zou zij hem dan weer eens zien. Maar hij was er niet: hij was allang ontslagen en nooit meer terug gekomen. De collega had alle brieven „van Ger" geschreven en de cadeau tjes zelf geïncasseerd. De verliefdheid kostte 700. De behulpzame collega is opgesloten Ambon dagvaardde K.P.M. in kort geding Staking van troepenvervoer der R.I. wordt geëist De Republiek der Zuid-Molukken heeft door bemiddeling van haar vertegenwoc diger in Den Haag de Koninklijke Paki t Maatschappij in kort geding gedag- d in verband met het vervoer van troepen der R.I. naar Ambon. Dit kort geding zal op Donderdag 26 October, des damse rechtbank worden behandeld. In de dagvaarding wordt de eis gesteld, dat de K.P.M. veroordeeld zal worden tot staking van haar medewerking bij het troepen- en matèriaalvervoer van de R.I. lar Ambon Mr dr C. Berkhouwer, te Alkmaar, die s raadsman van de Republiek der Zuid- Molukken optreedt, verklaarde, dat de ir.val op Ambon beschouwd wordt als in schending van artikel 2, lid 1, van de Overgangsovereenkomst der Ronde Tafelconferentie en aldus een onrechtma tige daad is Door schepen beschikbaar te stellen voor het vervoer van troepen en materiaal, pleegt dus ook de K.PM. een onrechtmatige daad. aldus de raadsman. Op 6 October heeft het bureau Zuid- Molukken in Den Haag een protest aan de K.P.M verzonden. De K.P.M. antwoordde, dat de rege ring van Indonesië het recht heeft K.P.M.-schepen te huren voor troepen vervoer. Na ontvangst van dit antwoord is door het Bureau Zuid-Molukken op nieuw een brief aan de K P.M. g< Aangezien sedert 10 October zijde, der K P.M. geen antwoord ontvangen, is de Regering der Zuid-Mo lukken er toe overgegaan de K P.M. in kort geding te dagvaarden. India is tegenstander van Ambon De woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse zaken heeft verklaard, dat India Indonesië zal steu nen als de kwestie-Ambon in de Veilig heidsraad komt. Soekarno zal waarschijnlijk begin December een bezoek aan de Philippij- nen brengen. DE verslapte, waakzaamheid der Fran sen in Indo-China en.- het onderschat ten van de invloed van. Ho Tsji Minh, de communistische bendeleider, heeft de Franse troepen ernstige verliezen rokkend. Welke is de rol van Rood- China hierbij? Volgens Reuter zouden 15.000 man van het vierde veldleger van generaal Lin Piao van Kwangsi uit, de grens tussen China en Indo-China zijn overgetrokken. Met spoed möet een Vietnamees leger worden opgebouwd, terwijl Amerika met milliarden francs de Franse bewapening zal steunen en oor logsmateriaal zenden. Het Franse garni zoen bestaat op het ogenblik uit ruim 150.000 man, van wie 50.000 Fransen, 50.000 man van het vreemdelingenlegioen, 50.000 Noord-Afrikaners. Nu „Korea" voor de Roden 'n echec wordt, zoeken Peking en Moskou naar ander „werkterrein' voor obstructie. Het Nederlandse bataljon Korea- vrijwilligers, dat op 26 October ver trekt, is administratief ingedeeld bij het Van Heutsz-regiment. De vrijwil ligers dragen dan ook de distinctieven van dit regiment Zijn buurman in de nek geschoten De 58-jarige S. van R. heeft gister avond in de Snoekstraat te Rotterdam zijn benedenbuurman, de 35-jarige A. S., met een revolver in de nek geschoten. S. is vrij ernstig gewond. Van R. is gear resteerd. De buren hadden al geruime tijd ruzie. S. wilde het gisteren uitpraten, maar Van E. legde de vredelievende buurman ten slotte met een revolverschot het zwij gen op. Drie maal is scheepsrecht Familie Schram (pechvogels sinds Augustus) opnieuw door Engelsen gered "l^"OOR DE DERDE MAAL in drie maanden tijd heeft het Nederlandse motorjacht Amy 2 met aan boord de heer J. Schram uit Den Haag, zijn echtgenote en drie zoontjes, schipbreuk geleden. De boot sloeg thans lek op een onder water gelegen wrak voor de haven van Portland in Enge land en werd door het Britse vliegkampschip Indefatigable opgepikt en de haven van Weymouth binnengesleept. de heer Schram de verkeerde In Augustus j.l. verliet de familie Schram met de Amy 2 de haven van Am. sterdam. Joh. Schram schijnt oud-SS te zijn die in ons land niet meer aan i slag kan komen en nu vermoedelijk na ander land wil uitwijken. Zij leden schipbreuk, maar werden door 'n Engeis schip ontdekt, en de haven van Gorleston binnengebracht Na de reparatie, luttele dagen duurde, kon de familie zee kiezen, doch al spoedig begon het jacht weer water te maken en deze tweede tocht moest de familie bijna de dood bekopen. Vier dagen lang hoosden vader, moeder en de drie jongens om beurten, tot z{ eindelijk uitgeput en juist op tijd dooi een reddingboot werden opgepikt en he jacht de haven van Ramsgate kon wor den binnengebracht. Wederom werd de boot gerepareerd en weer waagde men de tocht, nu naar Cork (Ierland). Echter met het genoemde ge volg. In Het Kanaal viel zoonlief Eric (12 jaar) met het anker overboord. De vader redde het kind, maar het ankei ging verloren. Men besloot Portland binnen te lopen. Bij het invaren va McArthur is optimistisch V.N„legers blijven op gepaste afstand van grens van Mandsjoerije en Sowjet-Unie /GENERAAL Mc ARTHUR heeft President Truman bij het onderhoud op het eiland Wake medegedeeld, dat hij van mening is, dat noch communistisch China, noch de Sowjet-Unie tussenbeide zullen komen in de strijd op Korea. Zulks wordt althans door hoge regeringsambtenaren te Washington verklaard. Voorts zou tijdens de conferentie overeenstem ming bereikt zijn over de afstand, die de verbonden legers verwijderd zul len blijven van de grenzen van Mandsjoerije en de Sowjet-Unie. President Truman Is inmiddels weer te Washington teruggekeerd. In verband met de zware mist kon het vliegtuig van de President de ..Independence" niet landen op het vliegveld van Washington, maar moest gebruik worden gemaakt van het militaire vliegveld Andrews, dat 20 K M. verder gelegen is. en waarheen de stoet van reporters en belangstellen den zich toen ijlings begaf. Vanzelfsprekend is het tussen de „Grote Twee" verhandelde, van zo overwegend belang, dat de kopstukken der interna tionale politiek zich er nog voortdurend Nieuwe actie voor Ambon op Java Aftreden geëist van dr Leimena De voorzitter en secretaris van de Zuid-Molukse studentenvereniging te Djakarta hebben minister Lokollo. die thans in Nederland vertoeft, telegrafisch verzocht, de belangen van de Zuid-Mo lukse bevolking bij de Veiligheidsraad te behartigen. Zij eisen een onmiddellijke staking der gevechten en een volksstem ming onder de gehele Zuid-Molukse bevolking na herstel van de toestand van April j.l. Dr Leimena, Pelaupessy en andere voorname Ambonnezen op Java beschouwen zij niet langer als vertegen woordigers van hun volk. In een nota aan de regering der republiek Indonesia hebben zij namens 10.000 Zuid-Molukkers het aftreden van dr Leimena' geëist en zij hebben adhaesie ontvangen uit Ban doeng en Soerabaja. Tevens hebben zij telegrammen gezonden aan de Veilig heidsraad. president Truman, Warren Austin en de Australische minister Spen der, waarin zij er op wijzen, dat dit geen binnenlandse aangelegenheid is van In donesië maar een strijd tussen twee Ook aan Nehroe en Palar zijn tele grammen gezonden met het verzoek om begrip voor de zaak der Zuid-Molukken. mee bezighouden. Te Washington wordt er de nadruk op gelegd, dat Truman en McArthur overeenstemming bereikten over alle belangrijke vraagstukken be treffende het Verre Oosten. Merkwaardig genoeg, vernemen wy weinig nieuws inzake het probleem For mosa. maar het staat vast. dat Washing- ten hier niet de zaak op haren en snarer zal zetten. Ook kwam men tot een ac- coord over het aantal Amerikaanse troepen, dat na het sluiten van eer vredesverdrag in Japan zou blijven. Ten aanzien van Indo-China beweer den de Amerikaanse ambtenaren var het State Department, dat er niet ge sproken was over het gebruik van Ame rikaanse troepen, maar wel was men he er over eens, dat er snel wapens naai dat bedreigde gebied moesten worden gezonden. Waarschijnlijk zouden troepen van de V.N. in 1Ö52 Korea weer ontruimd hebben. India over de opvolging van Lie India heeft thans een plan voorgesteld in verband met de opvolging van Trygve Lie, die als secretaris-generaal zal af treden. Volgens dit ingewikkelde plan, zouden de 11 léden van de Veiligheids raad de namen van hun candidaten in een bus deponeren. De vyf vaste leden, dus Amerika, Engeland, Frankrijk, Rus land en China zouden de namen der candidaten, tegen wie een veto wordt uitgebracht, terzijde leggen. Wat er aan candidaten overblijft, zal door de Veiligheidsraad worden onderzocht. Koning Faroek: geen prettige thuiskomst Koning Faroek van Egypte is met zijn jacht te Alexandria aangekomen na een vacantie in Europa. Een petitie van alle oppositiepartijen, waarin voor een revo lutie wordt gewaarschuwd, wacht hem. DAT mevr. Ida de Leeuw—Van Rees, die onlangs haar 25-jarig jubileum vier de als radiospreekster in de rubriek Met Naald en Schaar. Zaterdag in de AVRO- studio recipieert. DAT de commissaris der Koningin in Utrecht. M. A. Reinalda. op 20 Novembei om 7.15 uur voor de V.A.R.A. spreekt over Steun Wettig Gezag en Dinsdag in Bunnik de eerste steen legt voor een complex woningen. DAT te Utrecht een politiek jongeren contact is opgericht en de jongerenorga nisatie van de V.V.D half November prae-advies uitbrengt over verdraag zaamheid. DAT de Bossche veemarkt, de grootste Ned. varkenmarkt, gisteren de grootste aanvoer in haar geschiedenis had. n.l. 6611 stuks vee waaronder bijna 3300 varkens (topaanvoer in Mei 1946: 6329 stuks DAT ook de onbewaakte overweg te Kollumerzwaag (Zandbulten) flikker licht krijgt. DAT de 26-jarige lijnwerker J. N. gis termiddag op het baanvak Amsterdam- Zaandam door een electrische trein li overreden en gedood. DAT prof. dr P. B. van Steenis te Am- t sterdam, gistermiddag werd gewond, toen hij aldaar over de tramrails struikelde. DAT oud-minister Scliokking in een vloot- en dagorder o m. de in zijn ambts periode gevallen militairen heeft her dacht. DAT de dir. van het Utrechtsch Nieuwsblad, tegen wie 25 boete was ge- daar hij iemand, die geen certificaat bezat, journalistieke arbeid zou hebben laten verriohten, is vrijgesproken, daar dagbladdirecteur volgens de kanton rechter te dezen niet v< lijk i DAT thans meer dan ƒ50.000 is binnen gekomen voor de hulpactie t.b.v. het door m windhoos getroffen Haulerwijk (Fr.). DAT de 4-j. Wichel Kramer uit Baarn een rauwe spercieboon is gestikt. DAT het echtpaar S van Rooyen— Vlug te Oud-Over (gem. Loenen ad Vecht) deze week 65 jaar was getrouwd DAT het aantal Nederlanders in Australië al 60.000 bedraagt. DAT de Rijksluchtvaartschool opdracht heeft gegeven tot het maken van eer .m, om de werving van verkeersvlie- :rs te bevorderen- DAT een 16-jarig meisje gisteravond te Amsterdam Tacob van Lennepkade sprong en door een agent werd gered. DAT de twee kinderen uit Amersfoort, die eergisteren wegliepen en 's nachts in Zeist teruggevonden werden, op weg ren naar hun grootvader, daar de standigheden in het gezin niet gelukkig DAT het 9-j. meisje D. v. d. Velde uit Hilversum bij het uitstappen uit een bus tussen Wapenveld en Heerde door een passerende auto is overreden en gedood. DAT de Helmonders Van B. en mevr. v. d. H., alsook mevr. C. uit Venlo, met een aantal Duitsers zijn gearresteerd l.v.m. een complot van valse veevoeder bonnen. DAT 60 leerlingen van de zeevaart school te Delfzijl uit solidariteit met een jongen die een week van school was ge stuurd enkele dagen hebben „gestaakt", doch zich al spoedig weer meldden. DAT er binnenkort op voorstel van de Stichting voor de Landbouw vertrou wensmannen komen met wie ambtena ren van de Plantenziektenkundige Dienst overleg kunnen plegen alvorens proces sen-verbaal op te maken i.v.m. nalatig heid bij de coloradokever-bestrijding. DAT de Arnhemse vertegenwoordiger A, van een Edese vleeswarenfabriek ƒ4000, die hij van zyn patroon in beheer had, op/naakte en zich vrijwillig bij de politie heeft gemeld. DAT tot directeur van de Amsterdamse gemeentebegraafplaatsen is benoemd de commies der gemeentesecretarie L. Th Dijkman. DAT de 61-jarige weduwe E. F. v. D. te Amsterdam, die gisteren, zoals reeds in een deel der edities werd vermeld, door een jeep van de gemeentetram werd aangereden, in het ziekenhuis is over- 'eden. doorgang. De sleepboot Holland bracht gisteren een andere pechvogel de haven van W. Terschelling binnen: het tweemast jacht, je Lyxa, dat op weg was van Helsinki naar Den Haag. Het roer was gebroken en het scheepje werd enige tijd door een Deense vissersboot gesleept. In het slechte weer was de sleeptros echter los geslagen. Toen de Lyxa opgepikt door de sleepboot en de reddingboot Brandaris, was het scheepje reeds de Noordergronden heengeslagen dreef het af naar het Boomkensdiep vlak bij 't strand. De opvarenden waren Engelsman en een Deen. Op 1 November wordt mevrouw J. T. M. Lourens-Harte die in huize St. Liduina in Schiedam verblijft, 100 jaar. Als men aanneemt, dat zij op haar twintigste jaar koffie ging drin ken en gemiddeld per dag één bakje troost genoot, don schatten we toch nog aan de lage kant, als we zeggen, dat dit haar 35.000ste kopje is Laatste biigade veilaat Indonesië Met de repatriëring van de H-brigade, de laatste brigade van de Koninklijke Landmacht, die zich nog ln Indonesië bevindt, is thans begonnen. De Nelly n.l. uit Tandjong Priok vertrokken ir 1515 passagiers van het 432e bataljon in fanterie, 43 R.V.A., 43e genie veldcom- pagnie, 43e genie parkcompagnie en de 43e zelfstandige mitrailleurcomipagnie. Al deze onderdelen horen bij de H-bri gade. Verder is de Cast el Bianco niet 899 passagiers, allen individuele militairen met hun gezinnen, onderweg naar Neder land. Morgen bereikt de Vrye Universi- siteit-de leeftijd, die in een men senbestaan naar het bijbelse woord de leeftijd der sterken is. Voor de Vrije Universiteit betekent dit, dat zij heeft bereikt de leeftijd der volwassenheid. Dr Kuyper. de geniale stichter dezer universiteit, heaft eens gezegd, dat de leeftijden van universiteiten gemeten plegen te worden bij eeuwen. In eea universiteit is behalve een brok weten schap ook een brok traditie belichaamd. Zo bezien is deze periode van zeven tig jaren inderdaad een korte spanne tijds. Maar welk een belangryke periode is zij. Want zij omvat de tijd van het prille begin met de drie faculteiten, de vyf hoogleraren en de vijf studenten van toen naar de zes faculteiten met 37 ge wone hoogleraren, 15 buitengewone hoogleraren. 10 lectoren en de niet min der dan 1350 studenten van thans. Op de jubileumdag van morgen wordt teruggeblikt naar het verleden. Dank baar mag dan worden herdacht, dat wat ln het oog der wereld alleen maar dwaasheid kon zijn, voor die mannen van het eerste begin geen belemmering U geweest, te komen tot hun daad. die voor hen alleen maar een geloofsdaaa kon zijn. En op die mannen van het eerste be gin volgden die anderen, wier arbeid nauwelijks minder zwaar genoemd mocht worden. Hoe vaak is het in deze periode van zeventig jaren niet het geval geweest, dat een of twee hoog leraren de last hadden te torsen van een gehele faculteit! Er was wel moed voor nodig, aan zulk een universiteit het ambt van hoogleraar te aanvaarden. Er was ook moed toe vereist, aan zulk een unlvers;teit zich als student te laten in schrijven. Thans is er alleen maar dankbaarheid om wat de Vrije Universiteit in het leven van heel velen, ja in ons volksleven, heeft betekend. En haar betekenis strekt zich al meer tot buiten de grenzen van ons land uit. Voor een groeiende schare buiten de grenzen is zij zowel leerschool als voorbeeld ter navolging. Maar behalve een leeftijd waaroo men terugziet, is dit jubileum tegelijk de leeftijd der volwassenheid. De zes facul teiten zijn bereikt al wil dit niet zeggen, dat zij nu ook voltallig zijn. Aan de ge dachte ener universiteit wordt toch in steeds sterker mate voldaan. Is daarmee de tijd van rustige besten diging aangebroken? Het mocht wat D* strijd moet worden voortgestreden. Er is thans wel algemeen waardering voot de Vrije Universiteit. Maar waardering is waarlijk niet altijd instemming. Do strijd moet worden voortgezet, als het kan krachtiger nog dan tevoren. Daar aan moet de verdere uitbouw van deze universiteit dienstig worden gemaakt Er zijn hier nog tal van mogelijkheden en het stemt tot grote voldoening, dat de bestuurderen der universiteit deze mo gelijkheden wel degelijk zien en onder kennen. Is die uitbouw intussen het belang rijkste? Néén. het belangrijkste is. dat de Vrije Universiteit blijft leven uit dat kleine begin, uit de geloofsmoed van die eerste moeizame jaren. Van bijzondere waarde daarbij zal zijn en blijven, dat zij ook in de tijd die komt gedragen wordt door veler steun, toewijding en hartelijk gebed. Goedkope import-sigaret wel duurder De ondervakgroep Import van Tabaks fabrikaten wijst er op, dat naar all* waarschijnlijkheid alle importeigaretten, dus ook die van 90 cent of goedkoper, enigszins duurder moeten worden, omdat Importsigaretten van alle prijsklassen door de verhoogde omzetbelasting wor den getroffen. Engelse tankeenheid kwam in Nederland oefenen (Van een onzer verslaggevers) Van elf October af heeft een, uit tanks en een bulldozer bestaande Engel se tankeenheid, afkomstig uit Bruns\ in Duitsland in Nederland geoefend. Zij bracht voor Nederlandse officie en Huzaren (die mét tanks van Ameri kaans origine werken moeten straks) Prins Bernhard profi teerde van vrijheid Van het verlof van zijn dokter, een uurtje buiten het ziekenhuis door te brengen, maakte Prins Bernhard gis teren gebruik om een bliksembezoek te brengen aan de Boreel kazerne te Amersfoort, waarin de Engelse tank eenheid was ondergebracht. De schildwacht zat ln zak en as. Want voor hij er erg in had, was dé Prins de voordeur binnen. En hij ging door de achterdeur weer weg. Op de Vlasakkers woonde de Prins enkele oefeningen bij. Italië over acht maanden 7 divisies Na acht maanden zal Italië de „flank van het Atlantisch pact langs de Mid dellandse Zee" bewaken met 7 volledig uitgeruste divisies en een luchtmacht op de volledige sterkte, zoals toegestaan is bij het vredesverdrag Omtrent een uit breiding van de Italiaanse vloot zijn be sprekingen gaande met de andere pact- landen De vloot bestaat thans uit 2 slag schepen. 4 kruisers. 4 motortorpedoboten en een aantal kleinere vaartuigen. Aldus heeft de Italiaanse minister van Defen sie, Pacciardi, in de Kamer verklaard Duitsers èlandestien op de Nieuw-Amsterdam Bij de aankomst van de Nieuw-Am- sterdam in New York zijn vanmorgen e*n aantal Duitse en Oostenrijkse passagiers door de immigratie-autoriteiten aange houden. Alle Nederlandse passagier, konden ongehinderd ontschepen. Centaur-tanks van 49 ten en Comet tanks, die iets lichter zijn, in stelling en in bedrijf. Of de resultaten militair gezien be langrijk zijn geweest, ligt niet c..n ons te beoordelen. Bij Spaarndam, zo hoorden wij, is gebleken, dat zware tanks vastlo pen in het Nederlandse polderland en dat er dus naar een vermindering van druk per vierkante centimeter zal moe ten worden gezocht. Gisteren oefenden de tanks te Amers foort. De bulldozer vrat een geul in de hei. waardoor de tanks, die prachtig ge camoufleerd in het terrein hadden ge staan, oprukten. Zij maakten enkele' ge vechtsoefeningen, waarbij het opviel, dat het 82 mm kanon van de Centaur tank hoe de vecht wagen zich ook keert of wendt in het terrein, tooh steeds op één doel gericht blijft, dank zij de gyro-stabi- lisator. De tanks gaven een rookgordijn af, waarachter zij zich ten slotte terugtrok- Brigadier F. N. (van „Nuts", zoals hij zei) Mitchell, voerde deze kleine groep van 5 officieren en 50 manschappen aan. Hy was tankbrigade-commandant bij Alamein, bij Salerno en by Monte Cas- sino. Het enige, wat hy. ondanks hache lijke avonturen, opliep, was een versplin terde pink. Morgen vertrekken de Engelsen weer naar Duitsland. Zij zijn per schip geko men en gaan per schip. Over hun verblijf in Nederland waren zij'zeer tevreden. WEERBERICHT Plaatselijke mist Tot morgenavond verwacht - De Bilt: Matige tot zwakke Z wind aanvankelijk Weste- lijk, later hoofdzakelijk tus- sen West en Zuid. In de nacht en ochtend plaatselijk mist, overigens zwaar be wolkt met plaatselijke opklaringen en droog weer. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon 712-17-37; maan 16 08— 0.35 uur. 35 Oct. V II.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1