(Courant Rode vloedgolven dienen gekeerd en de Amerikaanse positie versterkt ,ra. Unci neemt geen genoegen me' houding van Djakarta Wist IJ DONDERDAG 12 OCTOBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang TTo 82#l Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER .Stantsttstitfi U gfjrtlfott myn hert in tcaljcaspott" Huurverhoging (15 pet.) in Eerste Kamer aanvaard ZIE MG. 5 De „Grofe Twee" in de Stille Oceaan Indo-China, sleutel tot Z. 0. Azië, vraagt speciale aandacht Zo is dan President Truman uit Washington vertrokken voor zijn ontmoe ting met generaal McArthur in de „Stille Oceaan". Bijna 40 journalisten, radioreporters en persfotografen vergezellen hem en daartoe werd door dit „legertje" een viermotorige Stratocruiser gehuurd. Zoals gemeld, is St Louis de eerste stopplaats op de meer dan 10.000 km lange tocht. Men kan er zeker van zijn» dat tussen deze „Grote Twee" de versterking van het Aziatisch front ter sprake zal komen, teneinde nieuwe rode vloed golven te kunnen keren. In Washington is men de mening toegedaan, dat de oorlog op Korea nog lang niet geëindigd is en de aandacht gericht moet blijven op andere wrijvingsvlakken. Welke zijn nu de vijf belangrijke kwesties betreffende het Verre Oosten? Ten eerste het Japanse vredesverdrag, dat met of zonder medewerking van Rus land spoedig moet worden afgesloten. Wij herinneren eraan, dat Dean Acheson daarover ook een verklaring heeft afge legd. Amerika voert namelijk dienaan gaande besprekingen met de Sowjet-Unie en de andere landen der commissie voor het Verre Oosten. Foster Dulles heeft daarbij voor Amerika de leiding. Ten tweede is Korea een dringend probleem. Ten derde vraagt communistisch Chi na en de uitwerking van het rode regiem op de Amerikaanse positie in het Verre Oosten de aandacht. Ten vierde de Phi- lippijnen, terwijl als vijfde probleem de gespannen toestand In Indo-China om een oplossing vraagt. In het algemeen verwacht men, dat McArthur er bij Truman de nadruk op zal leggen, dat de overwinning op Korea onvolledig zal zijn, indien andere en rijkere gebieden open blijven liggen voor de aggressor. In dit verband wijzen wij ook op de woede van het blad der Russische ma rine „Rode Vloot", dat de Ver. Staten er van beschuldigt, de Stille Oceaan te wil len veranderen in eenAmerikaans meer. Met pathos wordt verklaard, dat een nationale bevrijdingsbeweging in Vietnam, de Philippijnen. Indonesië en andere landen van Z.O. Azië zich uit breidt. De „Grote Twee" gaan hier dus een stokje voor steken. Moch en Petsche te New York Indo-China is de sleutel"tot het rijke: Z.O. Azië. McArthur heeft steeds gepleit i voor sterke steun aan de Fransen in Indo- China en voor bescherming van Formosa. Zoals gemeld, hebben de Franse-troepen De 3600 gulden-grens en de ambtenaren Binnenkort kunnen besprekingen met het georganiseerd ambtenarenoverleg worden verwacht over de loonsverho ging. Er gaan nl. tegenstrijdige berich ten over hetgeen het rijk als werkgever zal doen, nu bij algemene vergunning de aanvankelijk bij de 5 procent salaris verhoging gestelde grens van 3600 kan worden overschreden. in Indo-China, in hun strijd tegen de Vietminh ernstige verliezen geleden, en volgens Reuter zijn zij thans uit Thai Ngoejen vertrokken. Het schijnt ex-keizer Bao Dai inder daad ernst te zijn, onverwijld naar Viet nam te vertrekken, begrijpende, dat zich daar gebeurtenissen voordoen, die de ternationale vrede kunnen bedreigen. De Franse min. van Defensie, Jules Moch, daarbij gesteund door zijn collega van Financiën, Maurice Petsche, bevin den zich te New York en zullen met Marshall een onderhoud hebben over versnelling der Franse herbewapening. Het zijn zware lasten, die Frankrijk in Indo-China te dragen heeft. militaire hulp aan Indo-China, i daarbij is niet gedacht aan de mogelijk heid er Amerikaanse troepen heen zenden. Ook verluidt, dat Frankrijk eventueel een beroep op de Ver. Naties zal doen voor een gemeenschappelijke actie tegen de communistische aggressie, indien de situatie In Indo-China nog slechter worden. Alsdan zou de Veiligheidsraad eraan te pas moeten komen. Een geval van „ernstig brandgevaar"! Als de Russen humoristisch gaan worden, doen ze het meestal zó, dat je al een hele zuurpruim moet zijn om er de geestigheid van niet te ont dekken. Kijkt u maar eens goed naar deze plaatjes, die geknipt zijn uit het in Moskou verschijnende tijdschrift Krokodil. De mijnheer links moet voorsten de Amerikaan Foster Dulles en rechts zien we generaal Mac. Arthur. De caricaturist had onder geschreven: „Uit het kaart systeem van een toekomstig inter nationaal gerechtshof". Zelfs de vin- geafdrukken ontbreken niet. Foster Dulles heeft blijkbaar hakenkruisen op zijn wijsvinger en het bloed, dat van Mac. Arthurs vinger druipt zal wel van de Communistische Noord- Koreaanse horden zijn, die hij met zijn legers uit Zuid-Korea heeft ver dreven. Wat zullen ze in Moskou ge lachen hebben! Geen hogere omzetbelasting voor de kleinhandel Maar minister Lieftinck trekt enkele toegezegde verlagingen in De omzetbelasting voor de kleinhandel wordt niet, zoals het plan was, van 3 tot 3 1/2 procent verhoogd. De fabrikanten krijgen echter een ver hoging van 3 op 4 procent te slikken. Wanneer de Benelux wat verder is, zullen zij zelfs 5 procent betalen, evenals de dienstenberoepen. De overige groepen worden dan geheel vrijgesteld. Voor leveringen aan particulieren behoe-1 verlaging van het registratierecht op ven fabrikanten niet, zoals was voorge- j aandelen gaat niet door. Dat scheelt f 12 steld 61*: procent te gaan betalen, maar mulioen. -.. Vol- „og steeds 6 procent De diensten beta- j De IJ"»™**-,? omdat 3 pCt Dit aues leveri e inkomsten- en loon- len voorlopig nog de regering een voordeel van f 17 mu lioen op tegen f 110 millioen b\j de oude plannen. De verlichting van de belastingen met f 60 millioen, die in Juni werd aange kondigd, kan niet geheel doorgaan. Het conflict op Korea heeft roet in het eten gegooid. De regering beraadt zich zelfs op verzwaring van de belastingdruk. De Neem je boot op en wandel. De heer G. J. All day uit Weybridge heeft een boot van glas gemaakt met een kleine buitenboordmotor. Het vaartuigje kan 6 a 7 km per uur halen en is zo licht, dat het gemakkelijk op de rug meegenomen kan worden weet de inkomsten- en loon belasting worden verlaagd. Een betere i- de kinderaftrek bij deze belastingen wordt overwogen. De rege ring zal nagaan, of hij de inkomstenbe lasting rekening kan worden gehouden met studietoelagen, die werkgevers ver strekken. De inkomensgrens van schrtf- kunstenaars. die van de inkom stenbelasting zjjn vrijgesteld, wordt ver hoogd van f 4.500 tot f 8.000. Ook be roepssportlieden worden bij deze groep getrokken. Dit alles heeft minister Lieftinck mee gedeeld na overleg met de belastingcom missie uit de Tweede Kamer. Dinsdag avond begint de Tweede Kamer de be handeling van de belastingherziening. Zaak mr Visser op 7 Nov, voor Hoge Raad De zaak van de oud-burgemeester var Den Haag. mr W. A. J. Visser, zal op 7 November behandeld worden vooi Hoge Raad. Zoals bekend is. heeft mr V. cassatie aangetekend tegen de uitspraak van Haagse gerechtshof van 5 Mei 1950, bij hij, met vernietiging van een vt der Haagse rechtbank, is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf eh een boete -an 10.000 gulden wegens overtreding an het deviezenbesluit. MEVROUW W. VAN ITALLIE-VAN EMBDEN 80 JAAR Mevrouw W. van Itallie-van Embden e Heelsum. die bekend is geworden als hoofdbestuurslid van de Vereniging Vrouwenkiesrecht, gemeenteraads- n Leiden, statenlid van Zuid-Hol land.- lid van de Tweede Kamer en schrijfster van journalistieke bijdragen, hoopt op 22 October 80 jaar te worden. Weer twee doden op de ringweg bij Tilburg Gisteravond is op de Ringbaan-Zuid te Tilburg opnieuw een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 45-jarige P J. Willems uit Tilburg, terwijl de 33-j. automonteur J. van Oers uit Tilburg levensgevaarlijk werd ge wond en later is overleden. De auto, waarmee zij na een reparatie een proefrit maakten, kwam in sing met een zware trailer. Het gentje schoof met een geweldige klap onder de wagen en werd tot een vorm loze massa. Onlangs nog heeft d? FIN AC aangedrongen op verkeersverbeteringen op deze nieuwe weg. die reeds enkele slachtoffers heeft geeist. De geallieerden hebben het West- Duitse departement van Justitie verzocht vertegenwoordigers te benoemen voor de besprekingen over het eindigen van de staat van oorlog met West-Duitsland. Officiële bevestiging: Minister Schokking vraagt ontslag Zullen staatssecretarissen met hem vallen? (Van onze Parlementsredacteur) Hetgeen wij gisteren reeds schreven /er de ontslagaanvrage van minister Schokkinig is vandaag van officiële zijde bevestigd. In deze officiële verklaring heet het. dat mr W. F. Schokking. minister van Oorlog en Marine, aan H.M. de Konin gin zijn ontslag heeft aangezien, aange zien bij de behandeling van de begro tingen van zijn departementen voor 1950 in de Tweede Kamer der Staten-Gene raai nieit is gebleken van een zodanig aigemeen vertrouwen in zijn beleid, als hij in het huidig tijdsgewricht nodig acht om zijn taak te volbrengen. De Staatssecretarissen van Oorlog en Marine, de heren mr W. H. Fockema Andreae en H. C. W. Moorman, hebben in verband hiermede eveneens hun ont slag aangeboden. H.M. de Koningin heeft het ontslag in beraad genomen en de minister en de staatssecretarissen verzocht inmiddels al datgene te blijven verrichten, wat zij in het landsbelang nodig achten. Tot zover de officiële verklaring. Het komt ons voor. dat het mede ontslag vragen door de beide staatssecretarissen formeel inderdaad juist is. Hierdoor kan de opvolger van minister Schokking overwegen, öf hij/en zo ja. of hij dez» staatssecretarissen wenst te handhaven. Daarbij komt nog. dat mr Fockema Andreae reeds-herhaalde malen er blijk van heeft gegigven, te willen terugkeren naar het particuliere bedrijfsleven. Dit zou uiteraard nu misschien het beste ogenblik daarvoor zijn. Aan d' andere kant is het voor de continuïteit van het beleid gewenst, dat de beid huidige staatssecretarissen blijven. Anders zouden zich bewindslieden opnieuw i moeten inwerken. Het lijdt toch we' geen twijfel, dat de handhaving van d< beide staatssecretariaten op het enorme en moeilijke terrein van de landsverde diging alleszins wenselijk is. In dit venband As het uiteraard mo gelijk, dat wel het ontslag van mr Schok king wordt aanvaard, doch dat de slag-aanvrage van de beide sta*"— tarissen niet wordit ingewilligd. Voorts vernemen wij, dat het polser van ir C. Staf als opvolger van minister Schokikmg voorshands niet tot het ge wenste resultaat heeft geleid. Wit brood alleen in Haarlem duurder Het gisteren in een deel onzer editie; opgenomen A.N.P.-bericht, dat witte brood met ingang vah Maandag een cent duurder zou worden, géldt alleen voor Haarlem en omstreken..- waar dé brood prijzen als nasleep van de broodoorlog reeds lang twee cent goedkoper zijn dan elders in het land Zuidkoreanen bezetten driehoek Stalin feliciteert Kim II Soeng De voorhoede der Amerikaanse eerste cavalerie-divisie naderde de communisti sche hoofdstad Pjongjang tot op 125 km. Volgens Ass. Press verweren de Roden zich bitter en schijnen zij niet van plan zich over te geven Volgens generaal-ma- joor Hobart Gay is de verovering van Pjongjang echter slechts een kwestie van tijd. De Zuid-Koreanen hebben in Noord- Korea drie belangrijk steden veroverd, namelijk Tsjorwon. Koemhwa en Pjong- gang. van waaruit verder wordt geope reerd Pjonggang fniet te verwarren s.v.p. met de hoofdstad Pjongjang) is de top van een driehoek met de beide andere genoemde steden als basis. De vijfde Amerikaanse luchtmacht-divisie heeft gisteren het vliegveld van Wonsan in ge bruik genomen, en de generaals Walker en Partidge hebben daar direct profijt van getrokken. Dit vliegveld heeft twee belangrijke startbanen, bruikbaar voor transportvliegtuigen, die munitie en ben zine zullen aanvoeren voor de oprukken de verbonden legers. Het 27 000 ton me tende vliegdekschip „Leyte" heeft zich thans bij de vloot voor de Koreaanse kust gevoegd. Maarschalk Stalin heeft, zonder enig sarcasme natuurlijk, de Noord-Ko- reanen succes gewenst met hun strijd voor onafhankelijkheid. Dit was een ant woord op een telegrammetje van de rode premier Kim II Soeng, luidende: ..Wij weten, dat wij in deze oorlog de steun genieten der vredelievende volken, met de grote Sowjet-Unie voorop". Over „vredelievende" volken gesproken! De schaduwen worden langer Lichtpuntje in het drama van Ambon Zij wenst de handen vrij fe hebben om te kunnen ingrijpen De Unci berust niet in het weigerende antwoord der republiek Indonesia. Zij heeft aan de Veiligheidsraad meer bevoegdheden gevraagd voor de uitoefening van haar taak in Indonesië in verband met de Ambonnese kwestie.... met deze mededeling heeft de minister-president van Indo nesië, Moh. Natsir, zich in het parlement van het probleem afgemaakt. Immers in de regeringsverklaring, waarvan zij het begin vormde, wijdde hij er geen woord meer aan. Intussen heeft de Unci de brief gepubliceerd, waarin Moh. Roem de afwijzing van haar aanbod heeft gemotiveerd. Hier uit blijkt, dat Indonesië, hetwelk een spoedig einde van de strijd op Ambon verwacht, voornemens is, aan de Molukken, ,een passende mate" van autonomie binnen de eenheidsstaat te verlenen. ternationaal niveau was gebracht." Bo- Ambc-n ds weer ven zee uit gebombar deerd en voorts is het eiland wederom door vloedgolven geteisterd. Het stadje Soeli zou, volgens berichten uit Ambon, heroverd zijn. Niet zonder rechtvaardige trots maakte het bureau van de Zuid-Molukken be kend. dat het succes op Ceram vooral is te danken aan de duizenden Alfoeren, die zich bij Ambonnezen hebben aan- De strijdkrachten van de Indonesiërs waren zo goed ingesloten, dat hun geen andere uitweg dan de vlucht in de bos sen overbleef. Hierdoor trachten zij de zee, die vcor hen was afgesloten, te be reiken. Uit deze berichten van Ceram blijkt wel overduidelijk, dat de voor stelling van de republiek Indonesië, als zou de kwestie der Zuid-Molukken lou ter een Ambonnees vraagstuk zijn. niet opgaat Immers op alle eilanden vecht de bevolking met succes mee. Even onwaar is, naar Ambon mee deelt, de bewering van Djakarta dat 10.000 personen naar omliggende eilanden zijn gevlucht. Feit is, dat de Indonesiërs bij hun vlucht uit Hitoe een deel van de bevolking op schepen naar een on bekende bestemming hebben wegge- Omtrent de beschieting van Ambon uit zee. werd nader gemeld dat een Indo- nesisch korvet dorpelingen die uit hun schuilplaatsen in de bergen terugkeer- den. onder vuur nam. Radio Ambon vond j in dit feit aanleiding een beroep op de „internationale wereld" te doen om ^.waarnemers en journalisten" te zenden In vergelijking met de berichten, die uit Ambon komen, doet de mededeling1 van Moh. Roem in zijn brief aan d-. Unci, als zou „aanvaarding van uw be-1 middeling de indruk hebben gewekt, dat de Indonesische regering niet in staat is. haar binnenlandse taak zonder hulp van buiten- uit te oefenen" lichtelijk komisch aan. Trouwens er staan behalve de. van ouds bekende, argumenten ter rechtvaar diging van het Indonesische standpunt meer opmerkingen in het stuk. diie een vraagteken doen plaatsen. Zo wordt ge zegd. dat „interventie door de Unci de opstandelingen zou aanmoedigen door de indruk te wekken, dat hun zaak op in- vendien beweerde Roem, dat de opera ties op bevredigende wijze verlopen en dat het Indonesische leger al het mo gelijke doet om de bevolking te sparen. Het gehele Noordelijke gedeelte van het eiland is bezet en duidelijk was ge worden. dat Ambon gedurende zes maan den in de greep was geweest van een terroristische militaire dictatuur, geleid door elementen van het vroegere KNIL. Indonesië zal echter, zodra de Molukken de reeds genoemde „passende mate autonomie" is verleend, gaarne onmidde- lijk besprekingen met de Unci opener, om de demobilisatie en repatriëring oud-KNIL-troepen, die zich thans op Java bevinden, te bewerkstellig Zoals reeds in het begin is gezegd,, heeft de Unci, nadat zij de brief var Roem had ontvangen, de Veiligheids- om meer bevoegdheden gevraagd. De stichting „Door de Eeuwen Trouw' heeft het Internationale Rode Kruis tele grafisch verzocht, het transport van vooi Ambon gereed liggende medicamenten te regelen. Zal dit verzoek effect sorteren' Men kan het ten rechte betwijfelen, wan onthef- DAT de weduwe J MulderFendker Jr.) Woensdag a.s. honderd jaar hoopi DAT sommige aanvragen ng van de bepalingen voor nei vervoer ...et een vrachtauto voor derden gericht dienen te worden tot de rijksinspecteur het Verkeer, aldus een thans ver schenen K B. van 24 Juli jl. DAT sergeant C. M. Lannooy, die 22 jaar geleden uit Den Haag naar Canada vertrok, namens de Canadese Hooglan ders de oorlogsbegraafplaats in ons land bezoekt. DAT de doodstraf, waartoe de 58-jarige Amsterdamse Jodenverrader H. Klinken bijl werd veroordeeld, door de R.v.C. veranderd in levenslang. DAT de Kon. Maréchaussée op haar verjaardag, 26 October, in Apeldoorn de gesneuvelden zal herdenken m< onthullen van een gedenkplaat. DAT. De Hoge Veluwe ondanks vloedige regen en te weinig zonneschijn in een feestelijke najaarstooi staat. DAT mr N. E Rost Onnes, hoofddirec teur der Hollandsche Bank-Unie t< Amsterdam, op 20 October 25 jaar ir dienst is en 's middags ten kantore zal Diamanten echtpaar overleeft recipiëren. 21 kinderen DAT het €erste bataljon van het vrü- willigers-opleidingscentrum te Wezep de Dit jaar nog bracht het echtpaar groncjbeginselen onder de knie heeft en Speek-Sloevenaars uit Oud-Gastel (N.B> j zich gisteren in Leeuwarden presen- dat op 20 October 60 jaar is gehuwd, 'teerde, voor het over de legeronderdelen zijn 21e kind naar het kerkhof. Als het .werd verdeeld. diamanten feest in alle bescheidenheid DAT het eerste nummer van Het Ver wordt gevierd, heeft het paar nog één keerstijdschrift is verschenen, het orgaan kind in leven- jvan net Verbond voor Veilig Verkeer. DAT de 20ste Noordelijke klompen- beurs (elk jaar zijn er zulke beurzen in Enter, Doetinchem, St Oedenrode en Groningen) op 20 October in Groningen wordt gehouden. DAT de fotojournalisten hun jaarlijkse toogdag. met een tentoonstelling van de beste persfoto's en de uitreiking vat: diploma's aan leerlingen, op 21 October in Amsterdam houden. DAT dezer dagen het genootschap Ne derlandIsraël is opgericht voor cultu rele contacten fsecr. Koningslaan 60 Amsterdam-Zuid) en de Israëlische ge zant dr M. Amir erevoorzitter is. DAT dr E. L. Kramer, wnd. dir.-gen. voor de prijzen, m-r dr J. Linthorst Ho- man en H. D. Louwes in November zul len spreken op Beneluxbijeenkomsten van Belgische volkshogescholen te Hui zingen, bij Brussel. DAT het plan van de Ned. Spoorwe gen om van Mei 1951 af diesels Antwerpen te laten rijden, zal worden besproken op de conferentie van Euro pese spoorwegdireoteuren. die momen teel in Amsterdam wordt gehouden. DAT het Engelse edelsteenkundige ge nootschap vier Nederlanders en drif Amerikanen heeft onderscheiden, onder wie de Hagenaar H. Hunters en Utrechtenaar H. Zwirs, die de hoogstè onderscheiding kreeg. DAT in het noodziekenhuis te Tiel nog slechts 12 paratyphus-patiënten worden verpleegd. DAT de 45-jarige aannemer C. H. uit Westbroek aldaar met zyn motorrijwiel tegen een boom is gereden en op slag erd gedood. DAT de D.A.F. in Eindhoven een pro totype voor personenauto in plaats van 1953 reeds volgend jaar gereed zal hebben en het eerste jaar reeds 500 auto's dan het schema (2000) worden ge fabriceerd. DAT het K.L M -toestel Overloon van morgen met emigranten uit Schiphol naar Australië vertrok DAT in Oosterbeek van heden t m. Za terdag een congres wordt gehouden van burgemeesters uit Nederland en Duits land over culturele betrekkingen tussen beide landen. DAT de penningmeester van de Dordt- se voetbalvereniging Emma. welke club, zoals gemeld is, een kastekort van plm f 8000 heeft, in arrest is gesteld en bekend heeft de gelden te eigen bate te hebben aangewend. DAT op 25 October in het Vormings instituut der K.V.P. te Baarn gesproker wordt over de verhouding van de ge meentebesturen tot het sociaal-liefdadig heidswerk en hiervoor alle wethouders van gemeenten boven 20.000 inwoners zijn uitgenodigd. DAT het ledental van het N.V.V. dezer dagen de 400.000 is gepasseerd. DAT twaalf tecehnici van de textiel scholen te Tilburg en Enschede morgen naar Amerika vertrekken voor een van acht maanden, onder auspiciën de EC.A. Winston Churchill heeft er weer een ere-doctoraat bij. zo men weet. Dit maal promoveerde hij aan de Univer siteit van Kopenhagen tof doctor honoris causa. Met zijn promotor verlaat hij de univerüteit na de ere- het Internationale Rode Kruis heeft de afgelopen weken ettelijke pogingen gedaan om een Rode Kruis-afdeling n; Ambon te zenden. Het Indonesische r nisterie van oorlog weigerde echter militaire redenen de uitzending goed Nader wordt gemeld, dat de Unci a de Veiligheidsraad heeft, voorgesteld, dat deze een beroep xal doen op de Indonesi sche regering om gebruik te maken van de Unci voor een vreedzame oplossing. De heer J. Beudeker. Zaandam, oor logsvrijwilliger. heeft het ereteken voo- Orde en Vrede teruggezonden aan dr Drees in verband met de gebeurtenissen op Ambon De A R. kiesverenigingen in Overijssel hebben een motie gezonden aan dr Drees om uiting te geven aan haar diepe be zorgdheid en grote verontwaardiging ovei het lot van de bevolking van Ambon. Minister Schokking Minister Schokking heeft dus nu het besluit genomen, heen te gaan. Wij waarderen dat in hem- Niet een iedeit die tegen een bepaalde taak niet is op gewassen, is moedig en groot genoeg om dat te erkennen. Minister Schokking is binnen dit kabinet niet de enige, voor wie het bestuur van een departement te zwaar is. Hij is wel de enige om daaruit de consequenties te aanvaarden Dat prijzen wij in hem. En wij willen er terstond aan toevoegen, dat wij bij de critiek welke ook wjj op zijn. be leid hebben uitgeoefend hem dank baar zijn voor zijn toewijding en nauw gezette plichtsbetrachting. Wij zijn hem dankbaar voor veel wat hij in zijn hoge functie heeft verricht. Minister Schokking moge dan niet zijn kracht hebben gevonden in de hogere sferen van de tegenwoordige internatio nale legerpolitiek. er zullen in den lande duizenden militairen zijn, die met ge voelens van erkentelijkheid aan hem blijven denken. Dat zullen met name diegenen zijn, die bij hun thuiskomst uit Indonesië door Hem zijn verwelkomd. Wat hij zei, kwam uit zijn hart Maar als geheel werd zijn taak hem te zwaar. Wie trouwens zou deze taak licht vallen? De eisen, in deze tijd aan het defensiebeleid te stellen, zijn nauwe lijks te torsen. Men denke aan het inter nationale karakter van dit beleid en aan het voortdurend en onafgebroken overleg. Men denke aan de hantering van het eigen militaire apparaat, dat nu eenmaal tradities heeft, welke zich niet gemakkelijk laten miskennen. Men denke voorts aan het feit. dat minister Schokking in zich verenigde de functies van minister en van Oorlog en van Marine. Daarbij kwam waarschijnlijk de moeilijkheid om binnen het kabinet zelf en vermoedelijk vooral bij de man van de schatkist afdoende belang stelling te wekken voor de enorme financiële eisen van het moderne defen siebeleid. Minister Schokking gaat heen. omdat zijn taak te zwaar wak Zijn heengaan is noodzakelijk. Wat blijft, is de waarde ring voor zijn persoon en voor de vele arbeid, die de zwaarte van deze last hem niet heeft verhinderd te doen. Na tien jaar zwerven thuisgekeerd Johannes Gortz, een jongeman uit het Limburgse Kessel, is na een omzwerving van tien jaren in de ouderlijke woning teruggekeerd. De oorzaak van dat zwer ven lag in het feit. dat hij een Duitse vader had en een Nederlandse moeder. De vader overleed toen Johannes een baby was. De moeder verhuisde naar Kessel en hertrouwde met een Neder lander. Volgens de wet was Johannes echter een Duitser en in 1939 werd hij in Duitse dienst opgeroepen. Gortz wei gerde. Op 10 Mei 1940 reeds werd hij door Duitse officieren gehaald. Hij ont sprong de dans, maar viel vijf maanden later toch in Moffenhanden. Hij moest naar Rusland en na de nederlaag daar werd hij in Frankrijk geplaatst Daar werd Johannes in 1944 krijgsgevangene. Hij tekende voor het vreemdelingen legioen, deed vijf jaar dienst in Marokko en was toen eindelijk weer vrij man. Nederlandse instanties hielpen hem bij de terugkeer en Kessel bereidde hem een grootse ontvangst. Drie ernstig gewonden bij explosie in Wildervank Drie arbeiders werden ernstig gewond toen een lasapparaat gisteren in de schoolmeubelenfabriek De Driehoek te Wildervank ontplofte. Een srteekvlam raakte de arbeiders van wie G Doddema dermate de kluts kwijt was, dat hij door de fabriek heen en weer rende, tot men hem gekalmeerd had. Hij en J. Lourena (beiden komen uit Wildervank) werden in zeer ernstige toestand naar een zie kenhuis vervoerd, terwijl A. Piening uit Veendam naar zijn woning kon worden gebracht. WEERBEB1CHT Droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht en i N ochtend met weinig wind en plaatselijk mist. Overigens 3Wl oog weer met enkele over- drijvende wolkenvelden en '.■kfl ongeveer dezelfde tempera- tuur als vandaag. Zwakke, af en toe matige Zuidelijke wind. (Opgemaakt te 10 u.). ZON EN MAAN. ViyJa=. Zon 7.0017.52; maan 9.31-w 18.51 uur. 18 Oct. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1