ffórtje (gjmrant Niets mooier dan de samenwerking 1945, zei Wisjinsky vóór van Wist U ZATERDAG 14 OCTOBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER Een en dertigste jaargang No 8248 „Stantgasticfi is ghrbleoen myn bert in tegfjenspotf En nog geen einde GewichtheUen in de Ver. Naties Maar wie bijt er in een koek, waar prikkeldraad in zit? Een eigenaardig nummertje „gewichtheffen", dat de Russen in de „poli tieke commissie" der Ver. Naties ten beste hebben gegeven. „Heren, waarom zouden wij niet samenwerken; als de Ver. Staten daarmede beginnen, dan zal de wereld eens zien, hoe de dingen veranderen", aldus ving Wisjinsky zijn „vredesoffensief" aan. Niets is mooier dan de samen werking tussen de „Grote Vijf", zoals die was, vóórdat het geschil tussen Oost en West ontstond. Wij zouden zeggen: Als de Rus de passie preekt, V.N. pas op Korea en Indo-Chinal De Amerikaanse gedelegeerde John Foster Dulles heeft erop gewezen, dat, indien de VN. geen doeltreffend collec tiefveiligheidssysteem instelde, de lan den onvermijdelijk nog meer steun moesten zoeken in militaire allianties. Resultaat: Het „zeven-mogendheden- plan" zal worden herzien in verband met de voorgestelde amendementen, w.o. ook Russische. De vrede zou, aldus Dulles, teniet gaan, als bovengenoemd plan der V.N. door Russische oppositie ontdoken wordt. Vandaag vergadert men opnieuw. Naar buiten demonstreert Wisjinsky derhalve een bereidheid, met de vier andere mogendheden te gaan „praten" over een gemeenschappelijk optreden tegen aggressie, ofschoon de Russen zelf daarin matador zijn. In Amerikaanse en Britse kringen staat "men dan ook zeer sceptisch tegenover de politieke harte lijkheid dezer Sowjet-bedoelingen. Wat is er in wezen van gemeend? De woorden zijn genoeg gewisseld en het is de noogstc tijd, dat de Russen nu eindelijk eens daden tonen. Deze Russische lyrische stemming openbaarde zich tijdens de behandeling van het „zeven-mogendheden-plan", be ogende de Assemblée grotere bevoegd heden te geven, om tegen aggressie op te treden. Wisjinsky gaf de schuld aan de Ver. Staten, dat er na de oorlog een nieuwe „politiek van hardheid" was ontstaan. Volgens hem was er wel degelijk over eenstemming te bereiken, maar Washing ton weesde koek af, zonder hem zelfs te proeven. Wij zouden zeggen: Wie bijt er in een koek, waar prikkeldraad versperring in verwerkt is? Terecht hebben Amerikaanse promi nente figuren dan ook reeds verklaard, dat het een grote misvatting is, veel waarde aan de Russische ontboezeming te hechten, ook al gaf Wisjinsky te kennen, dat de Sowjet-Unie „toch nooit voor iemand op haar benen zou staan te Einde ministerscrisis in zicht Mx H. L. s'Jacob meest erxistige candidaat (Van onze Parlementsredacteur) Wij hebben ernstige redenen om aan te nemen, dat minister Van Schaik bij het zoeken van een opvolger van minister Schokking tenslotte toch de voorkeur heeft gegeven aan mr H. L. s'Jacob, de huidige secretaris-generaal van het de partement van Financiën. Met deze zyn tenminste ettelijke besprekingen gevoerd en het schijnt dat hij zijn aanvankelijke reserves heeft laten varen Het is overigens duidelijk, dat van een officiële benoeming van de heer 's Jacob nog geen sprake kan zijn, zolang het ontslag van minister Schokking nog niet is aanvaard. Aangenomen kan echter worden, dat dit binnen enkele dagen zal geschieden, omdat de gehele kwestie op korte termijn haar beslag moet krijgen in verband met de te Washington te houden bespreking van de ministers van Defensie van de landen van het Atlan tisch Pact. Over de vraag, of het ontslag van de beide staatssecretarissen even eens zal worden aanvaard is nog geen uitsluitsel te geven. Naar alle waar schijnlijkheid zal dit niet geschieden, te gelijk met het ontslag van minister Schokking, opdat diens opvolger zich kan beraden op dit punt. Mr Hendrik Laurentius s'Jacob werd Dr W.. Huender onze gezant in Ethiopië De regering van Ethiopië heeft bewil liging verleend tot de benoeming van majoor dr W. Huender, te voren gou verneur van Suriname en voordien hoofd van de Ned. militaire missie in Berlijn, tot Nederlands gezant te Addis-Abeba. Dr Huender is er al aangekomen. Zijn ressort omvat ook Eritrea, Zuid-Arabië en de drie Somili-landen. Deze benoeming is een nieuwe stap tot het aanhalen van de in 1925 geopende betrekkingen tussen het keizerrijk en ons land. Sinds 1948 heeft Keizer Haile Se lassie drie Nederlanders als bijzonder adviseur in zijn dienst, nl. mr H. J. Spit. prof. mr Muller en mr Hens. Men hoopt dat de aanwezigheid van dr Huender zal medewerken tot de uitbouw van de Ne derlandse handels- en economische be langen in Ethiopië. H. A. A. baron Collot d'Escury is be noemd tot kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de Koningin. Alle ambtenaren krijgen 5 pet meer Regering vraagt 't ook aan provincie en gemeente De ministerraad heeft besloten dat de Jongste 5 pet loonsverhoging zal gelden voor alle rijksambtenaren en arbeid? contractanten waarvoor een algemene loonregeling geldt (dus ook met sala rissen boven ƒ3600 per jaar 5 procent), met uitzondering van de hoogste staats- functionarissen, voor wie by de ontwerp- rijksbegrating in een verhoging van de salarissen is voorzien. Aan de besturen van de provincies, gemeenten en waterschappen zal in over weging worden gegeven een met deze beslissing overeenkomende regeling te treffen. De strijd in Indochina Snelle Amerik. hulp aan Franse troepen Na onderhandelingen en een desbetref fend verzoek door Jules Moch, de Franse minister van Defensie, heeft de Amerik. regering gisteren verzekerd alles in het werk te zullen stellen óm zo snel moge lijk militaire uitrusting aan de Franse strijdkrachten in Indochina te leveren. Naar verluidt zou Moch om een totaal van 3.170.000 000 dollar aan militaire hulp gevraagd hebben voor 1951. Frankrijk zou van plan zijn het aantal divisies in Indo china voor 1951 van 5 op 10 te brengen. Minister Letourneau heeft gisteren na een kabinetsvergadering verklaard, dat men de militaire toestand „goed in har den heeft." Volgens Chinese krnigen te Hongkonj zijn 150000 Chinese manschappen samen getrokken aan de grens tussen China ei Indochina. Deze werken om. aan ee: nieuwe spoorweg van Lioetsjou naar d grensstad Tsjennankwan. Het werk zo aan het eind van deze maand voltooid heeft ai deze zoeken Op Soestdijk heeft H.M. de Koningin de bevelhebber en de commandanten vi de Canadese oorlogsschepen, die ons land bezoeken, ontvangen. Links van Vorstin de bevelhebber, admiraal Edmond Rollo Mainguy en rechts de Canadese ambassadeur in Den Haag, de heer Dupuy Gisteren bekocht de plv. chef van de Gerterale Staf, luitenant-generaal Col mey èr, in Den Haag de vrijwilligers voor Korea. De generaal is hier in gesprek met een der vrijwilligers. Verder ziet men v.l.n.r. majoor den Ouden, comman dant van de vrijwilligers, kapitein Eekhout, plv. commandant en luitenant Clumpkens, compagnies commandant op 6 April 1906 geboren en is een zoon van de vroegere Commissaris der Konin gin van Utrecht. Tot 23 November 1943 was hij burgemeester van Valburg en sedert 19 November 1945 is hij secre taris-generaal van het departement van Financiën. Bovendien is hij commissaris van de Ned. Spoorwegen, lid van de raad van bestuur van de N.V. Mij. voor Industriefinanciering. Verder is hij rid der in de Orde van de Ned. Leeuw en Commandeur van het Legioen van Eer van Frankrijk. Hij woont te Wassenaar, Buurtweg 87. Hy wil geacht worden de Christelijk Historische richting te zijn toegedaan. Blijkens een officiële verklaring van minister Schokking zün mededelingen van „welingelichte zijde" over de ach tergrond van zijn aftreden, waarin zijn verhouding tot de andere ministers in het geding gebracht is, niet van hem zelf afkomstig. Hy betreurt zelfs deze mededelingen. Van de zijde van dr Drees werd ons bovendien verklaard, dat alle berichten over „storm in het kabinet" van a tot z verzonnen zijn. Beroep van Ambonnese kerken op Koningin Republiek voert troepen door lucht aan 'al van kerken en verenigingen op Ambon hebben een beroep gedaan op H M. Koningin Juliana met het volgende smeekschrift: „Wij roepen hierbij eerbie dig de hulp van U. M in, opdat het vuren in de Zuid-Molukken gestaakt wordt er. een justitieel en rechtvaardig onderzoek kan plaats hebben. Moge God. de Ai- machtige, U. M. kracht en wijsheid schen ken om in onze strijd de beslissende stap te nemen in belang van „rust en vrede" en ook als blijk van waardering en be wondering voor een volk, dat evenals het Uwe boven alles vrijheid van godsdienst, land en volk bemint Ook de radja's van Soja en Noesa Nive zonden een telegram aan H. M. om namens de radja's van Ambon hulp te vragen voor het voor aardbevingen en oorlogsgeweld getroffen volk. Intussen gaat de aggressie van de re publiek Indonesia voort en thans worden ook al troepen aangevoerd door de lucht. Het bureau der Zuid-Molukken meldt nl. dat op 10 dezer vijf Dakota's met een compagnie Indonesische troepen landden bij Namlea op Boeroe. Ook willen de In donesiërs heden aan het front bij Toele- hoe op Ambon een complete batterij met pantser aanvoeren. Het misverstand van Indonesië ten aan zien van het verzoek der Unci aan de Veiligheidsraad heeft tot een merkwaar dige uitspraak geleid van Pringgodigdo Deze zeide n.l., dat als de Veiligheidsraad Indonesië zou dwingen, de bemiddeling van de Unci te aanvaarden, Australië uit de Unci moet. •oor troepenschepen repatriërende militairen aan de troepenschepen Otranto, Amarapoora moet uiterlijk 25 October op de bus w •m in een tussenhaven worden uitgereikt. In het adres de na van het schip vermelden, maar niet de naam van de tussenhaven. „Drink een glas zout water, ingeval van een atoomontploffing. Dit heeft even veel uitwerking als plasma bij ee shock-behandeling" aldus de Ameri kaanse Amerika schenkt ons weer twee fregatten „Niemand zou Nederland ver zoeken zijn marine op te geven" Naar aanleiding van de uitlatingen van de Amerikaanse senator Connally over de inkrimping van de Nederlandse vloot, hebben enkele van de onmiddellijke sistenten van generaal Bradley, de diplo- espondent van Aneta in sie Nederland zou verzoeken „zijn ma- op te geven". „Het beste bewijs hier- zo zegt men, „is de bijstand, die de Amerikaanse regering Nederland ver leent by de versterking van zijn marine." Zo zal Amerika de volgende week nog twee fregatten aan Nederland overdra- De bordjes vexhangen Een Amsterdammer heeft zich. naar men zegt, bij de hoogste politie-instan- tie beklaagd over het feit, dat de agenten hem zo streng op straat con troleerden, dat hy in korte tyd vijf tien processen-verbaal zou hebben op gelopen wegens het niet juist overste ken, het niet aangeven van de rich ting bij het omslaan van een hoek, en bij het niet oversteken op de juiste overgangspunten. De man iseen gepensionneerde brigadier, die vele jaren tot taak had toe te zien, of de agenten hun plicht deden. Hij was bij de Amsterdamse politiemannen weinig gezien, omdat ^ïij bij het kleinste ver grijp van de manschappen rapport op- Hoe reageer1 Rood-China Zuid-Koreaanse troepen reeds op 90 km van Pjongjang McArthur zou op Oostkust een nieuwe landing op touw zetten Zuid-Koreaanse voorhoeden bevinden zich reeds op 90 K.M. afstand van de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang én téh Westen van dé stratégisch belangrijke-havenstad Wonsan, wordt opgetrokken naar het Noorden, dffl de zijvfeg naar Pjongjang af te snijden. Aan de Westkust hebben vlieg tuigen der V.N. de verbinding van Noord-Korea met Mandsjoerije met bommenwerpers „dichtgeschroeid". Deze operaties vonden plaats nabij Sinangjoe. Nog onbevestigde geruchten doen de ronde, dat de Chinezen van plan zijn, een smalle strook van Noord-Korea langs de Mandsjoerijse grens te bezetten. Politieke waarnemers zijn van oordeel, dat deze geruchten gebaseerd zijn op de veronderstelling, dat de rode Chinezen de belangrijke hydro-eleotrisohe installa ties (waardoor het grootste deel van de Mandsjoerijse industrie wordt gevoed), buiten elke Amerikaanse contróle willen houden. Het doel zou zijn, een klein ge bied van Korea te reserveren als toe- vluchtsplaats voor de vluchtende Noord- i Koreaanse regering. Voor de verbonden legers verlopen de gen. In kringen van de Amerikaanse re gering meent men dan ook, dat er een goede kans bestaat, dat de gehele kwes tie uiteindelijk op bevredigende wijze geregeld zal worden, mogelijk reeds tijdens de op handen zijnde bijeenkom sten van het Atlantische Pact. S. de Hoo voor Raad van Cassatie De oud-directeur van het Centraal Dis tributiekantoor S. de Hoo te Hattem, aan en laste is gelegd, dat hij tezamen een Duitse officier van de Grüne Polizei een huiszoeking naar bonkaarten heeft verricht bij ds Slomp te Heemse, komt Zaterdag 21 October voor de Raad Cassatie. Door het B G. werd De H. veroordeeld tot zes maanden voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaren. gesloten. Nog steeds wordt de Oostkust door schepen van de Ver. Naties gebom bardeerd, waardoor o.a. de rangeerter reinen van Tantsjon, naar thans blijkt, zeer ernstig zijn getroffen. Aan veronderstellingen ontbreekt het niet, en zo verluidt te Tokio, dat McArthur voornemens is, ver naar het Noorden op de Koreaanse Oostkust een nieuwe grote landing te doen. In het uiterste Z.-Westen, bij de haven Mokpo. zouden de Roden zich gereorganiseerd hebben. Een niet-geïdentificeerd vlieg tuig liet twee bommen vallen op het vliegveld Kimpo bij Seoel. Indien dit der halve een Noord-Koreaans vliegtuig was, is dit de eerste luchtaanval der Roden sinds de landing der V.N. legers bij Intsjon. De Ver. Naties gingen accoord met een resolutie der „V.N.-commissie", dat gene raal McArthur, tot nadere regelingen zijn getroffen, Noord-Korea zal besturen. Koemtsjon bezet In een later Reuter-berieht wordt be vestigd. dat de Amerikaanse eerste di visie Koemtsjon, het „kleine Stalingrad", dat de weg naar de Noord-Koreaanse hoofdstad versperde, heeft bezet. Drie speerpunten wijzen thans in de richting der Noord-Koreaanse hoofdstad. De Zuid- Koreanen worden voorzien van Ameri kaanse rantsoenen- Vroeger ontvingen zy noodrantsoenen, bestaande uit.... rijst- ballen in zeewier. Run op de Amerikaanse ambassades Moeilijkheden op Schiphol en met de Veend am Goed nieuws voor hen. die naar Ame rika willen! De Amerikaanse consuls in het bui tenland zijn gemachtigd naar eigen goed- dunken de pas door de Amerikaanse regering ongeldig verklaarde visa. op nieuw geldig te maken, aldus is gisteren door het Amerikaanse ministerie van Buitenl. Zaken bekend gemaakt. Intussen hebben dulsenden personen gisteren de Amerikaanse ambassades in Enrops bestormd. In Nederland kregen de consulaten in Amsterdam en Rotter dam het bijzonder druk. Het vertrek van de Veendam uit Rotterdam werd tot vanmiddag uitgesteld. Veertien passa giers, die gisteravond per KLM-vliegtuig naar New York zouden vertrekken, ble ven op Schiphol achter, omdat zij er niet in geslaagd waren nog op tijd een nieuw visum te verkrijgen. Omtrent de personen, o.w. de Italiaan dirigent Victor de Sabata. die op het Kundigste man De ontslag-aanvrage van minister Schokking blijft de aandacht boeien. Die aandacht is zeker niet geluwd na de informatie, welke het A.N.P van „wel ingelichte zijde" krees, namelijk dat de oorzaak van het aftreden niet alleen ge zocht moet worden in gebrek aan ver- de zijde van het parlement, ook in onenigheid binnen het ka binet. Prof. Romme schrijft nu in de Volks krant van vanmorgen het volgende naar aanleiding van hetgeen hij hier en daar de kranten over deze „ministerwisse- ldng" gelezen heeft: .Onder de aangedragen adviez. s getroffen het originele idee. keer voor de opvolging alleen 1* de kundigste man. Zo zou men ook ad. die geestelijke bijstand nodig heeft, de kundigste kunnen thuissturen. zonder op de geestesrichting acht te slaan. Als opvolger moet komen een de partementshoofd-kabinetslid. Het alge- en belang moet dus naar twee kanten aoht genomen worden, naar de kant i de kundigheid voor de leiding van ten deze zeer veel eisende, departe ment, en naar de kant van de politieke samenstelling van het Jtabinct. waarin zeker niet moet worden gebracht een versmalling welke aan de gedane ontslag aanvrage totaal vreemd is." Hierin leest men allereerst, dat prof. Romme in deze ontslag-aanvrage gener lei reden ziet voor versmalling van de basis van het kabinet. Wij zijn het met Men kan zich zelfs afvragen, of hier integendeel geen mogelijkheden schuilen voor verbreding van de basis, nog niet eens zozeer dat een andere partij erhij wordt betrokken, maar dat het kabinet zelfs wanneer het op dezelfde partijen blijft steunen, van toredere allure wordt. Dat niet gezocht zou moeten worden naar de kundigste man. wil er bij ons niet in. Dat bedoelt prof. Romme natuur lijk ook niet. Alleen maar, zyn verge lijking met het inroepen van geestelijke bijstand gaat volkomen mank. Wij willen wel aannemen, dat een R.K man niet dadelijk de geestelijke bijstand van een predikant zal Inroepen, evenmin als een Protestants man die van een pastoor. Maar betekent dit nu, dat de nieuwe minister in elk geval CH. moet zyn? Immers neen. Slaagt men er in. een be kwaam man te vinden in C.H-kring, goed. Maar de post van deze minister is zo ontzettend zwaar, dat we het allcr- it toch wel op dp deskundig heid zouden willen leggen. En dan - de „politieke verhoudingrr kabin Westerling mag langer in België blijven Westerlings verblijfvergunning in Bel gië is met drie maanden verlengd. Even als andere vreemdelingen moet hy om de drie maanden verlenging vragen. EUis-eiland bij New York gedetineerd werden, wordt nader gemeld, dat zij voorlopige vergunning hebben gekregen om in de VS. te blijven. Het besluit tot ongeldig-verklaring va alle uitgereikte visa was genomen O' opeenhoping van gedetineerden op Elli" eiland te voorkomen en om de functio narissen gelegenheid te geven de veilig heidswet te bestuderen structies te zenden. Nederlandse producten te duur, zegt de minister Maar één keuslanger en harder werken of minder eten (Van ïzer verslaggevers) „Indien de komende jaren niet beheerst worden door verhoging van de productie, zullen zij moeten staan in het teken van verlaging der consumptie." Deze woorden sprak gisteravond in Hamdorff te Laren de minister van Eco nomische Zaken, prof. Van den Brink, toen hij de vierdaagse industrialisatie persexcursie, die deze week gehouden is. met een rede besloot. De minister bezag de industrialisatie In de eerste plaats in het licht van de tegenwoordige economische situatie en hy zeide, dat thans handhaving van het monetair evenwicht een eerste eis is. Zouden wij nu, zonder andere maatrege- onze productie verhogen, rstellei het i. De het zoeken in verdere verschu ninister van Oorlog en Marine Is er in deze dagen waarlijk be langrijk genoeg voor. Het bovenstaande was geschreven voor at ons het bericht bereikte met betrek king tot mr s'Jacob. Op dit laatste komen we uiteraard nader terug. Gratis fietsmotoren voor fabrieksmeisjes Een confectiefabriek te Arnhem geeft de fabrieksmeisjes die verder dan tien kilometer van het bedrijf wonen, gratis bulpmotor voor haar rijwiel. Het personeel dat in de directe omgeving werkt, -krijgt voor ieder jaar, dat het in het bedrijf werkzaam is, een lot. Iedere maand zal onder hen een aantal hulp motoren verloot worden. Een speciale servicedienst voor de hulpmotoren wordt aan de fabriek verbonden en het per soneel krijgt goedkoop onderdelen c.i benzine. Ook een manier om meer per soneel te krijgen en te houden, en om de meisjes op tijd te laten komen. len te DAT het ambtenarengerecht te Am sterdam een nader voorbereidend on derzoek heeft opgedragen in zake de klacht van de hoofdagent van politie J. J. W. Keyzer contra de gemeente Wor- DAT de Utrechtse begroting 1951 sluit op een eindbedrag van ruim 28 mil- lioen. DAT er thans een iep in de haridel wordt gebracht, die minder vatbaar voor de iepenziekte, welke in ons land zoveel schade heeft aangericht. DAT A. Hofstede te Leeuwarden, de actieve hoofdvertegenwoordiger vereniging Het Hoogeland, 20 October 30 jaar in dienst is. DAT het personeel van de Wereld omroep de viering van het eerste lus trum gisteren na Rotterdam in Amster dam voortzette. DAT de A'damse Ballast Mij vooi f 168.500 een nieuw veilinggebouw ir Purmerend zal bouwen (hoogste in schrijver f 215.000). DAT het bestuur van het bedrijf schap voor zuivel bij de minister ir roep is gegaan tegen de uitspraak het bedrijfschap, waarbij de 1 handelaren terugbetaling van de heffing op kaas van vorig jaar werd toegezegd. DAT de uitgestelde installatie door Prins Bernhard van de cultuur-socio logische commissie van het Prins Bern- hardfonds 6 Nov op paleis Soestdijk plaats heeft. DAT de 38-j. L. de Jonge uit Stadska naal in N. Pekela door een aardappel- rooimachine werd gegrepen en waar schijnlijk zijn linkerbeen zal moeten DAT de politie in Maastricht een mi beltentoonstelling heeft gesloten, daar vermoedelijk werd verkocht. DAT de 47-j- beurtschipper K.K. uit Oenkerk te Leeuwarden met zijn fiets door een auto is gegrepen en later overleden- DAT de 33-j. Nijmeegse arbeider W. J.B. op de Deester pannenfabriek Land van Maas en Waal een dodelijke val van het dak maakte. DAT commissaris Kesper Maandag kele fabrieken in Ridderkerk zal be zoeken. DAT minister In 't Veld gisteren Leeuwarden een gedenksteen onthulde in de gevel van de duizendste woning, gebouwd door de bouwkas Noordneder landse Gemeenten. DAT CH. de Monchy gekozen is als voorzitter van het in April opgericht Verbond van de Ned. Groothandel. DAT jhr W. Boreel en jhr W. H. Cal- koen. resp. directeur en hoofd buitenl. dienst van de AN.V.V., Maandag naar Dublin vertrekken om een internatio naal congres voor toerisme bij DAT in Asen 2 jaar werd geeist tegen de 18-j. R. B. te Dalerend (Dr die jongeman uit Slagharen met messteken ernstig verwondde, toen deze hem wilde beletten een meisje naar huis te brengen. DAT van de 800.000 overtredings-pro- cessen-verbaal per jaar in ons land 70 pet voor rekening van verkeersfouten komt DAT op 1 October In de Noordoost polder reeds 6925 personen woonden, ofwel 1700 meer dan in Januari- DAT de radar-apparatuur. die Schip hol in het as. voorjaar krijgt, wordt geleverd door de Thomson Houston My te Parijs. DAT een fabriek voor houtbewerking te Grouw duizend deuren per dag naai de Ver. Staten exporteert waar de deu- renfabrieken voor de oorlogsproducrie zijn ingeschakeld. DAT de 76-j. wielrijder K. K. ningen te Slochteren door bracht, d.i. f 14.000 meer dan vorig jaar aangereden en is bezweken. dan zou h\j gefinancierd worden door in flatie, het evenwicht van de betalings balans verstoren en, daarmee samenhan gend, de mogelijkheid voor nieuwe inves teringen, die zeer noodzakelijk zijn, te niet doen. Aan de andere kant zijn de Neder landse problemen, geschapen door een steeds toenemende bevolking en het weg vallen van vroegere bestaansbronnen, on oplosbaar. als wy niet industrialiseren. Verhoging van de productie is daarom "Héén doeltreffend, als daarmee een ver groting van de arbeidsprestatie gepaard gaat In dit verband drong de minister aan op verlenging van de arbeidstijd. Daarnaast moet de uitrusting van de Industrie goed zijn en dient de organi satie der ondernemers verbeterd te wor den. Alleen op die manier zal het moge lijk zijn een goedkoop product te krijgen, waarmee we de concurrentie aankunnen. De regering bewandelt niet steeds de juiste weg, aldus de minister. Het op nemen van zoveel duizenden jongeman nen, die uit Indonesië terugkeerden in het productieproces, noemde hij echter een grote prestatie. Melk en statiegelden verduisterd Zes melkslijters en twee leden van het personeel van de coöperatieve melk inrichting Camiz te Arnhem zijn gister middag, enige dagen nadat een fraude op grote schaal werd ontdekt, veroor deeld tot gevangenisstraffen van 1 to' 6 maanden, met het bevel tot onmid dellijke inhechtenisneming. Zij hebban grote hoeveelheden melk verduisterd en zich het statiegeld van duizenden flessen toegeëigend. Echtscheidingen en woning- schaarste Op het Congres der Britse Conserva tieve partij hebben verschillende pre kers verklaard, dat het grote aantal echt scheidingen der afgelopen jaren te wij ten was aan de woningschaarste. Er werd aangedrongen op 300.000 huizen per jaar. terwyl Labour slechts 200.000 woningen kan aanbieden. De passagiers van de K.L.M.-Constel lation Pi eter de Hoogh hebben giste ren, op weg van Londen naar Den Haag kunnen genieten van een zeld zaam schouwspel: een modeshow hoog in de lucht. Vier mannequins ulopen n.l. naar Schiphol om in het restaurant van de luchthaven een uitgebreide collectie toiletten te tonen. En ze hebben toen hun vlieg- tijd ook maar goed besteedEen der mannequins „in actie" bonen de Noordzee Hatta vice-president Het Indonesische parlement heeft met grote meerderheid Moh. Hatta tot vice- president der republiek gekozen. De communisten liepen als protest de zaal Hit. I?atta werd door 113 leden candidaat gesteld, Kihadjar Dewantoro door 19, Sjahrir, Soekiman en Jamin elk door twee. WEERBERICHT Aanvankelijk opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk enkele opkla ringen. later half tot zwaar bewolkt met kans op enige regen. Zwakke tot matige Tuidiwestelyke wind. Wei nig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 10 uur). Zondag: Zon 7.04—17 47; maan 12 56— 19 36. Maandag: Zon 7 06—17.45; maaa 14.06—20.27. 18 Oct E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1