Ijzige stilte bij de paardenrennen, maar lawaai bij koning voetbal Eten is er best maar de kleding is vrij slecht Gaat er ook iets gebeuren met onze gulden? Niet horen? Dan voelen GROOTMOEDER MOSES Een mogelijke efficiency NIEUWE LEIDSCHE COURAN* 4 ZATERDAG 14 OCTOBER 1950 Moskou bij dag en nacht (II) DE SPORT neemt by de Rnssen een grote plaats In; zij beschouwen haar als een ernstige zaak. Zo is het bijvoorbeeld bij de paardenrennen ,jw kulturni!" niet beschaafd om de favorieten luidkeels aan te moedigen; de races verlopen in üxige stilte. Het doet er niet toe hoeveel de menigte bij de uitslag te «Innen of te verliezen heeft, nimmer verliest zq haar koele gereserveerdheid. De Russen wedden zwaar Als de ren nen zijn georganiseerd door het ministe rie van landbouw zijn er totalisators. maar geen bookmakers Alle paarden zijn het eigendom van de collectieve boerde rijen. De wedrennen worden in Moskou driemaal per week gehouden. Zij begin nen 's middags om twaalf uur en er is iedere twintig minuten een race. Dat gaat door tot acht uur 's avonds, zodat er iedere middag 25 races zijn. Bij voetbalwedstrijden gaat het heel wat rumoeriger toe dan bij de wedren nen. De supporters gaan soms wild t-- keer. Het voornaamste voetbalterrein in Moskou is het beroemde Dynamo Sta dion, een geweldig bouwwerk in blauw en grijs met rode vlaggen die boven meters hoge portretten van Stalin en Lenin wapperen. Opvallend is de plechtige ceremonie van het handjesschudden vóór en na de wedstrijd. De scheidsrechter en de grens rechters geven alle 22 spelers en elkaar een handje, terwijl de luidsprekers Sow- jet-marsen en Russische volksliederen bulderen. Een ander verschil met de ge woonten in West-Europa is. dat de clubs gtedurende de wedstrijd een speler kun nen vervangen zodra het blijkt dat hij die dag niet in topvorm is. Het publiek bij de wedstrijden bestaat voor een groot deel uit uniformdragers en ook dat is voor Europese ogen een ongewoon ge zicht Het is grappig dat de Russische voet ballers en hun aanhang nog altijd de Engelse termen gebruiken. Ge waant u ln Londen of Amsterdam als ge Bnks en rechts hoort roepen: „Corner", „off side" en „goal". Parken Het stadsbestuur van Moskou heeft veel werk gemaakt van de openbare parken, die in het algemeen een geheel ander karakter dragen dan die in de West-Europese steden. Zo heeft bijvoor beeld het Gorkipark allerlei attracties: draaimolens, cake-walks, een openlucht theater en verschillende goede restau rants. Iedere zomeravond kunt ge dave rend gejoel horen uit een tent met lach spiegels. Dit soort vermaak appelleert sterk aan het primitieve Russische ge voel voor humor. In andere parken wordt onderricht ge geven in volksdansen. Op een platform staat een meisje, dat met de hulp een orkest bestaande uit piano, ac deon en balalaika de bezoekers kunst van volksdansen bijbrengt. Anderë meisjes bewegen zich tussen de menigte en helpen iedereen voor wie de klassieke danspassen te ingewikkeld mochten zijn. In de rij Mijn vrouw is van oordeel, dat men in Moskou veel gemakkelijker kan huis houden dan in West-Europa. Fruit is ei alvast veel overvloediger voorhanden het was er althans op het moment, dat wij uit Moskou vertrokken. Winkelen kost echter ontzettend veel tijd. Voor de zaken, waar brood en andere levensmid delen worden verkocht, staan voortdu rend lange rijen mensen. De moeilijkheid is, dat men voor elk artikel, dat men wenst te kopen, tweemaal in de rij moet staan. Wanneer men een Russische winkel binnen gaat, moet men zich eerst op de hoogte stellen van de prijs van hetgeen men wil kopen. Daarna gaat men in de file voor de kassa staan, geeft daar op wat men nodig heeft en betaalt de inko pen tegen afgifte van een bon. Dan moet men opnieuw in de rij gaan staan. Men overhandigt ed bon aan het bedienende personeel en ontvangt eindelijk de langde waren. De cakes, pasteien en alle soorten ijs ln Moskou zijn verrukkelijk. Roomboter is een van de grondstoffen voor cake. De Russische vrouwen zijn In de winkels vriendelijk als men maar kan wensen. Wanneer zö zien, dat men vreemdeling is en moeilijk kan uitleggen wat men precies wil hebben, komen zij om de on bekende klant heen staan en vragen hem. of hij een andere taal spreekt, zodat zij kunnen helpen. Velen van haar spreken Duits. De vrouwen hebben een zeer grote be langstelling voor buitenlandse kleren. In winkels gebeurde het vaak, dat zU naar mijn vrouw toe kwamen en haar vroegen waar zij haar hoed, haar hand tas of haar schoenen had gekocht. Zij antwoordde dan altijd: „In Enge land", en dan verwijderden de Russinnen zich zonder verder iets te zeggen. H M schoenen uit Tsjechoslowakije is aange- Matige kwaliteit j komeDi staan de vrouwen soms uren in Over het algemeen is de kwaliteit van de rij om er een paar van te bemachti- kleding en schoenen, gemeten naar onzegen. maatstaven, maar zeer matig, 's Zomers dragen de Russische vrouwen plastic schoenen of schoenen met sponsrubber- zolen. Gedurende de winter dragen zij rubber Jaarzen, die tot de knieën reiken of vilten schoenen. Bierflessen worden van een zeer slechte kwaliteit glas vervaardigd. Zij moeten zeer voorzichtig worden behan deld en breken gemakkelijk, wanneer men ze opent In de winkels moet men evenveel voor de fles als voor de Inhoud betalen: drie roebel. Op de markten zijn de levensmiddelen veel duurder dan ln de winkels, omdat zU verser zijn en in kleinere hoeveelhe den te koop worden aangeboden. Slechts suiker is in de zomermaanden altijd wat schaars. Deze wordt dan voor het maken van jams gebruikt. Wie in Moskou gaat winkelen, moet steeds die dingen in de gaten houden, die hij spoedig nodig kan hebben. Be paalde goederen verschijnen op zekere dag in de winkels en zijn dan plotseling weer in weken niet te krijgen. Daarom is het 't best, om datgene, dat men nodig heeft, te kopen zodra men het ziet. De kledingzaken zijn naar onze be grippen slecht voorzien en zeer duur. Wat ze aanbieden is doorgaans ver ach ter de mode. Wanneer er een zending Spanningrond het Pond Sterling Het drama-Ambon van invloed op de Effectenmarkt Nog steeds blijven de geruchten over een komende herwaardering van het Pond Sterling aanhouden. Ondanks officiële tegenspraken meent men uit de toegeno men monetaire reserves van Groot Brittannlë de mogelijkheid ener spoedige reva luatie te kunnen afleiden en het is opvallend, welk een belangrijke vraag naar ponden in de afgelopen week uit allerlei kringen te constateren viel. Intussen zijn de dollarleningen, welke op onze effectenbeurs genoteerd worden op een aanmerkelijk lager koerspeil ge komen. Zo daalde de 3% pet Nederland per 1957 tot circa 103 pet, de 3 pet Binnenlandse dollarlening ten laste van de staat tot 96 pCt en de 3V4 dollarle ning Philips tot 103 pet. De agio op Amerikaanse shares liep in de afgelopen week eveneens niet onbelangrijk terug. Uit de Pers Onder dit opschrift schrijft het Am sterdamse „Parool": De minister van Justitie heeft enkele dagen geleden een circulaire doen uit gaan aan de Openbare Ministeries. De inhoud kwam er op neer, dat de politie strenger zal moeten optreden tegen over treders van verkeersvoorschriften. Die mededeling zal ook wel terecht komen bij de verkeerspolitie der grote steden. We hopen, dat men daar die „opdracht" van de minister van Justitie met spoed zal gaan uitvoeren. Indertijd is er vooral in Amsterdam, een actie van de politie geweest; zó maar ln het wilde weg begon de verkeerspolitie op de wonderlijkste ivijze processen-ver baal uit te delen. Dat was fout. Nü liggen de kaarten anders. Sinds maanden heeft bijvoorbeeld de Amsterdamse verkeers politie van allerlei gedaan om de lawine van verkeersongevallen te stuiten. We zijn het met enkele maatregelen en ac ties van de verkeerspolitie niet eens ge weest. We hopen dat men daar eens zal afstappen van „heer Bommel" en van „de heer in het verkeer". Een Iets „man nelijker" actie is zeker op haar plaats. Maar daar gaat het nu niet om. Onze grote steden behoren tot de onveiligste van de wereld. Al die acties, al die spreuken, al die verkeersgewetens heb ben,weinig geholpen. Zojuist hebben wij gehoord, dat de verkeersongevallen aan land 88 millioen gulden kosten. Door strenger optreden van de politie is dat bedrag ongetwijfeld omlaag te krijgen. De verkeerspolitie is zeer lankmoedig geweest. Meer dan eens heeft ze zelf ge zegd dat na de „reclame" de bekeuringen zouden komen. Die tijd is aangebroken. Helaas is een aantal Nederlanders nog niet zó ver, dat zij zich behoorlijk op de weg wil gedragen. Er zijn nog mensen die de verkeersregels niet willen kennen of niet willen toepassen. Aan die toe stand móét een einde komen. Een politie actie valt ditmaal niet zo maar uit de lucht. Er is, zoals dat heet, van alles en nog wat gedaan. Helaas, het heeft weinig geholpen! Wie niet horen toil naar de wijze stem Wat NINETTE ontwierp Drie ontwerpen het Haagse huis Ninette, die kunnen wedijve ren met vele bui tenlandse coutu- Van links naai rechts: de nieuwe lage taillelijn wordt geaccentu eerd door de bre de overslag van het voorpand van het jasje. De kno- doen geen diertst de knopen die dienst doen. ziel Overigens kun nen we vertellen, dat dit model ge zachte bruine an- gorastof en ver- De japon in he: midden heeft een aangeknipte klok in de gladde rok Dc a-symetrische hals is aan een zijde gedrapeerd en heeft een on derbroken revers aan de andere zij de. Broderie van kleine paarlen op de heup en de corsage maken het geheel wel bijzonder De mantel rechts is het bekijken waard Zwart laken me" zwart fluwelen kraagje en zakklepjes zoals de grote mode voor de winter is. Het exclusieve zit in de sluiting, die in de taille onder broken wordt en dan half verscholen in van de verkeerspolitie, moet dan maar voelen. We hopen dat de verkeerspolitie in onze grote steden met spoed gevolg zal geven aan de wensen geuit in de cir culaire van de minister. Anders krijgen we nooit de veiligheid die wij zo bitter nodig hebben. ONTDEKT IN DROGISTERIJ New York, stonden in 1937 enkele schil derijen voor één dollar per stuk Een ingenieur zag ze, kocht 'ze en vroeg het adres van de sohllder.' Hij kwam bij een 77-jarlge boerenvrouw, een weduwe en moeder van 10 kinderen. Het was Anna Mary Robertson Moses, beter bekend onder de naam „Grandma Moses". Toen het boerenwerk haar te zwaar werd, ging ze wat borduren en maakte ze diverse soorten jams. Deze jams wer den nog bekroond. Maar „Grandma Moses" was niet te vreden en gln-g eens wat proberen met olieverf. Nog datzelfde jaar 1937 kon ze schilderijen bij haar buurman- drogist tentoonstellen en kwam de Inge nieur, die al haar werken opkocht. Op 77-jarlge leeftijd werd „Grandma Moses", die voordien nimmer had ge schilderd, ontdekt. „Men moet prettige gevoelens ondervinden en geen onaange- ïame, die men altijd in voldoende mate kan krijgen",-is haar motto-bij het schil deren. De eerste officiële tentoonstelling van haar werken was in 1940 te New York onder de titel „Hoe een boerenvrouw schildert" en daarna zijn de schilderijen op bijna 80 individuele tentoonstellingen Zou het Pond Sterling een hogere wis selkoers krijgen tegenover de Ameri kaanse dollar, dan valt te voorzien, dat andere landen dit voorbeeld zullen vol gen. De devaluatie der valuta's in Sep tember 1949 werd veroorzaakt door de Britse regering, welke zonder overleg met andere landen van West-Europa, tot een verlaging van de wisselkoers overging. Zou ditmaal een revaluatie von het Pond Sterling ondernomen worden, dan zou^- den andere landen, waaronder vermoe delijk ook Nederland, het Britse voor beeld volgen. Wü zijn echter van mening, dat vooralsnog de problemen der beta lingsbalans en alles wat daarmede sa menhangt, een belemmering vormen voor een herwaardering der valuta's. Als herfstlicht over het Binnenhol speelt Uit een en andier blijkt, dat de vrees waardevermindering van de Ameri kaanse dollar nog niet geweken is. Bank. zijn de jongste maandstaten dei grote banken ongetwijfeld belangwek kend te noemen. Er blijkt uit, dat de ere- dietbehoeften in het lopende jaar aan zienlijk zijn toegenomen, gemiddeld- met circa 25 pet. Aan deze snelle uitbreiding der debetrekeningen heeft de Neder landse Bank klaarblijkelijk een einde willen maken uit vrees voor inflatoire ge varen. Anderzijds zal niet minder eer rol hebben gespeeld de overweging orr voldoende ruimte te houden voor d< overheidsfinanciering. De voorgenomen distributie van bankcrediet op basis der balanscijfers van de grote banken heeft, voor zover bekend, nog geen concrete vorm gekregen, ma-ar ongetwijfeld zal de regering deze aangelegenheid tot eei door haar gewenste oplossing brengen. ning belangrijke grondstoffen tot dusver vrijwel zonder uitwerking zijn geblevi op de koersen der aandelen. In de afge lopen week werd een nieuw record ge registreerd voor tin en rubber. Voor eerstgenoemd product is nog veel betaald als thans, voor rubber in de laatste 25 jaar niet Desondanks zien wij aand. Billiton mij vrijwel onbewogen voor de recordprijs van het produet, terwijl ook rubber aandelen geen noemenswaardige reactie hebben te zien gegeven. De winstmarge voor de betrokken maatschappijen is zonder meer hoog te noemen. Een prijs van 865 dollar per ton tin en van rubber ad 4 sh. 3 d. per lb laat zelfs bij de sterk gestegen productiekosten zeer grote winsten over. Het is de onzeker heid aangaande de toekomst, nu weei naar aanleiding van de gebeurtenissen rond Ambon en de kwestie Nieuw-Gui- nea, welke tot grote reserve op de ef fectenmarkt leidt. se ge stemd tengevolge van de gunstige resultaten voor de toekomst. Deze per spectieven worden grotendeels bepaalü door de inflationistische inspuiting koopkracht tengevolge van de bewape ning. Sedert het uitbreken Koreaans conflict heeft president Tru man een aanvrage ingediend voor ruim 11 milliard dollars. De totale defensie uitgaven voor 1950/1 (fiscaal jaar) belopen naar schatting circa 32 milliard GROOTMOEDER MOSES in geheel Amerika bezichtigd. Musea particulieren kochten werken aan thans staat de nog steeds eenvoudige boerenvrouw „Grandma Moses" in het middelpunt der openbare belangstelling, mede ook dank zij de serie gekleurde Kerstkaarten, die in Amerika jaarlijks in een oplaag van millioenen exemplaren verschijnen. Ook ons land heeft thans de kans ge kregen het werk van „Grandma Moses" te exposeren en in het Haagse Gemeen temuseum hangen tot 12 November 50 van haar schilderijen. Nu zal als vanzelf de vraag worden op geworpen of de kunst van deze auto didacte inderdaad die grote belangstel ling waard ls, of dat het verhaal van haar late en zonderlinge ontdekking al leen haar die belangstelling heeft be zorgd. Het lijkt me wel zeker, dat dit ve haal belangrijk is geweest voor a reclame en zelfs voor de waardering va het werk van „Grandma Moses". Zo' verhaal wordt maar al te vaak uitgebuit en het is op zichzelf wel interessant ook Maar toch zijn er meer factoren, welke „Grandma Moses", die populariteit be zorgden, meer positieve factoren. Deze kunst is maar niet een sensatie ln het primitieve, een Amerikaanse „would-be" uiting zonder meer of een dwaze elementaire eigenschap- waardering vai Deze kunst Is i dollars. Het gevolg van deze investerin gen. welke per saldo improductief zijn. is, dat de publieke koopkracht nog ver der toeneemt, dat het prijspeil stijgt en de inflatiegevaren, ondanks de beteuge lende maatregelen der regering groter worden. Men verwacht, dat het nationaal komen in de V.S. het volgend jaar 300 milliard dollar zal bedragen, een bedrag te duizelen. Hét stijgend prijs peil roept het gevaar van nieuwe werk stakingen op en in de afgelopen week gingen er geruchten omtrent een loon- conflict ln de spoorwegen. De sleutelindustrieën verheugen zich i een ongekende bedrijvigheid De staalnijverheid ziet zich voor de nood- kelijkheld gesteld om particuliere afnemers te rantsoeneren en het tekort aan staal tracht men uiit West-Duitsland te vullen. tlge, aangename gevoelens. Bij het zien dit werk wordt ge even losgerukt uit soms geheimzinnige of verwarde kunstopvattingen van deze tijd; wordt ge geconfronteerd met een leven van kinderlijke zuiverheid en verrukkelijke openhartigheid. Deze kunst is primitief, kinderlijk, aar ze is geen kinderwerk, evenmin als het werk der Oosterse primitieven in Pieter Brueghel. De ongecompli ceerdheid van deze boerenvrouw geeft haar het vermogen de landschappen, de huizen, de mensen en de dieren te schil deren, zoals zij die werkelijk ziet, waar- it. Niet in een droom, voor het be grip waarvan kennis van de psycho analyse nodig is, maar in de werkelijk heid. Een werk b.v. als „Sneeuwballenge vecht" (No. 14) ls van een kundigheid, echtheid en puurheid, die doe beseffen, dat het deze vrouw niet te doen is om allerlei gecompliceerde opvattingen uit te dragen, maar om een simpel en levend beeld te geven van wat zij in haar omge ving ziet en opmerkt. Dat opmerkings vermogen is bijzonder groot en op ge heel eigen wijze weet ze dat in haar kunst aan te wenden. Ga deze kunstwerken niet ontleden, niet uit elkaar halen, maar onderga ze .ls eenvoudige uitingen van iemand, die ,og iets van de levensvreugde kent. En dan zullen die schilderijen ook vreugde schenken. Corn. Basoski en dubbele plooi tot de rokzoom voort- Grappig is het kleine hoedje van flu weel, dat Hilda als een nauwsluitend kapje het hoofd doet omsluiten Drie ontwerpen, die elk voor grote verdienste hebben, maar wellicht wel als grootste verdienste, dat ze ii derdaad draagbaar zijn, ook voor vroi wen, die geen taille van 58 cm hebben! gezet wordt. Vacantie voor allen" met 5 pet leductie De zegels (nominale waarde f 1) va de Nederlandse Reisspaarkas, waarovi wij gisteren schreven, kunnen door de werkgevers en organisaties worden ge kocht a f 0.97, om aan hun werknemers of leden te worden verkocht voor 95 De spaarders ontvangen behalve de zegels een reischèqueboekje, met plaats voor vijf zegels, en elk jaar een hotel- en vacantiegids. De chèques, die geldig zijn bij de K.L.M., <J.e Spoorwegen, bus lijnen en rederijen, bij driehonderd logies- en restaurantbedrijven, dieren tuinen enz., kunnen slechts worden aan geboden als het verschuldigde bedraz minstens drie gulden groot is. De spaar ders krijgen dus per chèque hoogstens twee gulden wisselgeld terug. De Ned Bankiersvereniging heeft haar leden ge adviseerd van hun rekeninghouders de reischèques zonder kosten in betalin: aan te nemen en deze dus als bankbil jetten te behandelen. De Stichting, die gevestigd is in Der Haag, Zeestraat 100. en waarbij behalve de gisteren genoemde organisaties ook de Ned. Chr. Reisvereniging is aangeslo ten. heeft subsidie aan de regering ge vraagd. Het motto van de actie is: Va cantie voor allen. Koningin ontving Canadese vlootcommandanten De Koningin heeft gisterochtend Soestdijk de commandanten ontvangen van de Canadese oorlogsschepen, momenteel in Amsterdam en Rotterdam liggen. Het bezoek duurde bijna Generaal Smuts, die verleden maand overleed, heeft aan zijn weduwe een mogen nagelaten van 574.000 gulden, waarvan 195.000 in contanten. BERLIOZ en zijn Requiem Over het leven van Berlioz zou een spannende roman kunnen worden ge schreven. Er is nauwelijks een componist te noemen, die zovele dolle avonturen heeft beleefd. Berlioz was nu eenmaal een zeer excentrieke per soonlijkheid. De drang naar het overdadige en het groteske, die hem als mensin de meest zonderlinge verwikkelingen bracht, heeft ook op de cc ponist zijn stempel gezet. Als componist was Berlioz het tegen-1 u erden gelegd, zo heeft ook Berlioz gestelde van een absoluut musicus. Hij ligieuze gevoelens verklankt, die hij niet kon zich alleen laten inspireren door buitenmuzikale inhouden. Berlioz had grenzenloze verering voor Shake speare en Goethe en het is daarom niet verwonderlijk, dat zijn „Roméo et Ju liette" en zijn „Damnation de Faust" tot zijn beste werken gerekend moeten wor den. Zo groot was de behoefte om zeer be wust menselijke gevoelens in muziek weer te geven, dat hij zelfs aan zijn sym- phonie een gedetailleerd programma ten grondslag legde. Reeds uit deze „sym- phonie phantastique" blijkt, welk een bizarre, gecompliceerde kunstenaarsna tuur Berlioz is geweest. Het eerste ont luiken van liefdegevoelens in een jonge man is hierin verklankt met ontroerende ongereptheid en tedere hartstocht. Maar welk een snerpende hoon, gubere, infernale bezetenheid spreekt uit d» laatste delen! Het gevoelsleven van de componist be woog zich altijd tussen uitersten. Altijd geladen, altijd in heftige vibratie zocht bij de schrijnendste contrasten, zowel in het leven als in de kunst. Een dergelijk kunstenaar lijkt al lerminst aangewezen om een kerke lijk werk te schrijven. Berlioz miste geheel de devotie en religieuze over gave van componisten als Palestrina en Bach. Hij was geen gelovige, die met diepe eerbied en ootmoed het gestelde probleem zocht te naderen. Wat hem in de compositie van een Requiem aantrok, waren de ver schrikkingen van de dag des oor deels, die alles verre overtroffen wat de menselijke fantasie zich kanvoor- bewust beleed. Wie kan ongevoelig blijven smeking van het „Salva me"? Hoe ont roerend is in het „Quid sum miser" de verootmoediging van de ongelukkige uit gebeeld, die beeft voor het laatste oor deel. En hoe grandioos is de fuga op „Hosanna in excelsis"! Dit Requiem boeit onafgebroken door de rijke contrasten, door de intensiteit waarmede de gevoelens van de nietige mens ten opzichte van de problemen van dood en eeuwigheid zijn uitgebeeld. Maar ondanks de felle bewogenheid is het werk zeer streng van structuur. Het eerste en tweede onderdeel zijn gebouwd op thema's, die eerst afzonder lijk, later gecombineerd ten gehore wor den gebracht. Het moeizaam stijgende thema, waarmede de orkestrale inleiding van het „Dies Irae" begint, speelt ook later een rol, o.a. in het „Quid sum Men schrijft ons van deskundige zijde: /-jNLANGS hebben wij hierop gewezen, dat de efficiëncy van het productie proces verbeterd moet worden. We wil len hiertoe nog een klemmend argument ontlenen aan de publicatie van het Cen traal Economisch Plan 1950. Dit bericht dat de arbeidsproductiviteit iets ge stegen is, nl. tot 91% van 1938, en hier mede staan we in Europa wat producti viteit aangaat, op de tiende plaats. bekend, dat aan het sluitend maken van de betalingsbalans de hoog ste prioriteit gegeven moet worden. De- balans kan alleen in evenwicht wor den gehouden, als de Nederlandse ïn- 90% door de goederenuitvoer wordt gedekt dit percentage was echter erste zes maanden van dit jaar 61! Hieruit vloeit voort, dat onze k06ten beneden moeten en onze producti viteit naar omhoog moet. Hierbij mogen we ons spiegelen aan het bemoedigende resultaat, dat Zwit serland bereikte onder omstandigheden die niet sterk van de onze verschillen. Dat land heeft een bevolking, welke op een klein productief woongebied rela tief dicht is, geen koloniën of grondstof fen bezit en ongeveer dezelfde mentali teit heeft als ons volk. Zwitserland is gedwongen geweest, evenals wij dat nu zijn, om te industria-- liseren en is er zelfs in geslaagd, het re latief grootste exportland voor indu striële producten te worden, aldus de ?taris van de Nederlandse Kamer Koophandel voor Zwitserland. Hier bij moge opgemerkt worden, dat het geen verrassing zal zijn te vernemen, dat dit land veel aandacht aan de efficiëncy besteedde en ongetwijfeld dit genoemde resultaat bereikte door lage kosten en hoge productie en dus door doelmatig heid. wellicht nuttig eens een voor beeld van een verbetering te noemen en de daaruit voortvloeiende gevolgen te releveren. In vele industrieën wordt er sterke mate gerekend met de wensen n de afnemers, of met de mogelijke nsen! Immers de klant is koning. Dit heeft tot gevolg, dat er vele typen van de betreffende artikelen gemaakt wor den, hetgeen tot resultaat heeft, dat elk type relatief duurder is en dat de om- in totaal geringer zal zijn, dan bij verlaging van het aantal typen of variëteiten van grondstoffen, hulpstof fen, onderdelen, of eindproducten het ge val zal zijn. wrE willen nu systematisch de voorde len nagaan voor fabrikant en consu ment. Voor de productie heeft men per soneel nodig en de opleiding hiervan zal het bovengeschetste geval kort duren dus goedkoop zijn. De inkoop van grondstoffen zal veelal Ln grote quanta geschieden, omdat er niet een grote ver scheidenheid van materiaal nodig is. Bij de voorbereiding van het productiepro ces zullen de leiding, de planningafde ling. het ontwerpenbureau en de teken kamer minder zwaar belast worden en wellicht goedkoper worden. Het productieproces zelf zal in sterke mate machinaal kunnen geschieden, want de aangeschafte machines zullen dan zoveel als mogelijk is volbezet zijn. Bij een productie van vele goederen en typen zal er meer handenarbeid plaats vinden, daar het aanschaffen van een machine te duur zou zijn, wegens onder bezetting. En in het geval men met een machine voor het makeD van b.v een bepaald type kous. ook een ander type kous kan fabriceren, gaat er met het minutieuze instellen op het andere pro cédé kostbare tijd verloren In de jam- fabrieken, waar vaak vele typen pro duct gemaakt worden, is dit verlies een dag. Het verlies van productiecapaciteit zal bij de door ons bedoelde productie ge ring zijn, de bezettingsgraad van de ma chines zal zo groot mogelijk worden, het productieproces wordt meer gestroom lijnd. Ook toezicht en controle worden gemakkelijker en goedkoper Na afloop van het productieproces zal men dienen op te slaan Deze voorraadhuishouding zal zeer efficiënt kunnen zijn bij een gering aantai typen. En dit geldt even eens voor de grondstoffenopslag We willen nog wijzen op de verdere voordelen, welke buiten het directe pro ductieproces gelegen zijn Daar de in koop en verkoopad.ninistratie en de kostprijsberekening eenvoudig zijn, zul len de administratieve diensten goedko per zijn. De reclame en de verkoop kun- efficiënt georganiseerd worden en hiervan profiteert de handel, omdat de omzetten daardoor zullen toenemen, in het geval er op een bepaald serietype ingesteld moet worden, zal de handel lang moeten wachten, aleer de fabriek kan leveren, en dit brengt dus met zich mede dat de tussen voorraden bij de han del vrij omvangrijk moeten zijn. Bij een productie met geringe variëteiten zullen ook kosten van voorraadhouden dalen. Zeer bijzondere aandacht moet worden geschonken aan de instru mentatie. Beilioz, die verklaarde op het gebied dei instrumentatie niets van zijn leraren te hebben geleerd, heeft de orkestinstrumenten geheel nieuwe mogelijkheden afgedwongen. De meesterlijke individuele behande ling van de orkestinstrumenten draagt tot de situatieschildering juist bij Berlioz zeer veel bij. De componist heeft zijn Requiem (de .Grande Messe des Morts") in 1837 ge schreven in opdracht van de Franse re- De laatste dag van de wereld: Wat Is ter £lach<0'!.",s zichzelf anders dan een nietig, Algenjnse veld ocht Hoe na het werk armeoi-1 ^em aan kart blijkt uit een brief van 11 Januari 1867, waarin hij schrijft: Wanneer ik veroordeeld was om al mijn werken te zien verbranden op één na, zou ik voor mijn Requi i gratie vragen. Daar het werk een grote orkestbezet ting vraagt en hoge eisen aan de uitvoe renden stelt, wordt het zelden, te zelden, uitgevoerd. Nu het Donderdag 19 Octo ber door het Haagse Toonkunstkoor het versterkte Residentie-Orkest met medewerking van de tenor Frans Vroons, onder leiding van Willem van Otterloo, ten gehore zal worden gebracht, hebben wij gemeend in een inleidend artikel op de betekenis van deze uitvoering te moe ten wijzen. Hennie Schouten radeloos schepsel, dat huivert, de bazuinen schallen, die het laatste oor deel aankondigen? Berlioz heeft niet genoeg aan een groot koor (het liefst had hij 700 zangers ter beschikking gehad) en een groot orkest met o.a. 4 fluiten, 4 clarinetten, 8 fagotten, 12 hoorns en 4 pauken. In de hoeken van de zaal moe ten vier blaasorkesten worden opgesteld," die in werking treden, wanneer vanuit alle windstreken het bazuingeschal weer klinkt. Zeker is het „Tuba mirurn" een der hoogtepunten van het werk. Maar het zou onjuist zijn, het Requiem slechts te zien als een huiveringwekkende apoca lypse. Evenals Bileam slechts de woor den mocht spreken, die hem in de mond gEN fabricagemethode, welke een consequente toepassing is van het hier bedoelde geval van besparing door vermindering van het aantal producten zien we o.a in Zwitserland bij de hor loge-industrie. Elk onderdeel wordt ui een apart bedrijf vervaardigd Bij een dergelijke graad van doorvoering van de specialisatie, zien we specialisten, die de fabrieken afreizen, overal toegang hebben en zorg dragen, kwalitatief het beste te verkrijgen De fabrikanten leggen zich dan toe op massafabricage en bereiken, dat hun kosten per eenheid product zeer laag zijn Uiteraard is er dan nog een fabriek, welke zich specialiseert in het samen stellen van het eindproduct. Deze voordelen zullen niet in elke in dustrie alle te verwezenlijken zijn Doch naar onze stellige overtuiging wel vele Het belang van fabrikant en consument wordt vaak gediend door beperking. Door lagere productiekosten en lagere verkoopprijzen komt het eindproduct veelal ter beschikking van meer kopers en kan de ontzet en dus de productie worden uitgebreid, hetgeen een vergro ting van de winst betekent. De even tuele service en onderhoudsdiensten kunnen vereenvoudigd en verbeterd worden, zonder kostenverhoging En bij export zullen deze voordelen onze de- viezenportefeuille ten goede komen. Hiermede zijn we op ons uitgangspunt teruggekomen; ons economisch bestaan is immers afhankelijk van de handels- en betalingsbalans Nu we allerwegen op de wereldmarkt,prijsstijgingen zien. b.v Ln Frankrijk 100% voor koper en in Zweden 109% voor rubber, en 57%. voor wol, en ook ons land hiervan niet vrij gebleven is. zal de noodzaak van verso beren nog groter vorden en om die re den menen we dat de hier naar voren gebrachte idee iets kan bijdragen tot het gestelde doeL

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 4