De gewijzigde telefoontarieven Republiek Indonesia verijdelde van Rode Kruis aan Ambon Reeds sinds 12 Mei worden vergeefse pogingen gedaan Europa kan èn het levenspeil verhogen èn defensie-eisen inwilligen Wist U DINSDAG 17 OCTOBER I9SB BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIëN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8250 Hoofdredacteur: Dt. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER Stantoastlcfi Is gfjebltoen mgn htrt In tcgljensptcr „Zo zijn onze daden" J Gerbrandy beheert geld voor Westerling Ac hier de schermen van Indo-China TI/TAANDEN EN MAANDENLANG heeft de Indonesische regering de hulp •!-*-*- van het Rode Kruis aan de noodlijdende bevolking van Ambon tegengehouden. Noch de bemoeiingen van Genève, noch die van Australië vermochten Djakarta te bewegen tot een menselijke houding jegens de bevolking, die zij thans naar Russisch recept komt „bevrijden". Deze lange lijdensgeschiedenis, welke een einde nam met de gewapende aggressie tegen Ambon kan men volgen aan de hand van een verslag van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, van welk verslag we hier wat ontstel lende bijzonderheden laten volgen. Reeds op 12 Mei j.l. besloot het R.K., onmiddellijk een vertegenwoordiger naar Genève te zenden, daar uitsluitend h?t internationale comité bemiddeling kan verlenen. Op 15 Mei vertrok dan ook het hoofd der afdeling buitenland en heelt aldaar de toestand omstandig uiteenge zet. terwijl het hoofdbestuur onmiddellijK maatregelen nam om geen tijd te latei: verloren gaan voor aankoop en ver scheping. Tevens werd onmiddellijk eer crediet geopend. Bij voortduring verzocht het Genève om inlichtingen en ontving tenslotte 10 Juni de eerste berichten, die hoop gaven op een hulpactie. Ook heeft het Nederlandse Rode Kruis zich Indonesische gewend met een verzoek om steun. Op 7 Juli brachten de voor zitter en vice-voorzitter een bezoek aan het hoofdbestuur en de kwestie werd on middellijk ter tafel gebracht. De voorzitter vertelde, dat ihij zo juist van de heer Hatta een afschrift ontvan gen had, waarin de R.I.S. verklaarde, niet in te stemmen met het denkbeeld van het internationale comité om de hulp aan Ambon te verlenen uitsluitend door het Indonesische Rode Kruis. Hopend, dat dit besluit niet definitief zou zijn, zond het Nederlandse Rode Kruis een uit voerig memorandum aan het internatio nale Rode Kruis om te wyzen op de on bevredigende stand- van zaken. Mede als gevolg hiervan zond de president van Werven maken vliegtuig onderdelen De vliegtuigindustrie en de scheeps bouwers zijn overeengekomen dat op een aantal Nederlandse werven onderdelen van vliegtuigen zullen worden vervaar digd. Het samenvoegen van de onderde len zal plaats vinden in een vliegtuigfa briek, vermoedelijk in Dordrecht, aldus meldt Het Parool. het internationale comité een speciale afgevaardigde naar Nederland, niet wie men alle mogelijkheden naging en die tevens een onderhoud had met de ver tegenwoordigers der Zuid-Molukken. Dientengevolge vertrokken enige Am- bonnezen benevens een gemachtigde van dr Nikijuluw naar Genève. Begin Augus tus wendde het internationale comité zich tot de R.I. met het dringend verzoek om in ieder geval aan de gedelegeerde Indonesië toe te staan, spoedig naar Am- bon te vertrekken en het benield zich het recht voor in geval van weigering des noods rechtstreeks een gedelegeerde uit Genève naar Ambon te zenden. Kort daarop ontving het bericht, dat de gedelegeerde tezamen met de waar nemende voorzitter van het Indonesische Rode Kruis per schip Ambon zou be zoeken om de hulpactie ter hand te ne men. Toen de gedelegeerde eind Augus tus zou vertrekken, bleek het dat zijn schip wel Boeroe en Ceram, maar niet Ambon zou aandoen, warop het interna tionale comité maatregelen nam om rechtstreeks uit Zwitserland een gedele geerde te zenden. Daar dit enigs tijd zoi vergen, stelde de voorzitter van hrt Australische Rode Kruis, die toen ir Genève vertoefde en alle medewerking toezegde, voor. dat niet een nieuwe delegeerde, maar de gedelegeerde Indonesië, die per vaartuig de reis naar de Zuid-Molukken had aanvaard, onmid dellijk bij terugkomst alles gereed vinden om over Australië naar Ambon Dit zou niet meer tijd kosten en had het voordeel, dat iemand, die geheel op de hoogte was, de niet-gemakkelyke taak zou uitvoeren. Maar voordat dit kon worden uitgevoerd, begon de bezet ting van Ambon door de troepen der R I Nadere publicaties zullen spoedig volgen. ïl lil Nieuwe verklaring over verhouding Fransen onder de zware druk tot Thiessen m onden* is d,. jjgj. gevaarlijke gueriller o's De rebellenleider Ho Tsji Minh haalt banden met rood China nauwer aan De oud-administrateur van de E.C.A., Paul Hoffman, werd gisteravond door minister Drees in de Trèveszaal ontvangen. V.l.n.r. minister Stikker, Paul Hoffman en dr Dreea PAUL HOFFMAN Maar dan hulpbronnen beter geëxploiteerd en productie opgevoerd (Van een onzer verslaggevers) Bruinverbrand, als kwam hij zo juist van een vacantletrip, arriveerde gistermiddag Paul Hoffman op het vliegveld Valkenburg op zijn afscheidsreis als oud-admini strateur van de E.C.A., door de Marshall-landen. Des morgens uit Parijs vertrokken, was hy des middags te Brussel ontvangen door de Belgische minister van Buiten landse Zaken en te vier uur van daar vertrokken, om te half zes de Nederlandse en buitenlandse journalisten te Den Haag in De Wlttebrug te ontmoeten. Daarna wachtte hem een diner in de Trèveszaal met tal van autoriteiten. „Verhoging van de productie, zowel ln de industrie als bij de exploitatie, van de bodem, is in de allereerste plaats nood zakelijk", verklaarde de heer Hoffman, die vooraf had medegedeeld, dat „heel moeilijke vragen" door de 'hem vergezel lende reizende ambassadeur der VS" Milton Katz, beantwoord zouden wordei Dat bleek echter niet nodig, want ook op de lastigste vragen wist 'hij een politiek antwoord te geven Daar was dan ln d< eerste plaats, hoe het met de Marshall hulp zal gaan in 1952. Ernstig wees de heer Hoffman erop dat de Marshallhulp uitsluitend beoogt de uitvoering van een herstelprogramma. Europa moet zichzelf kunnen voorzien van het nodige en dat kan het, mits de hulpbronnen volledig benut worden. Het heeft geen zin kapitalen te investeren in maohines, wanneer deze niet op volle toe ren kunnen draaien, omdat het afzetge bied voor de artikelen niet g-root genoeg Is. Zelfs de vooroorlogse productie was in Europa niet op het vereiste peil. De man achter de machine en de man op het laad zullen het moeten doen. „Wij in Amerika erkennen graag, dat we wat van de Oude Wereld geleerd'heb ben, nu moet de Oude Wereld wat van ons willen leren", betoogde hij. Neder land is, wat betreft de industrialfsatie van de handel één der meest actieve lan den Verder voortgaan op deze weg ia voor West-Europa noodzakelijk. Paul Hoffman prees minister Stikker, die „zijn buitengewone opdracht vervult met de wetenschap, wat Europa inderdaad nodig heeft." „Europa kan zich zelf helpen ook wat betreft de defensie De eerstvolgende maanden zuilen dit moeten bewijzen", vervolgde hij. Na Korea zijn dn Amerika Ambon in nood nieuwe troepen aangevoerd. Op Neder landse schepen en met Nederlandse Tegenover deze ontstellende schan de, dit volk door ons aangedaan, moe ten wij iets stellen. Temeer waar dit gebied ook werd getroffen door een aardbeving en vloedgolven. Welnu, er is veel nodig, geen aal moezen, maar offers, werkelijk offers voor dit volk. dat jarenlang goed en bloed over had voor ons. Geef dam in deze ontzaglijke nood Stort Uw bijdrage op giro no 426 van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" te Eindhoven. De milit. imen opgegaan. Men ziet er een sterke defensie betekent. kracht dient als een waar in het Kremlin, dat wordt er schuwing nu beseft. Dat het Marshallplan zulk een begrip heeft gevonden bij het Nederlandse volk sterkte de 'heer Hoffman in 'het vertrou wen, dat hij had in de economische toe komst ook van ons land. De heer Clarence Hunter, leider van de EC.A.-mssie in Nederland, sprak hierna een kort woord tot slot. 's Avonds werd door dr Drees een diner aangeboden in de Trèveszaal. België moet ons beter begrijpen In een gesprek met Belga heeft mi nister Mansholt verklaard, dat de Bene- luxconferentie van 20 en 21 dezer te Luxemburg zeer belangrijk is, daar over eenstemming t.a.v. de landbouw nodzako- lijk is voor het slagen der economische samenwerking. De Nederlandse land bouw wil niet door lage prijzen de Bel gische landbouw voor onoverkomelijke moeilijkheden plaateen. Het probleem onzer betalingsbalans brengt echter mede. dat de uitvoer van landbouwarti- kelen nar België een zeker tegenwicht moet vormen voor Belgiës zeer grote industriële uitvoer naar Nederland. Bel- gië's landbouw moet bescherming ont vangen en de Nederlandse landbouw moet behoorlijke mogelijkheden worden gelaten. In een economische unie beho ren Belgische invoerrechten op Neder landse producten tot de onmogelijkheden. Men moet de oplossing zoeken in eer. overgangsperiode voor sommige een ruime. Door een verkeerde voorlichting in België is in brede lagen een wanbegrip ontstaan omtrent de juiste aard der land bouwproblemen en Nederlandse houding Het protocol van 9 Mei 1947 zoals net bhans is, past niet in een economische unie. Belgie maakt sterk gebruik van de mogelijkheden van onverminderde toe passing t.a v. eenzijdige minimum im- portprijzen. Het is zeer wel mogelijk, dat er een basis aanwezig is voor een andere houding. Er is een behoorlijke kans vsn slagen en het landbouwprobleem kan be vredigend worden opgelost. Heistelling zakte in elkaar: twee doden Bij het bouwen van een boerderij in Ramspol (NOP.) is gistermiddag een heistelling in elkaar gezakt. D« bouw kundig opzichter G. J. Goorhuis uit Marknesse en de arbeider H. de Vries uit Lemmer, werden door de palen getroffen en gedood. De stelling was vermoedelijk niet goed geplaatst. „De waarheid over Ambon", maar pas op Te Amsterdam is opgericht een comité „De waarheid over Ambon", onder leiding van de heren H. M. van Randwijk, D. Schilp, J. de Graaf en J. W E. Riemens Het comité heeft een door meer dan 50 personen .onder wie dr P. van Anrooy. ds J. J. Buskes, dr C. P. Gunning, Jef Last,prof. dr J. M. Romein, mevr. dr A. Romein Verschoor. Victor E van Vries land, Sam de Wolff) ondertekend mani fest gepubliceerd over de gebeurtenissen op Ambon. (WU menen tegen dit comité, dat de zaken preeies op hun kop zet, ernstig te moeten waarschuwen. Red rleg is besloten, a neutrale personen onder leiding van prof. mr P. S. Ger brandy over de besteding van Westerling Ingezamelde gelden zal be- De heer Westerling zelf wil geen gif ten, doch stelt het op prijs als de gelden ten goede komen aan in Nederland toevende mensen, die in Indonesië hun bezittingen verloren hebben. Dit blijkt uit een mededeling, welke op verzoek van Westerling door diens advocaat, jhr mr C. H. Beelaerts Blokland, wordt gedaan. Als er al op enig punt meningsverschil zou hebben bestaan tussen Westerling en de heer Thiessen dan is het Westerlings bedo»' ling niet geweest dat dit openbaar zoi worden. Nu dit toch is geschied, ver klaart hij, inderdaad niet in ieder opzicht accoord te gaan met de wijze van Thies- sens propaganda, doch hy heeft geen reden om aan Thiessens betrouwbaarheid te twijfelen en hij heeft ook nimmer aan een dergelijke twijfel uitdrukking gegeven. Over zijn toekomst is niets bekend. Zijn eerste zorg is om zijn kinderen terug te krijgen. Gaarne zou hij naar Neder land komen, doch de tegen hem inge stelde strafvervolging weerhoudt hem. Hij weet uit zijn ervaring te Singapore, dat ook als men in zijn reoht is, een lang voorarrest zeer wel tot de mogelijkheden behoort. Westerlings uitlevering wordt verzocht De procureur-generaal van Indonesië heeft aan het Chinese blad Keng Po te Djakarta medegedeeld, dat de Indonesi sche regering België om Westerlings uit levering zal verzoeken. Het wachten is op de vestiging van een Indonesische ver tegenwoordiging te Brussel. Minister s'Jacob naar Washington De nieuwe minister van Oorlog en van Marine, mr H. L. s'Jacob. zal op 23 October naar Washington vliegen om deel te nemen aan de conferentie var. defensie-ministers van het Atlantisch Pact Generaal Kruis vertrekt er Don derdagavond reeds heen. De conferentie wordt ook bijgewoond door jhr mr Van Starkenborch Stachouwer, de ambassa deur in speciale missie. Gekleurde Nederlanders in moeilijkheden Venezuela maakt thans moeilijkheden met de toelatjng van personen, die op de Nederlandse Antillen geboren zijn en die tevens tot de zg. „kleurllingen" worden gerekend. Onze gezant heeft reeds stap pen genomen en het is te hopen, dat aar. deze grievende bejegening van Neder landse onderdanen een einde zal komen Wisjinsky knabbelt weer op het „veto-recht" De „politieke commissie" der V.N. be sloot eerst het voorstel te bespreken tot bijeenroepen van de Assemblée binnen het geval, dat de Veiligheids, raad door een veto verlamd wordt, als tegen een aggressor zou moeten worden opgetreden. Dit voorstel is een onderdeel van het z.g. „zevnmogendheden-plan" ter versterking van de bevoegdheden der V.N. Een ander onderdeel is het voorstel, dat de leden-taten een gedeelte van hun gewapende strijdkrachten moeten be stemmen voor de vorming van een V.N - leger. Chili gaat daar nu ook mede ac coord. De Rus Wisjinsky voerde ook thans weer obstructie in een rede van anderhalf uur en verzette zich speciaal tegen het plan aan de Assemblée grootere bevoegdheden te verlenen. Hij hield vast m het recht van veto. De prtjs van de Duitse standaard Volkswagen zal van 4800 tot 4400 D.M. verlaagd worden, die van het exportmo del 5450 tot 5150. Indo-China een tweede Korea wordt. Dit immers is niet slechts een Frans, maar een Europees belang. Onder sterke druk der communistische guerilla-strijders der Vietminh zijn de Franse troepen genoodzaakt het ge bied, dat aan Rood-China grenst, te ontruimen. Men kan er zeker van zijn, dat de Franse nederlagen in Indo-China een fel debat in de Nationale Vergadering zullen veroorzaken. Was de waakzaamheid der Franse rege ring verslapt, sinds enige jaren geleden een Lfeon Blum oorlogsschepen naar Hanoi zond? Gisteren hadden wij reeds vermeld, dat de Franse troepen de grenspost Natsjam, 30 km ten Noord Westen van Langson hadden ontruimd Deze post is nu bezet door de rode troepen van de Vietminh. Het is ergerlijk, dat -het zo is moeten komen, omdat het nabije Langson aan de voornaamste invasie- weg van China ligt en de enige Franse luchtbasis is aan de Noordelijke grens De burgerbevolking van Langson be staat uit Vietnamezen, Chinezen cn een aantal Fransen, in totaal 10.000 zielen en noodwendig moest tot evacuatie wor den overgegaan van een groot deel der burgerbevolking. De burgers werden naar steden in de delta van de rode n- gebracht, waar o.m. Hanoi en Haiphong liggen. Het is ook in Langson. de hoofdmacht der Franse troepen, die zware verliezen had geleden oij Thatke. zich eind der vorige week haJ teruggetrokken. Evenals Indertijd in Griekenland het practisch onbegonnen werk tegen de rode ruerilla-stri}dcrs te blijven opere- Indien men niet over een krachtig troepenpotentleel beschikt. Als Frankryk niet bijtijds gesteund wordt, zal de toe stand in Indo-China hachelijk worden- Ook hier werkt Moskou achter de scher- Er gaan geruchten, dat Rood China de communistische broeders in Indo-China wapens en munitie in ruil voor rijst he: ngeboden en de rebelenleider Ho Tsji Minh de banden tussen beide land: steeds nauwer aanhaalt. De Franse m ■rs. Moch van Defensie en Petsohe Financiën, zullen te Washington hun collega's Marshall en Acheson wel ge wezen hebben op de ernstige situatie. Voorshands weten wij niet, in hoeverre Frankrijk op internationale 'hulp kunnen rekenen. Wel heeft Amerika zich in beginsel accoord verklaard met het plan" der Franèe regering om* de mi litaire sterkte in Europa tegen eind 1951 Dit benzinestation mag men zonder overdrijven het kleinste ter wereld noemen. Het is dan ook niet bestemd voor automobilisten, maar voor voet gangers, die hun sigarettenaansteker willen vullen. Wanneer men een muntstukje in de automaat gooit, stroomt drie cm3 de aansteker bin nen. Voorlopig zal dit gemak alleen de Zwitsers dienen, doch de Zwit serse uitvinder is stellig van plan, ook andere landen van zijn uituin- ding te laten profiteren DAT J. v. d. Steenhoven te Dordrecht, voorz. van de Ver. voor diaconessenar- DAT vertegenwoordigers van het Ned. en het Duitse Rode Kruis voor het eerst na de oorlog op 20 en 21 October in Burgsteinfurth bijeenkomen. DAT de 71-j. hoofdred. van het Zeeuwsch Dagblad, R. Zuidema, te Goes. DAT een sterke stijging der papierprij- zen wordt verwacht. DAT d.€ radio-telexverbinding tussen Nederland en New York gisieren is uit gebreid met een doorverbinding naar DAT de St. Crt. van gisteren een sala risregeling voor de beambten in de metaalindustrie bevat. met pensioen is gegaan. DAT de dir. van het Huis van Bewa ring II te A'dam. J. V. H. L. Scholten. DAT de navordering van dé ver hoogde Belgische verkeersbelasting voor Nederlanders tot nader order is uitge DAT de officiële Friese dr Joost Hal- bertsma-prijs ditmaal is uitgereikt aan D. J. Cuipers te Ouderyn, voor een boek over Oostergo. DAT de journalisten Vermeulen en De Jong (De Spaamestad) en luit. Van der Zee (ex-Strijdkrachtenprogramma) met leend. DAT bij de Alg. Spaarbanken in Sept. slechts f 27 millioen werd ingelegd, doch maar liefst f45 millioen werd opgeno- DAT de 53-j. directeur van het Alg Hbld. A J Boskamp gisteren plotseling steld. DAT het plan om bij het Waterloo- plein ie Amsterdam voor f37 millioen een nieuw stadhuis te bouwen, vermoe delijk op 8 November in ds raad komt. DAT de oud-schipper van de red dingboot Insulinde, ïviees Toxopeüs, ais Noorse en Deense collega's twee weken langs de Engelse militaire instellingen zullen reizen. DAT in September ruim 14 millioen te A'dam is overleden. DAT gisteren het hele R'damse bank- kwartier van Blaak tot Coolsingel is ge reed gekomen, d.w.z. Twentse Bank. hij zijn geboorteplaats Nieuwe Pekela gaai bezoeken (21 October) tot ere- Durger zal worden benoemd. DAT de 64-j. hoofdbewaker van het kilo uien werden uitgevoerd, tegen 21 Vi millioen kilo in Augustus. DAT gisteren naast het vroegere sta tion van Ulrum de eerste steen werd ge- Ned. Handel Mij. en A'damse Bank- Incassobank. DAT d« Arnhemse raad de regering door haar bemoeiingen moreel aanspra- Huis van Bewaring te Rdam, B. v. d. Nadort, vermoedelijk door kolen dampvergiftiging, in zyn woning aan d^ Bergstraat te Raam dood is aangetrox- die over de gehele provincie gebouwd zullen worden een aan welk plan 30 Groningse gemeenten deelnemen. DAT staatssecretaris Fockema Andreae. Mijlpaal 1950. P DAT de V.A.R.A. van 14 Nov. haar zilveren jubileum in de aether zal vie ren. siand in net ziekenhuis is opgenomen. DAT het grensverkeer tussen Neder land en Belgie binnenkort belangrijk wordt uitgebreid door de inlegging van die gisteravond van Schiphol naar Wash ington vertrok, uitgeleide werd gedaan door de nieuwe minister s'Jacob. DAT op het tweede congres der meu belindustrie te A'dam een internat, fede ratie is opgericht met N. Caspers (Ne DAT mr H. A. M. v. d. Dries. plv. secr. gen. van Financiën, vermoedelijk de nieuwe secr.-generaal wordt van dit departement en dus mr s' Jacob dan op volgt. DAT de Rotterdammer J. van Kampen, een serie autobussen. DAT de 17-jarige schilder J. Flemink. die in de Oostzaanstraat te A'dam u.t een 14 meter hoge dakgoot was geval len, aan zijn wonden is bezweken. derland) als voorzitter. DAT de afslagvereniging Beemster, Purmerend e.o. het plan voor de oprich ting van een veilinggebouw en een koel huis. een project van bijna een miliioen gulden, heeft goedgekeurd DAT op 18 November Soesterberg een reünie wordt gehouc allen d.e voor 10 Mei 1940 bij d -Vvaart ir dienst waren. DAT de Amerikaan^ 1 C. Kik. Nederlander var. .ïaar Amerika is vertrokken na vyf n. .den in ons land te hebben gewerxv vroeger bewaker in de kampen Erica te Ommen en te Heerde. door de R.v.C. tot 15 jaar is veroordeeld (vonnis Haagse B.G. 12 jaar). DAT de achtjarige Miep Spigt in Eierland op Texel van een rijdende dors machine sprong en onder de wielen werd gedood. DAT de Ned. regering waarschijnlijk morgen de plannen zal goedkeuren var. de Zwitserse my. Hispano Suiza om f 13 millioen te beleggen in een nieuwe wapenfabriek, die vermoedelijk geves tigd zal worden bij Den Haag of Rot terdam, of in Westelijk Noord-Brabant. DAT de weduwe J. T. M. Lourens- Harte op 1 November in huize Si. Liduina te Schiedam honderd jaar hoopt te worden. DAT in Utrecht een afdeling van de stichting Door de Euwen Trouw is op gericht, waarin prominente figuren zit ting hebben. DAT de oud-marinier en journalist W. Ducsel uit Groningen als enige Ned oorlogscorrespondent naar Korea zal gaan. DAT het ms. Slovenya Zaterdag bij de N.D.S M. in A'dam voor Zuidslavische rekening te water wordt gelaten. tot 10 divisies op te voeren. In ieder ge val worden daar de dollars voor ter be schikking gesteld. Later werd uit Saigon gemed dat een buitengewoon zware taifoen de grens streek van Noord-Vietnam heeft geteis terd. waardoor de evacuatie van Langson moest worden onderbroken. Geen enkel vliegtuig kon in die stad landen of op stijgen en aan de Franse strijdkrachten kon aldaar geen hulp worden geboden. „Meest gevreesde" para chutisten naar West- Duiisland Vier- a vijfduizend Amerikanen per maand Elke maand zullen 4 a 5000 man Ame rikaanse mil'taire versterkingen in W. Duitsland aankomen, zo meldt het West- duitse persbureau D.P.A. De troepen zul len worden uitgerust met de nieuwste wapens die in Korea van hun deugdelijk heid hebben blijk gegeven. Tot de sterkingen zullen 18.000 man van de 82e Amerikaanse divisie parachutisten beho ren. die, naar verluidt, „de meest ge vreesde troepen van het Amerikaanse lager zijn". De divisie nam o.m. deel de landing in Normandië. Loongrens voor sociale wetten omhoog Bepaalde groep valt nu buiten Ziekte- en Invaliditeitswet Met het oog op de jongste loonsverho ging van vijf procent worden de loon grenzen voor de Ziektewet en de Invaldi- teitswet verhoogd van f4500 tot f4680* Dit is ook van toepassing op het Zieken- fondsenbesluit. Voor de Ongevallenwet ten en de Kinderbijslagwet wordt het maximumdagloon eveneens gewijzigd en wel gebracht van f 12 op f 13. Het valt ons op, dat het desbetreffende wetsontwerp reeds voor zijn behandeling is verouderd. Want klaarblijkelijk houdt het nog rekening met het inmiddels min of meer vervallen maximum van f180 voor de loonsverhoging. Wie vóór Sep tember iets minder dan f4500 per jaar verdiende, viel onder de Ziektewet. Ont vangt hij nu de volle vijf procent loons verhoging. dan verdient hij omstreeks f4725Hü komt dan dus boven de loongrens van f4680 en valt, bij aan neming van het wetsontwerp, buiten de Ziektewet. Onze conclusie is, dat de loongrens verhoogd behoort te worden tot f 4725. Hetzelfde geldt voor de Invali diteitswet. Van departementale zijde vernamen wy, dat waarschijnlijk een nota van wij ziging zal worden ingediend. Men wilde echter eerst het voorlopige verslag af wachten. Voorwaar een fraaie wijze van behandeling! Waarom niet dadelijk met een goed wetsontwerp gekomen? Saparoea lag 2'A uur onder vuur Het bureau der Zuid-Molukken daelt mede. dat de gisteren reeds gemelde be schieting van Saparoea Zondagmiddag van half vier tot zes uur heeft geduurd. Er vielen slechts enkele slachtoffers doch alle kinderen. Zondagochtend zij» enige negorijen door korvetten in de Ambonbaai bescho ten. Er vielen geen doden en de gewon den kon men in de bergen in veiligheid brengen. De Australische bladen besteden slechts weinig tijd aan het verzoek der Zuid-Molukken om Austalische hulp. Weerstand Nooid-Koieanen afgebrokkeld Verbonden legers blokkeerden alle wegen naar Pjongjang Circa 800 Amerikanen door de Roden opgesloten -en- met ondergang bedreigd jl/TEER DAN 70.000 AMERIKAANSE, Britse en Zuid-Koreaanse troepen, 1TJ- die zijn ingezet voor de bevrijding van Noord-Korea, nikken in snel tempo verder op. De verbonden legers hebben thans alle wegen, die naar de rode hoofdstad Pjongjang leiden, in handen. Terwijl Amerikaanse troe pen Sohoeng op circa 70 km ten Zuid-Oosten van de hoofdstad hebben bezet, slaagden Zuid-Koreanen erin, Pjongjang tot op 50 km afstand te naderen. De rode weerstand brokkelt langzaam maar zeker af. Toch hebben de Noord-Koreanen kans Zulks wekte enige bevreemding, omdat gezien 800 Amerikaanse krygsgevange- op te sluiten, en wel in een spoor wegtunnel op 30 K.M. ten Noorden van Jonghoeng. dat. zoals men op de kaart de Oostkust gelegen is ten Noor- Wonsan. Met het doel hen te bevrijden, is een Zuid-Koreaanse pa trouille snel naar dat punt opgerukt. Het schijnt, dat enkele Amerikanen in dit trieste lot. in handen der commu nisten te vallen, zijn ontsnapt. Zij ver klaarden, dat zij met hun mede-krijgs gevangenen te voet en byna naakt door de Noordelijken op hun terugtocht van Seoel waren medegevoerd. Voedsel kreeg men niet en wie niet verder kon. werd eenvoudig neergeschoten. Volgens andere berichten hebben de Zuid-Ko- ?n, die van Wonsan uit oprukken. ?n dal 500 zwaar verminkte lyken ;oldatcn. behorende tot de V.N. troe pen. gevonden. "Sen Amerikaan, die bij de Zuid-Kore- ?n dient, rapporteerde, dat de Roden Moentsjon (15 K.M. ten Noorden van Wonsan) 420 Koreanen hebben geëlec- trocuteerd. De Koreanen moesten met de handen op de rug gebonden een schuilkelder binnengaan en op de grond gaan liggen, zij door middel van electrische draden om het leven werden gebracht Het Belgische contingent „vrywilligers" Dor Korea zal ongeveer 700 man tellen, dat is dus geen volledig bataljon, waar de Sterkte 883 man zou moeten be dragen. Een aantal van degenen, die zich hadden opgegeven, hebben zich tenslotte •disch onderzoek aangemeld, terwijl anderen zich op het laatste ogen blik hebben bedacht. Het Belgische vrij willigerscorps zal eind November of be gin December naar Korea vertrekken. Een groep van 100 ambtenaren der Zuid-Koreaanse regering, waarvan de leiding in handen is van Syngman Rhee, •trok naar de provincies Kangwaon en Hamkyng, langs de Oostkust ten Noor- de 38ste breedtegraad gelegen. Vliegtuig raakte grond: twee doden Toestel was voor een dag gehuurd De eerste lult. K. Riphagen van Kon. Landmacht en de burger P Wi uit Nistelrode zijn gistermiddag op het vliegveld Volkel om het leven geko- toen de officier met een vliegtuig, dat hij voor een dag bij de Gools-Stichtse Aeroelub had gehuurd, trachtte te lan- don. Een der vleugels kwam met de lan dingsbaan ln aanraking, het toestel sloeg m en vloog in brand. Het vliegtuig was de Plpercub PH- UCN. Luit. Riphagen. die in Indonesië zijn sportbrevet had gehaald, was 's alleen van het vliegveld Hilversum vertrokken. Toen hij op Volkel. waar hij magazyn- 'ficier is, landde, beloofde hy zes be vriende burgers, die op het vliegveld werken, een pleziertochtje. Om beurten gingen enkele meisjes en jongens van het kantoor mee de lucht in. De zesde tocht met de uitvoerder Wingers werd echter noodlottig. De verbijstering van de toeschouwers op het vLiegveld. die zojuist een rondvlucht hadden gemaakt, ontzettend. de V.N.-„commissie voor Korea" besloten had. het bestuur aan de V.N. toe te ver trouwen. totdat algemene verkiezingen gehouden zijn. Syngman Rhee heeft nu verklaard, dat men met deze „missie" alleen wil aantonen, dat men bij ont stentenis van een wettig gezag, direct en daadwerkelyk wil bijdragen tot de wederopvoeding der Roden. Volgens latere telegrammen zijn Zuid- Koreaanse troepen thans voorbij Paoep. 11 km ten Zuid Oosten van Hwatsjang gevorderd Dit zijn dus de troepen, die vanuit het Noord-Oosten op Pjongjang aanrukken. Vanuit uit Zuid-Oosten zyn patrouilles Joelli. op 45 km afstand van de rode hoofdstad, gepasseerd. De „speer punten" der Amerikaanse eerste cavaie- rie-divisie staan op 64 km afstand op Pjongjang gericht Met jagers en bom menwerpers wordt de opmars krachtig gesteund. Aan de Oostkust heeft de ma rine de handen vol enorme mijnenvel den op te ruimen. Minister verdedigt ambtenaar O.M. Niet alle communisten meinedigen De ervaring leert, dat in Amsterdam in rechtszaken herhaaldelyk communis ten als getuigen a décharge worden voor gebracht. wier verklaringen ongeloof waardig moeten worden geacht. In cri- tiek op deze verklaringen schuilt niets onbetamelijks. Dit heeft minister Struy- cken geantwoord op vragen van het Tweede Kamer-lid Stokvis (Comm.) over uitlatingen van een ambtenaar van het O.M. Deze ambtenaar zou in een rechts zaak wegens overtreding van het plak- verbod hebben gezegd van een getuige en de verdaohte: „Deze jongens zijn af komstig uit een bevolkingsgroep, die geen bezwaar heeft tegen het afleggen van eer, valse eed". Volgens de minister heeft de ambtenaar O.M. gesproken van „dergelijke getuigen" en niet over Je verdachte of een bepaalde bevolkings groep. Truman in V.S. terug Na ztjn korte conferentie met generaal Douglas MacArthur op het eiland Wake in de Stille Oceaan, is president Harry S. Truman gisteren te San Francisco teruggekeerd. Hier zou hü vandaag een rede houden. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar I bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen- Meest matige wind tussen West en Zuid-West. Minder koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag- (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: Zon 7.0917.41; maaa 15.31—23.10. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1